Schade door „tuinwalplicht" moet worden vergoed De Vriendenkring was briljant in „De Meid" Raad wil op Texel geen woonwagencentrum „Nieuw leven" had succes met „Dingen van de dag" jlebben landschapsminnaars te veel invloed gekregen? Glansrol mevrouw Eyk-Bonte IV onder geld is het leggen van beperkingen onmogelijk IE Geen flessen meer inleveren Ongelukken Bel bij brand 2066 in het afgelopen weekend SPORTPROGRAMMA Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 16 januari 1973 'E KOOG Ook in de hoorzitting donderdagavond in „De Toekomst" )e Koog werd gehouden werd weer ocrig van gedachten gewisseld over beperkingen die het plan buitenge- l aan de landbouw zou opleggen, in bijzonder in het zg. agrarische ge- I met landschappelijke waarde overgrote deel van Texel. Vele vra- en antwoorden waren dezelfde als e vorige hoorzitting. Het lijkt ons zinvol hiervan uitvoerig verslag te Voor de ongeruste agrariërs (de ïst neemt eerder toe dan af) moet wel voldoening geven dat B. en W. duidelijker dan in het begin uit- ;ken over de vergoeding van be- fsschade die uit bepaalde beperkin- zou kunnen voortvloeien. Zelfs zei jemeester Sprengcr dat er in feite lig te behouden of te beperken valt ;r geen geld voor is. Hij zei dit naar leiding van een vraag van de heer V. Visser die op de vergaande econo- he konsekwenties wees van bijvoor- d de plicht 0111 tuinwallen in stand ouden. zijn antwoord noemde Mr. Spren- als voorbeeld de Doopsgzinde ver ing te De Waal. Die stond op de iiimentenlijst en de gemeente kocht karakteristieke gebouw met de be ing het te restaureren. Maar er was geld en men heeft de kerk ten- e moeten slopen wegens ïnstor- kgevaar. Zo ligt de situatie ook met paimvallen. Als men een boer die (unning vraagt om zijn tuinwal te en zijn zin niet kan geven, zal over financiële konsekwenties daarvan Jaat moeten worden. Dat dit geen gepraat is moge blijken uit het feit met uitgaven in die sector in de eentebegroting rekening is gehou- Het behoud van tuinwallen en penboeten is momenteel onderwerp diepgaand onderzoek. heer J. Hennink kreeg uitvoerig roord op zijn schriftelijke vragen ke de achtergronden van het nieu- >estemmingsplan, de doelstelling er en op de vraag hoe het college zelf het huidige voorontwerp dacht, het laatste betreft bleek dat wet- er Dros nogal wat bedenkingen Jt tegen het plan en er daarom niet Uier staat. Hij liet echter blijken dat ■og zoveel beweging in het ontwerp at het wellicht binnenkort voor hem r-fccceptabel is. e- Noordkop e"l Texels Noordkop is een groot ge- e"lrecreatieve doeleinden met bebos- L g' geprojekteerd. Uiterlijk zeven jaar inwerkingtreding van het plan zullen e W. ervoor gezorgd moeten hebben 'r'ppit gebied als een apart plan wordt Jwerkt. Voorlopig blijft er de be- e"lide agrarische bestemming van ght. Op een vraag van de heer J. van 'Jfwaarden liet men weten dat het a[| mogelijk is dat slechts een klein "Belte of zelfs helemaal niets van het 1 "Melde gebied nader wordt uitge- •kt. Welke gedeelten precies voor fen recreatie zullen worden bestemd ■rat er voor de landbouw zal over- fcn, is zelfs bij benadering niet te |n. heer J. Beumkes ging ervan uit het huidige gemeentebestuur de re- J'Uvan het nieuwe plan op prettige B zal toepassen. „Maar wie geeft de ■ïtie dat het volgende gemeentebe- Jr even welwillend is?" Hierop kon d.alijk een antwoord worden gegeven. Vliegveld nH het plan wordt als wenselijkheid it dat via het vliegveld geen grote nftllen recreanten zullen worden n