„Het geluk in de schaduw" REIS- DEVIEZEN Drink louter Kabouter LANDBOUW en VEETEELT JE Ieder jaar een kalf Nogmaals meer koeien en meer melk Bouwvergunningen Voor reisdeviezen en alle verzekeringen NUTSSPAARBANK rubriek voor o.i.i.r Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 29 december 1972 In ons artikeltje over het belang van een goede kopervoorziening wezen we op een mogelij kverband tussen de ko pertoestand van grond en gewas en het op tijd drachtig krijgen van het rund vee. Indien koper al een rol speelt, dan is het zeker niet zo, dat kopergebrek de enige oorzaak is van moeilijkheden bij het drachtig krijgen van het vee. Er zijn op dit gebied nog heel wat problemen die om een antwoord vragen. We hebben echter niet de indrulj;, dat al die vragen op korte termijn een ant woord zullen krijgen. Kort geleden lazen we een artikel van deskundige zijde, waarin gewezen werd op andere mogelijkheden om moeilijk heden bij het drachtig krijgen van de dieren te voorkomen. Een voldoende en evenwichtig rantsoen In dit artikeltje werd gewezen op het belang van een goede voeding voor het vlot drachtig krijgen van het rundvee. Als een belangrijk punt werd hier ge noemd het verstrekken van een royaal rantsoen vanaf 6 weken vóór afkalven tot het moment van afkalven. Deze royale voeding zou er aan mee- erken, dat na het afkalven geen groot verlies aan lichaamsgewicht gaat op treden. Het is daarom van belang om ook na het afkalven een rantsoen te ge ven, dat aan de ruime kant is. In bedoeld artikeltje werd ook nog weer eens gewezen op het belang van een goede mineralenvoorziening. Spe ciaal in de laatste maand van de dracht is mede in verband met de groei van het kalf de mineralenbehoefte groot. Verder willen we er nog eens op wijzen, dat het lichaam van het dier in de droogstand meer is afgestemd op het opnemen van mineralen dan in de eer ste tijd na het afkalven. Het geven van 1 kg mineralenkoek per dag is daarom speciaal in de periode van de droog stand van groot belang. Een faktor, die nadelig kan werken op het vlot drachtig krijgen is een ver andering in het rantsoen. Het is daarom van belang om in de periode rondom het moment, waarop de kunstmatige inse minatie wordt toegepast of waarop bij natuurlijke dekking de stier wordt toe gelaten zo weinig mogelijk verandering- in het rantsoen aan te brengen. Enige tijd geleden vertelden we in deze rubriek iets over een bedrijf, waar het aantal melkkoeien van 19 stuks in het boekjaar 1970-'71 van de Rundvee- fokvereniging „Texel" gestegen was tot 29 stuks in het daaropvolgende boek jaar. Deze uitbreiding van het aantal was niet gepaard gegaan met een da ling van de produktie. Het tegendeel was waar! Van het eerstgenoemde boek jaar naar het tweede was er een ge middelde stijging van plm. 500 kg melk per koe. We waagden het toen de veronder stelling uit te spreken, dat de overgang van de grupstal naar de ligboxenstal ook aan deze produktiestijging had mee gewerkt. Kort geleden kwamen ons gegevens ter ore van een ander bedrijf, waar te vens een overgang van het ene naar het andere staltype had plaats gevonden. Hier was men van de grupstal overge gaan naar de gestrooide loopstal. In het boekjaar 1069-'70 werden op dit bedrijf 39 lijsten afgesloten. In het volgende boekjaar bedroeg het aantal afgesloten lijsten 46. In het boekjaar 1971-'72 steeg dit tot 57. De gemiddelde produktie van het melkvee was in het eerste boekjaar ruim 4750 kg melk. Het tweede boek jaar gaf een gemiddelde van ruim 5300 kg melk. Hiermee was de stijging ech ter niet afgelopen. In het laatste boek jaar kon een gemiddelde produktie van ruim 6.000 kg melk worden genoteerd. We