MA B-club houdt weer twee autocrosses Rotganzen weer pleisterplaats VOGEL wel en w< H Amateurtje amuseerde met Goeie reis9 Kruimel Secretaris A. J. cle Graaf nee afscheid van bejaardenbor FILM NIEUWS Gemeente neemt genoegen met minder vermakelijkheidsbelasting Training senioren S.V. De Koog G.V.T. was goed op dreef bij Turnkring-wedstrijden Texelse stamboekkoeien op Westfriese flora VERVOLG VAN PAG. 1 Oosterend Present door Andri J. Binsbe Au De Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel organiseert dit jaar weer twee au tocrosses bij Oosterend en wel op de zondagen 15 juli en 5 augustus. Dit werd meegedeeld door voorzitter C. de Wit op de vrijdagavond gehouden ver gadering van de MAB-club in hotel „De Lindcboom-Texel". Zoals bekend heeft de club in het afgelopen jaar geen cros ses gehouden omdat het aan de gemeen te af te dragen percentage vermakelijk heidsbelasting (een derde) veel te hoog werd geacht. De vergunning voor de crosses van dit jaar zijn nog niet bin nen, maar voorzitter De Wit zei te ver wachten dat de gemeente dit jaar met een geringer deel van de entreegelden genoegen zal nemen. Helemaal geen cross is voor gemeente noch MAB-club bevredigend. De gemeente incasseerde bij het tot dusver gehanteerde percenta ge zo'n ƒ5.000,vermakelijkheidsbelas ting per autocross. Naar verluidt heb ben B. en W. een wijziging van de ver ordening op de heffing van vermakelijk heidsbelasting in studie, die erop neer komt dat de MAB-club voortaan 25% gaat afdragen. De gemeenteraad zal hierover uiteindelijk moeten beslissen. Het rittenprogramma voor hel ko mende jaar luidt als volgt: de gezellig- heidsrit, deze keer uitgezet door de he ren Bakker en Duin, wordt gehouden op zondag 4 maart a.s. De paasrit is ge pland op maandag 23 april (tweede paasdag). Omdat ook vorig jaar de zoge naamde „vogelsterrit" financieel niet uit kon heeft het bestuur besloten dit evenement te schrappen. In de herfst wordt weer een snertrit uitgezet, terwijl op 8 december de Sint Nicolaasnt ge houden zal worden De MAB-club be sluit het jaarprogramma met de oude- jaarsrit. Bestuursverkiezing Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren O. J Agter en N. Dros met grote meerderheid herkozen. De be stuurszetel van de heer P. Kikkert, die te kennen had gegeven wegens werk zaamheden geen tijd meer vrij te kun nen maken voor een bestuursfunktie, werd overgenomen door de heer D. Bakker. De voorzitter overhandigde de heer Kikkert een Parker ballpoint met inscriptie als blijk van dank voor het geen hij voor de MAB heeft gedaan. „Vrij en blij" In de rondvraag informeerde een der aanwezigen naar de klachten van na tuurliefhebbers over de onlangs gehou den C. P. Moojen-rit. De voorzitter ant woordde dat er weinig moeilijkheden over de motorrit waren geweest en dat de organisatie zelfs een compliment had gehad van commandant van de Rijks politie op Texel, adjudant Winkel. Wel was er in de schoolkrant „Vrij en blij" van de Rijksscholengemeenschap een stuk verschenen van de hand van Auke Brouwer dat door secretaris E. Moojen werd voorgelezen. De schrijver van het stuk uitte felle kritiek op de MAB-club, het gemeentebestuur en Staatsbosbe heer. De aanwezigen bleken daarvoor niet vatbaar, gezien de hilariteit die het voorlezen van het stuk verwekte. Premie Wat betreft de startgelden die uitge keerd worden aan deelnemers van de autocross werd medegedeeld dat deze aanzienlijk lager zullen liggen dan voor gaande jaren. Dit om te voorkomen dat de eigenaars van auto's die nauwelijks rijden het vrij hoge startgeld opstrijken. Donderdagavond tot en met dinsdag avond om 20.00 uur en zondagmiddag om 15.00 uur draait in het City theater de film van