4- CJ AGENDA Het geluk in de schaduw'' Drink louter Kabouter De „strijd" om het bestaan FILMNIEUWS MMDBOUW en VEETE F1 T Boerderijentocht Burgerlijke stand f75,voor revuegroep Dr. Duinker houdt lezing over zeevervuiling ELECTR0HUIS „Duinkanters" brengen blijspel Ongelukken Weer interkerkelijke zangdienst in Oosterend Bel bij brand 2066 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 16 fbruari 1973 briek voor L L. 1 tan AG noodzaak van aanpassing cn ont- I ■•leling van de bedrijven vloeit voor- J|oort uit een ongelijke stijging van rijzen van zaken, die nodig zijn voor |cdrijfsuitoefening en van de prijzen de landbouwprodukten. In een in- |ng, die de heer C. Zijdewind van I^onsulentschap voor de Akkerbouw chagen voor de afdeling Eierland de Hollandsclie Maatschappij van |lbouw hield, kwamen deze zaken eens naar voren. |we de „prijs" voor de arbeid, d.w.z. nen in 1962 op 100 stellen, dan zijn u gestegen tot 280. De stijging voor erktuigkosten zijn veel geringer, e hier eveneens voor het jaar 1962 an van 100, dan zitten we nu in de t van 150. at de kosten van loonwerk betreft stijging ongeveer gelijk aan die de werktuigen In 1962 op 100 ge lag dit in 1969 op 127 en nu plm. lat de prijzen van de landbouwpro- tten betreft zijn wc van 1962 tot op jnoment gestegen van 100 naar 130. j daarbij wel een verschil aanwezig i de diverse produkten. In 't alge- ri zijn de prijzen van de produkten de veebedrijven meer gestegen dan de akkerbouwbedrijven. gt zal wel duidelijk zijn, dat op ld van de voorgaande cijfers in de Ste jaren vooral gezocht is naar be- cing van de arbeidsbehoefte. Geen ële bezuiniging, of mogelijk nog juis- igezegd „aanpassing" heeft zo'n ef- als het besparen op de arbeid. |ral dit is de achtergrond van het gaan van de grupstal naar de loop- Een gedeelte van de arbeid van de wordt hier overgenomen door het Bij het melken komen de koeien bij pelker, inplaats van de melker bij de en, zoals dit in de grupstal gebeurt, diverse bedrijven zien we, dat dit voor een deel al gebeurt bij het •voer. Op enkele bedrijven in ons ied halen de koeien het kuilgras zelf tie kuilhoop. de akkerbouwbedrijven heeft ^•al de mechanisatie er aan meege- kt om het aantal arbeidsuren sterk lerminderen. We denken hierbij spe- il aan het rooien van de aardappelen Pe bieten. et is opvallend, dat de kosten van 't |»werk niet meer gestegen zijn dan kosten van de werktuigen. In het jiwcrk zit immers een zeer belangrijk celte arbeid en uit de hiervoor ge- jen cijfers blijkt dat de arbeidskosten sterker gestegen zijn. Een duidelijk ipiiment voor de loonwcrkbedrijven. fen heeft de kostenstijging in dit ge- vooral weten te beperken door het uik van machines met een grote fkbreedte en een intensief gebruik de werktuigen. Grote Amerikaanse bedrijven ïri verband met de hieraan vooraf- ide konstatering is het van belang opmerking van de heer Zijdewind jr te geven. Bij een bezoek, dat de Ir Zijdewind kort geleden had ge- |cht aan enkele grote Amerikaanse (rijven bleek hem, dat in veel geval- gewerkt werd met werktuigen, die en flink aantal jaren dienst hadden [aan. De leiders van deze bedrijven peerden, dat de rentabiliteit van de bedrijven eenvoudig niet toeliet om na een paar jaar de werktuigen al weer te vervangen door nieuwe. De heer Zijdewind was van oordeel, dat op diverse bedrijven in ons land be paalde werktuigen te spoedig werden vervangen door nieuwe. Met name noemde hij hier ook de tractoren. In een discussie, die over dit onder deel ontstond meende één van de aan wezigen te moeten opmerken, dat de be- lastingpolitiek in ons land zodanig was, dat investering in nieuwe werktuigen een voordeel opleverde. De heer Zijdewind stelde, dat hij voorbeelden had, waaruit bleek, dat een spoedige vervanging van de werktuigen uiteindelijk geen voordeel, maar