Cjrocn in het harL Nog steeds moeilijkheden in college van B en W TAXI 2323 I Raad ging akkoord met begrotingen MR SPRENGER: SPOEDIG OPENING VAN ZAKEN Kerstdiner 1972 JUMBO HAVENRESTAURANT TEXEL Geen krant na Kerstmis en Nieuwjaar VAT 69 WILHELMINALAAN 4-6 OME FRIEND SHOW GEZELLIG KERSTFEEST De 7 Provinciën 86e JAARGANG No. 8731 -IVKIJDAG 22 DECEMBER 1972 w 86e JAARGANG No. 8731 texelseScourant Uitgave B.V. v.h. Langcveld De Roo(j Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ted. Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den «rg. tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrüdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn prys ƒ5,00 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 25 ct Advert 21 ct. per mm. excl. 4°/o BTW De gemeenteraad is dinsdagavond zonder stemming akkoord gegaan met de begrotingen voor 1973. De begrotingsvergadering, waarop ook nog enkele andere spoedeisende besluiten werden genomen, ving aan om twee uur 's middags en eindigde om half twaalf 's avonds. Om half zes begon een twee uur durende schor sing om de raadsleden gelegenheid te geven de inwendige mens te versterken en om b. en w. zich te laten beraden over hun reactie op de namens de diverse fracties naar voren gebrachte algemene beschouwingen van beleidslijnen en begroting. Voor de begrotings vergadering bestond van de zijde van het publiek veel minder be langstelling dan men de laatste tijd gewend is. Op de publieke tribune was slechts één rij stoelen bezet. In de zaal zelf zaten als speciaal genodigde gasten de diverse hoofden van dienst uit het gemeentelijk apparaat met het doel eventuele vragen te beant woorden. Van hun diensten werd geen gebruik gemaakt. De verde diging van zowel begroting, beleidslijnen als investeringsplan werd vrijwel geheel door burgemeester Sprenger gevoerd. Aan het begin van de bespreking van de begroting en de daarmee samenhan gende stukken bracht de burgemeester dank aan de ambtenaren die een en an der „onder hoge druk" en ondanks on derbezetting hadden geproduceerd. „De begroting is realistischer dan in vorige jaren", aldus Mr. Sprenger. „We hebben getracht de zelfstandigheid van de ge meente te bewaren maar ook getracht een schijnzelfstandigheid te vermijden. Nog steeds wordt gepoogd op eigen kracht te varen met hulp van rijk en provincie. We zijn over die hulp van rijk en provincie niet tevreden, maar toch heeft men getoond voor bepaalde belangen op Texel oog te hebben". Gebrekkig samenspel Mr. Sprenger vertelde dat aan het samenspel in het college van B. en W. •iets mankeert waardoor geen slagvaar dig beleid kan worden gevoerd. Ook is er geen soepel samenspel tussen college, ambtelijk apparaat en adviseurs. Wat de interne organisatie betreft is wel van verbetering sprake. Als gevolg van het efficiëncyrapport begint het al vlotter |te lopen en het zal nog beter gaan als enkele vacatures zijn vervuld. Er zijn veel rapporten, plannen en nota's in de maak. Het Mabeg-rapport zal nu wer kelijk een dezer dagen beschikbaar ko men. Aan het agrarisch onderzoek wordt hard gewerkt, evenals aan het CIMK-rapport. Belangrijk is ook dat een discussienota van de Prov. Plano logische Dienst onderweg is over het streekplanonderdeel Texel. Als deze en landere stukken in de eerste drie maan den van het komende jaar binnenko men, kunnen veel beleidsstandpunten |nader worden uitgewerkt. Vervolgens maakten zes raadsleden Igebruik van de gelegenheid om een al gemene beschouwing te geven op begro ting en beleidsnota, waarmee de rest /an de middag was