Nieuwe subsidieregeling meer stimulerend en rechtvaardig voor verenigingsleven Cl iet geluk in de schaduw" rentetarieven 21% 31% 41% 5% 51% 61% Schaakclub „En Passant" Stand jeugdschaken Damclub Texel Bel bij brand 2066 Ongelukken Jeugdschaken Burgerlijke stand ELEGTR0HUIS Rl 11 19 rel ar ;r mankeert nogal wat aan het systeem, dat de laatste jaren is gepast bij het subsidiëren van verenigingen. De subsidiecom- sie van de Stichting Cultureel Werk heeft dan ook besloten een jw systeem te ontwerpen. Het ontwerp voor een nieuwe subsi verordening is thans gereed en zal de komende maanden uitge- id ter discussie staan. De verenigingen krijgen volop gelegen- op- en aanmerkingen te maken. huidige subsidiesysteem steunt /eremgingen, jeugdverenigingen, >kverenigingen, bejaardensociëtei- en overkoepelende organisaties, ijks stelt de gemeenteraad voor de hillende sectoren bepaalde subsi- dragen beschikbaar, die door ssing van een formule over de in erking komende verenigingen wor- erdeeld. De verdelingsformule is voor alle sectoren gelijk. Voor muziekverenigingen wordt in erking genomen: het aantal jeugd- de contributieontvangst in het -* verlopen boekjaar en de uitgaven letaalde leiding. Dit systeem is be- om het aantal leden c.q. jeugd- Hte stimuleren ;een redelijke eigen I ige te stimuleren (contributie) en anstellen van goede leiding te be ren. >r de bejaardensociëteiten wordt tol iog een basissubsidie gegeven en t kunnen verenigingen in aanmer- komen voor investeringssubsidie *ar|e kermisopbrengst. De subsidies en als regel 25% van de investe- uitgaven. Sinds kort geldt voor turnverenigingen en buurtvereni- ;en investeringssubsidie van een •if van de kosten verbonden aan de latie van speelgelegenheden voor Mjgd. In beide laatste gevallen wor- oms aanvullend ook rentedragende chotten verleend en verder zijn mogelijkheden voor risico-garan- oor bepaalde evenementen en spe- subsidies voor kadervorming. bezwaren van het huidige systeem bij de verdeling moet worden uit- in van tevoren vastgestelde maxi- oor de verschillende sectoren. Toe- ig van het aantal verenigingen eint ieders aandeel; opheffing van •ereniging betekent voor de ande en voordeel. Neemt het aantal le an een groep verenigingen toe, dan t de gemiddelde subsidie per lid ij verhoging van de totale contri- -ontvangst wordt de gemiddelde ibutietoeslag lager. Wie zijn leden- itbreidt of de contributie-ontvangst ïrt, is er niet zëker van meer sub- te ontvangen. Evenzeer kan aldus intributie dalen ondanks een ver- g van de trainingskosten. De sub volgens het bestaande systeem de verenigingen onvoldoende ze- lid. Er gaat te weinig stimulans van de bestaande subsidiefactoren uit, eer der een rem. De subsidie is bovendien niet waardevast, hoewel men tracht daaraan tegemoet te komen door de maxima jaarlijks te herzien, omdat de subsidie voor de ene categorie vereni gingen weer anders is opgebouwd dan voor de andere, als gevolg waarvan de ene soort verenigingen meer subsidie per jeugdlid ontvangt dan de andere. Er is te weinig uniformiteit in behan deling tussen de verschillende soorten verenigingen. De nieuwe regeling tracht de ge noemde bezwaren te ondervangen. Het accent wordt nu gelegd op factoren, waarvan een stimulans voor de verdere ontplooiing van het verenigingsleven is te verwachten. Gezocht is ook naar een systeem dat de verenigingen meer ze kerheid geeft en waaraan een betere motivering voor noodzakelijke subsidie verhogingen kan worden ontleend. Zo veel mogelijk wordt voor de verschil lende sectoren van het verenigingsleven uniformiteit nagestreefd. Van de toe kenning van basissubsidies wordt afge