Marine mag schieten Nog twee protesten tegen natuurrecreatiecentrum De stranding van de Valborg Camping Zielman Van Waddenvereniging en Contact Natuurbescherming Iedereen is welkom op verenigingshearing Oosterend Present Als extra attractie Frans „Flambardi" „de Beerekuil" Excursie naar faculteit voor Diergeneeskunde Mr. Koos niet in Sabena VERVOLG VAN PAG. 1 TEXELS VERLEDEN IN BEELD Gezinsdienst te Den Hoorn Den Hoorn bracht ƒ300, voor Vietnam bijeen Weekenddiensten artsen Kerkdiensten Na de Werkgroep Landschapszorg Texel hebben nu ook de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Waddenzee en het Contact Natuurbescherming Noordholland de Kroon gevraagd het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland te vernietigen om de bouw van een natuurrecreatiecentrum in de duinen bij paal 17 toe te staan. Beide organisaties hanteren ongeveer dezelfde argumenten als de Werkgroep Landschapszorg. De Wadden vereniging is van mening dat de beslissing om het centrum te bouwen op een plaats die daarvoor ongeëigend is, het gevolg is niet zozeer van het feit dat er geen an dere mogelijkheden zijn als wel dat het aanwijzen van een andere plaats zou kunnen inhouden dat een reeds toege zegde subsidie van het ministerie van CRM zou komen te vervallen. Volgens de Waddenvereniging hebben ook Ge deputeerde Staten duidelijk laten blij ken dat ook zij de voorgenomen bouw plaats niet ideaal vinden. Subsidie De Waddenvereniging schrijft aan de Koningin dat zij van mening is dat bij het zoeken naar een betere plaats de subsidie voor dit op zich zeer waarde volle projekt beschikbaar moet blijven. „Het is o.i. zeer wel mogelijk het cen trum op een andere plaats te projekte- ren die daar beter geschikt voor is en daarvoor een goede procedure volgens de wet op de ruimtelijke ordening te volgen". Er wordt op gewezen dat daar bij de koppeling aan de educatieve mo gelijkheden in het duinterrein niet in gevaar hoeft te komen waarbij wordt geattendeerd op de mogelijkheid van educatieve duinwandelingen zoals die op vele plaatsen regelmatig gehouden worden en die ook vanuit dit centrum op een andere plaats te organiseren zijn. „Een en ander zal enige tijd vergen maar dit mag o.i. geen reden zijn een subsidie daarom maar te laten verval len. Wij wijzen in dit verband op de tal loze projekten die met overheidsgelden tot stand komen en waarvoor de beno digde gelden jarenlang op de begroting blijven gereserveerd, zelfs nog als deze projekten niet meer als gewenst worden beschouwd". De Waddenvereniging vindt het dan ook onaanvaardbaar dat in het geval van het Texelse natuurre creatiecentrum met vervallen verklaren van de subsidie wordt gedreigd als het natuurrecreatiecentrum niet snel wordt gerealiseerd. Dit dwingt de gemeente Texel en G.S. om óf een onaanvaard bare planologische beslissing te nemen of misschien van de realisering van het centrum te moeten afzien. Dinsdag 20 februari zal, zoals bekend, in Casino een hooravond worden gehou den voor de Texelse verenigingen. Op deze bijeenkomst zal de nieuwe subsi dieverordening aan de orde worden ge steld. Ieder is in de gelegenheid om op- of aanmerkingen te maken. Men ver zocht ons er betrokkenen op te wijzen dat de hearing niet alleen toegankelijk is voor verenigingen die in de huidige situatie al met subsidiëring te maken hebben. Ook de aanwezigheid van an deren is gewenst. Reünie Het bestuur heeft besloten, evenals vijf jaar geleden, ter gelegen heid van Oos- ierend Present een gezellig samenzijn met attraktie voor alle oud-Oos- terenders te organiseren. Dit zal gebeu ren op woens- dagavond 4 V juli, dus vlak voor het grote feest begint. Gehoopt wordt dat velen op deze reünie zullen worden geattendeerd door middel van deze krant. Oud-Oosterenders wonen overal, zelfs op Texel! Wie mee wil doen moet een briefkaart met naam (of na men) en adres sturen aan de secretaris de heer J. J. ten Camp, Achtertune 25 te Oosterend. Er wordt op u gerekend! Vanavond Alle Oosterenders worden bij deze herinnerd aan de grote vergadering die vrijdagavond 16 februari, heden, in De Bijenkorf wordt gehouden. Aanvang acht uur. voor dit weekend in De Koog. Het Contact Natuurbescherming