Betere resultaten vooral bij de akkerbouwbedrijven Hogere rente èn gratis Spaar-Q-bus voor elke nieuwe spaarder bij de NMB Hogere rente ÏRGADERING „BEDRIJFSVERENIGING" FILM NIEUWS van Groningen eemt afscheid op 10 maart 1 Ruilverkaveling Ruilverkaveling (II) Oosterend Present 5-6-7 juli 1973 Waar is God? Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 9 februari 1973 algemene vergadering van de Ver- bÜ g voor Bedrijfsvoorlichting Texel •oi jk dit jaar weer een zeer geani- verloop. Plm. 80 leden hebben jjeenkomst bijgewoond, iet openingswoord van voorzitter •weijer werden speciaal de beide >orzitters, de heren C. J. de Lugt Dros alsmede de vertegenwoordi- an het consulentschap voor de eehouderij, de heer C. J. Bruin, m geheten. volgens hield de heer Herweijer orte beschouwing over de be- esultaten in het afgelopen jaar. akkerbouwsector kon een belang- verbetering ten opzichte van het jaar worden waargenomen. Hoe- ok in de rundveesector de be- aJ es uit aten zeer bevredigend waren och van enige zorg in deze sector n gesproken. De melkprijs is op oment lager dan in dezelfde pe- van het vorige jaar. Verder is er iprake van het begin van een bo- e schapenhouderij kan van goede suitkomsten worden gesproken, het werk van de landbouwvoor- g betreft onderstreepte de heer ijer ook dit keer het grote belang landbouwtechnische voorlichting, r aan de grote waarde van de be- conomisohe voorlichting iets te afdoen meende de voorzitter dat dit niet ten koste van de mwtechnische voorlichting zou gaan. Diverse verslagen iet voorlezen van de notulen van ige algemene vergadering bracht retaris het jaarverslag uit. Daar- ioreerde hij het werk van de ver- op het gebied van vergaderin- bijeenkomsten. Uit het finan- erslag, dat daarna in bespreking bleek, dat het saldo sinds het vo te jaar flink was geslonken. Dit itsluitend het gevolg van de ver- Ëng en het herstel van de kan- iimte. Hoewel de kosten wat uit and waren gelopen meende voor- i toch. dat deze kosten met het het belang van een goede werk- voor de voorlichters volkomen ivoord waren. r het tot nu toe mogelijk blijkt gewone zaken te financieren uit irengst van de contributie werd rstel van het bestuur besloten de lutie op hetzelfde bedrag te aven. Overzicht werkzaamheden J. Koolhof lieer Koolhof ging uitvoerig in op slag van het ruwvoederonderzoek •ie hand van het aan de leden toe- d< len overzicht. Hoewel de omstan- m len voor de voederwinning in de van 1972 over het algemeen' waren kon worden gekonstateerd, 1 kwaliteit van het ruwvoer op de ;e bedrijven over het algemeen joed was. Speciaal de kwaliteit ;et kuilgras ligt duidelijk boven1 de bedrijven op het vasteland, heer Koolhof was van mening,' t vooral te danken is aan het goe- en ipassingsvermogen van de Texelse' sc| iders In gevallen, waarin het jk bleek goed hooi te maken is lot overgegaan op het maken van oogkuilgras. heer Koolhof onderstreepte het belang van een voldoende hoog droge stofgehalte van gras, dat voor de voor- droogkuil is bestemd. Uit het toegezon den overzicht bleek heel duidelijk, dat bij een gehalte aan droge stof, dat lager is dan 40% het percentage kuilen met een te hoog ammoniakgehalte veel ho ger is. De heer Koolhof deed verder een aan tal mededelingen over de toename van het aantal loopstallen op ons eiland. In vergelijking met het vorige stalseizoen is het aantal loopstallen met negen uitgebreid. Het staat nu al vast, dat er in het volgend seizoen weer meer loop stallen aanwezig zullen zijn. Spreker noemde het een zaak van buitengewoon belang, dat de K.I.