Cjroen cZwartsJexeh in het harL. Raad ook akkoord met T EM-metamorfose TAXI 2323 geen plaats voor steeds grotere kotters Havenprobleem voor visserij is opnieuw zeer nijpend Sluitingstijden horeca blijven ongewijzigd bevolking De Waal voert actie tegen tweede woningen 3132 noodkreet DAILY MAIL in bar-dancing „Riche" De Koog Vrees voor gevolgen van verdwijnen Texelse invloed Granaat opgevist uit haven Hond veroorzaakt ongelukkige val TAXI zittend ziekenvervoer (02220) Martien van de Wetering l WILHELMINALAAN 4-6 THINK THANK JDAG 20 APRIL 1973 86e JAARGANG No. 8769 ave B.V. v-h. Lange veld De Rooy flgtbus 11 Den Bur8. Texel - Tel. 2741 {larry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den (e|, (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Rabobank. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kw. -f- 50 cent incasso; los 25 cent. Advert. 23 ct. per mm. excl. 4% BTW In de rondvraag van de dinsdaga vond gehouden raadsvergadering heeft de heer L. J. Weijdt erop gewezen dat zake de voor de visserij beschikbare ivenruimte weer sprake is van een cr nijpende toestand. Zoals bekend innen de vissers sinds kort gebruik aken van kaderuimte van de nieuwe erkhaven maar gezien de steeds gro- ire kotters en trawlers die in de vaart omen zal men spoedig weer in moei- jkheden zitten en zal de noodzaak in het elders zoeken van een thuisha- tn zich weer aandienen. Het afgelopen weekend werden op- euw drie schepen aan de vloot toege- ;gd- de TX 48 van J. Vlaming en Zn, TX 37 van P. A. v.d. Vis en Zonen en f de TX 10 van A. v.d. Knaap. Dat is nog ,a3r het begin van de groeigolf want tal van schepen zijn in aanbouw, vissersvereniging DETV Texel heeft ït probleem al onder ogen van het ge- eentebestuur gebracht. De heer Weijdt -erhandigde nu de resultaten van een iderzoek dat was gehouden inzake t aantal kotters, de totale lengte larvan, het tonnage en het motor- jrmogen. Uit de grafieken bleek dat het aan- il kotters niet zozeer stijgt maar de ngte van de schepen vertoont sinds EI9 een gestage snelle groei. Nog veel rker nemen de motorvermogens toe. nde 32 kotters hebben er 21 een mo- r van 1000 of meer pk. Uit een over- cht van de vloot zoals deze er volgens ;t huidige nieuwbouw-, uitbreidings- i vervangingsprogramma zal uitzien eek dat de totale scheepslengte meer in een kilometer bedraagt (1.069,94 eter), de gemiddelde lengte 33,44 me- r, de totale breedte 228,64 meter, het tale vermogen 33.408 pk en het ge- ïddelde vermogen 1.044 pk. De heer Weijdt constateerde dat op irte termijn iets moet gebeuren om de sserij op Texel te houden en nep het illege op aandacht aan deze kwestie te henken. Op dit ogenblik is voor ƒ30 iljoen aan schepen voor Texel in aan- Tweede woningen Voorts vestigde de heer Weijdt nog ins de aandacht op het probleem van de tweede woningen, nu naar aanleiding pn een aktie die door het dorpshuis- puur van De Waal was gehouden te- In het aan permanente bewoning ont rekken van huizen in dat dorp. In De IWaal waren handtekeningen verzameld |gen de tweede woningen naar aanlei- |ng van de dreigende verkoop van het Jnd Hogereind 7 als tweede woning, let gemeentebestuur had per adverten- mogelijke permanente gegadigden dit huis opgeroepen, maar het jjrpshuisbestuur vond dat dit rijkelijk k is gebeurd. Op dat moment waren onderhandelingen met niet-TexeLse gadigden al in vergevorderd stadium •dat de prijsvorming al had plaatsge- id. De inwoners van De Waal maakten zwaar tegen de voorgenomen