i Leer grote invasie van barmsijsjes op Texel KOGELS ivel en wee J AGENDA Het geluk in de schaduw" Eenbatik,die er ookvoorzomervakanties is ie or Andri J. Binsbergen ELEGTROHUIS Burgerlijke stand Bel bij brand 2066 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Ongelukken Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 12 januari 1973 Li iad Geen echte trekkers barmsijs is geen duidelijke trekker, ir meer een zwerfvogel, als hij al uit broedgebied wegtrekt. Dat hangt af het beschikbare voedsel, meestal tenzaad (vandaar de Duitse naam enseizig), zaad van elzen, lanken of uidzaden. Tijdens de „trek" komen m( aiet verder dan ongeveer het Mid- lan gei jandsezeegebied. Zo massaal als dit Jterhalfjaar komen ze in ons land |ivel nooit voor. Vuurrood irduelis flammea is de wetenschap- ke naam van de barmsijs. Flammea It op de vlammend rode (flamma i) kleur van het voorhoofd van de nsijs, donkerder rood dan het voor- dsrood van de kneu. De laatste is jlardleidingen en bliksembeveiliging bovendien meer bruin gekleurd dan de barmsijs. Als bijzonder kenmerk heeft de barmsijs bovendien een zwarte keel- vlek. Barmsijsjes gedragen zich ook heel anders dan kneutjes; ze zoeken op sij- zenmanier, bungelend aan de takken van berken en elzen hun voedsel, ter wijl de kneu meer een bodemvogel is. Wat dat voedsel betreft is er nog een verschil de kneu eet uitsluitend zaad, voert zelfs zijn jongen zaad, terwijl de barmsijs in de broedtijd ook insekten eet. Het geluid tenslotte is ook een goed onderscheid. Zoals alle vogelgeluiden moet je het wel even leren kennen. In de vlucht uiten de vogels hoge metaal achtige kreten, die klinken als een snel, aanhoudend djèdjèdjè en tjutjutju. Met die weergave van vogelgeluiden is het trouwens vreemd gesteld. De Vogelgids geeft het geluid van de barmsijs weer de vogels van Europa van Bruun en Singer noemt echter „tsji-tsji-tsji" en Britse vogelboeken houden het op „chuchijuch-uch-uch" (dat lijkt me het geluid van de Indiaanse ondersoort!). Texelse broedvogels Zoals ik al zei, broedt de kleine barm sijs ook op Texel. Daar is in 1961 voor het eerst het broeden met zekerheid vastgesteld, evenals op Vlieland. Nu is re barmsijs op de eerste drie Wadden eilanden zelfs een vrij talrijke broedvo- gel en broedt de soort ook al in het duingebied van Noordholland en hier en daar elders. De kleine barmsijs komt als broedvogel ook voor in het alpengebied en op de Britse eilanden. Handen af Onlangs stelde het kamerlid Scholten aan de Staatssecretaris van C.R.M. of de barmsijs (evenals de goudvink en de frater) niet toegevoegd kon worden aan de lijst van kooivogels. Deze „kooivo- gels" (op het ogenblik nog vink, knue groenling, sijs, putter, geelgors en me rel) mag men vrij houden; vangst en handel zijn evenwel niet toegestaan. De vraag, die overigens nog een paar pun ten bevatte, was ingegeven door de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers, die al langer .pleit voor uitbreiding van het aantal soorten dat men mag houden. Nu werd een nieuwe poging gewaagd, mede in verband met de bekrachtiging van de Beneluxovereenkomst op het ge bied van de jacht en de vogelbescher ming. Op grond van die overeenkomst voelde de Belgische minister Tindemans zich dit jaar sterk genoeg om een eind te maken aan de vogelvangst in zijn land. Tegelijkertijd stond hij echter nog het bezit toe van een veel groter aantal soorten dan de Nederlandse Vogelwet toestaat, zij het dat hij daaraan een aan tal voorwaarden verbond. In ons land zijn handel en vangst al sinds dertig jaar niet meer toegestaan, maar deson danks zitten de volières van de vogel liefhebbers (zo noemt men zich) vol met vinken, sijsjes, putters en andere soor ten. Die zijn doorgaans niet gekwepkt, maar gekocht en gevangen. Gevangen met netten, vangkooien en lijmstokjes. Want de klandestiene vogelvangst in ons land viert hoogtij. Maar om op de vraag van de heer Scholten terug te komen, de Staatssec retaris heeft daarop geantwoord, dat hij niet bereid is het bezit van barmsijs, frater en goudvink toe te staan, omdat dit, zo zei hij, voor ons land op het ge bied van de vogelbescherming een stap terug zou betekenen. Barmsijsjes mag men