Nieuw plan weert ongewenste activiteit in het buitengebied i Goede gesprekssfeer op hoorzitting in Den Burg Oostereud Vietnam-avond trok niet meer dan 35 bezoekers VERVOLG VAN PAG. 1 Heropvoeringen „De Meid" Weer gestolen uit „Pakhuus" Jongeman na ongeluk bedreigd Joyriding op brommei Rij- en kentekenbewi moeten getoond kunneL worden p| ATTENTIE!! GEBR. SCH00RL B.V. Grote uitverkoop van een keur aan prachtig^' GEBRUIKSARTIKELEN. I Het agrarische bedrijf op Texel wordt bedreigd door vermenging. Hoe meer niet-agrarische activiteiten zich in het buitengebied ontwikkelen, hoe moei lijker het voor de boeren wordt. Het nieuwe bestemmingsplan weert alle niet- agrarische activiteiten uit het buitengebied. Het beschermt derhalve het agra risch bedrjjf en de boeren zullen dan ook zeker blij kunnen zijn met het plan. Aldus burgemeester Sprenger bij de gisteravond in „De Oranjeboom" gehouden hoorzitting, antwoord gevend op de vraag van de heer C. van Groningen, die had laten blijken niet te kunnen begrijpen, dat agrariërs blij zouden kunnen zijn met het nieuwe bestemmingsplan. De sfeer op deze zeer druk bezochte hooravond was opmerkelijk goed. De geïrriteerde stemming, waarvan met name de agrariërs blijk gaven tijdens de eerste bijeenkomsten, leek voor een belang rijk deel geweken, mogelijk in verband met de mededeling van burgemeester Sprenger, dat de volgende dag (dus vandaag) een extra bespreking zou plaats vinden tussen plannenmakers en vertegenwoordigers uit de agrarische sector, waarbij alle moeilijkheden nog eens zouden worden doorgepraat met het doel tot een overeenstemming te komen. In zijn inleiding zei de burgemeester te erkennen dat het gevolgde systeem in de voorschriften van het plan on vriendelijk is. Men begint met iets te verbieden om daarna als uitzonderin gen te noemen wat in de verschillen de onderdelen van het buitengebied wèl mag. In de praktijk zal „harde" toepas sing van de wet hopelijk zelden voor komen. Bij geschillen zal er gepraat moeten worden; het hele plan is daarop gebaseerd. Minderheid Op verzoek van de heer Boerhorst lichtte wethouder J. C. Dros toe waarom hij niet achter het huidige voorontwerp staat. Volgens hem was sprake van een veel te groot gebied met landschappelij ke waarde, waren ook de natuurgebie den te groot, waren de toegewezen bouwpercelen te klein en hij had ook bezwaar tegen de wijze waarop de plan nenmakers de boeren een graantje van het toerisme willen laten meepikken. Hij betreurde het voorts dat in het plan veel te weinig gegevens uit de agrari sche sector zijn verwerkt. Texel is een vooruitstrevend agrarisch gebied (om zet 30 miljoen welk ander gebied met dezelfde oppervlakte presteert dat?) en dat komt uit het plan onvoldoende naar voren. Als van de hoofdlijnen van de plan- voorschriften wordt afgeweken is in sommige gevallen een verklaring van geen bezwaar ven Gedeputeerde Staten nodig. Op een vraag van de heer C. Koorn deelde Ir. K. Blokzijl mee dat G.S. die het plan moeten goedkeuren ook nadien op de hoogte willen blijven van eventuele afwijkingen. Zouden deze al te ingrijpend zijn, dan kan worden ingegerepen. Het verkrijgen van een verklaring van geen bezwaar zal over het algemeen niet tijdrovend zijn. Als G.S. afwijzend beschikken, is geen be roep mogelijk. Ander gemeentebestuur De aanlegvergunningen die bij som mige ingrepen in het landschap nodig zijn, worden door het huidige gemeente bestuur wellicht vlot verstrekt, maar wat zal een volgend bestuur doen? De heer Van Groningen, die deze vraag De Vietnam-avond, georganiseerd door het vormingscentrum Textant in samenwerking met het comité „Van mens tot mens" uit Nijmegen heeft niet aan zijn bedoeling beantwoord. De op komst viel bitter tegen. Niet meer dan 35 man had vrijdagavond de weg naar City theater weten te vinden. Van de geplande discussie na afloop van de filmvertoning kwam praktisch niets te recht. Zelfs de verkoop van ansichtkaar ten, bestemd om naar Amerikaanse fa milies te worden gestuurd, kreeg geen omvang van betekenis omdat de mensen van het comité met slechts acht pakjes kaarten naar Texel waren gekomen zo dat ze al