Noordholland wijst in zijn verzoek aan de Koningin op het unieke karakter van het omstreden duingebied. Het geplande natuurrecreatiecentrum zal informatie verschaffen inzake natuurbehoud en mi lieubeheer. „Men dient in ogenschouw te nemen dat een dergelijk centrum zelf geen storend element in het natuurlijk milieu mag vormen wil althans nog voordat met de bouw is begonnen de doelstellingen geen geweld worden aan gedaan". Ook het Contact Natuurbe scherming vindt het verwerpelijk dat de bouw is toegestaan onder druk van de dreiging van het intrekken van de sub sidie en roept op tot overleg tussen be langhebbenden om een alternatieve mo gelijkheid te vinden voor vestiging van het natuurrecreatiecentrum op Texel. Op woensdag 7 maart zal een excursie worden gehouden naar de faculteit voor diergeneeskunde te Utrecht. Daartoe is besloten naar aanleiding van vragen van verschillende agrariërs. Desge vraagd kreeg men te horen dat de Texelse groep kan worden rondgeleid tussen 13.00 en 15.00 uur. Voorwaarde is dat uitsluitend agrariërs deelnemen, eventueel met hun huisgenoten en per soneel. De groep mag niet groter zijn dan dertig personen. Het is de bedoeling dat een bezoek wordt gebracht aan de kliniek voor in wendige ziekten en aan de kliniek voor heelkunde. Gereisd zal worden met een AOT-bus die om half negen 's morgens van de Elemert vertrekt zodat men met de boot van 9 uur overgaat. Verwacht wordt dat men bij de terugreis de boot van 17.30 uur kan halen. De kosten van de reis zullen ƒ25,per persoon bedra gen. Daarbij is alles inbegrepen, dus de bus- en bootkosten, een lunch in de kantine van de faculteit en eventueel een kop koffie tijdens de reis. Gegadig den dienen zich binnen een week op te geven bij mej. Joh. Witte, „Bloemwijk", telefoon (02220) 2163 of bij J. van Tunen, Zuid-Haffel B 16a, Den Burg, telefoon (02220) 2090. De reiskosten dienen tevo ren bij een der genoemde personen wor den voldaan. Deze keer een foto die maar liefst 70 jaar oud is. Het schip is de Deense drie- mastschcener „Valborg" die op 10 okto ber 1903 bij de Eierlandse vuurtoren op het strand liep. De Texelse Courant van 15 oktober maakte als volgt melding van deze ge beurtenis: „De Cocksdorp, 11 October Gisteren strandde even bewesten den vuurtoren van Eierland de Deensche driemastschoener „Valborg" van Soend-y borg met brokken marmer gevoerd door kapitein Rasmussen van Christiansand naar Boulogne. Zoodra men hier ver nam, dat er een schip in nood verkeer de, werden maatregelen genomen om zoo mogelijk met de reddingboot de in nood verkeerende schepelingen te red den. In betrekkelijk korten tijd was men met de boot recht voor de strandings plaats en hoewel de zee hevig te keer ging, wist haar kloeke bemanning de schepelingen, zeven in getal, behouden aan het strand te brengen. De stuurman was bij de stranding tegen de verschan sing gesmeten en had een paar ribben De Koninklijke Marine mag op de Hors een schietinrichting oprichten, in werking brengen en in werking houden. De Kroon heeft de gevraagde hinder wetvergunning, waartegen door een groot aantal personen was geprotes teerd, toegekend. Volgens de Kroon is geen ernstige lawaaihinder te duchten. Ook wordt niet gevreesd voor ernstige aantasting van de nabijgelegen natuur gebieden o.m. gezien het feit dat per jaar maximaal 60 dagen mogen worden geoefend. De vergunning wordt ver leend onder de volgende voorwaarden: 1. De plaats van de vlaggenlijn moet in nauw overleg met Staatsbosbeheer zijn bepaald. Het betreden van de dui nen waarin de vlaggenmasten en de waarnemingsposten zijn gelegen en het verblijven aldaar moet in nauw overleg met Staatsbosbeheer plaatsvinden. 2. Na elke oefening moeten zo snel mogelijk de resten van de afgeworpen projektielen worden verwijderd. 