Vriendenkring Texel wil méér doen Misdrijf in tienvoud Zaterdag ledenvergadering FILMNIEUWS Een bank die ooknü nog vele vakantie-ideeën heeft Burgerlijke stand Bridgeclub „Groot Slem" Welke mogelijkheden biedt de school voor L.H.N.O. Oosterend Present Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 11 mei 1973 Zaterdagochtend a.s., aanvang 11 uur, is er een algemene ledenvergadering van de Vriendenkring Texel in de ver- iderzaal van het NIOZ in 't Horntje. De Vriendenkring Texel is opgericht 1966. De initiatiefnemers stond inder tijd voor ogen enerzijds een band te scheppen tussen Texelvrienden en Texel zijn bewoners en anderzijds te ijve ren voor het behoud van het eiland als natuur- en recreatiegebied. Ondanks de- edele doelen en ondanks het enthou siasme van de initiatiefnemers o.Lv. de heer Mus is het in de eerste jaren niet gelukt meer dan een paar honderd leden te werven. De laatste jaren is het leden tal zelfs gedaald tot ongeveer 200. Aan de doeleinden van de vereniging kan dit toch niet liggen. Immers, die zal iedere rechtgeaarde Texelvriend kunnen onderschrijven. Volgens de koninklijk goedgekeurde statuten zijn die n.l.: a) het aankweken van liefde en belangstel ling voor het eiland en zijn karakter, b) het bevorderen van de recreatie bin nen het kader van de eigen aard van het eiland. De aktiviteiten van de Vriendenkring hebben zich tot nog toe voornamelijk beperkt tot het protesteren tegen ont wikkelingen die de natuur of het land schap en ook de leefbaarheid van het eiland schaden. Zo werd mede gepro testeerd tegen militaire oefeningen op de Hors met vliegtuigen, tegen hotel- bouw bij Ceres en tegen hoogbouw bij 't Horntje. Tijdschrift De belangrijkste aktiviteit eohter is tot nog toe geweest de uitgave, samen met de Texelse museumvereniging, van het tijdschrift „Texel", dat drie keer, in de toekomst hopelijk vier 'keer per jaar verschijnt. Dit blad kan beschouwd worden als een stukje documentatie en voorlichting over het eiland en zijn na tuur. Door de geringe oplaag (duizend) zijn de kosten relatief hoog, zodat het zeker nodig is het aantal leden van de beide verenigingen te veergroten. Een belangrijke aktiviteit vorig jaar was ook de organisatie, samen met de Werkgroep Landschapszorg Texel, van een discussieavond over Landschapspar ken. Doel daarvan was de Texelaars de nodige informatie te bezorgen over de plannen van het ministerie van C.R.M. tot het instellen van nationale parken en landschapsparken. Jammer genoeg bracht deze avond niet de opheldering die velen verwacht hadden. De verdien ste was wellicht dat de discussie ook op Texel op gang is gebracht en dat de plannenmakers de bedenkingen van de agrariërs en anderen hebben kunnen ho ren. Zeker is in ieder geval dat bij het 'realiseren van de plannen rekening moet worden gehouden met de grote belangen van de boeren. Méér doen De Vriendenkring zou graag meer doen, juist óp het eiland, voor Texelaars zowel als Texelbezoekers. Een grote handicap is echter dat de vereniging zo weinig leden op Texel heeft. Geen van de bestuursleden woont er, wat wel als grootste gemis wordt gezien. Een van de agendapunten van de ledenvergade ring van zaterdag is dan ook „ledenwer ving", en bij enkele bestuursleden be staat de wens van de vereniging een -meer Texelse organisatie te maken. Dat moet toch kunnen, zeker gezien ook de doelstelling en de in de statuten ge noemde aktiviteiten waarmee deze be reikt kunnen worden: a) het aankweken van belangstelling voor natuur en land- sohap; b) het bevorderen van een goede voorlichting over het eiland; c) samen werking met alle verenigingen, autori teiten en instellingen die betrokken zijn bij het eiland en zijn omgeving; d) be