gevoerd. De heer L. F. van Loo, die •gvakanties naar Texel niet zo'n on rekkelijk idee vindt, informeerde *r Blokzijl, een der samen- t-lers van het plan, legde uit dat sterk nftmend vliegverkeer niet in het be- ejus van de rust op het eiland. Op ■sftndere vraag werd geantwoord dat i-ftderdaad rekening mee wordt ge- nlen dat het kampeerterrein Koger- ?.ind zal moeten verdwijnen, als ge- ;-«van duinafslag. Omdat wordt ver gt dat dit niet binnen tien jaar zal ren is in het ontwerp bestem- :plan geen vervangende kampeer- aangewezen, wel in het ontwerp atiebasisplan dat het Kogerveld als e-kampeerruimte heeft aangewe- I heer Th. van der Laan had de in- k dat de samenstellers van het plan ?gngebied zich toch wel in belangrij- ■ate hebben laten beïnvloeden door fetuur- en landschapsbeschermende Inties. „Hoe is het mogelijk dat de dracht als agrarisch gebied met ■chappelijke waarde is aangeduid, ■jl het gelijk is aan Eierland?" Met Jgheid zei Mr. Sprenger dat aan het Pn van het plan geen enkele in stantie tepas is gekomen. De landschap pelijke waarde van de Eendracht staat overigens nog ter discussie. De heer Hoogenbosch had op de plan- kaart gezien dat niet alle bouwkundige monumenten staan aangegeven. Hem werd verzekerd dat deze en andere fou ten nog zullen worden hersteld. Ook het bestaande bestemmingsplan werd kritisch onder de loep genomen. Een vragensteller zei het te betreuren dat op het land naast de Waddenparel, tegenover Hoog Koog, recreatiebouw van twee en drie lagen mag komen. On danks het feit dat dit gebied in het re creatief acetplan van 1964 landschappe lijk waardevol werd genoemd. Mr. Sprenger antwoordde dat de drielaags- bouw door een vorig gemeentebestuur is goedgevonden en aldus in het bestem- OUDESCHILD Zaterdagavond voerde de toneelvereniging „Nieuw Le ven" in 't Skiltje „Dingen van de dag" op. Een volksstuk met een lach en een traan zoals dat heet, geheel spelend in een havencafé. Er werd overwegend goed gespeeld. Met name de hoofdrollen waren in uitstekende handen. Bij het beoordelen van het spel dient in aan merking te worden genomen dat regis seur P. Haker onlangs in het ziekenhuis moest worden opgenomen, zodat de spe lers de laatste tijd op zichzelf waren aangewezen. De zaal was niet helemaal vol, maar de thuisblijvers kunnen de schade zaterdagavond a.s. inhalen, want dan wordt het stuk voor de tweede maal opgevoerd. Centraal in het verhaal staat Marleen, een meisje dat door de caféhoudster, Tante Sjaan, sober maar liefdevol wordt opgevoed. Sjaan heeft zich over het meisje ontfermd, inplaats van de misdadige oom, die feitelijk als voogd was aangewezen. De konflikten ontstaan als de oom het kind na jaren komt op eisen. Dat deze vlieger niet opgaat is te danken aan de bemoeiingen van Ba rend, een zeeman die jaren geleden met Tante Sjaan zou zijn getrouwd als er niet een nare kink in de kabel was ge komen. Die kink wordt alsnog verwij derd en dat draagt bij tot het happy end. Goede hoofdrol Alle lof voor mevrouw L. Stolk-van Leeuwen die als de café-houdster Sjaan voortreffelijk speelde. Nooit eerder stond ze zó lang achtereen op de plan ken. Haar spel kenmerkte zich door zeer ontspannen en natuurlijke voordracht, waarbij het accent in de spraak (be langrijk om te kunnen geloven in het volkstype) geen ogenblik werd verge ten. Meesttijds was de heer M. de Vries, als zeemand Barend, haar tegenspeler. Hij heeft al vaker laten zien een goed acteur te zijn in een hem passende rol en stelde ook nu met teleur. Het