3. In de hulpwaarnemingsposten moe ten brandzwepen aanwezig zijn. 4. Indien zich iemand in de onveilige zone bevindt, mogen geen projektielen worden afgeworpen. De zestig dagen waarop mag worden geoefend moeten vallen in de periode 1 april tot en met 31 mei en 1 septem ber tot en met 1 oktober. Op zaterdagen en zon- en feestdagen zal niet worden geoefend. De heer Mr. R. F. Roos te Amsterdam, lid van de Raad van Bestuur van de Amro-bank, verzocht ons nog eens te benadrukken dat hij geen lid is van het stichtingsbestuur van de Stichting Agrarisch Bedrijf ten behoeve van het Natuurbehoud (Sabena). Wel is hij daar toe aangezocht door de heren Garritsen en Goenga. In verband met de thans nog weinig overzichtelijke situatie van deze stichting, meent hij over het al dan niet zitting nemen in het bestuur pas te kunnen beslissen als de sociale rust bij de medewerkers is teruggekeerd, de jaarstukken door de accountant zijn goedgekeurd en de rentabiliteit van het bedrijf voldoende is aangetoond. door de heer Zielman werd voorgestaan: geen gewone camping maar een terrein dat speciaal was afgestemd op de be hoeften van rustzoekende recreanten, van natuurminnaars. Totaal zouden er hoogstens 800 personen terecht kunnen. Op 18 september schreven B. en W. een brief aan een der gedeputeerden per soonlijk, de heer J. van Dis. Eindelijk kwam dan het antwoord op 31 oktober: G.S. lieten weten dat vestiging van ver- blij fsakkommodatie buiten de grote daarvoor aangewezen gebieden in prin cipe wel aanvaardbaar was maar dat dergelijke projekten zoveel mogelijk via de normale bestemmingsplan-iprocedure moesten worden geregeld, dus niet door een artikel 19-procedure. Dit met het oog op precedenten die het vooruitlopen op bestemmingsplannen met zich mee zouden kunnen brengen. Wat daarna kwam sloeg echter de meeste hoop de bodem in. G.S. zeiden onomwonden het „overigens" onaanvaardbaar te vinden dat in de omgeving van het rustieke en kwetsbare gebied de Hoge Berg wezens vreemde elementen als kampeerterrei nen zouden moeten worden toegelaten. Dat men het oog had op „rustige" kam peerders werd niet relevant geacht. De mogelijkheid dat de windsingels nu moeten verdwijnen woog volgens G.S. niet op tegen de nadelen die aan de realisering van het plan Zielman waren ^verbonden. Dus geen verklaring van fgeen bezwaar. Teleurstelling Dat was erg teleurstellend voor Ziel man, maar ook voor B. en W. die kort voor deze afwijzing de indruk hadden gekregen dat het plan bij de provincie wel kans van slagen had. Desgevraagd was namelijk een groter dan het oor spronkelijke plan ingediend omdat dit meer aanvaardbaar was. Na de afwijzing lieten B. en W. de zaak niet rusten. Besloten werd op nieuw te gaan proberen, nu volgens de normale bestemmingsplanprocedure die de mogelijkheid biedt om bij afwijzing door Gedeputeerde Staten in beroep te gaan bij de Kroon. Men wilde niet de ontwikkeling van het hele bestemmings plan buitengebied afwachten (daarmee kunnen nog jaren gemoeid zijn) maar voor het terrein van Zielman een deel- plan maken en dat zo snel mogelijk apart indienen. Het ontwerp voor dit dcelplan is inmiddels gereed en zal ter visie worden gelegd. Dat Gedeputeerde Staten het zullen afwijzen staat nage noeg vast. De Kroon zal dus een uit spraak moeten doen en degenen die va ker met dit bijltje hebben gehakt, we ten dat ook hiermee zeker twee jaar gemoeid zal zijn. Voorlopig dus geen uitkomst voor Zielman. Naast het uitblijven van in komsten wacht hij ook op de uitkering inzake de bedrijfsbeëindiging. Dat geld wordt niet uitbetaald zolang de betrok ken grond nog geen definitieve bestem ming heeft. Men kan zich voorstellen dat de heer Zielman de laatste tijd wat somber is gestemd. gebroken. Zijn zoon had zich aan een hand bezeerd. Na van den doorgestanen angst wat te zijn bekomen, werden ze oer as naar hier gebracht en gehuisvest bij den logementhouder Buijs. Het schip, dat nog geen jaar oud is, zit op het vaste strand en schijnt weinig te hebben geleden. De bemanning der reddingboot, die de redding op zoo cordate wijze volbracht, bestond uit de volgende personen: W. Griek (schipper), Jb. v.d. Koog, P. Boon, A. Bakker, R. Buis, J. Griek, C. Boon Az., M. Boon Jz., A. List en J. Stark." Drie dagen later vertrok de beman ning. De kapitein zou echter weer terug komen om bij het lossen van de zware lading aanwezig te zijn. (De foto geeft een beeld van het lossen). De Texelse Courant van 18 oktober meldde; „Door Cocksdorper visscherlie- den is heden aangenomen de bij den vuurtoren van Eierland gestrande drie mastschoener af te brengen voor de som van ƒ3.000, Blijkbaar is deze operatie vlot verlo pen want de verdere nummers van de krant maken geen melding meer van het geval. DEN HOORN Zondagmorgen a.s. zal om 9.30 uur in de Hervormde kerk te Den Hoorn een gezinsdienst worden gehouden. Men verwacht dat alle kin deren van de zondagsschool aanwezig zullen zijn. DEN HOORN De vorige week door de middelbare scholen georganiseerde Vietnam-aktie heeft in Den Hoorn ƒ304,05 opgebracht. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den, Burg,tel. (02220) 2023 GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, (02220) 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de van 17 februari tot en met 23 tel. 2182, b.g.g. telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU V( ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de bei worden op het bureau verwachl tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgl Dokter Seegers, dinsdag 20 ft om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 21 f om 13.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 21 ft om 15.00 uur. IK 1 se iik R.K. KERKDIENSTEN weekend 17 en 18 februari 1 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur j zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uj zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur PROTESTANTSE KERKDlENl Zondag 18 februari 19731 HERVORMDE GEMEENTlf Den Burg 10 uur ds. E. K. Teygtj De Cocksdorp 10 uur Eerw. Loerakker. Den Hoorn 9.30 uur ds. Waarder| gezinsdienst, H. Doop De Koog 11.00 uur ds. Waardentl De Waal 19.30 uur ds. Loerakker! Oosterend 9.30 uur ds. De Gk?r Collecte kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. De Gi| GEREFORMEERDE KER Den Burg 10.00 uur ds. J. D. Kn 19.00 uur ds. J. D. Kruithof Oosterend 10 uur H J. Douwes| 17 00 uur H J. Douwes GEREFORMEERDE GEMEE.1 Oosterend 10.00 en 16.00 uur diq Dinsdag 20 februari Oosterend 19 00 u. ds. M. J. van| van Enkhui DOOPSGEZINDE GEMEEN Den Burg 10.00 uur Jeugddag, dienst. Kerkbusje Den Hoorn. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer 0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Voor uw hobbygereed schap Aankoop Centrale Texel Te k. kanaries (bonte) Oranjestraat 16, Ooster end, tel. 467 Te koop aangeb. Sparta i pr.st., 12500 km. C. Boon Klif 16, Den Hoorn, tel. 323 na 5 uur Voor conserveringsver ven Aankoop Centrale Texel Te koop kanaries, man nen ƒ10,-, poppen ƒ4,-. E. Medema, Kerkstraat 7, Oosterend Tegen adv. kosten jaar gangen vakblad v. d. ban ketbakkerij. P. A. Smit, Hollewal 14, Den Burg Denkt u bij de verzor ging van uw tuin aan on ze champignoncompost Altijd verkrijgbaar. Champignonkwekerij S. Hin en zn., tel. 02226-281 Besloten club zoekt ruimte. Tel. 02228-358 Te koop aangeboden oliekachel. Tel. 02223-410 Verhuisd. H. Boogaard van Oosterend O 35a naar Bernhardlaan 8, Den Burg Te koop prima ponyhooi ook per pak. N. J. Witte, Schilderend 121, Den Burg, tel. 02220-2238 In de weekends is Paal 9 geopend De Duinkanters| een prachtige febr. in De Buterigl Te koop DKW Ff', stand 58.000 ƒ500,-T 't Noordende, Mo| 16, De Cocksdorj 02222-286 1 Te koop gevrai klein aquarium behoren. Tel. 0222J Te k. gevr. terrasstoe len Tel. 02220-3514 Te koop Mutsaerts d.bl. kinderwagen parasol en d.bl. wandelwagen met rode zak samen ƒ125, Beatrixlaan 8, Den Burg, tel. 3483 Te koop in goede staat verkerende Mercedes 220 SE '62. Pieter van Cuyck- str. 10, Den Burg. Liefst na 5 uur Vakantie! Bespreek tij dig! Uw hond en kat zijn ook graag goed verzorgd. Entingkaart verplicht. Hondenpension „Ellen", tel. 3308 Aan VI. v. sk! het s.f. valt af. is Z! Je ^iet 't: hardlopers zijn doodlo- pers. en: afgunst straft zichzelf. H.G.F.P. Te koop aangehj 2500 met 2800 1970, 70.000 km. 02261-275 Te koop Kreid rett 12.000 knj ƒ600,ben. en Fiat 600 1965 i H. Koom, De Rul 68, Oudeschild I Opleiding voor| rijbewijzen en verlenging van zen. Rijschool Grl K. H. Boon, Vai dipl., tel. (02230)| Elke vrijdag in „De Oranjeb 20.00 uur Lompen- en handel Cobus Spi land, telefoon (022 fj Voor gebruikte geregelde meub Jongedijk, Boogt tel. (02220) 2777 - Voor behang Roeper. Tel. (022

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2