Spyker Ponpe^ remmen Matige belangstelling voor rollenspel C.O.C. Raadsvergadering j VERVOLG VAN PAG. 1 Kerst en jaarwisseling Muzikale kerstgroet voor bejaarden Expositie van jonge weefsters in Spang Alle klanten, vrienden en bekenden wensen wij plezierige kerstdagen en een voorspoedig 1973 Bar „De Beerekuil" Bar-Dancing „De Toekomst" Met de kerst naar de Spykergoed it Botsing op kruising Postweg - Wageningseweg Standen per 16 - - - - - - - - - Bibliotheek woensdagavond open Brandje in sehool van Zuid-Eierland Texel 1 tegen combinatie van andere Texelse verenigingen pupillencompetitie december 1972 Kerkdiensten De stuurlui aan wal Rcnigingsdienst in ere hersteld Museum op tweede kerstdag open Diensten artsen, enz 1 5 Het bestuur van de jeugdsociëteit „Ja nus" in Borkerstad ontvangt een brief van een groep van 20 homofiele jonge ren tussen de 16 en 21 jaar. In deze brief vragen ze of zij lid kunnen worden van de sociëteit, aangezien zij niet apart van de andere mensen willen blijven. Zij willen als groep een confrontatie met de sociëteitbezoekers tot stand brengen. Indien men het nodig acht, willen de jeugdige homofielen de brief graag komen toelichten. Deze gefingeerde brief vormde dins dagavond het uitgangspunt voor het rollenspel dat onder leiding van de voorzitter van het C.O.C. in Amsterdam, de heer Han van Delden, gespeeld werd door twaalf van de 30 aanwezigen in de LTS-kantine. De avond die op touw gezet was om wat over homofielen, hun gevoelsleven en hun plaats in de maat schappij, te weten te komen, is ondanks de geringe belangstelling, redelijk ge slaagd. Wat betreft het rollenspel ging men als volgt te werk: de inhoud van bovengenoemde brief geeft het bestuur van de sociëteit „Janus" aanleiding een afvaardiging van de bezoekende jeugd en de ouders daarvan uit te nodigen om hun mening inzake het verzoek van de homofielen kenbaar te maken. De deel nemers aan het spel kregen van de heer Van Delden op een briefje een bepaalde mening „toegewezen", die zij gedurende de bespreking moesten verdedigen. Men begrijpt dat alle opvattingen omtrent homofilie hierin verwerkt zaten, zodat er volop stof was tot een gesprek. Ge heel volgens de opzet van het rollenspel leidde deze discussie tussen bestuur, jeugd en ouders tot een tweede gesprek, waarbij ook de homofiele jongeren aan wezig waren. De heren Han van Delden en Wiero Bossenwinkel waren de afge vaardigden van homofielen. Nu pas werd de avond interessant, want de uit- het aantal overnachtingen. Het wordt dan extra verleidelijk om onjuiste op gave te doen Starkenburgh In de rondvraag maakte de heer Blan ken melding van spanningen die heer sen in het bejaardencentrum Starken burgh naar aanleiding van het mogelijk vertrek van zuster Heijmink die als ge waardeerde bejaardenverzorgster aan het complex is verbonden. Er is sprake van een zeer gecompliceerde kwestie. Krachtens artikel 2 van het huurregle- ment moet een bejaardenverzorgster be schikbaar zijn, maar het bestuur van de Stichting Bejaardenzopg Texel kan die verplichting niet nakomen. De heer Blanken vroeg het college bemiddelend te willen optreden. Wethouder Dros is onlangs met di- rekteur Van Hoorn van gemeentewer ken naar Engeland geweest om een kol- kenzuiger te bekijken. De heer C. Koorn betreurde het dat de chauffeur, die met het apparaat zal moeten werken, niet is meegeweest. De heer Dros vertelde dat het apparaat dat in Engeland is be zichtigd, niet door de gemeente is ge kocht. De kolkenzuiger die wel werd aangeschaft is op Texel gedemonstreerd in het bijzijn van de chauffeur. Inzake de „bijzondere informatie van het raadhuis" waarvan het Pakt zou profiteren, lichtte de heer Zuidewind toe dat hij doelde op het feit dat hoofd ambtenaar G. A. Oskam deel uitmaakt van het bestuur van de PvdA Texel. Op die manier kan bij het Pakt informatie ter tafel komen die de andere raadsle den nog niet heeft bereikt. Deze insi nuatie werd door