gauw uitverkocht waren. Mogelijk was de lust tot discussieren Vergaan na het zien van de beide films, waarin alles wat maar aan gruwelijkhe den denkbaar is, bijeen was gebracht. De eerste film ging over de bombarde menten die op 16 april vorig jaar op Vietnam waren uitgevoerd. De gevolgen van de bombardementen werden be paald niet verdoezeld. De toeschouwers werden met de neus op de bloederige feiten gedrukt. Van de gelegenheid om tegen vertoning van de tweede film be zwaar te maken werd geen gebruik ge maakt. Wel verlieten enkele mensen na derhand de zaal omdat ze hun bekomst hadden. Deze tweede film ging over het optreden van de Amerikaanse troepen in 1967. De misselijk makende mishan delingen kregen ruime aandacht. De schok die deze scenes teweegbrachten was het doel van de aktiegroep „Van mens tot mens". Zoals gezegd, er waren geen kaarten genoeg om ieder in de gelegenheid te stellen een of meer pakketjes te kopen. Als excuus werd aangevoerd dat dege nen die met het inpakken van de kaar ten zijn belast de vraag niet kunnen bij houden. Wie toch nog kaarten wil heb ben zal deze moeten bestellen door ƒ2,50 over te maken op postgiro 2786842 ten name van mej. M. J. J. Claassen, Berg en Dalseweg 361 te Nijmegen. Men ont vangt dan 25 kaarten met adressen- lijstje. Door de kaarten te versturen hoopt men de publieke opinie in de Verenigde Staten zodanig te beïnvloe den, dat de afloop van de oorlog in Vietnam erdoor wordt versneld. stelde, kreeg te horen dat daarover ui teraard niets met zekerheid is te zeggen. Een ander beleid is denkbaar als een meerderheid van de gemeenteraad uit natuur- of landschapsbeschermers zou bestaan, maar ook dan is het moeilijk voor te stellen dat men geen rekening meer zou houden met de agrarische be langen. Mr. Sprenger erkende dat het gevaar erin zit, daarom is het ook zo belangrijk dat bij het geven van aanleg vergunningen het advies van een agra risch deskundige is voorgeschreven. De heer Witte brak een lans voor re creatie op de boerderij. Hij had beden kingen tegen de stelling dat boerenbe drijven die zichzelf niet volledig kunnen bedruipen geliquideerd moeten worden. De boer kan zijn vrije bedrijf handha ven als hij de gelegenheid krijgt er met recreatie wat bij te verdienen. Boven dien is het ook in het belang van de re creanten, die vaak liever op een boeren bedrijf dan op een camping zitten. Uit het antwoord bleek dat de beperkte re creatiemogelijkheden op boerderijen bedoeld zijn om te voorkomen dat boer derijen uitgroeien tot echte recreatiebe- drijven, hetgeen met in het belang is van de landbouw. Toegestaan is het plaatsen van enkele tenten op het erf of het bouwen van twee appartementen. Caravans zijn niet gewenst omdat het denkbaar is dat caravans blijven staan en het landschap bederven. Natuurmonumenten Een uitstekend geformuleerde vraag lanceerde de heer K. van Splunter uit De Waal. Hij had in het plan gelezen dat in de natuurmonumenten het toe passen van bestrijdingsmiddelen en kunstmest is verboden. De heer Van Splunter exploiteert een bedrijf van 200 schapen in een gebied van 15 V2 ha van Natuurmonumenten. Hij vreesde dat het genoemde verbod zal betekenen dat zijn bedrijf straks niet meer renda bel is. Het verbod bestrijdingsmiddelen toe te passen zou bovendien het levens werk van de heer Van Groningen (be strijding van stekels) bedreigenDe heer Van Splunter zou gaarne het ver bod geschrapt zien of voor schadever goeding in aanmerking komen. De heer Bergman van het bureau Hajema moest erkennen dat in het plan met de door Van Splunter geschetste realiteit niet is rekening gehouden. De kwestie zal wor den bekeken en het plan zal zonodig worden aangepast. Belangrijk was de mededeling van de burgemeester dat overeenstemming is bereikt met het provinciaal bestuur met betrekking tot een gespreksgroep agra rische werkgelegenheid. Deze moet een rol spelen bij het streekplan Noordhol land, waarvan Texel een apart te be schouwen onderdeel gaat uitmaken. De heer M. Eelman maakte bezwaar tegen het in een vorige hoorzitting door de burgemeester geuite verwijt aan de agrariërs dat zij ondanks herhaalde