TX 48: de Misdrijf in tienvoud aanwinst voor kottervloot ournalist Schekkerman sprak over funktie van de krant van het raadhuis lattelandsvrouwen besloten seizoen Tentoonstelling Boven-Volta eigen huis Direkteur postkantoor Den Helder neemt afscheid Schaakclub „En Passant" Plattelandsvrouwen naar Haarlem Een Tweede blad Texelse Courant dinsdag 17 april 1973 t)Bij God, zei de Prinses, haal je hand an m'jn kn*e"- Met ^eze karakteristiek hetste de journalist J. Schekkerman oensdagavond voor de dames van de "deling Texel van de Bond van Platte- -dsvrouwen de werkwijze van de bou- vardpers, die op basis van een mini um aan feiten een maximum aan sen- tionele berichten weet op te kloppen ■er onderwerpen die lekker in de kt liggen. Koningshuizen, sex en re- ie strijden om de eer het vaagst te orden belicht onder de grootste kop- •n. Bij zijn lezing betrok de heer Schek- rman voortdurend de ongeveer veer- dames die de activiteiten van hun remnging belangrijker achtten dan n voetbalwedstrijd. Hij stelde vragen liet zich vragen stellen, zodat het n plezierig-rommelige, zeer levendige 'jeenkomst werd. Objectief De heer Schekkerman belichtte taak werkwijze van de krant uit vele hoe- n. Hij legde er vooral de nadruk op t men van een joournalist niet mag rwachten dat hij „objectief" is. Nie- nd is objectief. Door wat hij belang- k acht in de krant te zetten en door |e wijze waarop hij het beschrijft breit journalist zijn persoonlijke instel- g onvermijdelijk in. Een bekend ge- de is dan ook „De krant is een me er". Wel mag men verwachten dat de iten nauwkeurig worden weergege- n en dat niet opzettelijk allerlei in- rmatie wordt achtergehouden die niet het straatje van de journalist past. De journalist moet, aldus de heer hekkerman, proberen allerlei geheim- -igdoenerij te doorbreken. Het is te k dat er soms besluiten worden ge- men waarvan de belanghebbenden ets afweten. Het is dan ook uit een gpunt van democratie niet alleen aan- ardbaar, maar zelfs wenselijk dat de antenman op alle mogelijke manieren obeert uit te vissen wat men liever rborgen houdt. Als iemand iets los- at tegenover de pers moet jij er in t algemeen mee rekenen dat het ge- bliceerd wordt ook. Invloed Een andere democratischeh functie n de pers is die van samenvattend in- !rmatiemiddel over allerlei onderwer- n. Wanneer de burger alles zou moe- n lezen over alle onderwerpen waar- er hij wordt geacht een mening te bben zou hij daaraan veel meer dan n dagtaak hebben. Daarom werken bij kranten redacteuren die op hun ge- ed gespecialiseerd zijn en de informa- 1 zo kunnen bundelen en inzichtelijk ■ken dat de mensen er gebruik van ~nen tnaken voor hun meningsvor- 'ng. De verantwoordelijkheid van de krant groot. Het is vaak voorgekomen dat In de paasweek zullen van maandag t en met donderdag kinderen kunnen elen, tekenen, plakken etc. naar aan- iding van de tentoonstelling „Bram zit et ontwikkelingshulp" over het ont- ikkelingswerk in Boven-Volta. Om dit begeleiden zijn er vanaf 9.30 uur ensen aanwezig. Voor volwassenen is er iedere middag n 14.00 uur een rondleiding over deze ritoonstelling. Op 17 april is de tentoonstelling ook avonds geopend. 