Westdorp kwalijk ge nomen. Hij wees erop dat de heer Os kam nooit een fraktievergadering bij woont en overigens alleen informatie verstrekt die ieder ander ook zou kun nen krijgen. Ook de heer Westdorp ver onderstelde dat het de heer Zuidewind in werkelijkheid ging om rechtvaardi ging van eigen tekortkomingen Hij vond dit beneden peil. Leg die gezelligheid vast In kleur I Twee dagen later heeft u de k(l)eurlge resultaten al. Snel maar goed. met alles wat u weten of vragen wil. Gauw nog even langskomen I fa. j. nauta foto- en filmspecfalisten. eenlopende meningen over de homofiel in onze maatschappij zijn over het alge meen wel bekend. Het tweede gesprek was meer informatief, hetgeen de avond tot een boeiend geheel maakte. Ook mens De heer Van Delden lichtte toe dat een homofiel zich ook 24 uur van de dag mens voelt, maar dat hij alleen erotisch en gevoelsmatig zich meer aangetrok ken voelt tot zijn eigen sekse. De heer Van Delden meende dat hgmolilie geen ziekte genoemd mag worden, om dat men niet wéét wat het is. Zeker is dat men het niet kan worden door ver leiding en ook niet als men al 13, 14, 15 {jaar oud is. De heer Van Delden ba seerde deze uitspraken op een rapport van de Nationale Gezondheidsraad. Hij verklaarde dat door dit rapport ook een wetswijziging had plaatsgevonden, in zake de sexuele omgang tussen homofie len in de leeftijd van 16 tot en met 21 jaar. Dit is tegenwoordig niet meer ver boden. De heer Van Delden zei dat de homofiel zelf geen probleem is. De re- aktie van de maatschappij vormde de oorzaak van het konflikt tussen homo en hetero. Nauwelijks tolerant De heer Van Delden wees op cijfers uit een vijf jaar geleden onderzoek van dr. Marga Klompé onder het motto „Meningen in Nederland over homo- sexualiteit". De cijfers waren volgens de heer Van Delden nog weinig veran derd. 15%> van de Nederlandse bevol king vindt dat de homofielen afgezon derd moeten worden (werkkampen), 15°/o vindt dat ze volledig geaccepteerd moeten worden en 70°/o heeft er niets tegen zolang men het maar nooit merkt. Men kan dit nauwelijks tolerantie noe- ben". Als elke homofiel (volgens be trouwbare schattingen 1 op de 20) mor gen op zou staan, zouden we volgend jaar al een stuk verder zijn", aldus Van Delden, die meende dat de jongeren over het algemeen meer eerlijkheid aan de dag leggen dan volwassenen wat be treft andere geaardheid. Het aantal ho mofielen bijv. dat nog trouwde met het idee „Dan gaat het wel over", is veel groter dan men vermoedt. Deze mensen leven vaak nog in een grote eenzaam heid omdat ze bang zijn voor „de schan de". De heer Van Delden wees erop hoe moeilijk deze getrouwde homofielen het nu hebben en gehad hebben. Vroeger lag het zelfmoordpercentage onder de jonge homofielen erg hoog; tegenwoor dig niet meer. Iedere jonge homofiel maakt op een bepaald moment een fase door, waarin hij vaak geheel alleen staat. Het is de fase „Wat moet ik?" Het ellendige is dat deze fase altijd in druist tegen de normen, die op school en in milieu en gezin geldend zijn. Pas als hij deze kritieke periode overwon nen heeft kan hij zich bezig gaan hou den met zijn eigen levensvorm. Imitatie huwelijk Ook dan staat echter alweer 't oog van de maatschappij om een hoekje te kij ken, zodat homofielen in veel gevallen toegeven aan een soort imitatiehuwelijk op basis van de klassieke vraag „Wie is nou het mannetje en wie het vrouw tje?" Ten aanzien hiervan merkte de heer B. W. van Aalderen op dat de men sen willen dat geleefd wordt naar het rollenpatroon waarin zij opgegroeid zijn. Wat betreft de homofiele verhoudingen die ontstaan in gevangenissen, enz. merkte de heer Van Delden op dat in zo'n geval geen sprake is van homo- sexualiteit, maar van ,,nood"-sexuali- teit. Dergelijk homosexueel gedrag zal dan ook niet van blijvende aard zijn. Er kwamen op de avond vele aspekten van het homosexuele leven ter sprake, zodat mevrouw Blanken opmerkte dat