moeten hierbij vermelden, dat door oorzaken die buiten de wil van de vee houder staan het aantal melkdagen in het laatste boekjaar wat hoger was. Het gemiddelde aantal melkdagen was nl. 337. Ook als we het wat grote aantal melkdagen in aanmerking nemen is hier van een uitzonderlijk goede produktie- verhoging sprake. We kunnen ons ook nu weer niet onttrekken aan de gedach te, dat de verandering van stalvorm ook hierbij van invloed is geweest. Zo bekeken is het een zeer gelukkige omstandigheid, dat het aantal loopstal len in dit winterseizoen weer aanmer kelijk groter is dan in de vorige stal- periode. B. en W. verleenden bouwvergunnin gen aan de volgende personen, bedrij ven of instanties: De heer F. Visser, Den Burg voor het bouwen van een woning aan de War moesstraat; De heer C. F. Baggerman, Roden voor het bouwen van 4 zomer huizen op een stuk grond, gelegen in de Slufterhoek; De heer H. G. Witte te De Waal voor het uitbreiden en veranderen van een woning aan de Polderweg; De heer A. v. d. Vis te Den Burg voor een toonzaal aan de Maricoweg; De heer A. Laan te De Cocksdorp voor het bouwen van een garage-berging aan de Lange- veldstraat; De Recreatiestichting Texel te Den Burg voor het uitbreiden van een loods gelegen aan het parkeerter rein (RST) te De Koog; De heer A. Kie- wiet te De Koog voor een woning te veranderen en uit te breiden aan de Schumakersweg; De heer C. Schuyl te Den Burg voor het veranderen van een woonhuis aan de Julianastraat; De heer F. M. Timmermans te Den Hoorn voor het veranderen van een gevel van een woning aan de Pontweg; de heer F. J. .Kaczor te De Koog voor het bouwen van een entree aan de Boodtlaan; de heer J. W. Flens te Den Burg voor het bouwen van een garage aan de Thijsselaan; de heer J. van Dompselaar te De Cocks dorp voor het uitbreiden van een wo ning aan de Kikkertstraat; de heer G. Dekker te Den Hoorn voor het verbou wen van een woning aan het Klif; de heer J. Gieles te Den Burg voor het veranderen van een woonhuis aan de Witte Kruislaan; de heer H. Baren- dregt te De Cocksdorp voor het plaatsen van een aanbouw aan de Postweg; de heer J. Gulmans te Den Burg voor het plaatsen van een dakkapel en een dak venster in zijn woning aan de Bern- hardlaanjde Johannes Stichting te Rot terdam voor het uitbreiden van een wo ning aan de Kaapstraat; de heer J. Plas man te De Koog voor het bouwen van een garage-berging aan de Kaapstraat; de fa. Z. Graaf te Den Burg voor het bouwen van een winkelpand aan de Ho- gerstraat; de heer E. Groot te Den Burg voor het bouwen van een bijkeuken aan het Klif te Den Hoorn; de heer G. Praamstra te Den Burg voor het bou wen van een garage aan de Bernhard- laan; de heer drs. A. v. d. Bergh te Bakkum voor het bouwen van een zo merhuis te Eierland op het terrein „Ta marisk"; de heer N. P. de Ruyter te Utrecht voor het uitbreiden van een zo merhuis aan de Californiëweg (park Vredelust); de diakonie der Ned. Herv. kerk te Oudeschild voor het uitbreiden van een keuken aan de Kerkesteeg; de heer C. M. Veeger te De Westen voor het veranderen van een woning aan de Westerweg; de heer J. Koorn te Den Burg voor het uitbreiden van een ber ging aan de Epelaan; de heer D. Th. De- del te Oudeschild voor het bouwen van een garage aan de De Ruyterstraat; de diakonie van de Ned. Herv. kerk te De Waal voor het uitbreiden van een boer derij aan de Laagwaalderweg; de heer J. Koorn te Oudeschild voor het bouwen van een garage aan de De Ruyterstraat; de heer G. Moens te Midden-Eierland voor het bouwen van een garage aan de Wageningseweg; het Staatsbosbe heer te Haarlem voor het bouwen van een toiletgebouwtje aan de Westermient; de heer A. van