De Sabena heeft geen schulden" Wieringen snakt naar mosselcultuur geling voor ang van kerfdieren Vonhoff sprak over nationale landschapsparken rekt ekteur C. Goënga ilife /y rkoop schapen is beleidskwestie SPORTPROGRAMMA Gunstig voor werkgelegenheid Hobbyclub Athena op de markt voor Vietnam Derde blad Texelse Courant, vrijdag 9 februari 1973 '1 2 i Sabena heeft voor geen cent Er staan althans geen rekenm an vóór 1 januari j.l. meer open. leuren die menen dat het anders pten zich maar melden". Aldus de Goënga, direkteur van de Stich- grarisch Bedrijf ten Behoeve van Jtuurbchoud Texel (Sabena) in een op de geruchtmakende publica- Jrer dc stichting. De heer Goënga larmee afrekenen met de bewe- kt er steeds meer klachten zouden In crediteuren over het uitblijven ptaling, een mededeling die ook tam in het verslag in onze krant i donderdag gehouden rechtzaak. rflmstree'en stichtingsdirekteur is er ®ït gelukkig mee dat geschreven is zich als bestuurslid „beschouwt", jt: dat ik naast mijn direkteur- :evens bestuurslid ben is voor de ink helemaal geen vraag meer. -en er bij de katholieke bond van ■»el in de Agrarische Voedings- en liddelenbedrijven (waar men lat bestuurslidmaatschap en di- rschap wettelijk onverenigbaar iders over denkt, doet daar vol- heer Goënga niets aan af. Tij- rechtzitting is door mej. E. Dijt |gd dat de heer Goënga tevens •slid is. kom werd zo lang geheim gehou- t de heer W. Albers per 1 novem- jpt bestuurslid van de stichting benoemd? De heer Goënga: „Dat pten in overleg met de heer Gar- I Albers wist weinig van de stich- pj kende geen achtergronden. Wij niet dat men hem in de moei ten zou betrekken. Als men mij Ie publicaties had gevraagd wie et bestuur zaten, zou ik de naam wel hebben genoemd". Nog twee kandidaten |eer Goënga vertelde ons dat het igsbestuur met nog twee perso- het meerdere malen voorkomt, iden en katten als zwerfdieren aangetroffen is in samenwer- kssen bet gemeentebestuur en de litie van Texel een regeling tot Jekomen. )en en katten, die als zwerfdieren aangegeven en loslopende hon door de politie worden aange- worden ondergebracht in het i-pesion „Ellen" nabij garage aan de Keesomlaan te Den Burg. [worden ze gedurende zeven da- rzorgd, zodat de eigenaar in de Uieid wordt gesteld zijn vermiste Jter terug te halen, tegen beta- |n de tot dat tijdstip gemaakte kosten. verdient derhalve aanbeveling n, bij vermissing van zijn huis- frstond kontakt opneemt met de pa zeven dagen geen eigenaar 1 aangegeven dier komt opdagen, pangenomen, dat er geen eige- l of dat deze zo weinig belang- I heeft, dat het beter is dat het Irdt verzorgd door een dieren- die zich daarvoor beschikbaar t uiterste geval zal na zeven da leten worden overgegaan tot af- Ieder die genegen is een zwerf- I zwerfkat te verzorgen kan zich |r melden bij de rijkspolitie te Tg, telefoon 2644 of bij de pen- pster Ellen, telefoon 3308. Iregeling geldt alleen voor die Tren, die bij de politie zijn aan- Er kunnen dus geen dieren Jeeks door de vinder naar het I gebracht worden. Op de rug gezien de heren J de Graaf van de AVG-bond en P. Bakker (een der leiders van het schapenbedrijf van Sabe na) toekijkend bij het inladen van een transport schapen bestemd voor verkoop. De Sabena-kudde wordt tot ongeveer 500 schapen teruggebracht, volgens de AVG- bond om de schulden te kunnen betalen. Volgens direkteur C. Goënga betreft het slechts een bedrijfseconomische maatre gel die het mogelijk moet maken dat het schapenbedrijf strak nog slechts door één man wordt gedreven. nen zal worden uitgebreid. Het gaat om de heren Roos (president-commissaris van de Amro-bank) en Sipkes (direkteur van de Ned. Heidemij), twee klinkende namen die er mogelijk toe zullen bij dragen dat de Sabena zich wat beter kan presenteren. Genoemde heren heb ben zich in principe bereid verklaard, maar hebben nog niet beslist. De namen Roos en Sipkes werden reeds