klinkt niet erg complimenteus maar het is toch echt goed bedoeld als we zeggen dat mevrouw N. Koning-Alta kennelijk geen enkele moeite had met haar rol van „meisje uit het leven". Kwa spel, maar vooral kwa type was zij zeer over tuigend. Verrukkelijk spontaan deed mej. R. Boom het als dochter Marleen. De heer N. Blom zagen we als Karei de Boer, de oom van Marleen. Het was een wat kortere rol waarin het karakter van deze kennelijk zeer sluwe figuur nog wat beter tot uitdrukking had kunnen komen. Met name de snelle wijze waar op hij steeds capituleerde voor de druk die Barend op hem uitoefende kwam weinig overtuigend over. De heer C. Hin bracht het er als orgelman aardig af; zijn neiging tot overdrijven wist hij te onderdrukken. Heel vlot deed me vrouw E. Boekei het als buurvrouw Sien. Mevrouw S. Bakker-van Uden en de heer C. Cupido zagen we als het echtpaar Van Dalen dat regelmatig het havencafé bezoekt. Het waren korte rollen waarvan niet zo erg veel te ma ken was. De heer J. Zuidewind speelde enthousiast als Kees, het vriendje van Marleen. Ook mevrouw J. Pijlman-Kis- teman als het nozempje Jos bracht het er goed af. De spelers waren redelijk rolvast, zo dat mevrouw L. de Graaf-Zoetelief als souffleuse geen al te zware taak had. OOSTEREND Het schijnt dat nog niet iedereen weet dat men onlangs noodgedwongen heeft moeten stoppen met de flessenaktie. Bij het depot aan de Achtertune te Oosterend worden nog steeds flessen bezorgd. Dat geeft grote moeilijkheden voor mevrouw Rentenaar die zich hier met het inzamelen van het glas had belast maar nu niet meer weet waar ze met de rommel heen moet. Men wordt derhalve verzocht géén glas meer in te leveren. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. mingsplan vastgelegd. De vragensteller vond dat de huidige gemeenteraad dat plan dan maar moest wijzigen. Verkeer In het ontwerpplan wordt de ver keerssituatie op Texel „verward" ge noemd. De heer Hennink zei het daar niet mee eens te zijn, hij vond het best zo. Maar als men het wegennet van Texel voor overbelasting wilde sparen zou het misschien aanbevelingswaardig zijn de voor de noordkop bestemde re creanten per boot rechtstreeks naar De Cocksdorp of direkte omgeving te ver voeren.... De heer Blokzijl legde uit dat er toch wel verschillende onnodig gevaarlijke verkeerssituaties op Texel voorkomen Met name kunnen enkele kruisingen worden verbeterd. Voor het idee om recreanten over zee naar de noordpunt te brengen leken de plannen makers niet ontvankelijk. DEN HOORN Andermaal heeft de toneelvereniging „De Vriendenkring" uit Den Hoorn een bewijs van klasse ge leverd. Op bijna onnavolgbare wijze werden vrijdag- en zaterdagavond in „De Waldhoorn" uitvoeringen gegeven van „De Meid", een „komedie van haat" van onze vermaarde Herman Heijer- mans. Op zichzelf getuigt het van moed dat een vereniging een stuk van deze koning onder de Nederlandse toneel schrijvers op het repertoire durft te ne men. De spelers moeten nl. over nogal wat kwaliteiten beschikken om de zeer essentiële emotie in deze stukken te la ten overkomen. „De Vriendenkring" heeft niet te hoog gegrepen, in tegen deel. Soms met wat moeite maar veelal met een brilliance die het professionele peil zeer dicht benaderde kreeg „De Meid" gestalte. De toch beslist niet laaggespannen verwachtingen van het publiek werden overtroffen. De belangstelling was zeer goed. Vrijdag speelde men voor een uit verkocht huis, terwijl ook zaterdag de zaal goed bezet was. Het stuk zal