Irukbezochte veehouderijdag '73 iet veel leerzame discussie Proces verbaal na opruimen tuinwal AGENDA ^Boerderijentocht 1973 mmm ■mm;, van het raadhuis LANDBOUW en VEETEELT Z geslaagde bonte avond Gemeente maakte gebruik van provinciale ontgrondingenverordening Horeca-bedrijven en -vergunningen Brievenbus verplaatst Bel bij brand 2066 Ongelukken Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 20 februari 1973 rubriek voor I tfmi» niiiv e veehouderijdag, die een aktiviteit an een drietal verenigingen op het Hu ied van de veehouderij mocht zich dit jaar weer in een goede belang- ling verheugen. Verder werd deze gekenmerkt door levendige -en zame discussies. J, ls eerste was er de ledenvergadering de Vereniging Texel tot bestrijding II TBC onder het rundvee en andere riekten. ie voorzitter, de heer B. v. d. Beek, :nde het een voorrecht te mogen noe- dat we deze plaatselijke vereniging e ben Het contact met de Provinciale 1 ondheidsdienst voor Dieren verloopt rdoor vlotter. Dit laatste werd ook de heer Beusekom, direkteur van Provinciale Gezondheidsdienst, on- ichreven. e heer Beusekom noemde het te- I-stellend, dat de overheid het be- t heeft genomen om met ingang van inuari 1973 de rijksbijdrage aan de /entieve gezondheidszorg voor die- aanmerkelijk te verlagen, nl. van 5 miljoen tot 1l/z miljoen gulden, et „gat" dat is ontstaan is voor een - gevuld door een heffing van 10 cent I iï 100 kg melk, een heffing op slacht- kens van 20 cent, terwijl met het duktschap voor Veevoeder onder delingen gaande zijn om de rest van „gat" te vullen. at de bewaking van de gezondheids- nog altijd nodig is, is gebleken uit geval van TBC-besmetting, dat kort den in het zuiden van de provincie -d ontdekt. e heer Beusekom deelde verder mee, besloten is om de najaarsenting van i»vee tegen mond- en klauwzeer te n vervallen. Bij verkoop van jong- dat meer dan 4 maanden geleden is andeld is echter een enting tegen id- en klauwzeer vereist, 1973 gaat in Noordholland een on- ioek beginnen naar het voorkomen maag- en darmparasieten bij kalve- Het ligt in de bedoeling hierbij ook fexelse bedrijven in te schakelen, .ort geleden is een begin gemaakt het onderzoek naar het celgehalte de melk. Ligt het aantal cellen bo- 1 miljoen, dan krijgt de betrokken ouder een waarsohuwing. Indien bij volgende onderzoek geen verbete- ïs opgetreden, dan volgt een kor- op de melkprijs. ie heer Beusekom kon de verheugde ledeling doen, dat met de bestrijding rotkreupel onder de schapen succes dt geboekt. Op 1 februari j.l. waren Toordholland slechts 4 bedrijven met ziekte besmet. De hulpverlening hier zeer goede resultaten gege- mtrent het onderzoek naar de zwoe- siekte bij schapen kon nog weinig tiefs worden medegedeeld. Wel ik, dat op verdachte bedrijven bij gedeelte van de dieren de afweer- fen tegen de ziekte aanwezig waren, betekent, dat bij deze dieren in ieder al van een besmetting met de zwoe- :iekte sprake is. Inleiding S. de Jong heer De Jong nam in een enthou- t betoog de hele veevoeding in be deling. Het belangrijkste wordt hier- pangestipt. Invloed uitwendige omstandigheden |e proef van de Landbouwhogeschool, rbij kalveren van bedrijven met een 'e produktie en een minder goede uktie uit de provincies Noordhol en Friesland met elkaar onder de- e omstandigheden zijn opgefokt t het grote belang van de uitwendi- mstandigheden aangetoond. Bij het iroduktie komen van de dieren bleek 1. geen noemenswaardig verschil in 'uktie te zijn tussen dieren van be- Iven met hoge en lage produktie. Wel was er een duidelijk verschil in produktie-niveau van de Noordhol- e en de Friese dieren ten gunste de eerstgenoemde dieren. De heer ong was van