2. Luc miste plotseling niet alleen de scherming van het gezinsverband *ar ook de önvloed van zijn vader, ►en de schrijnende pijn van het zware rlies begon te stillen, was er van zijn iwankelijke ambitie weinig overge ven. Hij besefte, dat hij alleen stond, t hij voor zichzelf zou moeten zorgen, "at er niemand anders was, die dat or hem zou doen. Van zijn familie ►n bij immers maar weinig verwach- J- Afgezien van enig kontakt dat hij bad had met een welgestelde broer n zijn vader, kende hij zijn ooms en btes nauwelijks. Maar Luc was tevreden met een sim- k baan. Als je veel verdiende was het 'en wel gemakkelijker en misschien k aangenamer, maar dan had je ook 11 grotere verantwoordelijkheid. Dat itste wilde hij niet. Misschien was hij oang om verantwoordelijkheid te agen, of het was alleen maar gemaks- cht. Hoe dan ook, toen hij zes jaar op de •retarie van Nieuwlicht had gewerkt, hij nog steeds niet verder gekomen n de baan van schrijver. Omdat hij b studie vroegtijdig had gestaakt, na- het hem gebleken was, dat het aan- tamer was de avond door te brengen ttiept in een licht romannetje, dan *>gen over de problemen, die in zijn hieboeken werden behandeld, leek hem nutteloos te solliciteren naar ere secretariën. Maar na zes jaar de gang van de wereldgeschiedenis be- invloed werd door krantenberichten. Ook zijn nieuwe politieke ideeën het eerst door journalisten naar voren ge bracht, en niet door beroepspolitici die veel minder afstand kunnen nemen van het dagelijkse gebeuren in hun sector. Ook het commentaar dat in de kran ten staat afgedrukt heeft een bijzondere functie. De heer Schekkerman betoogde dat meningsvorming pas goed op gang komt als men zijn eigen ideeën kan toetsen aan en eventueel stellen tegen over die van een ander. Emancipatie De krant heeft volgens spreker een belangrijke functie bij de emancipatie van de vrouw. Vanaf het moment dat de mannen toelieten dat ook hun vrouw en kinderen de hele krant lazen, en niet alleen feuilletons en damespagina's, kon de vrouw zich beter informeren. Dit be tekende een opening naar het maat schappelijk leven. Wie iets begint te weten, wil meer weten en vindt op een gegeven moment sommige dingen zo belangrijk dat hij er ook invloed op wil hebben. Een gevolg van deze vermaat- schappeling van de vrouw is dat de aparte vrouwenpagina's en feuilletons, waarmee de ouderwetse vrouw altijd werd zoetgehouden, langzamerhand verdwijnen. Met deze geslaagde avond werd het seizoen 1972/73 van de afdeling Texel besloten. MEDEDELINGEN VAN B EN W De overheid bevordeert al op ver schillende manieren het eigen woning- bezit. Voor nieuwbouw bijv. wordt een jaarlijkse bijdrage verstrekt en kan de gemeente een garantie verlenen, waar door een hoge hypothecaire geldlening kan worden verkregen. Die gemeentelijke garantie met een maximum van 95% wordt ook verleend voor de aankoop van bestaande wonin gen, mits de aanvrager: a. meerderjarig is maar nog geen 60 jaar; b. een belastbaar inkomen heeft geno ten dat in 1970 of 1971 dit naar keuze van de aanvrager niet hoger was dan ƒ15.000,respectievelijk ƒ18.000,—; c. over 1972 geen vermogensbelasting verschuldigd is. De totale verwervingskosten mogen niet meer dan ƒ65.000,bedragen en het pand moet geschikt en bestemd zijn voor permanente bewoning {geen re creatiewoningen of tweede woningen). Sinds kort gaat de overheid nog een stap verder. Zowel voor nieuwbouw als voor bestaande woningen kan een rente loze lening worden verstrekt van ƒ2.400,De verwervingskosten van een nieuwe woning mogen dan hoogstens ƒ65.000,bedragen en van een bestaan de woning ƒ45.000, De renteloze lening van ƒ2.400, wordt verstrekt voor een periode van 9 jaar. Het bedrag van de lening moet in acht jaarlijkse termijnen worden terug betaald. De eerste aflossing vindt plaats twee jaar na het verkrijgen van de le ning. De aanvrager moet de woning minstens 9 jaar als eigenaar bewonen. Voldoet hij niet meer aan de voorwaar den dan wordt het nog niet afgeloste be drag ineens teruggevorderd. De renteloze lening wordt verstrekt aan personen, die: door zijn mede-ambtenaren gecomman deerd te zijn, gaf hij er toch de brui aan en solliciteerde op een advertentie waarin burgerlijk administratief perso neel werd gevraagd voor de Helderse marinewerf. Hij solliciteerde niet te vergeefs. „Omdat ik voor soldaat ongeschikt geacht werd, ga ik nu op deze manier proberen een steentje bij te dragen tot de instandhouding van de Nederlandse krijgsmacht", had hij gezegd tegen Nieuwlichts eerste burger, bij het af scheid van die gemeente. De burgemees ter had toen zoetzuur geglimlacht. „Ik hoop, dat het je goed zal gaan, Luc, en als herinnering aan Nieuwlicht geef ik je dit zilveren horloge met inscriptie, gekocht bij een van de zaken van je va ders familie". Zijn veders familie interesseerde Luc overigens maar weinig. Zelfs voor Tjeerd M. Koning had hij slechts gerin ge belangstelling, hoewel deze door succes in het zakenleven een gezeten burger was geworden, geëerd om de miljoenen, die hij op tafel kon brengen. Luc was al lang blij, dat hij op de werf anderhalf maal zoveel ging verdienen als op de secretarie van Nieuwlicht, en dat zijn salaris geleidelijk nog verder zou stijgen. Bovendien werd zijn werk gecontroleerd, en alleen de controleur was verantwoordelijk voor eventuele fouten. Aanvankelijk leefde hij in een kamer, DEN HELDER Direkteur L. M. van der Stempel van het postkantoor Den Helder legt zijn funktie binnenkort neer in verband met promotie; hij wordt bu reelchef op de centrale afdeling Postex- ploitatie ter centrale direktie der PTT te Den Haag. Als direkteur van het postkantoor Den Helder kwam de heer Van der Stempel per 1 september 1965 in funktie. De op Texel gevestigde post- 1. meerderjarig maar jonger dan 35 jaar zijn; 2. een belastbaar inkomen hebben geno ten dat in 1970 of 1971 weer naar keuze van de aanvrager niet hoger was dan ƒ15.000,respectievelijk ƒ18.000,—; 3. geen vermogensbelasting verschul digd zijn over 1972. Ieder die een bestaand huis wil kopen of een nieuwe woning wil laten bouwen kan dus met beter doen dan zich op de hoogte stellen van de mogelijkheden. Verdere inlichtingen worden verstrekt door de afdeling bouw- en woningtoe zicht op het raadhuis, waar ook de nodi ge aanvraagformulieren voorradig zijn. OUDESCHILD Donderdag is dc Texelse kottervloot verrijkt met een fraai nieuw schip: de TX 48 „Cornelia Martha" van de firma J. Vlaming en zonen te Oosterend. Dc kotter vervangt de oude 48 die vijf weken geleden naar Wieringen werd verkocht en daar als VVR 1 van de firma Bakker zijn leven voortzet. De nieuwe „Cornelia Martha" werd gebouwd op de scheepswerf Van Goor te Monnickendam. De lengte is 33.50 meter; de breedte 7.30 meter en de gehurd van een Helderse beroepshospi ta, maar toen hij eens, tijdens een week einde, een tochtje over Texel maakte, had hij in de Eierlandse Polder een te huur zijnde schapenboet gevonden. Met de eigenaar was hij overeen gekomen, dat hij niet slechts de schuur, maar ook een strookje grond eromheen zou pach ten, en van het gemeentebestuur kreeg hij toestemming het gebouwtje om te bouwen tot een eenpersoons-woning. Luc had bijna al zijn spaargeld opge offerd aan de verbouwing en de in richting, en toen alles klaar was had hij iets wat hem altijd aantrekkelijk had geleken: een eigen woning, en dan nog wel een die volop gelegenheid bood te genieten van rust en natuur, en van waar hij in zijn vrije tijd naar alle kan ten uitstapjes kon maken. Althans, voor zover er vrije tijd overbleef, want hij onderhield huis en tuin met de hem door zijn vader aangeleerde stiptheid. Luc verliet, zacht fluitend, de veer boot, waarop hij deze keer bij wijze