Boerderijentocht opnieuw een groot succes i O) Geld nodig! li I ANDBOUW en VEETEELT j: Korrektie Schaakclub „En Passant" Jeugdschaken G/\Ra parketvloer Burgerlijke stand UDI brengt thriller van Agatha Christy Jeugdd aromen Stand eilandcompetitie volleybal rg PORTPROQRAMMA Ejbriek voor Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 2 maart 1973 .00 zijn maar weinig aktiviteiten irvoor je een zo groot aantal men- op de been krijgt als voor een tocht gs nieuwe of verbouwde stallen. In voormiddag lag het aantal deelne- s ver boven de honderd en ook in de liddag waren er zeker zo'n tachtig lnemers. igaande op de reaktie menen we te ren konkluderen, dat ook dit jaar e tocht weer goed in de smaak is ge en. Er is dan ook alle reden voor om 2 boerderij entocht als een jaarlijks nement op te nemen in het program van de landbouwvoorlichtingsdienst. aar er dit jaar geen grupstal voor kvee in het programma was opge ien, was er geen gelegenheid om het gename klimaat van de grupstal te 'elijken met de veel lagere tempe- iur van de loopstallen, r was echter wel gelegenheid om te stateren, dat de voorkeur van veel ifji houders nog altijd uitgaat naar een waar de dieren een stro-bed tot rp. i beschikking hebben. Ligboxenstal Gebr. Smit Ie grote attraktie was hier de draai- kstal, die door de heren Smit royaal •d gedemonstreerd. Ook de enorme eting van deze stal maakte indruk, gebouw heeft een grondvlak voor 1000 m2. Op het moment biedt de plaats aan 96 dieren, maar er is een elijkheid om de capaciteit uit te den tot 117 stuks. Voor dit aantal en is er ook plaats aan het zelfslui- le voerhek. e mest wordt met een tractorschuif 'our en grup geschoven, die met een ij ze- rooster is afgedekt. De opslagruimte r drijfmest is aan de kleine kant. In fgrupmest en gierkelder kan nl. r 60 m3 drijfmest worden opgesla- 8$ sbl paf ij het bouwen is veel eigen arbeid •icht, zodat de heren Smit een lig- enstal incl. draaimelkstal in het be- lebben gekregen, waarvan de prijs koeplaats aanzienlijk lager ligt dan ormale gevallen bij een ligboxenstal geval is. Ie entree tot deze stal is zeer aan- kelijk. Vanaf de weg tot de ingang de stal is een ruime betonnen ver- ling aangelegd. Deze stal maakt een Ie indruk en geeft bovendien een |r overzicht van de dieren dan de die vorig jaar werd bezichtigd op ■bedrijf „Labora". In deze stal was heel goed te zien, de ligboxen voor melkkoeien niet Remd zijn voor pinken. In een ge- ■eelte van deze stal waren nl. pinken lergebracht, die de ligboxen sterk pilden, omdat ze voor deze dieren te lang en te breed zijn. [eel waardering was er ook voor de tands visgraatmelkstal. Enkele vee- ers hooiden we de opmerking ma- dat ze er nog niet van overtuigd in, dat deze melkstal in de praktijk Ier goed zou voldoen dan de draai- stal op het bedrijf van de Gebr. Afmeting en isolatie van de melk- 1 waren zodanig, dat men mag aan- Bten, dat de temperatuur bij het mel- nl ook in de koude wintermaanden el spoedig op een aantrekkelijk ni- li zal liggen. Verbouwde meststierenstal A. Dros Bzn. jp het bedrijf ,,De Volharding" is een pstal voor 20 stuks melkvee ver- |vd tot een stal voor meststieren I roostervloer en kelder. De capaci ty plm. 40 stuks. ftals ook vorig jaar op het bedrijf van de heer KI. Eelman kon worden ge- konstateerd biedt dit soort stallen, zo wel uit het oogpunt van de arbeid als ook als verblijfplaats voor de dieren een ideale huisvesting. Naast de plm. 40 stieren, die onge veer één jaar oud waren was al weer een gedeelte van de nieuwe „lichting" aanwezig. Deze kalveren waren onder gebracht in een door plactisfolie afge scheiden gedeelte in de landbouw- schuur. De verbouwing van melkveestal tot meststierenstal had buiten de eigen arbeid ƒ10.000,gekost. Bedrijf „Madura" van R. Barendregt In dit geval is een landbouwschuur ingericht voor het bedrijf van 40 - 50 melkkoeien. Desgewenst kan het aantal wel worden uitgebreid tot 70 stuks. De liefhebbers van stro „onder de die ren" genoten hier naar hartelust. De heer Barendregt vertelde, dat per koe per dag een hoeveelheid van 6 - 7 kg stro werd verbruikt. Op deze wijze is het heel goed mogelijk om aan de dieren een paar maanden lang een aangenaam stro-bed te geven. Na een paar maan den moet de mest worden verwijderd. Dat was in dit geval geen bezwaar, om dat de ruime schuur gelegenheid biedt dit machinaal te doen. Het hooi werd in ruiven in de schuur verstrekt; voor het kuilgras moesten de dieren naar een aan de schuur gebouwd afdak. Door de open verbinding van schuur met afdak was de stal vrij koud. In de voorheen aanwezige grupstal voor melkvee was nu de 8-stands vis graatstal met wachtruimte gemaakt. Eenrijige ligboxenstal M. S. Witte De heer Witte is er in geslaagd met veel eigen arbeid en een bedrag uit de portemonneee van .plm. ƒ10.000,een vroegere enkel-rijige Hollandse grupstal om te bouwen tot 'n eenrijige ligboxen stal. Uiteraard draagt in zo'n geval zo'n stal de sporen van een sobere oplossing, maar we zijn er van overtuigd, dat de heer Witte een flink aantal jaren van deze stal gebruik kan maken. Het aan tal koeienplaatsen is door de verbou wing uitgebreid van 19 tot 34 stuks. Samen met de dubbele gesloten tandem- melkstal is hier een doelmatige stal ont staan. Vermelding verdient, dat voor het zojuist genoemde bedrag de stal ook nog is voorzien van een roostervloer met drijfmestkelder. Ligboxenstal M. van Exel Het zou ons niet verwonderen als in de komende jaren het voorbeeld van de heer Van Exel navolging zal vinden. Op dit bedrijf werden de melkkoeien tot vorige winter gestald op een enkelrijige Hollandse grupstal. De afgelopen zomer heeft de heer Van Exel achter aan de hoge schuur een „afdak" gemaakt, dat plaats biedt aan 42 melkkoeien. De stal is voorzien van drijfmestkelders en roostervloeren. De kelders zijn gebouwd van de zg. B2 blokken en hebben een totaal in houd van 75 m3. De situatie van het gebouw liet niet toe om voor de ruim 40 dieren voldoen de ruimte te maken aan het binnenvoer- hek. Daarom staat de stal in open ver binding met een van betonnen vloer voorziene buitenruimte, waar de dieren via een zg- Zweeds voerhek kuilgras kunnen vreten. De heer Van Exel vertelde ons, dat bij alle weersomstandigheden een aantal dieren grif gebruikt maakt van de bui- tenvoederplaats. Als we in aanmerking nemen, dat de koeien tot voor kort alle dagen het land nog in gingen is het geen wonder, dat de dieren geen be zwaar hebben tegen de voerplaats „zon der dak". Loopstal C. Ilin Czn. Dat niet alleen op de grotere bedrij ven gedacht wordt aan loopstallen be wijst het voorbeeld van de heer Hin. Op dit bedrijf is men er nl. toe overge gaan om voor de melkveestapel, die het aantal van 30 stuks nog lang niet heeft bereikt een gestrooide loopstal in te richten. Door de fa. M. Boon is hiervoor een schuur van betonplaten gebouwd. De kosten voor de nieuwbouw waren ƒ15.000,Als we in aanmerking ne men, dat deze stal plaats kan bieden aan minstens 30 stuks melkkoeien, dan is het duidelijk, dat ook na het bouwen van een doorloopmelkstal de kosten per koe in dit geval laag zijn. Op het mo ment werden de koeien nog gemolken in de eenvoudige houten melkstal, die in de zomer in de weide wordt gebruikt. Het is de bedoeling in de komende zo mer bij de schuur een eenvoudige melk stal te bouwen. Dank aan de bezochte bedrijven We zijn er blij om, ieder jaar de vee houders van de bedrijven, die we voor de tocht uitkiezen, bereid te vinden om hun bedrijf daarvoor beschikbaar te