mening, dat bij de uit- tdige omstandigheden de voeding zeer belangrijke rol speelde. „Behandeling" van de dieren joch meende de heer De Jong ook te ften wijzen op het belang van een ue melktechniek, klauwverzorging pet borstelen van de dieren, preker was van oordeel, dat van de |t van de landbouwvoorlichting wel vergeten werd, dat het aantal die dat per uur kan worden gemolken fc COCKSDORP De door de ou- |°mmissie ten bate van de o.l. school Cocksdorp georganiseerde bonte hd heeft bruto ƒ710,opgeleverd, aftrek van kosten blijft zeker ƒ600, Br zodat de schoolkas er aanmerkelijk T wordt versterkt. Voor de avond pond zeer veel belangstelling. De van hotel Kikkert was tot en met laatste plaats bezet. De oudercom- Sie dankt ieder die op een of andere pe aan het succes hebben meege- Tkt Van de verloting zijn nog niet al- yrijzen afgehaald. Het gaat om de Amers wit 443, 336, 107, 406, 41, 346; |w 129, 149, 72. De prijzen kunnen •den afgehaald bij de heer G. Moo- niet onbeperkt kan worden opgevoerd. Op veel bedrijven wordt te weinig aan dacht gegeven aan de klauwverzorging. Het borstelen van de dieren zag spreker voor de grupstal nog als zeer belangrijk. In ligboxenstallen kan daarin op een andere wijze worden voorzien. Hoge produktie zeer belangrijk De heer De Jong was van mening, dat de produktie van het melkvee op de Texelse bedrijven goed is, maar was van mening, dat de verbetering over een reeks van jaren toch nog vrij klein is. Er wordt teveel vergeten, dat de kosten voor een dier met lage produktie voor diverse onderdelen even hoog is als voor dieren met een hoge produktie. Spreker meende, dat de individuele boer zich geen zorgen moet maken over het ontstaan van een „boterberg". Van een afspraak tot een gezamenlijke vermindering van de melkplas ver wachtte de heer De Jong niets. Opfok van de kalveren De heer De Jong was van oordeel, dat het geven van melk of kunstmelk tot een leeftijd van hoogstens 8 a 9 we ken moet plaats hebben. Als de jonge dieren zo gauw mogelijk worden ge wend aan het opnemen van krachtvoer en hooi kunnen ze óp 8-weekse leeftijd de melkvoeding missen. Spreker pleitte voor een onbeperkte opname van krachtvoer. Meestal komen de dieren niet hoger dan tot een opname van 1% kg per dag. De heer De Jong was van mening, dat zowel aan kalveren, pinken en melkkoeien dezelfde soort kracht voer kon worden gegeven. Goed ruwvoer zeer belangrijk De heer De Jong was van oordeel, dat het ruwvoer een belangrijke rol zal blijven spelen bij de voeding van het melkvee. Vooral na de stijging van de prijzen van het krachtvoer is goed hooi en goed kuilgras van groot belang. Hoewel spreker een voorkeur had voor hooi boven kuilgras moest hij toe geven, dat met het uitsluitend voeren van voordroogkuilgras als ruwvoer zeer goede resultaten werden verkregen. De heer De Jong verwachtte niet veel heil van melkveebedrijven zonder grond. Hij was van mening, dat deze bedrijven wel zeer kwetsbaar zijn. Voeding diverse diergroepen Van het voeren boven de norm van oudmelkse dieren verwachtte de heer De Jong niet veel. Wel was spreker van oordeel, dat in de droogstand meer krachtvoer moet worden gegeven als voorheen werd geadviseerd. Vijf weken vóór de afkalfdatum kan worden begon nen met 1 kg krachtvoer. Iedere week wordt deze gift met 1 kg verhoogd, zo dat bij het afkalven een gift van 5 kg krachtvoer is bereikt. Bij deze werkwij ze zouden de dieren naar de mening van de heer De Jong na het afkalven spoe dig op volle produktie komen. Wat de voeding na het afkalven be treft verwees de heer De Jong naar proeven, die op „De Schothorst" zijn ge nomen. Daarbij werd de eerste 3 weken na het afkalven volgens de norm