Vérgaand landschapsbehoud in strijd met moderne bedrijfsvoering O AGENDA Bestemmingsplan mag geen belemmering zijn voor verdere rationalisering Ensemble „Concertino" in N.H. kerk Den Burg LANDBOUW DEED HET NIET SLECHT IN 1072 FILM NIEUWS ELEGTR0HUIS In het overzicht over 1971 stelde ik de vraag of in toekomst op ons edland ruimte zou zijn voor op moderne wijze gevoerde landbouwbedrijven, of dat we ons vertrouwd moeten maken met het idee van de boer als beheerder van het landschapspark Texel. Bij het afsluiten van dit jaar is er alle reden om deze vraag in alle ernst te herhalen. Het idee van de boer als parkwachter klonk heel veel boeren den jaar geleden nog als een hersenschim van een onver beterlijke pessimist, of voor sommigen mogelijk ook als een illusie van opti misten van professie in de oren. De vraag naar de toekomst van het landbouwbedrijf is in de laatste maanden van het nu bijna verstreken jaar in alle hevigheid naar voren gekomen. Wc denken hierbij speciaal aan de bijeenkomst in De Kaapsnol, waar de geladen heid van de agrariërs over deze zaken duidelijk naar voren kwam. De indiening van het Recreatiebasis plan en het Bestemmingsplan voor het Buitengebied zullen er voor zorgen, dat de discussie over de toekomst van de Texelse agrarische bedrijven de be langstelling voor zuiver landbouwtech- nische zaken in de eerste tijd zal over heersen. Deze meer traditionele zaken mogen in dit overzicht echter niet hele maal ontbreken. Gunstig jaar voor de veehouderijbedrijven We vinden, dat het ook tegenover de „buitenwereld" van belang is om gun stige ontwikkelingen van de agrarische bedrijven niet te verdoezelen. Het komt ons namelijk voor, dat de over het al gemeen negatieve beoordeling van de landbouwbedrijven mede te wijten is aan het eigen oordeel van de agrariërs over hun bedrijven. Het beeld van de boer als de „eeuwige klager" is mede gevormd door uitlatingen van diezelfde boer altijd in de hoek zjt, waar de sla gen vallen, ontstaat de gedachte, dat de boer. Door het idee te lanceren, dat de landbouwbedrijven economisch gezien van weinig betekenis zijn. We moeten niet schromen om naar voren te brengen, dat de veehouderij bedrijven op dit moment bedrijfsecono misch gezien gunstige resultaten beha len. Dat geldt zowel voor de rundvee houderij als ook voor de op ons eiland nog altijd belangrijke schapenhouderij. Ook al moeten we vaststellen, dat de stijging van de melkprijs, die in het vo rige boekjaar aanzienlijk was in het nu lopende boekjaar veel kleiner zal zijn, of mogelijk geheel zal ontbreken is er toch reden voor om over de rentabiliteit van de melkveehouderij een optimistisch ge luid te laten horen. Hetzelfde kan worden gezegd van de rundveemestenj. De laatste jaren is er een duidelijke groei van het aantal be drijven, dat zich bezig houdt met het mesten van stieren. Daarnaast wordt het aantal dieren per bedrijf aanzienlijk hoger. Het staat wel vast, dat bij het voortduren van de tegenwoordige ver houding van opbrengsten en kosten de uitbreiding van de stierenmesterij nog wel enige tijd zal doorgaan. De gunstige vleespnjzen zijn mede oorzaak van de over het algemeen gun stige uitkomsten van de melkveehoude rij. De „uitstoot" van zowel nuchtere kalveren, ouder jongvee en afgemolken koeien dragen in belangrijke mate bij Zondag- en maandagmiddag om 15.00 uur draait in het City theater de Walt Disney-film „Dumbo het vliegende oli fantje". Als de ooievaar Dumbo bij me vrouw Jumbo brengt, blijkt deze enorm grote oren te hebben, zodat het jonge olifantje door iedereen geplaagd wordt. Als zijn moeder hem verdedigt wordt zij opgesloten zodat Dumbo helemaal al leen in de wereld komt te staan. Een muis biedt hem echter vriendschap aan. De muis wil Dumbo van zijn minder waardigheidscomplex afhelpen. Hij doet dit door de circusdirikteur over