9 Over de geschiedenis van de molen van Het Noorden SV Oosterend behaalde dubbele zege Waddenzee ontstond door middeleeuwse veenboeren J. A. v. d. Vlis reageert op brief Bromfiets contra auto Zittingen Boekhoudbureau Holl. Mij. van Landbouw Amnesty International houdt aktie voor afschaffing martelingen Bouwvergunningen Wetenschappelijk onderzoek wil aantonen; BINELLA NCR kasregister In ons blad van 26 januari sohreven wij een artikel over bovengenoemde molen in verband met de wenselijkheid tot herstel van dit sieraad in het land schap over te gaan. Wij verwerkten daarbij enkele historische bijzonderhe den afkomstig van de heer Van der Vlis. Uit enkele door ons ontvangen reakties blijkt, hoe de molen in de aandacht van de bevolking staat. Wij meldden deze reakties aan de heer Van der Vlis, die ons schrijft: „Met genoegen had ik een gesprek met de heer J. Flens uit Eierland, die ons aan de hand van een kaart door notaris J. L. Kikkert in 1856 uitgegeven, liet zien welke de grenzen waren van het wadgebied dat de Staat der Neder landen via de dienst van Domeinen aan de bedijkers van Eierland verkocht. Het droog te leggen gebied was aanzienlijk uitgestrekter dat de oppervlakte van de tegenwoordige polder Eierland. In 1846 heeft het bestuur van de „Sociteit" 16 ha van de nog niet drooggelegde grond verkocht aan Paulus Langeveld, die toen de Volharding indijkte. In het zelfde jaar kochten Simon Keijser, P. Kuiper en P. den Bleijker 394 ha wad- grond, waarvan zij 247 ha bedijkten. Hierdoor ontstond de Eendracht. De zand- en slikgronden van de Noorder- waard werden in 1846 niet verkocht om dat er nog niet hoog genoeg op werd geboden. Pas in 1871 is de Noorder- waard door het bestuur van de 29 Ge meenschappelijke Polders voor ƒ13.000,- eigenaar van de overgebleven domein gronden geworden. G. A. van den Berg, de dijkgraaf van Eierland, had de on derhandelingen met Simon Keijser, dijk graaf van de 29 Polders gevoerd. Men weet dat de Noorderwaard na het leg gen van een afsluitdijk de 30ste van de Gemeenschappelijke Polders werd. Tot in deze tijd zijn enige stukken oor spronkelijke domeingronden onbedijkt gebleven; het ziet er niet naar uit dat deze ooit drooggelegd zullen worden. Op de hiervoor genoemde kaart van Kik kert zijn de limieten (grenzen) van het overgebleven stuk wad- en slikgronden met stippellijnen aangegeven. Van de heren Jaap Kiewiet en Kees Timmer uit het Noorden ontving de redaktie een brief over de molen van het Noorden en zijn molenaars. Uit de ze brief blijkt weeer eens welk een be langstelling er tegenwoordig voor het onderwerp is. De bezwaren betroffen niet de geschiedenis van de bedijking van het Noorden, maar hadden betrek king op de namen van de molenaars. Bovendien schreven de heren dat Gerrit Dekker '(Floriszoon) afkomstig en gebo ren in de Wieringerwaard (1-11-1835) na zijn aanstelling tot molenaar op 17-11-1878 in de molen ging wonen en niet in het boetje dat het polderbestuur hem had toegestaan. Dit boetje werd als opslagplaats van brandhout gebruikt. Gerrit Dekker is tot 1915 molenaar in het Noorden geweest en weerd toen op gevolgd door Jacob Buis. Zijn opvolger werd in 1928 Cornelis Dijker, die tot 1945 zijn betrekking vervulde. J. en A. Kiewiet traden na Dijker als molenaar op. Maandagavond had A.v.d.S. uit Den Burg met zijn bromfiets een aanrijding met een auto, bestuurd door B.O., even eens uit Den Burg. De bromfietser wilde van de Emmalaan linksaf slaan richting Pontweg, maar verblind door de zon zag hij de auto van B.O. te laat. H- brak zijn hand op drie plaatsen. De bromfiets en de auto liepen schade op. Het Boekhoud- en