ge voerd, maar daarna werd zoveel kracht voer gegeven als de dieren wilden opne men. Bij deze werkwijze was de pro duktie ook in de weideperiode aanmer kelijk hoger dan bij het voeren volgens de norm. Bij de krachtvoerprijzen van vorig jaar leverde dit een voordeel van 70,per koe op. De heer De Jong was van mening, dat zelfs bij de gestegen krachtvoerprijzen de royale voeding na het afkalven verantwoord is. Bij de fokkerij is tot op het moment weinig gedaan aan het eiwitgehalte van de melk. De heer De Jong meende, dat er aanwijzingen waren, dat de voeding wel invloed had op het eiwitgehalte. Zo was het opmerkelijk, dat nakomelingen van eenzelfde stier in Denemarken ei witrijker melk leverden dan in ons land. Voederbieten zouden naar de mening van de heer De Jong een gunstige in vloed hebben op het eiwitgehalte van de melk. Door hooi dat gebroeid heeft treedt een duidelijke verlaging op. De melk- of moerziekte is nog altijd een probleem. Het onderzoek heeft nog maar weinig licht gegeven over de oor zaken. Spreker meende, dat het vast stond, dat een voeding met kalkrijke produkten in de droogstand een ongun stige uitwerking had. De heer De Jong zag niet veel nut in het verstrekken van mineralenkoek aan het rundvee. Goed ruwvoer en de mine ralen in de normale krachtvoer zouden in het algemeen voldoende zijn om de mineralenbehoefte te dekken. Deze uit spraak van de heer De Jong leverde nog al wat weerwoord op. Enkele veehouders waren stellig van mening met het regel matig verstrekken van mineralenkoek goede resultaten te hebben. Spreker ad viseerde in deze gevallen gewoon door te gaan met de mineralenverstrekking. Wat de vruchtbaarheid van de dieren betreft noemde de heer De Jong een voldoende voorziening met vitamine A en fosfaat belangrijk. Op een vraag naar de waarde van ge droogd gras in het rantsoen ontwoordde de heer De Jong, dat dr. Grashuis al ja ren geleden heeft gezegd, dat de eerste kilo gedroogd gras in het rantsoen 30 cent waard is. Van een gunstige invloed van gedroogd gras op de levensvatbaar heid van de geboren kalveren wilde de fciSÜk:'-- I Zoals in het vorige nummer reeds werd vermeld is het de bedoeling op vrijdag 23 februari de langzamerhand ingeburgerde boerderijentocht te hou den. Zoals reeds werd vermeld zijn wc van plan de groep in tweeën te splitsen. Bij nader inzien leek het ons niet nodig dit voor alle objecten te doen. Na het be zichtigen van de eerste twee stallen zal de splitsing plaats hebben. Het pro gramma is als volgt: 1. Beide groepen. 10.15 uur ligboxen- stal met draaimelkstal op bedrijf van Gebr. Smit, Kaapsweg, Oosterend. 2. Beide groepen. 11.00 uur ligboxen- stal van Cebeco op bedrijf van de heer C G. Vlaming, „De Bol", Tweede Dwarsweg, 't Noorden. 3. Groep 1. 11.30 uur A. Dros Bzn., „De Volharding". Tot roostervloerstal voor meststieren verbouwde Hollandse melkveestal. 3. Groep 2. 11.30 uur. Eenvoudig en goedkoop ingerichte ligboxenstal op be drijf M. S. Witte, „Leiden", Postweg, Eierland. 4. Groep 1. 12.00 uur. Tot loopstal in gerichte veldschuur op bedrijf van de heer R. Barendregt, „Madura", Postweg, Eierland. 4. Groep 2. 12.00 uur. Door aanbouw van een „afdak" aan hoofdgebouw in gerichte ligboxenstal op bedrijf M. van Exel, „Lou Christy", Postweg, Eierland. Middagpauze. 5. Groep 1. 14 00 uur. Eenvoudig in gerichte loopstal voor 30 - 40 melk koeien, waarbij het melken gebeurt in een eenvoudige melkstal. Bedrijf C. Hin Czn., „Oude Witte Engel", Hoornderweg Den Burg. 5. Groep 2. 14.00 uur. Bedrijf R. Ba rendregt, „Madura", Postweg, Eierland (zie boven). 6. Groep 1. 