te halen Dumbo in een stuntnummer op te ne men. Het nummer mislukt echter vol komen, zodat Dumbo naar de clowns afdeling verhuisd, waar hij doodonge lukkig is. Door toeval raken Dumbo en de muis dronken. Als zij de volgende morgen in een hoge boom wakker wor den, ontdekken zij dat Dumbo met zijn grote oren kan vliegen. Als hij hiermee in het circus gaat optreden is hij op slag beroemd. (Alle leeftijden). Zaterdag-, maandag- en dinsdagavond 20.00 uur draait in het City theater de Alistair Maclean-film „Poppen aan een touwtje". Als men deze film gaat bezoe ken kan men rekenen op een harde misdaadfilm, waarmee het bijzondere is dat alles gebeurt in de omgeving van Amsterdam. Een centrum van heroïnesmokkel is het ei landje Huyler in de Soidersie. Op dit eiland draagt men Volendamse en Mar- kense klederdracht. Vladek Sheybal is de bezitter van het Muiderslot en heeft een klokkenverzameling, martelkelders en een handel in souvenirs en heroïne. Bovendien heeft hij een ziekelijk sadis tische afwijking. Rond deze figuur en een super-Amerikaan en zijn geliefde hulpje (Barbara Perkins uit Peyton Place) spelen zich gebeurtenissen af, die veel mensenlevens kosten. (Toegang 14 jaar). aan de goede resultaten van het melk veebedrijf. Wat de schapenhouderij betreft mo gen we eveneens van goede resultaten spreken. De lammerenprijzen lagen dit voorjaar op een goed niveau. De scha penhouders, die de ruimte hadden om de lammeren nog enige tijd aan te hou den en dit ondanks de goede prijzen voor de lammeren ook waagden hebben een goed „houdersgeld" ontvangen. Ook de afzet van de oude schapen bracht duidelijk meer in het laadje dan in voorgaande jaren, terwijl ook de wol- prijzen zich in gunstige richting hebben ontwikkeld. We kunnen er alle begrip voor op brengen, dat bij de tegenwoordige goede uitkomsten van de schapenhouderij de drang ontbreekt om grote investeringen te doen voor uitbreiding van de melk veehouderij ten koste van de schapen houderij. Ook voor akkerbouwprodukten hogere prijzen Het wordt steeds duidelijker, dat een prijsvoorspelling voor landbouwproduk- ten een hachelijke onderneming is. Af gaande op de berichten over enorme voorraden graan, die boven de wereld markt zweefden meende men te moeten rekenen op een jarenlange druk op de graanprijzen. Die verwachting is in ie der geval voor het EEG-gebied niet uit gekomen. Vooral de prijs van tarwe en haver ligt aanzienlijk hoger dan in de voorgaande jaren. De aardappelprijzen liggen op een ni veau, waarbij de aardappelteelt een aantrekkelijke zaak is. Terwijl in het voorgaande jaar voor prima consump tieaardappelen geen prijs kon worden gemaakt, die de kosten van dit „dure" gewas goed maakten, worden nu voor partijen, die in normale jaren alleen als fabrieksaardappelen afgezet konden worden prijzen gemaakt, die meer dan 100%> hoger liggen dan de „fabrieks waarde". Een tegenvaller in de akkerbouwsec tor zijn de te lage opbrengsten van de suikerbieten. We hebben de indruk, dat de kilogrammenopbrengst gemiddeld wel 5-6 ton per ha lager ligt dan in voorgaande jaren. Weliswaar zal deze lagere opbrengst de prijsdrukking als gevolg van een gedeeltelijke afzet van het eindprodukt als „magere suiker" grotendeels voorkomen. Toch staat wel vast, dat de geldelijke uitkomst van de suikerbietenteelt op een lager niveau zal liggen dan in 1971. Ontwikkeling van de bedrijven Toen in het begin van het jaar 1971 door het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw een beëindi gingsregeling bekend werd gemaakt, die een verbetering ten opzichte van de tot die tijd geldende regeling betekende, leek het er op of de ontwikkeling naar een kleiner aantal, maar grotere bedrij ven flink op gang zou komen. Die verwachting is niet uitgekomen. Daarvoor zijn vooral twee redenen aan te wijzen. In de eerste plaats is er het