Mourik te Castricum voor het verbouwen van een boerderij aan de Hoofdweg, 't Noorden; de heer H. Klappert te Keulen voor het verbou wen van een boerderij aan de Wester weg; de heer W. Mets te De Koog voor het bouwen van een garage-magazijn aan de Dorpsstraat; de heer G. Bakker te Den Burg voor het bouwen van een garage tussen de Warmoesstraat en de Groeneplaats; de heer M. Hillebrand, 't Horntje voor het bouwen van een wo ning aan het Klif; de heer M. Hooij- schuur te Eierland voor het bouwen van twee zomerhuizen op het terrein „Tamarisk"; de heer J. v. d. Veer, Ou deschild voor het uitbreiden van een woning aan het Buurtje; de heer J. van Endenburg te Den Burg voor het bou wen van een berging aan de Bernhard- laan; de heer B. Moonen, 't Horntje voor het bouwen van een woning aan het Klif; de fa. K. Kikkert zn te De Koog voor het uitbreiden van een gara gebedrijf aan de Badweg; de heer C. Hm te Den Burg voor het bouwen van een veestal aan de Hoornderweg; het Staatsbosbeheer te Haarlem voor het bouwen van 2 toiletgebouwtjes aan het Kerckeland; Sabena te Den Burg voor het verplaatsen en restaureren van een schapenboet aan de Leemkuilsweg; de heer M. van Exel te Eierland voor het uitbreiden van een boerderij aan de Postweg; de heer F. C. Hopman te Den Burg voor het creëren van een toilet- gelegenheid en een cv-ruimte aan de Ongerenweg; de heer G. Gandert te Lichtendorf voor het bouwen van een woonhuis aan de De Ruyterstraat; de heer C. Hoogerheide te De Koog voor het veranderen en uitbreiden van een zomerwoning aan de Kaapstraat; de heer J. C. Dros te Eierland voor het bouwen van een showroom-werkplaats op het industrieterrein te Den Burg en voor het bouwen van een woning aan de Georgiëweg te Den Burg; de heer H. Hermans te Baexem voor het bouwen van twee bungalows aan de Mokweg; de heer J. L. Hoogerheide te Den Burg voor het bouwen van een woning aan de Binsbergenstraat; de heer J. Boon te De Cocksdorp voor het uitbreiden van een woning aan de Kikkertstraat; de heer M. van Exel te Zuid-Eierland voor het bouwen van een garage aan de Postweg; de heer J. S. van Leeuwen, 't Horntje voor het bouwen van een broeikas aan het Noorderhaaks; de heer W. Jonge- jan, 't Horntje voor het bouwen van een garage aan de De Dageraad; de heer J. C. Bakker te Oudeschild voor het bou wen van een badkamer in zijn pand aan het Molenpad; de heer J. W. B. van der Meer te Den Burg voor het bouwen van een berging aan de Westerweg; de heer A. Bosscher te De Cocksdorp voor het bouwen van een berging aan de Vuurto- renweg; mej. A. G. Luijsterburg te De Koog voor het bouwen van een ..tuin muur aan de Boodtlaan; de heer J. Kik kert te De Cocksdorp voor het uitbrei den van een woonhuis aan de Kikkert straat; de heer C. Zutphen te De Koog voor het bouwen van een garage aan de Bosrandweg; de heer W. A. van Zeijlen te Den Burg voor het uitbreiden van een garage-berging aan de Bernhard- laan; de Sportvereniging Texel te Den Burg voor het verbouwen en uitbreiden van een kantine aan de Slingerweg; de heer G. Boon te De Cocksdorp voor het bouwen van een berging aan de Kik kertstraat; de heer P. Plas te Eierland voor het uitbreiden van een schuur aan de Wageningseweg; Pierson, Helderings en Pierson te Amsterdam voor het uit breiden van twee zomerhuizen aan de Boodtlaan; de heer R. Heilmann te Duitsland voor het uitbreiden van een zomerhuis aan de Californiëweg; de heer E. H. Eikendal, Dordrecht voor het uitbreiden van een zomerhuis aan de Pelikaanweg; de heer Schulte Hostede te Duitsland voor het bouwen van een zomerhuis te Slufterduin; de heer J. M. Lampers te De Cocksdorp voor het ver anderen van een schuur aan de Kikkert