14.45 uur. Bedrijf M. van heer De Jong niet veel weten. Wel meende hij waargenomen te hebben, dat gedroogd gras een duidelijker optreden van de tochtigheid kan bewerken. Wat is het nadeel van het verstrekken van basiskoek of mineralenkoek in ge vallen, waarin dit niet nodig is? Spre ker wees hierbij op het gevaar van een overmaat aan kalk, waardoor naar zijn mening het gevaar voor melkziekte gro ter wordt. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer B. v. d. Beek met algemene stemmen herkozen. Over de ledenvergaderingen vfan de K.I.-vereniging en de Rundveefokver- Over de ledenvergaderingen van de de nummer. De tuinwallen van de heer A. J. Brandsen gefotografeerd voordat ze werden ver wijderd. De wallen (op de voorgrond en aan de gezichtseinder) verkeerden in de plorabele toestand. (Foto J Nauta). Tegen de heer A. J. Brandsen, Schil- derweg nabij Den Burg, is op verzoek van de gemeente door de Rijkspolitic proces verbaal opgemaakt wegens het laten verwijderen van tuinwallen. Op het betreffende land van Brandsen, on langs aangekocht van de heer Keijser, werd ongeveer 350 meter tuinwal opge ruimd. De tuinwallen bevonden zich in zeer slechte staat. De nieuwe eigenaar achtte herstel veel te kostbaar. Boven dien belemmerden de tuinwallen de agrarische bedrijfsvoering. De heer Brandsen heeft een bedrijf van 60 stuks jongvee, binnenkort uit te breiden met nog tachtig stuks. De gemeente is opgetreden op basis van de Provinciale Ontgrondingenver ordening. Hierin wordt ontgronden zon der vergunning verboden. In de veror dening is onder meer bepaald: egalise ren, begreppelen of diepploegen van landbouwgrond en het omspuiten van bollengrond is géén ontgronding, tenzij de grond wordt afgevoerd. De gemeente beschouwt het slechten van de tuinwal len van Brandsen als ontgronden omdat hier de grond, voor zover overtollig, wel werd afgevoerd. Het was de eerste keer dat de gemeente tegen het verwijderen van tuinwallen optrad hoewel in het af gelopen jaar op Texel al kilometers tuinwal zijn afgegraven. Blijkbaar is de provinciale verordening nog maar kort geleden als wapen ontdekt. Kan het verwijderen van tuinwallen met toepassing van de genoemde pro vinciale verordening worden tegenge gaan? De heer A. J. Brandsen meent van niet en hij is er van overtuigd dat hij in het gelijk zal worden gesteld als de rechter straks een uitspraak doet. Die uitspraak zal ongetwijfeld door veel boeren met belangstelling tegemoet worden gezien. De heer Brandsen heeft de indruk dat de gemeente een voorbeeld heeft willen stellen om te voorkomen dat in de wel licht nog jarenlange periode die aan het van kracht worden van het bestem mingsplan buitengebied vooraf gaat, nog veel tuinwallen zullen verdwijnen. Gebleken is namelijk dat veel agrariërs uit angst dat het straks niet meer mag, tuinwallen laten slopen. Van gemeente lijke zijde is er herhaaldelijk op gewe zen dat het slopen van tuinwallen in het agrarisch gebied met landschappelijke waarde (het grootste deel van Texel) niet zonder meer verboden zal zijn maar dat er een vergunning voor nodig is. Bij het afgeven van zo'n vergunning laten B. en W. zich adviseren door zowel een landschaps- als een agrarisch deskun dige. MEDEDELINGEN VAN B EN W Eind vorig jaar werd er in deze ru briek op gewezen, dat ten aanzien van de naleving van de Drank- en Horeca- wet een strenger beleid moet worden gevoerd. Op deze kwestie moet nogmaals de aandacht worden gevestigd. Alle hore cabedrijven zullen voortaan regelmatig worden gecontroleerd, waarbij o.m. spe ciaal zal worden gelet op de aanwezig heid van de in de vergunning vermelde beheerder. Deze moet n.l. belast zijn met de dagelijkse leiding van het bedrijf. Hiertoe behoort het direkte toezicht op het personeel, het verzorgen van de be voorrading, het behandelen van even tuele klachten, het doen van dagelijkse werkzaamheden en het toezicht houden op de boekhouding. Het komt er dus op neer, dat de beheerder tijdens de open stelling van het bedrijf constant aanwe zig moet zijn. Wel heeft hij recht op 1 of 2 dagen verlof per week en een paar weken vakantie per jaar, maar het zou van onbehoorlijk beheer getuigen wan- Exel, „Lou Christy", Eierland (zie bo ven). 