dus niet in kooi of volière houden. Klandestiene vangst en handel In de afgelopen maanden zijn er over al in het land grote aantallen barmsijs jes in beslag genomen. Zo nam de poli tie in Soest bij één man een paar hon derd beschermde vogels in beslag, waar onder meer dan honderd barmsijsjes, bestemd voor de handel en zo te zien met lijmstokken gevangen. Ook in Bra bant, Limburg en Gelderland werden flinke aantallen barmsijsjes aangetrof fen bij handelaren en in volières. Het is onder die omstandigheden natuurlijk dwaasheid van de Staatssecretaris te verlangen dat hij het bezit van barm sijsjes toestaat en daarmee in feite alle klandestien verworven vogels legali seert. Nu moet ik volledigheidshalve nog vermelden, dat de heer Scholten óók vroeg de controle te verbeteren door het invoeren van een registratie plicht en een ringsysteem. Bij het laat ste wordt gedacht aan gesloten voetrin gen, die alleen bij jonge vogels kunnen worden aangelegd. In theorie zou dan alleen het bezit van in de volière ge kweekte vogels nog mogelijk zijn. Zo'n systeem heeft men bijv. in Engeland en West-Duitsland en in België wordt er aan gewerkt. Ik geloof ook wel dat dat een betere controle mogelijk maakt; nu is het bezit van vink, kneu, sijs, groen ling, putter, merel en geelgors zonder meer toegestaan en worden (veelal straf feloos) veel vogels klandestien verkre gen. Wat het naleven van de Vogelwet betreft zijn de Nederlanders geen haar beter dan de Belgen, misschien zelfs slechter. van 2 tot en met 9 januari 1972 Geboren: Otelie, dv. Rudolf Bosboom en Wietske J. Westerdijk; Willem Jan, zv. Fulps Boon en Jannie Dijksen; An- dryna, dv. Engelbertus van der Vis en Catharina J. van der Star; Eligius, zv. Jan M. Everaarts en Margaretha M. Muller. Ondertrouwd: Willem Hessels en Eli sabeth M. Dijt. Overleden: Abraham Lagerveld, oud 63 jaar, wonende te Eierland; Jan C. van Groenigen, oud 88 jaar, wonende te Den Burg; Anna C. E. Schaap, oud 85 jaar, wonende te Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 14 januari op om 8.42 uur en gaat onder om 16.56 uur; 17 januari op om 8.39 uur en onder om 17.02 uur. Maan: 12 jan. E.K.; 18 jan. V.M. Hoog water ter re<le van Oudeschild: 12 jan 0.37 en 12.36; 13 jan. 1.14 en 13.26; 14 jan. 2.14 cn 14.46; 15 jan. 3.37 en 16.23; 16 jan. 5.11 en 18.01; 17 jan. 6.40 en 19.21; 18 jan. 7.55 en 20.26; 19 jan. 9.00 en 21.22; 20 jan. 9.54 en 22.09. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantiel Donderdag 11 januari De Koog, hotel „De Toekomst", 20.00 uur, bestemmingsplan hoorzitting. Vrijdag 12 januari Den Burg, City theater, 20.00 uur, avond over Vietnam. Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur, De Vriendenkring met „De Meid". Oosterend, „De Bijenkorf", 20.00 uur, hoorzitting over beschermd dorpsge zicht. Zaterdag 13 januari Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, paardensportavond. Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur, De Vriendenkring met „De Meid". Oudeschild, 't Skiltje, 20.00 uur, Nieuw Leven met „Dingen van de dag". Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Breng de Bismarck tot zinken". Den Burg, „De Eyercoogh", weekend kreatief spel o.l.v. Godert van Beek. Zondag 14 januari Californiëweg, „De Instuif", tussen 13.00 en 14.0 uur start van wandeltocht. Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Four Clowns" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Breng de Bismarck tot zinken". Den Burg, „De Eyercoogh", weekend kreatief spel o.l.v. Godert van Beek. Maandag 15 januari Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Breng de Bismarck tot zinken". De Cocksdorp, hotel Kikkert, 20.00 uur, jaarvergadering SVC. Den Burg, hotel „De Oranjeboom", 20.00 uur, hoorzitting bestemmingsplan. Dinsdag 16 januari Oudeschild, 't Skiltjee, 15.00 uur, jaar vergadering van de bejaardenbond m.m.v. mevrouw A, Tiessen-Spaans. Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, le zing van mevrouw B. Slagter over het rapport van de Club van Rome. Oosterend, „De Bijenkorf", 20.00 uur, hoorzitting bestemmingsplan. Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, dia avond over Afrika door mevrouw A. Tiessen-Spaans voor plattelandsvrou wen afd. Texel. Tot 20 januari Den Burg, galerie 't Swarte Schaep, Ko- gerstraat 100, expositie tekeningen van Daan Welboren. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. Van 15 tot 27 januari Expositieruimte raadhuis, kinderteke ningen gemaakt op Texelse kleuter scholen. Openingstijden: iedere werk dag 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel ,,De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18.30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. door L. van Schooten ,iHéhé" corrigeerde vader Jan de bulaire van zijn zoon, die zich de >te tijd uitputte in zonderlinge Ljjthttermen die opgeld deden onder erlingen van het onderwijsinstituut [Jflhij min of meer ijverig de lessen '«de. a" haakte Erica ijverig in „of aanstaande schoonmoeder". Ze zag kleuren, want zijn gevoelens voor jke Waller waren nog onveranderd, j voelde zich verplicht op te treden ampioen voor de moeder van deze xkoren jonkvrouwe. ïvrouw Waller heeft het druk ge- met de apotheek en zo", verdedig- bent goed op de hoogte" lachte „kom je er al over huis?" m bromde iets over „grieten", dat vleiend was voor 't zwakke ge- et al dat geklets" stelde Trix vast, eten jullie weer geen laars op. Toe r> zeê jij er dan eens wat van". i keek verschrikt op, en ze zag aan gezicht, dat hij naar heel het ge niet geluisterd had. Waarom was afwezig de laatste tijd? Er zouden geen moeilijkheden zijn, met de ?meester of zo? rme vader, hij moet de knoet weer sren" grinnikte Tom. x keek gejaagd naar de klok. r zie geen kans meer om af te was sen" stelde ze vast. „Tom en Erica. „Jawèl" protesteerde deze jongeling verbolgen „wilt u es even in m'n agenda kijken? Morgen proefwerk algebra, re petitie Duits en een bèrg werk voor de Mastodont. „Wie is de Mastodont?" vroeg Wietske nieuwsgierig. „Dat is de leraar natuurkundee his torie, lief onwetend schepseltje" onder wees Tom „hij is verzot op voorwereld lijke dieren en omdat hij maar zo'n petieterig kereltje is, noemen we hem de Mastodont". „Maar een mastodont is toch niet pe tieterig?" liet Erica merken dat ze er ook van wist. „Gunst kind" verbaasde Tom „wat een intellect! Ja, je hebt van die mensen die je een mop moet uitleggen, en dan is de mop er af". „Nu" wilde Trix weten „moet ik da,n als ik vanavond thuiskom, die afwas nog „Laat maar" zei Jan moe „ik zal 't wel doen, samen met Ericaniet waar dochter?" Erica wist wel een dozijn redenen op te sommen waarom ze geen tijd had voor de afwas, maar ze keek naar haar vader en durfde opeens niet weigeren. „Ga nou de lijdende mensheid maar helpen moeder" zei ze „alles draait na tuurlijk om jou, als jij er niet bent gaat 't niet door, en de dames gaan met de eer strijken". Jan zag vlammen opstijgen in Trix's gezicht. „Wou je zeggen dat je moeder géén dame was" probeerde hij nog te schert sen. „Nee" zei Erica met al de ontactische, eerlijke felheid van de jeugd „want d'r man heeft geen auto en geen villa en we kunnen niet meepraten over Corsica en de Balearen, en ze vinden het best dat ze d'r zolen platloopt voor alle mo gelijke kollektes, maar een échte dame, zoals die mummie Van Poelstijn, of dat gekke mens van Minnema, dat wordt ze toch nooit". Trix stond geslagen. Dat, wat ze zelf telkens weer krampachtig wegduwde, de stille vrees dat ze ondanks al haar werken voor het comité toch niet voor vol aangezien werd, werd daar door haar dochter zo rauw en ruw in woor den omgezet, dat ze naar adem hapte. „Een zot laat zijn ganse geest uit" ci teerde Tom met een onvriendelijke blik naar Erica. „Je slaat door als een blinde vink" voegde Jan er aan toe. „Kom Trix, schiet op nou, laat dat kind kletsen. Kom Tom, ondanks al je geleerdheid kun jij wel even de tafel afruimen". „Dat doe ik al" kwam Wietske, die al ijverig borden in elkaar stapelde. „Jij bent nog eens een meid" prees Jan. Trix, met een vluchtige groet, woei de deur uit, bijna schichtig. Haar hele capabele bereddering scheen van haar afgevallen. Jan zag het en wendde zich tot zijn dochter. „Lieve kind" zei hij met een voor zijn doen ongewone scherpte. „D'r staat niet voor niks: zelfs een dwaas, die zwijgt zal wijs geacht worden. Wanneer jij er een mening op na