stellen. Een woord van dank daarvoor is zeker op z'n plaats. In het verslag over de ledenvergade ring van de Rundveefokvereniging Texel is door een misverstand van de redakteur van deze rubriek een onjuist heid vermeld. In dit verslag werd nl. vermeld, dat de omslag per dier van ƒ24,op 26, zou worden gebracht. Het personeel van de Fokvereniging maakte ons er op at tent dat dit onjuist is. De omslag blijft onveranderd op 24,per gecontro leerd dier gehandhaafd. Onze excuses voor deze fout. C. van Gr. Uitslagen: J. Piersma-F. Meijers 10 H. Elzinga-A. Veltkamp 10 J. Dros-J. Hoogerheide 01 H. van Daalen-M. Bakker 01 J. Gerritsen-M. Brons 01 F. Eijgenraam-A. Terpstra 01 J. Piersma-A. Terpstra Vz-Vz J. Piersma sleepte de winst binnen door een geweldige blunder van zijn te genstander, die eerder in de partij door een grove fout van Piersma materieel in het voordeel was gekomen. Snel en hard ging het in de partij J. Dros - J. Hoogerheid. Na veel afruilen stond het zware materiaal tegenover elkaar, dat na enige tijd ook van het bord ver dween. Het daarna volgende pionnen- eindspel werd netjes door Hoogerheide naar de winst geleid. J. Gerritsen ging eervol ten onder tegen M. Brons, die de koningsvleugel van Gerritsen open scheurde en door middel van de open h-lijn en zijn f-pion de strijd beëindigde. F. Eijgenraam zag zijn stelling lang zaam ondermijnd worden door A. Tenp- stra, die twee pionnen veroverde. De winst was toen niet moeilijk te forceren. H. van Daalen was zo onfortuinlijk een toren zomaar weg te geven, waarna mat volgde. Na twee zetten werd de afge broken partij tussen Piersma en Terp stra remise gegeven. Uitslagen: Robert van Es-Martin Witte Anthonie Witte-Gerard van Es Henk van Wilsum-Sipke Hengst Bert van de Berg-Jan Hopman Jos Bosma^Gerard van Es Paul van Etten-Anthonie Witte Sipke Hengst-Jos Bosma Henk van Wilsum-Paul van Etten Gerard van Es-Jan Hopman Martin Witte-Bert van de Berg 1—0 1—0 10 1—0 0—1 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 maart op om 7.19 uur en gaat onder om 18.24 uur; 7 maart op om 7.13 uur en onder om 18.30 uur. Maan: 5 maart N.M.; 11 maart E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 mrt 6.04 en 18.43; 3 mrt 7.04 en 19.41 4 mrt 7.58 en 20.32; 5 mrt 8.45 en 21.16 6 mrt 9.27 en 21.54; 7 mrt 10.04 en 22.28 8 mrt 10.39 en 23.00; 9 mrt 11.13 en 23.30 10 mrt 11.48 en BAO' Wilt u uw huis verbeteren of iets doen aan het onderhoud? Kan snel gebeuren met het NMB woningkrediet. U krijgt contant geld zodat arbeidsloon en materialen direct betaald kunnen worden. Bijvoorbeeld ƒ4.000,-, u lost af In 5 Jaar en betaalt 89,- per maand. Of 8.000,- die u in 8 jaar aflost, 130,- per maand. Stap eens binnen, we vertellen u graag alles over woningkrediet of een persoonlijke lening voor welk doel dan ook. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK van 21 tot en met 27 februari 1973 Geboren; Yvette Ghislaine, dv. An- tonie C. G. Gieles en Catharina M. M. Spigt; Aart, zv. Dirk Slegh en Geertje de Leeuw; Anoeschka Maria, dv. Johan Hutjes en Anna R. Barhorst; Sabina Johanna Petronella, dv. Gerardus J. de Wit en Maria C. Kloes; Jeroen Boude- wijn, zv. Johan B. Beekman en Frida W. Haselhoff. Ondertrouwd: Arie Blom en Johanna A. van de Wetering. Overleden: Cornelia M. Keijser, wv. Roeper, oud 86 jaar, wonende te Waal- enbrug; Maamke Bakker, ev. Troost, oud 82 jaar, wonende te Den Burg. De voorjaarsuitvoering van UDI wordt gegeven vrijdagavond, 9 maart in hotel De Oranjeboom. Ditmaal zal worden op gevoerd een thriller van Agatha Christy getiteld „De Muizenval". Ook nu is er weer gelegenheid tot plaatsbespreken, en wel zondagmorgen 4 maart a.s. van 11.30 af, eveneens in „De Oranjeboom". Zoals gebruikelijk vindt om 12.00 uur precies de