straat; de heer N. J. Witte te Den Burg voor het uitbreiden en verbouwen van een zomerwoning; de heer Mr. J. W. Boonk te Emmen voor het bouwen van een woonhuis aan de Naalrand; de heer E. G. Arkema te Coevorden voor het bouwen van een bungalow aan de Naal rand; de N.V. exploitatiemij Flakkee te Melissant voor het bouwen van vijf wo ningen aan de Orchismient; de fa. Arké te Den Burg voor het uitbreiden van het winkelpand aan de Wilhelminalaan; de heer W. B. Post te Oost voor het ver anderen van een woning aan de Ooster- buurtsweg; de heer J. W. Lut te Den Burg voor het bouwen van een winkel pand met woning en appartementen aan de Badweg; de heer J. Kil jan te Den Burg voor het veranderen van een win kel aan de Jonkerstraat; de heer C. v. d. Oever te Katwijk voor het verbouwen van een woning en apartementen gele gen aan de Hollandseweg te Eierland; de heer J. Brans te Oosterend voor het plaatsen van een dakkapel aan een boerderij aan de Oosterenderweg; de heer G. Riedel te Duitsland voor het uitbreiden van een zomerhuis aan de Californiëweg; de heer Ir. S. C. de Jong te Amstelveen voor het uitbreiden van een zomerwoning; de heer P. Rolvink te Den Burg voor het bouwen van een dakkapel aan een woning in de Meester Kraaistraat; de heer F. Huisman te Den Burg voor het uitbreiden van een schuur aan de Ongerenweg; de heer J. F. Groen te Den Burg voor het verbou wen van een woning en een boetiek aan de Weverstraat; de heer C. M. Veeger te Den Burg voor het uitbreiden van een stal in De Westen; de heer J. J. van Dijk te Oosterend voor het bouwen van een garage aan de Mulderstraat; de heer G. Jansen te Eierland voor het bouwen van een douche-wc in het pand aan de Haffelderweg; de heer J. Kiljan te Den Burg voor het bouwen van een berg plaats op de hoek Kogerstraat-Jonker straat; de heer R. A. M. Graaf te Den Burg voor het bouwen van een dakka pel aan een woning aan de Thijsselaan; aannemersbedrijf J. Koorn Mzn. te Den Burg voor het bouwen van een zomer huis op terrein „Tamarisk"; de heer R. Schwan te Duitsland voor het uitbrei den van een zomerhuis aan de Califor niëweg; de fa. Stark zn te Oosterend voor het bouwen van 6 zomerhuizen aan de Bijenkorfweg; de heer D. Wuis, O 171 voor het bouwen van een garage bij de woning O 171; de heer C. de Ridder te Eierland voor het uitbreiden van een woning aan de Postweg; de heer L. Daalder te De Koog voor het bouwen van een woning aan de Dorpsstraat; de gemeente Texel voor het uitbreiden van bedrijfsruimte aan de R. P. Keijser- straat te Den Burg; de fa. Kikkert te De Cocksdorp voor het uitbreiden van een winkelpand aan de Kikkertstraat; de heer J. A. Roos te Den Hoorn voor het bouwen van een woning aan de Naalrand; de heer J. Koorn te Den Burg voor het bouwen van een berging in de Warmoesstraat; de heer P. Drijver te Den Hoorn voor het bouwen van een woning aan de Mokweg; de heer A. de Smidt te Oosterend voor het veranderen van een woning aan de Hoofdweg; me vrouw N. G. Eelman te Den Burg voor het bouwen van een garage aan de Wil helminalaan; de heer P. Oosterhaven te De Koog voor het veranderen van een voorgevel van een pand aan de Ruys- laan; de heer H. Wuis te De Koog voor het bouwen van een dakkapel aan een pand aan de Ruyslaan; de heer J. Vla ming te Oosterend voor het bouwen van een garage-berging aan de Peperstraat; de heer J. F. Hopster te Den Burg voor het uitbreiden van een hotel in de Den nen; de heer W. v. d. Werf, Californië weg voor het bouwen van een zomer huis aan de Californiëweg; de heer C. de Wijn te Den Burg voor het verbou wen van een boerderij tot appartemen ten aan de Diek te Den Hoorn; de heer H. Hooijschuur te Eierland voor het