Vietnam-aktie bracht ruim f5000,- op AGENC Voor gehandicapte kinderen reductie Teso-tarieven? Eén op de tien Nederlanders lijdt aan astma. Laat bi niet stikken. Rwat ik: mmm Suggestie Open dagoverkoepeling Affaire Dros Laatste wandeltocht winterserie Kollekte voor Groesbeekse tehuizen Munten- en ansiehtenclub bijeen Schaakclub „En Passant" Zangdienst Herv. Kerk Den Burg VERVOLG VAN PAG. 1 Weekenddiensten arl Kerkdiensten Het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties Texel zal de N.V. TESO benaderen met het verzoek of een rcduktieregeling mogelijk is voor het vervoer van gehandicapte kinderen en hun ouders. Er zijn namelijk in insti tuten verblijvende kinderen die een paar keer per week thuiskomen en die enkele keren per week door de ouders worden bezocht. Het gehandicapte kind moet altijd met de auto worden op gehaald. Voor het vervoer moet de „vol le mep" betaald worden, hetgeen voor de betrokken ouders een zware last is. Het is vooral schrijnend omdat gewone schoolkinderen en ziekenbezoekers wèl aanmerkelijke redukties genieten. Het reduktie-idee werd geopperd tijdens de zeer geslaagde „Open dag" die vorige week in hotel „De Lindeboom-Texel" werd gehouden door het Overkoepelend Orgaan van Texelse vrouwenorganisa ties. De dag stond in het teken van het maatschappelijk werk en duurde van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid dags De leiding berustte bij de dames K. Verlaan, adviseuze voor het vor mingswerk van de gezamenlijke vrou wenorganisaties in Noordholland en werkzaam bij de Culturele Raad Noord holland alsmede mej. H. C. S. Brilman van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland. Me vrouw Verlaan vertelde ons na afloop dat de dag bijzonder nuttig was geweest. Er was duidelijk sprake van een stuk bewustwording wat betreft het maat schappelijk werk. Bijna honderd dames woonden de open dag bij. Mejuffrouw Brilman begon de open dag met de geschiedenis en een over zicht van de huidige organisatie van het maatschappelijk werk in de kop van Noordholland. Onder meer vergeleek zij de maatschappelijk werkster met de huisarts die het in diverse gevallen al leen kan, maar als het nodig is de pa tiënt doorstuurt naar een specialist. De maatschappelijk werkster handelt onge veer hetzelfde: als zij geen hulp kan bieden worden specialistische bureaus (medisch opvoedkundig bureau, bureau voor huwelijks-, levens- en gezinsmoei lijkheden of de raad van Kinderbescher ming) ingeschakeld. Spreekster wees nog op de strikte geheimhouding die het maatschappelijk werk in acht neemt, t.a.v. de mensen die hulp vragen, en al leen bij problemen waarvan de oorza ken dieper liggen de hulp ingeroepen kan worden van bovengenoemde instan ties. De meest voorkomende leeftijden van mensen die een beroep doen op een maatschappelijk werk(st)er liggen tus sen de 23 en 50 jaar. Wat betreft de be jaarden die zich tot het maatschappe- |rt~- 8rl#»«n »»o Utan ballas .«rintaisrdelfrUli caJabUa 'gff. Indruk van iemand die de laatstge houden raadsvergadering (affaire wet houder Dros) vanaf de publieke tribune heeft meegemaakt: Zij dronken een glas Zij deden een plas En lieten de zaak zoals hij was. Bob Kuiper, Den Burg Zondagmiddag wordt de vierde en laatste wandeltocht in de winterserie gehouden. De start is weer bij „De In stuif" aan de Californiëweg tussen 13.00 en 14.00 uur. Er kan gekozen worden tussen 10 en 15 kilometer. Men moet aan minstens drie van de vier tochten hebben deelgenomen. Aan de winterse rie wordt door 155 wandelaars meege daan. Van 12 tot 17 februari