Nederlandse makelij „De Inbreker" met Rijk de Gooyer als Glimmie in de hoofdrol. Glimmie is ver zot op juwelen. Hij is dan ook inbreker van beroep, hetgeen hem geen wind eieren legt. Hij wordt echter razend als door een verkeerde tip van zijn gabber „De Bonk" een inbraak mislukt. Nau welijks is zijn woede bekoeld of hij ont moet de bankier Van Borsen (Bob de Lange), die hem vraagt zijn verdwenen dochter Fanny op te sporen. Voor ƒ3000,wordt Glimmie dan privé- detective. Glimmie en „De Bonk" (Jon Bluming) vinden Fanny (Willeke van Ammelrooy) bij toeval op 'het Thor- beckeplein, waar zij als striptease-dan- seres optreedt. Langzaam begint het echter tot Glimmie door te dnngen dat Van Borsen Fanny wil vermoorden en dat hij Glimmie daar voor op wil laten draaien. Glimmie komt pas goed in het nauw als Fanny's lichaam bij zijn moe' der thuis wordt gevonden met het mes van Glimmie in haar lichaam. Inspec teur Van Hol (Frits Lambrechts) is snel ter plaatse. De Bonk slaat ondertussen Glimmie het ziekenhuis in omdat hij van Fanny hield. Tijdens het proces weet de slimme Glimmie aan een ver oordeling te ontkomen, maar op de Zee dijk denkt iedereen dat hij de dader is. Glimmie heeft al zijn vernuft nodig om Van Borsen onschadelijk te maken. Er zijn ondermeer twee inbraken voor no dig en een duel tussen Glimmies mes en Van Borsens revolver. Als compensatie voor de coureurs die wel blijken pit te hebben zou dan bij voorbeeld voor iedere ronde een extra premie uitgeloofd kunnen worden, zodat de coureurs die er het meeste werk van gemaakt hebben dit ook het meest be loond zien. De heer F. Langeveld vond dat de data waarop de autocrosses gehouden worden te dicht bij elkaar liggen. Hij stelde voor de eerste cross op 7 juli te houden in plaats van 15 juli; in de eer ste plaats valt die datum midden in de bouwvakvakantie en ten tweede kun nen de rijders zich beter op de tweede cross voorbereiden. Voorzitter De Wit verklaarde dat rekening is gehouden met Oosterend Present op 5, 6 en 7 juli. Motorrijders Van de zijde van de motorrijders die in flinke getalen aanwezig waren kwam het verzoek eens wat meer voor motor rijders te organiseren. De voorzitter toonde zich verheugd dat een dergelijk verzoek gedaan werd. „Eindelijk heten we terecht weer Motor-, Auto- en Bromfietsclub", zo merkte hij op. Hij beloofde dat de mogelijkheden onder zocht zullen worden als de motorrijders dan op hun beurt garandeerden dat er ook redelijk veel deelnemers voor een eventuele rit zouden zijn. Uit de reakties bleek dat men daarvoor niet bang hoeft te zijn. DE KOOG Donderdag aanstaande zal de training van de senioren van S.V De Koog gehouden worden in de Kaaps nol van acht uur tot half tien. Tijdens de februariwedstrijden van de Turnkring Hollands Noorderkwartier heeft de Gymnastiekvereniging Texel zich weer van de goede kant laten zien. De meisjes sleepten een eerste plaats in de wacht met een trainingsoefening, waarmee zij 13.40 punten behaalden. Daarnaast wisten de meisjes beslag te leggen op de derde plaats met de lange- mat-oefening. De meisjes van De Hal ter (Alkmaar) en Be Quick (Bergen) werden met laatstgenoemde oefening respectievelijk tweede en derde. Met een benauwend klein verschil op De Halter verschalkten de jongens van GVT de eerste plaats met het kastsprin- gen. Zij behaalden 15.90 punten, terwijl De Halter 15.80 punten bij elkaar sprong. Het nummer op de lange mat werd door De Halter gewonnen, terwijl GVT op de tweede plaats terecht kwam. Het paardspringen gaf weer een precies omgekeerde uitslag, want hier ging GVT met de eer strijken, terwijl De Halter met een tweede plaats genoegen moest nemen. Zondag 18 februari kwam de gymna stiekclub Pro