Grondwaarde omlaag door bestemmingsplan Agrariërs hebben nooit willen! zeggen wat ze wèl wilden Agrariërs vast overtuigd: Damclub Texel ƒ1500,geëist tegen S. L. Verwijt burgemeester op hoorzitting in Den Hoorn Ongerustheid over verdergaande afsluiting van duingebied Zaterdag trimmen om twee uur Weekenddiensten arts Kerkdiensten 2* Schietoefeningen In de woensdagmiddag speciaal voor de agrarische organisatie belegde hoor zitting in het raadhuis is er door de he ren C. Zijm („Sir Robert Peel") en M. Bakker („Astrid") op gewezen dat de agrarische waarde van de grond in de landschappelijke waardevolle gebieden zal verminderen als het bestemmings plan buitengebied van kracht wordt. Dat is een gevolg van de „beklemmin gen" die in dit gebied zullen gelden. „Je zult zo'n veertig hectare grond hebben in de buurt van de Hogeberg. Dié is raak", aldus de heer Bakker, nadat ove rigens uitvoerig over dit probleem (vol gens B. en W. en de ontwerpers van het plan helemaal geen probleem) was ge sproken. Ook de heer Zijm tilde er zwaar aan. In het minder streng be schermde gebied (het overgrote deel van Texel) zou er volgens hem ook van waardevermindering sprake zijn. Mis schien niet zo veel, maar iemand met een behoorlijk grondbezit zal er op den duur zeker nadeel van ondervinden ter wijl dit nadeel niet op de gemeente te verhalen zal zijn. Het zijn de grondbe zitters, de boeren, die voor de schade opdraaien. Ir. Blokzijl, ontwerper van hetplan, verwachtte juist stijging van de grondwaarde. De heer Blokzijl kon aantonen dat de agrarische ontplooiingsmogelijkheden in het plan niet worden belemmerd, in te gendeel, ze worden veilig gesteld. Het feit dat soms aanlegvergunningen ge vraagd zullen moeten worden (waarover B. en W. moeten beslissen) zagen Bak ker en Zijm als een inbreuk op hun ei gendomsrecht. De heer J. Th. Keisers, namens de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap Noordholland meende dat in het bestemmingsplan al rekening werd ge houden met het landschapspark. Voor zitter Mr. Sprenger ontkende dit en wil de wel eens weten waarop de heer Kei zers die mening baseerde. Kèisers zei tot zijn konklusie gekomen te zijn na vergelijking van het Texelse plan met andere bestemmingsplannen. Mr. Spren ger zei dat in het Texelse plan inder daad rekening met het landschap is ge houden maar met iets vaags als het landschapspark heeft dat niets te ma ken. De heer Bakker: „Je hoeft alleen nog maar het strooien van kunstmest en het gebruik van spuitmiddelen te ver bieden en je hebt een landschapspark". Tuinwal Er waren nog meer grieven. De heer Bakker zei te verwachten dat grote be dragen nodig zullen zijn om de boeren schadeloos te stellen die hun tuinwallen in stand moeten houden. De ƒ25.000, die de gemeente voor dit jaar heeft uit getrokken voor tuinwallenonderhoud zullen in ieder geval niet toereikend zijn. De heer Ir J. W. G. Pfeiffer van Staatsbosbeheer liet echter blijken dat wel te praten is over vergoeding van verschil in kosten tussen heining en tuinwal. De heer Bakker geloofde daar niet in. „De gemeente heeft immers geen cent". Erfrecreatie De heer W. H. Bakker wilde het ma ximaal aantal caravans op erven van boerderijen niet aan het getal 5 vastleg gen. Hij wees erop de de boer bij een dergelijke beperking aangewezen is op bio-industrie, met name het houden van varkens, kippen en kalveren, hetgeen spreker in het belang van de milieuhy giëne als niet te prefereren beschouwde. Het zou beter zijn dat de boeren een nevenbedrijf maken van erfrecreatie. Raadslid J. A. Witte was het met hem eens en meende dat ook van de kant van toeristen er ruime belangstelling be stond voor een vakantie op het boeren erf. De voorzitter achtte het van belang dat de heer Keisers het standpunt van de landbouw in deze kwestie naar voren bracht. De heer Keisers antwoordde In een uitermate spannende wedstrijd besloot het tiental de bondscompetitie met een zege op kampioenskandidaat HDC, Al spoedig hadden J. P. Hooijb-'e en P. Bakelaar winnend voordeel. Via eerst voorsprong, gelijke stand, en zelfs een 97 achterstand besliste C. Vinke tot slot zijn partij en had Texel met 119 gewonnen. Bij winst van Schagen (en dat is waarschijnlijk) eindigt Scha gen als eerste, Texel als tweede en HDC als derde. De gedetailleerde uitslag: F. Groot-P. Bakelaar 02 C. J. Leibbrand-C. Dijker 20 J. C. Kok-P. Kooiman 11 D. Lont-J, Hooijberg 11 J. v. d. Molen-J. P. Hooijberg 02 P. v. d. Berg-C. Meedendorp 20 P. van Veen-J. A. v. d. Slikke 11 P. v. d. Sluis-J. Schoo 11 hierop dat zolang maar 5 caravans per erf toegestaan zijn er geen sprake kan zijn van een betekenend nevenbedrijf. Hierop zei de heer Blokzijl dat er van uit was gegaan dat de boer wel een in komen mag putten uit de aanwezige re creatiemogelijkheden, maar dat dit niet moet worden gedaan d.m.v. duurzame zomerhuisjes. Als namelijk blijkt dat er schade door deze vorm van recreatie aangericht wordt, dan is het veel mak kelijker als de wel toegestane tenten opgebroken kunnen worden. De heer Keisers vroeg ook nog duide lijkheid inzake de financiële reglemen ten betreffende het instandhouden van monumenten en schapenboeten. Burge meester Sprenger verklaarde dat wat betreft de monumenten de zaken duide lijk zijn, omdat dit geregeld is in de wet op Monumenten. Anders ligt het voor de schapenboeten: hiervoor zal een rege ling gezocht worden. Burgemeester Sprenger kon echter de geruststellende mededeling doen dat in de begroting 1973 reeds een bedrag is gereserveerd voor dit doel. Ook was de heer Keisers van mening dat het struktuurplan aan het bestemmingsplan vooral had moeten gaan. „Het struktuurplan moet toch geen optelling zijn van een aantal be stemmingsplannen". De heer Bergman verduidelijkte dat een struktuurplan een beleidsplan is dat de gemeente kan ontwikkelen al naar gelang de gebeur tenissen die zich in de gemeente vol trekken. Toch is het in deze situatie wel gerechtvaardigd om bestemmingsplan nen te maken. Bovendien is het wette lijk verplicht". Artikel 49 Desgevraagd vertelde de heer Berg man dat de „Drentse" gegevens in het plan zijn vermeld omdat aldaar over on geveer dezelfde dingen gesproken is; niet omdat het daar precies hetzelfde verloopt. Het werd echter toch duidelijk dat de ontwerpers zitten te springen om de gegevens van het op Texel gehouden onderzoek, zodat deze in het plan ver werkt kunnen worden. De heer Keisers sprak ook nog zijn verontrusting uit over artikel 49. Hij vroeg zich af of een beroep op de gemeenteraad wel gehono reerd zal worden. Hij was van mening dat het voor het individu een moeilijke zaak blijft. De voorzitter meende dat men het ook andersom kon zien, nl. dat artikel 49 de agrariërs de nodige zeker heid biedt, hetgeen betekent dat het ge meentebestuur meer remmingen krijgt. ALKMAAR Tegen de 71-jarige S.L. uit Den Burg die op 12 juni 1971 in De Koog in een black out 12 voetgan gers aanreed waarvan er een overleed, werd dinsdag voor de Alkmaarse recht bank een boete van ƒ1.500,of drie maanden geëist. De verdachte stond sinds 10 jaar onder behandeling van zijn huisarts en van specialisten, naar hijzelf veronderstelde wegens te lage bloeddruk Hij was echter epilepticus en verloor daardoor af en toe het bewustzijn, een toestand waarvan hij zich dan achteraf niets herinnerde. Niettemin gaf zijn arts nog een medische verklaring af waar door zijn rijbewijs kon worden verlengd, een feit waarop door de officier van ju stitie Mr. J. W. Westerberg ernstige kritiek werd geuit. Geen der behan delende artsen hadden L. ooit gewaar schuwd voor het risico dat hij liep bij autorijden. Ook anderen hebben L. nooit verteld dat hij af en toe even „weg" was. Op dezelfde dag dat hij het lDloedbad in De Koog veroorzaakte had hij 's morgens tijdens het sportvissen een black out gehad. Toch achtte de of ficier verdachte gedeeltelijk verant woordelijk voor zijn daden, omdat hij in die tien jaar zijn ziektebeeld wel had moeten leren kennen. Hij eiste ƒ1.500, of drie maanden. De raadsman, die van mening was dat L. strafrechtelijk niets was te verwijten, vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over veertien dagen. DEN HOORN Dc agrariërs, die zich nu zo afzetten tegen de bepalingen in het bestemmingsplan buitengebied, hebben nooit gereageerd op de herhaal delijke verzoeken van de burgemeester om zelf met plannen ter