het jammers was dat zo weinig mensen, en vooral volwassenen waren komen op dagen. „Eigenlijk praat je nu met men sen, die er allemaal hetzelfde over den ken zodat een gesprek weliswaar nut tig, maar toch niet zó nodig is, als een discussie met andersdenkenden". De avond werd georganiseerd door „Tex- tant" in samenwerking met de werk groep Texel van de NVSH. Niemand kan zeggen dat de bejaarden van Den Burg met kerstmis worden vergeten. De dorpscommissie Den Burg heeft gezorgd dat in alle bejaardencen tra fraaie kerstbomen zijn geplaatst. Op eerste kerstdag komt daar nog een muzikale groet bij, verzorgd door „Ex celsior" en het Kon. Texels Fanfare- DEK. De muzikale tournee begint om half acht 's avonds. Een bezoek zal wor den gebracht aan Jan Dirkszoord, C.E. Gollards Rustoord, „Irene", Starken burgh, St. Jan en de Bakker-van Maar- leveltstichting. SPANG Ankie Engel, Marjet Hoekstra en Joki Kaper houden van 23 tot 31 december een expositie van hun wolprodukten in de stal van een in Spang gelegen boerderij (W 32). Op de tentoonstelling zal ook een nog onbe kend aantal pentekeningen te zien zijn van Niek Welboren uit Oudeschild. In de stal zyn wandkleden, kussens, tafelkleden, tassen, kledingstukken enz. te bewonderen. Ze zijn van een bijzon dere schoonheid. Want waar koopt men tegenwoordig nog een geweven thee muts, waarvan het garen met de hand gesponnen is? Wie draagt vandaag de dag nog met de hand gemaakte sloffen van zuivere schapenwol? In de expo sitieruimte waant men zich in een puur oorspronkelijke beschaving. Alles wat er te zien is, werd met de hand vervaardigd van wol van Texelse schapen. De tentoonstelling is daarnaast wat afgewisseld met aardige vogeltjes en egeltjes, die de dames van klei ge maakt hebben. Deze produkten zou men alternatieve souvenirtjes kunnen noe men. Er staan ook wat kaarsenstan daards, die met strobloemen opgesierd zijn. Toeristen Ankie Engel, die sinds twee jaar op Texel woont en hier al evenlang spint en weeft, rekent erop, dat er flink wat mensen zullen komen. Weliswaar ligt de boerderij wat uit de route, maar daar staat tegenover, dat de Texel- route vlak langs de hoeve gaat, zodat toeristen ongetwijfeld de expositie zul len. aandoen. De dames „mikken" trou wens vooral op toeristen. Marjet Hoekstra, die vroeger handen arbeid gaf op een middelbare school in Amsterdam, en Joki Kaper (door haar kinderen niet altijd in staat zich al te intensief met het breien en weven be zig te houden) werken sinds augustus van dit jaar samen met Enkie Engel, die, zoals gezegd, al een paar jaar op Texel bezig is en die daarnaast ook eni ge cursussen in het weven en spinnen geeft. De samenwerking bevalt goed, want er gaat een stimulerend effekt vanuit. Prijzen De prijzen van de getoonde artikelen variëren van ongeveer ƒ4,tot 700, maar gezien de enorme hoeveelheid werk die in het maken van een werk stuk zit, is het zeker niet duur te noe men. Zo hangt er bijvoorbeeld een wandkleed van 2 bij 2 meter, gewe ven van zelf gesponnen schapewol. Het kleed kost ƒ700,Als men bedenkt dat er drie weken intensief aan gewerkt is en dat er tevens nog flink wat mate riaal voor zo'n kleed nodig is, wordt duidelijk dat de prijs niet écht hoog is. EIERLAND Woensdagmiddag bot ste de Renault Alouette van mevr. J.B. uit Eierland op de Renault 4 van de heer De R. uit De Cocksdonp. Mevr. B., die zes kleuters in haar wagen had, reed op de Postweg richting Den Burg en wilde de Wagenmgseweg inslaan van waaruit juist de heer De K. kwam, die de Postweg op wilde rijden, richting De Cocksdorp. Waarschijnlijk omdat mevr. B. de bocht te krap nam, ontstond de aanrijding. De R. liep een hersenschud ding op; mevr. B. bleef ongedeerd even als de meeste kleuters. Een van hen liep een niet gevaarlijke snijwond op aan het hoofd. De Renault 4 werd onherstelbaar beschadigd, terwijl de Alouette aan de linker voorkant blikschade opliep. De betrokkenen waren verzekerd. Afdeling