verkoop s tweede woning van het betreffende rnd en de tweede woningen in het al- WONINGRU1L Aangeboden riante 4-kamerflat in Jutphaas (Utrecht). Gevraagd Jpsfje) onversahillig waar op Texel. Blieven onder nr. 654 aan het bu reau van dit blad. Met Pasen vrijdag, zaterdag, le en 2e Paasdag Eerst heetten ze Telstars, daarna Everplay nu onder de naam gemeen door hun handtekening onder een desbetreffend stuk te plaat sen. Van de 94 mensen die werden be zocht, tekenden er 84: 89%. Mr. Sprenger wees erop dat het ge meentebestuur tegen verkoop van een huis niets kan beginnen. Men kan al leen het gebruik als tweede woning ver hinderen. Uiteraard heeft dat laatste wel vérstrekkende gevolgen voor de ver koop. Op de vraag of het college de mo gelijkheid heeft een dergelijk huis toe te wijzen aan een Texelaar antwoordde het college bevestigend. De woonruim- tewet maakt vordering voor onbepaal de tijd mogelijk. De heer P. Smit bracht 't huis „Groe- nendaal" in De Westen ter sprake, dat onlangs verkocht schijnt te zijn als tweede woning. De heer Daalder ver telde dat de nieuwe eigenaar heeft ge vraagd dit pand als tweede woning te mogen gebruiken. Men heeft er geen twijfel over laten bestaan dat dit be slist niet mag. Ongeluk Mevrouw M. Maas-Diemer had kri tiek op het alarmsysteem bij ongeluk ken. Dit naar aanleiding van het tra gische verkeersongeluk vorige week op het kruispunt Pontweg-Duinweg. Het heeft zeer lang geduurd voordat de poli tie ter plaatse was. Omdat de regeling is dat de politie dokter en ambulance waarschuwt, bleven ook die te lang weg In dit -geval zou ook snelle hulp te laat zijn geweest, maar het is ook denkbaar dat een dergelijke vertraging fatale gevolgen heeft. Mr Sprenger be loofde nader te zullen informeren. Telefoon Ook het slecht functioneren van de telefoonverbindingen op Texel kan in geval van ongelukken ernstige gevolgen hebben. De heer C. Koorn vreesde deze zomer weer grote moeilijkheden met de verbindingen. Het kan soms een half uur duren voordat het ene Texelse dorp met het andere contact heeft. Mr Sprenger zei te verwachten dat dit sei zoen ten behoeve van het telefoonver- verkeer met het vasteland wel weer een straalzender zal worden gebruikt maar verbetering voor de onderlinge verhin gen op Texel is daarvan inderdaad niet te verwachten. Vaatje gif Het raadslid Ellen vond enige tijd ge leden op het strand een vaatje met gif tige inhoud. Op 18 maart schreef hij ge meentewerken een brief met het ver zoek het vaatje bij hem af te halen. Er kwam geen antwoord zodat Ellen op 28 maart opnieuw in de pen klom. Ook nu bleef het antwoord of andere reactie uit. De heer Ellen betreurde dit. De heer Smit wees er op dat naast het verschijnsel van de tweede wonin gen die de woningvoorraad op Texel aantasten er ook is het onttrekken van woningen aan hun bestemming ten be hoeve van andere doeleinden; winkel ruimte of pakhuis. Ook hier diende te gen opgetreden te worden. Verder zou de heer Smit graag zien dat het kruis punt Badweg-Nikadel-Boodtlaan wordt verruimd, zodat touringcars en vracht auto's er beter kunnen draaien. Mr Sprenger zei dat er plannen zijn tot veruiming van genoemd kruispunt. Prijsvraag Eerder in de vergadering waren de raadsleden akkoord gegaan met de nieuwe straat- en wegnamen voor Ei- erland en Den Burg noord-west. Nu het besluit vaststond, kon ook de uitslag worden gegeven van de prijsvraag die b en w destijds voor de straatnaamge- ving van Den Burg noord-west hebben