Siet sociaal om nog meer waarden achter prikkeldraad te stoppen (i 1 7,90 TIMMER'S BAKKERIJ j De Reizenboetiek Bavarois-punten Goënga's kroon supermarkt /RIENDENKRING TEXEL REAGEERDE OP )NTWERP RECREATIEBASISPLAN s nog uitbreiding erblijfsaccomodatie mogelijk FILMNIEUWS Meenemertje ELEGTROHUIS Bejaarden naar revue „Dag ouwe Tied" Gezinsdienst in N.H. Kerk De Koog Een landschaps foto van Texel J. DE WAAL BUITENBOORDMOTOREN Garage Dros B.V. Eierland Emaille BRAADSLEDE 35 cm. VOOR AL UW VLIEGREIZEN, Sinaasappel Kersen Banaan =ed! ibt ïdel Vc „Het getuigt van gebrek aan sociaal gevoel en gevoel voor het leefmilieu |wanne<e nien terwille van nog meer toeristen in het hoogseizoen ertoe zou over gaan de waarden van Texel achter prikkeldraad te stoppen. Het gaat er niet tozeer om of de Texelaars nog wat meer drukte voor lief willen nemen dat noeten ze overigens zelf uitmaken doch wel of Texel dan nog blijft zoals Texelaar èn toerist het willen zien. Waarbij valt op te merken dat Texel niet het klimaat heeft voor de massale strandrecreatie zoals zuidelijker landen en Biet dus ook van een ander soort toerist moet hebben, want Texel moet o.i. van le „nood een deugd maken en deze deugd koesteren. Wil men nog meer men- gen van het mooie Texel laten genieten, dan ware het beter de huidige trend voort te zetten, dat wil zeggen de aanwezige verblijfsakkomjnodatie zodanig lYvalitaticf te verbeteren, dat het seizoen verlengd kan worden. Daar komt pteeds meer vraag naar, het belast het Texelse milieu niet teveel en het werkt een beter rendement voor de ondernemers in de hand. Het lijkt ons dan ook •eranhvoord de plannen Everstekoog en Gerritsland in de ijskast (of de prulle- nand) te deponeren en met het Krimplan zeer voorzichtig te zijn". Tel. Aldus een der opmerkingen in een ief die de vereniging Vriendenkring xel heeft gezonden aan burgemeester ,,-^en wethouders als reaktie op het ont ij irp recreatiebasisplan Texel. De *Biendenkring toont zich tevreden over de openheid die B. en W. hebben be- icht „al is het voor een landelijk wer- nde vereniging als de onze moeilijk t de gevraagde snelheid te reageren een dergelijk rapport, dat gedurende na twee jaren werd voorbereid". De lendenkring maakt niettemin een izienlijk aantal kritische kantteke- ïgen. Ondanks de gedegenheid draagt rapport hier en daar toch sporen i te weinig onderzoek zodat de kon- isies moeilijk als enige basis voor de iluitvorming kunnen dienen. Volgens opstellers van het plan gaat het om bepalen van de grenzen van de mo- [jJMijke ontwikkeling. „Onze indruk ia at men eerder naar bepaalde cijfers Beeft toegewerkt, ondanks het feit dat - gesteld wordt dat de opnamecapaciteit Jtan het Texelse landschap de beperken- L faktor is en dat gestreefd moet wor- len naar een beleving van vormen van tuur en landschap van hoog kwali- iltsniveau, aangezien volgens het on- I 'zoek de meeste recreanten op Texel li landschap de grootste aantrekkelijke aktor voor hun bezoek aan Texel vin- l®i. Maar wanneer de bewering „dit I dschap en de natuurgebieden moeten I >r de toekomst veilig gesteld worden" I mondt in de gedachte dat ze dan I iar moeten worden afgesloten om I er recreanten te kunnen opvangen In zijn wij bevreesd dat van de ge- I ?mde beleving te weinig overblijft, f Kat vele van de huidige recreanten de rug zullen toekeren". Ketting Volgens het rapport staan duin en I het hoogst genoteerd in de bele- I gswaarde en in de wensen