Isdrijf in tienvoud m. IPaardenvrienden stationeren hengst op Texel Ogen jopen en niet vergeten FILMNIEUWS Burgerlijke stand Koersen vreemde valuta rubriekvoor 0,1 LANDBOUW en VEETEELT i c /A: Vergeet de maatregelen tegen kopziekte niet Bouwland op Texel stikstofarm Tweede blad Texelse Courant vrijdag 20 april 1973 Jzaterdag, zondag, maandag en dins- |ag om acht uur draait in City Theater e James Bond-film „Veel liefs uit Mos- |ou" („From Russia with love"). Zoals doen gebruikelijk bij deze films moet Je nimmer versagende held agent 007 |eel wat hindernissen nemen alvorens lij het hoofd van de vijandelijke orga- Tsatie verslagen heeft. Onze held, de |nappe werknemer van de voor het ■oede strijdende Engelse geheimedaenst ■eelt intussen heel wat griezels van de ide concurrentie, die zich beijvert het waad op de wereld te verbreiden, en |an een particuliere moordenaarsorga- lisatie. Inzet van de geschiedenis zijn L supergeheim wapen en een beeld- Moon maar Russisch meisje. Bonds Ipdrachtgevers vinden dat deze beide Ie fantasie prikkelende voorwerpen laar het Westen dienen te worden ge kokkeld Aldus geschiedt. De film Jpeelt zich voor een groot deel af in itanboel, onder meer in de duizend tar oude ondergrondse waterwegen van deze stad. Daarna verplaatst zich moord en doodslag met de Oriënt-Ex- press naar Venetië, ook al een stad waar spannende avonturen een passend decor kunnen krijgen. Daar vindt ook de ontknoping plaats. (14 jaar). „Dik Trom en het circus" heet de film die op de beide paasmiddagen om drie uur in het City Theater wordt vertoond. Het scenario is gebaseerd op de bekende verhalen van C. Johan Kievit. De om vangrijke held van het verhaal heeft zomervakantie. Hoewel hij zich eigen lijk alleen maar wil vermaken zet zijn goede imborst hem aan om hulp te ver lenen aan de oude Kee, een arm wijfje dat algmeen als heks wordt beschouwd en de huur niet kan betalen. Op hoogst originele wijze lost Dik Trom deze pro blemen voor haar op. Dan herneemt de vakantiepret zijn loop Er komt een cir cus. Dik slaagt als enige er in geruime tijd op een uiterst koppige ezel te blij ven zitten, wat hem tien gulden ople vert Hij is van plan daarvoor een fiets te kopen (de film speelt in een ver ver leden). Maar andermaal blijkt de oude Kee in moeilijkheden. Ze heeft geen cent meer om te eten. Dik gaat zijn I Een dezer dagen is wederom een dek- Jen°st op Texel gearriveerd. Het is de Ijpaardhengst „Identiek", die door be- liiddeling van het W.P.N. Paardenstam- ]cek door de Vereniging voor Vrienden |an het Paard op Texel kon worden ge- luurd van de eigenaresse mevr. Ben net uit Nispen (N.B.) Identiek is de wn van Aterlia, een kroon en prefe lente merrie, die reeds drie voor dek- lengst goedgekeurde zonen heeft ge lokt Aterlia stamt uit een Gelders ge jacht, met vier generaties achter elkaar jroon en preferent. De vader is Artil- een zeer bekende Franse hengst. dentiek behaalde in 1970 de zadelproef I met 162,61 punten. In het jurycom mentaar lezen we: zeer goede betrouw bare verrichting met goede karakter eigenschappen. Ook op de laatste keu ring in 1973 behaalde deze in 1967 ge boren hengst wederom een eerste pre mie. Identiek is gestald bij de heer Jac. de Graaf in de Westen, en zal 4 tot 5 maan den op Texel blijven. Voor belangstel lenden wordt Identiek „geshowd" op a.s. vrijdagavond 20 april, om 7.00 uur bij de boerderij van de heer Jac. de Graaf. Alle verdere inlichtingen wor den aan belangstellende merrie-eigena ren gaarne gegeven door de bestuurs leden van de vereniging en de heer De Graaf, telefoon 02226-263. tientje voor haar halen, maar het blijkt gestolen. Met zijn vriendjes weet hij het terug te nemen van de dief, zodat de oude vrouw alsnog te eten krijgt. Dit komt de burgemeester ter ore. Deze is onder de indruk van het edelmoedige gedrag van het rolronde knaapje en geeft hem een tientje voor een fiets (het verdere lot van de oude Kee blijft in het verborgene). (Alle leeftijden). van 11 t/m 17 april 1973 Geboren: 7 april, Chris"Cornelis Ge- rardus, zoon van Charles L. van Domp- selaar en Lamberta G. M. Kouwenberg. 