Patria uit Den Heldor naar Texel voor twee wedstrijden in de jeugdcompetitie. Beide wedstrijden wer den beslist in het voordeel van GVT. De uitslagen hiervan waren; jongens van 9-11 jaar: Texel 1 142.65 punten; Pro Patria 1 131.95 punten. Individueel wer den de eerste drie plaatsen bezet door GVT-jongens. Jongens van 12 - 16 jaar: Texel 2 189.10 punten; Pro Patria 2 181.80 punten. Bij déze wedstrijd ging de eerste prijs voor de persoonlijke presta tie naar Pro Patria en de tweede en derde prijs naar GVT. De GVT-meisjes hebben zondag j.l. in Middenmeer met een neuslengte van de gymnastiekvereniging Turnlust gewon nen; de meisjes van 9-11 jaar moesten met een verschil van 0.3 punt de eerste prijs aan Turnlust laten. De volgende wedstrijd voor de meisjes is op 25 fe bruari op Texel tegen Be Quick uit Bergen. 5V DE WAAL De toneelvereniging 't Amateurtje te De Waal heeft de zater dag gehouden opvoering van het blij spel „Goeie reis, kruimel" tot een kos telijke toneelavond gemaakt. Er werd door vrijwel alle medewerkenden vlot en met veel overgave gespeeld. De na genoeg geheel bezette zaal genoot met volle teugen. „Goeie reis, kruimel" is een aardig verhaal, dat vooral gedurende de eerste twee bedrijven erg boeiend is. Het der de bedrijf is wat langdradig geworden. De schrijver heeft zich in een poging de ontknoping nog wat uit te stellen, dui delijk geforceerd. Vooral dank zij het amusante spel van de Waalder tone listen heeft het publiek zich echter geen ogenblik verveeld. Het verhaal gaat over Nicolaas Wijs, een eerzaam makelaar en verzekerings agent. Een geringe hoeveelheid alcohol is echter voldoende om hem in een wild dier te veranderen. Hij slaat alles kort en klein en is zelfs ervaren boksers de baas. Zo'n incident doet zich voor maar Nicolaas herinnert zich achteraf niets. Niettemin gaat hij het gevang in en raakt zijn zaak in moeilijkheden. Hulp biedt een jonge advocaat die een man opspoort, die precies op Nicolaas lijkt. Hij kan van nut zijn bij de reohtzaak tegen Nicolaas en tevens de lopende za ken behartigen. In tegenstelling tot Nicolaas is zijn dubbelganger echter een onbehouwen baliekluiver, zodat de mis verstanden en moeilijkheden niet van de lucht zijn. Hoe alles toch weer op zijn pootjes terecht komt, vertellen we niet want „Goeie reis, kruimel" wordt za terdag a.s. herhaald. Goede dubbelrol De hoofdrol van Nicolaas Wijs werd op voortreffelijke wijze vertolkt door de heer K. van Splunter. Met 'n opmer kelijke overgave en een stemvolume, dat af en toe de oren deed suizen gaf hij gestalte aan de makelaar, die zich slachtoffer voelt van de omstandighe den. Met de herhaaldelijke overgang naar zijn andere rol, die van „kruimel", had hij weinig moeite. Mevrouw T. Luiken-Ketelaar als mevrouw Wijs deed het hoe kan het anders ook best. Zij is een der pijlers van de vereniging. Mej. J. Zoetelief zagen we als dochter Liny ook heel verdienstelijk acteren. Ze interpreteerde haar rol wel erg serieus voor een dergelijk aan een klucht gren zend blijspel, maar dat is niet erg. De heer Kees Zoetelief had men deze keer een betrekkelijk ernstige rol toebedeeld, nl. die van politie-inspecteur. Het ging hem aardig af, al moet gezegd iworden dat het publiek hem liever ziet in een meer clowneske creatie. Mevrouw I. Timmér-Betsema deed het leuk als Van 19 tot en met 25 februari staan op de Westfriese Flora te Bovenkarspel twee stamboekkoeien van Texel. Ze werden geselecteerd uit 150 aangeboden dieren uit Noordholland, waarvan uit eindelijk er 24 voor de Flora in aanmer king kwamen. De twee Texelse uitverkorenen zijn: Lena 50 van C. Verberne, Langwaalder- weg en Mirjan 2 van S. Tjepkema, P.H. polder. Beide dieren hebben als vader Keimpe 33 van de Beukenhof, van de K.I.