Snel en voordelig bouwen met betonnen basiselementen O i Rogge als stuifdek I ILMNIEUWS bungalow reeds geplaatst Weg- en straatnamen Burgerlijke stand ELECTR0HUIS ubriek voor I ■ANDBOUW en VEETEELT:, Een soepele overgang Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 30 maart 1973 Zaterdag a.s. wordt door Veilig Ver keer Nederland de landelijke controle dag gehouden in het kader van de aktie „Laat 'm nakijken". Ook op Texel kan men gratis bij de volgende garage bedrijven terecht: Garage Grisnigt, Bernhardlaan 70, Den Burg; Garage Schoorl, Waalderstraat 30 - 35, Den Burg; Garage Rey, Waal derstraat 15, Den Burg en Garage Dros, Eierland C 49. In de laatstgehouden raadsvergade ring is een tiental weg- en straatnamen, voor het grootste deel in het buitenge bied van Texel, vastgesteld. Het betreft meest namen die al jaren in gebruik zijn maar feitelijk niet officieel waren. Wie onderstaand overzicht nauwkeurig leest zal echter toch merken dat sprake is van bepaalde wijzigingen. Het is daarom goed er kennis van te nemen. Vooral voor de bewoners van genoemde straten en wegen is het van belang dat op drukwerk e.d. de korrekte straat naam wordt vermeld. De volgende namen zijn vastgesteld; 1. Pontwcg, voor de weg vanaf de veer haven 't Horntje tot aan het begin van de bebouwde kom te De Koog. 2. Gcrritslanderdijkje, voor de weg, thans bekend onder dezelfde naam, wel ke begint bij de weg, genoemd onder 1, en eindigt op het punt, waar de Tem- pelierweg op deze weg aanvangt. 3. Monnikenweg, voor het verlengde van de weg, genoemd onder 2, langs het mu seum en de zomerverblijven van de heer C. Bakker, en uitkomende op de weg genoemd onder 7. 4 Kozend ijk, voor de weg welke aan vangt op de zogenaamde Oude Koger- weg, en doorloopt na de kruising met de weg, genoemd onder 1, tot aan de weg naar het Jan Ayeslag. 5. Ploeglanderweg, voor de weg, thans bekend onder dezelfde naam, welke aanvangt bij de weg genoemd onder 4 en daarna de weg genoemd onder 3 kruist en uitkomt op de weg genoemd onder 7. 6. Ruyslaan, voor de weg, thans bekend onder de naam (Min.) Ruysweg, welke begint bij de bebouwde kom van het dorp De Koog en eindigt op het punt waar de Californiëweg op deze weg uit komt. 7. Randweg, voor de weg, thans bekend onder dezelfde naam, welke aanvangt bij het einde van de weg genoemd on der 6 en eindigt op de weg naar het Westerslag. 8. Nattevlakweg, voor de weg, thans be kend onder dezelfde naam, welke aan vangt bij de weg naar het Westerslag en uitkomt op de weg naar het Jan Ayeslag. 9. Ruigcndijk, voor de weg, thans be kend onder de naam Ruigendijksweg, welke begint op de kruising Mienterglop -Boodtlaan en uitkomt op het begin van de weg, thans bekend onder de naam Postweg, een en ander overeenkomstig de aanduiding op de bij dit besluit be horende kaart. 10. Dorpsstraat, voor het verlengde van de weg genoemd onder 1 in de Tichting De Koog tot het punt waar de naam Dorpsstraat reeds officieel van kracht is. van 21 tot en met 27 maart 1973 Geboren: Yvonne, dv. Peter J. Bre mer en Trijntje J. Warmerdam; Ingrid, dv. Pieter Brouwer en Trijntje A. Druif; Stefan Cornelis, zv. Comelis Kooiman en Johanna M. Veldhuis; Arnold, zv. Sjouke Leijstra en Dirkje C. Eelman; Alexandra Maria, dv. Cornelis W. Bak ker en Maria T. Schouten. Ondertrouwd: Willem Zegel en Anna E. Boom. Overleden: Simon Boom, oud 79 jaar, wonende te Oudeschild; Cornelis J. Boon, oud 80 jaar, wonende te Den Hoorn. In het City theater draait zaterdag, zodag en maandag om 20.00 uur „Vroeg rijpe meisjes en hun (tijdelijke) part ners" (Schulmadchen Report no. 3). Een film waarbij ieder aan zijn trekken komt, van de bezorgde ouder die het al tijd al wel gedacht had tot de onbekom merde sexgenieter, die waarschuwend geheven vingers gaarne voor lief neemt als er maar genoeg van zijn gading te genover staat. Er schijnt heel wat