wordt ook op Texel de jaarlijkse kollekte gehouden ten bate van de Groesbeekse tehuizen. In de 13 Groesbeekse tehuizen wonen 350 mensen die in twee categonën kun nen worden onderscheiden. Allereerst de kinderen die thuis liefde, leiding en begrip tekort kwamen. In de tehuizen worden zij opgevoed tot harmonische mensen in de maatschappij. De volwas senen zijn geestelijk en sociaal gehandi capt en krijgen geborgenheid en aange paste arbeid. Dat wordt gerealiseerd door opvoeding, onderwijs, vorming bui ten school- en werksfeer, aangepaste werkvoorziening en aanvullende thera pieën. De Groesbeekse tehuizen met als basis het Evangelie nemen ieder een op ongeacht de levensbeschouwing. Vorming van de mens, inhoudelijke uit breiding van het werk, verbouwing en modernisering van de behuizing zijn elementen die met voldoende door sub sidies worden gedekt. Om in dat tekort te voorzien wordt de nationale kollekte gehouden. Wie geen kollektant op be zoek krijgt kan een bijdrage storten op postgiro 88 27 88 t.n.v. de Groesbeekse tehuizen te Groesbeek. lijk werk wenden, kan gezegd worden dat het in deze leeftijdsgroep voorname lijk gaat om bijstandsaanvragen en plaatsing in bejaardentehuizen. Voor aanvragen voor de bijstandwet kan men op ons eiland het beste terecht bij de heer Van Hof ten, die maandag en woensdag van 9 00 - 12.00 uur spreek uur heeft in het gemeentehuis. Voor de overige zaken kan men zich wenden tot zuster Haasnoot, die dinsdag en donder dag van 9.00 - 12.00 uur spreekuur heeft, eveneens in het gemeentehuis, óf mej. Brilman, die iedere vrijdag van 10.00 - 11.00 uur in de r.k. kleuterschool haar spreekuur houdt. Indien de betrokkene haar liever op belt of een briefje schrijft, komt zij ook thuis op bezoek. Spreekster verklaarde dat er geen sprake was van „concurren tie", maar dat er een goede samenwer king tussen zuster Haasnoot en haar is. Zij vond het belangrijk dat de mensen kunnen kiezen en niet op één persoon aangewezen zijn met hun moeilijkheden, aldus mej. Brilman. Uitvoerig ging mej. Brilman in op de opleiding van de maatschappelijk werk- (st)er. Vragen Na deze lezing kregen de dames gele genheid tot vragen stellen. Na onderling overleg kwam een aantal zinnige, on persoonlijk gestelde vragen uit de bus. Naast een idee voor gereduceerd TESO- vervoer voor gehandicapten werd onder meer gevraagd naar de mogelijkheid dat gezinsverzorgsters, evenals wijkzusters, volgens een weekend- en feestdagen- dienst gaan werken. Mej. Brilman vond het goede ideeën en raadde aan de be trokken instanties te benaderen. Nadat nog een aantal andere vragen waren be antwoord deden de aanwezigen zich te goed aan een goed verzorgde brood maaltijd. Ondertussen werden op de tafeltjes allerlei tijdschriften gelegd, die als ma teriaal dienden voor het maken van collages over het onderwerp „Hulp vra gen is (g)een schande". Er werden veer tien collages gemaakt waar over het algemeen meer in zat dan aanvankelijk werd gedacht. Dit bleek nadat alle groe pen een toelichting op hun collage had den gegeven. De voorzitster van de Overkoepeling bracht dank aan de da mes Verlaan, Brilman en zr. A. Haas noot. Laatste was door de Overkoepe ling speciaal uitgenodigd en assisteerde de andere twee dames bij het beant woorden van vragen en verzoeken die meer betrekking op Texel hadden. Maandagavond houdt de munten- en ansichtenclub 'n ruilbijeenkomst in hotel „De Zwaan", aanvang 20.00 uur. Oök met-leden zijn welkom. Men wordt ver zocht zoveel mogelijk ruilmateriaal mee te nemen. De uitslagen van dinsdag 6 februari in de