-vereniging Texel. Hermien Daalder-Huppel, de vrouw die de van mets wetende makelaar steeds met schadeclaims benadert. De heer D. Roeper bleék het geschikte type voor de rol van Julius Oudewater, de zeer „dro ge" verzekeringsman, die met de dub belganger van Wijs tot zaken komt, zij het onder invloed van sterke drank. Dan was er nog het duo Dora en Flora Deutekom, leuk gebracht door resp. mevrouw D. Kager-Witte en H. Kooger- Heeringa. Een betrekkelijk kleine rol vervulde de heer A. C. Kager als de ex- bökser Wouter de Kibber, die door Wijs het ziekenhuis is ingeslagen. Zeer be hoorlijk maar nog iets te bescheiden ac teerde de heer J. Zoetelief als de jonge advocaat die weliswaar de belangen van Wouter de Kibber moet behartigen, maar er tevens voor zorgt dat Nicolaas Wijs uit de moeilijkheden wordt gehol pen. De heer C. Oudes voerde de regie mevrouw Beumkes-Radder grimeerde en mej. R. Zoetelief souffleerde. duktie van Brueghel-schilderijcn) bestu deerd alvorens een aantal creaties sa men te stellen. Wat vrijdagavond door tientallen Oosterenders op 't toneel van De Bijenkorf werd geshowd mag dus als betrouwbaar voorbeeld gelden. Me vrouw Van Asperen, lady-speaker bij deze merkwaardige modeshow, vertelde dat beslist geen dure stoffen behoeven te worden toegepast. De mensen die aan de kaas- en broodopstand deelnemen waren tenslotte armWie het niet klaarspeelt de kleding zelf te maken (de kledingcommissie geeft graag patronen en advies) kan een kostuum huren. Het huren kost ƒ30,per kostuum; bij huur van minstens 200 kostuums 25, Vervolgens werden door de versie ringscommissie de tekeningen getoond van de acht poorten waarmee het cen trum van Oosterend drie dagen lang zal worden „afgesloten". Ook hierbij is men afgegaan op historisch verantwoorde af beeldingen. Het materiaal voor de poor ten is reeds besteld. Het regelen van de andere versieringen wordt overgelaten aan de straatpresidenten. De heer P. Daalder vertelde dat vooral in het cen trum uniformiteit belangrijk is. Het is niet de bedoeling dat in het centrum veel dennegroen als versieringsmate riaal wordt gebruikt; voor de Oosteren- der „buitenwijken" kan dat wel. Een aardig idee is ook het aanbrengen van schilden op de huizen waaruit het beroep van de bewoner is op te maken. Wat de verlichting bij avond betreft, wordt de voorkeur gegeven aan spot lights waarmee de gevels kunnen wor den verlicht boven vele kleine lampjes langs daklijsten, kozijnen e.d. Om ook werkelijk een middeleeuwse sfeer te be reiken is het zaak dat het straatbeeld niet wordt ontsiert door auto's. Er ko men gedurende de feestdagen geen au to's in het centrum. De Texelroute wordt zolang omgeleid. Oosterenders worden verzocht hun wagens in de ga rage of tenminste onopvallend op het eigen erf te zetten. Kaas en brood Met toenemend enthousiasme nemen Vorige week stond het in de krant, al thans in mijn krant, de Britse mijnop- ruimingsdienst is bezig het militaire oe fenterrein bij Foulness vrij te maken van achtergebleven explosieven, omdat daar het derde Londense vliegveld moet worden aangelegd. Dus moeten de mili tairen wijken. Dat moeten ook de vo gels, die op de kustvlaktes van Foulness hun pleister- en voedselplaatsen hebben. Vooral de rotganzen, die er een van hun belangrij kste winterverblij f plaatsen hebben, hebben hiervan te lijden. In hun protesten (die niet mochten ba ten) tegen de aanleg van dit nieuwe vliegveld aan de monding van de Theems hebben de Britse vogelbesoher- mers ook gewezen op het gevaar dat ge leden is in de aanwezigheid van veel vogels. Vooral aan de kusten gebeuren veel ongelukken met vliegtuigen door aanvliegen met vogels