van uitzondering zijn gebruikelijke kopje koffie met een gevulde koek had gegar neerd, haalde zijn bromfiets uit de stal ling en tufte met een zeer matige snel heid over de hem zo bekende wegen naar huis. HOOFDSTUK 3 Nadat Luc zijn brommer in de schuur had gezet, ontsloot hij de deur van zijn woning en ging, nog steeds zacht flui tend, naar binnen. Plotseling bleef hij stokstijf staan. Er zat een vreemde vrouw in zijn kamer! „Dag Luc Koning, je had waarschijn lijk niet kunnen denken, dat er een gast in je huis zat te wachten". Het duurde vele seconden voordat Luc in staat was te antwoorden, en van die gelegenheid maakte Anita gebruik haar kantoren resorteren als bijkantoren on der Den Helder zodat de zorgen van de scheidende direkteur zich ook tot Texel uitstrekten. In zijn ambtsperiode werd het nieuwe postkantoor te Den Helder gerealiseerd en werd de huisvesting van tal van bijkantoren (ook Texel) aan merkelijk verbeterd. Op een nog nader vast te stellen datum zal officieel af scheid worden genomen van de heer Van der Stempel. De onderlinge uitslagen zijn: T. Engel-F. Eijgenraam 10 J. Vlaming-A. Rombout 01 J. Piersma-J. Hoogerheide 01 T. Engel-J. Vlaming 10 A. Rombout-A. C. Bakker 01 Volgende week is het de slotavond van de damclub, waar dan simultaan wordt gespeeld, maar er kan ook wor den geschaakt voor de competitie. Het jeugdschaken gaat ook door. De slotavond van het schaken is gepland op 1 mei. Laat iedereen nog zoveel moge lijk komen dan kunnen jullie proberen nog wat hogerop te komen in de eind rangschikking. diepte 3.80 meter. De kotter valt op door zijn platte spiegel. Hierdoor is op 't achterdek meer ruimte en deze vorm heeft een gunstiger invloed op de snel heid. De kotter is uitgerust met een in drukwekkende krachtbron; een Stork motor van 1235 pk bij 750 toeren. Een bijzonderheid is ook de achtkops lier (gebruikelijk is vierkops) die geheel be- dienbaar is vanuit de brug. De 48 is van portaalmasten voorzien en geschikt voor Verschillende soorten visserij. In de brug is een uitgebreide collectie electro- nische apparatuur samengebracht: zend- gastheer te monsteren. Een beetje sloom, bleu, angstig, een vrij gemakke lijke tegenstander, konstateerde zij. „U kent mij blijkbaar, maar ik geloof niet, dat ik u ooit eerder heb ontmoet. Hoe komt u hier en wat wenst u?" „Dat zijn een paar vragen tegelijk. Ik zal ze naar mijn beste weten beantwoor den. Ik geloof ook niet, of liever ik weet zeker, dat ik jou ook nooit eerder heb ontmoet. Maar dat doet weinig of niets ter zake. Ik ben hier gekomen met de trein, de boot en de bus en ver volgens door het opschuiven van een raam en wat ik wil is in weinig woorden te zeggen: een poosje je gast zijn". „Maar juffrouw.eh. „Noem me maar juffrouw Draayer, Ellen Draayer". „Welnu, juffrouw Draayer, ik verhuur geen kamers in mijn huis aan toeristen. In de eerste plaats heb ik het geld niet nodig en ten tweede ben ik ieder jaar weer blij als de toeristenstroom wegebt, zodat er weer rust op het eiland komt U doet heus verstandig als u ergens anders probeert onderdak te vinden. Bovendien vind ik het brutaal, dat u zo maar binnengekomen bent. toen ik er niet was en ik vraag mij af hoe u mijn naam kent. Zelfs als ik kamers verhuur de, zou ik u niet onder mijn dak willen hebben, vanwege uw brutaliteit". „Wel, Luc Koning, je schijnt de ge woonte te hebben je argumenten te nummeren, daarom zal ik maar in de zelfde stijl gaan praten. Dus moet je ten eerste weten dat ik geen toeriste ben en ten tweede, dat ik naar dit huis ge komen ben om je gast te zijn. Daaruit volgt, dat ik niet van plan ben ergens anders