Niet door geldgebrek maar door traagheid stagneert alles Raiffeisenbankm Boerenleenbank Voor 'n vakantiereis loop je niet stad en land af. Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Kom morgen de reisgids even halen Bedenkingen tegen subsidie Textant L J. Weijdt (Texels Belang): alles komt even moeilijk van de grond Daan Wel boren exposeert in 't Swarte Schaep S.V. Texel Schaakclub „En Passant' Jeugdschaken de bank voor iedereen Een vakantiereis bespreek je bij de 3000 vestigingen Daan Welboren uit Den Hoorn expo seert ingaand zaterdag tekeningen in galerie 't Swarte Schaep aan de Koger- straat te Den Burg. Sinds in de galerie verwarming is aangebracht zijn daar ook in de winterperiode tentoonstellin gen mogelijk. Daan Welboren exposeert 41 tekeningen die tot en met 20 januari te zien zullen zijn. De werken zijn te koop de prijzen variëren van ƒ12,50 tot 200,—. Aan het einde van ons jubileumjaar 1972 lijkt het ons goed, de voornaamste gebeurtenissen nog eens even op te ha len. Het was voor ons een jaar om nooit te vergeten. In mei werd het 60-jarig bestaan van onze vereniging op grootse wijze gevierd met een receptie en een grandioze feestavond en niet minder de geslaagde toernooien voor al onze elf tallen. De prestaties op het veld zijn, wat het eerste betreft zeer goed te noe men. We zijn wel erg kwetsbaar, want de kernploeg van het eerste is te smal en het valt voor trainer P. van Dok niet mee om als er invallers nodig zijn een zo sterk mogelijk elftal op te stellen. De overgang van tweede naar eerste kan door de meeste spelers niet worden overbrugd. Het tweede en derde spelen wissel vallig, een redelijk goede wedstrijd wordt meestal gevolgd door een zwakke prestatie. Het vierde, dat vorig seizoen kam pioen werd, maakt er tot nog toe niet veel van. Nu is de tegenstand ook wel veel groter geworden. Junioren Al begon zeer sterk, maar is afgezakt naar lagere regionen. De grote oorzaak is hier wel\ de spelers die bles sures opliepen. Junioren BI doet het goed in een zware afdeling. Junioren Cl gaat recht op een kam pioenschap af. Junioren C2, tot nog toe een goede middenmoter. Junioren C3 heeft het nog te zwaar om met succes deel te kunnen nemen aan deze, wat leeftijdsindeling betreft, wel zeer onaantrekkelijke Texelse com petitie. De pupillen a en d spelen zeer sterk en een kampioenschap zit er wel in. Pupillen b doet het ook goed, maar c en e zijn nog te zwak om met succes te kunnen optreden. Alle medewerkers die zoveel van hun vrije tijd beschikbaar stellen om onze vereniging te laten draaien, zeggen we hartelijk dank. En allen een vrolijk kerstfeest, een goed uiteinde en een ge lukkig nieuwjaar. Ten C. Niet gebrek aan geld maar traagheid is er de belangrijkste oorzaak van dat allerlei gemeentelijke plannen en voor nemens zo langzaam worden verwerke lijkt. Het was de heer L. J. Weijdt van Texels Belang die in zijn beschouwingen van beleidsnota en begroting zijn hart luchtte over dit verschijnsel. Aanleiding was een vergelijking tussen de beleids nota's van 1972 en 1973. De heer Weijdt konstateerde dat deze nota's afgezien van een andere lettergrootte vrijwel eensluidend zijn. Het college is dus in ieder geval rechtlijnig en dat vergroot de kans dat de gestelde doelen eens be reikt zullen worden, maar het is ook waar dat van de vorig jaar gestelde doelen bitter weinig is bereikt. De heer Weijdt bedoelde dit niet als verwijt aan B. en W. of het gemeentelijke apparaat (al zou het er daar soms ook gestroom- lijnder kunnen toegaan), maar een feit is toch dat de traagheid binnensluipt in iedere voorbereiding en in ieder plan. Alles komt even moeizaam van de grond en als het eindelijk zover is, zijn velen er al niet meer blij mee omdat het plan in kwestie alweer door de tijd is achterhaald. Dat geldt bijv. voor het plan Everste- koog. De heer Weijdt vond het maar vreemd dat in deze dynamische tijd met maanreizen als een weekretour en com municatiesystemen die met frakties van seconden werken, het maanden en ja ren duurt als het gaat om overleg en om uitspraken van hogere overheden. Spre ker vreesde dat het nog erger zal wor den, zeker als de gewesten er komen die wellicht een vierde bestuurslaag zullen