De Waal moet f15.000,- voor dorpshuis bijeenbrengen Filmliga zal voortbestaan City Theater bevorderen Kermisopbrengst onder verenigingen verdeeld Verenigingsleven mag zich uitspreken over nieuwe subsidieverordening Voor het dorpshuis „De Wielewaal" tc De Waal is een nieuw verbouwplan ont worpen. Het is gemaakt door architect P. de Hoog uit Rotterdam. Geraamd is dat de uivoering ƒ150.000,zal kosten. Tien procent van dit bedrag zal door de dorpsgemeenschap opgebracht moeten worden. Omdat al een bedrag beschik baar is, laat het zich aanzien dat dit geen onoverkomelijk bezwaar zal ople veren. Verder wordt gehoopt dat de ge meente 40°/o zal willen bijdragen (40°/o van de kosten van het oude plan was al toegezegd) en het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft beloofd in ieder geval haar ou de toezeggging (ƒ18.500,gestand te zullen doen. Verder is er redelijke hoop dat het Julianafonds ƒ5.000,zal bij dragen en andere fondsen ƒ4.000,Wat de bijdrage van de provincie betreft staat vast dat minstens op ƒ12.000, mag worden gerekend. Als alles een beetje meeloopt komt een bedrag van ƒ125.000,bijeen. Voor het restant van ƒ25.000,zal een lening moeten worden aangegaan, maar het is niet ondenk baar dat de provincie daar ook „wat" aan zal willen doen. Het bovenstaande werd meegedeeld tijdens de laatstgehouden vergadering van het centraal bestuur van de Stich ting Cultureel Werk Texel. Daar werd ook een maquêtte van de toekomstige Wielewaal aan de afgevaardigden ge toond. Het dorpshuis zal worden ver groot door er een royaal gebouw vóór te plaatsen. Er ontstaat dan ruimte voor een zaal van 90 m2, een hal, een bar. In het oude gedeelte zullen twee etages ko men. Beneden bevindt zich een biljart- zaaltje en boven een handenarbeidlo- kaal ten behoeve van de leerlingen van de Redmer IJska-school. De nieuwe aanbouw krijgt een grote met pannen gedekte kap en een glazen pui. Het ge heel maakt een landelijke, knusse, maar toch moderne indruk. De Welstands commissie is reeds met het bouwplan akkoord gegaan. De heer Joh. C. Roeper, afgevaardig de van de dorpscommissie van Ooster end wenste de Waalder dorpsgemeen schap bij het. bijeenbrengen van de ƒ15.000,veel sterkte toe. Destijds heeft het veel grotere Oosterend een be drag van ƒ22.000,moeten bijeenbren gen voor het dorpshuis. Door de zeer weinige inwoners van De Waal zal een naar verhouding groot offer moeten worden gebracht. Von Sion-avond Aan het begin van de vergadering werd meegedeeld dat de jaarlijkse uit reiking van de Dubbele Von Sion (aan één of meerdere verenigingen of perso nen) zal plaatsvinden op vrijdagavond 5 januari in de Burgemeester De Ko ninghal. Aan het programma rond deze uitreiking zal worden meegewerkt door de gymnastiekvereniging Texel die een selectie uit de jubileumrevue voor het voetlicht zal brengen. Verder door de winnaars van de laatstgehouden solis tenfestival (trio Bakker uit Oosterend, J. Stark, duo N. Visser-M. v. d. Slikke, duo A. Smidt-J. Hillen, G. Dijkgraaf), leerlingen van de Jan Drijverschool met een modeshow, de bejaardengymnas- tiekgroep van Oudeschild, de zangver eniging Advendo en rederijkerskamer UDI (met een éénacter). Tevens zal de film „Waddenzee - vogelland" van Jan van de Kam worden vertoond. Met de filmvertoning was de heer Joh. C. Roeper het niet eens. Hij herin nerde eraan dat het programma rond de uitreiking van de Dubbele Von Sion een beeld moet geven van het Texelse verenigingleven. Deze film, hoe mooi ook, past niet in het programma. Admi nistrateur G. A. Oskam zei dat de film reeds was besteld maar eventueel gea- nuleerd zou kunnen worden. Het dage lijks bestuur vond het laten zien van deze documentaire, die met twee prij zen is bekroond wel aantrekkelijk. De aandacht wordt op de Waddenzee ge vestigd en de film doorbreekt het wat eentonige patroon dat de Von Sion- avonden dreigt te gaan kenmerken. De heer Roeper zei dat was toegezegd dat het dagelijks bestuur zou meebeslissen over het programma van de Von Sion- avonden. Dat is de laatste twee jaar niet gebeurd. De heer Oskam moest hem echter corrigeren. Vorig jaar is na drukkelijk