gemoeid. Voor leze algemene beschouwingen verwij- m we naar de andere pagina's van de ze krant. Men kan het beste eerst van leze beschouwingen kennis nemen al vorens verder te lezen. Rcaktie Om half acht 's avonds ging burge meester Sprenger het eerst in op de ian- en opmerkingen van de heer L. J. Veijdt. Toegegeven werd dat in veel levallen van ernstige vertraging sprake Is. Ingaand 1974 zal het kwaliteitsbe- le en 2e kerstdag de groep Vrijdag en zaterdag DISCOTHEEK heer van het oppervlaktewater (ook de zorg voor persleidingen en rioolzuive- ringsinstalllaties) bij een andere instan tie van de gemeente Texel berusten. Toch hebben B. en W. aangedrongen op spoedig uitkomen van het rapport van het bureau Mabeg. Het ziet er nu wer kelijk naar uit dat het deze maand zal komen. Zo simpel als de heer Weijdt het voorstelde is het op Texel met de rio- lermgsproblematiek niet gesteld. Lo zing van afvalwater bijv. is op Texel niet eenvoudig in verband met de kwetsbare Waddenzee. Wat het selec tief autogebruik betreft zei Mr. Spren ger: we kunnen niet garanderen hoé ver we daarmee komen; we kunnen alleen bevorderen. We zijn in de eerste plaats afhankelijk van de medewerking van gemotoriseerd publiek. Oneens was Mr. Sprenger het met de kritiek op de sub sidiëring van het vormingscentrum Textant en de vergelijking met de steun aan sportverenigingen. Naast de subsi die worden gymnastiek en andere sport ook door de gemeente gesteund in de vorm van faciliteiten. Ter illustratie had de voorzitter een overzicht samenge steld van de kosten die zijn gemoeid met kleedlokalen, sportvelden, ijsbaan, gymnastieklokalen, schoolzwemmen, gymnastiekleraren. Hieraan geeft de gemeente na aftrek van baten in een jaar totaal ƒ246.982,uit. De subsidies voor „Textant" zijn overigens volgens een landelijke regeling gekoppeld. De uitgaven van Textant worden door CRM gecontroleerd en ook ziet de inspectie erop toe of het instituut naar behoren funktioneert. Van een „uitsplitsing" van toeristi sche uitgaven is in feite dit jaar al sprake Het kan eventueel ook in vol gende jaren gebeuren. Complicatie Reagerend op de beschouwing van de heer C. Koorn zei de voorzitter zich bij de plannen voor een rioolzuivering in 't Horntje een complicatie heeft voor gedaan. Mede als gevolg van de aanwe zigheid van het NIOZ is een pasveer installatie daar niet mogelijk; er zal een persleiding komen die het rioolwater van 't Horntje naar een andere zuive ring transporteert. Desgevraagd gaf de heer Koorn verduideling van wat hij be doelde met recreatiebouw alvorens de riolering gereed was: het ging om bouw volgens oude plannen in Gerritsland. Dat kan moeilijk worden tegengehou den. in nieuwe plannen geldt echter zonder uitzondering dat eerst riolering en zuivering in orde moet zijn. Wethou der Dros wees erop dat in de door de heer Koorn bedoelde gevallen het Wa terschap Texel vergunning heeft gekre gen tot lozing van het afvalwater. De burgemeester zei er zich niet van be wust te zijn dat het gemeentebestuur zich door beleggingsmaatschappijen laat opjagen. Aan de veiligheid op het vlieg veld wordt door het bestuur van de n.v. Luchtvaartterrein grote aandacht be steed. Dat het met het oog op het mi lieu aantrekkelijker is een massa vlieg tuigen te laten komen dan een massa auto's was een stelling waar de voorzit ter graag een flink vraagteken achter zette. Sporthal Zowel de scholengemeenschap, het gemeentebestuur als de oudercommissie doen al hun best om de nieuwbouw te bespoedigen. Begin 1974 is het plan be- stekklaar. Er zijn nog enkele