van de I tel-recreant. De Vriendenkring fmt het merkwaardig dat men dan *r in het rapport toch uitgaat van de fendcapaciteit die veel groter is en Kis zou zijn voor de uitbreidingsmo- ■jjkheden. „Een ketting is echter Poit sterker dan de zwakste schakel, pt betekent dat de kwetsbaarste ge- ^■den (zijnde duin- en andere natuur steden en het bosgebied) de norm Koren te bepalen. Volgens het rap- |t zijn deze al vrijwel vol, hetgeen tekent dat ze op dit moment al vol P, zodat nauwelijks nog uitbreidings- feelijkheden aanwezig zijn. Je Vriendenkring wijst op het „pu- *ke geheim" dat er een aantal niet- egistreerde slapers is waarbij ook rdt gedacht aan de klandestiene kam- hders. Men is d'an ook van mening het toelaatbare aantal van 40.000 'eanten reeds is bereikt wat onder lere betekent dat ook het bos reeds i de top van zijn opnamecapaciteit is. Vriendenkring is het dan ook eens Mr. Sprenger die bij een hoorzitting ierkte dat de cijfers nopen tot uiter- Ivoorzichtigheid, maar oneens met de g-^ng van drs. J. C. Heytze van I atsbosbeheer die vindt dat de gren- I van het toelaatbare aantal dan maar -ten worden opgeschoven. Er is na- ■I 0k niet nagegaan of en in hoeverre -cl te lijden heeft onder het huidige gal toeristen, maar er is gewerkt met ontleend aan onderzoekingen De oplossing meer mensen aan 'kken en dan de kwetsbare gebie- f te sluiten wordt door de Vrien- 'ing als het slachten van de kip ardleidingen en liksembeveiliging met de gouden eieren beschouwd. Ge konstateerd wordt dat Texel vol is. Be streden wordt dat deze konklusie wordt ingegeven door gebrek aan sociaal ge voel. Eigen exploitatie De Vriendenkring vindt dat verdere toeristische ontwikkeling voor zover die toch ook mogelijk zou blijken moet wor den beperkt tot door de eigen inwoners te exploiteren voorzieningen. Sterke be perking van het autogebruik (80%> van de recreanten komt per auto naar Texel) komt de Vriendenkring als een utopi sche gedachte voor. Beter is het te zoe ken in sterke geleiding van het verkeer en verdere beperking van de maximum snelheid naast stabilisering van het aan tal toeristen. „Het huidige autogebruik is beslist nog niet schadelijk voor het grootste deel van Texel". Grote vraag tekens worden geplaatst bij de opmer- Zaterdag-, zondag- en maandagavond om 20.00 uur draait in het City theater de Polanski-thriller „Rosemary's baby". In vergelijking met deze griezelfilm zijn de Dracula-films slechts scheppingen van een naïeve fantasie. De film werd gemaakt naar Ira Levins verkillende bestseller over de middeleeuwse zwarte kunst en hekserij in het moderne Man hattan. Tijdens een diner ter ere van de nieuwe woning van Guy en Rosemary Woodhouse (Mia Farrow), een donkere flat in het Bramfordgebouw in New York, vertelt hun oude vriend Hutch over de satanische praktijken, die 60 jaar geleden de inwoners van het ge bouw deed sidderen en zelfs tot zelf moord dreef. Guy en Rosemary maken kennis met hun buren, het bejaarde echtpaar Roman en Minnie Castevet en hun huisgenootje Terry, die een paar dagen later zelfmoord pleegt. Op een avond brengt Minnie Rosemary een des sert dat zij niet erg lekker vindt, maar zij eet toch een paar hapjes, 's Nachts krijgt zij een vreselijke droom waarin afschuwelijke dingen met haar gebeu ren; Guy neemt op een ruwe manier bezit van haar en als zij hem aankijkt blijkt hij de duivel zelf te zijn. Een maand later merkt Rosemary dat zij zwanger is. Zij gaat op