loting plaats. De uitvoering wordt besloten met bal, onder leiding van de band van Frans Pieterse. Uitslagen 27 februari: J. Rienstra-W. Smidt 20 M. Siemeling-P. Krugers 02 K. J. den Haan-O. J. Bakker 02 F. Mosk-J. van Kranenburg 02 W. Smidt-M. Siemeling 02 J. Rienstra-K. J. den Haan 11 J. van Kranenburg-P. Krugers 11 K. J. den Haan-J. van Kranenburg 20 Eindstand wintercompetitie: gesp. punten 1. M. Bruijn 13 23 2. F. Mosk 19 20 3. P. Krugers 14 19 4. O. J. Bakker 17 19 5. G. Blom 9 18 6. J. v. Kranenburg 17 16 7. J. Rienstra 16 15 8. K. J. den Haan 15 14 9. M. Siemeling 11 11 10. G. J. Dijkgraaf 18 7 11. W. Smidt 16 3 De prijsuitreiking is a.s. dinsdag, kwart voor zeven, gevolgd door een si multaan (in „Olympic"). Mogelijk wordt het jeugddammen daar voortgezet. Binnenkort hierover nadere mededelingen. De damclub is te lefonisch bereikbaar op het nummer (02220) 2503. Heren gesp. punten Badminton 15 28 Apollo 15 26 Van der Meer 16 26 Drijver 16 24 Smash '68 15 18 De Koog 14 14 Koorn 14 10 Tevoko selectie 15 10 Amro 17 6 Tevoko jongens 16 4 Club Oud 15 2 Dames gesp. punten Tevoko selectie 9 16 Smash '68 10 14 Badminton 11 14 Tevoko 3 9 12 Tevoko 4 10 6 De Koog 10 6 Tevoko 5 11 2 Dinsdag 6 maart wordt om 21.30 uur de wedstrijd De Koog-Tevoko selectie gespeeld (H.). In het programma staat per abuis op 27 maart aangekondigd de wedstrijd Drijver-De Koog (heren), dit moet zijn Tevoko selectie-De Koog (he ren). 20 maart om 19.15 uur zal de wedstrijd Tevoko 3-De Koog (dames) ge speeld worden. 27 maart om 19.15 uur komt Tevoko selectie uit tegen De Koog (dames). 'ERDAG 3 MAART 'ling Noordholland: ZFC-Oosterend (Z), 14.30 uur oren: Kreileroord Al-O'end Al, 16.15 uur (vertrek boot 15.00 uur) Zeil Texel Bl-SRC BI, 14.30 uu Vesdo Bl-Tex. Boys BI, 16.15 uur (vertrek boot 15.00 uur) Oosterend Bl-SRC B2, 14.30 uur 'e Koog BI-Con Zelo B3, 14.30 uur Zeemacht B2-ZDH BI, 14.30 uur Cocksdorp Cl-Texel C2, 14.30 UU I Tex. Boys Cl-Texel C3, 14.30 uur J Texel Cl-Geel Zwart C2, 14.30 uur 'len: iling A. Oosterend a-De Koog a, 15.45 uur ZDH a-Texel c, 14.30 uur Josterend b-Cocksdorp a, 12.00 uur Texel a-Tex. Boys a, 15.45 uur Texel b-Tex. Boys b, 13.30 uur ling B: ■Jocksdorp b-Texel e, 13.30 uur "exel d-Oosterend c, 13.30 uur £ex. Boys d-Tex. Boys c, 15.45 uur Tex. Boys e-ZDH b, 13.30 uur ken: °nCjfr)AG 4 MAART >r ie tasse B KNVB: lkd fexel-Succes, 14.30. uur Tel !'ng Noordholland: Apollo '68-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) WSW-De Koog, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Oudendijk-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) ZDH 2-BKC 4, 14.30 uur Oudesluis 3-Tex. Boys 2, 14.30 uur Oosterend 2-JVC 5, 14.30 uur Texel 4-W.Waard 4, 12.15 uur De Koog 2-W.Waard 5, 14.30 uur Cocksdorp 2-BKC 5, 14.30 uur Junioren: ZDH Al-W.Vogels A3, 12.15 uur Tex. Boys Al-BKC A2, 14.30 uur SAMEN REIZEN ZATERDAG 3 MAART Oosterend Al en Tex. Boys BI ZONDAG 4 MAART O'end, C'dorp en De Koog MEDEDELINGEN S.V. Texel Zondag ontvangt het eerste het on- deraanstaande Succes, dat evenwel in de laatste wedstrijden goede resultaten behaalde. 00 tegen Spirit en een 41 overwinning op Hollandia T. liegen er niet om. We moeten dus niet denken, dat doen we wel even op sloffen. Win nen we, dan kan Succes niet meer boven ons komen en kunnen we zonder degra- datiezorgen de competitie afmaken. Als we alles op alles zetten, dan moet een overwinning toch mogelijk zijn. Het vierde ontvangt Wieringerwaard 5. Een mogelijkheid om een paar punt jes te veroveren. Junioren BI krijgt thuis het zeer sterke SRC BI. Een overwinning voor onze jongens zie ik nog niet zitten. Junioren C2 moet uit naar Cocksdorp Cl. Ook al een zeer moeilijke opgave, maar we hebben toch vertrouwen, dat jullie een punt