houdt is die heus zo belangrijk niet, dat ieder die hoeft te weten, en het was voor je moeder een klap in 't gezicht". „Ja maar, dat bedoelde ik niet" ver dedigde zich Erica. „Je zei het toch maar" hielp Tom zijn vader. „Ik zei het niet om moeder te plagen, ik zei hetomdat ze altijd haast heeft en altijd weg moet en zich voor alles het vuur uit de sloffen loopt, en omdat ik wéét, hoor je.... omdat ik wéét, dat die wijven. „Nou nou" vermaande Jan „een beet je in de gewone conversatietoon graag. Die titels bewaar je maar voor je vrien dinnen. „Hè schei jullie nou uit" smeekte Wietske die niet tegen ruzie kon „help liever de tafel afruimen. „De mond der kinderkens" konsta- teerde Tom en trok zijn zusje vriend schappelijk aan haar blonde paarde- staart. „Ik zal jou wel effe helpen hoor, klein paardestaartje, hier, hou jij de deur maar open. Tien minuten later stond Jan met de bordendoek in de hand, terwijl Erica met vaardige hand de borden waste. Ze was het onderwerp van de twist al weer vergeten en onderhield haar va der met een boeiend relaas van de ge beurtenissen op school, waar een lerares die geen orde kon houden blijkbaar het mikpunt van de leergierige jeugd was. „En toen zei die gekke Mies de Rijke" vertelde Erica al plassend „met een ge zicht als.nee maar vader!" Met een doffe plof, gevolgd door bre kend gerinkel, liet Jan een grote dek schaal uit z'n handen vallen. Ver dwaasd keek hij naar de scherven, die verspreid waren over de keukenvloer. „O, je zal moeder horen!" jeremieerde Erica. „Dit is nou al de tweede.blij dat u het zelf gedaan hebt, anders zou ik even op m'n kop gekregen hebben! Hoe kwam dat nou?" informeerde ze, opziend onder 't bukkend oprapen van de stukken. „Weet ik niet" zei Jan suffig, „hij ont glipte me, denk ik". Hij stond er zo dom en sullig bij, dat Erica op 't punt stond in lachen uit te barsten. Maar haar scherpe ogen ver kenden zijn gezicht, en de lach bestierf om haar mond. „Paps, je bent ziek" zei ze bezorgd. „Je ziet er uit als.als. „Welnee kind" weerde Jan lusteloos af „ik ben alleen maar erg moe.de laatste tijd. „Nou gan dan naar binnen in je luie stoel zitten" bedisselde Erica bedrijvig, haar bezorgdheid verbergend, want ze was van haar vaders gezicht geschrok ken. „Die paar dingen droog ik nog wel af en dan maak ik een lekker sterk kop je koffie, ja?" „Ja graag" zei hij zonder verzet en slofte de keuken uit. Ze zag hem na. Vader, die altijd zo gezond, zo opge wekt en vrolijk was.aan tafel was hij ook al zo afwezig geweest. Erica had geen tobbende aard. Terwijl ze de afwas gereed maakte, sprongen haar gedachten van de hak op de tak en zat ze al weer te prakkizeren over het vers, dat ze op de schoolavond zou voor dragen. Nou maar es niet van Annie Schmidt, iedereen deed tegenwoordig Annie Schmidt zoals vroeger iedereeen Laurillard voordroeg Ze zette han dig koffie, de kleine keuken geurde ver rukkelijk. Wacht, als ze nou eerst Tom een kopje boven bracht, dan was die afgevoerd, en dan ging ze gezellig sa men met vader haar eigen koffie drin ken. (wordt vervolgd) Sinds september 1972 beleven we massale invasies van verschillende vogel- >orten. Zo zijn er in de Dennen grote aantallen grote bonte spechten geweest, érder waren er meer kruisbekken dan in andere jaren. Er waren ook op- allend veel barmsijsjes. Niet alleen op Texel, maar overal in het land. Zo heb or gehoord van troepen van wel duizend exemplaren. )e meeste van deze barmsijsjes, -ïans van de grote troepen, de vasteland, behoorden tot de grafische vorm (ondersoort) duelis flammea, een broed- ;el van arctische en sub- tische gebieden. Er worden van barmsijs verschillende onder- rten onderscheiden, die vrij delijk van elkaar verschillen ar tegelijkertijd zich ook met aar mengen. In ons land komen vormen voor, de „kleine" msijs, Carduelis flammea caba- die sinds 1961 in vrij grote erjltallen op Texel, Terschelling, ^?land en ook sinds enige jaren de duinstreek van Noordhol- d broedt, en de „grote" barm- die hier alleen in het winter- 0 fjaar voorkomt. Het voorko- van andere barmsijsjes, de enlandse en de IJslandse vor- is in ons land nooit gekon- ;eerd.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5