landbouwtop kwam op Texel praten over boer en landschap nottnerus ziet niets in landschapsbehoud M. Mantje wil ^samenwerking >oeren en natuurbeschermers Burgerlijke stand Handelsregister Aanvulling raadsagenda SPORTPROGRAMMA Derde blad Texelse Courant, vrijdag 13 april 1973 Maandag en dinsdag hebben de dage- besturen van de Hollandsche Maat- appij van Landbouw een werkbezoek jracht aan Texel. De heren werden die gelegenheid uitvoerig over de ak te problematiek rond agrarische be- ifevoering, landschapsbehoud en toe- ne geformeerd. Dit gebeurde door excursie en door lezingen van ver- 'enwoordigers van agrarische organi- ies, maar ook van de heer M. Mantje Staatsbosbeheer. De meer informele jachtenwisseling droeg eveneens bij i het beeld dat de bezoekers zich van *el vormden. Aanleiding voor het be- <k was de brief die de afdeling Eier- id van de Hollandsche Maatschappij ng jaar aan het hoofdbestuur schreef waarin verontrusting werd uitge- xiken over de plannen om het Texelse tdschap te beschermen. )e eerste lezing was van de heer C. n Groningen. Hij gaf feitelijke infor- itie over de landbouwkundige situatie Texel. Wat hij naar voren bracht be eft in het bestek van dit artikel niet worden herhaald; de feitelijke situa- is bij de plaatselijk betrokkenen vol gde bekend. baarop sprak de heer M. Mantje van iatsbosbeheer over de recreatieve be- ;enis van het Texelse landschap en er de gevaren die dit landschap be- ïigen. Spreker schetste de wijze waar- het landschap tot enkele tientallen •en geleden langzaam is gegroeid tot i half natuurlijk cultuur-landschap n ongekende schoonheid met een zeer ke flora en fauna. Het aanzien van unieke gebied werd door de ruil- rkaveling in de jaren '50 grondig ge- jzigd. Met alle respect voor de mensen i de verkaveling met de inzichten van tijd tot stand brachten, meende de er Mantje toch dat het met de kennis de wettelijke mogelijkheden van nu el anders zou zijn gegaan. „We moe- 1 misschien aanvaarden dat streek- jene gebouwen verdwijnen, maar is t noodzakelijk dat ook op een eiland i Texel gebouwd wordt naar scha- Boontypen, zoals overal elders in Ne- IBrland?". Ook meende de heer Mantje [dat men tegenwoordig veel meer poelen, issen en drassige percelen zou hand en. Deze landschappelijke juweeltjes jn nu voorgoed verdwenen. Cultuurtechnische revolutie Dndanks deze gemiste kansen is Texel g steeds een prachtig eiland. Maar het Irdt bedreigd door de gevolgen van 1 cultuurtechnische revolutie die na de op gang is gekomen. e rol van de mens in het landbouw- aal is volkomen veranderd. Vroeger ild hij de verscheidenheid aan levens- Bmeenschapers in stand, doordat hij op ■zelfde plaats steeds weer ongeveer [hetzelfde deed, maar overal wat anders, [enwoordig is het net andersom: men t steeds weer wat anders, maar dan il overal hetzelfde. De agrarische ns houdt niet meer in stand, maar •stoort. ik de recreatieve ontwikkeling bergt reigingen in zich. De heer Mantje dde zich kritisch op tegen de wijze larop kampeerterreinen etc. zijn aan- ?d. „In plaats van deze voorzienin- harmonisch in te passen in daar- >r nieuw te creeren landschappen, trden zij geconcentreerd aangebracht eni verstopt achter loofhoutsingels. In ■te dus achter groene „schuttingen". [Opk betekent het massatoerisme schade 'njde vorm van slijtage van natuurge- tden, van lawaaioverlast en luchtver ing. Het is te verwachten dat binnen van 4 tot en met 10 april 1973 Geboren: Marjon Elizabeth, dv. Ger- van der Feen en Carl a I. M. Bare ly Yolanda Mathilda, dv. Comelis izendstra en Olga M. Nuberg; An- !as» zv, Cornells Bruin en Louise M. nneulen, Mirjam, dv. Willem Bruin Johanna M. Kampman, hertrouwd: Sietse A Visser en Pe- nella G. Fransen; Marinus D. Kuiper Grietje W. de Jong. Overleden Cornelis J Veeger, oud jaar, wonende te Den Hoorn; Jacoba "t, ev. Berga, oud 60 jaar, wonende Gerritsland; Sara M. Vos, ev. De :u^> °ud 78 jaar, wonende te Ooster- Monique Breederveld, oud 10 jaar, nende te De Koog; Anna C. an der ari, wv. Schaatsenberg, oud 72 jaar, nende te De Koog. rk^6- insc^rijvingBouw- en tim- toedrijf M. Visser (eigenaar), Marico- Den Burg. Aannemersbedrijf Serlijke en utiliteitsbouw. afzienbare tijd in het hoogseizoen 20.000 auto's zullen rondrijden. De vergiftiging' die hiervan het gevolg is zal in de eer ste plaats de agrarische