Beperkingen bestemmingsplan gevolg van „afschuifsysteem" AGENDA V/USMR l Ir. Vollebregt sprak voor agrarische organisaties Landschapsbescherming en schadevergoeding beter geregeld in bestaande wetten Schietoefeningen MEDEWERKSTER CARAVAN BR0EIRAMEN 8-persoons zomerhuisje leerling-analiste' analiste een stukje land gouden horloge Voor diepvriezers en koelkasten DE STERKE VERF de volmaakte beschermverf in Amerika, in Europa, aan de polen en in de tropen ARTIMA Openbare kennisgeving ZOMERBUNGALOW WOONHUIS VRIJSTAANDE BUNGAL0 BUNGALOWS Artikel 49 van det wet op de ruimtelijke ordening heeft tot nu toe vrijwel geen klinkende munt opgeleverd. Schade, die uit de bepalingen van een be stemmingsplan voortvloeit is op veel zekerder wijze te dekken via de artikelen van een reeks bestaande andere wetten. Zo is er de boswet, die zich bezighoudt met de instandhouding van het bosareaal door middel van kapverboden en herplantplichten, de ontgrondingswet op grond waarvan slechts toestemming tot afgravingen mag worden verleend, nadat alle belangen zijn afgewogen, de monumentenwet, die de beschermde monumenten veilig stelt tegen ver nietiging of verandering, de natuurbeschermingswet die voorziet in de be scherming van aangdwezen natuurgebieden door alle daar te plegen werken aan een vergunning te binden, de wet verontreiniging oppervlaktewater, lucht- verontreinigingswet enz. Alle genoemde wetten bevatten een schadevergoe dingsregeling, die erop neerkomt dat als öen belanghebbende geen toestem ming krijgt voor een bepaalde ingreep en daardoor belangrijke schade lijdt, een tegemoetkoming wordt uitgekeerd. Omdat deze wetten zich met een spe ciaal onderwerp bezig houden, is er een redelijke kans dat schadeclaims worden gehonoreerd. Dat is echter niet het geval met de schade, die veroorzaakt wordt door een bestemmingsplan. Aldus Ir. L. J. Vollebregt van het Landbouwschap, donderdagochtend in hotel „De Lindeboom-Texel" voor de leden van de drie Texelse agrarische organisaties alsmede Bloembollencultuur. Ir Vollebregt sprak op uitnodiging van de contactcommissie van de ge noemde organisaties die er prijs op stelden dat van deskundige (agrarische) zijde nog eens op het bestemmingsplan buitengebied Texel zou worden inge gaan. Ook werd het woord gevoerd door de heer Keizers van het Landbouwschap Noordholland; hij gaf een algemene toelichting op het plan. Beide sprekers hebben zich in het bestemmingsplan voor Texel verdiept en vergelijkingen gemaakt met plannen voor andere ver gelijkbare gebieden. Wat ir Vollebregt met de in de inleiding van dit artikel genoemde stelling wilde benadrukken was dat in een bestemmingsplan tal van zaken worden geregeld die in feite al zijn geregeld door andere wetten. Afschuiven Kennelijk is er sprake van een ont wikkeling waarbij hogere overheden het werken met de wet aan de gemeenten afschuiven. Zeer duidelijk blijkt dat uit de praktijk van de al lang van kracht geworden natuurbeschermingswet. Deze wet is nog vrijwel nergens toegepast. Dat gebeurde ook niet in 1970 toen de meldingsplicht voor de aangewezen na tuurgebieden werd afgeschaft. Met na me door de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening werd druk uitgeoefend om te bereiken dat niet de natuurbeschermingswet de bescherming van deze gebieden overnam, maar dat de bescherming in de gemeentelijke be stemmingsplannen werd geregeld. De financiële verantwoordelijkheid ver schoof daarmee van rijk naar gemeente. Eventuele schadeuitkeringen zullen