feit van de hiervoor al genoemde betere uitkomsten van de veehouderijbedrij ven. In de tweede plaats is er het feit van het ontbreken van vervangende ar beid. Voor beëindigers is het heel moei lijk om werk te vinden, dat als een pas sende vervanging van het tot nu toe gedane werk kan worden beschouwd. Er moet dan ook op z'n minst twijfel werd enuitgesproken over de mening die naar voren wordt gebracht op de bladzijden 23 en 24 van het Bestem mingsplan voor het Buitengebied. Af gaande op een studie over de landbouw in Drente wordt hier gesteld, dat in 1980 de bedrijfsgrootten voor veehoude rijbedrijven zullen variëren van een mansbedrijven van 22 ha met 55 melk koeien tot bedrijven met 1 Vt volledige arbeidskracht en een oppervlakte van 45 ha en 90 melkkoeien. Voor akkerbouwbedrijven zal de grootte variëren van 66 ha tot 80 ha. Verder wordt nog gesteld, dat de mini mum oppervlakte op korte termijn afge stemd dient te worden op doorsnee be drijfsgrootten van 50 - 100 ha. Het komt ons onwaarschijnlijk voor, dat in de zeven jaren, die ons nog schei den van het genoemde jaar 1980 de ont wikkeling zo snel zal zijn, dat de hier voor genoemde verwachting zal worden bewaarheid. Weliswaar is er het feit van het ont breken van een opvolger op een flink aantal bedrijven met bedrijfshoofden, die nu ouder zijn dan 50 jaar. We zijn echter van oordeel, dat speciaal de fi nanciering een handicap zal zijn om het hiervoor gestelde te bereiken. Parklandschap de oplossing Het komt ons voor, dat in ieder geval het idee van ondernemers, die in staat zijn om bedrijven van 50 - 80 ha op een rendabele wijze te exploiteren zich niet verdraagt met de gedachte van de boer als parkwachter. Toch is de mening van Prof. Ir. W. Schermerhorn, dat het cre- eren van het parklandschap tegelijk in houdt, dat de boer daarin gedegradeerd wordt tot parkwachter. Het lijkt ons een onmogelijke opgave om een boer met echte ondernemers kwaliteiten om te vormen tot een „amb tenaar", wiens grootste zorg het is het landschap te conserveren. Ook al zou hem een inkomen worden geboden, dat op een zelfde niveau ligt als van col lega-boeren, die onbelemmerd hun be drijfsvoering kunnen uitoefenen, zou hij zich niet „happy" voelen. Het is bovendien een grote vraag of de recreren^e mens gebaat zal zijn bij een zekere „bevriezing" van het land schap We moeten goed beseffen, dat deze bevriezing meer betekent dan het vastleggen van de tegenwoordige toe stand. Als er èrgens sprake is van een stilstand, die achteruitgang is, dan geldt dit voor agrarisch gebied. Het wil er bij ons niet in, dat verre weg het grootste gedeelte van de nog steeds toenemende stroom van vakantie gangers zich beter op ons eiland zal thuis voelen als dit duidelijk het stem pel van parklandschap gaat dragen en de boer in overall voor een deel gaat plaats maken voor de man in een ander „uniform". Het toerisme op Texel is op gang ge komen in een tijd, waarin het aanzien van Texel door een ruilverkaveling ge moderniseerd werd en de boer door een moderne bedrijfsvoering ons gebied het stempel van een vooruitstrevend land bouwgebied heeft gegeven. Ik kan niet ontkomen aan de indruk, dat het maar een zeer kleine groep is, die meer ple zier beleeft aan gebieden, die duidelijk door Natuurmonumenten zijn gestem peld dan aan streken, waar de boer door modern graslandgebruik en een hedentijdse bouwlandexploitatie de aan blik van het landschap bepaalt. Ik kan het niet anders zien dan dat de aantrekkelijkheid van ons eiland voor een flink gedeelte te danken is aan de grote gevarieerdheid. In die ge varieerdheid nemen de moderne land bouwbedrijven een even belangrijke plaats in als de tuinwallen, de Staats bossen, de duinen en natuurterreinen. Landbouw op Texel telt mee De instanties, die een grote vinger in de pap van de ruimtelijke ordening