11 april,Martin, zoon van Johannes H. M. Ruiter en Geertruida D Bakker. Odertrouwd: Simon A. de Boer te Den Burg en Regina M. U. Bakker te Den Hoorn. Jan Beijert te Oosterend en Geertruida H. Reuvers te De Cocks- dorp. Johannes Gravenstijn te Texel en Marijke B. Rambonet te Den Helder. Johannes B. Witte te Den Burg en Aaf- ke Kloosterman te De Waal. Overleden: Dirkje Dogger, echtgenote van Schagen, oud 79 jaar, wonende te Den Burg. Johanna M. Hoogenbosch, oud 17 jaar, wonende te Den Burg. An na Commandeur, echtgenote van Bak ker, oud 89 jaar, wonende te Den Burg. Marina Bruin, oud 75 jaar wonende te Oosterend. Daniël Bonne, oud 58 jaar, wonende te De Koog. Evenals vorig jaar zullen wij ook dit seizoen regelmatig overzichten plaat sen van de koersen van diverse buiten landse valuta. Dit ten behoeve van lo- giesverstrekkers die met gasten te ma ken krijgen die met vreemd geld willen betalen. Voor deze week zijn de koer sen: Westduitse Marken 100 102,65 Franse Francs 100 64,40 Belgische Francs 100 7,35 Zwitserse Francs 100 89,65 Amerikaanse Dollars 1 2,85 Engelse Ponden 1 7,16 Zweedse Kronen 100 63,65 Omlcr mlulilir Ci:- Op een vroeger tijdstip dan in de meeste jaren het geval is zijn op een aantal Texelse bedrijven de melkkoeien naar buiten gegaan. Weliswaar gaan de dieren 's avonds weer de stal op, maar het lijdt geen twijfel, dat de weide- gang toch betekent, dat de periode, waarin veel krachtvoer nodig is om de produktie op peil te houden voor dit seizoen voorbij is. Het vroege voorjaar, dat zich vooral in februari en maart manifesteerde, is door de koude eerste helft van april niet helemaal ongedaan gemaakt. Ver melding verdient, dat de vroege weide- gang er vooral is op de bedrijven met een loopstal, waar de dieren aan lage temperaturen gewend zijn en in diver se gevallen ook in de winterperiode het land nog in gingen. Omstreeks half april zagen we echter ook al melkkoei en in de weide van bedrijven, waar de dieren gehuisvest zijn in normale „Hol landse" stallen. Wat deze bedrijven gemeen hebben Waar het ons in dit artikeltje echter vooral om gaat is dit. De bedrijven, waar de dieren al in de eerste helft van april en in bepaalde gevallen zelfs in maart over konden gaan op weidegang komen op één punt overeen. Het betreft in alle gevallen bedrijven, die de be schikking hebben over nieuwe weiden. In een flink aantal gevallen betreft dit kortdurende weiden van Italiaans raai- gras. Dit voorjaar geeft weer een dui delijke illustratie van de vroegheid van deze grassoort. Eind maart en begin april zagen we op heel wat percelen Italiaans raaigras ruim voldoende gras voor beweiding beschikbaar. Als we in aanmerking nemen, dat Italiaans raai gras ook in de herfst langer door groeit dan de andere grassoorten in dit toch wel een sterk punt voor genoemde grassoort. Het zijn echter niet alleen de weiden .met Italiaans raaigras, die uitblinken in vroegheid. Er zijn ook bedrijven, waar deze grassoort niet voorkomt en waar op dit moment (17 april) de koeien al royaal in het gras lopen. We kunnen bijna zonder meer stellen, dat het in dit geval nieuwe weiden betreft. Dus per celen, die in 1972, hetzij vanuit een bouwlandgebruik of na het „zwart" maken van het oude grasland met nieuw grasmengsel zijn ingezaaid. Deze percelen hebben zich de hele winter laten kennen door een duidelijke betere kleur dan van oude weiden. Zo dra de groei dit voorjaar begon spron gen de nieuwe percelen er nog duidelijk uit. Vooral in gevallen, waarin