dus door de gemeentelijke begrotingen moe ten worden opgevangen. Toch zullen de gemeenten trachten deze financiële last op de hogere overheden te verhalen omdat zij vinden dat het om bovenge- meentelijke belangen gaat. Ook zullen de gemeenten geneigd zijn verzoeken om schadevergoeding af te wijzen. Ir Vollebregt vertelde dat de landbouw bij de „overbrenging" van de bescher ming van natuurgebieden wel geen rechtstreekse partij was, maar er toch bezwaar tegen heeft gemaakt wegens de „voorbeeldwerking". Dringend Volgens artikel 10 van de wet op de ruimtelijke ordening mogen voor de gronden alleen voorschriften worden gegeven als dat dringend nodig is; slechts om dringende redenen mogen de voorschriften een beperking inhouden van het meest doelmatige grondge bruik en geen eisen bevatten met be trekking tot de struktuur van de agra rische bedrijven. Ir Vollebregt konklu- deerde dat het bestemmingsplan zich derhalve niet mag bezig houden met za ken die reeds in de door hem eerder ge noemde andere wetten zijn geregeld. Vervolgens ging de heer Vollebregt vrij uitvoerig in op het idee van de na tionale landschapsparken. De voorstan ders hiervan achten een speciale „wet op de nationale landschapsparken" het beste middel om het doel te bereiken, maar zolang die wet er niet is moet ge werkt worden met een gemeentelijke regeling. De Contactcommissie voor Na tuur- en landschapsbescherming heeft dit idee gesteund en ertoe opgeroepen direct practisch te beginnen met de strijd tegen de verdere aftakeling van het natuurlandschap. Een commissie zou moeten zien te bewerkstelligen dat on der meer de bestemmingsplannen op de wensen van de landschapsbeschermers zullen worden afgestemd. Tegen deze „sluipende invoering" van allerlei be palingen heeft het Landbouwschap ern stig bezwaar gemaakt. Geen landschapspark Bij het antwoorden op de vragen na de pauze zou ir Vollebregt verklaren dat hij wat het bestemmingsplan voor Texel betreft nauwelijks de indruk had dat hierin al werd vooruitgelopen op een landschapspark; de heer Keizers was daarover iets minder gerust. Hoe wel die indruk aanvankelijk wel werd gewekt toonde ir Vollebregt zich toch geen voorstander van het voor Texel ontworpen plan. De kritische kantteke ningen die hij maakte, golden de be stemmingsplannen en de toepassing van de wet op de ruimtelijke ordening in het algemeen. Hij was niet wars van zekere geringe beperkingen die door het hele land ongeveer gelijk moeten zijn. „Als het er echter om gaat op bepaalde plaatsen verregaande beperkingen op te leggen waar wel mee te leven valt als er vergoedingen tegenover staan, dan moet daar een speciale wet of regeling voor komen. Gaat het om verregaande beperkingen dan is de aankoop van de betrokken grond noodzakelijk. Het is bestuurlijk onbehoorlijk te achten in dien het bestemmingsplan wèl stringen te beperkingen omvat, omdat de moge lijkheden om de schade te vergoeden ontbreken, zodat de getroffen boeren langzaam worden fijngedrukt" zo be sloot ir Vollebregt zijn beschouwing. Niet tegen Ook bij het beantwoorden van de gestelde vragen toonde ir Vollebregt zich geen bestrijder van het plan bui tengebied. Hij zei dat de in het plan neergelegde voorschriften niet veel af wijken van die van andere plannen in Nederland. Het zou wel gewenst zijn de landschappelijk waardevole elementen die beschermd moeten worden aan te geven, zodat men weet waar men aan toe is. H^et is inderdaad niet uitgeslo ten dat het ene gemeentebestuur er ge