heb ben, oordelen in veel gevallen te ongun stig over het belang van de agrarische sector op ons eiland. Het mag dan waar zijn, dat de eerste plaats, die de land bouw op Texel heeft ingenomen sinds enkele jaren is ingenomen door de re creatieve sector, maar het is nog altijd een belangrijke bedrijfstak. Ons Texelse melkvee kan wat de produktie betreft goed meekomen met het melkvee in on ze provincie en is duidelijk produktiever dan het melkvee in de andere provin cies. Het Texelse schaap is in de -hele wereld bekend. Het Texelse pootgoed heeft een goede naam en bij de zaai zaadvoorziening van de granen neemt ons gebied een belangrijke plaats in. Wat de mechanisatie betreft kunnen we wel stellen, dat onze boeren in de voorste gelederen lopen. Zowel op de akkerbouwbedrijven als de veehouderij bedrijven worden de meest moderne landbouwwerktuigen gebruikt. Het zou het terug zetten van de klok betekenen als de belemmeringen, die voor het grootste deel van het agrari sche gebied genoemd worden in het Be stemmingsplan voor het Buitengebied tot gevolg zouden hebben, dat de ratio nalisering van de bedrijven stop gezet moest worden. De ruilverkaveling kwam tot een eind We zijn nog steeds van oordeel, dat de ruilverkavelings in de ontwikkeling van de Texelse bedrijven een zeer belangrij ke rol heeft gespeeld. Ook uit dat oog punt zou het jammer zijn als de moge lijkheden, die door het werk van de ruilverkaveling zijn ontstaan niet vol ledig uitgebuit konden worden als ge- Aardleidingen en bliksembeveiliging Donderdag 28 december De Koog, De Kaaps-nol, 20.00 uur, film avond van Jan P. Strijbos. Vrijdag 29 december De Waal, N.H. kerk, 20.00 uur film avond van Jan P. Strijbos. Zaterdag 30 december Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Poppen aan een touwtje" Den Burg, Wezenland, 20.00 uur, oude- jaarsrit, georganiseerd door MAB- club Texel. Zondag 31 december Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Dumbo het vliegende olifantje" De Dennen, Dennenoord,, 14.00 uur, bos- loop. Maandag 1 januari Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Dumbo het vliegende olifantje" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Poppen aan een touwtje" Dinsdag 2 januari Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Poppen aan een touwtje" Donderdag 4 januari Den Burg, Raadskelder, 20 00 uur, post- zegelbeurs. Tot zondag 31 december Spang W 32, expositie „Texels ambacht" '(wolprodukten) door Ankie Engel, Mar jet Hoekstra, Joki Kaper en Niek Welboren. Vanaf zaterdag 23 december Den Burg, galerie 't Swarte Schaep, Ko- gerstraat 100, expositie tekeningen van Daan Welboren. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Iedere woensdag Den Burg, Muziekschool, Parkstraat, 14.00 - 16 00 uur, legpuzzeltheek. Iedere donderdag Den Burg, Rode Kruisgebouw, 19.30 uur yoga en 20.45 uur sensitivitytraining (Textant). Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgroep (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst klaverjasclub. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11.00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Oudeschild, 't Skiltje, donderdags 15.00 uur, gymnastiek. Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18 30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. Zaterdagavond 6 januari concerteert in de ncdcrlands hervormde kerk te Den Burg het kamermuziekensemble „Concertino" uit Vclp. De uitvoering is georganiseerd door het Nutsdeparte- ment Texel en staat in het teken van het 150-jarig bestaan. Het belooft een avond van goed gehalte te worden. De kostbare organisatie is mogelijk gewor den door een extra subsidie die het Nutsdcpartement ter gelegenheid van het jubileum van Cultureel Werk heeft gehad. Het ensemble „Concertino" bestaat uit Eugène Roosegaarde Bisschop (pianist