tafel te komen. Dit verwijt uitte de burgemeester woensdagavond bij de hoorzitting, die in het dorpshuis Dc Waldhoorn te Den Hoorn werd gehouden en waarmee dc meeste oppositie andermaal van agrarische zijde kwam. „Ik heb de agrariërs verschei dene malen gevraagd met plannen te komen. Ze deden het niet, dus hebben wij het gedaan. Het is daarom niet juist om nu zó te protesteren". De opmerking van de burgemeester kwam na een reeks vrij harde verwijten van boeren aan het adres van de gemeente. Gezegd werd, dat de agrariërs nooit bij het maken van de plannen betrokken zijn geweest, hoewel ze er als eigenaars van de be treffende gronden het meest belanghebbend zijn. Er was tevoren geen inspraak geweest en nu kan men alleen nog redden wat er te redden valt door te pro testeren. A. de Jong-J. van Heerwaarden 1- J. Beezemer-C. Vinke 0- 9-11 De heer C. Zijm ontkende dat de boe ren ooit is gevraagd plangegevens te le veren. Mr. Sprenger herinnerde eraan dat het herhaaldelijk mondeling („en misschien zelfs ook wel schriftelijk") is gebeurd en wel bij de opening van de schapenfokdag en de rundveefokdag. De heer Zijm zei een dergelijk verzoek in die omstandigheden niet als officieel te beschouwen. Er worden dan zoveel be leefdheden uitgewisseldHij vond dat de agrariërs in ieder geval niet langs officiële weg ,in de gelegenheid zijn gesteld inbreng te leveren. Na de toelichting op het plan door Ir. Blokzijl werden ook in Den Hoorn zeer vele vragen gesteld. De discussie begon rustig maar werd tegen het eind van de avond steeds meer verhit en ten slotte zelfs onaangenaam. Het werd an dermaal duidelijk dat sprake is van ernstige tegenstelling tussen gemeente bestuur en agrariërs, hoewel nuchtere argumenten daarbij een minder grote rol spelen dan gevoelens. Waterwingebied Binnen de zogenaamde tweede grens van het waterwingebied liggen boerde rijen. Gevraagd naar de mogelijke be lemmeringen voor deze bedrijven als gevolg van de eisen die het wingebied stelt, kreeg de heer J. Smit van „Heide- hof" te horen dat binnen de begrenzing aanlegvergunning nodig is voor draine ren en andere werken die invloed kun nen hebben op de funktie van het ge bied. Het wingebied blijft ondanks de waterfabnek zijn funktie houden, want fabriekswater wordt met duinwater ge mengd. Ten noorden van Den Hoorn ligt een strook land met dezelfde be schermde status als de Hogeberg. Op de vraag van de heer W. J. Bakker of het grasland hier eventueel „zwart" ge maakt mag worden, werd bevestigend geantwoord. Wie echter de hier liggende heuvel of de tuinwallen wil afgraven, heeft aanlegvergunning nodig. Op een vraag van de heer A Lap werd meegedeeld dat voor de zg. ver- edelingsbedrijven (champignonkwekerij, bloemen trekken en andere agrarische aktiviteiten waarbij geen grondopper- vlakte van betekenis gemoeid is) geen aparte bestemming in het plan is aan gegeven. De bouwpercelen van de ge wone agrarische bedrijven bieden ruime vestigingsmogelijkheden voor dergelijke bedrijven. Veel veredelingsbedrijven bijeen is trouwens ongewenst in ver band met besmettingskansen. De heer W H. Bakker zag niet in waarom een zo groot gebied ten noorden van Den Hoorn streng moet worden beschermd. Uitgelegd werd dat het ging om het fraaie gezicht op het hooggelegen dorp. In het beschermde gebied mogen geen nieuwe boerderijen worden gesticht. Ook in Den Hoorn werd uitgebreid gediscussierd over de tuinwallen. Wie ze XI bi; Ier e d£ md Vanaf heden zal het trimmen bij nenoord zaterdags om 14.00 uur nen in plaats van 15.00 uur. De vangstijd voor dinsdag blijft onj zigd (eveneens 14.00 uur). Uitsluitend voor spoedgevallc van zaterdagmorgen 8 uur t< maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den telefoon (02220) 2016. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur t maandagmiddag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 ui maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, te (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de van 13 januari tot en met 19 tel. 2182, b.g.g. telefoon 2663. CONSULTATIEBUREAU VO(fP ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beur worden op het bureau verwacht tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 16 ja om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 17 ja ar om 13.30 uur. 1 T< re i R.K. KERKDIENSTEN weekend 13 en 14 januari 19' Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.30 uur Oudeschild zondag 9.15 en 19.00 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 en 104 Oosterend: zaterdag 19.30 uur Gespannen aandacht in het dorpshuis De Waldhoorn voor de toelichting van Ir. K L. Blokzijl bij de plankaart van het voor ontwerp-bestemmingsplan buitengebied. wil afgraven moet een vergunning heb ben. Bij het beoordelen van de aanvraag laten B. en W. zich niet alleen döor een landschapsdeskundige maar ook door een landbouwdeskundige bijstaan. Ook moet er een schaderegeling komen want de boer mag niet opdraaien voor belan gen van algemene aard. Dat vond de heer F. C. Bakker mooi gezegd, maar de „tuinwallenplicht" zou toch de waarde van de grond flink verminderen. De heer Boerhorst vond dat de voorzitter tot Bakker zou moeten zeggen: sloop nu de tuinwallen, want nu kan het nog. Op een andere vraag van de heer Boerhorst werd geantwoord dat op dit moment geen sprake kan zijn van bouwbeper- kingen die vooruit lopen op het bestem mingsplan. Het geval dat Boerhorst op het oog had is dus kennelijk afgewezen op grond van bepalingen in het nu nog geldende plan. De heer Smit van „Hei- dehof" was er niet gelukkig mee dat zoveel goede bollengrond voor recrea- tieve doeleinden wordt gebruikt. Tot zijn troost werd meegedeeld dat bij de uit\yerking van het globale bos-recrea- tieplan bij De Cocksdorp de belangheb benden zullen worden geraadpleegd. Het is nl. heel goed mogelijk dat agra rische enclaves in tact zullen kunnen blijven. Afgesloten duinen De heer D. Schilling vond het maar betreurenswaardig dat de laatste jaren zo énorm veel duingebied is afgesloten. Op amusante wijze schetste hij dat je het duingebied praktisch nergens meer vrij kunt betreden. „Als natuurbescher mers en rijkswaterstaat nog meer ge bied afsluiten, waar moeten wij dan heen?" Mr. Sprenger zei dat dit een zaak is van de betrokken terreinbeheer ders. In ieder geval is het niet de be doeling van de gemeente te bevorderen dat nog meer gebied wordt afgesloten. „We beraden ons zelf over maatregelen om de duinen niet te hoeven afsluiten". In de zaal gingen stemmen op om het hele buitengebied-plan maar van de kaart te vegen. Men wilde een nieuw PROTESTANTSE KERKDIENS Zondag 14 januari 1973 HERVORMDE GEMEENTEI Den Burg 10 uur ds. Mulder De Cocksdorp 10 uur Eerw. h Loerakker. Den Hoorn 11.00 uur ds. Waarden De Koog 19 30 uur ds. Mulder De Waal 9.30 uur ds. Waardenbi^t Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Collecte kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. De Giei collecte onderhoud kerk. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur dhr. Douwes 19.00 uur ds. Douwes Oosterend 10.00 uur ds. Kruithof 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN - N( Oosterend 10.00 en 16.00 uur dien Donderdag 18 januari Oosterend 19.0 uur ds. M. J. van (fcr uit Enkhuiz< DOOPSGEZINDE GEMEENT Den Burg 10.00 uur ds. L. Koopm van Haarlem. Kerkbusje Ooste: plan zonder beperkingen. Mr. Spre „Niemand in Nederland kan zondt n paalde regels en beperkingen leve De heer L. J. Weijdt vroeg zich het bestemmingsplan door de ht overheden zou worden aanvaard al het agrarische gebied volledige heid van handelen zou zijn. Vc Mr. Sprenger zou dat zeker niet hl val zijn. Men moet in de gaten hi dat het niet alleen om agrarische 1 gen gaat. „Het is toch vreemd dat hoorzittingen worden gekenmerkt onrust en wantrouwen, terwijl d li meente nu voor het eerst 'in d schiedenis ieder de gelegenheidj erover te praten". Het baatte ni< discussie kreeg het karakter van vechten maar uiteindelijk bleek hi de goede sfeer toch weinig te h< p, afgedaan. Mr Sprenger: „Ook ve discussies dragen bij aan de mei vorming". k 11 in hi 1 d Op 22 en 23 januari a.s., uitwijk 24 januari gaat H.M. De Zeven P ciën schieten in sector 0.45 tot 0.7 den, rechtwijzend met een straal mijl vanuit het hoge geleidlicht N Haven. Veiligheidsschip aanwezig

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2