makkelijker over denkt dan het andere. Daarom zou gestreefd moeten worden naar vaste beoordelingscriteria zodat b en w objectief kunnen zijn. De spre ker gaf echter toe dat dit in de praktijk moeilijk is, men kan nu eenmaal niet alles vastleggen. Maar toch moet het die kant op. De heer Keizers had juist wèl verschillen met bestemmingsplannen el ders in het land gekonstateerd. Het Texelse bestemmingsplan is het eerste plan van deze aard in Noordholland, zo zei hij. Dit verschil in opvatting tussen de beide heren bracht de heer Boerhorst tot de konklusie dat het niet veel uit maakte of men de heer Vollebregt of de heer Bergman (van het stedebouwkun dig bureau Hajema) aan het woord hoorde. Deze conclusie werd door de heer Keizers echter met beslistheid van de hand gewezen. Niet vergeten De heer Eelman, van de contactcom missie, zei van mening te zijn dat een aantal boerenbedrijven bewust geen bouwperceel heeft gekregen in het iplan. Ze zouden ze dus niet „vergeten" zijn, zoals door de ontwerpers tijdens de hoorzitting is gezegd. De „afvoer" van bedrijven hing, rekende Eelman voor, samen met de toekomstige schaal die men aan de landbouw toekent. De heer Keizers ging niet mee met deze gedach te. Ook de heer C. Zijm riep op tot ver trouwen in het nog komende overleg. Als de vergeten bouwpercelen niet als nog worden ingetekend blijkt dat gauw genoeg. Woning bij boerderij Voor het eerst in de tot dusver ge voerde openbare discussie over het ont werp bestemmingsplan werd een na drukkelijk pleidooi gehouden voor het toestaan van meer dan een bedrijfswo ning bij de boerderij. Dat gebeurde door de heer J. Kuip uit De Westen, die van mening was dat de bouwstroken langs de weg (zoals deze in het thans nog geldende plan zijn geregeld) gehand haafd moesten worden zodat de moge lijkheid wordt geboden hier een woning te bouwen. Hij dacht daarbij in de eer ste plaats aan de boer die zijn bedrijf aan zijn zoon heeft overgedaan, maar er zelf tegenop ziet om in Den Burg of an der dorp te gaan wonen. De angst dat dergelijke woningen op grote schaal worden gebouwd, zodat het hele buiten gebied op het laatst vol burgerwoningen zou staan, deelde de heer Kuip niet. Ook de kans dat zo'n woning uiteinde lijk wordt verkocht aan een „gewone" burger is klein. Het blijkt uit de prak tijk van vandaag. De heer Keizers zei dat dit probleem nog in discussie is, maar hij kon toch wel meevoelen met de plannenmakers die vinden dat een tweede huis bij de boerderij alleen moet worden toegestaan als kan worden 'aan getoond dat dit voor de agrarische be drijfsvoering noodzakelijk is. Duidelijk liet hij blijken dat het Landbouwschap zich niet zou inspannen om de belangen van de rustende boer te verdedigen op dit punt. Het gaat primair om de agra rische belangen. Ir Vollebregt meende echter dat ook sociale overwegingen een rol zouden spelen als men vraagt een tweede woning bij een boerderij te mo gen bouwen. Voorzichtig Voorzichtigheid is hier wel geboden. Er zijn tal van gevallen bekend waarbij een dergelijk huis (onder druk van me dische adviezen e d.) werd toegestaan, maar dat men toch tot verkoop over ging als een gewone burger een inter- ressant bedrag bood. Vanuit de zaal werd de suggestie gedaan in het bestem mingsplan een bepaling op te nemen dat een dergelijke woning b.v. dertig jaar familie-eigendom moet blijven. De heer Vollebregt zei dat dit in theorie niet mogelijk is. Misschien kan men het op Texel zover krijgen dat een boer die zo'n woning wil bouwen