de stik stof op tijd werd gestrooid zette de groei vroeg in. Niet vergeten „Vergeten en vergissen" zijn mense lijke zaken. Men beweert wel eens, dat deze „ondeugden" iemand niet kwalijk mogen worden genomen. Ik ben echter van mening, dat vergeten wel een on- ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 22 april op om 5.29 uur en gaat onder om 19.49 uur; 25 april op om 5.23 uur en onder om 19.54 uur. Maan: 25 april L.K.; 2 mei N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 20 april 9.56 en 22.19; 21 april 10.22 en 22.44; 22 april 10.47 en 23.07; 23 april 11.16 en 23.31; 24 april 11.47 en 25 april 0.01 en 12.30 26 april 0.45 en 13.23; 27 april 1.45 en 14.39; 28 april 3.08 en 16.06. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. volkomenheid kan zijn, die tot schade kan leiden. Dat is naar mijn mening het geval als men de les van dit voorjaar, dat nieuw grasland de mogelijkheid geeft om vroeg gras te krijgen toch weer vergeten zou en zou nalaten de in houd van deze les op het eigen bedrijf toe te passen. Kopziekte is een nog altijd niet over wonnen ziekte. Intussen is het wel ze ker, dat we tegen deze ziekte niet „machteloos" staan. We denken daar bij nog niet eens aan de mogelijkheid om bij snel ingrijpen van de dierenarts een zieke koe te redden. We denken veel meer aan maatregelen, die genomen kunnen worden om de kans op het op treden van deze ziekte zo klein moge lijk te maken. Puntsgewijze noemen we ze nog eens. a. Het overdag weiden gepaard laten gaan met het 's nachts opstallen. b. Regelmatige toediening van anti- kopziektekoek of wel magnesiumkoek. c. Vóór het toelaten in de weide of een nieuw perceel het strooien van 30 kg gebrande magnesiet per bunder. Men doet dit bij voorkeur op een dauwmor gen, waarbij de magnesiet aan het gras blijft kleven. d. Een zo geleidelijk mogelijke over gang van het winterrantsoen op een rantsoen van volledig gras. Men moet er aan denken, dat de on der b en c genoemde punten niet alle bei moeten worden toegepast. Het is óf magnesiumkoek óf gebrande magne siet. In het eerste geval 1 kg per koe per dag, in het tweede geval 30 kg ge brande magnesiet per bunder. Tot voor kort was er geen mogelijk heid om door grondonderzoek vast te stellen hoe hoog de stikstofbemesting voor bepaalde gewassen moest zijn. De laatste jaren is men begonnen om met name voor het gewas wintertarwe on derzoek te doen naar de wenselijke stikstofbemesting. Op grond van dit onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat de ^voor raad stikstof in de grond plus de stik stof, die in de vorm van kunstmest wordt gegeven totaal 200 kg zuivere «tikstof per bunder moet zijn De grondvoorraad wordt hierbij tot een diepte van 1 meter bepaald. Om ruimte te houden voor een latere stik stofbemesting gaat men met de eerste bemesting niet zover, dat samen met de stikstof in de grond de hoeveelheid van 200 kg stikstof per bunder in één keer wordt bereikt. In Noordholland werden dit voorjaar 220 percelen wintertarwe bemonsterd. Hiervan lagen 8 percelen op Texel. Bij vergelijking van de uitkomsten van het onderzoek van ons gebied met die van het vasteland valt het op, dat de stik- stofvoorraad op de Texelse gronden over het algemeen belangrijk lager is dan op de tarwepercelen aan de vaste wal. Vooral de grond in de Texelse polders as over het algemeen stikstof- arm. Daarom moest voor alle percelen in deze polders tot een eerste stikstofbe mesting van 100 kg zuivere stikstof per bunder worden geadviseerd. Voor een flink aantal percelen in de betere polders aan de overkant luidde het ad vies: „Geen stikstofbemesting nodig". VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON |3. „Nou, Luc Koning, geef eens ant- x>rod op mijn vraag". Zij nam het pi- >ol weer in de hand en speelde