Konijnen vermaken zich op Coc begraafplaats Drink louter Kabouter Welke mogelijkheden biedt Rijksscholengemeenschap? a Feestdis van bloemen en grafkransen 0.1. school De Waal voor <le televisie Mr. Roos officier in de Orde van 0. anje assau VERVOLG VAN PAG. 1 11 SPORTPROQRAMM de baas op de begraafplaats van De Cocksdorp. Steeds meer langoren ont dekken de tegen het Molenbos gelegen dodenakker als een ideaal speelterrein. Vanuit het Molenbos is hetvoor de die ren niet moeilijk de begraafplaats te be reiken. De mazen in het ursusgaas zijn groot genoeg. Dat ze op flinke schaal huishouden, blijkt achteraf uit de keu tels en in de gaten die hier en daar in de grasranden zijn gegraven. Op schok kender wijze blijkt het uit het feit dat bloemstukken die op de graven worden bezorgd in minder dan één nacht totaal worden opgevreten. Dat is niet zo leuk voor de mensen die hier hun familieleden te ruste heb ben gelegd Als een begrafenis heeft plaatsgehad en vele bloemstukken op de dichtgestorte kuil achterblijven, bete kent dat voor de konijnen een ware feestdis. In korte tijd worden de meeste bloemen en het bijbehorende groen ver orberd. De schamele resten die overblij ven 'horen kennelijk tot soorten met een voor konijnen onaangename smaak. Ui teraard worden ook plastic bloemen niet aangeraakt. Tegenwoordig worden daarom de bloemen op het Cocksdorper kerkhof met gaas beschermd. Na elke begrafenis worden rond de bloemstuk ken die op de gedichte groeve liggen paaltjes geslagen waar omheen een stuk gaas of visnet wordt gespannen. Het hele spul blijft zo een paar weken staan. Ook bloemen die op de oudere graven worden gezet krijgen een beschermende behandeling, meestal in de vorm van een stuk doorzichtig plastic. Ergernis Velen ergeren zich aan deze situatie. Iemand die er zich bijzonder boos over maakt is de heer KI Kalis '(78), oud dijkgraaf van polder Eierland. Hij is een man met een zeer strijdbaar karak ter. Met lede ogen moet hij aan zien hoe de positie van de konijnen rond De Cocksdorp steeds machtiger wordt. De oorzaak van de konijnenrijkdom is voor hem geen raadsel. Hij wijst zonder aarzelen naar 't land van Reuvers waar konijnen in zo buitensporig grote aan tallen geboren worden ('gefokt worden', zegt hij) dat de hele omgeving er rijk jachtterrein door wordt. Al jaren onder vinden de bewoners van De Cocksdorp er de last van. Vooral na sneeuwval dringen de konijnen sterk op en doen zich tegoed aan wat groeit in de tuin tjes van de Joan Hodshonstraat en om geving. Dat de konijnen de laatste tijd weer sterk in opmars zijn is volgens de heer Kalis te wijten aan het uitblijven van een mixomatosegolf. Volgens de oud-dijkgraaf is het de hoogste tijd dat de gemeente er wat aan doet. Het min ste wat verlangd zou mogen worden is dat het terrein waar de konijnen op groeien wordt omgeven door een dege lijke afrastering. Buiten die afrastering kunnen de konijnen dan met kans op redelijk succes worden bestreden. Wie denkt dat de heer Kalis zich nu pas zorgen maakt over de konijnen heeft het mis. Al jaren geleden voerde hij aktie Hij benaderde adjudant Gulmans van de rijkspolitie, de 'heer Mantje van Staatsbosbeheer en nog tal van anderen, ook buiten Texel Er was overal volop begrip en men was het er roerend mee eens dat aan de konijnenoverlast iets moest worden gedaan, maar daar bleef regelen genomen die de konijnenbevol- het bij. Er werden tenminste geen maat- king in merkbare mate hebben terugge drongen. Katten Er was destijds een nevenverschijnsel dat de opwinding in Texels noordpunt nog meer deed toenemen. Tientallen huiskatten verdwenen spoorloos en al gemeen werd aangenomen dat ze wer den gedood door de fokker van de konij nen, ter bescherming van zijn jacht wild. Maar bewijs dat maar eens! Trou wens, wie bewijst dat de konijnen die nu op het kerkhof huishouden afkomstig zijn van het land van Reuvers? In de naburige duinen zitten er ook tiendui zenden, zóveel dat enorme schade wordt aangericht aan de begroeiing aldaar De landelijke pers sprak naar aanleiding daarvan zelfs van een „konijnenplaag op Texel". Blijkbaar kunnen de jagers het aantal niet onder de duim houden. ,,Wij mankeren minstens vijftig stropers", zegt Kalis bitter. De heer W. Bulder (72) uit Eierland brengt regelmatig bloemen op het graf van zijn