heen te gaan. Dat ik brutaal ben dat is ten derde hebben al meer men sen gezegd, en als ze het niet gezegd hebben dan hebben ze het vermoedelijk De afdeling Texel van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen gaat op 8 en 9 mei op bezoek bij de afdeling Haarlem. Op het programma staan een rondrit door het Kennemerland, een a- vondlijk bezoek aan het feestelijk ver lichte Frans Halsmuseum en een rond leiding door de St. Bavokerk en enkele van de fraaie Haarlemse hofjes. Verder is er veel gelegenheid voor informele contacten met de Haarlemse dames. De dames worden geacht, dinsdag 8 mei, op eigen gelegenheid naar de boot van 9 uur te komen. In Den Helder worden ze met een extra bus naar het station gereden, waarna ze met een ge reserveerde wagon naar Haarlem zul len worden gebracht. De terugtocht op woensdag 9 mei zal geschieden met de boot van 17.30 uur. Er is nog plaats voor enkele dames. De kosten bedragen 30,-. Voor nadere informatie kan men zich in verbinding stellen met de leden van de reiscommissie: Mevr. Huysman-Koorn, tel. 02228-294, mevr. Van Maldegem-Be- nit, tel. 02225-254 of mevr. Eelman-v.d. Kooy, tel. 02220-2881. ontvanger, spoetnik, intercom, twee schrijvers, trackplotter, automatische piloot en radar. De bemanning zal zich op het nieuwe schip ongetwijfeld snel thuisvoelen want het is er fraaier inge richt dan menige luxe bungalow op het land. Het visruim werd getimmerd door de firma A. Hemelrijk. Bij dezelfde werf worden nog twee schepen van het zelfde type gebouwd voor Texelse vissers: De TX 11 voor de gebroeders B. en P. Vlaming Pzn. en de TX 49 voor B. Vlaming Czn. De beman ning van de nieuwe 48 bestaat uit schip per Jac. S. Vlaming Jzn„ zijn broer G. Vlaming en verder A. Kalf, C. Riemens, A. Wonder en J. v. d. Star. De foto werd gemaakt toen de „Cornelia Mar tha" donderdagmiddag de haven van Oudeschild voor het eerst binnenliep. De volgende dag werd met familie en kennissen de officiële proefvaart gehou den. wel gedacht. Tenslotte ik meen ten vierde moet je weten, dat ik heel veel van Luc Koning weet, misschien wel meer dan hij kan vermoeden. Ik vraag je nu nogmaals; kan ik voor on bepaalde tijd jouw gast zijn en dan op zeer bijzondere voorwaarden?" Luc keek in de loop van een pistool. De vrouw zag zijn gezicht verbleken en merkte zijn trillende knieën. „Dat.... e.is gemeen, dat is.eh.chan tage bracht hij hakkelend uit. Ellen Draayer schoot in de lach en ondanks zijn vrees merkte Luc nu op, dat zij niet onknap was: een regelmatig gevormd gelaat, bruin haar, grote blau we ogen, een ietwat wippende neus en bij het lachen toonde zij twee rijen ge lijke witte tanden. „Neem me niet kwalijk, ik wist niet, dat je zo bang was voor een blaffertje. Ik wil dat ding wel even naast me neer leggen, want je bent toch te beduusd om een poging te doen het te bemachtigen. Geef me eens antwoord op deze vraag: Ken je Jennie Pluim?" Een schok ging door Luc. Jennie Pluim, dat was die vrouw, die met hem aangepapt had, toen hij een avond in Utrecht de bloemetjes had buiten gezet. Ze had kans gezien hem helemaal in te palmen en verscheidene achtereenvol gende weekeinden was hij naar haar toegegaan. Tenslotte had ze hem onder valse voorwendsels meegetroond naar een woonboot die in de Vecht lag, bij het Zandpad, en wat er die nacht ge beurd was.dat alles had Luc op een veilig en schier onvindbaar plekje van zijn onderbewustzijn opgeborgen. Door het noemen van die naam, Jennie Pluim, door dat vreemde mens, kwam hem al les weer pijnlijk duidelijk voor de geest. (wordt vervolgd) VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5