leider), Karei Wolters (fluitist-piccolo- ist) en Milada Lazarova (celliste). Het zijn musici die hun sporen reeds ver diend hebben. Roosegaarde Bisschop, oprichter van het ensemble is een veel gevraagd pianist als begeleider en in kamermuziekensembles maar hij is ook componist en koordirigent. Reeds als 12- jange jongen had hij een piano-trio waarmee hij vaak optrad. Hij kreeg zijn opleiding van o.m. Ludwig Otten, Wil lem Andriessen en Johan van den Boo- gert. Karei Wolters is fluitist-piccolo-ist in het Gelders Orkest. Hij werd opge leid door Bertus Bakker, studeerde bij Magdalena Kuhn aan het Arnhems mu- zieklyceum en verwierf bekendheid door zijn solo- en dubbelconcerten. Hij is voorts aktief als dirigent in de we reld der harmonie- en fanfareorkesten. volg van beperkingen in de bedrijfsvoe ring. Als we hierboven schrijven, dat de ruilverkaveling tot een eind is gekomen, dan denken we aan het ingaan van de betaling van de ruilverkavelingsrente. Zo'n 19 jaar na de stemming over de ruilverkaveling is het zo ver. De nuchtere wijze, waarop dit feit is aanvaard is voor ons een duidelijk be wijs, dat praktisch iedereen is overtuigd van de grote voordelen, die de ruilver kaveling heeft gebracht. Van diverse kanten hebben we de opmerking ge hoord, dat de kosten in het niet vallen ten opzichte van de verbeteringen, die bereikt zijn op het gebied van de water beheersing, de ontsluiting, de betere vorm van de percelen en het aaneen sluiten van verspreid liggende percelen. Het zou ccn onvergeeflijke fout zijn als beslissingen van boven af het de agrariërs onmogelijk zouden maken om de perspectieven, die er door het werk vn de ruilverkaveling zijn gekomen tot een werkelijkheid te maken. C. van Groningen Het ensemble .Concertino", dat zaterdag 6 januari concerteert in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Milada Lazarova tenslotte werd gebo ren in Chocen bij Praag. Na haar cello studie aan het conservatorium van Kro- meriz rondde zij deze opleiding af aan de befaamde Janacek Academie te Brno. Als soliste maakte zij grote naam; zij trad tijdens haar vele concertreizen op in de meeste grote steden van Tsjecho- slowakije, Oostenrijk, Rusland en Duits land terwijl zij ook in Nederland furore maakte door haar concerten met het Gelders Orkest en met Concertino. Het programma van 6 januari omvat zeven werken: 1. Trio nr. 29, (Joseph Haydn) in F-gr. t., voor piano, fluit en cello. Allegro; Finale; Tempi dit menuetto. 2. Sonate (Willem de Fesch), in F-gr. t., voor violoncello en piano. Preludio; Largo; Allemanda; Allegro, Sarabande; Largo; Minuette; Con grazia. 3. Canzonetta Sarabande (Jaap Ge- raedts) (Dans van de Witte Wiven) voor fluit en piano. 4. Triosonate '(Ary Vermaar) opus 7, voor fluit, violoncello en piano. Allegro non troppo; Andante mesto; Vivo. 5. Sonate (Luigi Boccherini) voor vio loncello en piano. Adagio; Allegro. 6. Sonatine (Wolfgang Wijdeveld) voor fluit en piano. Allegro; Larghetto; Vivo. 7. Trio-suite (Günther Raphaël) opus 44, voor fluit, violoncello en piano. Prearrtbulum; Courante; Sarabonde; Menuett; Gigue. Het concert is ook voor niet-leden toegankelijk. Zij betalen ƒ3,p.p. Verder winterprogramma Wat het verdere winterprogramma van het Nutsdepartement betreft wordt herinnerd aan het optreden van het Amstöl-toneel uit Amsterdam op 31 ja nuari. Opgevoerd wordt de thriller- comedie „Dubbelspel" van Robert Tho mas, om 20.00 uur in „De Oranjeboom". Op 23 februari volgt een avond in „De Lindeboom-Texel" waar de heer A. Roozenboom, hoofdinspecteur van poli tie te Hilversum, zal spreken onder het motto „Een kijkje in de keuken van de politie". Op 18 april wordt een bezoek ge bracht aan de Helderse schouwburg waar Wim Kan optreedt. De kaarten voor deze avond zijn reeds uitverkocht.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9