vormen, al is de Texelse ge meenteraad daar tegenstander van. Als voorbeeld wees de heer Weijdt op de passage over milieuhygiëne in de be leidsnota. Vorig jaar werden alleen het bureau Mabeg en het RIZA genoemd als instanties die met de centrale riole ring van Texel te maken hebben, nu is daar ook de kwaliteitsbeheerder bijge komen. Het Mabeg-rapport is er nog steeds niet hoewel het vorig jaar door wethouder Dros beloofd was voor de cember 1971. „Dit kan toch zo niet door gaan. Is Texel te makkelijk voor Mabeg en laten ze het daarom liggen. Want voor specialisten kan deze gemeente toch niet moeilijk zijn". De heer Weijdt doelde daarmee op de geringe hoogte verschillen, de betrekkelijke korte af standen onderling, het afwezig zijn van industrie van betekenis. Er zullen wei nig gemeenten zijn waar de zuiverings problemen makkelijker zijn. Of het noodzakelijk is naast de door Mabeg te adviseren centrale rioolzuive ringsinstallatie ook nog zelfstandige an dere zuiveringen te stichten of te hand haven, is niet bekend. Intussen wordt volgens de oude plannen verder ge werkt en in het kader daarvan heeft De Waal zijn riolering gekregen. Daarmee kan men vrede hebben, want het was nodig. „De kwaliteitsbeheerder, wie dat ook wordt, zal nog met schade en schande veel moeten leren dus dat overleg zal ook de nodige tijd wel duren. En mis schien komt er dan nog beroep tegen de voorgestelde definitieve oplossing. Dat is niet erg. Beroep en protest zijn kost bare democratische verworvenheden die het koesteren waard zijn. Maar dat de procedure veelal een jaar en soms nog langer duurt is in 1973 niet meer aan vaardbaar", 99 woningen In de beleidsnota van B. en W. wordt ook gesproken over het tegengaan van geluidshinder. Naar aanleiding daarvan bracht de heer Weijdt de moeilijkheden met de 99 woningen ter sprake. Hij deed de suggestie om in de bouwverordening op te nemen dat in scheidingsmuren tussen woningen alleen andere dan de voorgeschreven materialen mogen wor den gebruikt als is aangetoond dat ook deze materialen aan minstens dezelfde eisen ten aanzien van geluidsisolatie voldoen. Het door B. en W. bepleite „selectief gebruik van gemotoriseerde vervoersmiddelen" vond de heer Weijdt mooi maar in de praktijk zag hij er nog weinig van terecht komen. Wat betreft olie- en gasboringen op of buiten Texel bracht de heer Weijdt naar voren dat olie- en gaswinning „een on gelooflijk schoon bedrijf" is. De bezwa ren gelden slechts het enorm zware ma terieel, waarvoor beplanting moet wij ken, duinen moeten worden vlakge- maakt en wegen en leidingen moeten worden aangelegd. „Maar we kunnen er niet meer buiten. Laten we proberen de boringen van het land af te houden en het boren op zee toestaan. Water is nog altijd de gemakkelijkste en goed koopste transportweg en het varen brengt geen schade. Ook op zee moeten aan de winning wel voorwaarden wor den gesteld, ook van gemeentezijde. Daarom adviseren we u erop te blijven aandringen dat de Waddenzee en de zeegaten zo spoedig mogelijk gemeente lijk worden ingedeeld". De heer We'jdJ, was verder van me ning dat Texel met de andere Wadden eilanden hechter moet samenwerken, onafhankelijk van de provinciegrenzen. Ter vermijding van parkeerproblemen in de toekomst is het nodig dat reeds in de bestemmingsplannen aandacht wordt besteed aan garages bij woningen en aan perkeergelegenheden bij winkels, restaurants, apartementen enz. Om de aansluiting van Texel op het landelijke aardgasnet te versnellen is door de gemeente een alternatief tracee voorgesteld aan de Gasunie. De heer Weijdt vroeg of hierop al is gereageerd. De fietspaden op Texel moeten zo breed zijn dat ook het landbouwverkeer (tractoren) er gebruik van kan maken. Voorts pleitte de heer Weijdt voor bouw van een ruime sporthal omdat de'animo voor allerlei binnensporten de laatste jaren sterk toeneemt en hij vestigde de aandacht op de molen van Het Noorden. „Als er onvoldoende middelen zijn om de molen in zeer goede staat te onder- L J. WEIJDT houden, zullen wij u per omgaande voorstellen doen tot behoud van deze molen". Uitsplitsing De toeristische lasten zullen in de toekomst steeds groter worden, ook bij verhoogde toeristenbelasting en