Accountantsbureau van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal voortaan wekelijks zit ting gaan houden op Texel. Voorshands zal dat gebeuren in hotel „De Zwaan" te Den Burg, iedere maandag van 10.00 tot 13.00 uur. De organisatie „Amnesty Inter national", die ziich bekommert om het lot van (vooral politieke) ge vangenen overal ter wereld, houdt dit jaar een aktie voor de afschaf fing van martelingen. In het kader van deze aktie verzoekt de organi satie de krantenlezers alle be richtjes die ze tegenkomen over martelingen, uit te knippen en met een verzoek om opheldering te sturen naar de ambassade van het land waar de gruwelen plaats zouden vinden. Een lijst van ambassade-adres sen is te verkrijgen bij de volgen de leden van de werkgroep Texel van de organisatie: T. J. M. van der Knaap, Warmoesstraat 38, Den Burg; W. Trap, Verlorenkost 14, Oosterend; mej. I. Schoo, Ruys- weg K 99, De Koog. Toen wij in de jaren 1921 tot 1928 op Texel woonden, heeft de molen sterk de aandacht van het polderbestuur ge had. De toenmalige dijkgraaf J. S. Dijt heeft getracht het wiekensysteem te verbeteren om daardoor tot een hoger rendement te komen. Althans in Den Burg werd toen herhaaldelijk maar ten onrechte gesproken over „de molen van Floris". Deze term bleef in onze gedach ten. Graag geven wij de briefschrijvers toe, dat deze Floris Dekker nooit mole naar is geweest, hoe nauw hij ook bij het Noorden betrokken was. Hij was eigenaar van een terrein waarop het Prins Hendrikhotel verrees. Bij het verstrekken van inlichtingen aan de redakteur hebben wij er geen ogenblik aan gedacht een volledige ge schiedenis van het Noorden, nog minder van de molen te schrijven: de krant is daarvoor niet de aangewezen gelegen heid. Wij wezen er alleen maar op dat het waterbezwaar van het Noorden de bouw van een grote molen ten gevolge had". Burgemeester en wethouders verleen den aan de navolgende personen, onder nemingen, stichtingen e.d. de daarbij omschreven bouwvergunningen. De heer C Groot jen te Oudeschild voor de verandering van het pand Dorpsstraat 7 te De Koog; de sportver eniging Oosterend voor de uitbreiding van een kleedgelegenheid aan de Vlie- straat te Oosterend; mevrouw T. Ellen te Den Burg voor de uitbreiding van de hondenkennel aan de Keesomlaan; de heer N. Welboren te Oudeschild voor de bouw van een atelier aan de De Ruyterstraat; de heer C. Koorn te Den Burg voor de bouw van een berging aan de Hallerweg; de heer B. D. Rienks te Eierland voor de bouw van een kantoor magazijn; de heer J. Tuinema te Zeven huizen, Oosterend voor de bouw van een garage; de heer J. Witte, Burger- nieuwland, voor de uitbreiding van een stal; de heer J Otsen te De Koog voor de verandering van zijn boerderij aan de Californiëweg; de heer J. J. Bakker te De Koog voor verandering en uitbrei ding van een zomerhuis; mevrouw C. E. Ran-Langeveld te Den Burg voor de uit breiding van haar woning aan de Bern- hardlaan nr 13; de heer P. Kikkert te Den Burg voor de bouw van een werk kamer; de Amro-bank n.v. te Amster dam voor de verandering van het pand aan de Dorpsstraat 13 te De Koog; de heer D. D. Quartel te De Cocksdorp voor de plaatsing van een schuur aan de Vuurtorenweg te De Cocksdorp; de heer H. Ruiter te Den Burg voor de bouw van een berging aan de Beatrix- laan te Den Burg; het Waterschap Texel te Den Burg voor de bouw van 'n garage aan de Vismarkt te Den Burg; de heer J. Veltkamp voor de verande ring van zijn gevel aan de Burgwal nr. 7 te Den Burg; de heer KI. Eelman te 't Noorden voor de bouw van een stal te 't Noorden O 173; de heer A. van Sijp te Eierland voor de verbouwing van een