aandringen van Minnie en Roman naar Dr. Sapirstein, die haar een kruidendrank voorschrijft in plaats van de gebruikelijke vitamine preparaten. Rosemary krijgt nu vrese lijke pijnen, maar de dokter zegt dat dat spoedig over zal gaan. Zij begint echter intuïtief te vermoeden dat het contact met de Castevets niet goed is. Zij voelt op een gegeven moment de baby in haar bewegen, waardoor haar toestand weer wat beter wordt. Dan komt Hutch te overlijden. Hij laat haar een boek over hekserij na, waarvan de naam een anagram is. Na veel puzzelen met het scrabble-spel vindt Rosemary de naam Roman Castevet. Spoedig ont dekt zij dat ook Dr. Sapirstein een van de „heksen" is en dat Guy door hen is omgekocht. Rosemary vlucht en roept de hulp in van haar oude huisarts, Dr. Hill. Als zij na de bevalling bijkomt zegt men dat haar kind dood geboren is. Bij de Castevets hoort zij echter een baby huilen(Toegang 18 jaar). Wederom is Elvis Presley deze week te bewonderen in het City theater, en wel op zondagmiddag drie uur, in de film „Elvis, Beat en Blues". Deze keer jaagt Elvis onder de naam Ted Jackson op een schat met behulp van het beat nik-meisje Joe Symington en zijn vriend Judd Whitman. Als men na veel moei lijkheden een booot heeft uitgerust en men op weg is de schatkist te bergen, verschijnt in de wateren nabij de schat een andere boot. Het is de rijke en knappe Dina Bishop begeleid door Gil Carey. Er ontstaat een felle strijd die zelfs tot op de zeebodem wordt voort gezet. Wie als overwinnaar uit de strijd tevoorschijn komt laat zich raden. (Toe gang alle leeftijden). kingen over economie en rendement van het plan. Er ontbreken nog vele gege vens, waaronder een kosten- en baten analyse. Terloops wordt opgemerkt dat men een derde boot maar beter niet kan aanschaffen. Ten aanzien van het rende ment van de te stichten akkommodatie geeft het rapport overigens een zodani ge konklusie dat een voorzichtig onder nemer zich hieraan nauwelijks zal wa gen. Waarschuwing Het is met het rendement maar zeer schamel gesteld en de Vriendenkring vindt dan ook dat de Texelse bevolking gewaarschuwd moet worden. De risi co's die aan de investeringen zijn ver bonden, zijn ook volgens de opstellers van het plan, uitermate groot. Kapitaal krachtige ondernemers van elders zullen hier wellicht niet tegenop zien, maar daar is de Texelse bevokling niet mee gediend. Beter is het de eventuele nog mogelijke langzame en beperkte groei dus een dynamische stabilisering te reserveren voor de autonome groei van kleine Texelse ondernemers. Konklusies Aan het slot van de vier pagina's tel lende brief geeft de Vriendenkring de volgende konklusies: a. De duinen, andere natuurgebieden, het bos, de pont en de wegen zijn vol, ook volgens het rapport, of praktisch vol. b. Het is onjuist voor groei dan maar het strand als normmogelijkheid te nemen. c. Verdere groeimogelijkheid is een on juiste konklusie uit de gegevens; hoogstens kan nog enige autonome groei op bestaande terreinen worden toegestaan. d. Het rendement is micro-economisch zeer twijfelachtig; macro-economisch ontbreken in het plan zowel een kos- tenbatenanalyse als een konkrete op somming van reële financieringsmo gelijkheden. e. De mogelijkheden voor deelname van Texelaars aan de uitbreiding zijn zeer twijfelachtig; seizoenverlenging lijkt ons voor de Texelaars de enig juiste oplossing wanneer het gaat om vergroting van de bestaansmogelijk heden. f. Verdere