nadeel betekent. Hij meende daarom ernstig te moeten waarschuwen tegen een te grote investering in werktuigen. Afgaande op het succes in de afgelo pen jaren zijn we van mening, dat het zin heeft ook dit jaar weer een boerde- rijentocht te houden. Als datum voor die tocht is gekozen vrijdag 23 februari a.s. We hopen in de Texelse Courant van dinsdag 20 februari enkele mededelin gen te doen over de te bezoeken objec ten. Verder zal aan het begin van de tocht weer een stencil worden uitgereikt waarop een aantal bijzonderheden van de objecten zijn vermeld. Op dit moment lijkt het ons van be lang uw aandacht te vragen voor het volgende. De deelname aan de boerderijentoch- fcen was in de afgelopen jaren zo groot, dat het bezwaar gaf bij het bekijken en het geven van toelichting op de bedrij ven. Daarom lijkt het ons nodig de groep in tweeën te splitsen. De ene groep zal in dit geval van zuid naar noord trekken en de andere in omge keerde richting. Het is daarvoor nodig, dat u zich op geeft voor deelname. U kunt dit a.s. maandag 19 februari op de markt doen en verder telefonisch op de volgende nummers: (02220)2780 en 2380, resp. het kantoor en woonhuis C. van Groningen cn op (02222) 336, woonhuis J. Koolhof. Bij de opgave of eventueel later krijgt u dan tevens een mededeling bij welk object u begint. van 7 tot en met 13 februari 1973 Geboren: Monique, dv. Jan van den Hoek en Jelkje E. de Zwart; Simon Pie- ter. zv. Adrianus J. Koopman en Jannie van Leeuwen. Ondertrouwd: Pieter A. van Leersum en Ferdinanda Grit; Antoon Goes en Cornelia G. Punt. Overleden: Cornells G. Vlaming, oud 68 jaar, wonende te Oosterend; Hendri- kus J. van der Geest, oud 77 jaar, wo nende te Den Burg; Johanna M. Bakker, ev. Brouwer, oud 47 jaar, wonende te Den Burg. In de vorige krant schreven we dat de revuegroep na afloop van de opvoe ring van „Dag ouwe tied" in „Irene" een bedrag van 25,en een fles advo caat kreeg aangeboden van de direktie. Verzuimd werd erbij te vermelden dat door de heer Oosterhof namens de be woners van Irene een geschenk onder couvert (ƒ75,-) werd aangeboden. Waar van akte, ter voorkoming van het mis verstand dat men in het Gollards Rust oord scheutiger zou zijn dan in „Irene". door L. van Schooten p. Vreugd om de zo plots gevonden ndschap, om de ander die wilde be- 'en, die meeleefde, die iets voor was geweest en, dat wist ze intuï- voor wie zij op haar beurt ook iets kunnen zijn. En wonderlijk genoeg reugd, dat zij het weer aan kon, zij deze ontzaglijk zware opgave fde aanvaarden, dat ze nog jong en k en moedig genoeg was om de ire taak te vervullen die haar wacht- n ja, straks het verdriet te dragen van nu aan onafscheidelijk met r leven zou verbonden zijn. n dat alles, overpeinsde Trix, omdat een méns ontmoette tussen al die isen waaronder je leefde. O, als de ïsen toch eens niet altijd in die af- srhouding stonden, tegenover elkaar! nsde ze, als ze toch maar eens meer n stonden voor elkaar.... ze had nu toch zelf ondervonden, hoe het n van de smart die smart lichter te |gen maakt! haastte zich, toen ze thuis kwam, de koffietafel klaar te maken en d toen voor het raam uit te zien r Jan, Daar kwam hij, vrolijk naar jr zwaaiend toen hij haar ontdekte, ze zag in een flits, hoe zijn loop >ude veerkracht miste, de lijnen in gezicht. Het vonnis was over hem 'eld, en hij wist het zelf nog niet. wist het. Voor liefhebbers van de autosport draait dit weekend in het City theater het neusje van de zalm, te weten de film „Le Mans". De Amerikaanse topcoureur Michael Delaney keert in het begin van de film terug naar het circuit van 's werelds grootste prestatie-race, na het vorig jaar zelf gewond te zijn geweest op hetzelfde circuit bij een ongeluk waarbij zijn vriend Pierre Belgetti werd gedood. Aanwezig in Le Mans zijn o.a. Belgetti's