problemen i.m. met betrekking tot het gymna stiekonderwijs aan de school. Bij het nieuwe schoollokaal zouden twee gym nastieklokalen moeten komen, maar het is wellicht ook mogelijk inplaats daar aan een grote sporthal te bouwen waar ook anderen gebruik van kunnen ma ken. Een en ander is nog in studie. De heer Blanken wist te vertellen dat Texel wat het gebouw voor de scholengemeen schap betreft bovenaan de urgentielijst staat. Het ziet ernaar uit dat de bouw in 1974 kan worden aanbesteed. De be nodigde grond is nog geen eigendom. Dat is niet de schuld van B. en W. of het gemeentelijk grondbedrijf, maar van de aanvechtbare wijze waarop de rijks gebouwendienst onderhandelt. Mr. Sprenger „hoopte" dat de rijks- uitkering ten behoeve van de recreatie in de toekomst groter zou worden. Hij vond het onjuist te suggereren dat rijk en provincie praktisch niets bijdragen. Rijk en provincie nemen wel degelijk een belangrijk aandeel in de kosten. Dat dagtoeristen toeristenbelasting zouden moeten betalen vond de voorzitter ook. „We pogen het nog steeds". Op de kri tiek op de subsidie voor de VVV wilde de voorzitter niet ingaan, aangezien dit bij de behandeling in de gemeenteraad reeds overvloedig is gebeurd. Dat een deel van het geld van de toeristenbe lasting door de onlangs bedoelde com missie wordt verdeeld, is onjuist. De ge meenteraad verdeelt; de commissie geeft slechts advies aan B. en W. Niet conserveren Het is niet de bedoeling het buiten gebied te conserveren, aldus Mr. Spren ger, reagerend op de beschouwing van de heer J. Witte. Het plan is zoveel mo gelijk rekening te houden met de wen sen van de agrariërs. Slechts in bepaal de landschappen zijn conserverende maatregelen nodig maar daar zullen dan ook financiële compensaties tegenover moeten staan, zoals dat nu al in het ge bied van de Hogeberg gebeurt. Overi gens is het niet onredelijk te verlangen dat elke Texelaar aandacht aan het landschap besteedt, ook als hij daar voor niet wordt betaald. De plannen in zake het landschapspark zijn nog zo vaag dat het beter is daar niet over te praten. De voorzitter was het er niet mee eens dat de stijging van de op de bevolking drukkende recreatielasten on aanvaardbaar is. Integendeel, de raad heeft er door de toeristische heffingen voor gezorgd dat deze lasten acceptabel blijven. Men kan niet meer in ernst zeg gen dat recreatievoorzieningen in on aanvaardbare mate ten koste gaan van het voorzieningenpeil. De tweede nota op de ruimtelijke ordening achtte Mr. Sprenger geen dringend voorschrift, maar wie ingevolge deze nota handelt, handelt naar wens van de regering en mag erop rekenen dat diezelfde rege ring de uitvoering helpt mogelijk ma ken. Het uitputten van de natuurlijke hulpbronnen moet inderdaad worden vermeden. De heer J. Witte had, sprekend over wrijving in het college van B. en W. de raad gegeven: accepteer elkaar zoals u bent. Dat vond Mr. Sprenger een wijze raad, maar hij vroeg zich af hoe ver dat moet strekken. „Als men elkaar als vertragend leert kennen, is dat niet te accepteren". De raad kan inderdaad besluiten de ontwikkeling van het plan Everstekoog stop te zetten. Het bestaan de agrarische bestemmingsplan blijft dan gewoon van kracht. Wel moeten dan de rteeds genomen voorbereidings- besluiten worden ingetrokken. Wat de konsekwenties daarvan zouden zijn, kon de voorzitter niet zo gauw overzien. Wat betreft de klachten van de heer J. Zuidewind over de gemeenteraad als gemakkelijk te nemen laatste barrière zei de voorzitter dat men toch echt zijn best doet de raad