loos te zijn met de Duitse schoolmeisjes, zo veel dat de regisseurs Ernst Hofbauer en Walter Boos na hun Schulmadchen Report no. 1 en 2 nog genoeg stof had den voor nummer drie. De camera's zijn ditmaal gericht op vroegrijpe Madel die hun vakantie goeddeels aan het minne spel besteden. Daarbij verleiden zij tal van oudere mannen die, zodra het uit komt, de schuld krijgen, hetgeen de slachtoffers in het gevang kan brengen. Ook de meisjes die door hun provoce rend optreden in gevaarlijke situaties terecht komen krijgen een beurt. Komt dat zien. {18 jaar). In „Schots en scheef" (Bonnie Scot land die zondagmiddag om 15.00 uur wordt vertoond, krijgen de kluchtige klungels Laurel en Hardy volop de ge legenheid hun baanbrekend komisch ta lent te ontplooien. Stan Laurel (de 'dun ne') zien we deze keer als Stanley Mc Laurel, telg uit een oud en zeer rijk Schots geslacht. Van deze rijkdommen heeft Stanley echter geen profijt: toen zijn vader een Amerikaans revuemeisje huwde en naar Amerika trok viel hij in ongenade bij de oude Angus Mc Laurel. Stanley, de vrucht van deze lichtzinnige verbintenis, verkeert dan ook geheel aan lager wal. Dan overlijdt de oude Angus. Stanley verneemt de blijde tijding van de dood van zijn grootvader als hij met zijn vriend Oliver Hardy (de 'dikke') in de gevangenis verblijft. Hij neemt aan dat het vermogen voor hem is en be sluit naar Schotland te reizen. De voor bereidingen tot deze tocht nemen enige tijd in beslag. Vooral de ontsnapping kost veel inspanning. Maar tenslotte ko men de vrienden behouden aan op Stan leys voorvaderlijke grond. Daar blijkt het nogal tegen te vallen metde erfenis. Wat er dan allemaal gebeurt is met geen pen te beschrijven. Toevallen, pech en stommiteiten brengen de onhandige vrienden voortdurend in moeilijkheden, tot meerdere vreugde van het bioscoop publiek. (Alle leeftijden). Aardleidingen en bliksembeveiliging denken in de eerste plaats aan de be drijven, die nog steeds geen geleidelijke overgang kennen. De melkkoeien gaan dan op één dag de overgang van volle dige stalling naar volledige weidegang maken. We kunnen rustig stellen, dat dit een enorme krachtproef voor de dieren is en we moeten er dan ook op rekenen, dat dit een grote kans geeft op het op treden van ziekten. Verder zijn er nog een aantal bedrij ven, waar de „overgangstijd" kort is. Na een paar dagen volgt op een periode van overdag weiden en 's nachts opstal len de volledige weidegang. We zijn van mening, dat ook hier het systeem kan worden verbeterd. Lange overgangsperiode Op een flink aantal bedrijven duurt de volledige overschakeling van de staltijd naar de weidetijd wel 4-6 we ken. We achten dit van groot belang. Op deze wijze begint de volledige wei detijd pas eind mei tot begin juni. De kans, dat ook daarna de bekende ziek ten van het begin van de weidetijd nog gaan optreden ds dan veel kleiner ge worden. Zoals bekend zijn er op ons eiland ook een aantal bedrijven, waar het sy steem van overdag weiden en 's nachts stallen de hele zomer wordt volgehou den. Het is duidelijk gebleken, dat bij een goede toepassing van deze methode de produktie beslist niet lager behoeft te zijn dan bij het volledig weiden. Bovendien biedt deze methode uit het oogpunt van het bereiken van een ma ximale veebezetting duidelijke voorde len. Uit proeven is gebleken, dat de vee bezetting daardoor 10 - 15°/o hoger kan zijn. Voordeel voor goede beweiding Het systeem van een periode van overdag weiden en 's nachts stallen geeft duidelijke voordelen bij de bewei ding en de voederwinning. We krijgen daardoor nl. de gelegenheid in het voor jaar maar een zeer beperkte oppervlak te te bestemmen voor de beweiding. Dit geeft de mogelijkheid één of meer per celen vroeg te maaien voor de kuil. Dit laatste betekent, dat we op een vroeg tijdstip nagras ter beschikking krijgen. Iedere veehouder