omgekomen zoon. Toen hij merkte dat ze steeds in de konijnen magen verdwenen stapte 'hij naar het raadhuis en vroeg klemmen te mogen zetten. Het ging tenslotte alleen om het vangen van de konijnen op het kerkhof en hij was niet van plan zijn klemver gunning voor stroperij te misbruiken. Maar het kwam er niet van. Ook de heer G. Troost uit De Cocksdorp die het Ne derlands Hervormde gedeelte van de begraafplaats beheert klaagde bij de gemeente. Een en ander resulteerde in 't geven van vergunning aan de heer J. Stoop (van -het aangrenzende jachtge bied. Hij mocht voortaan in het Molen bos jagen, maar met op de begraafplaats want in de wet is bepaald dat begraaf plaatsen voor jagers taboe zijn. Trou wens, wat zou er van jagen terecht ko men temidden van al die grafstenen. Verjagen van de konijnen en elders neerschieten is toegestaan. De beheer ders van de begraafplaats zien wel in Op de begraafplaats van De Cocksdorp moeten de bloemen door kippegaas tegen de konijnen worden beschermd. dat het afschieten een lapmiddel is. De engie methode om de begraafplaats ko- nijnenvrij te maken is het aanbrengen van een afrastering van fijn gaas die bovendien een eindje in de grond is ge graven. De 'heer Troost vertelde ons dat daartoe inmiddels door de Hervormde kerkeraad is besloten. Verwacht wordt dat de R.K. wijkraad (de begraafplaats is ongeveer voor een kwart katholiek) aan de uitvoering van dit plan zal wil len meewerken. Pogingen om de kosten te verhalen op degenen die men (mede) verantwoordelijk acht voor de konij- nenschade, zullen niet worden gedaan. De kosten zuil enniet hoog zijn want het plaatsen van de heining geschiedt door vrijwilligers. DE WAAL Dinsdag heeft een ca meraploeg van de schooltelevisie opna men gemaakt in de openbare lagere school van De Waal. De opnamen zijn bestemd voor de uitzending van dins dagmiddag a.s. (aanvang 14.00 uur). Aandacht wordt besteed aan de produk- ten van klei, die do>r de leerlingen zijn vervaardigd in het 'kader van de TV- lessenserie „Ruimtelijike vorming". De uitzending zal vrijdagochtend om kwart voor elf worden herhaald. Bij zijn afscheid als lid van de raad van bestuur van de Amro-bank is Mr. R. F. Roos benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Roos blijft aan de bank verbonden als lid van de raad van advies. Ook blijft hij enige commissariaten bekleden en bestuurs- funkties uitoefenen. Mr. Roos heeft als tweede woning op Texel een fraai geres taureerde boerderij in Zuid-Haffel. PLATTELANDSVROUWEN GAAN TURKIJE HELPEN sus namen slechts drie dames van de afdeling Texel deel, en twee van Eier land. De culturele- en bloemschikcur sussen werden daarentegen goed be zocht. Voetgangerstunnel Mevrouw Keijser-Dros liet er in 'het jaarverslag van het bestuur van de Overkoepeling van Organisaties van Vrouwenorganisaties Texel geen twijfel over bestaan dat dit niet had stilgezeten. Zo werd aan het departement van On derwijs een brief geschreven over de slechte toestand waarin de gebouwen van de Rijksscholengemeenschap zich bevinden. De aktie voor een voor kin deren veiliger Pontweg werd gedele geerd aan mevrouw Y. Boerhorst-Veen- stra! Een verzoek om de aanleg van een voetgangerstunnel is nu bij het ge meentebestuur in behandeling. De nieu we waterfabriek zet door het produce ren van zacht water kracht bij aan de aktie van de „overkoepeling" voor mi lieubewust wassen. Ook wil men het milieuherstel dienen door (gemeentelij ke) initiatieven om huisvuil voor de ver werking te laten sorteren, van harte te steunen. Een vrouwenadviescommissie voor de woningbouw is, zo zei mevrouw Keijser, op Texel niet van de grond ge komen,ondanks het feit dat ook hier klachten bestaan over allerlei nieuw- bouw-details. Mevrouw Huisman van de Reiscom missie kondigde het reisje van 1973 aan, dat binnenkort zal worden gehouden. Ditmaal zal een bezoek worden gebracht aan de afdeling Haarlem. Op het pro gramma staan onder meer een rondrit door Kennemerland, een bezoek aan het Frans Halsmuseum en bezichtiging van enkele fraaie oude hofjes. De voorzitster vertelde dat op 20 maart te Schagen een bijeenkomst zal worden gehouden over „recreatie op de boerderij", een onderwerp dat met na me voor Texel van belang is. Op 5 april zal te Alkmaar de Provinciale Leden vergadering plaats vinden, die