ondernemers treffen. Watervervuiling De watervervuiling is op Texel ern stig, zei de heer Mantje. Het toenemend gebruik van leidingwater in de land bouw en door de toeristische bedrijven is hieraan debet. „De agrarische bedrij ven en vrijstaande woningen vervuilen 30 k 40 km slootlengte volledig. Zonder de aanleg van terugvoerleidingen is dit probleem onoplosbaar". Ook de recrea tie bederft het water. De bedrijven in deze sector zijn grotendeels gelegen aan de westzijde van het eiland. Het afval water wordt voor een deel gezuiverd, maar niet van fosfaten en nitraten. Om dat de sloten op het eiland naar het oos ten aflopen trekt dit met te veel voe dingsstoffen belaste water over het hele eiland. Uitgerekend door Waalenburg loopt een van de grote fosfaatstromen, afkomstig van de nieuwe rioolwaterzui veringsinstallatie aan de Pontweg. De heer Mantje meend dat de invloed van dit water op den duur funest zal zijn voor de voedselarme natuurgebie den. Ook de vogelstand op het wad zou door de watervervuiling plotseling ern stig kunnen worden aangetast. De broedvogelstand in het agrarisch gebied en landschapsgebied van grote beteke nis als landsbelang wil zien, zal moeten worden gezocht naar andere mogelijk heden". Na de heer Mantje belichtte de heer C. Zijm, voorzitter van de afdeling Ei- eiland van de H.M.v.L. de positie van de Texelse boer. Hij citeerde daarbij veelvuldig de in deze naar voren ge brachte mening van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. De heer Zijm verzette zich tegen de aanwijzing van allerlei gebieden tot „agrarisch ge bied van landschappelijke en cultuurhis torische waarde". Met name voor be langrijke delen van Eierland, de polder Het Noorden en de Eendrachtpolder is dat volgens hem niet nodig. Maar ook de aanwijzing van vrijwel geheel oud- Texel tot „Agrarisch gebied met land schappelijke en cultuurhistorische waar de" was de heer Zijm een doorn in het oog. Hij vroeg de aandacht voor het feit dat dit gebied juist voor een belangrijk gedeelte is gevormd en in stand gehou den door de Texelse boer. Deze nu te hinderen met beperkende maatregelen en kostenverhogende voorschriften zou verkeerd zijn. De heer Zijm drong er op aan deze bestemming geheel te laten vervallen of hoogstens te beperken tot enkele bijzondere punten. Hogeberg Dat aan het gehele 350 ha grote ge bied de Hogeberg de bestemming „Ge bied van landschappelijke, cultuurhisto rische en natuurwetenschappelijke waarde" wordt gegeven was de heer Voor dinsdagochtend stond een ex cursie op het programma. De generaals van het groene front brachten een be zoek aan een bollenbednjf, een akker bouwbedrijf en een veehouderijbedrijf. Tot besluit van het werkbezoek werd geluncht in hotel „De Lindeboom- Texel". Lof voor Staatsbosbeheer Wij hadden daar een gesprek met de heer Tuinman, voorzitter van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw en lid van de Tweede Kamer (voor de WD) en met de heer Knottnerus, voor zitter van het Nederlands Landbouwco- mité en van de COPA, de Europese Boe- renorganisatie. Beide heren waren eenparig in hun waardering voor de rustige, verstandige opstelling van het Staatsbosbeheer op Texel. Soms wil men, aldus deze heren, het onderste uit de kan, en dat leidt tot verharding van de standpunten aan weerszijden. Maar op Texel slaagt men er naar het oordeel van beide boeren- bonzen in, in goed overleg een heel eind te komen. Voor het overige bleken de denkwij ze van de heer Tuinman en die van de heer Knottnerus wel enigszins uiteen te lopen. Zo legde de heer Tuinman de na druk op de waarde van het landschaps behoud. Hij achtte het landschap kwets baar en waarschuwde voor een te grote recreatiedruk. Hij stond niet zonder meer afwijzend tegenover de aanwen ding van EEG-gelden om het Texelse landschap te beschermen, bijvoorbeeld in de vorm van beheersovereenkomsten. Wel meende hij dat de bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk levende gedachten dat men is door de intensivering van de land bouw al aanzienlijk teruggelopen. Zo staan er drie belangengroepen te genover elkaar. „De ondernemer in de toeristenindustrie wil een maximale be lasting van het landschap om zijn eco nomisch wankele positie te handhaven. De boer streeft naar maximale opbreng sten om zich een bestaan te verschaffen. De natuurbeschermer