weet, dat in de 2e helft van mei heel vaak moeilijkheden bij de beweiding ontstaan. Het „eerste" gras is dan te lang voor „koeiengras", terwijl op dat moment dan meestal nog geen nagras beschikbaar is. Door een lange periode van overdag weiden en 's nachts opstallen wordt de kans, dat deze moeilijke periode optreedt beslist kleiner. Laten we verder niet vergeten, dat het ook met het oog op het winnen van goed ruwvoer van groot belang is, dat er in het voorjaar een zo groot moge lijk oppervlakte voor de voederwinning kan worden bestemd. Ook al treffen we voor het hooien of winnen van kuilgras in de 2e helft van de zomer goed weer, dit kan ruwvoer toch nooit concurreren, met kuilgras en hooi, dat in de eerste helft van de zomer wordt gewonnen. Het vroege voorjaar geeft een goede kans om de periode van de geleidelijke overgang zo lang mogelijk te maken. Laat die kans u niet ontglippen. uit in 1971 werd in ons gebied voor het rst een oppervlakte suikerbieten ge- pid in doodgespoten rogge om op deze mer het gevaar van verstuiving van t bietengevvas te voorkomen. in 1972 was de oppervlakte, die op e manier werd bewerkt al wat gro- Dit jaar zal er meer dan 40 ha bie- I worden gezaaid op percelen, waar in Iherfst van 1972 winterrogge is ge- iid. We kunnen dus een duidelijke •name van deze methode waarnemen, pt zonder reden. Ve vermoeden, dat de ernstige stuif- ®de, die vorig jaar in de laatste week 1 mei in diverse gewassen is opge lden een extra stimulans is geweest I de methode van het zaaien van bie- in rogge ingang te doen vinden, pdaar de uitbreiding van twee be- Bven dn 1971 en 1972 naar een zestal |njven in dit jaar. Hoe werkt deze methode |^s men wil bereiken, dat de hoeveel- P rogge voldoende is om ook bij een pro storm de grond vast te houden, dan is het nodig om de rogge in sep tember te zaaien. In 1972 werd op één bedrijf de rogge al gezaaid in het begin van september. De ontwikkeling van dit gewas is zodanig geweest, dat de massa in maart in feite te groot was. In het algemeen zal zaaien in de 2e helft van september vroeg genoeg zijn om vol doende massa te verkrijgen. Eind februari of begin maart (afhan kelijk van de massa, die de rogge ge vormd heeft) wordt de rogge doodgespo ten met 4 liter Gramoxone per ha. Dit middel doodt uitsluitend de groene mas sa, die op dat moment aanwezig is. Aan de grond doet dit middel niets. In het geval, dat we hiervoor noemden, nl. waar de rogge al in begin september werd gezaaid, zou het goed geweest zijn de rogge al in de eerste helft van febru ari dood te spuiten. Na het doodspuiten krimpt het rogge- gewas zodanig in, dat het bietenzaaien met een enigszins aangepaste zaaima- chine zonder bezwaar kan plaats heb ben. Daarbij zal het zaaien de minste moeilijkheden geven als het zaaien van de rogge breedwerpig is gebeurd. Is rijenzaai toegepast, dan zal men er in het algemeen op moeten rekenen, dat het zaaien van de bieten loodrecht op de richting van het zaaien van de rogge moet gebeuren. Heel mooi stuifdek De doodgespoten rogge vormt als de rogge voldoende ontwikkeld is een ideaal stuifdek. Vorig jaar hebben we kunnen waarnemen, dat in dit geval ook bij zware storm de grond niet gaat stui ven. Bij toepassing van drijfmest als middel tegen het stuiven moet een grote hoeveelheid worden gebruikt om het zelfde effekt te bereiken als bij doorge spoten rogge. In dit laatste geval heb ben we bovendien het voordeel, dat ook na een bewerking van de grond het „stuifdek" beter intakt blijft dan bij ge bruik van drijfmest. Het komt ons voor, dat er dit jaar heel goede kansen zullen komen voor een „soepele" overgang van de staltijd naar de weidetijd. Als de vooruitzichten niet bedriegen mogen we rekenen op een vroeg voorjaar. Op ons eiland zijn op dit moment al percelen nieuw gras land te zien, waar het melkvee de neus al met voor zou