genoemd tijdens de rechtzitting van donderdag. Stichting of B.V. In een eerder artikel maakten wij melding van het voornemen om Sabena tot besloten vennootschap te maken per 1 januari j.l. Waarom is dit nog niet ge beurd? De heer Goënga: er is weer stand gerezen bij de natuurbescher mingsorganisaties. Die voelen niet zo veel voor zo'n commerciële status. Maar als de heren Sipkes en Roos in het be stuur zitting zullen nemen, zal de stich ting waarschijnlijk toch wel een B.V. worden. Schapen verkopen De Sabena is bezig tweehonderd van haar schapen te verkopen. Volgens de AVG-bond gebeurt dit omdat dringend geld nodig is voor het betalen van schulden, zodat deze transakties kunnen worden gezien als een bewijs dat het met de Sabena somber is gesteld. De heer Goënga spreekt echter van een be drijfseconomische maatregel 'waartoe al geruime tijd geleden is beslist. Als ge volg van de ongunstige publicaties waardoor crediteuren plotseling onge duldig werden, zijn deze verkopingen wel sneller doorgevoerd dan de bedoe ling was. Mede aan de hand van cij fers van het Landbouw Economisoh In stituut is berekend dat het beter is een kudde van weinig meer dan 500 scha pen aan te houden waarmee zich één man kan bezig houden. Van de twee mensen die het schapenbedrijf van Sa bena leiden zal er dus één moeten ver dwijnen of ander werk moeten krij gen ZATERDAG 10 FEBRUARI: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Zaandijk, 15.45 uur Junioren: Texel Al-Kaagvogels Al, 15.45 uur Vios A2-Oosterend Al, 15.45 uur WGW BI-Texel BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Winkel Bl-Tex. Boys BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Oosterend Bl-Flevo B2, 14.30 uur W.Meer B2-De Koog BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) (terrein Middenmeer) ZDH Bl-Helder B5, 14.30 uur Tex. Boys B2-Oosterend B2, 14.30 u. .Texel Cl-ZAP C2, 14.30 uur Pupillen: Afdeling A: Oosterend b-Texel a, 13.30 uur Tex. Boys b-Oosterend a, 13.30 uur De Koog a-ZDH a, 14.30 uur Tex. Boys a-Texel c, 15.45 uur Afdeling B: Oosterend c-Tex. Boys c, 12.00 uur Texel e-Tex. Boys d, 14.30 uur ZDH b-Texel d, 13.45 uur ZONDAG 11 FEBRUARI: 4de klasse B KNVB: Texel-Holandia T., 14.30 uur Afdeling Noordholland: DESS-Cocksdorp, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Conzelo-De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 13 00 uur) GSV-Oosterend, 14.30 uur Vesdo-ZDH, 14.00 uur (vertrek boot 11.00 uur) Schellinkhout-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Flevo 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel 3-Helder 4, 12.15 uur Oudesluis 2-ZDH 2, 14.30 uur (vertrek boot 13 00 uur) Tex. Boys 2-WGW 5, 14.30 uur JVC 5-Texel 4, 12.00 uur (vertrek boot 11.00 uur) Oosterend 2-DWOW 3, 14.30 uur Callantsoog 3-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Cocksdorp 2-SRC- 6, 14.30 uur Oosterend 3-Zeemaoht 4, 12.15 uur ZDH 3-Flevo 5, 14.30 uur Junioren: W.Vogels A3-C'dorp Al, 14.30 uur ZDH Al-ZAP A2, 12.15 uur Helder A3-Tex. Boys Al, 14.00 uur SAMEN REIZEN: ZATERDAG 10 FEBRUARI: Tex. Boys BI en De Koog BI ZONDAG 11 FEBRUARI: Cocksdorp en Tex. Boys De Koog en De Koog 2 Texel 2 en ZDH 2 Texel 4 aparte bus MEDEDELINGEN S.V. Texel Het eerste ontvangt Hollandia T. thuis, een van de degradatiekandidaten. Het zal dus wel weer moeilijk worden om de punten op Texel te houden. Het is toch wel opvallend, dat we de meeste punten verliezen aan elftallen, die on deraan staan. Flevo, Spirit, Hollandia T. en Grasshoppers zijn toch elftallen, die we moeten kunnen hebben. Stel je voor als we deze wedstrijden eens ge wonnen hadden, dan hadden we bo venaan gestaan. Hoe bestaat het, zeg gen ze dan. Laten we nu eens afreke nen met deze gang van zaken en met z'n allen er tegenaan gaan en niet de tegenpartij insluiten, zodat er geen doorkomen aan is. Het tweede moet al de laatste uitwed strijd spelen en tegen Flevo 2 zit