6. Groep 2. 14.30 uur. Bedrijf A. Dros Bzn., ,,De Volharding", Eierland (zie bo ven). 7. Groep 1. 15.15 uur. Bedrijf M. S. Witte, „Leiden", Eierland (zie boven). 7. Groep 2. 15.15 uur. Bedrijf C. Hin Czn., Hoornderweg, nabij Den Burg (zie boven). Alle deelnemers worden bij de aan vang van de tocht dus verwacht op het bedrijf van Gebr. Smit, Kaapsweg te Oosterend om 10.15 uur. Dinsdag 20 februari Den Burg, „Casino", 20.00 uur, hearing Stichting Cultureel Werk i.v.m. de nieuwe subsidieregeling voor vereni gingen. Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, een- dagsbestuur Plattelandsvrouwen. Volksliederen uit 8 landen. Woensdag 21 februari Den Burg, landbouwschool, 20.00 uur, optreden revuegroep Schoonoordsin gel voor vrouwenvereniging NKV. Donderdag 22 februari Den Burg, vergaderzaal Doopsgezinde gemeente, 20.00 uur, voordrachtskun stenares Liesbeth Veendorp voor plattelandsvrouwen Den Burg. De Cocksdorp, hotel De Hoop, 20.00 uur, verrassingsbij eenkomst plattelands vrouwen afdeling De Cocksdorp-Ei- erland. Vrijdag 23 februari Den Burg, fanfaregebouw, 20.00 uur, revuegroep Schoonoordsingel voor le den. Den Burg hotel De Lindeboom-Texel, 20.00 uur, lezing A. Rozeboom voor het Nut, over de politie. Den Hoorn, De Waldhoorn, 20.00 uur, uitvoering KTF-DEK. TENTOONSTELLINGEN Tot en met 27 februari Den Burg, expositieruimte raadhuis, „Prentpraat". Openingstijden: iedere werkdag 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Iedere woensdag Den Burg, Muziekschool, Parkstraat, 14.00 - 16.00 uur, legpuzzeltheek. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11.00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Trimmen Zaterdag 14.00 uur en dinsdag 14.00 uur trimmen bij „Dennenoord". Bejaardcnomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18.30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. Ten behoeve van de toeristen en be woners in de omgeving heeft de PTT een brievenbus geplaatst aan de Bos- randweg ter hoogte van De Turkse Tent, De brievenbus aan de Pontweg werd verwijderd. Gebleken is dat van deze bus zeer weinig gebruik werd ge maakt. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. neer het wekelijkse verlof in het week end of de jaarlijkse vakantie in het hoogseizoen zou worden opgenomen. Wanneer uit rapporten blijkt dat de beheerder niet of te weinig aanwezig is dan moet de verleende vergunning wor den ingetrokken. Voorts zal in inrich tingen die een vergunning hebben voor het exploiteren van een cafébedrijf wor den gecontroleerd, of behalve alcoholi sche dranken ook volledige maaltijden worden verstrekt. Dit laatste is n.l. niet toegestaan. Wel mogen in het cafébe drijf „warme hapjes" en „eenvoudige maaltijden" worden verstrekt. Ook het exploiteren van een horeca bedrijf zonder of niet overeenkomstig de vergunning kan niet geduld worden. Met klem wordt geadviseerd, na te gaan of nog wordt voldaan aan de bepa lingen krachtens deze wet, zodat niet midden in het seizoen moeilijkheden ontstaan. Wordt niet aan de gestelde eisen voldaan of bestaat daarover twij fel dan doet men goed, zo spoedig mo gelijk contact op te nemen met het raad huis, afdeling algemene zaken, kamer 209.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5