zijn hand tekening zet onder een verklaring dat hij niet tot verkoop overgaat. Een derge lijke toezegging zal de gemeente echter niet kunnen afdwingen. Het is overi gens de vraag of Gedeputeerde Staten zoveel vertrouwen zullen hebben in de Texelse gemeenschap. De heer Kuip zei een twaalftal ge vallen te kennen van boeren die een bungalow bij hun bedrijf bouwden. In slechts één geval is men tot verkoop overgegaan. „Moeten wij daar allemaal voor boeten?". De heer Kuip wees op de belangrijke taak die de oude boer als hulp op een eenmansbedrijf nog kan hebben. Ir Vollebregt adviseerde derge lijke suggesties bij de gemeente naar voren te brengen. Dinsdag 30 januari Den Burg, De Lindeboom, 10.00-16.00 uur, Open Dag, georganiseerd door de „Overkoepeling". Den Burg, raadhuis, 19.30 uur, raads vergadering. Den Burg, De Lindeboom, 20.00 uur, jaarvergadering VVV. Woensdag 31 december Den Burg, Lindeboom, 10.00 uur, alge mene vergadering bedrijfsvereniging. Den Burg, De Oranjeboom, 20.00 uur, Amsteltoneel met „Dubbel Spel" ('t Nut). Oudeschild, 't Skiltje, 20.00 uur, musi cal voor bejaarden. Vrijdag 2 februari Den Burg, zaaltje DG-gemeente, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub „De Kieken dief" met dia's van de heer De Greef. Den Burg, Casino, 19.30 uur, jubileum veiling GVT; bezichtigen vanaf 18.30 uur. Iedere donderdag Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgroep (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst klaverjasclub. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Iedere woensdag Den Burg, Muziekschool, Parkstraat, 14.00 - 16.00 uur, legpuzzeltheek. Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18.30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11.00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Op 1 februari a.s. gaat HM Van Galen schieten in sector 045-075 graden recht wijzend met een straal van 9 mijl van uit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwezig. Op 31 januari wordt te Breezanddijk van 10 tot 17 uur met een mortier en een houwitser geschoten in sector 180 graden richting Den Oever. Gevraagd per 1 mei of 1 juni 1973 voor het verrichten van administratieve en boek houdkundige werkzaam heden. Deelfunktie: typiste, tele foniste en receptioniste. Vereisten: MMS/HAVO- opleiding of MULO/ MAVO met ervaring, gevoel voor de Franse taal, typevaardigheid en akkuratesse. Brieven aan Drs. A. C. Drinkwaard, Mossel- proefstation, H 47, Texel (Post Oudeschild). Tel. (02226) 343. TE KOOP 4-pers., met inventaris, 700,— Tel. (02223) 219 Te KOOP afm. 80 x 150 UITGEEST, „Flora", Tel. (02220) 2565 GEVRAAGD resp. ged. v. woning, van 14 t/m 28 juli. A. H. den Brinker, Lieve Vrouwestr., Vaals, tel. (04454) 1605. Gevraagd per 1 april 1973 voor assisterende werk zaamheden bij het hydro- biologisch, chemisch en bacteriologisch onderzoek van het Mosselproefsta tion op Texel. Vereist mulo-mavo en di ploma l.l.-analist (MBO) of analist (HBO-A). Brieven aan A. Kok, Mosselproefstation, pol der 't Horntje, Oude schild 1819, Texel. Wie heeft voor mij te koop (V2 - 1 ha.), waar ik m'n agrarische hobby's op uit kan leven. Tel. 3386 Den Burg VERLOREN in Den Burg vorige week Aandenken Gaarne terug te bezorgen John Witte, Boogerd 29 Rentenaar, Oosterend Jan Agter Dros' Smederij Gravenstraat 2, Den Burg Tel. 3592 Zendt op tijd uw advertenties in Voor de krant van dinsdag vrijdags vóór 12 uur Voor de krant van vrij dag woensdags vóór 12 uur B. en W. van Texel brengen ter