er ge lild achteloos mee. l„Nu, als u het dan beslist weten wilt, helaas ja". ■.Goed zo je kent natuurlijk ook de *r Ploegsma, je grote chef op de mari- Iwerf. Wat je niet weet is, dat Jennie luim in voorarrest zit, gepakt wegens Medeplichtigheid aan een grootscheepse pokkei van verdovende middelen. Ze [eft al een hele reeks van haar „klan- erbij gehaald, en met een kleine tip a ze jou ook kunnen herinneren en re- fn maar, dat ze jou erbij haalt als ze laar vermoedt, dat het haar maar pigszins zou kunnen ontlasten. Dan heb 120 de politie bij je over de vloer. Wat 1 de geachte heer Ploegsma ervan Jgen als hij hoorde van jouw relatie fet Jennie Pluim, en wat zou hij er Jrder van zeggen als er maar een mo- pjkheid bestond, dat jij op een of an- Te wijze betrokken zoun zijn bij een lokkeltje in verdovende middelen? Ik dat je wel een dikke streep zou Jtèn zetten onder je carrière bij de jbuc was neergevallen op een stoel en Fd zich met beide handen aan de ta- J vast. ■..Wil je mij voorlopig als je gast ac- TPteren?" I-Ik kan immers niet anders als ja zeg- P> U dwingt me er toch toe en u hebt I* m uw macht". Met het eerste punt heb je dus inge- Pfid. Nu het tweede: zul je al mijn bijzondere voorwaarden aanvaarden?" „Lieve help, ook dat nog. Hoe kan ik nu voorwaarden accepteren, die ik niet eens ken". Kreunend had Luc zijn han den losgelaten van de tafel en gebruikte ze vervolgens om zijn hoofd te steunen. „U kunt me wel dwingen een moord te plegen, ik geloof, dat u daartoe in staat zou zijn". „Zeg nu maar ja, Luc, om een punt achter alle narigheid te zetten. Ik be loof je, dat ik met het bijna onmogelijke van je zal eisen". „Maar als ik eenmaal ja gezegd heb „Dan zul je zien, dat alles heel erg meevalt". „Nou, goed dan, ik kan toch niet te gen u op". „•Die bijzondere voorwaarden zijn, dat je tegen niemand mag zeggen, dat je een gast in huis hebt, tegen niemand, hoor je. Je krijgt weinig bezoek hier, en als er iemand komt dan houd ik me zo nodig wel schuil. Bovendien woont hier niemand vlakbij, zodat we niet bang be hoeven te zijn voor burenroddel. En denk erom, Luc, als je het in je hersens mocht halen naar de politie te gaan, dan zal ik geen moment aarzelen dat ding te gebruiken 'waar jij zo bang voor bent. Niet tegen de politie, want die kan er hoogstens een aanmerking over ma ken dat ik niet in burgerlijke stand of gastenregister ingeschreven ben, maar dan zul jij het slachtoffer zijn. Mooht blijken, dat je tegen een ander gekletst hebt, of zelfs maar in vertrouwen iets verteld, dan gaat er een tip naar Jennie Pluim. Denk erom, ik dreig niet, maar ik doe! Ziezo, dat was alles. Ga je nu maar een beetje opknappen, wat was sen met koud water, opdat je over de eerste schrik heenkomt". Luc stond op en wankelde naar de tuin. Ellen keek hem na, en zag dat hij tegen een boom geleund bleef staan. Een vaag gevoel van medelijden kwam in haar op. Ze had hem moeten kie zen als gastheer omdat zij op grond van informaties gehoord had, dat hier de situatie bijzonder goed voor haar was, en die informaties bleken juist te zijn geweest. Hij was er het slachtoffer van geworden. Ze voelde het plotseling als een plicht iets vriendelijks tegen hem te zeggen, opdat hij zich sneller zou herstellen van de schrik. Langzaam liep ze naar hem toe, en zag dat hij schrok, toen hij bemerkte dat ze naast hem stond. „Luc?" „Ja?" „Zit maar niet in de put. Alle narig heid is voorbij. Ik meen: als je je houdt aan hetgeen we overeengekomen zijn, dan zal ik het je verder niet moeilijk maken. Moet je niet eten? Laat ik me nu eens van een goede zijde laten zien en wat eten voor je klaarmaken, goed?" „Ja, graag. Ik voel me niet helemaal in staat iets te doen. Ik geloof trou wens niet, dat ik een hap eten door mijn keel zal kunnen krijgen". „Als ik het