schuur aan de Wageningseweg te Eier land tot appartementen-pension; de Ge broeders Smit te Den Helder, voor de uitbreiding van een zomerhuis aan de Californiëweg te De Koog; de heer H. H. Kuyper te Aerdenhout voor de ver andering van een woonhuis aan de Ruyslaan 8 te De Koog; de heer J. Plaatsman te De Waal voor de bouw van een bedrijfswoning aan de Langwaalderweg te De Waal; de heer J. v. d. Berg te Den Burg voor de uit breiding van een kampwinkel aan de Westermient te Den Burg; de heer A. J. Enuma te Groningen voor de bouw van een woning aan de Oosterbuurtweg te Oost; de heer E. D. Keijser te Oen Burg voor de bouw van een sauna-blok hut aan de Parnassiastraat te De Koog; de heer C. P. J. Boom te Oudeschild voor de uitbreiding van de woning aan de De Ruyterstraat 126 te Oudeschild; de Verenigde Schilders Coöperatie u.a. te Den Burg voor de verbouwing van de werkplaats Klif 1 te Den Hoorn tot ap partementen; de heer P. P. O. H. Höh- ner te Velsen voor de verandering van de woning aan de Zwaanstraat 10 te Den Burg; de heer G. J. v. d. Kloet te Haar lem voor de bouw van een woning aan de Naalrand 4 te Den Hoorn; de heer D. Nagy te Den Burg voor de verandering van een opslagruimte aan de Ruigen- dijkseweg te De Koog tot woning; me vrouw Timmer te Oosterend voor de verandering van een berging aan de Schoolstraat te Oosterend; de heer H. J. Griffioen te Eierland voor de verande ring van een woning aan de Weverstraat 104 te Den Burg; de heer C. T. Kuijper te Den Hoorn voor de bouw van een garage-berging aan de Pontweg te Den Hoorn; de heer J. P. Kok te Oudeschild voor de verandering en uitbreiding van een bijkeuken-doucheruimte aan de De Ruyterstraat 19 te Oudeschild; Ennia recreatiebedrijven te 's Gravenhage voor de bouw van een toiletgebouw op het bungalowterrein „Sluftervallei" te Ei erland; de heer K. Lap te Den Hoorn voor de uitbreiding van zijn schuur, Klif 37 te Den Hoorn; mevrouw J. N. Lok, Cojneniusstraat 821 te Amsterdam voor de verandering van een zijgevel aan de Oosterbuurtseweg te Oost; de heer C. Koning te Oost voor de veran dering van de voorgevel van het pand O 96 te Oost; de heer F. T. Voskuil te De Koog voor de verbouwing en uitbrei ding van het woonhuis Pontweg B 89b te De Koog; de heer B. Bremer te Oos terend voor de bouw van een berging aan de Kerstraat 5 te Oosterend; de heer K. v. d. Werf te De Koog voor de Door Kreileroord Al met 63 te ver slaan werd Oosterend Al zaterdag defi nitief kampioen in de juniorencompeti tie. In Oosterend had men enige tijd in de veronderstelling verkeerd dat het elftal al kampioen was. Oorzaak van de ze vergissing was dat in de door de Bond verstrekte lijst van clubs met het aantal behaalde punten. Zaterdag was het dan werkelijk zover. (zie voor verslag voorpagina) Het kampioenselftal Oosterend A1V.l.n.r. staande Johan de Waard, Léon Eelman, André Witte, Dick Trap, Aris Ellen, Koos Bremer, Dick Sljtsma Zittende: Jaap Kuijper, Peter Jonker, Kees Timmer, J P Slik en Menno Eelman De winnaars van het SVC-toernooi: v.l.n.r staande: trainer A. Kalis, P. v.d. Meer, P. Beuving, P. Kooiman, J. de Waard, P de Vries, M. vd Wetering en P. de Brok. Zittend: A. Keijzer, G. ter Windt, D. de Vries, K. de Vries en J. de Vries bouw van een landbouwschuur aan de Mienterglop te De Koog; Widuna-bouw b.v. te Bergen voor de bouw van 25 wo ningen aan de Bernhardlaan te Den Burg; de heer G. de Vries te Heiloo voor de bouw van een woning aan de Naalrand 46 te Den Hoorn; de heer W. S. Keijser te Den Burg voor de veran dering van een garage aan de Graven straat 7 te Den Burg; de heer J. Keijser teOudeschild voor de verbouwing van een