gesteld dat de samenstelling van het Von Sionprogramma een zaak van het dagelijks bestuur is. Als de heer Roeper daarmee niet akkoord is gegaan, had hij moeten protesteren. De heer A. Keizer kon de irritatie van de heer Roe per wel begrijpen maar vond een goede film nog altijd te verkiezen boven een slechte demonstratie gymnastiek of iets dergelijks. Waarmee hij zich schaarde achter de heer J. D. Koning die erop had gewezen dat het niet eenvoudig is om verenigingen een programma te la ten uitvoeren dat voor een breed pu bliek boeiend is. „De mensen moeten genieten. Je kunt niet iedere keer aan komen met demonstraties badminton of judo". Geen bejaardenmiddag In tegenstelling tot vorige jaren zal het Von Sion-programma slechts één keer worden uitgevoerd; nu dus geen speciale middag voor de bejaarden. Op de avond zullen de bejaarden uiteraard welkom zijn. Voor hen zal vervoer wor den geregeld als zij zich tevoren opge ven bij de bekende adressen. De revuegroep van de buurtvereni ging Schoonoordsingel - Kogerstraat - Wittê Kruislaan kreeg op advies van de subsidiecommissie ƒ100,als tegemoet koming in de kosten (ƒ250,van de komende revue. Op 5 september viert koningin Ju liana haar 25-jarig regeringsjubileum. Het wordt een nationale feestdag, waar aan hopelijk ook Texel zal deelnemen. De Stichting Cultureel Werk zal voor dit doel een bedrag beschikbaar stellen. Verder w©rd meegedeeld dat op woensdag 3 januari een groep Noord- Ierse kinderen tijdelijk verblijvend in Den Helder een bezoek aan Texel zal brengen. Cultureel Werk heeft mede werking toegezegd bij het vullen van het dagprogramma. De kinderen komen met de boot van half tien uit Den Hel der en vertrekken om vier uur 's mid dags. Onder meer staan een bezoek aan het museum en een lunch op het pro gramma. Wie andere suggesties of aan biedingen heeft wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau Culturele Zaken van het raadhuis. De jubileumrevue van de gymnastiek vereniging Texel is gezien door 92 be jaarden. Zij hebben een reduktie gehad op de toegangsprijs, wat mogelijk was door een subsidie van Cultureel Werk van ƒ1,50 per bezoeker, hetgeen resul teerde in een uitgaaf van ƒ138,waar mee de afgevaardigden akkoord gingen. Exposities In april zal in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstelling worden ingericht over het ontwikkelingswerk in Boven Volta. De tentoonstelling, sa mengesteld door het Tropenmuseum, is in de eerste plaats bedoeld voor de leer lingen van de basisscholen en enkele scholen voor voortgezet onderwijs. Inte ressant belooft ook de expositie te wor den die medio maart in dezelfde ruimte zal worden ingericht door het Rijksin stituut voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) waarbij ook vondsten van Texel zullen worden getoond. Op 28 februari start een tentoonstelling „Prent-praat" over de ontwikkeling van de prent in de loop der eeuwen. Zoals gewoonlijk bijzonder kritisch en weerbaar toonde zich de heer Joh. C. Roeper, namens de dorpscommissie Oos terend, toen hij een aantal vragen stelde naar aanleiding van de verslagen van de Als de plannen doorgaan zal het dorps huis van De Waal er zo gaan uitzien. Op de voorgrond rechts het nieuwe gedeelte, dat aan de Langwaal komt. Links het oude deel dat twee verdiepingen krijgt. De maquette is gemaakt naar het ontwerp van architect P. de Hoog uit Rotterdam. vergaderingen van het dagelijks be stuur. Zo informeerde hij of het de be doeling is de statuten van de stichting zodanig te veranderen dat ook de vak bonden erin kunnen worden afgevaar digd. Waarnemend voorzitter C. J. Witte Dzn. zei dat het dagelijks bestuur er nog geen standpunt over heeft ingenomen. De kwestie zal in het voorjaar in het centraal bestuur aan de orde worden gesteld De vakbeweging heeft wel her haaldelijk laten weten in de stichting een zetel te willen bezetten; tot dusver was men echter van mening dat de bon den er niet inhoren. De heer Roeper liet alvast blijken tegenstander te zijn van een vakbondsafvaardiging. Er zou dan ook een afvaardiging van de werkgevers inmoeten, maar het eind is dan wel zoek. De