voortdurend bij alles te betrekken en te informeren. Wat het „dirigisme" van de provincie betreft, moet niet vergeten worden dat de pro vincie de tekorten van de „Texel- stroom"-exploitatie voor haar rekening heeft genomen en ook meewerkt aan de totstandkoming van het natuurrecrea- tiecentrum, precies volgens de wensen, van de gemeenteraad. Wat betreft de voorwaarden waaraan recreatiebedrij- ven volgens Zuidewind zouden moeten voldoen zei Mr. Sprenger dat het juist is allerlei basisvoorzieningen (beplanting, speelterrein, parkeerruimte e.d.) te ei sen, maar dat de recreatiebedrijven ook met in een keurslijf worden geperst. „Hoe zou de gemeente kunnen voorko men dat recreatiegrond wordt verkocht. Ik neem aan dat de heer Zuidewind niet streeft naar nationalisatie van de grond". Dat met De Krim de totale uit woning van Texel wordt bereikt, kwam Mr. Sprenger nogal overtrokken voor. Hij wilde de praktijk eerst eens af wachten. Zo dacht hij ook over de „on gekende uitbouw van het aantal tweede woningen". Wat het laatste betreft geeft het bestemmingsplan overigens regelingsmogelijkheden. Aan welke voorwaarden moet worden voldaan om permanente werkgelegenheid te krijgen, moet door een behoorlijk onderzoek wroden vastgesteld. Het door Zuidewind genoemde reserveren van stroken voor winkelbebouwing heeft geen ander doel dan te voorkomen dat winkels op het industrieterrein terecht kunnen. Even tuele uitbreiding van de winkelbouw- mogelijkheden wacht op het CIMK- rapport. Het is niet juist te streven naar uniforme onderwijsmethoden op de la gere scholen. Dat is een zaak van de betrokken leerkrachten. Wel dienen de zelfde leermiddelen beschikbaar te staan. B. en W. spannen zich wel de gelijk in om de mosselcultuur op Texel te krijgen. Motorrit Ook de heer C. Ellen (Pakt) had een algemene beschouwing voorgelezen. Hierin bracht hij onder meer naar vo ren de door B. en W. bepleite „ruime baan voor allerlei ontwikkelingen zon der aantasting van landschap en mi lieu" en konstateerde dat de zaterdag gehouden motorbetrouwbaarheidsrit daarmee in strijd is. De route voerde onder meer door De Eendracht, een hoogwatervluchtplaats voor vogels. De heer Ellen had verder gepleit voor het vastleggen van oude Texelse verhalen, op te tekenen uit de mond van oudere Texelaars. Ook had Ellen maatregelen gevraagd tegen het parkeren van zware vrachtwagens in de dorpen. Wat het laatste betreft deelde de voorzitter mee dat het probleem in studie is geweest en dat nieuwe bepalingein binnenkort ter goedkeuring zullen wórden voorge legd. Over de betrouwbaarheidsrit van de MAB-club had de burgemeester geen klachten gehoord. Men had zich gehou den aan de speciale voorwaarden die B. en W. hadden gesteld. Het vastleggen van oude Texelse verhalen vond de burgemeester een aardig idee. Tot de heer Westdorp zei de voorzit ter dat het niet mogelijk is geweest eer der met de voorstellen tot verhoging van plaatselijke belastingen te komen. Om een voorstel te maken was het nl. nodig eerst de ontwerp-begroting af te wachten. Het zou volgens de voorzitter te ver gaan de gemeenschap zodanige offers te laten brengen in het belang van het welzijn dat daarmee de artikel 12-grens zou worden bereikt. Wethouder Dros vertelde nog dat de zg. mosselcommissie (waarin ook de heer Zuidewind zitting heeft, zodat hij •het nog beter kon weten) een rapport heeft gemaakt inzake het naar Texel halen van de mosselcultuur. Het zal spoedig in de openbaarheid worden ge bracht. Het verkeersplan voor Den Burg is ppgesteld nadat bij het CIMK inlich tingen waren