garage-berging aan de De Ruyter straat te Oudeschild tot zomerwoning; de heer H. Vossel te Krefeld voor de uitbreiding van een zomerhuis aan de Californiëweg 317 te De Koog; de heer K. Zuid erna te Oudeschild voor de bouw van een landbouwschuur aan de Lang- waalseweg S 33 te Oudeschild; de heer C. Bakker Dzn. te De Waal voor de bouw van een landbouwschuur aan de Waalderweg W 5 te De Waal; de heer J. Hin te De Waal voor de bouw van een bijkeuken aan de Spangerweg te De Waal; de heer A. P. Kikkert te Den Blurg voor de bouw van een bergij te Den Burg; de heer J. Erne te Oudi schild voor de bouw van een wonu aan de Trompstraat te Oudeschild; 4 heer W. Hart te Den Helder voor verbouw van een woning aan het KL te Den Hoorn; de heer P. v. d. Vis 5 Oosterend voor de bouw van een wo ning aan de Oranjestraat te Oosterei^ de heer K. Kikkert te De Koog voord uitbreiding van zijn woning aan d Kamerstraat 19 te De Koog; de heerf C. Hopman te Den Burg voor de bosn van 2 garageboxen-koelcel aan de Q;. gerenweg te Den Burg; de heer J. Rit ten te De Cocksdorp voor de bouw vjj een schuur te De Cocksdorp; de heer] de Wolf te Eierland voor de bouw vjj een garage aan de Hoofdweg te Eie. land; de heer J. de Graaf te Den Bun voor de bouw van een garage aan he Achterom te Den Burg; de heer J. van Exel te Eierland voor de veranda ring en uitbreiding van zijn woning de Postweg te Eierland. Dat het ingrijpen van de mens in de natuur veel verder strekkende gevolgen kan hebben dan hij ooit heeft voorzien is een bekend feit. Maar dat dit acht honderd jaar geleden ook al zo was, en wel met name in deze streken, zullen maar weinig mensen beseffen. Toch is het zo: het ontstaan van de huidige Waddenzee van de Kop van Noordhol land tot Vlieland is het gevolg van menselijk handelen. Oorspronkelijk een vloedvrij veengebied, werd het in de vroege middeleeuwen ontgonnen en ont waterd. Dit veroorzaakte een bodemda ling die in de twaalfde eeuw zo ver was voortgeschreden dat stormvloeden vrij spel kregen. Tegen het jaar 1300 was het veenland veranderd in een getijde- gebied. Deze ontwikkelingen staan beschre ven in het boek „Zeshonderd jaar water en land. Bijdrage tot de historische geo- en hydrografie van de Kop van Noord holland in de periode 1150 - 1750" door de aardrijkskundige H. Schoorl, dat een dezer dagen bij Wolters-Noord- hoff te Groningen verscheen. Het boek wil zijn een „poging tot reconstructie van wat verloren is gegaan en tot be schrijving van wat is herwonnen en te gen de zee verdedigd". Het is uitgeg* ven als Verhandeling van het Koninl lijk Nederlands Aardrijkskundig G*. nootschap, met subsidie van de Nede. landse Organisatie voor Zuiver Wete- schappelijk Onderzoek. Het eerste deel van het boek beha:- delt het onderzoek naar plaats en vore- veranderingen van de zeegaten (waa.-. onder het Marsdiep), de daarmee menhangende veranderingen van de e landen en de betekenis daarvan vcw het huidige landschap. De konklus wordt getrokken dat de hooggelegs landschappen waartoe Oud-Texel, Huif. duinen en Wieringen behoren bepaleri zijn geweest voor de ontwikkeling va het hele gebied tussen Egmond en Vb land. Het tweede deel van het boek beha* delt het tijdvak na 1600, de tijd ia terugwinning en behoud. Dit deel grotendeels gewijd aan de Kop vu Noordholland, maar ook wordt ingegaa op de verliezen die ontstonden dooro ontwikkeling van het Marsdiep Amsteldiep en Texelstroom. Het boek bevat 461 bladzijden tekS en 124 illustraties. „Zeshonderd jav water en land" kost ƒ85,Het eerste exemplaar werd donderdag aangebode» oan de Commissaris van de koningin. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer 0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Een kinderfeestje? Speel films huren bij Sief Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers altijd goedkoop Condooms nodig? Bij Sief 3 halen 2 betalen Uw belang is Texels Belang. Geeft U op als lid. Tel. (02220) 2072 Te koop 25 kinderfilms super 8, nog geheel nieuw ƒ200,—. Tel. (070) 461307 of 652405 Te koop uit nalaten schap 22 antieke koperen gewichten ƒ125,an tieke koffiemolen 65, Tel. (070) 461307 of 652405 Accu's 30% korting, 2 jaar garantie. Banden 25% korting, gratis dé- en montage. De Witte Pomp, K. Verweij, Oude- schild, tel. (02220) 3520 Koopjes halen. Zie onze etalages. Warenhuis De Hoek, Posterend Denkt u bij de verzor ging van uw tuin aan on ce champignoncompost Altijd verkrijgbaar. Champignonkwekerij S. Hin en zn., tel. 02226-281 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tel. 2264 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij» Eierland C 42 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Bei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Appartement te huur tot 6 pers. nabij Valken burg (L.). Vóór 30/6 en na 21/7. Inlicht. 04405-1810 Te koop geyser; 2-pits butagasstel, kinderstoel. J. Kramer, Beatrixlaan 58 tel. 2464 Te koop: Fiat 127 3- deurs 1972; Fiat 124 spe cial T 1971; Renault R 16 TS 1969; Renault R 16 1965; Fiat 850 1967; Auto- bianchi A 112 1970; Opel Record 1964. Garage Schoorl b.v., Waalderstr. 30 - 35, tel. (02220) 2550 Te koop jonge konijnen J. de Graaf, De Westen TESSEL FOREVER IS NIET DOOD. 3 juni ver- gaderen we in 't Asiel Te koop 1 boot en 6 pk Mercury buitenboord motor; foto-ontwikke- lingsapparatuur compleet Te bevragen Beatrixlaan 88, Den Burg, na 6 uur Wie heeft er voor mij een gasgeiser te koop? Tel. (02228) 326 Te koop aangeb. Koel- stra wandelwagen, hoog model. P. Slot, Waalen burg W 76b, tel. (02228) 243 Wie heeft op konin ginnedag 's middags in de Koninghal een verkeerd donkerblauw regenjack meegenomen? Gaarne ruilen. De naam staat erin. Riteco, Warmoes straat 14 Te koop nieuwe Peu geot bromfiets, v. en a. geveerd, zeer bill, prijs. FJeperstr. 33, Oosterend, tel. (02223) 411 Gevr. hulp in de huish. voor vakantiegangers van 9-30 juni, 3x p. week 's octends. Tel. 2466 's avonds na 7 uur Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en ons broertje Aris Jan Wij noemen hem Arjan. J. Eelman-Dogger A. Eelman Petra Simone Ploosterstraat 24, De Cocksdorp, Texel, 5 mei 1973. Zondag 13 mei a.s. hops onze ouders D. Mcchielsen en R. Mechielsen-Kamphd te gedenken, dat zij 2 jaar geleden in het huwe lijk traden. Er is gelegenheid tot ff- liciteren op dinsdag mei van 19.30 tot 214 uur in de ontmoetingski van de Gereformeer» kerk te Brielle. Zaterdag 19 mei viere: wij het met de wederajè se familie in het Unie- lokaal aan de Lange Wijt te Dedemsvaart. Hun dankbare kinderea: Koos Etty Theo Lenaert Vechelstraat 8 Brielle. Langs deze /weg willa wij u hartelijk dante voor het blijk van te langstelling, dat wi] b.; ons huwelijk van u mock- ten ondervinden. Annelies en Wim Zege Buurtje 2, Oudeschild. Mede namens onze ka deren, kleinkinderen e achterkleinkinderen, ze? gen wij hartelijk dad aan allen, die hebbs meegewerkt om ons jarig huwelijksfeest een onvergetelijke dag* maken. F. Krijnen A. Krijnen-Bofê Oudeschild, Texel, De Houtmanstraat 14. Wat je ook voor moedf' doet, met een kadobc zit je goed. Keesomlaan 16, Den Bur? telef. (02220) 2275 TE KOOP: 3 jaar oud, Tevens koekjesvitrine kassablok. Bakkerij ,,'t Gouwe Boltje' Peperstraat 1, Oostere^ tel. (02223) 207

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2