weduwe en concurrent Erich Stahler. Gevoelskonflikten en beroeps trots vormen het centrale thema van het drama tegen de achtergrond van de carnavaleske atmosfeer, terwijl het spectrum des doods onafgebroken over heerst. Het is misschien nog interessant te weten dat de adembenemende stunts en botsingen in deze film werden uitge voerd door de grote stuntrijder Rob Slotemaker. Zaterdag-, zondag- en maandagavond om 20.00 uur in het City theater. Toegang alle leeftijden. In het City theater staat de zondag middag deze keer in het teken van de science-fiction. Gedraaid wordt de in middels beroemd geworden film „De Apenplaneet". Nadat een Amerikaans ruimtevaartuig een noodlanding heeft gemaakt op een planeet waar de tijd 2.000 jaar vooruit is worden de drie in zittenden overvallen door geüniformeer de gorilla's. Een van hen wordt gedood. Taylor, een der overgebleven ruimte vaarders ontdekt dat hij gevangen is in een maatschappij waar de mensen van de laagste orde zijn en de apen van de hoogste. Hij vertelt dr. Zira en haar verloofde van zijn herkomst. Dr. Zaius, Minister van Wetenschap en Verdediger des geloofs wijst de verklaringen ech ter af en dreigt Taylor door middel van hersenchirurgie het zwijgen op te leg gen. Nadat Taylor is ontsnapt worden de resten gevonden van een oude men selijke beschaving. Dan geeft Zaius toe dat hij van het bestaan van deze be schaving afwist, maar dat hij dit had verzwegen omdat de mensen het kwaad in zich droegen. Als Taylor met zijn vriendin Nova het verboden gebied in trekt op zoek naar een bewoonbare val lei komt hij plotseling oog in oog te staan met het half bedolven Vrijheids beeld; dan pas beseft hij dat hij al die tijd op aarde is geweest. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 februari op om 7.50 uur en gaat onder om 17.59 uur; 21 februari op om 7.44 uur en onder om 18.04 uur. Maan: 17 febr. V.M.; 25 febr. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 febr. 7.52 en 20.17; 17 febr. 8.53 en 21.10; 18 febr. 9.43 en 21.52; 19 febr. 10.21 en 22.25; 20 febr. 10.52 cn 22.55; 21 febr. 11.17 en 23.18; 22 febr. 11.35 en 23 38; 23 febr. 11.51 en 23.59; 24 febr. 12.10 en Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Op uitnodiging van de Texelse aqua riumvereniging „In Aqua Vita" houdt dr. J. Duinker uit De Koog vrijdagavond 2 maart a.s. in de LTS-kantine een le zing over de verontreiniging van de ons omringende wateren. Dr. Duinker maakt deel uit van de werkgroep zee vervuiling van het NIOZ en heeft de af gelopen jaren uitgebreide onderzoekin gen langs de kust en in dieper water verricht. Hij maakte een diepgaande studie van de verschillende vormen van vervuiling. Zowel de verontreiniging door zware metalen (kwik e.d.) als door gechloreerde koolwaterstoffen, organi sche stoffen en olie zullen op de avond uitvoerig worden belicht. Waterveront reiniging heeft direkte gevolgen voor het leven in het water. De leden van de aquariumvereniging vormen daarom een bij voorbaat geïnteresseerde gehoor. Uit eigen ervaring kennen zij de be paalde biologische gevolgen van gewij zigde samenstelling van het water in hun aquaria. Naast de aquarianen zijn andere belangstellenden (gratis) van harte welkom. Aardleidingen en bliksembeveiliging DE KOOG De toneelvereniging „IJe Duinkanters" te De Koog voert zater dagavond 24 februari een drie bedrijven tellend kluchtig blijspel op: ,,De Snoek", geschreven door Anke Wildonk. De heer J. Slikker heeft de regie. Als zaal is weer gekozen „De Buteriggel". Na af loop is er bal. De Koger toneelvereni ging is onlangs uitgebreid met enkele jonge talentvolle krachten die in „De Snoek" hun debuut maken. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. OOSTEREND In het kader van de samenwerking tussen de Hervormde ge meente en de Gereformeerde kerk te Oosterend wordt zaterdagavond a.s. in de Gereformeerde kerk een interkerke lijke zangavond gehouden. Het is de derde zangavond van dit winterseizoen. Er zullen merendeels bekende liederen worden gezongen maar ook liederen die men niet zo vaak in de kerk hoort. Deze keer zal de zangeres Annenet de Vries uit Den Helder medewerking verlenen. De zangavond begint om half acht en duurt ongeveer een uur. Iedereen is welkom. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Donderdag 15 januari Den Burg, „Casino", 20 00 uur, avond Rijksscholengemeenschap over be roepskeuze. Vrijdag 16 februari Den Burg, hotel De Oranjeboom, 14.30 uur, jaarvergadering Bejaardenbond, afdeling Texel. Oosterend, De Bijenkorf, 20.00 uur, ver gadering Oosterend Present. Zaterdag 17 februari Oosterend, Gereformeerde kerk, 19.30 uur, interkerkelijke zangdienst. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Le Mans". De Waal, „De Wielewaal", 20.00 uur, „Goede reis Krumel", van het Ama teurtje. Zondag 18 februari Den Burg, City theater, 15.00 uur, „De Apen-planeet". Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Le Mans". Maandag 19 februari Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Le Mans". Dinsdag 20 februari Den Burg, „Casino", 20.00 uur, hearing Stichting Cultureel Werk i.v.m. de nieuwe subsidieregeling voor vereni gingen. Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, een- dagsbestuur Plattelandsvrouwen. Volksliederen uit 8 landen. TENTOONSTELLINGEN Tot en met 27 februari Den Burg, expositieruimte raadhuis, „Prentpraat". Openingstijden: iedere werkdag 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Iedere donderdag Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgroep (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst klaverjasclub. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Trimmen Zaterdag 14.00 uur en dinsdag 14.00 uur trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18.30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. En ze was blij dat ze het wist. Alles beter dan angst en onzekerheid, dacht Trix. Met Gods hulp zal ik het klaren, hij zal me nodig hebben en ik zal er zijn. „Zo Beatrix", begroette Jan haar pla gend, „bij mevrouw Minnema op de kof fie geweest?" Hij kende Trix antipathie tegen de notarisvrouw. „Nee, bij mevrouw Van Doornink", verraste ze hem. „Bij La Belle Frangaise?" „Jaja, jongetje. En zet je maar schrap, want ze komt overmorgen op de thee". „Gunst", spotte Jan eerbiedig, „jij maakt nog es relaties!" „Laat mij maar lopen" lachte Trix „Je zult nog wel es trots op me wor den". „Lieve schat", antwoordde Jan en op eens waren zijn armen om haar heen, „of je me gelooft of niet, maar dat ben ik van de eerste dag af altijd al ge weest". HOOFDSTUK X Het leven verandert „Er is bericht binnengekomen", kon digde mevrouw Van Schalye aan, „van mevrouw Borger". Ze zag de reaklie: mevrouw Minnema ging meteen rechtop zitten; nu zou ze misschien te weten komen, waarom dat mens zo gek gedaan had. Juffrouw Dina van Poelstein rechtte haar rug. Geor gette van Doornink friemelde zenuw achtig met een kanten zakdoekje. „Dames", herbegon mevrouw Van Schalye en schraapte haar keel, want dit was wel een gewichtige zaak, „me vrouw Borger schrijft dat ze wegens huiselijke omstandigheden haar taak in het comité niet langer zal kunnen ver vullen". „Schrijft ze meer niet?" informeerde mevrouw Minnema bits. „Nee" berichtte de burgemeesters vrouw met opgetrokken wenkbrauwen, „maar ik vind dit wel zonderling. Ik vraag me af of er niet iets anders ach ter zit". „Ja, dat vraag ik me óók af", stemde de notarisvrouw in. „Als mevrouw Borger dit zo moti veert", meende mevrouw Waller, „dan moeten we daar genoegen mee nemen. Dat gaat ons niets aan. Ze bedankt. Punt-uit. Enige was ons te doen staat