optrekken. En voor zeer veel percelen grasland is een groeizame week voldoende om genoeg gras voor een koeienweide te leveren. Geleidelijke overgang Hoewel het systeem van een periode met overdag weidegang en 's nachts op stallen voor heel wat bedrijven op ons eiland niet onbekend is menen we toch, dat dit nog kan worden verbeterd. We een nadeel te noemen. Bij het bepalen van de indeling van het huis is men minder vrij dan bij de traditionele me thode. Verder is het betonnen uiterlijk niet zo fraai. Aan dat laatste is wel wat te doen want de huizen kunnen ook van een gewone bakstenen buitenmuur wor den voorzien. Met de huizen die Koorn binnenkort gaat neerzetten zal dat ge beuren. Ook in andere opzichten zal het uiterlijk in gunstige zin afwijken van het nu geplaatste „proto-type". Deze bungalow heeft een oppervlakte van 90 m2 en bij de prijs is ook de (traditio neel gebouwde) garage inbegrepen. De 9,60 meter lange elementen „versprin gen" iets ten opzichte van elkaar waar door een meer speels uiterlijk is ver kregen. De indeling bestaat uit een woonkamer van 4x7 meter, drie slaap kamers van 3x4 meter, badkamer, toi let, keuken 3x3 meter) en bijkeuken (2x3 meter). De garage meet 3 ¥2 x 6V^ meter. Het is de bedoeling voorlopig vijf huizen van dit type te bouwen. Nooit eerder werd op Texel zo snel een huis gebouwd. De foto toont het moment waarop het eerste van de twee elemen ten van het huis van de heer M Boon op zijn plaats wordt gezet. De kraan heeft met de 24 ton wegende elementen van (sp/jkerbaar) beton weinig moeite. Duide lijk is de fundering te zien, waarin reeds de buizen voor de luchtverwarming zijn gelegd. ZON, MAAN EN HOOG WATER 3e zon komt 1 april op om 6 16 uur en it onder om 19.14 uur; 4 april op om 8 uur en onder om 19.18 uur. Waan: 3 april N.M10 april E.K. toog water ter rede van Oudeschild: 4.00 en 16.54; 31 mrt 5.24 en 18.13; 6.35 en 19.15; 2 april 7.33 en 20.09; 8 24 en 20.54; 4 april 9.10 en 21.33; 9.51 en 22.08; 6 april 10.28 en 22.41; 11.06 en 23.18. het strand is het ongeveer een uur eer- water. ,De huizen van het type dat wij gaan rzettcn zullen ongeveer ƒ68.500, ten. Als we hetzelfde huis op tradi- mele wijze zouden bouwen zou het dan 75 mille zijn!". Dat zegt W. mm van het aannemersbedrijf v.h. J. rn Mzn als hij praat over zijn plan systeembouw toe te passen bij een intal bungalows die nabij de Bern- mdlaan te Den Burg zullen verrijzen. Het begrip systeembouw is op Texel niet nieuw. Meijert Boon in De Cocks- dorp past het al jaren tot tevredenheid Van de opdrachtgevers toe. Wat Koorn gaat doen is bouwen met zg. basiscle- ,'nten die tevoren in een fabriek zijn maakt. De hele bungalow bestaat in te uit twee blokken die op vrachtwa- ns worden aangevoerd en die met een usachtige kraan simpelweg op de te ren gereed gemaakte fundering wor- geplaatst. De afwerking van het lis is een kwestie van een paar weken. inmiddels is al een voorproefje afge leerd. Een paar weken geleden werd in dracht van de heer Boon een basis iment-bungalow neergezet. Voor de 'schouwers was het een spectaculair zucht. De uit de fabriek te Midden- ïeer afkomstige elementen werden or een speciaal voor dit doel naar xel overgebrachte kraan (hefvermo- n 50 ton) keurig op hun fundering zet. De betonnen elementen werden ast elkaar geplaatst met een tussen- jmte van vier meter. Daarna werd be nnen aan het dak en het dichtmaken n de tussenruimte waarna het nog ichts een kwestie van afwerken was. Alles wat bij het huis hoort, zit al in de kant en klaar geleverde basiselementen zelfs wandcontactdozen. Stenen buitenmuur De voordelen van het bouwen met elementen zijn duidelijk. Er is ook wel Tekening van de basiselement-bungalow, waarvan er vijf zullen worden gebouwd bij de Bernhardlaan. Medio april zullen de eerste twee worden geplaatst

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5