Agrariërs te weinig betrokken bij vooroverleg bestemmingsplan AGENDA Drink louter Kabouter m KAN PLAN EVERSTEKOOG WORDEN GESTOPT? 7 EILMIVIEUWS van het raadhuis J. A. Witte (KVP) beducht voor „vernedering tot landschapspark" Kerst en meuwjaarsprogramma Bejaardenomroep Gevaarlijk bos NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eerj baijk Waar je Wijzer Van Wordt Bestemmingsplan ook in Hotel „Kikkert" te zien Burgerlijke stand Verhoogde toeristenbelasting definitief Interessante films van Jan P. Strijbos Derde blad Texelse Courant vrijdag 22 december 1972 Sprekende over het recreatiebasisplan en het bestemmingsplan buitengebied bracht de heer J. A. Witte in zijn be schouwing van dinsdagmiddag naar vo ren dat hij het betreurde dat de ver schillende betrokken groeperingen niet meer bij het vooroverleg zijn betrokken geweest. Het blijft bij inspraak achter af. Met name de landbouw ervaart dit als een gemis en in die sector van de Texelse samenleving heerst dan ook on gerustheid. De heer Witte zei dat te kunnen begrijpen. In de beleidsnota staat weliswaar dat alle inwoners zich vrijheid moeten kunnen ontplooien maar blijkens de plannen worden nu al lerlei beperkingen opgelegd in de gebie den met landschappelijke waardej. De heer Witte weigerde te geloven dat al leen het oude landschap waard is om behouden te blijven en dat in dit ka der paal en perk gesteld moet worden aan bedrijfseconomisch noodzakelijke eranderingen in de agrarische bedrij ven. „Het is gewoon niet waar dat, zoals door sommigen wordt beweerd, het ou de door de boeren van vroeger gemaak te landschap kan worden bewaard voor de toekomst uitsluitend door middel van een conserverend beleid dat in de ou- derhavige plannen tot uiting komt zon der dat hier financieel compenseren de waarborgen tegenover staan. Dit moet een verpauperende boerenstand tot ge volg hebben, wat zonder meer een ver val van het landschap inhoudt. Laten deze zaken u bezighouden". Vernedering Ten aanzien van de eventuele verne dering van Texel tot landschapspark wil ik me zeer kritisch opstellen", aldus de heer Witte. De nota over deze par ken zegt dat de ontwikkeling van de landbouw in de betrokken gebieden niet ten koste van het karakter van het 21 48 J A. WITTE geen recreatie in Everstekoog bronnen" uitgeput raken en mede hier door de noodzakelijke infrastrukturele voorzieningen grote bedragen zullen kosten. Bij velen heerst de opvatting dat reeds vele concessies zijn gedaan, niet alleen financieel maar ook wat betreft het gebruik misbruik van de na tuurlijke kwaliteiten van Texel. Volgens de heer Witte waren er twee mogelijk heden: 1. De ontwikkeling wordt aange past aan de middelen die ter beschik king komen; 2. Er mogen alleen ont wikkelingen plaatsvinden die wel enige aanspraak maken op de algemene mid delen maar verder zelfdragend zijn ter wijl i.v.m. het leef-, woon- en recreatie- klimaat vergaande kwaliteitseisen moe ten worden gesteld. Alleen het laatste was volgens de heer Witte reeël en wen selijk. Hij pleitte voor een beleidsom buiging in die zin en wel direkt. Om de mogelijkheden tot beleidsver andering enigszins te kunnen beoorde len vroeg de heer Witte of de gemeen teraad kan besluiten de ontwikkeling van het plan Everstekoog stop te zetten en het thans geldende bestemmingsplan weer van toepassing verklaren. Zaterdag-, zondag-, maandag- en dins dagavond om 20.00 uur zijn in het City theater de twee beroemde Franse ko mieken, Louis de Funès en Yves Mon- tand, te bewonderen in de doldwaze dijenkletser „De bedriegers bedrogen". De machtige Don Salluste, Spaanse mi nister van financiën, reist door Spanje met zijn bediede Blaze om de belasting gelden, die vooral de armen treffen, op te halen. Salluste heeft echter een ver houding met de zuster van de koningin, waardoor hij in ongenade valt en ver bannen wordt. Salluste verzint een plan. Hij laat Blaze naar het Spaanse hof te rugkeren als Don Cesar, een in Amerika verdwenen neef van Salluste, die de koningin