afsluiting van gebieden t.b.v. groei van de recreatie cq. het toeris me is een onaanvaardbare zaak en niet fair t.o.v. de overgrote meerder heid van de huidige gasten van Texel. g. Spreiding in de tijd is voor Texel een goede zaak. h. Afstemming van de plannen op strand en pretkramen bij de woon- akkommodatie is een griezelige zaak voor natuur en landschap, daar de Texeltoerist tóch zijn weg daarheen zal zoeken. i. Dynamisch stabiliseren lijkt ons de enig juiste oplossing, die verant woord is t.a.v. de Texelse bevolking, de ondernemers, de toeristen, natuur, landschap en milieu, alsook t.a.v. de macro-economische mogelijkheden in de komende jaren. Het revuegezelschap van mevrouw J. Craanen-Hemelrijk geeft voor de leden van de Bejaardenbond, afdeling Den Burg, in „Casino" te Den Burg, een op voering van de revue „Dag ouwe tied", op donderdag 8 maart, aanvang 8 uur. De toegang is gratis maar alleen voor de leden van de afdeling Den Burg, zulks in verband met de plaatsruimte. Eerder werd in dit blad vermeld dat de opvoering in „De Oranjeboom" zou wor den gehouden op vrijdag 9 maart. Aan gezien op die datum de zaal niet be schikbaar is, zijn plaats en datum gewij zigd. Let u dus goed op en noteer en verander dit in uw agenda om teleur stelling te voorkomen. DE KOOG Zondag 4 maart, aan vang 11.00 uur, zal in de N.H. kerk te De Koog een gezinsdienst worden ge houden. In deze dienst, die is bedoeld voor alle leden van het gezin, zal ds. A. F. W. Waardenburg voorgaan. Aandacht zal worden gevraagd voor de Gelijkenis van de Verontschuldigingen. De kinde ren van de zondagsschool werken aan deze dienst mee. Een afscheid Een jubileum een waardevol geschenk. Kijkt u eens op de expositie bij FOTOBEDRIJF Binnenburg 12 en 23 Prijzen vanaf ƒ369, Koop bij de man, die ze ook repareren kan. Nog enkele modellen 1972 uit voorraad leverbaar. Telefoon (02225) 233 van 15,30 voor DEN BURG OUDESCHILD KUW! X zowel lijndiensten als groeps- en poolcharters, X kunt U terecht bij X Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 T Speciaal voor dit weekend in vier smaken Aardbei van ƒ1,00, NU voor ƒ0,80 OOK VOOR DEZE LEKKERNIJ NET IETS BETER Telefoon (02226) 252 Vrijdag- en zaterdagaanbiedingen 500 gr. ribcarbonade 4,78 500 gr. riblappen 5,48 500 gr. magere varkenslappen 5,48 500 gr. doorregen varkensrollade 3,18 500 gr. borstlappen 3,98 3 Hamburgers 1,98 5 kg. carbonade 39,50 150 gr. ham 1,28 150 gr. leverkaas 1,13 150 gr. palingworst 1,09 Alles eigen slacht en fabrikaat - stukken lekkerder. 500 gr. geschrapte worteltjes 49 ct. 1 kg. geschrapte kriel 78 ct. 2 kg. Jaffa's 1,98 2 kroppen sla 68 ct. Schaal gesneden soepgroente van 60 voor 45 ct. ALLEEN A.S. WOENSDAG 500 gr. GEHAKT a 3,50 tweede 500 gram voor 2,98 500 gr. gesneden rode kool 39 ct. 500 gr. gesneden andijvie 69 ct. Raak Sinas 89 ct. Liter Spiritus van 1,45 voor 1,25 Stick aanstekers, gas, van 2,95 voor 2,50 Omo voordeelpak, van 7,45 voor 5,95 Persil voordeelvat, met baddoek, van 15,90 voor 14,95 Martini, per fles, van 6,05 voor 4,95 Smith's chips, van 1,12 voor 99 ct. Paprika van 1,22 voor 1,09 12 Safarikoeken 79 ct. Pak 330 gram Londen biskwie 78 ct. Pak pindakoeken 89 ct. 2 pak lucifers 79 ct. Heerlijke mokkataart 2,20 Gesneden wit of bruin brood van 81 voor 71 ct. Heel wit, van 96 voor 86 ct. Heel bruin, van 93 voor 83 ct. Bij aankoop van ƒ5,groente en fruit: 1 kg. SUIKER 99 ct.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7