uitgeschreven. De namen Duinreep, Zeebries, Vloedlijn e.d. waren ingezon den door de heer A. C. Bakker, Tjak- kerstraat 5, Den Burg. Hij won dan ook dee eerste -prijs. De prijs voor de origi neelste (maar niet gekozen) inzending ging naar mej. Femmy Witte, Admiraal de Ruytersweg te Amsterdam. Zij had namen voorgesteld die betrekking had den op de schapenteelt: Wolweg, Scheerderspad, Soggenbocht, Zwoegers pad, Tuinwal, Ramstraat enz. De gemeenteraad heeft dinsdagavond precies één uur en 42 minuten gediscus sieerd over de kwestie van de horeca sluitingstijden. Naast het meerderheids- en minderheidsvoorstel van B. en W. werden door meerdere raadsleden di verse andere suggesties gedaan. De af loop was echter dat geen der voorstel len het haalde en dat er dus niets veran derde aan de bestaande sluitingsrege ling. Zoals bekend was de meerderheid van het college van mening dat in de huidige omstandigheden geen wijziging in het sluitingsuur behoort te worden gebracht in het belang van de rust van Texelaars en toeristen. In de winterpe riode moeten de café's om twaalf uur dicht zijn; in de weekenden en in de zo merperiode om één uur. Dit blijft dus zo, al is men wel bereid het half uurtje extra te legaliseren dat in de praktijk toch al werd gebruikt als „ontruimings termijn". Het minderheidsvoorstel van wethouder Dros voorzag in een slui tingstijd van twee uur maar dan zonder ontruimingstermijn. Hij betoogde dins dagavond dat dit dus slechts een half uur scheelt met het meerderheidsvoor- stel en het voordeel heeft dat één lijn wordt getrokken wat de controle van de politie vergemakkelijkt. Het aantal ontheffingen kan dan drastisch worden teruggebracht, wat veel ambtelijke! rompslomp bespaart. De discussie over dit probleem liet zich oeverloos aanzien. Haast ieder raadslid had een andere mening. Aan het begin van de behandeling van diit agendapunt las voorzitter Mr. Sprenger nog enkele ingekomen stukken voor met betrekking tot deze kwestie. B. en W. beschouwen -het experiment met de zg. 8-3 vergunningen als mislukt. Om voor een 8-3 vergunning in aanmer king te ikomen werd als voorwaarde gesteld dat in de betrokken lokaliteit een bijzondere vorm van amusement moest worden geboden. De twee bij het experiment betrokken bedrijven zorg den daar inderdaad voor (aan hun goede wil wordt niet getwijfeld, zo werd na drukkelijk gesteld) maar het is toch niet mogelijk gebleken een duidelijke maatstaf te vinden op grond waarvan een 8-3 toestemming gerechtvaardigd zou zijn. De praktijk leerde dat het niet ging om het bijzondere amusement maar om het langer open mogen zijn. B. en W. blijven wel bereid incidenteel ont heffing te verlenen van het sluitings uur. De algemene Nederlandse bond van De gemeenteraad is dinsdagavond ak koord gegaan met de ingrijpende ver andering die de N.V. Texelse Electrici- teits Maatschappij ondergaat als uit vloeisel van de ingebruikneming van de electriciteits- en waterfabriek. De mees te raadsleden hadden nog wel wat moei te met het verlies van invloed dat als prijs moet worden betaald voor de la gere tarieven en het door de provincie overnemen van het exploitatietekort maar over het algemeen was men te vreden met het door b en w bereikte resultaat. De heer L. J. Weijdt, mede sprekend namens de andere fractieleden van Texels Belang, was nog het meest onge rust. Hij twijfelde er niet aan dat b en w „er hadden uitgehaald wat er in zat" maar het is toch onbevredigend dat Texel geen enkele