-Ver- eniging „Texel" op het moment over een tweetal stieren met landelijke be kendheid beschikt. Hij zag het als een taak van de Texelse veehouders om van deze gelukkige omstandigheid een goed gebruik te maken. In combinatie met het streven naar ruwvoeder van goede kwaliteit kan een juiste stierenkeuze tot goede resultaten leiden. „Praatje" van C. van Groningen De heer Van Groningen besprak in z'n praatje de ontwikkelingen, die zich in een aantal zaken op landbouwgebied in de laatste 30 jaar hebben voorge daan. In de eerste plaats iwerd de zeer snel le ontwikkeling van de chemische on kruidbestrijding nagegaan. Nadat de heer Van Groningen in het jaar 1942 de eerste proeven nam met onkruidbestrij dingsmiddelen in granen is het aantal middelen, alsmede het aantal gewassen, waarin chemische onkruidbestrijding mogelijk is zeer uitgebreid. Een grote „openbaring" was de mogelijkheid van ohemische onkruidbestrijding in bieten. Mede als gevolg van het in gebruik komen van precisiezaad is daardoor de door één man te bewerken oppervlakte bieten gestegen van 1 a 2 ha tot plm. 10 ha. Hoewel de heer Van Groningen de nadelen, die aan het gebruik van che mische bestrijdingsmiddelen duidelijk onderkende meende hij tooh, dat het voor de landbouw niet minder dan een ramp zou zijn als het gebruik zou wor den verboden. Een sterke ontwikkeling zag de heer Van Groningen ook in de kwaliteit van het grasland. Hij noemde hiervoor de volgende oorzaken. Als gevolg van de ruilverkaveling is de ontwatering op het hele eiland in orde. Spreker was van mening, dat de Texelaars geneigd zijn om de nadelen van de droogtegevoeligheid van de Texelse gronden te zwaar te rekenen. Als je met veehouders spreekt uit ge bieden, waar als gevolg van waterover last of een minder goede draagkracht van de grond de beweiding in voorjaar en herfst veel moeilijkheden geeft ben je geneigd te kiezen voor de Texelse omstandigheden. De heer Van Groningen was van me ning, dat ook de graslandvernieuwing sterk heeft meegewerkt aan de kwali teitsverbetering van het grasland. Deze aktiviteit is bij de Texelse veehouders buitengewoon goed aangeslagen. Spre ker meende ook hier een invloed van de Ruilverkaveling te mogen noemen. Door het werk van de Ruilverkaveling had nl. iedere veehouder kennis gemaakt met nieüw grasland. Als laatste factor, die de kwaliteit van het grasland ten gunste had beïn- vloed was er de gestegen stikstofbemes- ting. De heer Van Groningen was van mening, dat op nog een flink aantal be drijven de bedrijfsomvang groter kan worden door het opvoeren van de stik stofbemesting. Op bedrijven, waar de stikstofbemesting nog lager dan 200 kg zuivere stikstof per bunder ligt kan met iedere kilogram stikstof een opbrengst verhoging van 7 kg zetmeelwaarde wor den bereikt. Een zeer voordelige „ruil handel". De heer Van Groningen ging ook nog kort in op de verbeterde kwaliteit van het ruwvoer. Hij memoreerde hoe hij en z'n collega's hadden moeten vechten om aan de veehouders duidelijk te maken, dat het mogelijk was om kuilgras te winnen zonder de bekende onaangena me geur van het vroegere kuilgras. Dat gevecht is op het moment glansrijk ge wonnen. Vakmanschap De heer Van Groningen was er van overtuigd, dat hij in zijn artikelen in de rubriek voor Landbouw en Veeteelt en in z'n praatjes diverse veehouders had geïrriteerd door steeds maar weer -te wijzen op het belang van een goed vakmanschap en zijn sterke afwijzing van geluk en ongeluk als factor voor het bedrijfsresultaat. Op deze laatste keer, dat hij in z'n funktie van bedrijfsvorlichter de verga dering meemaakte wilde hij een vak man omschrijven