onderlinge competitie van „En Passant" luiden als volgt: P. Brasser-J. Gerritsen 01 F. Meijers-J. van Heerwaarden 01 M. Bakker-A. Veltkamp 10 J. Hoogerheide-H. van Daalen 01 H. Elzinga-M. Brons 10 A. C. Bakker-A. Terpstra 10 De woensdagmiddag over het gehele eiland gehouden karweitjesaktie van de drie Texelse scholen voor het voortgezet onderwijs heeft een totaalbedrag van meer dan ƒ5.000,opgeleverd, hetgeen de verwachtingen ver overtreft. Maar liefst 600 van de 900 leerlingen hebben aan de aktie, die vanuit de LTS geleid werd, deelgenomen. Om ongeveer half drie was iedereen aan de gang. De kar weitjes varieerden van theedrinken tot het inzetten van een plafond, zodat er voor iedereen wel wat te doen was. Ook de o.l. Lubertischool uit De Koog droeg een steentje bij aan de Vietnam- aktie. De school, die woensdagmiddag een grote snert-verkoop-aktie hield in De Koog, wist 103 liter snert aan de man te brengen, hetgeen resulteerde in een netto-bedrag van ƒ125,76. De wol- aktie ten bate van Vietnam in overleg met het Medisch Comité Ncderland- Vietnam was ook een succes; er werden meer dan 120 knotten wol opgehaald. Wat betreft de huis-aan-huis-aktie van het voortgezet onderwijs kan ge zegd worden dat er enthousiast gewerkt is. De aard van de karweitjes liep nogal uiteen. Over het algemeen bleek echter dat er voor de jongens vaak meer ver schillende klusjes waren dan voor de Zondagavond a.s. wordt een zang- dienst gehouden in de Hervormde kerk te Den Burg, uitgaande van de Her vormde en Gereformeerde kerk ter plaatse. Deze dienst, die onder leiding staat van ds. H. J. Douwes, zal muzi kaal begeleid worden door organist J. Visser, terwijl verder een koperkwartet hoopt mee te werken. Evenals voorgaande zangdiensten, zijn ook nu de liederen weer van tevoren opgegeven door gemeenteleden. Het thema voor de verkondiging in deze dienst is: „Kunt u nog blij zijn?" Ook nu weer zullen de rusthuizen op de kerk aangesloten zijn. Ieder is van harte wel kom in deze dienst, die om 19.00 uur be gint. Gestencilde liederenbladen zijn in de kerk aanwezig. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 11 februari op om 8.03 uur en gaat onder om 17.47 uur; 14 februari op om 7 58 uur cn onder om 17.52 uur. Maan: 10 febr. E.K.; 17 febr. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 febr. 11.52 en 10 febr. 0.18 en 12.27; 11 febr. 0.49 en 13 09; 12 febr. 1.42 en 14.24; 13 febr. 3.10 cn 16.06; 14 febr. 4.58 en 17.48; 15 febr. 6.36 en 19 12; 16 febr. 7.52 en 20.17; 17 febr. 8.53 en 21.10. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. meisjes, die veelal opdrachten kregen in de huishoudelijke sfeer, zoals bood schappen doen, stofzuigen, aardappelen schillen, afstoffen, afwassen, enz. Het kwam regelmatig voor dat mensen die geen klusje hadden en zo gauw niets konden bedenken evengoed de aktie fi nancieel steunden. Leuk was het idee van enkele werknemers op de boerderij Padang in Eierland. Zij gaven een sein tje dat zich grote hoeveelheden plastic kunstmestzakken op de boerderij be vonden, die de leerlingen wel op konden halen om ze aan de deur als vuilniszak ken te verkopen. Deze dochter-aktie bracht maar liefst ƒ300,op. In de verschillende dorpen werden de volgende bedragen bijeengebracht; De Waal ƒ12,Oudeschild ƒ290,Den Cocksdorp ƒ400,Oosterend ƒ600, Den Burg ƒ1550, Onze fotograaf legde twee van de zeer vele werkzame tafereeltjes vast, die woensdagmiddag in alle dorpen van Texel waren te zien Op het eerste plaatje ziet men hoe het schoon schip maken" let terlijk wordt beoefend, achter de