of het bin- nenzuigen van vogels in de straalmoto ren. Op alle vliegvelden moet men op allerlei manieren proberen om de vogels weg te houden (met getrainde haviken en slechtvalken bijv.). Het feit dat de vliegtuigen echter over zee kunnen ko men aanvliegen of afvliegen en de korte afstand tot Londen hebben echter de doorslag gegeven. Klap Voor de rotganzen zal het vast een geduchte klap zijn, want de geschikte pleisterplaatsen voor deze vogelsoort zijn toch al niet te dik gezaaid. Behalve in het Nederlandse Wadden- en Delta gebied zijn er ook nog enkele van deze plaatsen in Groot-Brittanië en in Frank rijk. Vroeger kwam de rotgans veel meer voor, maar door een ziekte in het zeegras (Zostera marina) in 1932 ver dween dit belangrijkste voedsel van de rotgans en daalde het aantal in West- Europa verblijvende vogels zeer snel. Geschat wordt dat in Nederland slechts 10% overbleef van het aantal van voor 1932. In Engeland schatte men het res tant op 25% van het oorspronkelijke aantal. Van die klap hebben de rotgan zen zich nooit geheel kunnen herstellen, ondanks het feit dat steeds meer landen besloten de jacht op de soort te sluiten. Laatstelijk deed dat Denemarken, dat onlangs besloot de jacht op de rotgans voorlopig voor 5 jaar niet meer te ope nen. In ons land mag er al sinds 1950 niet meer op rotganzen gejaagd worden. Bol en Schorren Texel is een van de belangrijkste pleisterplaatsen in Nederland. Op de Bol en de Schorren verblijven in de periode van september tot mei aantallen van een paar honderd tot soms wel een paar dui zend. De vaste winterpopulatie is meest al niet groter dan 1000. Totaal verblij ven er in ons land maximaal zo'n 5.000 De wereldpopulatie van de rotgans wordt geschat op 15.000 paar, a .tte daarvan toch een groot gedeel vrijheid mogen bieden. Op het de Schorren eten de rotganzen zeegrassoorten en zoutminnend ten, op de Bol gras. Barnacle cendemo In het latijn heet de rotgans bernicla. Brant of Brent goose i« gelse benaming; Branta is daarv; leid. Bernicla is ook afgeleid Engels woord, nl. van barnacL eendemossel betekent. Overige *U de brandgans in Engeland „B goose". Maar vanwaar die con gns - eendemossel iir e ,6 i i 11 ba d Omdat de rotgans in het he II] noorden (Nova Zembla en Gr« o.a.) broedt, tastte men in de eeuwen in het duister omtrent komst van de rotganzen, die in d plotseling in grote aantallen in c le kwamen. Er waren meer van die^' re zaken, eendemossels bijv. Dit dier, verwant aan de kreeften e ben, leeft in een mosselachtig or waaruit het voortdurend zijn vlerkachtige poten laat wappe uit het zeewater zijn voedsel te Enfin, hoe dan ook, een of and leerde lanceerde de theorie dat ganzen uit de eendemosselen 1 en die theeorie heeft het jare eeuwenlang gedaan. Pas in 1596 te Gerard de Veere, die met Wil! rendtsz op Nova Zembla bivak dat de rotganzen daar broedd schreef daarover in het boek over de expeditie schreef. Dest bleef de eendemosselentheorie ik bestaan. Om de rotganzen op Texel kunt u het best naar de Bol gaan hoog water is. Ze zitten dan vanaf de dijk gezien helemaal ac op het land. Bij opkomend tij I ze ook zien overvliegen van de naar de Bol. de Tijdens de vrijdagmiddag in „De Oranjeboom" gehouden jaarvergade ring van de algemene bejaardenbond, afdeling Texel, maakte voorzitter J. Ag ter sr. bekend, dat de secretaris van de Bejaardenbond, de heer A. J. de Graaf, in mei zijn bestuursfunktie zal neerleg gen, omdat hij gaat verhuizen naar zijn geboortestad Den Haag. De heer Agter meende dat de Bejaardenbond een grote kracht zal verliezen, en sprak de hoop uit dat spoedig een capabel vervanger voor de heer De Graaf gevonden zal worden. De gedachten van het bestuur gaan