strijdt voor be houd en waarschuwt terecht voor de ge varen dit dit mooie eiland bedreigen". Integratie De heer Mantje achtte integratie van de standpunten van deze partijen hoogst noodzakelijk. Een goed teken vond hij dat de Jonge Ondernemersorganisatie de gevaren onderkent en de strijd is be gonnen tegen onverantwoorde gemeen telijke bestemmingsplannen. Aan het slot van zijn lezing deed de heer Mantje een viertal aanbevelingen. In de eerste plaats is volgens hem be wuste afstoting wenselijk van marginale en sub-marginale landbouwgronden, en wel om twee redenen; zo'n afstoting be vordert het agrarisch bedrijf op de an dere gronden en verhoogt de natuurwe tenschappelijke waarde van het eiland. De tweede aanbeveling van de heer Mantje betreft het afvalwater. Dit zal door gesloten leidingen moeten worden afgevoerd en centraal gezuiverd. In de derde plaats moet het vaste huisvuil van het eiland worden afgevoerd. Ten slotte moet uitbreiding van de toeristi sche akkommodatie worden tegenge gaan. De heer Mantje stelde dat aan de ze punten niet kan worden voldaan on der de huidige bestuursvorm. „Wanneer men het behoud van Texel als natuur- Zijm ook al te dol. Het gebied mag dan een bijzonder onderdeel vormen van het Texelse landschap, zonder zeer goe de financiële garanties is het plan voor de landbouw onaanvaardbaar. Ook in de bestemming „Recreatieve doeleinden en bebossing, uit te werken ex art. 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening" zag de heer Zijm weinig. De boer komt door de veel te lange termijn waarbinnen 'de bestemming moet zijn uitgewerkt (7 jaar na de vaststelling van het plan) in onzekerheid. Als er al met termijnen gewerkt wordt, dan moe ten de gronden wel binnen 3 tot 5 jaar zijn aangekocht en de gebruiksschaden geregeld. De financiële paragraaf van het plan achtte de heer Zijm te optimis tisch. Ook meende hij dat bij het plan voor het toekomstig beeld van de land bouw niet is uitgegaan van gegevens die op de Texelse omstandigheden be trekking hebben. Gegevens van het on derzoek van de Stichting Agrarisch Texel zouden nuttig kunnen zijn. Reagerend op de suggestie van de heer Mantje, dat er in de toekomst landbouwgronden zouden moeten vrij komen voor natuurgebieden wees de heer Zijm er op dat de bedrijfsvergro- ting veel sneller gaat dan men ooit had kunnen dromen. Gronden die vrijkomen doordat er geen opvolgers te vinden zijn moeten worden opgenomen in grotere bedrijfseenheden. Overigens meende de heer Zijm dat het Texelse landschap bij de boer in goede handen is. „Wc zijn opgegroeid met Thijssc, Burdet en Drijver" aldus de heer Zijm. Als er niet zoveel van bo ven af werd opgelegd zouden de Texelse boeren naar zijn mening samen met Staatsbosbeheer een heel eind kunnen komen. Een belangrijk aspect van de controverse tussen landschapsbeschermers en agra riërs wordt gevormd door de voor het Texelse landschap zo karakteristieke tuinwallen. Een enquête heeft uitgewezen, dat het een misvatting is dat de boeren zo snel mogelijk van hun tuinwal afwillen Kans dat de .partijen" het eens worden is er wat dat betreft dus volop. Hoop gevend in deze is ook de ontwikkeling van een tuinwalzetmachine door Heide maatschappij en Sabena, waarmee het mogelijk is tuinwallen te plaatsen voor een prijs die lager ligt dan een ursusgaas- afrastering. De kinderziekten van de ma chine zijn inmiddels verholpen, zoals on langs bleek bij een overtuigende demon stratie voor een groep bij de landschaps- problematiek betrokkenen. Met de ma chine kunnen bestaande tuinwallen ook worden gerepareerd. Het wachten is nu op de opdrachtgevers. Op de foto, ge maakt bij de demonstratie op het land van de heer R J. Eelman aan de Meijert Boonsbosweg ziet men hoe de machine de eerder losgesneden twee meter lange zoden opstapelt. De aldus gevormde tuin wal is bijzonder sterk en verschilt zeker na verloop van enige tijd nauwelijks van het met de hand gebouwde type. met een gulden of twintig per hectare een heel eind kon komen, veel te opti mistisch is. Hoe het ook zij, het land schap kan alleen zijn schoonheid behou den als de boeren het goed hebben. „Als de boeren verpauperen, verpaupert ook het landschap", zo zei de heer Tuinman. Hij wees erop dat de boeren zelf in toe nemende mate oog krijgen voor de waarde van het landschap. Toen hij