heer Jan Agter sr. ontleende aan de „Van Dale" een definitie van het begrip „cultuur" en konkludeerde daar uit dat de vakbeweging niets met cul tuur heeft te maken. De heer Oskam stelde de aanwezigen gerust door aan te kondigen dat een wijziging van de sta tuten niet „panklaar" zal worden opge diend. Men zal zich eerst kunnen uit spreken naar aanleiding van een discus sienota. Bemoeiing Een gemeentelijke commissie sport- akkommodatie zal zich gaan bezig hou den met het controleren van de staat waarin zich zalen, velden en toestellen bevinden. Dat betekent dat ook de toes tellen in het dorpshuis van Oosterend eens per kwartaal aan inspectie zullen worden onderworpen. De heer Roeper zei deze bemoeiing niet op prijs te stel len. Hij vond dat de eigen gymnastiek leraar best in staat is defekten te ont dekken en met eigen mensen zouden deze ook snel verholpen zijn. De heer Oskam wees erop dat de gemeente ver- antwoordlijk is voor de sportinstallaties en derhalve voor controle moet zorgen. De commissie bestaat uit vier man: de heren Van Wilsum en Plug voor de vel den en de heren De Vries en Praamstra voor de zalen. Bij hen kan men dus te recht met klachten. Een en ander is geregeld n.a.v. ongunstige ervaringen in het recente verleden. Er wordt aan gedacht het toekomstige dorpshuis van De Waal ook in de zomer op bepaalde wijze te gaan exploiteren om de inkomsten te vergroten. De heer Roeper waarschuwde dat dorpshuizen geen „gesubsidieerde horecabedrijven" moeten worden. De belangen van de bestaande zaalhouders dienen niet te worden geschaad. „Geef desnoods een hogere vergoeding als de exploitatie niet sluitend is". De heer Witte zei dat men wat de vergoedingen betreft is ge bonden aan landelijke en provinciale normen. Volgens de heer Roeper zou daar best over te praten zijn. De heer S. Plaatsman, de nieuwe afgevaardigde van De Waal in het centraal bestuur, dacht dat het met de concurrentie in De Waal niet zo'n vaart zou lopen, gezien de aard van de horeca aldaar. Wethou der J. Daalder wees erop dat in het Oosterender dorpshuis ook recepties worden gehouden. Als dat niet erg is, kan het in De Waal zéker geen kwaad. Roeper: „We willen geen tè grote con current zijn". Bedelen De landelijke bejaardenbond huldigt het standpunt dat ten behoeve van eve nementen voor bejaarden geen lijst- kollektes e.d. meer gehouden behoren te worden. De tijd van de „zielige be jaarde" is voorbij, zeker nu hun AOW is opbetrokken tot het peil van het mi nimum loon. Desgevraagd kreeg de heer Roeper van de heer Jan Agter sr. te ho ren dat ook de meeste afdelingen van de bond op Texel er zo over denken. Vijf van de zes afdelingen willen een streep halen door de „bedelpartijen", althans wanneer het gewone, gezonde bejaarden betreft. Voor minder validen liggen de zaken anders. De heer Roeper was het er niet mee eens dat het lopen met de lijst voor de bejaarden zo vernederend is. In Oosterend funktioneert de lijst- kollekte waarbij ook voor andere doeleinden wordt gekollekteerd, naar ieders wens. De heer Agter maakte van de gelegenheid gebruik door erop te wijzen dat de medewerking van de zijde van Oosterend bij bejaardenaktiviteiten best wat groter zou kunnen zijn. De heer Roeper vond dat de bejaardenbond zich blijkbaar de tactiek van de vakbe weging eigen maakt, gezien hun „eisen pakket". Langdurige stemming Het opstellen van een voordracht voor herbenoeming van twee leden van het dagelijks bestuur wegens periodieke af treding, werd een buitengewoon langdu rige affaire. Het dagelijks bestuur had nl. het voorstel gedaan voor de vacatu re W. Albers als eerste de heer Albers en als tweede de heer C. A. de Grave voor te dragen en voor de vacature A. S. Lap als eerste de heer A. S. Lap en als tweede de heer A. Keizer. De heer Roe per wees dit voorstel van de hand; hij vond dat het centraal bestuur op deze wijze toch in een bepaalde richting werd gestuwd. Hij wilde dat de leden van het centraal bestuur door stemming zelf zouden uitmaken wie van hen het meest geschikt werden geacht. Ieder moest op een briefje vier namen zetten en de meest genoemde namen zouden