als een „mengsel" van een hobbyist en een ondernemer. Zon der het boer-zijn voor een gedeelte ook als hobby te beschouwen wordt het een koud en zakelijk geval. Spreker was er van overtuigd, dat het gevaar bestond, dat in de toekomst het hobby-aandeel kleiner zou worden als gevolg van het kiezen van zakelijk voordeel. Als zoda nig noemde de heer Van Groningen het laten schieten van de warme, gezellige, dik gestrooide grupstal voor de veel aantrekkelijker aandoende loopstallen. In zijn dankwoord aan de bedrijfs- voorlichters deelde de voorzitter mee, dat in verband met de pensionering van de heer Van Groningen per 31 maart a.s. op 10 maart een afscheidsre ceptie zal worden gehouden. Deze vroe ge datum was gekozen in verband met de na die datum toenemende drukte op de veehouderij- en akkerbouwbedrij ven. Bestuursverkiezing In de hierop volgende bestuursverkie zing werden de heren W. J. Bakker en Jac. Barendregt herkozen en in de plaats van de niet herkiesbare heer W. J. Grisnigt werd de heer Jn. Mantje Kzn. als bestuurslid gekozen. Na de pauze (met erwtensoep en broodjes) hield de heer drs. P. C. Munt- jewerf een met zeer grote aandacht ge volgde causerie over de landbouw in Hongarije. Het was een zeer waardig slot aan een goede vergadering. Zaterdag- en zondagavond is het weer griezelen geblazen in het City theater waar dit weekend de film „Het bloed van Dracula" vertoond wordt. Lord Courtley is op zoek naar een zwarte mantel, een ring en een kruik met rood poeder. Deze voorwerpen vormen de na latenschap van Dracula. De drie mensen die deze zaken voor hem verzamelen do den Courtley als deze hen tracht te dwingen het bloed van Dracula te drin ken. Omdat Courtlty wel het bloed van Dracula tot zich genomen heeft, herrijst de vampier als zijn dienaar ge dood is. Dracula zweert wraak te nemen op de moordenaars: hij wil de drie mannen door hun eigen kinderen laten vermoorden. Spoedig krijgt hij de kin deren in zijn greep. Een jongeman, Paul geheten, is verliefd op de dochter van één der moordenaars. Hij ruikt onraad en gaat Dracula bestrijden met een kruis. Of hij echter op tijd komt om zijn geliefde uit de duivelse klauwen van de vampier te redden is de vraag Toegang 18 jaar. Zondagmiddag om 15.00 uur draait in het City theater de kleurenfilm „Winne- tou en dc desperado's", gebaseerd op een „onsterfelijk" verhaal van Karl May, schepper van Winnetou en Old Shatterhand. Een achtervolging door de prairie, de bestorming van een dorp, de explosie van een rijdend kruitmagazijn en een bandietenjacht die eindigt in een bergmeer, zijn de spannende gebeurte nissen die de toeschouwer zondagmid dag te wachten staan. Toegang 14 jaar. Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Scv, We lazen het ingezonden stuk „Ruil verkaveling en Bestemmingsplan", waarin staat dat van diverse zijden de opmerking gemaakt werd, dat het ver heugend is dat de ruilverkaveling 20 jaar geleden begonnen is. De personen die deze opmerking maakten waren er vast van overtuigd dat de ruilverkave ling op dit moment geen kans meer zou krijgen. Na afloop van een voorlich tingsvergadering werd tegen de schrij ver van het stuk, de heer C. van Gro ningen, gezegd, dat beginnen met knoeien tot gevolg heeft dat men blijft knoeien. De ruilverkaveling is voor 80% goed. Met de overige 20% is echter maar wat gedaan. Waar gewerkt wordt, worden nu eenmaal fouten gemaakt. Bovendien kan men niet iedereen zijn zin geven Er heeft zich echter heel wat achter de schermen afgespeeld dat nooit openbaar zal worden. Wat de laatste regel van het stuk betreft („het is moeilijk