vrij dagavond a.s. in „De Oranjeboom" te Den Burg worden herhaald voor de be jaarden. In „De Meid" (spelend in 1910) schil dert Heijermans de sfeer van verbitte ring, haat en onderdrukking bij de lage re klasse. Toch is „De Meid" een kome die maar de tragedie van een uitgebuite en vernederende sociale onderlaag en het schrijnende contrast met de gezeten welgestelde burgerij dringt zich sterk op. Verhaal Cor de Pauw heeft zijn vrouw Stans voor vier maanden moeten verlaten. Tij dens die langdurige afwezigheid be zwijkt zij voor de advances van haar pianoleraar. Ze krijgt er spijt van maar de brief waarin zij de ontrouw aan haar echtgenoot wil bekennen komt in han den van Annemie, de meid van de fami lie. Deze chanteert Stans, die de kwes tie nu niet meer aan haar man durft te bekennen. Annemie maakt misbruik van de toestand. Tijdens de afwezigheid van Cor de Pauw gedraagt ze zich als de bazin des huizes. Ze troggelt van Stans linnengoed, geld, pantoffels en drank af en zet haar zelfs aan het werk. Als Stans haar man van het station afhaalt, geeft Annemie een daverend feest en verbaast de familie over de weelde waarin zij leeft. Cor de Pauw begrijpt er niets van als hij tijdens het hoogtepunt van het feest binnenkomt, maar de vol gende ochtend moet hij uit het vreemde iets voor hem wordt verborgen. Op een gedrag van zijn vrouw afleiden dat er gegeven ogenblik gaat Stans door de knieën. Cor grijpt zijn koffer en wil er vandoor, maar hij bedenkt zich. Voor ƒ300,koopt hij de brief van Annemie. De meid krijgt ontslag en Cor en Stans verzoenen zich. Verbluffend In het gezelschapje tonelisten dat het presteerde om dit varhaal tot leven te brengen, was mevrouw A. Eijk-Bontc de absolute topper. Haar spel, als de meid Annemie, was verbluffend goed en ge tuigde van een zich volledig inleven. Niet alleen met haar stem wist ze pre cies de juiste accenten te leggen, ook haar mimiek in het bijzonder de ge laatsuitdrukkingen was van een een zame klasse. Naast bewondering was het ook verbazing die het publiek beheer ste: hoe is dit mogelijk! Het applaus voor haar alleen was dubbel en dwars ver diend. Mevrouw Grabowski-Lap als Stans de Pauw wist haar zware rol tot een goed eind te brengen. Naarmate het stuk vor derde werd ze steeds beter. De heer W. J. Bakker als Cor de Pauw had een nog belangrijk grotere aanloop nodig om tot bevredigend spel te komen. Het wat zwakke begin deed aan het algemeen bevredigende beeld van zijn creatie ech ter niet zoveel af. De stijve tante Betti- na, gespeeld door mevrouw Goënga- Vinke, kwam ook goed over. Dit was een uitgesproken moeilijke rol om dat er geen grappen ontspannende momenten die de andere spelers wat ex tra moed bezorgden in verwerkt za ten. De heer A. Welboren was te zien als Dirk Kruier, een eenvoudige van geest die graag drinkt en dol is op dure sigarèn. De heer Welboren deed het uit stekend en veroorzaakte door de geinige interpretatie van zijn rol nogal wat hi lariteit. Mevrouw Welboren speelde haar rol (Carlien, Dirks vrouw) moeite loos en overtuigend. Ook mevrouw Van Duin-Rodenburg verdient een pluimpje al was het alleen maar door de hoeveel heid gebak die zij in korte tijd naar binnen moest werken als het dochtertje van de familie Kruier. De heer B. Bruin zagen we het uitstekend doen als de onbetrouwbare wasbaas. De regie was in handen van de heer G. Witvliet en er werd gesouffleerd door mevrouw C. Welboren-Roelofs. De gemeenteraad wil op Texel geen centrum voor woonwagens inrichten. Niet