o.m. uit naar de heren S. de Waard, N. Eelman en C. van Groningen. De voorzitter verklaarde dat boven staande personen nog door het bestuur benaderd zullen worden. Tevens deelde de voorzitter mee, dat het bestuur van 5 tot 7 personen wordt uitgebreid. Secretaris A. J. de Graaf memoreerde in zijn jaarverslag, dat het tegenwoor- de Oosterenders ook kennis van het ge plande verloop van het historisch spel „De opstand van het kaas- en bood- volk". Rond een fraaie door Dirk Trap en Wim Huizinga gemaakte maquette van de voormalige haven met omgeving werd door de heren Van Asperen en Van Dijk verteld op welke wijze het drama zich zal voltrekken. Het verhaal begint als in de aanvankelijk vredige nederzetting een belastinginner arri veert die laat weten dat de bevolking een zeer groot bedrag zal moeten af dragen aan de landvoogd. Daartoe opge jut door een uit Noordholland afkom stige leider komt de bevolking in op stand. Het leger van de landvoogd wordt uiteengejaagd, maar uiteindelijk haalt de bevolking toch bakzeil. Een en ander voltrekt zich met diverse inte ressante intermezzo's gevechten en een plundering. Op verzoek van de organi satoren treden we niet in details. Be langrijk is wel dat ondanks de smade lijke afloop voor de Oosterenders, aan het slot van het verhaal een zodanige draai is gegeven dat er toch reden is tot feestvieren. De heer Roeper liet blij ken hoge verwachtingen te koesteren. Hij had het draaiboek ingezien en was van mening dat dit historische spel de twee voorgaande (Tocht naar de Schans en de aanval der Noormannen) zal overtreffen. Voor deelname zijn mini maal 280 spelers nodig. Uit de gretig heid waarmee de aanwezigen zich vrij dagavond lieten inschrijven bleek dat dit aantal ruimschoots zal worden over troffen. dige ledenaantal in Den Burg (03 600) niet in een gemakkelijke stj verkregen. Hij bracht dank mensen, die zich met het wervj leden voor de bond hadden bezij den. Hij wees er op dat de bo:Jr neutraal lichaam is, dat de rech^ de bejaarden verdedigt. Voort deerde hij op de culturele eveni die de bejaardenbond vorig ja: gesohoteld kreeg. De secretaris) in zijn verslag dank aan de hi v.d. Berg, die voor alle evénemi zaal gratis afstond. Hij wees e het contact tussen de verse! Texelse afdelingen niet verloi gaan omdat de Federatie van c lingen op Texel als overkoepel gaan werkt en zodoende de nauw houdt. Evenementen I Ook het komende jaar staan de nodige gebeurtenissen op 1 gramma. Op 9 maart brengt d< groep Schoonoordsingel in „De boom" de succes-musical „Da Tied", terwijl 16 maart de to eniging „St. Jan" een stuk voo jaarden op de planken zal brer 23 maart verzorgt reisbureau weer een diamiddag. Daamaas mogelijk om op 9 april een be brengen aan de schouwburg v Helder, waar een ontspanning! georganiseerd wordt door de beji raad. Wat er precies gaat gebfl nog niet bekend; wel wist de hee te vertellen, dat er enkele hun en een 'klein cabaretgezelschap optreden. De entree is ƒ2,P soon. Wie mee wil, moet zich dig mogelijk en uiterlijk voor 1! a.s. opgeven bij de diverse af besturen. Voor vervoersmoeili; worden regelingen getroffen M trekt met de boot van 14.00 ui 1000ste 1 De heer Agter toonde zich b| verheugd dat het duizendste kortgeleden had opgegeven. Het® echtpaar R. Roolvink uit Den BLte heer Roolvink kreeg een grote u mevrouw Roolvink een boeket IT aangeboden. Voorzitter verklaa! zonder blij te zijn, dat juist dit e als duizendste lid begroet kon 1 omdat het hier 55plussers betref! ker hoopte dat nog vele merT deze leeftijdsgroep spoedig zu- 34 seffen, dat de bond er niet a- Vl voor bejaarden van vandaag, n ei voor de bejaarden van morgen.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2