ingewonnen. Volgens het plan wordt de Weverstraat afgesloten; zo mogelijk het gehele jaar. Harde woorden Enkele harde woorden sprak wethou der Joustra tot de „geachte afgevaar digde Zuidewind" naar aanleiding van de kritiek op het beleid van Texels Be lang in het college. Omdat Zuidewind de heer Dros „briljant" had genoemd, nam Joustra aan dat de kritiek uitslui tend hem gold. Hij adviseerde daarom: „Tracht steun te vinden voor uw kritiek en dien een motie van wantrouwen in. Misschien ga ik dan weg". De heer Jou stra veronderstelde dat de heer Zuide wind, die op commissievergaderingen veelal schittert door afwezigheid en zelfs niet de moeite neemt bericht van ver hindering te sturen, niet in staat is de begrotingsproblematiek te „vatten" en daarom maar als smoesje vertelt dat hij geen tijd voor bestudering heeft gehad. De heer Blanken bepleitte aansluiting van Texel bij de Helderse schoolbege- in een sfeervolle omgeving Tafelreservering (02226) 310 In verband met het als werk dagen uitvallen van dinsdag 26 december en maandag 1 januari zullen de Texelse Couranten van dinsdag 26 december en dinsdag 2 januari NIET verschijnen. Wij verzoeken lezers en adverteerders hiermee rekening te houden. Directie Texelse Courant leidingsdienst. Men houdt zich daar be zig met logopedie, remedial teaching en andere onderwijsaktiviteiten die het beste gezamenlijk kunnen worden aan gepakt. Een warm pleidooi hield de heer Blanken voor het vormingscentrum „Textant". Het centrum houdt meer in dan „passief verpozen achter een gesub sidieerd pilsje" maar doet wel degelijk aan vormingswerk dat vooral voor de werkende jongeren van zeer grote bete kenis is. Het Texelse centrum staat lan delijk zelfs zeer goed aangeschreven. De heer Weijdt zou anders hebben geoor deeld als hij zich eerst eens persoonlijk van de gang van zaken bij Textant op de hoogte had gesteld. De heer Wejjdt gaf toe dat hij de zaken niet juist had beoordeeld en nam zijn kritiek terug. De heer Westdorp zei de kritiek van Zuidewind op Texels Belang niet te kunnen volgen. Hij heeft er zelf aan meegewerkt dat dit college, géén af spiegeling van de raad, werd benoemd. Het Pakt is er natuurlijk niet opuit om van deze of gene situatie gebruik te ma ken maar wil loyaal oppositie voeren. Er zijn door het Pakt tal van voorstel len gedaan voor een ander beleid maar die werden, met medewerking van Zui dewind, altijd van tafel geveegd. De heer Westdorp vroeg de heer Zuidewind of hij zijn opmerking dat het Pakt over bijzondere informatie uit het raadhuis beschikt, kon waarmaken. Met klem drongen meerdere raadsle den erop aan dat B. en W. opening van zaken geven inzake hun onenigheid. Burgemeester Sprenger beloofde dat die opening van zaken zeer spoedig zal wor- d engegeven. De heer P. Smit vond dat de fraktics die hebben meegewerkt aan de vorming van dit college maar „in con claaf" moeten gaan om zich over de si tuatie te beraden. Zonder veel discussie werden de di verse begrotingen goedgekeurd. Bij de behandeling van het voorstel tot herinvoering van reinigingsrecht bracht mej. Luijsterburg als bezwaar naar voren dat bij de heffing van toe ristische bedrijven wordt uitgegaan van (Zie vervolg pagina 2) Wij zullen u er niet te veel mee lastig vallen wanneer wel en niet open; alle feestdagen in ieder geval vanaf 2 uur 's middags en 2e kerstmiddag het optreden van ja, dat is nu de verrassing. 's Avonds de specialiteit Rosé of een andere wijn met een gratis snack. Zaterdag a.s. le en 2e kerstdag in

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1