zien, omdat deze niets te maiken hebben met meerdere of mindere activiteit van de vereniging. Gestreefd wordt naar vaste subsidienormen, waarmee het verenigingsleven tevoren rekening kan houden. Er wordt niet voor gevoeld de groep van voor subsidie in aanmerking ko mende verenigingen belangrijk uit te breiden. Wel vindt de subsidiecommis sie, dat voor bijv. zangkoren en orga nisaties, die zich bezig houden met crea- tiviteitsbevordering of -beoefening ook subsidiemogelijkheden moeten worden geopend. Omdat het verenigingsleven dynamisch is, moet de verordening zo nodig aan nieuwe ontwikkelingen kun nen worden aangepast. In de nieuwe verordening wordt er van uitgegaan, dat de bevoegdheid tot het geven van subsidies bij b. en w. berust. De com missie vertrouwt er echter op, dat dit college bij de uitvoering van de veror dening de stichting Cultureel Werk en haar organen zoveel als maar mogelijk is, zal inschakelen. Onderscheid Bij het toekennen van regelmatige subsidies in de exploitatielasten wordt onderscheid gemaakt tussen de vereni gingen, waavoor de leidingkosten een overheersend deel van de uitgaven uit maken en tussen de verenigingen waar voor de leidingkosten nog aanmerkelijk zijn en die waarvoor ze minimaal zijn. Gedacht is aan een variabel subsidie percentage in de leidingkosten, al naar gelang de bevoegdheden van de leiding. Dit wordt niet in de verordening, maar in de uitvoeringsregeling geregeld. Naar mate de leidingkosten minder betekenis krijgen wordt ook op andere factoren gesubsidieerd. Voor jeugd- en jongerenverenigingen is de mogelijk heid van betaalde leiding ook wel opge nomen hoewel op het ogenblik nog geen jongerenverenigingen met betaalde lei ding bestaan. Bij de jeugd- en jongeren verenigingen, de muziek- en zangver enigingen en de bejaardensociëteiten is ook rekening gehouden met een subsi die in de exploitatiekosten van gebou wen. Bij de sportverenigingen is dat niet gebeurd, omdat deze zonder uit zondering al een vrij omvangrijke on zichtbare subsidie krijgen in de vorm van gemeentelijke gymnastieklokalen en sportvelden en het gemeentelijk on derhoud van veldakkommodaties. Een speciaal te stimuleren factor bij de jeugd- en jongerenverenigingen is de aanschaf van materiaal en gereedschap ten behoeve van handenarbeid en crea- tiviteitsbeoefening. Bij de muziek- ep zangverenigingen zal de aanschaf van nieuwe muziekpartijen en -partituren (ter bevorderng van regelmatige reper- toirevemieu'wing) ook als te stimuleren factor gelden. Denksportverenigingen worden alleen gesubsidiëerd als ze jeugdleden hebben. Zeer belangrijk acht de subsidiecommissie de taak van over koepelende organisaties. Zij moeten 100% van de netto-exploitatielasten vergoed krijgen, voor zover de begro ting ervan wordt aanvaard. Jubileumsubsidies Incidentele subsidies, bijv. ter gele genheid van een jubileum, kunnen door b. en w. worden toegekend, ook als van uit de stichting Cultureel Werk geen voorstel in die richting is gedaan. Af hankelijk van het ledental bedragen deze subsidies ƒ100,tot 250,Een nieuwe mogelijkheid is de eenmalige subsidie voor verenigingen die de zelf werkzaamheid, handvaardigheid en creativiteitsbeoefening willen bevorde ren. Zij kunnen in aanmerking komen voor 25% vergoeding van de kosten, die verband houden met de organisatie van cursussen en 25% van de kosten, die verband houden met de organisatie van tentoonstellingen. In de toelichting die de subsidie commissie heeft gegeven bij de nieuwe ontwerpverordening is een overzicht gevoegd, waaruit kan worden opge maakt wat voor de vereniging de fi nanciële gevolgen zijn vah toepassing van