er wel een puntje in. Texel 3 ontvangt Helder 4 en ook hier zitten de punten in. Het vierde moet nog enige punten hebben om degradatie te voorkomen. Tegen JVC 5 is er de kans op. Junioren Al ontvangt de kampioen Kaagvogels Al, dat zondag met liefst 191 won van Watervogels A2. Laten jullie nu eens zien, dat ze op Texel toch ook nog wel kunnen voetballen. Junioren BI, uit naar WGW BI, heeft niet veel 'kansen op succes. Junioren Cl, dat ZAP C2 op eigen terrein ontmoet, moet kunnen winnen. Ten C. S.V. Oosterend Zaterdag spelen de senioren thuis te gen Zaandijk, dat hooggenoteerd staat op de ranglijst. Nu jullie de draad een beetje kwijt zijn, zal het ongetwijfeld een zware dobber worden. Maar probeer de punten toch thuis te houden, het wordt hoog tijd, dat er weer eens ge wonnen wordt. Aanvang 15.45 uur. Scheidsrechter is de heer J. Haasnoot. De Al junioren spelen uit tegen het wisselvallige Vios A2 uit Warmerhui- zen. We houden het op winst, hoewel het oppassen blijft. Aanvang 15.45 uur. Scheidsrechter is de heer J. Greven. De BI junioren spelen om half drie thuis tegen de B2 junioren van Flevo, WIERINGEN Met grote belang stelling volgt Wieringen het vraagstuk van de verplaatsing de mosselverwater- plaatsen. Er zit weinig vaart in dit pro bleem, een oplossing lijkt nog ver weg en niets wijst erop, dat Wieringen defi nitief in aanmerking komt als vesti gingsplaats voor de mosselverwatering. Onlangs is wel Texel genoemd. Voor vele vissers een onbegrijpelijke zaak. Uit ervaring weten zij, dat de mossel percelen in de buurt van het Amstel- diep uitstekende mosselen leveren. Deze matte ontwikkeling is voor Wie ringen teleurstellend. In september '72 heeft men een alternatief plan het licht doen zien, waarin ruime aandacht is be steed aan de mosselverwatering. De verwaterplaatsen waren gepland in het Malzwin, waar het water een voortref felijk zoutgehalte heeft. Ook het lozen van het IJsselmeerwater brengt hierin geen doorslaggevende verstoring. Dit alternatieve plan zal echter veel geld vergen, niet in het minst de mos- „Nationale landschappen is een bete re term dan nationale landschapsparken, want bij dit laatste wordt al te snel ge dacht aan boeren, die met rijkspetten op agrarische schijnbewegingen moeten maken cn die niet de kans hebben een redelijke bedrijfsvoering te scheppen. Zo is het niet en zo kijkt C.R.M. niet te- tegen dit probleem aan". Aldus staats secretaris H. J. L. Vonhoff van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk op de algemene vergadering van de Gel- dersche Maatschappij voor Landbouw op donderdag 25 januari 1973 te Arn hem, waar hij sprak over het onder werp: „Landbouw en landschap". De „Nota inzake een systeem van Na tionale Parken en Nationale Land schapsparken in Nederland" - in eerste instantie een interne ambtelijke nota - is in de openbaarheid gebracht om de discussie over deze aangelegenheden te bevorderen. „Deze interne ambtelijke notities zul len zeker niet het laatste woord zijn. Alle belanghebbenden zullen volop de gelegenheid krijgen hierop te reageren en hun mening kenbaar te maken. Het ontwikkelen van een goed landschap is zonder medewerking van de landbouw en andere grondeigenaren niet wense lijk en niet mogelijk", aldus de heer Vonhoff. De Staatssecretaris, die uitvoerig over de te volgen procedure sprak, merkte op dat er bij de nationale landschappen naast de puur landschappelijke vele an dere belangen meespelen. Met name dacht hij hierbij aan in dit landschap voorkomende monumenten als kastelen, oude boerderijen, molens enz., doch ook aan verkeerswegen, dorpen en kleine industriële eenheden. Een gestoffeerd landschap heeft volgens hem niet alleen esthetische maar ook praktische waarde. De heer Vonhoff: „Gelderland is ook in dit opzicht een uiterst interressant gebied. Nationale landschappen en nati onale parken in spe zijn reeds voor handen. Bij deze laatste is te