dan de aanbeveling vormen. De vergadering had daartegen geen bezwaar, temeer daar de door het dagelijks bestuur ge voerde procedure niet statutair is voor geschreven. Een half uur later had me nigeen spijt van zijn meegaande hou ding want het stemmen was toen nóg niet afgelopen. Omdat er niet direkt duidelijke koplopers uitkwamen, waren er meerdere stemmingen nodig. Het eindresultaat week niet spectaculair af van het oorspronkelijke voorstel van het dagelijks bestuur: De heer Albers en De Grave bleven nummer één. Nummer twee werden resp. de heer J. C. Roeper (hij verloor met 89 van de heer Al bers) en De Grave. Schuiven Tevoren had de heer Roeper, die bij herhaling benadrukte dat hij sprak na mens de Oosterender dorpscommissie, er zich al kritisch over uitgelaten dat men door „schuiven" .probeert de heer Albers in het bestuur van de stichting te hou den. Toen hij als vertegenwoordiger van de dorpscommissie van De Waal niet langer meer representatief was, bleef hij zijn zetel bezet houden gedurende de rest van de zittingsperiode en kwam voor De Waal een „waarnemer" in het bestuur. Toen later bij het benoemen van een vertegenwoordiger voor de fol klore de keus viel op de heer Albers, zag de heer Roeper dat als een ma- noevre om de positie van de heer Albers in het bestuur veilig te stellen. De heer Roeper was dan ook door de dorpscom missie van Oosterend gevraagd zijn stem niet op Albers uit te brengen, maar op de tweede kandidaat. Nog niet werd overgegaan tot het op stellen van een voordracht ter benoe ming van een voorzitter van de stichting Onder voorbehoud van herbenoeming had het dagelijks bestuur als nummer één de heer W. Albers voorgesteld en als tweede de heer C. J. Witte. De ver gadering wilde eerst de herbenoeming (door de gemeenteraad) afwachten en verdaagde dit punt dus tot de volgende vergadering. De stichting staat dus nog een tijdje onder het waarnemend voor zitterschap van de heer C. J. Witte. Filmliga Zoals bekend verkeert het City the ater in exiploitatiemoeilijkheden. Omdat het toch wel betreurd zou worden als de bioscoop van Texel zou verdwijnen is het initiatief genomen tot oprichting van een filmliga die het bioscoopbezoek zou kunnen stimuleren, met name door ouderen buiten het weekend. Een com missie zal samen met mej. Pen films uitzoeken en deze speciaal aanbevelen. Hiermee zal zo spoedig mogelijk na 1 januari worden gestart. De heer A. Ka per van het vormingscentrum voor jon ge volwassenen („Textant") heeft al toe gezegd dat met het regelmatig vertonen van films in 'tAsiel zal worden gestaakt. Vertoning van waardevolle films (even tueel met discussie achteraf) zal nu ge beuren in het City theater zodat dou blures worden voorkomen. De commis sie bestaat uit de heren A. Kaper, B. Rienks (onderwijs), mevrouw Van Trigt- Bachhofner (Nutsdepartement), ds. Waardenburg (Texels Theologen Con vent), D. Bakker (Raad van Vakcentra les) en mevrouw A. v. d. Eijk-Bierens (Overkoepeling). Alle leden vertegen woordigen organisaties met veel leden, waardoor de groepen op betrekkelijk eenvoudige wijze kunnen worden gesti muleerd goede films te gaan zien. Ge zien de namen voorzag de heer Roeper dat de commissie van een zeer bepaalde „richting" zou blijken te zijn wat 'n een zijdig genre films tot gevolg zou kun nen hebben. Hij zou er ook werkgevers organisaties in vertegenwoordigd wil len zien, voor te dragen door bijv. mid denstands- of agrarische organisaties. Mevrouw G. Langeveld-Keijser was het met hem eens. Nieuwe subsidieverordening De Stichting Cultureel Werk krijgt een nieuwe subsidieverordening. Deze moet een verbetering inhouden van de bestaande regeling. Er is een voorlopig ontwerp gemaakt dat reeds door de sub- sidiecommissie van de stichting is bestu deerd. Nadat B. en W. zijn gepolst, zal het ontwerp bij het centraal bestuur maar ook bij het Texelse verenigingsle ven ter discussie worden gesteld. In de loop van januari hoopt men met de ver enigingsbesturen over dit onderwerp te vergaderen, waarna het centraal be stuur een oordeel velt. Dan gaat het stuk ter definitieve vaststelling via B. en W. naar de