ver zoeken nooit met gegevens voor het be stemmingsplan zijn gekomen. Hij herin nerde eraan dat uit de standsorganisa ties een contactcommissie is gevormd, die heeft aangeboden inbreng te leve ren. Daarop is nooit gereageerd. Burge meester Sprenger was niet blij met de term „verwijt". Hij had alleen maar willen zeggen dat de agrariërs nooit met nieuwe gegevens zijn gekomen waar de plannenmakers iets aan hadden. Men heeft toen op basis van zelf ingewonnen gegevens het plan gemaakt. Op de vraag van de heer G. Kuip wie heeft bepaald welk deel van het agra risch gebied landschappelijke waarde heeft, werd geantwoord dat de land schapswaarde uit de aard van het ge bied zelf naar voren kwam (met uitzon dering van de „bufferzones" in Een dracht en Eierland maar daarover wordt nog gediscussieerd) nl. door de ligging van de percelen, tracee van de wegen, ligging boerderijen en aanwezig heid van schapenboeten en tuinwallen. Al het oude land van Texel werd aldus als landschappelijk waardevol aange merkt. Mr. Sprenger: de gemeenteraad heeft in het recreatiefacetpan van 1964 het grootste deel van het gebied reeds als landschappelijk waardevol erkend. Op de vraag van de heer Kuip of het voor de gemeente financieel haalbaar is de tuinwallen in stand te houden, ant woordde de burgemeester zonder aarze len bevestigend. Zeker na het interim- rapport van de agrarische struktuur- commissie had hij daarin vertrouwen. Fondsen voor dit doel zijn al gereser veerd. Hier geldt: als er geen geld ge noeg is zullen we met onze eisen naar beneden moeten Duidelijker kon het niet gezegd worden. Het is niet te verwachten dat in de komende tien jaren de landschappelijke eisen strenger zullen worden, zo werd door Ir. Blokzijl desgevraagd meege deeld. Wat betreft de recreatie op het boerenerf vond de heer H. Smit dat ook de toerist in deze eens geënquêteerd moest worden. Mr. Sprenger zei dat landelijk onderzoek heeft uitgewezen dat een bescheiden minderheid voelt voor kamperen op de boerderij. In te genstelling tot overig Noordholland mo gen op Texel geen caravans bij boerde rijen staan. Dit is een besluit van de provincie. De heer Smit betreurde het dat bij boerderijen geen zomerwoning meer mag worden gebouwd. Hij vroeg zich af of „gebouwen van lichte konstruktie" die buiten de bouwpercelen zijn toege staan niet een „achterdeurtje" naar de zomerwoning kunnen zijn. Het maken van appartementen in het bedrijfsge bouw is meestal niet mogelijk. erg. Burgemeester Sprenger en de heren Van Voorden en Bosma zeiden dat er toch echt gelegenheid is geweest tot be zwaar maken. De heer Vermeulen vond het maar moeilijk protest aan te teke nen tegen een plan waarvan men de in houd niet kent. Verdere discussie hier over vond Mr. Sprenger zinloos. Er is in ieder geval een rechtsgeldige aanwij zing geweest. Wat de diverse kerkbestemmingen be treft merkte de heer Groen op dat op dit moment geen aanwijzingen zijn dat kerkgebouwen binnenkort zullen ver dwijnen. Als het wel zo is, moet men het maar zeggen. Dat geldt ook voor de fouten die in het plan zitten. „Zelfs profvoetballers kunnen fouten maken". Mensen die van hun woonhuis een win kel willen maken, kunnen die wens te kennen geven en bekeken zal worden of dat kan. Een voorbereidingscommis sie zal zich met dergelijke kwesties be zig houden. Het betreft hier tenslotte een vóórontwerp. Nieuwe weg Aannemer Timmer was het niet eens met het plan om de Schoolstraat naar de Achtertune door te trekken. Liever zag hij een nieuwe weg achter het voet balveld om geprojekteerd. Aan die weg zouden dan bungalows gebouwd kunnen worden. Ir Groen zei dat het nu juist de bedoeling was de zuid-west kant van het dorp, waar men het fraaiste aan zicht heeft, vrij te houden van bebou wing. De heer C. van Dijk vond dat het moeilijk was vragen over het plan te stellen, omdat slechts een beperkt aan tal mensen er kennis van heeft geno men; de overigen hebben het moeten doen met publicaties in de krant. Hier over werd vrij uitvoerig gepraat. Het zal moeilijk zijn om het kostbare boek werk op grote schaal aan te maken, maar het kan in een beperkt aantal