jeugd herberg „De Eyercoogh"Op de andere foto ziet men een groepje bezig met het opknappen van een tuin aan de Koger- straat. VERGADERING CULTUREEL WERK De gemeenteraad zal worden aanbe volen de heer C. Witte Dzn. te kiezen als voorzitter van de Stichting Cultu reel Werk. De heer W. Albers staat als tweede op de aanbeveling. Dinsdag avond werden bij het stemmen over de opstelling van de aanbeveling 11 stem men uitgebracht op de heer Witte en 8 op de heer W. Albers. Alvorens te stemmen liet de heer Witte blijken dat mevrouw Van Beek-Koster en de heren J. D. Koning en A. Lap in ieder geval geen voorzitter wilden worden zodat het geen zin had op hen te stemmen. Het ging dus tussen de heren Albers en Wit te. Laatstgenoemde zei dat hij in de drie zomermaanden wegens drukke werk zaamheden zich niet met het werk van de stichting kan bezighouden, maar voor het merendeel der afgevaardigden bleek dat geen bezwaar te zijn. De heer Roeper herinnerde er nog aan dat de dorpscommissie Oosterend nadrukkelijk de voorkeur gaf aan de heer Witte bo ven de heer Albers. De „propaganda" voor een der kandidaten werd door de nu nog waarnemend voorzitter Witte matig op prijs gesteld. Ook op Texel zal het 25-jarig rege ringsjubileum van koningin Juliana (4 - 6 september 1973) worden gevierd. Mo gelijk ligt hier een taak voor de Stich ting Festival Texel. In de rondvraag deed mevrouw Van der Eijk-Bierens de suggestie het feest Oosterend Present op te schuiven naar september en aldus met het jubileum feest te combineren. De heer Roeper achtte dit onmogelijk. Men is gebonden aan de bouwvakweek, alleen al door de hulp die alleen dan verkregen kan wor den van een aannemersbedrijf. Filmliga De filmliga start vrijdagavond 2 maart met een voorstelling in het City theater. Het is de bedoeling een serie van 7 voorstellingen te geven die ieder ƒ300,kosten. De entree is gesteld op ƒ3,per persoon. Bij honderd bezoe kers zijn de kosten dus gedekt. Mocht de belangstelling erg tegenvallen dan kan er na b(jv. vier voorstellingen een punt achter worden gezet. Voor het opvangen van een eventueel verlies is een risicogarantie beschikbaar. De heer Roeper had het met dat laatste moeilijk. Er is toch gesteld dat de film liga geheel onafhankelijk zou opereren? Er werd op gewezen dat die onafhanke lijkheid betrekking heeft op de aktivi- teiten (filmkeus e.d De filmliga is door Cultureel Werk in het leven geroepen en is daarvan dus zeker niet onafhanke lijk. Overigens is bepaald dat naar slui tende exploitatie moet worden ge streefd. De heer Roeper herhaalde zijn eerder geuite bezwaren tegen de een zijdige samenstelling van de ligacom missie. Het leek hem een „VPRO-aohtig geval". Mevrouw Van der Eijk-Bierens, een der leden, betoogde dat zij de com missie best met anderen uitgebreid zou willen zien. De huidige samenstelling is tot stand gekomen omdat men mensen heeft genomen die alleen als vertegen woordigers van uiteenlopende grote groeperingen kunnen worden gezien. Mevrouw Van der Eijk vertegenwoor digt alle vrouwenorganisaties in de liga, dus niet alleen de vrouwenbond van het NVV maar ook de zusterkringen. Kermis De kermis 1973 brengt zo is bij ver pachting gebleken ƒ20.350,op. Over dit bedrag toonde administrateur Os kam zich tevreden. Zoals bekend wor den uit de kermisopbrengst investe ringssubsidies voor verenigingen bekos tigd. Kijk naar Koos Postema in Vara's Klein Uur U op vrijdag 16 februari om 22.00 uur. Ned 1. Publikttie aangeboden door dit blad, fc> «menwerking met dc Stichting IdcSe Reclame Sire. Donderdag 8 februari