zeggenschap meer heeft wat zijn electriciteitsvoorziening betreft- Het nadeel daarvan zou wel eens kunnen blijken als straks, mis schien veel eerder dan men nu denkt, overgegaan moet woorden tot capaci teitsuitbreiding van de centrale. Dat zal bijvoorbeeld nodig zijn als de mossel- verwatering naar Texel wordt overge bracht. Voor de verwateringsinstallatie zijn enorme hoeveelheden elektrische energie nodig. Men zal bij het doen van investeringen afhankelijk zijn van Ge deputeerde Staten die - omdat elders in Noordholland wellicht nog urgenter za ken zijn te behartigen - niet op tijd met het benodigde geld komen. In de raad van commissarissen van de N.V. Texelstroom zitten geen Texelaars die de noodzaak van bepaalde voorzie ningen kunnen bepleiten. De heer Weijdt achtte de kans dat de economi sche ontwikkeling van Texel daardoor wordt vertraagd niet uitgesloten. Hij riep het college op inbreng te houden. De heer C. Timmer was wel tevre den. „We konden aanvoelen dat met de steeds hogere credieten die voor het project Texelstroom werden verstrekt de zelfstandigheid werd prijsgegeven". De heer Timmer vond dat het hoofd doel van de onderhandelingen, dezelfde tarieven als elders in Noordholland, was bereikt en dit resultaat weegt te gen het verlies aan zelfstandigheid ruimschoots op. Hij bracht het college een compliment voor het bereikte, maar wilde toch wel weten of er ook garan ties zijn dat onderhoud en tijdige uit breiding van centrale gewaarborgd is. Vertrouwen De heer F Blanken dacht er ook zo over „Er is veel uit het vuur gesleept. We mogen onze handen dicht knijpen". Hij vond de ongerustheid van de heer Weijdt wel begrijpelijk en constateer de dat b en w vertrouwen hebben maar geen garanties. Hij vreesde dat daar weinig aan te doen is. De heer Zui- dewind had bij de aandelenoverdracht op een of andere manier gewaardeerd willen zien dat de Texelaars als het wa re hebben „gespaard" door jarenlang een te hoog tarief te betalen. Wat de in vloed betreft zag hij in de praktijk weinig verschil tussen 20% deelname die de komende vijf jaar nog van kracht is en helemaal geen deelname. De tarieven gaan omlaag: in vijf jaar wordt 3,7 cent per kilowattuur „afge bouwd". Daar tegenover staat dat de provinciale tarieven iets stijgen als ge volg van hetzelfde Texelstroomproject, n.l. een kwart cent per kilowatuur. De heer Smit kon zich bij het verlies van invloed wel neer leggen. De heer Westdorp ook. „Afscheid nemen doet pijn" zo zij hij. „We hebben 6Vz jaar lang gestreden voor gelijke tarieven van water en electriciteit. Dat is gelukt. Je zult nu iets moeten toegeven. En we hebben een fraai bedrijf op Texel kun nen houden dat niet is weg te denken, ook niet door de provincie". Hij vond dat de raad moest beginnen met vertrouwen te hebben in de provin cie en dit ook kenbaar moest maken. Als blijkt dat men toch de belangen van Texel niet voldoende behartigt dan zijn er voor de raad buitenparle mentaire actiemogelijkheden. Mr Sprenger deelde mee dat Provin ciale Staten inmiddels met slechts vijf stemmen tegen akkoord zijn gegaan met het GS-voorstel inzake de afwikkeling van de TEM-kwestie. Een rem op de economische ontwikkeling van Texel in de toekomst verwachtte hij niet. Geble ken is dat de provincie de uitzonde ringspositie van Texel erkent en bereid is de financiële konsekwenties te trek ken. Uitbreiding van de centrale is thans beter mogelijk dan in de oude si tuatie. Mocht de vestiging van een