klaargemaakt heb vast wel". „Maar", Luc draaide zich met een ruk naar haar toe ik heb maar één biefstukje in huis „Dat is helemaal niet erg. Dat stukje vlees delen we iwel, of nog beter, dat eet jij alleen op. Ik heb genoeg aan wat groente en een aardappel". HOOFDTSUK 4 Ellen legde de biefstuk op Lues bord. Deze bemerkte dat niet eens. Hij pakte zijn eetgerei, maar door het trillen van zijn handen viel het mes weer op tafel. Eerst toen drong het tot hem door, dat Ellen geen vlees genomen had. Hij schoof zijn bord terug. „Wilt u de bief stuk delen, juffrouw Draayer?" Ze glimlachte en deed wat hij ge vraagd had. „Ik vind het wel lief van je, Luc, met een biefstuk is dat nog wel te doen, maar met een bed is 'het moeilijker. Toen ik vanmiddag hier eens rondgekeken heb, zag ik, dat er maar één bed is, en dan nog wel een een-persoons. Hoe moet dat vannacht? Een van ons beiden zal op de grond moeten slapen, jij of ik". Dat zei ze, en ze dacht erbij: „Als je een heer bent bied je aan je op de grond uit te strekken". Hij staarde haar verbijsterd aan. „Dat is zo, daaraan heb ik nog niet gedacht. Misschien is het 't beste als ik u mijn bed afsta, dan zal ik (wel trachten in de grote stoel een dutje té doen". „Daar praten we nog wel over, straks. Het is tenslotte maar voor één nacht. Waar doe jij altijd je inkopen?" „Ikik doe altijd boodschap pen in Den Helder, tijdens de lunch pauze". „Prachtig, zou je dan morgen daar zo'n opvouwbaar bed willen kopen. Ik be taal het natuurlijk. En over betalen ge sproken, we hebben nog niet over het kostgeld gepraat. Nu ik bij jou inwoon, doe ik natuurlijk al het werk in huis voor je, zodat je je daarover geen zor gen behoeft te maken en de nodige boodschappen breng jij mee. Wat zou je ervan denken, als ik je honderd gulden per week betaal?" Luc legde zijn vork en mes op zijn bord. „Als ik het goed begrepen heb dan wilt u alle werk in huis voor me doen en dan nog honderd gulden per week aan mij betalen. Dat is toch veel te veel!" Eëllen keek hem enkele ogenblikken zwijgend aan. Toen zei ze langzaam: „Luc, ik vind dat je een grote stomme ling bent!" Zijn mond viel open van verbazing, zonder dat hij haar woorden blijkbaar als een belediging beschouwde. Maar Ellen had spijt van haar scherpe opmer king. Na haar gemakkelijke overwin ning wilde ze hem niet verder in een hoek trappen. „Neem me niet kwalijk; ik meende het niet hatelijk, maar ik vind het dom, dat je, als ik je honderd gulden per week aanbied, me iwilt overtuigen dat dit te veel is. Als je onmiddellijk gezegd had, dat het te weinig was, had ik dat normaal, zakelijk, gevonden. Het is heel gewoon dat ieder probeert zo veel mo gelijk te verdienen. In deze samenle ving denkt iedereen het eerst aan zijn eigen belang. Wie dat niet doet is ge doemd uiteindelijk ten gronde te gaan. In het zakenleven van onze tijd is geen plaats meer voor barmhartige Samari tanen. Sommige mensen doen wel alsof ze nooit anders dan op de bres staan voor andermans belangen, maar neem van mij aan, dat een dergelijke houding zuiver show is. Neem bijv. de mensen die er hun brood mee verdienen op te komen voor de belangen van een be paalde groep, 't Is in de eerste plaats te doen om een goed belegde boterham voor hen en hun gezinnen. De belan gen van die groep komen op de tweede plaats. Als er mensen zijn, die oprecht menen, dat zij hun krachten uitsluitend moeten geven aan de belangen van an deren, dan zijn dat volgens mij idioten, lieden die nog niets geleerd hebben van het leven of van de maatschappij. Uit eindelijk zien zij hun fout wel in, en als zij dat niet doen, zullen ze het hoofd niet boven water kunnen houden, erger nog, ze zullen ondergedompeld worden door degenen voor wie ze gevochten hebben". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5