ex- geleend, terwijl de bezitters van het emplaren via de bibliotheek worden uit- De toneelvereniging „De Vrienden kring" uit Den Hoorn die het afgelopen weekend zoveel succes had met de op voering van Heijermans' „De Meid" (zie recensie elders in deze krant) zal het hetzelfde stuk nog enkele keren voor het voetlicht van andere zalen verschij nen. Vrijdagavond zal het stuk worden op gevoerd in „De Oranjeboom" te Den Burg, speciaal voor de Texelse bejaar den. Zaterdagavond nog een keer, maar dan ook voor ander publiek. Ook zal De Meid" in het dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend worden opgevoerd op vrij dag 26 of zaterdag 27 januari. Laatst genoemde uitvoering zal nog nader wor den aangekondigd. ZDH-TRAlNING DEN HOORN De training voor se nioren ZDH van heden- en vrijdagavond a.s. komt te vervallen in verband met de afwezigheid van de trainer. In plaats daarvan zal zaterdagochtend worden ge traind, aanvang 10.00 uur, zowel door senioren als junioren A. OUDESCHILD Opnieuw heeft een insluiper zijn slag geslagen in 't Pak huus op het haventerrein te Oude schild. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een bedrag van ƒ300,uit de kassa weggenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE KOOG De jeugdige bron ser Van H. botste tegen het po r. van een in de Dorpsstraat geparkt i auto. De jongeman, all risk verze! »i wilde het ongevalletje bij de p melden, maar een groepje passer jongelieden dacht kennelijk dat h vandoor wilde gaan en wilden de piraat" wel eens afstraffen. De jc man gaf echter snel gas en kon c hinderd de politie in Den Burg b ken. De politie hield een 15-jarige jc man aan wegens het rijden op bromfiets die hij had meegenomei de Gravenstraat. Tegen de knaap 1 ook tegen de eigenaar werd proces baal opgemaakt. Men is verplicht brommer op slot te zetten. Het komt herhaaldelijk voor Texelse weggebruikers hun rij- kentekenbewijs niet aan de politie nen tonen, omdat zij deze bescht thuis hebben liggen. Tot dusver daar geen werk van gemaakt, vanaf heden zal ieder die genoemdi pieren niet direkt kan tonen een|is keuring krijgen. plan door uitlenen ook aan de ver spreiding van de inhoud kunnen bijdra gen. Nog een keer kwam de mogelijk heid ter sprake om een nieuwe weg rond het dorp aan te leggen inplaats van het verlengen van de Schoolstraat. Hieraan is door de plannenmakers wel gedacht. Een ongunstige zaak is het dat de aanleg van zo'n weg buiten de sub sidieregelingen zou vallen (hij ligt bui ten het beschermd dorpsgezicht) terwijl bouw (waardoor de kosten uit de ver koop van bouwpercelen zouden kunnen worden teruggewonnen) niet acceptabel is in verband met het gezicht op het dorp. Tenslotte werd toegezegd dat in deze een nader onderzoek zou worden uitgevoerd. Dure woorden De heer Joh. C. Roeper achtte de „kans op subsidie" een zodanige vage zaak dat hij daarmee alleen geen genoe gen kon nemen. Verder wilde hij dat de „heren uit het land van Bartje" (de plannenmakers uit Assen red.) taal gebruiken die iedereen kan begrijpen. In het plan was bijv. de term „amove- ren" gebezigd. Roeper had het tien HBS-ers gevraagd maar niemand kende de betekenis. Amoveren bleek te bete kenen: slopen. Mr. Sprenger erkende dat de kans op subsidie een vaag be grip is. Als daarover geen zekerheid komt te bestaan zou hij geen moeite doen om het plan aanvaard te krijgen. Het gaat niet om een kans maar op waarborg van subsidie. Mevrouw Van Asperen betreurde dat, gezien vanuit het oosten, het gezicht op Oosterend verloren gaat door allerlei nieuwbouw. Dit werd bevestigd, maar nieuwbouw zal toch èrgens moeten plaatsvinden. Op dit moment vindt men dat men vanuit het zuid-westen het meest gunstige ge zicht op het dorp heeft; hier wordt nieuwbouw dan ook geweerd. Aan het slot van de bijeenkomst werd door burgemeester Sprenger toegezegd dat de stukken met betrekking tot het plan beter zullen worden verspreid, dat de opmerkingen onderwerp van studie zouden zijn en dat het de komende maanden mogelijk zal blijven mondeling maar ook schriftelijk op het ontwerp plan te reageren. TEXELAARTJES Voor eieren Gravenstr. 