de nieuwe verordening in verge lijking met de bestaande regeling. Op basis van de nieuwe verordening krijgt bijvoorbeeld de gymnastiekvereniging Texel een jaarsubsidie van ƒ7.782, (thans ƒ6.585,—); Tevoko ƒ611,— (ƒ495,—); ZDH ƒ610,— (ƒ540,—); Gym nastiekvereniging Oosterend ƒ1813, (ƒ1665,—); SVC ƒ1221,— (ƒ975,—). Ver gelijking van oude en nieuwe regeling valt niet altijd gunstig uit voor de nieu we. Zo kreeg Gymnastiekvereniging Oudeschild over het afgelopen jaar ƒ615,Dit zou volgens de nieuwe regeling ƒ390,zijn geweest De zwem en poloclub kreeg over 1972 ƒ420, maar zou volgens de nieuwe regeling slechts ƒ356,hebben gehad. Bij een jeugdvereniging als „De Zwalkers" is het verschil nog groter. Deze vereni ging kreeg ƒ411,over 972, maar vol gens de nieuwe verordening wordt dit ƒ193,De Sint Jeroengroep boert achteruit van ƒ696,naar ƒ418,de Maandagclub van ƒ1242,naar 702, en de Folkloredansgroep (jeugd) van ƒ219,naa ƒ111,De handwerk- ën hobbyclub Athena (die in 1972 ƒ351, kreeg) krijgt volgens de nieuwe rege ling ƒ785,—. Het Kon. Texels Fanfarekorps, dat in 1972 ƒ1826,subsidie kreeg, zou vol gens de nieuwe regeling 2289,heb ben ontvangen. D.E.K. zou volgens de nieuwe verordening 426,hebben gekregen (ƒ481,Drumband D.E.K. ƒ103,— (ƒ228,—); Excelsior 1050,— (ƒ1274,Drumband Excelsior ƒ385, (ƒ624,Voorwaarts Mars ƒ485, (ƒ806,Marg. Sinclairband ƒ950, (ƒ1261,—). Alle Texelse verenigingen die met de nieuwe subsidieregeling hebben te maken, hebben een exemplaar van de ontwerp-verordening toegestuurd ge kregen. Dinsdag is de nieuwe re geling besproken in de vergade ring van het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk. Op dinsdag 20 februari wordt in Casino een hooravond gehouden, met uitvoerige toelichting en mogelijkheid tot discussie. Daarna zal getracht worden de verordeningen aan de naar voren gebrachte wensen aan te passen. Vervolgens gaat het ontwerp naar het centraal bestuur, college van B en W. en tenslotte de gemeenteraad. Uitslagen: M. Bakker-K. W. de Winter 1—0 J. Gerritsen-F. Meijers 01 J. van Heerwaarden-P. Brasser 10 G. Goslinga-A. Veltkamp %-% H. Elzinga-F. Eijgenraam 01 H. van Daalen-A. Terpstra 01 part: pnt. 1. Robert van Es 25 19 2. Hein Goslinga 24 18 3. Gerard van Es 20 16 4. Peter Haak 25 13% 5. Martin Witte 28 13 6. Anthonie Witte 18 12% 7. Rob Terpstra 21 12% 8. Sipke Hengst 25 12 9. Henk van Wilsum 24 11% 10. Bert van der Berg 23 11 11. Robert Maas 19 5 12. Cor Bremer 11 4 13. Jan Maas 11 3 14. Jos Bosma 17 2 15. Paul van Etten 13 1% 16. Jan Hopman 8 0 Dinsdag 6 februari is er geen jeugd schaken in „Olympic". Uitslagen 30 januari: C. Meedendorp-J. P. Hooijberg 11 C. Vinke-C. Groenhof J. P. Stam-W. Stam C. v. d. Werf-G. Dros W. Bakker-J. Schoo 2—0 1—1 0—2 1—1 H. Bruining-J. van Heerwaarden 20 P. Jansen-J. Vinke 11 In de middenmoot hielden J Schoo en W. Bakker elkaar in evenwicht, net als P. Jansen en J. Vinke. C. Meeden- dorp heeft tegen de sterke Joost Hooij berg waarschijnlijk de winst laten zit ten. C. Vinke won en kwam daardoor van de laatste plaats. G. Dros won fraai via stukwinst. J. van Heerwaarden heeft de remise laten glippen. In de districtskampioenschappen won nen Joost Hooijberg en C. Vinke hun partij. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Uitslagen: Martin Witte-Robert van Es 01 Bert van der Berg-Sipke Hengst 10 Jan Hopman-Peter Haak 01 Hein Goslinga-Jos Bosma 10 Anthonie Witte-Rob Terpstra 10 Jan Maas-Gerard van Es 01 Henk van Wilsum-Robert Maas 10 Jos Bosma-Robert van Es 01 Hein Goslinga-Martin Witte 01 Henk van Wilsum-Bert v. d. Berg 10 Jan Maas-Sipke Hengst 10 Jos Bosma-Robert Maas afgebr. Jan Hopman-Bert v. d. Berg 01 Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. van 31 jan tot en met 6 febr. 1973 Geboren; Zefanja-Sabana, dv. Hen drik J. Flier en Lia A. Veldwisch; Ma- riska, dv. Gjalt H. Steenhuizen en Toos- je C. van Borkulo; Alexandra Margare- tha, dv. Martinus P van de Wetering en Johanna C. Bakker; Yvonne Jolanda, dv. Biem Vlaming en Klaasje Wijbenga. Aardleidingen en bliksembeveiliging door L. van Schooten i" en. qui En hoe lang denkt u dat dat vroeg ze scherp. „Hij is niet »40 rlijk! De mensen zullen het hem :eggen, die durven het woord niet m lippen nemen als ze weten hoe et is. Maar hij zélf komt er achter, eft zoveel gelezen. En dan?" n zal hij u heel erg nodig hebben" >kter Waller langzaam, stond op. lem me niet kwalijk" zei ze opeens conventioneel „ik ben misschien srg op de man af geweest, dok- neemt ik niets kwalijk" er was een Bwachte hartelijkheid in zijn stem, i :'t ik kan doen, zal ik doen. U kunt ve e rekenen, met alles. Als u in de sit, als u advies nodig hebt, kom v mij, mevrouw Borger. Praat niet andere mensen, laat u niet naar 1st za^vers sturen; nu ben ik het die stel vertrouwen in mij, zoals ik •trouw U ben een noodzakelijke jenoot en ik geloof, een betrouw en dappere bondgenoot. Mevrouw •rsterkte". Hij hoorde zelf hoe reikend het woord was. stond voor het raam, toen hij haar Jv fiets zag stappen en wegrijden, ie haastige, altijd ergens naar toe :nde Trix Borger.... maar een ge vrouw, in diep nadenken ver in, moeizaam op weg naar een toe- t vol leed. dokter Waller voelde opeens smar- g de onvolmaaktheid van alle men- kunnen, het telkens weer falen Ie wetenschapwétenschap spreukendichter had gelijk", erde hij „wie wetenschap vermeer- die vermeerdert smart", toen moest hij meteen weer zijn •deelde aandacht wijden aan de deren van Jenneke van Jan de m haar op het hart binden dat als aar bleef lópen, er nóóit iets van it kon komen rineer Trix door het dorp liep of P, was er weinig dat haar ontging. T levendige ogen zagen alles en feen, door haar aktiviteiten kende ijna iedereen haar en ze had de °g niet gegroet, of ze moest de ander al weer toeknikken. De kinderen die ze inschakelde bij collectes en an dere akties, wuifden haar toe of riepen haar naam. „Mevrouw Borger behoort bij het stadsbeeld", had de burgemees ter eens geschertst". Maar nu reed ze als met blinde ogen. Ze zag niemand, raakte bijna onder een auto. Op de hoek van de straat moest ze even stoppen en toen zag ze opeens de gebontjaste mevrouw Minnema, die haar toewenkte. Mechanisch stapte ze af. „O mevrouw Borger", zei de gezette notarisvrouw, „is er toch weer zo'n na righeid, want nu hebben we die propa- ganda-avond voor de blinden op de 16e gezet en nu gaan die lui van de voetbal op diezelfde avond een feest houden „Zo.zei Trix, zonder dat het tot haar doordrong. en nu heb ik al tegen mevrouw Van Schalye gezegd, dat haar man er iets aan zou moeten doen, want als die twee avonden tegelijk zijn komt er bij ons natuurlijk geen mens en dan is alle moeite voor niets, maar mevrouw Van Schalye zegt dat ze daar haar man niet in kan mengen en dat we zelf naar het bestuur van de club moeten gaan en ik ken die mensen niet eens enne.bent u niet goed?" Trix had naar het papperige gezicht van de notarisvrouw gekeken, ze zag die mond alsmaar open en dicht gaan, open en dicht, als de bek van een goudvis tegen de glazen wand van het aquarium, ze hoorde een stem ratelen, ze vatte de woorden niet, ze dacht alleen aan de woorden van de dokter, aan Jan, haar Jan, aan die vreselijke ziekte. „Nee" zei ze, alsof ze wakker werd uit een droom, ,,ik.ik moet naar huis". „Kunt u dan