mee nemen naar Den Burg. Junioren Cl speelt op eigen terrein tegen de concurrent voor de bovenste .plaats: Geel Zwart C2. Toch geven we onze jongens de meeste kans. Ten C. Texelse Boys Tex. Boys 2 gaat zondag met de boot van 13.0 uur naar Oudesluis 3. We gaan met eigen vervoer. Op het Boys-veld de laatste thuis wedstrijd voor de A-junioren. Op be zoek komt BKC A2. Aanvang half drie. Terreindienst; N. Zoetelief en H. van Sambeek (zaterdag voor 12.00 uur s.v.p.). Het eerste is vrij, doch de spelers worden wel op de training verwacht. Voor zaterdag staat op het program ma Boys BI tegen Vesdo BI. B2 uit te gen Oosterend B2, aanvang 13.15 uur en Boys Cl, thuis, tegen Texel C3. Aan vang half drie. Voor pupillenwedstrijden zie het wed strijdprogramma en het kastje. Boys BI vertrekt om half drie vanaf hotel „De Zwaan". Succes allemaal. A.W. S.V. Oosterend Hopelijk kan er komend weekend weer eens gevoetbald worden en kan er een volledig programma worden afge werkt. Zaterdag gaan de senioren op bezoek bij ZFC in Zaandam, waar het wel moeilijk zal worden om een puntje te bemachtigen. Aanvang 14.30 uur. De lei ding berust bij de heer'J. T. de Ligter. De Al junioren spelen ook uit en kun nen tegen Kreileroord Al proberen de punten te bemachtigen, wat gezien de stand moet kunnen. Aanvang 16.15 uur. Scheidsrechter is de heer J. P. Wolse. De BI junioren spelen om 14.30 uur thuis tegen SRC B2, waar we het op een puntenverdeling houden. Scheidsrech ter is de heer W. C. Witte. De B2 junioren spelen ook thuis en komen al om 13.15 uur in het veld om tegen de B2 junioren van Tex. Boys een heel moeilijk duel tegemoet te gaan. Scheidsrechter is de heer W. C. Witte. De Cl junioren zijn vrij. Voor pupillen zie het sportprogramma elders in dit blad. Voor opstellingen zie het kastje. Zondag speelt het eerste uit tegen Oudendijk, dat rode lantaarndrager is, maar hier stellig verandering in wil brengen, dus er gedurende de hele wed strijd tegenaan en probeer er zo een punt uit te slepen. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer Th. O. Mul der. Het tweede speelt thuis om 14.30 uur tegen JVC 5, wat een zege moet kunnen worden, maar onderschat de tegenstan der niet. Het derde is vrij. Veel succes allemaal. Klaverjassen Vrijdagavond wordt er opnieuw een klaverjasdrive gehouden in de kantine. Ook nu wordt er met vaste maat ge speeld om aantrekkelijke prijzen. Aan vang 20.15 uur. Komt allen. P.K. Z.D.H. Zaterdag spelen de junioren BI tegen Zeemacht B2. Dit zal wel een te zware opgave worden om de punten mee naar huis te nemen. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer H. Pul. Ver trek boot 13.00 uur. Het tweede speelt zondag om 14.30 uur thuis tegen BKC 4. Hier zijn 2 pun ten te verdienen, maar dan zal de inzet 100°/o moeten zijn. Scheidsrechter is de heer F. Zwanenburg. Junioren Al spelen om 12.15 uur thuis tegen Watervogels A3. Doe je best en tracht de punten thuis te houden. Scheidsrechter is de heer J. Hopman. Het eerste en derde zijn zondag vrij. Veel succes voor de elftallen die dit weekend in het veld komen. De P. S.V. De Koog De junioren BI ontvangen thuis Con Zelo B3 om half drie. We rekenen ook nu op volle winst. Scheidsrechter is de heer Van Dompselaar. De Koog 2 ontvangt thuis rode lan taarndrager Wieringerwaard 5. De uit wedstrijd hebben jullie ruim gewonnen dus het zal nu ook wel lukken. Aan vang half drie. Scheidsrechter is de heer L. J. van der Brink. De Koog 1 speelt uit tegen WSW. De thuiswedstrijd was een 42 zege voor De Koog, maar het zal nu echt niet zo gemakkelijk worden om een puntje mee naar huis te nemen. Aanvang half drie. Terreindienst hebben D. Kuip en J. Hopman. Allemaal veel succes V.B.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5