20. Altijd vers altijd goedkoop Een kinderfeestje? Speel- films huren bij Sief Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon. Vamor ge- diol., tel (02230) 13252 Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Lompen- en mexaJen- handel Cobus Spigt, Eier- and. telefoon (02225) 297 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Rei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Nu volop peren handappels. M. Huis De Veen, tel. (02220) Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Bejaarden van Texel bezoekt 19 jan., 8 uur De Oranjeboom. Zie en hoor „De Meid" van Heij ermans. Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 I „llillmannette" H.LLMAN leesportefeuille ■TBj Al deze volgende Hl Hl 12 bladen kunt ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs vanaf ƒ1,65 (bezor ging inbegr.). Margriet - Libelle - Panorama - Do nald Duck - Damesroman - Detectiveroman - Sjors - Pep - Nieuwe Revue - Accent - 10 (sportblad) - Dummy. Brieven zonder postzegel (die betalen wij voor U) aan Hillmannette, Antwoordnummer 45, Schoonhoven, tel. (01823) 3829. Ook na 6 uur (Ant woordapparaat)— Condooms nodig? Bij Sief 3 halen 2 betalen Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tel. 2264 iMerkbenzine voor witte prijs Drn«' Smederij F.ierlqnH r* 4? Wilt u langer gasten? Geef dan uw hotel- of pensionruimte, uw bun galow of caravan vrij blijvend op aan de Rei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg, Texel, tel. (02220) 3408. U heeft geen kosten vooraf en betaalt slechts een kleine provi sie Te huur garagebox. Thijselaan. Tel. (02225) 232 De Witte Pomp is nog steeds voordeliger. K Verweij, Haven 5, Oude- schild De grootste en goed koopste bontzaak van Ne derland houdt een werke lijk radicale, algehele op ruiming. Duizenden korte en lange bontmantels, bonthoeden en -colliers gaan weg met ongelooflij ke kortingen van 20°/o t.e. m. 50%. 3 jaar waarborg- garantie. Desgewenst zeer soepele credietservice. Zie de etalages voor de pak- mee-weggeef-kolderprij - zen! Nu of nooit! Dit kan alléén: De Bontkoning, Voorstreek 71, Leeuwar den-C., tel. 05100-20 7 13. Als extra: ook met de op ruiming bij koop reisgeld (ook benzine auto) terug, waar u ook woont. Dus gratis reizen Wie heeft mijn groene regenbroek ge den? Verloren ti 1 Bargerhof en Califo weg (via Meierttx bosweg). Tel. 02223-' Te koop strijkijze lt tv. Te bevr. na 18.00 C. Lagerveld, Kogers 49 Te k. kinderledik met bedje 50,-; 2 1 onderschuifledikantei l 30,-; bankstel skai kleed 90,-, even voor zomerwoning. Boon, De Ruyterstra; Oudeschild, tel (0 a 3367 Aangeboden 50 lite ventum drukboiler magn. schak.; 5 liter thermofix geyser; n nylon ladingnet 3 meter. Pontweg H 18 1, Hiermede geven wij U kennis, dat hed van ons is heengegaan, mijn lieve man onze zorgzame vader, groot- en Vvergroc vader Jan Jacob Bruin, in de ouderdom van 86 jaar. Den Burg H. C. Bruin-v. d. Vliet Oudeschild P. Bruin J. Bruin-Eelman Den Burg Joh. Bruin A. Bruin-Boot J. Bruin B. Bruin-Kiewiet Amsterdam: H. Bruin Oudeschild: G. Bruin G. Bruin-Koopman klein- en achterkleinkinder^' Den Burg, Texel, 13 januari 1973, Huize „Irene", Gasthuisstraat 21. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehi op de Alg. Begraafplaats te Den Burg. Hiermede geven wij U kennis, dat hedi van ons is heengegaan, mijn lieve vrouw onze lieve moeder en grootmoeder Cornelia M. Koorn, echtgenote van J. H. Kikkert, in de ouderdom van 85 jaar. n J. H. Kikkert N. Breman-Kikkert P. Kikkert 2 S. Kikkert-Lap A. G. Mulder-Kikkej M. Mulder en kleinkinderen Den Burg, Texel, 14 januari 1973, C. E. Gollards Rustoord. De rouwdienst zal worden gehouden woei| dag 17 januari a.s., n.m. 1.30 uur in het lards Rustoord, waarna de begrafenis op j Algemene Begraafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavo^ van 7.30 tot 8.30 uur in het Gollards Ru| oord. rac hu rit Vc oerM g| ->rf In de uitverkoopadvertentie van op het derde blad is een fout geslopen. ler ira: Wc hti in les m F. VI In de kop van de advertentie staat het woorco, „GEBRUIKTE". Dit is echter fout en moet zijn

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2