omdat men bezwaar zou hebben te gen woonwagenbewoners maar om de eenvoudige reden dat er geen behoefte aan is. Texel wordt nooit door woonwa gens bezocht. Het zou dan ook zonde van het geld zijn om toch een centrum voorzien van waterleiding, riolering, verlichting e.d. te stichten. Er staan op Texel (o.a. achter de slachtplaats te Den Burg) wel enkele salonwagens maar deze worden bewoond door inwoners van Texel, bij wijze van noodwoning. Het gaat hier dus niet om de zg. trek kende bevolking waarvoor de woonwa- genwet is bedoeld. Krachtens artikel 2 van de woonwa- •genwet is een gemeente echter verplicht SPORT EN SPEL UITSLAGEN: ZATERDAG 13 JANUARI Afdeling Noordholland: Zaandijk-Oosterend (Z) ZONDAG 14 JANUARI 4de klasse B KNVB: BKC-Texel Afdeling Noordholland: SRC 3-Texel 2 4—1 0—2 1—0 BKC-TEXEL 0—2 Texel behaalde zondag een verdiende 20 overwinning op BKC. In het eerste kwartier van de wedstrijd zagen we een iets meer aanvallend BKC, maar met gevaarlijke uitvallen van Texel-zijde. Daarna een vrijwel gelijkopgaande strijd, die zich voornamelijk op het mid denveld afspeelde. Guus Zegel kon een keer alleen op de keeper afgaan omdat de BKC-spelers, overigens terecht, voor buitenspel bleven staan, maar zijn schot ging net naast. Een paar minuten voor de rust was het wel raak toen Wim Koorn een dieptepass gaf op de volko men vrijstaande Jan van Bennekom. Deze ging alleen door en tegen zijn schot had de keeper geen verweer. Na de rust ging BKC in de aanval, maar veel gevaar kwam er niet, mede doordat de achterhoede, met vooral Bep Vonk, in goede vorm stak. Texel was daaren tegen veel gevaarlijker, omdat door het opdringen van de BKC-verdediging er veel ruimte ontstond voor de voor hoede. Na ongeveer 20 minuten leidde dit tot een doelpunt, toen Hans Geus links zijn tegenstander omspeelde en een scherpe voorzet gaf. Jan van Ben nekom zag kans om de bal nog net een tikje te geven en de keeper was kans loos, 20. Hierna werd de wedstrijd wat rommeliger en ook ruwer. SRC 3-TEXEL 2 1—0 Al vroeg moest Texel 2 op pad om de strijd aan te binden met SRC 3. Helaas waren er door een vergissing bij een afbericht slechts tien man aanwezig. Fel van zich afbijtend hield Texel SRC volledig in bedwang en wist zich via de snelle spitsen zelfs enkele kansen te scheppen doch de afmaker ontbrak. In de tweede helft was SRC in begin veel aan de bal maar wist geen doelrijpe kansen te produceren. Na plm. 20 minu ten kreeg SRC een vrije trap op links te nemen. Het werd een inswinger. Een Texel-verdediger en de keeper begre pen elkaar verkeerd en de bal zeilde rechtstreeks in het doel: 10. Texel zette meteen een offensief in. L. Saai schoot op de paal en de terugspringende bal werd weggewerkt. R. v. d. Kooi gaf een schuiver die maar net naast ging. En zo waren er meerdere mogelijkheden' maar het beetje geluk dat nodig was ontbrak. SRC putte hier moed uit en wist zich onder de druk vandaan te werken. Hoewel beide partijen hun ui terste best deden, kwam in de score geen verandering en verloor Texel on verdiend met 10. Een gelijk spel had de verhouding veel beter weergegeven. ZAANDIJK-OOSTEREND (Z) 4—1 Een slecht spelend Oosterend, dat wel licht de vele weken gedwongen rust nog in de benen had zitten, heeft in Zaan dijk geen kans gezien om zelfs maar een gelijk spel uit het vuur te slepen. Hoe wel de zaterdagsenioren de eerste 15 minuten een duidelijk veldoverwicht hadden, kwam het elftal ondanks een aantal goede kansen, zo schoot P. Brou wer hard