eens een lezing hield voor plattelandsvrou wen was hem met nadruk te verstaan igegeven dat het tenslotte de boer met zijn gezin is die 365 dagen per jaar te gen het land moet aankijken. De dames hadden zich geërgerd aan in stedelijke kringen levende ideeën dat de boeren zelf onverschillig staan tegenover de schoonheid van het platteland. Maar de heer Tuinman liet er geen twijfel aan bestaan dat de boer ook goed moet kun nen boeren. Onzin De heer Knottnerus benaderde de pro blematiek heel anders. Het aantal men sen dat het landschap ziet als iets fraais, dat behouden moet blijven, is volgens hem maar klein en zal dat ook blijven. Het platteland is in zijn visie meer een produktiemiddel van voedsel. Bovendien blijft er, hoe je ook produceert, altijd wel een of ander soort landschap over. Hoe dat er ook uitziet, er is allicht een groep te vinden die het mooi vindt. De heer Knottnerus zou het dan ook onzin vinden als EEG-geld in het landschaps behoud zou worden gestoken. Een land schap als het Texelse is voor hem niet eens een nationaal belang, laat staan dat het internationaal waarde zou bezit ten. En als er al iets behouden moet worden, aldus de heer Knottnerus, dan moet dat worden uitgemaakt door de deskundigen onder elkaar. Aan de agende voor de raadsvergade ring van dinsdagavond a.s. (aanvang half acht) is het volgende punt toege voegd: 25. Verlening eervol ontslag aan me vrouw C. I. M. van der JFeen-Bareman als onderwijzeres aan de openbare lage re school te De Koog. ZATERDAG 14 APRIL Afdeling Noordholland: Monn.dam-Oosterend (Z), 14.30 uur Junioren: Breez. Boys Bl-T. Boys BI, 14.30 u. ZONDAG 15 APRIL 4de klasse B KNVB: De Valken-Texel, 14 30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Afdeling Noordholland: Tex. Boys-St. Boys, 14.30 uur Cocksdorp-WSW, 14.30 uur Oosterend-Callantsoog, 14.30 uur RKEDO-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) SAMEN REIZEN: ZONDAG 15 APRIL Texel 1 aparte bus ZDH supporters aparte bus. MEDEDELINGEN S.V. Texel Het eerste speelt zondag de laatste competitiewedstrijd uit tegen De Val ken. Thuis werd het een 32 overwin ning met pijn. De Valken op eigen ter rein is altijd een moeilijke tegenstander voor ons geweest, maar we hebben toch al meerdere keren een of twee puntjes mee kunnen nemen naar het eiland. Als we weer de taktisch instelling hebben van laat maar komen en probeer met een uitval een doelpunt te maken, dan is er ook nu weer kans op een punt. Maak er een goed competitieslot van, mannen. t. C. S.V. Cocksdorp Nog slechts een beperkt programma zondag. Het 2e en A-junioren zijn reeds uitgespeeld. Alleen speelt het eerste z'n laatste thuiswedstrijd van dit seizoen tegen WSW. Misschien een gelegenheid om de punten thuis te houden. Als ie dereen zich voor honderd procent inzet, moet een goed resultaat behaald kunnen worden. B. S.V. Oosterend Komend weekend hebben we een be perkt programma af te werken, want zaterdag komen alleen de senioren in het veld en wel om 2.30 uur in Monni kendam tegen de zaterdagsenioren van die naam. Uit schijnen jullie beter te spelen dan thuis, dus misschien zit er wel een puntje in. Scheidsrechter is de heer F. Rijff. De junioren zijn allen vrij. Zaterdagmiddag om half drie speelt het derde elftal een oefenwedstrijd te gen de bedrijfsvereniging Mayday. De spelers van het tweede elftal die nen om 14.00 uur op het veld te zijn in verband met het maken van een foto. Voor opstellingen en aanvangstijden, zie het kastje. Zondag komt alleen het eerste in het veld en speelt dan thuis z'n laatste wed strijd tegen nummer twee op de rang lijst: Callantsoog. Probeer de competitie nu eens winnend te besluiten, mannen. Aanvang 2.30 uur. Scheidsrechter is de heer J. J. de Git. Allemaal veel succes! P.K. Texelse Boys Dit weekend een zeer klein competi tieprogramma. In verband met de schoolvoetbalwed- stnjden spelen zaterdag alleen de BI junioren. Zij gaan met de boot van 1 uur naar Breezand. We reizen alleen, dus zo mogelijk met eigen vervoer. Zondag speelt alleen het eerste. Het wordt, op eigen terrein, de laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen. Op be zoek komt St. Boys, een oude bekende en pittige tegenstander. Hoewel de spanning voor ons voorbij is, rekenen we op een goed slot. A.W.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9