openbai dat zij voornemens zijn met toepassing va 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordenir artikel 50, lid 8 van de Woningwet medew verlenen aan de realisering van de volgen plannen 1plan van de (heer J F. Dijkstra, Nlkad< Koog, tot de bouw van een woning Duinroosstraat te De Koog, op een ged het perceel kadastraal bekend gemeen sectie T nummer 880; 2. plan van de 'heren H. Holtman en wonende Epelaan resp. 35 en 37 te De de bouw van een bungalow aan de On te De Koog, op het gedeelte van he kadastraal 'bekend gemeente Texel, nummer 1055. Voormelde bouwplannen zijn in strijd me dende bestemmingsplan. Voor de onderha bieden is evenwel een voorbereidingsbe kracht, terwijl de plannen in overeenstem met het in ontwerp zijnde bestemmings] De bouwplannen liggen vanaf 1 februari rende 14 dagen ter gemeente-secretarie (kj voor een ieder ter inzage. Eventuele bezwaren tegen het verlenen verzochte vergunningen kunnen geduren noemde termijn van ter visieligging aan hun college worden kenbaar gemaak Texel, 25 januari 1973. Burgemeester en wethouders va De burgemeester, W. H De secretaris, G. A. O^ki n r TE KOOP AANGEBODEN nabij DE KOOG aan de bosrand gelegen, goed derhouden met ca. 600 m2 grond (erfpacht) Zonnige situering. Erfpachtscar ƒ600,per jaar. Indeling: grote woon-eetkamer, slaapkamers, waarvan 1 met va wastafel, keuken, douche en la en vaste wastafel, toilet. Bij de koopsom is de gehele inv< taris inbegrepen. Aanvaarding in overleg. Koopsom ƒ47.500, OOSTEREND Zeer gunstig gelegen, goed ond houden met tuin en grote garage annex scheiden berging. Indeling: gang, twee kamers, ke ken, bijkeuken en bergruimte, va trap naar bovenverdieping met r me overloop en drie slaapkarne waarvan twee voorzien zijn van e vaste wastafel. Direct te aanvaarden. DEN BURG Op een rustig punt gelegen, dir* nabij het centrum met beschutte, zeer fraai aangek de tuin, garage en centrale vervv ming. Het huis heeft de navolgende ine ling: ruime entree met garderol hoek, woon-eetkamer met in{ bouwde verlichting, moderne, heel ingerichte keuken (Americ kitchen) met eethoek, slaapkan annex compleet geïnstalleerde, heel betegelde badkamer, twee slaapkamer, vlizotrap naar vloerde) bergzolder. Het gehele pand is voorzien v dubbele ramen en Solnhofer tuursteenvloeren, terwijl alle b: nenmuren in schoonmetselwerk zi uitgevoerd. Perfecte staat van onderhoud. Goede zonligging. In overleg te aanvaarden. Koopsom 95.000, DE KOOG In aanbouw zijnde, riante vr staande met elk minimaal ca. 530 m2 grorj Zeer goede zonligging. De panden zullen alle voorzj worden van een oliestook c.v.-ii stallatie, garage, modern sanitair® veel tegelwerk. Rustige ligging, nabij het bos ff tegenover een nog aan te legg* plantsoen. Indeling der bungalows: ruime t- tree en gang (garage binnendoor bl*° reikbaar), zeer grote woon-eetk v mer (opp. ca. 45 m2) met opff haard annex moderne, compleet ff installeren keuken, 3 slaapkamta' met ingebouwde kasten, geheel iff tegelde badkamer met ligbad ff wastafel, apart toilet met fonteintjp Grote terrassen, zowel op het off ten als op het westen van de buff galows. Direct te aanvaarden. Bewoning voor recreatieve doeff einden toegestaan. Koopsommen vanaf ƒ124.900,— incl. 16Vo B.T.W. Hoge hypotheken beschikbaar. Onze 'woninggids wordt U op aanvraff toegezonden. ff P. C. BRANDSEN, Makelaar - Taxateur te Den Burg, .v Schilderwcg B 46, Postbus 87, Telefoon (02220) 3025 - 3429.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 6