objec tief te zijn als je boos bent"), geloof ik dat 'hier de pot de ketel verwijt. S. Keijser Rzn., Gasthuisstraat 21, Den Burg Meneer Van Groningen, ik had u voor verstandiger bekeken om na zo veel jaren de Ruilverkaveling nog eens in de Texelse Courant naar voren te brengen. In de eerste plaats weet u net zo goed als ik dat de fouten die gemaakt zijn nooit zijn hersteld. Tooh heeft u mij afgeraden een advocaat er bij te halen, hetgeen volgens u de zaak alleen maar op kosten zou jagen, terwijl u daarbij het voorbeeld gaf van Gerritsen die het ook nooit zou redden. Later heb ik vernomen dat Gerritsen de zaak wel heeft gewonnen. Bovendien heeft hij al zijn kosten vergoed gekregen. Misschien kunt u mij vertellen of dit werkelijk het geval is. Dan ook nog even iets over de opmer king van een dame die u in uw stukje noemde, zoiets als „Als je begint te knoeien, blijf je knoeien". Volgens mij kon die mevrouw nog wel eens gelijk hebben, maar misschien dat u daarom zo fel reageerde? D. C. Bruin, Hogereind, De Waal COMMENTAAR: Desgevraagd leverde de heer Van Groningen op bovenstaande ingezonden stukken het volgende commentaar. Wat de opmerkingen van de heer Keijser betreft kan ik het voor een deel met hem eens zijn. Als hij zegt, dat waar gewerkt wordt fouten «worden gemaakt ben ik het zelfs voor 100% met hem eens. Overigens waardeer ik de ruilverka veling wat hoger dan 80%. Bezwaar heb ik tegen de bewering van de heer Keijser, dat er zich heel wat achter de schermen heeft afgespeeld, dat nooit openbaar zal worden. Weliswaar waren de vergaderingen van de Plaatselijke Commissie niet openbaar, maar de uit drukking „achter de schermen" sugge reert een werkwijze, die de leden van de Plaatselijke Commissie zeker niet ligt. Uiteindelijk is het resultaat van het werk van de Commissie volledig in de openbaarheid gekomen. En ik blijf vol houden, dat dit resultaat zo is geweest, dat de ruilverkaveling voor ons eiland een zegen is. Dit betekent uiteraard niet, dat, als we er op dit moment nog aan moesten beginnen, het niet anders zou Alle Ooster- enders wor den attent ge maakt op de grote verga dering die op vrijdagavond 16 februari a.s. gehouden wordt in „De Bijenkorf". Voor drie be langrijke za ken zal de speciale aan dacht worden gevraagd: e kostuums. Er zal al veel eigen kunnen worden geshowd en er patronen en vele andere ideëen el komen. ersieringen. Aan de hand van te en enz. zal worden getoond in richting wordt ge'dacht. Tevens de straatpresidenten worden be- (emaakt. istorisch spel. Het draaiboek is Aan de hand van een grote iei tte za* aan a^e medewerkers het van het spel worden uitgelegd, nd wordt op zeer veel medespe- Verder hoopt het bestuur mede- in te kunnen doen over de stand ken op dat ogenblik. Zo'n gezellige, handige, kleurige spaar- Q-bus. Met een afsluitbaar spaarvak en jf een open zakgeldvak. Compleet met notitieblokje en ballpoint. y Uit Zwitserland, dus precisie-kwaliteit. Staat helemaal gratis klaar bij de NMB voor elke nieuwe spaarder die minimaal 50,- inlegt. Oók voor de jeugdige spaarder, zodat die spelenderwijs kan leren dat zakgeld ook spaargeld kan worden. En dat is dan nog maar één voordeel van sparen bij de NMB. Nóg belangrijker misschien is de De NMB heeft bijna alle spaarrentes verhoogd. Dat is een mooi extra voordeeltje! Bij de NMB kunt u nu zelfs 70/0 rente van uw geld krijgen! Stap eens binnen bij de NMB voor een spaarrekening. We vertellen graag wat de gunstigste vorm is voor u. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK gebeuren. De ontwikkelingen in de landbouw gaan nu eenmaal snel. Door de heer Bruin wordt een parti culiere zaak tot test-case van de ruil verkaveling gemaakt. Ook op dit mo ment ben ik er nog van overtuigd, dat aan de heer Bruin geen ander advies kon worden gegeven dan ik toendertijd heb gegeven. Er zijn nu eenmaal „mo menten" in een ruilverkaveling, die on verbiddelijk zijn. Als men bij de ter- visielegging van de Lijst van Rechtheb benden en het Definitieve Plan van Toe deling geen gebruik maakt van de mo gelijkheid om bezwaren te maken, dan verbiedt de Wet om echte of vermeen de fouten te herstellen. Ook in het ge val, dat de heer Bruin noemt was dit niet meer mogelijk. Zijn informaties zijn dan ook onjuist. Ik reageer inderdaad fel als men be weert, dat de ruilverkaveling een „knoeipartij" is geweest. Want „knoei en" heeft hier met de bedoeling om te zeggen, dat er onvolkomenheden zijn, maar dat er bewust onregelmatigheden zijn gepleegd om bepaalde personen te bevoordelen of te benadelen. Ik ben van mening, dat de meeste Texelaars voldoende overtuigd zijn van de integriteit van de leden van de Plaat selijke Commissie om aan dergelijke verdachtmakingen geen gehoor te ge ven. Deze leden hebben stuk voor stuk tegen een zeer karige vergoeding gepro beerd om van de Ruilverkaveling „Texel" te maken rwat er van te maken was. En ik beweer nogmaals, dat dit heel veel is geweest. Een vraag, die even oud is als de menöheid, want in elk beschavings stadium heeft de mens gezocht naar een godheid. In onze „beschaafde" maat schappijstructuur heeft, van alle gods diensten, het christendom het grootste terrein gewonnen. Maar dat is al weer een tijdje geleden. De ontvolking van de kerken neemt enorme vormen aan. Wat zijn de oorzaken hiervan? Kan het christendom niet meer meekomen in deze tijd? Of schiet de kerk tekort? Of zit het in de christenen zelf? Als we in de steden in de kerken kijken, valt het op, dat er maar weinig jongeren aanwezig zijn. En dan begint het toch wel bedenkelijk voor de ker ken te worden. Er zijn christenen, die klagen dat hun jeugd onverschillig is voor hun zaak. Maar dat valt wel mee. Onverschillig zijn «wij niet, maar het is zo moeilijk voor ons. Zoveel vragen ko men op ons af en met de antwoorden, die wij uit onze opvoeding hebben mee gekregen kunnen wij het niet meer doen; wij moeten zelf een antwoord vinden. Daar kunnen wij lang naar zoe ken, maar het is veel makkelijker alles los te laten en nergens meer aan te denken. Tegenwoordig zijn er evangelisatie- groepen, die zich speciaal op de jeugd richten. Ze beweren niet, dat ze onze problemen allemaal kennen. Ze weten, dat ze ons niet zomaar een oplossing kunnen geven. Eén evangelisatiegroep wil ik bij name noemen. Het is de Youth for Christ-beweging. Het zijn geen halleluja-mensen, die boven in de wolken leven, maar die met beide benen op de grond staan. Die zelf ook enorme problemen gekend en overwonnen heb ben. 24 en 25 februari is er een grote ma nifestatie van Youth for Christ in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist. Er komen daar duizenden jongeren sa men, op zoek naar vrede met God, met anderen, met zichzelf. Als jullie mee willen, laat het ons dan even horen. Je kunt ons bereiken op de volgende adressen: Jac. Vlaming, Den Burg, tel. (02220) 2970; C. Vinke, Oudeschild, tel. (02220) 3121 (vanaf 5 februari); S. Vlaming, Oosterend, tel. (02223) 312. Als jullie iets naders willen 'weten, vraag maar. We gaan met eigen auto's. Als er veel deelnemers zijn, met bus sen. De overnachting daar is geen pro bleem. S. Vlaming, Oosterend

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5