is: het voor kennisgeving aan te nemen". „Ja maar", mevrouw Van Schalye schoof wat naar voren, als om haar waarden méér kracht bij te zetten, „dan wou ik toch wel éven iets opmerken, dames. We zijn hier wel gelijke monni ken met gelijke kappen", even knipte ze met haar oogleden, want ze werd er zich schuldig van bewust, dat bij het jaarlijkse tochtje die stelling zwaar ge weld was aangedaan, ten koste van die zelfde mevrouw Borger, „maar ik wou toch wel even ehbeklèmtonen" (ze leende een uitdrukking van de burge meester) „dat het aandeel van mevrouw Borger in ons werk wel eh.bijzon der intens was. En ik meen wel te mo gen zeggen, dat haar bedanken voor ons een bijzonder zware slag is". Mevrouw Minnema snoof, mevrouw Waller keek gekwetst. „Als ik tenminste bedenk", ging me vrouw Van Schalye voort, „wie van ons straks haar taak zal moeten overnemen, en als dat niet mogelijk zou zijn, wie we dan zouden moeten vinden, dan moet ik u eerlijk zeggen: ik zien dat zo direkt nog niet". „We zullen het samen moeten doen" meende de notarisvrouw. Dat klonk zo saamhorig, en rij zou wel zorgen dat ze niet al dat geloop in haar huis kreeg. „Dat doen we al", konstateerde de burgemeestersvrouw vlak „maar mag ik het eens heel duidelijk zeggen dames? Wat ik zou willen noemen het vuile werk, neem me niet kwalijk, maar dat is wel het duidelijkst uitgedrukt: dat busjesgedoe, die kollektanten, dat na lopen van de krant enzo, dat deed me vrouw Borger. Dat knapte ze zelfstandig op. Als zij zei, dat het voor elkaar kwam dan kwam het voor elkaar. Ze schoof het niet op een ander af, zij nam de aansprakelijkheid. Daardoor is ze ei genlijk. onmisbaar geworden". „Zo is het en niet anders", klok op eens de zware stem van juffrouw Dina, en haar ongewone deelname aan de dis cussie wekte een lichte konsternatie. Mevrouw Minnema snoof opnieuw, mevrouw Waller zocht iets in haar tasje. „Kan een van de dames een suggestie doen, wie het werk van mevrouw Bor ger zou kunnen overnemen?" vroeg de burgemeestersvrouw, met iets van leed vermaak de kring rondziende. Zij zelf was krachtens haar positie onaantast baar, zij was de presidente en dat was genoeg. Een van de anderen zou het moeten doen en ze vroeg zich, niet zon der leedfvermaak af: wie? Mevrouw Minnema? Tijd genoeg, maar ze zou er niet over peinzen! Mevrouw Waller? Had al aanloop genoeg met de praktijk en de apotheek aan huis, kon in billijk heid niet gevergd worden. Juffrouw Dina? Ook tijd zat, maar de kollektrices zouden niet eens bij haar durven aan bellen. Mevrouwtje Van Doornink? Ook tijd genoeg, maar veel te verlegen Mevrouwtje Van Doornink stak ver legen, nauwelijks merkbaar haar hand op. „Mevrouw Van Doornink?" vroeg de burgemeestersvrouw, duidelijk verba zing in-haar stem, „wou u iets zeggen?" Georgette knikte en slikte. „Ja graag als de andere dames niet kunnen, en als u het allemaal goed vindt, dan wil ikdat proberen te doen". Er viel een diepe stilte. Mevrouw Minnema keek ongelovig die luxe-pop? Mevrouw Waller staarde naar Georgette als was ze een geestver schijning. Juffrouw Dina knipte met de ogen en nam het Franse vrouwtje op alsof ze haar voor 't eerst aanschouwde. Mevrouw Van Schalye behield haar vriendelijke glimlach, maar ze dacht Schepsel, wat moet jij daarvan terecht brengen? „Mevrouw Borger" zette Georgette dapper door „wil me wel helpen, dat weet ik.wijzen hoe dat gedaan wordt nietwaar? En ik heb wel de tijd". „Hoe weet u dat mevrouw Borger u helpen zal" informeerde de notaris- vrouw, die overtuigd was dat Trix uit pure nijd om „het een of ander" (en haar geweten was in dit opzicht verre van zuiver) de boel er bij neergegooid had en het comité met al zijn werken de rug toekeerde met een triomfantelijk „knap het verder zélf maar op!" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5