niet die mensen van die voetbalclub", begon de notarisvrouw weer, die haar plan om dit zaakje weer op Trix af te schuiven, zag mislukken. „Néé", beet Trix opeens opgewoon fel. En zonder groet stapte ze op haar fiets en reed weg. De notarisvrouw keek haar geschandaliseerd na, draaide zich om en botste bij die manoeuvre, die nogal wat ruimte in beslag nam, bijna tegen juf frouw Dina van Poelstijn, compleet met ijsmuts en groene lodenjas, alsof ze van plan was een voettocht door de Alpen te gaan maken. „Pardon" zei mevrouw Dina ijzig be leefd. De notarisvrouw was haar sym pathie nietsympathieën had ze trouwens weinig. „O juffrouw Van Poelstijn" kwetterde mevrouw Minnema, blij dat ze haar hart meteen kon lqchten en het niet alle maal hoefde op te zouten, „weet u mis schien wat er met dat mevrouwtje Bor ger aan de hand is? Sta ik met haar te praten over die blindenavond, ze zegt geen boe of ba, stel ik haar een beleefde vraag, nee, zegt ze, rijdt weg, zonder boe of ba. dat zijn we toch zo niet ge wend, nietwaar?" „Misschien had ze geen zin in pra ten", zei juffrouw Dina met haar huza- renstem, „en daar kan ik, eerlijk gezegd, inkomen". De notarisvrouw trok haar bontkraag spaargirorekeningen dagelijks opvraagbare spaargelden perfektrekeningen termijnrekeningen 6 mnd. opzegging termijnrekeningen 12 mnd. opzegging termijnrekeningen 24 mnd. opzegging NUTSSPAARBANK wat hoger op. Wat 'n mensen had je hier toch in dat gat, mensen waar je mee moest omgaan! Die ouwe vrijster was óók zo'n onmogelijk stuk Neder lands fabrikaat, maar ja, een goede cliënt, dus je moest wel mooi weer spe len! Een ogenblik lag het haar op de lippen om juffrouw Dina te vragen, wie dat gevalletje met die voetbalclub zou moeten opknappen, maar één blik op het vierkante, bijna mannelijke gezicht met de paarsige neus onder de befaam de ijsmuts, deed haar van dat voorne men afzien. Juffrouw Dina zou 't zelf zéker niet doen, en haar ronduit zeggen het zélf maar te doen. Weet je wat: ze zou het mevrouw Waller vragen, die had als doktersvrouw misschien invloed! „We zullen er iets aan moeten doen", prevelde ze, „nu juffrouw Van Poelstijn, tot ziens dan maar weer". „Tot ziens" gromde juffrouw Dina en zette vastbesloten haar tocht voort. Trix fietste eenzaam door de lanen. Ze was op weg naar huis, maar ze durf de niet naar huis. Ze durfde haar ge zicht niet laten zien, ze voelde dat ze er ontredderd, wanhopig uitzag. Zó niet naar de kinderen, zó niet naar Jan. Kon ze maar ergenséven zitten, éven tot jezelf komen.ze fietste De Keizers kroon voorbijdaar even gaan zit ten?. een kopje koffie drinken?. dat kon je hier niet doen, de mensen zouden zich afvragen wat mevrouw Borger in De Keizerskroon deed, koffie drinken kon ze toch thuis ooken Rozijn, de eigenaar, zou een praatje komen maken. Nee, dat niet. Opeens zag ze Georgette van Door- nink lopen met haar grote barzoi, vlak bij haar huisze liep het hek in, zocht naar haar sleutel, keek nog even om en zag Trix. Meteen liep ze terug naar het hek. „Was uw man nog verontwaardigd", ze gebruikte nog vaak schoolboeken woorden, „dat u zo laat thuis kwam, ja? Verleden week?" Trix wilde glimlachen, iets zeggen, maar haar gezicht leek verstijfd, haar lippen kwamen nauwelijks van elkaar. Ze schudde het hoofd. Georgette zag haar met grote ogen aan. „Mevrouw Borger. is er wat. er is wat met ukom even met mij mee. ja. U bent niet geheel goed". Trix schudde het hoofd, maar slikte en zei „Graag". Misschien was dit het, misschien kon ze hier, bij deze stille vrouw die zo goed te luisteren wist, even tot zichzelf komen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7