Den Burg, Gollardstichting, 2 optreden revuegroep Mevro nen voor bejaarden. Den Burg, hotel „De Lindeboo bijeenkomst van de Vereni Vrienden van het Paard. Den Burg, Raadskelder, 20.00 zegelruilbeurs. Den Burg, vergaderzaal Doo gemeente,20.00 uur, plattel wen, programma over muzie Jonker. p* Vrijdag 9 februari De Cocksdorp, hotel Kikkert, bonte avond o.l. school. Zaterdag 10 februari Oosterend, Strends-end, 20.00 uj avond S.V. Oosterend. Den Burg, City theater, 20| „Het bloed van Dracula" Zondag 11 februari Den Burg, City theater, 15[ „Winnetou en de desperado's! Den Burg, City theater, 20| „Het bloed van Dracula" Maandag 12 februari Den Burg, hotel „De Zwaan", J bijeenkomst munten- en ansj tenclub. Dinsdag 13 februari Den Burg. Landbouwschool, 21 revuegroep Mevr. Craanen i vrouwenbond. TENTOONSTELLINGEN Tot cn met 27 februari Den Burg, expositieruimte i „Prentpraat". Openingstijden: iedere werkdl 12.00 uur en van 14.00 - 17.f Iedere donderdag Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, i (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 5 bijeenkomst klaverjasclub. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur| club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", lSl bijeenkomst modelbouwclub.) Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruil 21.30 uur, openstelling infornf trum en middelendepot NVS| Trimmen Zaterdag 14.00 uur en dinsdl uur trimmen bij „Dennenoor<i| Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdag 18.30 uur. Met o.a. verzoekp| verjaardagen. Uitsluitend voor spoedgevi van zaterdagmorgen 8 uufl maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, De| telefoon (02220) 2016. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uul maandagmiddag 13.00 uurl Zr. VELEMA, Den Burg, telef| 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.001 maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoo| 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in del van 10 februari tot en met 16 J tel. 2182, b.g.g. telefoon 2663. CONSULTATIEBUREAU ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de bi worden op het bureau verwacl tijden, dat hun eigen huisara heeft. Deze tijden zijn als vol| Dokter Siebinga, dinsdag 13 om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 14 om 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN! weekend 10 en 11 februari! Den Burg: zaterdag 19.30 uur| zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.30 uur Oudeschild zondag 9.15 en 19.1 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uurl De Cocksdorp: zondag 9.15 en f Oosterend: zaterdag 19.30 uur PROTESTANTSE KERKDIE Zondag 11 februari 19 HERVORMDE GEMEEN1 Den Burg 10 uur ds. Mulder, g lijk met de Gereformeerden Herv. kerk 19.00 uur ds. Douwes, zangdii gezamenlijk met Gereformeei de Herv. kerk. De Cocksdorp 10 uur Eerw i Loerakker. Den Hoorn 11.00 uur ds. Waar De Koog 19.30 uur ds. De Gier De Waal 9.30 uur ds. Waardenl Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Collecte 'kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. De G| Onderhoud kerk GEREFORMEERDE KEI Den Burg 10.00 uur H. J Doun gezamenlijke dienst in de He Kerk (aansluiting rusthuizen) 19.00 uur H. J. Douwes, schappelijke zangdienst in vormde kerk. Oosterend 10 00 uur ds. Kruit 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEME Zaterdag 10 februari Oosterend 19.00 uur stud. Vreu Zondag 11 februari Oosterend 10.00 en 16.00 uur d DOOPSGEZINDE GEMEE Den Burg 10 uur ds. Van Bildei van Lel

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2