A: Texel a 9 9 18 62— 1 Oosterend a 9 7 1 1 15 43— 2 De Koog a 9 7 2 14 24— 5 ZDH a 9 5 2 2 12 30—17 Tex. Boys a 9 5 1 3 11 27—16 Texel b 9 3 1 5 7 12—24 Oosterend b 8 1 2 5 4 2—20 Cocksdorp a 9 2 7 4 8—35 Tex. Boys b 9 1 1 7 3 5—40 Texel c 8 8 0 0—53 Afdeling B: Texel d 9 8 1 17 47— 1 Oosterend c 8 6 1 1 13 28— 2 ZDH b 8 6 2 12 12— 9 Tex. Boys c 8 5 3 10 19— 6 Cocksdorp b 9 1 2 6 4 2—26 Tex. Boys d 8 1 1 6 3 1—28 Texel e 10 1 9 1 0—37 GROENE KRUIS van vrijdagavond 24 00 uur tot en met dinsdagavond Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 3241' Brl»»«i liitn - boltaa Zoals gebruikelijk is de bibliotheek eerste en tweede kerstdag gesloten. Ter compensatie zal de leeszaal woensdag avond van 19.30 - 21.30 uur extra ge opend zijn. EIERLAND Woensdagavond ont stond tengevolge van een oververhitte kachel een brandje in de school van Zuid-Eierland. Men kon het vuur snel doven met behulp van twee brandblus- apparaten. De gewaarschuwde brand weer kon halverwege rechtsomkeert maken. De schade was gering. Zondagmiddag speelt het eerste elftal van S.V. Texel een wedstrijd tegen een combinatie die is gevormd uit spelers van de eerste elftallen van de andere Texelse clubs. Er wordt gespeeld op het Texel-terrein. Aanvang half drie. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 uur tot woensdagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (O2220|Lr 1527. ik NOODSLACHTINGEN li Voor noodslachtingen in de periode r. 23 december tot en met 29 december, tel. 2182, b.g.g. telefoon 2406. GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN In verband met de kerstdagen wordt ej er op dinsdag 26 en woensdag 27 de er cember geen zuigelingenbureau gehou den. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Piet Dros over de aktie „Kom over de brug", zou ik graag het volgende willen opmerken. Dros had vele bezwaren, maar hij is wel bewo gen met de armoede in de wereld. Ik dacht dat je dan alle akties die er op gericht zijn deze armoede te verzachten, ook moest toejuichen. Dan heeft hij be zwaar te£en l°/o; dat is geen offer. Dat ben ik in zoverre met Dros eens, dat hij moet beseffen dat er mensen zijn voor wie een dergelijk bedrag toch behoor lijk aantelt. Maar nu nog een paar min der mooië opmerkingen van de heer Dros. Hij1 schrijft dat men een paar leuke projekten heeft uitgezocht. Kijk dat vind ik niet mooi, men heeft een paar ernsllige gevallen uitgezocht dat zou juister zijn. Dros geeft er niet aan, maar ik zóu zeggen, waarom geeft hij dan eens lÓ°/o van zijn inkomen aan een ander projekt, of houdt hij het mis schien liever in eigen zak? Maar dat mag ik eigenlijk niet zeggen. Wat zijn bezwaren tegen Angola en Zuid Afrika betreft: heër Dros zou misschien geen handel met die landen meer willen, maar dan vraag ik hem of we nog wel handel moeten drijven met Spanje, Griekenland en niet te vergeten met Rusland. En wat moeten we dan met Amerika enz. Ja dan zou het hier ook wel eens hongerlijden kunnen worden, en daar zijn de heer Dros en ik nog niet aan toe, denk ik. Maar nu nog iets anders. Vorig jaar sprak ik een man die veel reist door Afrika. Hij was geen lid van een kerk, maar hij zei „Ik heb ge weldig veel waardering voor wat de kerken daar doen. Het zou wenselijk zijn dat al het geld dat de overheid daar voor geeft, aan de kerken werd gege ven, dan werd er 10 maal meer mee ge daan". Joh. Daalder, 't Noorden, Texel In de Texelse Courant van dinsdag 19 december werd vermeld in het stuk Ouwe Sunderklaas Oosterend dat ook de reinigingsdienst een veeg uit de pan kreeg, omdat de bewoners van de be jaardenflats altijd met hun vuilniszak ken moeten slepen. Die Sunderklaas die hierop betrekking had is door de in zender van het stuk echter niet goed begrepen. Deze veeg uit de pan was be doeld voor het gemeentebestuur. De in rit naar de bejaardenflats leent zich nl. wel voor personenauto's, maar is te smal voor bijv. de SRV-wagen èn de reinigingsdienst. Het euvel is te verhel pen door een kleine ingreep aan het trottoir en tegelpad, waardoor de inrit verbreed zou kunnen worden en de be jaarden een enorme dienst bewezen zou zijn. Op verzoek van de speulers, Guurtje Roeper, Kerkplein 5, Oosterend Het Texels Museum zal op tweede kerstdag zijn geopend en wel van 14.00 tot 17.00 uur. Daarna blijft het museum gesloten tot en met 1 januari. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zaterdag 23 december 1972 HERVORMDE GEMEENTEN De Koog 19.00 uur Zondagsschoolkerst feest. Zondag 24 december 1972 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Douivves gezamenlijk in de Geref. kerk 23.00 uur ds. Douwes, gezamenlijk i de Herv. kerk. Kertsnachtdienst mi medewerking van Oosterender Man nenkoor. De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker, vierde Advent. Den Hoorn 20 uur ds. Mulder De Koog 23 uur ds. Waardenburg, Kerstnachtdienst, m.m.v. Advendo Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Oudeschild 11 00 uur ds. De Gier maandcollecte Kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur H. J. Douwes gemeensch. dienst met de Hervormd gemeente in de Geref. Kerk. Themt J2 „De klop op de deur" (4e Advent). 23.00 uur H. J. Douwes, gemeensc) Kerstnachtdienst in de Herv. kerk. M.m.v. Texels Chr. Mannenkoor. Oosterend 10 00 uur ds. Kruithof 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Kuitse Kerkbusje Oosterend. Ie 'il Maandag, eerste kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Mulder m.m.v. kleine cantory 16.00 uur Zondagsschoolkerstfeest De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker, feestelijke Kerstdienst Den Hoorn 10 uur de heer Veldhuis, collecte Kerk en Wereld De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Kerstdienst, coll. Kerk en Wereld Oosterend 9.30 uur ds. De Gier m.m. koperblazers. Coll. Kerk en Wereld 3.30 uur Kerstfeest van de Zondag C school. Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier, m.m het Mannenkoor uit Oostérend, co Kerk en Wereld. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur H. J. Douwes m.m.v. zang en spel en eigen jeugd Oosterend 10 uur ds. Kruithof Kinderkerstfeest: 2.00 uur voor jongere kinderen 4.00 uur voor de oudere kinderen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst 15.00 uur Kerstfeestviering met i L kinderen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Iff Den Burg 16.00 uur Zondagsschool kerstfeest. Dinsdag, tweede kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp 16.30 uur kerstfei viering met de kinderen van de zo 10 dagsscholen. Den Hoorn 16.30 uur Zondagsschol l kerstfeest. De Koog 10 uur ds. Waardenburg Kerstdienst, coll. Kerk en Wereld De Waal 16.00 uur Zondagsschoolki feest. Oudeschild 16.30 uur Kerstfeest van Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERK Oosterend 19 00 uur Dienst te verzorgde door de jeugd. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagavond 10 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. van zondagavond 10 uur tot woensdagochtend 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, telefoon (02220) 2016. jv R.K. KERKDIENSTEN ROND DE FEESTDAGEN Den Burg zondag 24 december 10.00 uln Nachtmis 22.30 u maandag 25 dec. 9.00 en 10.30 u dinsdag 26 december 8.30 en 10.30 u l De Koog zondag 24 december 9.30 u Nachtmis maandag 25 december 10.30 i dinsdag 26 december 10.30 i r\ De Cocksdorp id zondag 24 december 9.15 i Nachtmis 23.15 u e maandag 25 december 11.00 u ni dinsdag 26 december 9.15 u Oosterend zondag 24 december 10.45 Nachtmis 21.30 i ei maandag 25 december 9.30 dinsdag 26 december 10.45 Oudeschild zondag 24 december Nachtmis 23.15 i maandag 25 december 11.00 dinsdag 26 december 9 15 Den Hoorn zondag 24 december 10.45 1 Nachtmis 21.30 ir* maandag 25 december 9.30 fbl dinsdag 26 december 10.45 DC lo le de k :n de t 5 te

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2