mos- selverwaterplaas vergroting van de cen- trale-kapaciteit noodzakelijk maken, dan is te verwachten dat het geld zon der meer beschikbaar zal zijn. Het is immers een uitvloeisel van de Delta werken. En mocht de provincie de ge meente op den duur toch in de kou la ten staan, dan zijn er inderdaad nog wel andere middelen om de Texelse be langen te bepleiten. De heer Weijdt lichtte nog toe dat de eilandpositie van Texel om extra zorg vraagt. Elders kan men bij dreigende overbelasting via het koppelnet stroom „lenen" van een andere centrale. Op Texel moet het ex tra vrmogen geleverd kunnen worden ruimschoots vóórdat de behoefte zich aandient. Bij het uitbaggeren van de haven van Oudeschild kwam dinsdag een gra naat tevoorschijn met een lengte van bijna een meter. De politie heeft zich er over ontfermd. Dinsdagochtend kwam mevrouw Pie- tersen uit Den Burg in de doorgang tus sen Achterom en Weverstraat zo ern stig te vallen dat zij een heup brak en naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. De val werd veroorzaakt door de hond van de familie V.d. Kerkhof die tegen haar opsprong. Het dier heeft jongen en is daardoor aggressief jegens vreemden. uitvoerende kunstenaars te Amsterdam heeft gevraagd aan het verlenen van dergelijke ontheffingen weer >als voor waarde te stellen dat de horeca-onder- nemer van de diensten van de amuse mentskunstenaar gebruik maakt. Ddt zou zeer in het belang zijn van de betrokken kunstenaars omdat werkgelegenheid voor hen een sterk dalende tendens ver toont. Ook was een brief binnengeko men van Jack Coleti uit Amsterdam, de „magie entertainer" die in de bar „De Beerekuil" te De Koog voor nachtelijk amusement zorgde. Coleti wees ook op het belang van de werkgelegenheid voor kunstenaars. Hij zei te hopen dat ook deze zomer weer 8-3 vergunnin gen zullen worden uitgegeven. Zeker in het licht van de rustveroorzaikende maatregel van afsluiting van de Dorps straat te De Koog zou dat aanvaard baar zijn. Voorzichtigheid Voorzitter Sprenger lichtte de argu menten in het pré-advies nog eens uit gebreid toe. Hij maande tot voorzichtig heid met het sluitingsuur in de huidige, nog lang niet ideale omstandigheden. Het is nu al moeilijk om het op straat rustig te houden; als ihet sluitingsuur wordt verschoven of losgelaten zal men er >in de praktijk helemaal geen greep meer op hebben. Voor het publiek moet duidelijk zijn wat als tijd van nacht rust moet worden beschouwd. Een slui tingstijd van 12 uur in de winter en één uur in de zomer stemt overeen met de praktijk. B. en W. zijn heus wel bereid als daar aanleiding voor is incidenteel later sluiten toe te staan maar dat dient te gebeuren door ontheffingen In de toekomst zal wellicht meer gebruik wor den gemaakt van de mogelijkheid om te verlangen dat ihet in zo'n geval om een besloten bijeenkomst gaat. Men voor komt dan het geruchtmakende ver schijnsel dat grote aantallen mensen trekken van het café dat moet sluiten naar het café dat tot een later uur ont heffing heeft. Tegenvoorstellen Daarop kwamen de raadsleden met hun tegenvoorstellen. De heer C. Koonn vond dat de Texelaars recht hebben op rust en voelde niets voor een sluitings uur van twee uur zoals door de Horeca en door wethouder Dros wordt gewenst. Zijn suggestie: verplicht open blijven tot zes uur De muziek zou 'wel om één uur moeten stoppen. Zie vervolg pagina 2 i Zaterdag en zondag de groep Vrijdag en maandag DISCOTHEEK

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1