het hof moet maken, zodat Salluste de koningin van oneerbare praktijken kan betichten. Blaze ge- oruikt echter zijn verkregen aanzien om de nieuwe minister van financiën te worden, hetgeen Salluste woedend maakt. Blaze maakt talrijke vijanden omdat hij de Spaanse edelen uitbuit. Vermomd keert Salluste naar het Spaanse hof terug om wraak te nemen op de koningin en Blaze. De verwikke lingen en dolle situaties die aan het hof ontstaan zijn niet te beschrijven en men kan dus beter zelf een kijkje gaan ne men. Toegang alle leeftijden. Zondag- en dinsdagmiddag om 15.00 ïur draait de sprankelijke tekenfilm 'an Walt Disney „Micky Mouse jubi leert" in het City theater. Groot plezier mor zowel kinderen als volwassenen )iedt deze film die samengesteld is uit iioogtepunten van de talrijke Micky- I* 'ilms die Walt Disney en zijn medewer- II ters in een tijdsbestek van 40 jaar heb- Jen gemaakt. Naast Micky zien we zijn ,6®|net zo beroemde vrienden Donald Duck in zijn familie, de trouwe hond Pluto, 3oofy en Clarabelle en nog vele ande- Men ziet Micky onder andere in iktie als autoreparateur, geestenbestrij- ier, vakantieganger en brandweerman. Toegang alle leeftijden. Wie van Tarzan-films houdt komt in ie kerstdagen weer aan zijn trekken, want maandagmiddag om 15.00 uur Iraait in het City theater „Tarzans lucht". Eric en Rita Parker zoeken hun lichtje Jane Parker, vrouw van Tarzan, imdat zij een erfenis heeft gekregen. Zij trijgen hier bij hulp van kapitein Fry, 'en jager, die Tarzan wil vangen en ten- loon stellen. Na veel avonturen bereiken lita en Eric hun nichtje Jane, die zij ertellen over de erfenis, die in Enge- nad op haar wacht. Jane wil echter bij Tarzan blijven maar gaat mee om de aak te regelen. Fry onderneemt nu veer een poging om Tarzan te vangen, naar dit mislukt. Hij vertelt Tarzan ichter dat hij in opdracht van Jane verkt. Tarzan is hierdoor gebroken en aat zich vrijwillig opsluiten. Dat het na ien reeks van enorm spannende avontu- 'en nog tot een goed einde komt, is niet n de laatste plaats te danken aan Tar- :ans trouwe aap Cheetah. Toegang alle eeftijden. park mag gaan. Maar wat wèl mag ge beuren is niet recht duidelijk. Er zijn ook hier weer grote onzekerheden ont staan en tevens onrust door stagnatie in de bedrijfsontwikkeling. Ik vraag me meerdere keren af waaraan men de rechtsgrond meent te ontlenen om zo veel onrust te zaaien". De heer Witte achtte het nodig dat een gedegen kos tenopzet wordt gemaakt van de werke lijke kosten en dat wordt nagegaan in hoeverre de samenleving bereid is aan deze zaak voorrang te geven. Spoedig zal dan blijken dat het gebrek aan geld middelen de uitvoering in de weg staat en juist dat moment is fnuikend voor hen die van wilde ideeën de dupe wor den. Volgens de heer Witte zou er best eens meer waardering opgebracht kun nen worden voor de wijze waarop de boer het landschap ook thans nog be schermt en beheert. Te hoge kosten Spreker vond dat de kosten die de recreatie veroorzaakt onaanvaardbaar stijgen. Verhoogde heffingen voor de Texelse bevolking zijn er onder meer het gevolg van. Alle investeringen voor het toerisme, voor zover niet gedekt door de toeristenbelasting, komen ten laste van de gemeenschap wat ten koste gaat van het algemene voorzieningen- peil. De uitvoering van de recreatie plannen zal deze situatie nog vererge ren. Het is de vraag of de lasten straks nog wel in redelijke verhouding staan tot het nut voor de gemeenschap. Als de „opdracht" in de tweede nota op de ruimtelijke ordening inhoudt, dat een steeds groter deel van het gemeentelijk budget aan recreatie moet worden be steed ten koste van het woon- en leef klimaat, dan zou de heer Witte ernstig bezwaar hebben tegen uitvoering van die taak. Meer aanvaardbaar vond de spreker het ervan uit te gaan dat de tweede no ta geen dwingend voorschrift is, maar meer een gids op het moeilijke pad van de ruimtelijke ordening dus. Het niet voorhanden zijn van voldoende subsi dies houdt automatisch een beperking