gemeenteraad. Ui terlijk in maart hoopt men deze proce dure rond te hebben. De heer Roeper liet alvast blijken be zwaar te hebben tegen de veel hogere subsidie die zal gelden voor verenigin gen met betaalde leiding. Hij zag dit als straf voor vrijwillige leiding. De inrichting van het speeltuintje van de buurtvereniging „Jong en Oud" ach ter het C. E. Gollands Rustoord kost ƒ2.640,Volgens de „eenderde-rege ling" hebben B. en W. een subsidie van ƒ880,toegekend; de buurtvereniging heeft zelf 925,— bijgedragen en de rest van het bedrag zal door Cultureel Werk als lening worden verstrekt. Dia-projektie Ook gingen de afgevaardigden ak koord met de aanschaf van audiovisuele apparatuur (automatische diaprojekto- ren met toebehoren) ten koste van ƒ5.500,Met deze apparatuur zullen in het City theater op maandagochtend en woensdagmiddag in het zomerseizoen informatieve dia-series over Texel wor den vertoond. Het worden doorlopende voorstellingen van ongeveer een half uur, die tegen een bescheiden entree te bezichtigen zijn. De adviescommissie voor het zomerrecreatiewerk had een en ander aanbevolen omdat Texel op die manier een interessante zomeraktiviteit rijker wordt. Tevens wordt de instand houding van het City theater bevorderd. B. en W. hebben zich in principe bereid verklaard de uit de aanschaf voortvloei ende lastenverhoging te bestrijden uit de opbrengst van de toeristenbelasting. De investering is ook afhankelijk van goedkeuring van de gemeenteraad en gedeputeerde staten. Het Texels Mu seum zal meewerken aan het samen stellen van de dia-serie. Daarbij kan geput worden uit een zeer grote be staande voorraad. De heer J. Schraag kreeg per 1 fe bruari a s. eervol ontslag als schoonma ker van de burgemeester De Koninghal. Ouwe Sunderklaas In de rondvraag drong mevrouw Van Beek-Koster erop aan voortaan op Ou we Sunderklaas-avond geen verkeer meer toe te laten in het centrum van Den Burg. Het werd de speulers dit jaar wel zeer moeilijk gemaakt, hetgeen bevestigd werd door de heer Jan Agter. Desgevraagd kreeg de heer C. Smit te horen dat de plannen met de boerde rij „Ons Genoegen" nog niet rond zijn. Zoals bekend zal de hoeve worden ver bouwd tot verenigingsverblijf. Voor de inrichting van het gebouw werd een prijsvraag uitgeschreven, die een drie tal schetsontwerpen heeft opgeleverd waaruit de commissie nog moet kiezen. Het laat zich thans aanzien dat de Sint Jeroengroep niet van het gebouw ge bruik zal maken. Het streven is erop gericht deze groep samen met „De Zwalkers" in een ander gebouw onder te brengen. Op een vraag van de heer Roeper werd meegedeeld dat de kermis dit jaar wordt gehouden van 27 tot en met 30 juni. De kermis 1972 heeft bruto ƒ15.786,opgebracht. Na aftrek van kosten bleef per saldo ƒ10.291,75 te verdelen. Op advies van de subsidiecommissie is het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel akkoord ge gaan met de volgende verdeling. Kon. Texels Fanfarekorps: 2e termijn subsidie vernieuwing in strumentarium ƒ3.250,(er blijft dan nog één termijn van ƒ3.250, over). Zweefvliegclub Texel: le ter mijn bouwkosten hangar 2.725, (er blijft dan voor volgende jaren nog een bedrag van ƒ5.000,over) Sportvereniging Texel: aanschaf aluminium doelpalen ƒ425,- Sportvereniging De Cocksdorp: aangeschafte brug ongelijk ƒ450, Volksdansgroep Texel: aanschaf bandrecorder ƒ125, Dorpshuis Oudeschild: aanschaf minitramp ƒ100, Sportvereniging Den Hoorn: verbouw kleedlokaal en brug on gelijk le termijn ƒ1.400,(er blijft dan nog uit te keren ƒ2.100,—). St. Jeroengroep: aanschaf eet- daken tentmateriaal ƒ100, Principetoezeggingen zullen worden gedaan aan de Sportver eniging Oosterend voor de bouw van een tweede kleedkamer en aan de Sportvereniging De Koog voor verbetering van de omhei ning en de veldverlichting. Lenin gen worden toegezegd aan de Volksdansgroep Texel (ƒ375,af te lossen in drie jaar); Dorpshuis Oudeschild (ƒ300,af te lossen in drie jaar); Sportvereniging ZDH (ƒ12.500,af te lossen in 10 jaar). In principe is men ook bereid le ningen toe te zeggen aan SVO en S.V. De Koog.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7