denken aan gebieden van tenminste 1000 ha, bestaande uit natuurterreinen, wateren en bossen met een bijzondere natuurlij ke en landschappelijke gesteldheid en een bijzonder planten-en dierenleven. Het is overigens onverstandig de con clusie te trekken, dat van de zijde van de overheid op korte termijn grote aan kopen gedaan zullen worden. Wij zijn nog niet aan een aanwijzingsfase toe. De discussie komt nu pas goed op gang. Eerst moet echter de zogenaamde Com- missie-Verhoeve haar advies uitbren gen. Zoals de zaken zich nu aan ons voordoen zal aan het eind van de jaren zeventig het beleid zijn uitwerking heb ben en zullen dc eerste gebieden als „Nationaal Landschap" aangewezen kunnen worden. (Uit: Staatscourant van 26 januari j.l.). selverwaterplaats, die geheel kunstma tig moet worden. Het natuurlijk verwa teren van mosselen vraagt namelijk een getijdenverschil van circa 1.70 meter. Bij Den Oever is dit verschil circa 1 30 meter. Men is echter al weer bezig met een tweede altenatief plan, dat andere mo gelijkheden biedt voor het situeren van een mossel verwaterplaats, bijvoorbeeld zeer dicht bij Den Oever, hetgeen aan zienlijke kosten bespaart. Hiermee blijft men ook ten oosten van het Amsteldiep, zodat de natuur op het Balgzand in geen enkele opzicht wordt aangetast. Het realiseren van zo'n plan heeft overigens verder strekkende consequen ties. De haven van Den Oever moet vanuit zee bereikbaar blijven; in Den Oever komt een flink stuk werkgele genheid, onder meer door vestiging van visverwerkende bedrijven. Men rekent overigens op medewerking van de han del, die immers steeds voorstander is geweest van mosselverwaterplaatsen aan de :wal. In het eerste alternatieve plan zijn ook andere toekomstige problemen aan gestipt en gekoppeld aan de verwater plaatsen. Voor een oplossing hiervan wordt gedacht aan een goede vaarroute vanf zee naar Den Oever. De aan te leggen dijk van Malzwin naar Den Oever is als verbindingsweg voor het vervoer der mossels te gebruiken. Maar als stroomgeleiding voor het op diepte houden van de vaargeul naar Den Oever en van de haven aldaar krijgt deze dijk een veel belangrijker functie. Er wordt immers verwacht, dat er in deze vaargeul en in de haven weinig of niet meer behoeft te worden gebaggerd. Het vraagstuk rond de mosselverwa terplaatsen is ongeveer zo oud als het Deltaplan. Zodra vaststond dat de Oos- terschelde zou worden afgesloten, moest naar andere verwaterplaatsen worden gezocht. Het liefst had men deze in Zeeland gehouden. Er was gedacht aan het Veerse meer, later aan het uiterste westen van de Oosterschelde. Maar ook zijn er moge lijkheden in de Waddenzee bij Zurich, bij Texel en in het Malzwin. De ont wikkeling is intussen al zover ge vorderd, dat er nu nog drie plaatsen voor vestiging van mosselverwater plaatsen „kandidaat" zijn: de Ooster schelde, Texel en Wieringen. Inmiddels is de Oosterschelde vrijwel afgeschreven, Wieringen is naar een lager niveau verhuisd en alleen Texel is sterk naar voren geschoven- Dit alles neemt niet weg, dat Wieringen zijn uiterste best zal doen, de verwater plaatsen binnen haar grenzen te krij gen. (uit; Schager Courant) wat toch wel een zege moet kunnen worden. Scheidsrechter is de heer P. J. F. van der Gracht. De B2 junioren spelen om half drie uit op het Boys-veld tegen de B2 junio ren van Tex. Boys, die stevig aan de leiding staan, zodat het wel een te zwa re opgave zal blijken te zijn. Scheids rechter is de heer P. F. van Sambeek. Voor pupillen, zie het programma, el ders in dit blad. Voor opstellingen, zie het kastje. Zondag gaat het eerste uit naar GSV in Groot-Schermer. Hoewel gehandicapt wordt aangetreden, moet er toch weer eens een puntje behaald zien te worden, want de rode lantaarn begint nu toch wel dichtbij te komen. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer A. W. Schager. Het tweede speelt thuis om half drie tegen DWOW 3, dat als middenmoter op de ranglijst staat. Dus jullie, als kop loper, moeten opnieuw tot een zege in staat zijn. Het derde komt ook weer aan bod en speelt om 12.15 uur, thuis, tegen het sterke Zeemacht 4. Hoewel het met mee zal vallen, rekenen we toch op een punt. Allemaal weer veel succes Feestavond Denken de leden zaterdag a.s. om de feestavond in „Strends-end". Het be looft een gezellige avond te worden, dus hopen we op een grote opkomst. Aan vang 8 uur. Ook introducees zijn van harte welkom. P.K. Z.D.H. Zondag gaat het eerste naar Vesdo in Schagerbrug. Deze ploeg staat in de middenmoot en is op eigen veld een zeer lastige tegenstander. Drijver, Hin en Zijm zijn licht geblesseerd terwijl J. Duinker met vakantie is. De opstelling is daarom nog onzeker. Vóór de wed strijd zal nog een bezoek gebracht wor den aan de heer Haagsma. Vertrek met de boot van 11.00 uur met eigen auto's. De wedstrijd begint om 14.00 uur en staat onder leiding van de heer H. van der Laan. ZDH 2 gaat naar Oudesluis 2, waar het ook moeilijk voor onze jongens zal worden. Alleen door vanuit de verdedi ging te spelen is er een punt te behalen. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer J. de Boer. ZDH 3 speelt om 14.30 uur thuis tegen Flevo 5. We dachten dat het 3e zondag wel weer een stap dichter bij het kam pioenschap zou komen, want een over winning zit er wel in. Scheidsrechter is de heer F. Zwanenburg. Junioren Al spelen om 12.15 uur thuis tegen ZAP A2. Als de kansen nu benut worden dan zitten er wel 2 pun ten in. Scheidsrechter is de heer J. Hop man. ZDH Bl-Helder B5 staat voor zater dag op het programma. Hopelijk zijn jullie goed door de lange rustperiode gekomen. Scheidsrechter is de heer H. van Tatenhove. Hopelijk zijn de pupillen zaterdag be ter opdreef dan vorige week, zodat de punten nu weer aan ZDH-zijde blijven. Voor het volgende weekend zijn alle elftallen vrij, uitgezonderd het 2e dat om 12.00 uur uit tegen Geelzwart 4 speelt. De P. Tex. Boys Voor Boys 1 zondag de verre rit naar Schellinkhout. Vertrek boot 12.00 uur. Aanvang 14.00 uur. Het tweede ontvangt lijstaanvoerder WGW 5. Als jullie erin slagen ze te ver slaan, dan blijft de spanning nog even gehandhaafd. Terreindienst: Th. Witte en G. Dijk graaf (zaterdag s.v.p.). Ook de A junioren hebben een sterke tegenstander. We kunnen nu beter voor de dag komen dan afgelopen zondag dus kan het tegen Helder A3 een spannende strijd worden. Aanvangstijd is gewijzigd in 14.00 uur. Brommers mee, dan kan de boot van half vijf terug gehaald worden. Zaterdag krijgen de junioren BI een stevige klus te verwerken. Zij gaan met de boot van 13.00 uur naar het boven- aanstaande Winkel BI. Zet je beste beentje voor. Boys B2 speelt op eigen terrein (half drie) tegen Oosterend B2. Jullie zijn aan je stand verplicht te winnen. Doe je best. Junioren Cl is vrij. Voor pupillenwedstrijden zie het kast je en wedstrijdprogramma. Succes allemaal In het weekend van 17 - 18 februari zijn alle Boys-elftallen vrij van com petitiewedstrijden. A.W. A.s. maandag zal op de markt een kraam vol met geverfde en ongeverfde beeldjes te vinden zijn van de hobby club Athena, die de gehele opbrengst van de beeldjes beschikbaar stelt voor de aktie „Heel Vietnam". Bovenstaande is een idee van de kinderen van de hob byclub. Het geld wordt allemaal in een grote bus gestopt die in de LTS geopend zal worden als de markt voorbij is. Onge twijfeld zal de totaalopbrengst niet ge ring zijn daar de beeldjes vaak bijzon der origineel zijn. Ook wordt verwacht dat de ongeverfde beeldjes weg zullen vliegen, dit in verband met het komen de paasfeest, dat nagenoeg alle kinderen natuurlijk weer naar een penseel zal doen grijpen. Bovendien is bij de kraam een olieverfschilderij, gemaakt door me vrouw Janssen, te vinden, dat aan de meest biedende verkocht zal worden.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9