hogere bijdragen van de overheid. De heer Weijdt achtte het daarom noodzakelijk dat de toeristische lasten in de begro ting moesten worden „uitgesplitst" zo dat men op de hoogte blijft van de om vang. Door deze voorlichting kan bij tijds rekening worden gehouden met het moment dat de last zo groot wordt dat men financiële ineenstorting gerekend moet worden. Verder zou dan een dui delijker beeld ontstaan van de uitzon derlijke positie van Texel ten opzichte van andere gemeenten. Spreker vond het onverantwoard dat het gebrek aan financiële middelen ten koste gaat van het onderhoud aan de wegen. Mochten de offers die men hier voor moet brengen te groot worden, dan kunnen ondergeschikte wegen beter worden afgesloten voor toeristisch ver keer en alleen voor de aanwonenden worden opengesteld, In Duitsland zijn al veel landelijke wegen op deze wijze van overbelasting gevrijwaard, zodat de Duitse gasten niet zullen schrikken als zij het verbodsbordje zien. En mocht dit niet kunnen, dan kan misschien op deze wijze druk worden uitgeoefend op de hogere overheden om alsnog uitke ring buiten de normale fondsen te krij gen. Textant Ernstige bedenkingen had de heer Weijdt tegen de subsidie ƒ18.750,die de gemeente heeft geraamd voor het vormingsinstituut „Textant". Dit be drag, uitgetrokken ten behoeve van de 'verwachte' 60 jongeren die 'misschien' aan een of meer programmaonderdelen zullen meedoen, vond hij tegenover de gemeenschap niet verdedigbaar. „Weegt de „mogelijke" geestelijke vorming die het instituut voorstaat, vele malen op tegen de reeds enige generaties bewe zen lichamelijke vorming die onze grootste plaatselijke gymnastiekvereni ging, GVT, de jeugd biedt onder het motto; Een gezonde ziel in een gezond lichaam? Deze vereniging, die ik als voorbeeld neem, heeft al zeer lang een duidelijke taak en voorziet in een grote behoefte. Dat blijkt wel uit de 570 voor een groot deel jonge leden. En het kon den er veel meer zijn als de contributie ook voor de zeer jonge gymnasten niet zo hoog was: 60,plus kosten voor gympakje,, gymschoenen enz. dat geeft al gauw ƒ100,kosten per jaar. Dat is jammer genoeg voor veel gezinnen een te grote hap. Maar het kan niet minder, want zo'n vereniging krijgt het komen de jaar ƒ7.782,subsidie; daar gi tenminste ƒ4.500,weer van terug vc zaalhuur. Voor ons is de verhoudi zoek tussen ƒ18.750,- gemeentelijke si sidie plus ca ƒ37.500,andere ov< heidsgelden voor misschien 60 jongei enerzijds tegenover 7.782,voor c noodzakelijke vereniging met 570 led anderzijds". De heer Weijdt vroeg subsidie voor Textant dan ook te h zien of de waarde van deze investeri aan te tonen. Uitslagen: J. Piersma-J. Vlaming 0- J. Gerritsen-J. van Heerwaarden 1 T. Engel-M. Bakker 1- A. Terpstra-F. Eijgenraam 1- F. Meijers-A. Veltkamp 1 H. Elzinga-A. C Bakker 9 F. Eijgenraam-T. Engel 1- Door een verkeerde voortzetting v het aangenomen dame-gambiet was partij voor J. Piersma verloren. D< meer stukken zag het er gunstig voor J. van Heerwaarden, maar hij 2 een eenvoudige matdreiging over 1 hoofd. Een laatste kans, nl. een mata; val, benutte M. Bakker niet direkt, doende kon T. Engel het gevaar afw< den. De afgebroken partij tussen Terpstra en F. Eijgenraam (remii stand?) werd door een blunder van Eijgenraam verspeeld. Net als in bondspartij van afgelopen zaterdag v speelde A. Veltkamp al gauw zijn da De winstkansen van H. Elzinga werd door een paar zwakke zetten in i eindspel verspeeld. Uitslagen: Peter Haak- Paul van Etten I Sipke Hengst-Martin Witte 1 Rob Terpstra-Jos Bosma 1 Robert van Es-Bert van der Berg 9 Gerard van Es-Hein Goslinga 1 Robert Maas-Rob Terpstra 9 Bert van der Berf-Jos Bosma 1 Sipke Henbst-Robert van Es 1 Martin Witte-Gerard van Es 9 Stand; gesp. pnt. 1. Robert van Es 18 15* 2. Hein Goslinga 19 14% 3. Rob Terpstra 17 10 4. Peter Haak 19 10 5. Anthonie Witte 11 9 6. Gerard van Es 13 9 7. Sipke Hengst 18 9 8. Martin Witte 20 9 9. Henk van Wilsum 16 7% 10. Bert van der Berg 15 6 11. Cor Bremer 12 5% 12. Robert Maas 11 3 13. Karei Zoetelief 5 2 14. Ans Witte 9 2 15. Jos Bosma 9 1% 16. Paul van Etten 8 17. Dean Brouwer 8 0 r een onbezorgde vakantie! j

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 10