bouwen van een garage-berging op „Ta marisk"; de heer C. P. Witte te Den Burg voor het uitbreiden van een be drijfsgebouw aan de Hemmerweg; de heer W. Wojahn te Keulen voor het uit breiden van een zomerhuis aan de Tem- pelierweg; de heer C. de Jong te Am sterdam voor het uitbreiden van twee zomerhuizen aan de Bosrandweg; de heer G. H. te «Kronnie te Amsterdam voor het bouwen van een zomerwoning in de Kikkertstraat; de heren D. Terp stra en M. Molenaar te Den Burg voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Bernhardlaan; de heer A. Poel te Den Burg voor het uitbreiden van een woning aan de Meijert Boonsbosweg na bij Den Burg; de heer J. Eelman te De Koog voor het bouwen van een douche gelegenheid in een pand aan de Bos randweg en de heer A. M. Langeveld te Eierland voor het bouwen van een pen sion te Eierland. door L. van Schooten 14. Wietske kwam, lief in haar licht blauwe pyjama, op haar bedslofjes de leuken binnen. „Brengt u me naar bed?" „Je kunt het toch zelf wel vinden, ikkepuk?" vroeg Erica plagend. Ze wist 1Je Wietske hing aan het ceremonieel kan naar bed brengen, dat voor haar, de ngste en meest verwende, langer gold lan voor een van de anderen. „Wacht maar even hoor Wietsekind" 'doofde Jan „nog even deze pan, dan >en ik klaar, en dan breng ik jou naar loven". „En vertelt u dan een verhaaltje?" „Waarvan?" „Van toen u klein was". Jan en Erica lachten allebei. Dat was 'oor Wietske altijd weer het hoogte- •unt, een verhaaltje „van toen u klein fas". En ze kon hetzelfde verhaal wel ïen keer horen, en het moest tot in on- erdelen kloppen, en als het allemaal nas zoals het moest zijn, glimlachte ze evreden en gelukkig. Vroeger" zei Jan, op de rand van het inderbed gezeten „toen oma nog leef- e, had ze het heel druk met zoveel kin eren en dan nog de winkel. Dan kookte e dikwijls voor twee dagen tegelijk. De ae dag aten we droge rijst met boter n suiker, en de andere dag kookte ze de ijst weer op met melk. En als we dan roegen wat we gingen eten, zei ze al- jd: vandaag eten we plendo en mor en en morgen palendo" vulde Wiet he aan, die het verhaal van buiten ken- ,En vertelt u nog es van toen u choolziek was. Haar blonde kopje lag fijn als een ca- mée op het kussen en innig tevreden luisterde ze naar de diepe stem van va der, die vertelde. „Nou meisje" zei Jan ,,'t is weer wel letjes geweest voor vandaag. En nu ga je slapen, want morgen komt er weer een dag. Geef me nou maar gauw een nachtkus". Ze kuste hem op z'n wang, en toen op z'n andere. „Eén voor moeder" zei ze. Dat vergat ze nooit Toen Trix om half elf thuiskwam van de vergadering, zat Jan, met zijn benen op een krukje, languit in zijn stoel. Ze dacht dat hij las, maar hij verroerde zich niet toen ze binnenkwam. Hij sliep. Ze liep naar hem toe en bekeek hem zoals hij daar, argeloos, slapend lag. Ze vond dat hij er moe uitzag. „Ja mannetje" dacht ze „het valt niet irifee. Dat hebben wij nu alle dagen, en 't is niet meer dan billijk dat jullie ook je portie neemt. We hebben het gezin samen, niet ik alleen". Ze knipte de gro te lamp op, en verschrikt kwam hij •overeind. „Gunst, ik geloof dat ik mafte" zei hij een beetje schaapachtig. „Inderdaad" lachte ze „viel niet mee zeker he?" „O ja, 't ging best. Heel gesprek gehad met mijn dochter over het huwelijk, zoon was naar de club geweest en van Wietske moet je natuurlijk nog een zoen hebben". „Eén voor moeder" wist Trix. „Natuurlijk, eer vergaat de wereld!" „Wou je soms koffie? vroeg hij toen, aanstalten makend om op te staan. „Nou...." begon ze begerig, maar toen won het haar vrouwelijk instinkt. „Blijf jij nou maar zitten, dan maak ik nog even een kopje koffie, goed?" „Zoals jij ze maakt is ze onovertrof fen" prees Jan. „Jaja" lachte ze terwijl ze naar de keuken liep „ik ken die smoesjes. Zeg, weet je dat de zuster van juffrouw Van Poelstijn zo erg ziek is, die rare, je weet wel „Zo" zei Jan. 