weer zal samenvallen met de provinciale hand- werktentoonstelling. Nadat de zes aanwezige nieuwe leden aan de vergadering waren voorgesteld begon de verkiezing van een nieuw be stuurslid, ter opvolging van mevrouw H. Cadée-Coenen. De keus viel na twee stemmingen op mevrouw N. Duinker- Mantje. De zicht- en hoorbaar zeer opge wekte dames werden tot slot van de bijeenkomst vergast op een lezing met dia's over het eiland Rhodos, door me vrouw A. Tiessen-Spaans. Gebleken is dat veel ouders lang met altijd weten, welke opleidingsmogelijk heden de Texelse rijksscholengemeen schap biedt. Toch is het van zeer groot belang, dat met name de ouders van kinderen, die nu in de zesde klas van het basisonderwijs zitten, volledig op de hoogte zijn. In de eerste plaats voor hen is dan ook het volgende artikel geschreven door een der leraren bedoeld. Verder vestigen wij de aan dacht op de advertentie elders in deze krant, inzake aanmelding van nieuwe leerlingen. In de scholengemeenschap zijn vier verschillende opleidingen onderge bracht. Deze opleidingen zijn: een 3-jarige MAVO een 4-jarige MAVO een 5-jarige HAVO een 6-jarig Atheneum Alle leerlingen die naar onze school gaan, komen eerst terecht in de brug klas. Aan het eind van het brugjaar stellen de leraren vast of uw zoon of dochter geschikt is voor één van de vier opleidingen. De lerarenvergadering laat u dan weten voor welke opleiding uw kind geschikt is. Deze opzet brengt met zich mee dat in elke brugklas leerlingen zitten die makkelijk of minder makkelijk mee kunnen komen: de klassen zijn 'hetero geen samengesteld. De bedoeling van dit eerste jaar is ook werkelijk een brug te slaan tussen het basisonderwijs en het voortgezet onder wijs. Bij het voortgezet onderwijs wordt op een heel andere manier gewerkt dan bij het basisonderwijs. Heeft een leer ling op de basisschool over het alge meen één klasseonderwijzer, in de brug klas heeft 'hij voor tien vakken 9 of 10 verschillende leraren. Ook moeten de leerlingen bij ons vaak zelfstandiger werken en veel meer huiswerk maken. Afgezien van de leerlingen die spelen derwijs leren hun huiswerk te maken, moeten veel kinderen dat nog leren. Dit leren studeren vindt voor een groot deel plaats in die brugklas, onder meer door een zo intensief mogelijke begeleiding van uw kind in de studieles. In die studieles leren de klasseleraren de kinderen zich aan te passen aan het systeem van studeren op de scholenge meenschap. Als dat mogelijk is, wordt daar bij de andere vakken ook nog aan dacht aan besteed. De overgang naar de tweede klas In de rapportvergadering voor de overgang bepalen de leraren uit de brugklas in de eerste plaats óf uw kind geschikt is voor onze school. Wanneer dit beslist niet het geval is, adviseren wij mesetal uw kind ergens anders een opleiding te laten volgen. Op ons eiland kan dat bij het beroepsonderwijs. In sommige gevallen kan een leerling de brugklas bij ons nog eens overdoen. Dat gebeurt in die gevallen waarin de re sultaten weliswaar niet voldoende zijn, maar waarin de leraren toch mogelijk heden voor de leerling zien. Vaak geeft het advies van 'het hoofd van de basis school hierbij de doorslag. Gaat uw zoon of dochter wel over naar de tweede klas, dan voegt de lera renvergadering bij het overgangsrapport een bindend advies welke opleiding zij voor hem of haar haalbaar acht. De prestaties in de brugklas bepalen dit advies. Een brugklasleerling kan bevorderd worden naar de tweede klas van; de 3-jarige MAVO-opleiding; de 4-jarige MAVO-opleiding; de HAVO-Atheneum-opleiding. U ziet, hier worden maar drie oplei dingen genoemd. Dat klopt, want de leerlingen die in de brugklas goede re sultaten halen, worden bevorderd naar de gecombineerde HAVO-Atheneum-op leiding. De keuze tussen de HAVO of het Atheneum wordt namelijk pas ge maakt op het eind van de derde klas. Tot zolang zitten de HAVO-leerlingen en de Atheneum-leerlingen dus bij el kaar in één klas. Het keuzepakket In alle vier de opleidingen van on ze school kiest een leerling op een be paald moment een vakkenpakket. Wat houdt,dit in? In tegenstelling tot vroegere oplei dingen als de ULO en de HBS verplich ten de huidige opleidingen de leerlingen niet meer tot 'het volgen van een vast gesteld aantal vakken. Met de Mam moetwet is hierin verandering