van de „opdracht" in. Bovendien is op Texel het aantal overnachtingen ver dubbeld sinds de tweede nota uitkwam, een niet onverdienstelijke uitbreiding van de recreatie. Verdere uitbreidingen zullen naar verhouding veel duurder worden omdat de „natuurlijke hulp- In verband met kerstmis en nieuw jaar is het programma van de bejaar denomroep Texel aangepast. Donderdag 21 december is er geen uitzending daar in de N.H. kerk te Den Burg een kerst zangsamenkomst wordt gehouden waar bij de bejaardenomroep het technische gedeelte verzorgt. Ook de technische verzorging bij de zondagavond in de N.H. kerk te houden kerstnachtdienst is in handen van de bejaardenomroep. Op eerste kerstdag begint de uitzen ding om half negen 's morgens: een kort programma met speciale kerstmuziek. Tweede kerstdag begint de uitzending om tien uur 's morgens met o.a. verjaar dagen, verzoekplaten, kerstgroeten van familieleden, een kerstverhaal en na tuurlijk veel kerstmuziek. Donderdag 28 december is er uitzen ding om half zeven 's avonds met o.a. verjaardagen en verzoekplaten. Maandagavond 1 januari 1973 een speciaal voor de luisteraars bestemd nieuwjaarsprogramma waarbij zowel aan verleden als aan de toekomst aan dacht zal worden besteed. Ongetwijfeld zullen vele toeristen die hier omstreeks Kerstmis verblijven een bezoek aan het bos brengen. Daartegen is geen enkel bezwaar maar Staatsbos beheer wijst er wel op dat het op veel plaatsen in het bos gevaarlijk is als ge volg van de ravage die bij de orkaan van vorige maand is ontstaan. Nog veel uit het lood staande bomen staan op het punt neer te storten. Het klimmen in dergelijke ontwrochte bomen is in het bijzonder riskant. Logiesverstrek- kers worden verzocht hun gasten op een en ander te wijzen. Donderdag 21 december Den Burg, Hervormde kerk, 20.00 uur, kerstzangsamenkomst. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, amateurfilmavond met o.a. de Texelse film „Uranium 235" uit 1956-'57. Vrijdag 22 december De Koog, N.H. kerk, 15.30 en 20.30 uur, kerstspel door personeel Maartenhuis. Zaterdag 23 december Den Burg, City theater, 20.00 uur, „De bedrieger bedrogen" Zondag 24 december School Zuid-Eierland, 10.30 uur, paard en ponypuzzelrit. Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Micky Mouse jubileert" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „De bedrieger bedrogen" Maandag 25 december Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Tarzans vlucht" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „De bedrieger bedrogen" Dinsdag 26 december Café-restaurant „De Instuif", 13.00 - 14.00 uur, start kerstwandeltocht. Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Micky Mouse jubileert" Den Burg, „Paardenstal", 15.30 uur, le vende kerststal. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „De bedrieger bedrogen" Donderdag 28 december De Waal, Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, filmavond van Jan P. Strijbos. Vrijdag 29 december De Koog, De Kaaps-nol, 20.00 uur, film avond van Jan P. Strijbos. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Van zaterdag 23 tot zondag 31 dec. Spang W 32, expositie „Texels ambacht" {wolprodukten) door Ankie Engel, Marjet Hoekstra, Joki Kaper en Niek Welboren. Vanaf zaterdag 23 december Den Burg, galerie 't Swarte Schaep, Ko- gerstraat 100, expositie tekeningen van Daan Welboren. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Iedere woensdag Den Burg, Muziekschool, Parkstraat, 14.00 - 16.00 uur, legpuzzeltheek. Iedere donderdag Den Burg, Rode Kruisgebouw, 19.30 uur yoga en 20.45 uur sensitivitytraining (Textant) Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgroep (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst klaverjasclub. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11.00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Oudesahild, 't Skiltje, donderdags 15.00 uur, gymnastiek. Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18 30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. MEDEDELINGEN VAN B EN W In verband met de komende feestda gen wordt op het volgende de aandacht gevestigd: Op le en 2e Kerstdag en nieuwjaars dag worden er geen containers geledigd, geen beerputten geledigd en geen ver stoppingen opgeheven. De gemeentelijke vuilstortplaats is op bovengenoemde da gen eveneens gesloten. Wat betreft het ophalen van huisvuil geldt de volgende regeling: De route van 25 december wordt gereden op 29 december. De route van 26 december schuift op naar 2 januari 1973 en die van 1 januari naar 8 januari 1973. Voor de markt geldt de volgende re geling: In de week van 24 tot en met 30 december wordt er geen markt ge houden. Op nieuwjaarsdag wordt even eens geen markt gehouden. Deze schuift op naar 2 januari 1973. Tenslotte wordt het volgende medege deeld: In de week tussen Kerst en oud en nieuwjaar neemt een groot aantal personeelsleden verlof op zodat de be manning van de secretarie en de kan tooruren van de gemeentelijke diensten klein zal zijn. Wanneer men in die we ken een bepaalde ambtenaar wil spre ken verdient het aanbeveling eerst even te informeren of hij aanwezig is, opdat men niet voor niets naar het gemeente huis komt. De aandacht werd erop gevestigd dat het ontwerp bestemmingsplan De Cocksdorp niet alleen ter inzage ligt op de gemeentesecretarie te Den Burg, maar ook in hotel „Kikkert" te De Cocksdorp. Ieder is daar vanaf 22 de cember dagelijks welkom om het plan in te zien. van 13 tot en met 19 december 1972 Geboren: Lydia Irene Esther, dv. Axel S. Lap en Geertje M. Eelman. Ondertrouwd. Giel Bontes en Anne- hes Uitgeest. Overleden: Henderikus G. Timmer, oud 68 jaar, wonende te Den Hoorn; Dirk den Braven, oud 62 jaar, wonende te Eierland. Het besluit van de gemeenteraad om de toeristenbelasting te verhogen van een kwartje tot 40 cent per persoon per nacht, is door de Kroon goedgekeurd. Dat betekent dat de belasting definitief is. Logiesverstrekkers worden verzocht er rekening mee te houden. Op 28 en 29 december: DE KOOG - DE WAAL Op don- derdag 28 december te De Koog (Kaaps nol) en vrijdag 29 december te De Waal (N.H. kerk) vertoont Jan P. Strijbos enkele interessante films. Voor de pauze de rolprent „Vogelleven van onze dui nen" die de aandacht vestigt op een jong duinmeer in de overigens droge Kennemerduinen. Strijbos laat zien hoe door het water tal van vogels worden aangetrokken voor nestelen en broeden. Fraaie opnamen vervaardigde de heer Stijbos ook in de Texelse duinen waar hij het publiek laat kennismaken met het fraaie landschap van de Muy met zijn lepelaars en blauwe reigers. De film na de pauze werd gemaakt op de Sey chellen, een eilandengroep in de Indi sche Oceaan ten noorden van Madagas kar. Er wonen 50.000 mensen, voorna melijk nazaten van slaven uit oost- Afrika en Madagaskar, een mengras van Chinese koelies, Indiërs en Malei- ers. De eilanden zijn Engels bezit maar de voertaal is Frans. Er komen tal van merkwaardige dieren en planten voor en ongeveer 14 endemische vogelsoor ten. Daarvan is de White Tern, een wit blinkende sternsoort, wel de merkwaar digste. Deze vogel legt één ei, zonder een sport van nestmateriaal op een dun takje van een boom. Het uit het ei ge komen jong bezit scherpe klauwtjes om zich in zijn wankelpositie te handha ven. Ook filmde Strijbos de zeer zeld zame vliegenvanger en de talrijke koe reigers. Beide avonden beginnen om acht uur precies. Gezien de doorgaans grote be langstelling voor de Strijbos-avonden is het zaak zeer tijdig aanwezig te zijn. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 december op om 8.47 uur en gaat onder om 16.32 uur; 27 december op om 8 48 uur en onder om 16.34 uur. Maan: 27 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 dcc. 10.00 en 22.20; 23 dec. 10.52 en 23.01; 24 dcc. 11.36 en 23.37; 25 dec. 12.12 en 26 dcc. 0.08 en 12.45; 27 dec. 0.36 en 13.15; 28 dcc. 1.11 en 13.53; 29 dec. 1.56 en 14.44; 30 dec. 3.01 en 15.46. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9