en rakeling over, niet tot scoren. Zaandijk ging dit beter af, toen men even buiten het strafschopgebied een vrije schop kreeg toegekend, waar bij de Oosterender verdediging onvol doende ingreep (10). Niet lang erna" kwam de gelijkmaker, toen P. Brouwer de bal hoog in de doelmond plaatste en J. Oosterhof tenslotte de beslissende tik gaf (11). Voor de rust slaagde de thuisalub er opnieuw in een voorsprong te nemen, doordat een verdediger de bal onnodig verspeelde en de Zaandijk- spits zo een niet te missen kans bood. Ruststand 21. Al vlak na de rust greep keeper Van Groenigen bij een snelle uitval van Zaandijk op het harde en effectvolle schot mis en dat beteken de 31. Deze tegengoal ontnam OostéN end gelijk alle illusies. Weliswaar ging men stug door, maar tot goed opgezette aanvallen kwam men niet meer. Het laatste halfuur kreeg Oosterend nog wel enkele kansen, die echter niet meer be nut werden. Dat Zaandijk er uiteinde lijk nog 41 van maakte gaf de uitslag alleen nog maar een geflatteerd tintje. DONDERDAG 18 JANUARI; Vriendschappelijk Texel comb.- De Koog comb. op Texel-veld 19.00 uur een openbaar centrum voor woonwa gens in stand te houden. In september vorig jaar hebben B. en W. bij G.S. om ontheffing van deze verplichting ge vraagd, maar dit verzoek werd twee maanden later afgewezen met als argu ment dat er woonwagens op Texel kun nen komen en dat er dan ook regelma tig woonwagens in de gemeente staan. B. en W. stelden de raad daarom voor bij de Kroon in beroep te gaan tegen de weigering van het verzoek om onthef fing. In verband met de beroepstermijn was het nodig daarvoor een extra raads vergadering te beleggen. Dat gebeurde zaterdagmiddag j.l. vlak voordat de ge meenteraad een excursie maakte naar de centrale „Texelstroom". De vergade ring had als enig agendapunt deze woonwagenkwestie en duurde dan ook nauwelijks tien minuten. De raadsleden gingen eenstemmig akkoord met het voorstel om in beroep te gaan. Bootkosten B en W. hadden aangevoerd dat het de hoge bootkosten zijn die de woonwa genbewoners er tot dusver altijd van hadden weerhouden naar Texel te gaan. (Het vervoer van een auto kost ƒ12,50; van een persoon ƒ2,50 en voor een woonwagen ƒ3,50 per strekende meter). Texel neemt daarom een uitzonderings positie in, net als de andere Wadden eilanden Op Vlieland en Terschelling heeft men wel vrijstelling gehad van de plicht een woonwagenterrein aan te leggen. Ook vonden B. en W. het niet nodig inzake een woonwagencentrum een gemeenschappelijke regeling met een gemeenschappelijke regeling met een andere gemeente aan te gaan. In deze mini-vergadering werd toch nog even gediscussierd. Zo werd op een vraag van de heer L. J. Weijdt geant woord dat men bij G.S. ook niet de in woonwagens verblijvende draglinema chinisten kan bedoelen, want deze men sen zetten hun wagens bij hun werk. Ook de kermisexploitanten vallen niet onder de groepering waarvoor een woonwagencentrum moet worden inge richt Op een vraag van de heer J. Witte werd gezegd dat B. en W. beslist niet er op uit zijn om woonwagens te weren; ze willen alleen niet worden verplicht een officiële standplaats aan te leggen. De heer F. Blanken herinnerde aan de familie uit Koedijk die de afgelopen zomer met een caravan met paarden- tractie naar Texel kwam. Een dergelijk voertuig kan echter niet als woonwa gen worden aangemerkt. Een woonwa gen (of salonwagen dat is hetzelfde) moet als zodanig zijn gekeurd.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5