gekomen. Afgezien van een aantal vakken die verplicht zijn (zoals Nederlands en gym- jjy jViAft./4 aAajM. nastiek), maakt iedere leerling op gegeven moment een keuze uit de rige vakken. Hij kiest dan de vt die het beste aansluiten bij zijn toe. stige opleiding of beroep, mits zijn leg hem hiertoe in staat stelt. In vakken en in het verplichte vak In lands doet 'hij tenslotte examen. Voor de keuze uit de verschil!, vakken gelden twee belangrijke tieven: 1. Welke vakken liggen mij het bes! 2. Welk soort beroep of opleiding ik na de school? De keuze die een leerling maak', paalt voor een groot deel zijn toekJ Om die reden mag er beslist met If vaardig mee omgesprongen wordej school neemt het althans erg seneil Er zijn twee schooldecanen dieBc werk verzetten om voorlichting ven over de mogelijkheden die bepM* opleidingen en vakkenpakketten lp den. Komt een leerling voor de kef staan,, dan kan hij in geen gevalf der de hulp van zijn decaan. Welke mogelijkhedeil bieden de opleidingen In principe dienen de opleidingerfo onze school een algemene vormin in leiden niet op voor een bepaald bi Pas nadat uw zoon of dochter eez| leiding bij ons gevolgd 'heeft, kii of zij voor een bepaald beroep ol een bepaalde beroepsopleiding. Voor de leerlingen die in een de opleiding van onze school got sultaten behalen, bestaat tevens dt gelijkheid „door te schuiven" naa; hogere opleiding in de school. b n ;o«: ixi; De verschillende opleidingen zijo De 3-jarige MAVO. Voor gen geldt deze opleiding als eindoi wijs. Dat wil zeggen dat de leerlu •het behalen van zijn diploma gee dere opleiding meer kan volgen, de daarvoor geschikte leerlingec staat echter de mogelijkheid na eindexamen toegelaten te worde de vierde klas van de4-jarige M of tot het middelbaar beroepsondi (MEAO, MTS, etc.). De 4-jarige MAVO. Als eenj ling dit diploma heeft behaald toegelaten worden tot het midi beroepsonderwijs '(zie boven). De voor geschikte leerlingen kunneï| plaatst worden in de vierde klas v« HAVO aan onze school. De 5-jarige HAVO. Het dipi| van deze opleiding geeft toegang t< hoger beroepsonderwijs (HTS, Pedagogische Academie, Sociale mie, etc.). De leerlingen van deze ding kunnen, als zij dat willen, plaatst worden in de vijfde klas v; Atheneum. Het 6-jarig Atheneum. Het dipl van deze opleiding geeft toelatii de universiteit of de hogeschool, tuurlijk ook tot het hoger beroepsw wijs, Natuurlijk is een doorstroming beneden ook mogelijk. Het gebeun| voorbeeld wel eens dat leerlingen tweede of derde klas van de MA1 hi opleiding „het niet meer zo zien zii In sommige gevallen wil dan eend sing in de afdeling MAVO-3, dieri streeks op het examen afsteveci waar een bepaalde werksfeer heersj tiverend werken. Vaak is daarna I stromen naar de MAVO-4 moge™ blijken deze vroegere MAVO-3 leef gen een zeer positief bestanddeel val klas te vormen. De aanmeldinjl van nieuwe leerlingecl In dit nummer van de Texelse rm rant staat een advertentie over de I gelijkheid tot het aanmelden vaml we leerlingen. Gaat uw zoon of da I naar de brugklas van onze schooL I vindt de aanmelding plaats doo.' I hoofd van de basisschool én dooriB Het hoofd van de basisschool gee® vens aan ons advies over de mogj heden van uw zoon of dochter. U® dan nog verder van ons wat u moet: om uw zoon of dochter aan te mei Het is heel best mogelijk dat er nog vragen over bepaalde aspecteer de opleiding bestaan. Wij zijn altiw reid om uw vragen te beantwooj „Wij" zijn de schoolleiding van de lengemeenschap: C. van der Eijk, rector, telefoon! H. Heetveld, conrector afd. Atheneum, telefoon 2958; J. Wieten, conrector MAVO-afdi| telefoon 2832; R. Plattel, brugklascoördinator, foon 2958. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 maart op om 6.48 b gaat onder om 18.51 uur; 21 maarte 6.41 uur en onder om 18.55 uur. Maan: 19 maart V.M 27 maart L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 mrt 6.35 cn 19 04; 17 mrt 7.45 en I 18 mrt 8.38 cn 20.50; 19 mrt 9.19 en] 20 mrt 9.50 en 21.59; 21 mrt 10.13 en] 22 mrt 10.35 en 22.48; 23 mrt 10.54 en] 24 mrt 11.14 en 23.30. Aan het strand is het ongeveer een u der hoog water. ZONDAG 18 MAART: Vriendschappelijk: Texel 2-Texel 3, 11.00 uur HRC-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 01

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2