't Liet hem Siberisch. „Mevrouw Minnema vertelde dat haar man een stukje grond gekocht had in het Salzkammergut in Oostenrijk, daar wil hij een bungalowtje bouwen, dan kunnen ze daar iedere zomer heen en 's winters ook, als ze dat willen, voor de wintersport. Hele verhalen man, hoe heerlijk dat skiën was.om naar te kijken denk ik, want ze is toch veel te dik om 't zelf nog te doen". „En heb jij toen verteld van je erva ringen in de tent, die regenweek dat we kampeerden bij Otterlo?" vroeg Jan een beetje sarcastisch. „Of valt dat te veel uit de toon in dat uitgelezen gezel schap?" Ze wou hem een scherp antwoord ge ven, maar in de keuken begon de fluit ketel te gillen. „De sirene" lachte Jan „lopen!" HOOFDSTUK VII Even een schaduw „Zo Borger", zei burgemeester Van Schalye, boven aan de trap van het raadhuis staande, die Jan zo juist be klommen har, „je blaast als een locomo tief, kerel". Jan lachte, een beetje moeizaam. „Zó oud ben je toch nog niet dat die trap je al moeite gaat kosten". De bur gemeester keek zijn ambtenaar eens op merkzaam aan. Borger zag er moe uit. „Je hebt toch niets onder de leden?" ,,'k Ben zo gezond als een vis, burge meester", antwoordde J'an, „maar zo af en toen ben ik opeens zo moe. „Misschien een beetje overwerkt", stelde zijn chef vast. „Wanneer ga je met vakantie?" „Dat zal nog wel een maandje duren, burgemeester. Als de kinderen van school thuis zijn". ,,'k Zou maar es een snipperdag ne men, 't is zulk prachtig weer. Je hebt zó aan die begroting zitten hijsen!" Burgemeester Van Schalye was een zorgzaam chef. Hij zag zijn ambtenaren niet als automaten, en hij mocht Jan Borger graag. „Als ik jou was kneep ik er vanmid dag maar tussen uit, fikse wandeling maken, kerel. Buitenlucht! We hebben er geen van beide wat aan als je van daag of morgen op je rug ligt en mis schien weken lang moet rusten. Doe dat maar, hoor! Bezjoer!" Nu, Jan Borger was er heel niet af kerig van, deze heerlijke middag het bureau eens te verwisselen met de bos sen rond Vierhoven. En Trix zou hij wel mee kunnen krijgen. Toen hij die middag aan tafel zat, zei hij; „Zeg Trix, ik heb vanmiddag vrijaf gekregen". Trix zag hem verwonderd aan. „Ja, de baas vond dat ik eens de bui tenlucht in moest, was bang dat ik me overwerkte". Trix lachte wat schamper. „Vertel het maar aan niemand. Een ambtenaar die zich overwerkt, dat ge looft geen mens". „Dan geloven ze het niet, mij een zorg. Maar hoofdzaak is dat ik vanmid dag lekker vrijaf heb. Ga je mee een eind fietsen?" „He ja, moeder", kwam Erica, „dat moet u doen. Ik ben vanmiddag vroeg uit school, dan vang ik Wietske wel op en snijd ik vast boterhammen". „Ik voel veel meer voor een flink eind wandelen", zei Trix. „Net als vroeger. Jij niet, Jan?" „Nou.ik ben eigenlijk een beetje moe", antwoordde Jan bedenkelijk. „Die moeheid loop je eruit", meende Trix onbekommerd. „Nieuwste methode, patent moeder Borger", lachte Tom. „Slaperigheid slaap je er uit, dus moeheid loop je er uit. U zoudt het eens kunnen proberen, vader". „Laten we maar gaan fietsen", be sliste Jan kortaf en Trix zag hem wat verwonderd aan. Hij was altijd zo'n lief hebber van wandelen geweest, en had pas nog gezegd dat van het fietsen het hele plezier af was, nu er om de vijf minuten zo'n brommer achter je knet terde. (wordt vervolgd) Kantoren te: Den Helder, Den Burg, Hippolytushoef, Medemblik, Schagen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5