vordering van de bescherming van het specifieke Texelse landschap; e) in het algemeen alles, wat het doel van de vereniging ten goede kan komen. Belangstellenden zijn op de ledenver gadering ook van harte welkom. Na tuurlijk kan men zich dan direkt opge ven als lid ƒ10,per jaar). A. J. Binsbergen van 2 tot en met 8 mei 1973 Geboren: Bianca Anthonia, dv. Fran- eiscus A. Witte en Cornelia A. Hin; Aris Jan, zv Aris Eelman en Jannetje Dog- Alfons Cornelis, zv. Pieter J. Witte en Agatha M. Hin. Ondertrouwd: Jan Daalder en Geral- dine I. S. Fetter; Jan Oosterhof en Hiltje Roeper; Jack Schilling en Maria L. de Hoog. Overleden: Sijbrand P. Kuiper, oud 64 jaar, wonende te Den Burg; Annigje de Hoog, oud 70 jaar, wonende te Eier- land; Jan Vos, oud 71 jaar, wonende te Den Burg; Jannetta G. Roeper, ev. Van Santen, oud 83 jaar, wonende te Waal enburg. Uitslagen: Noord-Zuid, 20 spellen: 1. Heren Backer-Duin 108 pnt. Heren Kellner-van Lenten 88 pnt. 3. Gebr. Van Sambeek 87 pnt. 4 Echtpaar Hoogerheide 73 pnt. 5 Echtpaar Zevenhoven 67 pnt. 6. Mevr. De Laat-De Brok 57 pnt. Oost-West, 24 spellen: 1. Echtpaar Breeuwer 115 pnt. 2. Mevr. v.d. Kerkhof-Veenema 105 pnt. 3 Heren Bos-Chavonnes 97 pnt. 4. Heren Blom-Kalwij 89 pnt. 5. Dames Geus-Van Sambeek 74 pnt. Volgende drive maandag 14 mei, aan vang 8.00 uur in hotel „De Lindeboom- Texel". Onlangs publiceerden wij een artikel over de mogelijkheden die de Rijksscho lengemeenschap biedt. Ditmaal geven wij het woord aan de school voor Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs. Heel veel ouders van meisjes in de leeftijd van 12, 13 en 14 jaar kennen de mogelijkheden niet die de huishoud school, tegenwoordig L.H.N.O.-sahool, hun dochter biedt. Wat zijn die moge lijkheden? De leerling kan na het L.H.N.O.-T. diploma behaald te hebben naar het M.H.N.O. gaan. Daar kan zij verschiUende riohtingen kiezen. O.V.B. opleiding. Dit is een opleiding van één jaar met een oriëntering op het verzorgend beroep. Tijdens dit school jaar doen de meisjes 3 maanden stage. Dit is praktijkervaring opdoen in ver schillende inrichtingen of gezinnen. Zij kunnen verder gaan in een verzorgend beroep of geplaatst worden in de tweede klas van de Inas opleiding. Inas opleiding. Inrichtingsassistente. Dit is een opleiding van 2 jaar. Gedu rende deze twee jaar doet men één jaar stage in inrichtingen. Gediplomeerde Inas leerlingen kunnen toegelaten wor den tot de verpleegstersopleiding. K.V./J.V. opleiding. Kinderverzorging, jeugdverzorgingsopleiding, duur twee jaar. Meisjes, die dit diploma hebben behaald kunnen gaan werken in kleu- terverblijven, creche's en de goede leer lingen kunnen toegelaten worden tot de sociale academie. Kostuumnaaistersopleiding. Dit is een opleiding van twee jaar, waarna men nog verder kan leren voor coupeuse. Vooropleiding Hoger Beroepsonder wijs. Dit is een opleiding van drie jaar. Meisjes die met zeer goede cijfers voor het L.H.N.O.-diploma slagen kunnen toegelaten worden. Na deze drie jaar kan men toegelaten worden tot de lera resopleiding (koken, naaien, tekenen, stofversieren, kinderverzorging, kleu- terkweek, apothekersassistenteoplei ding). En er bestaat een mogelijkheid om toegelaten te worden tot de peda gogische academie. Zoals u gelezen hebt is de huishoud school geen eindschool, waaruit men niet verder kan. Het is voor vele meisjes het onderwijs dat inspireert om verder te gaan. Door deze inspiratie komen zij op plaatsen die zij zelf en hun ouders niet voor mogelijk hadden gehouden. Het is helaas nog veel zo dat een meisje dat de school voor L.H.N.O. be zoekt niet mee telt. Maar ook dit meisje krijgt een mogelijkheid om verder te gaan en het 'komt niet zelden voor dat zij gediplomeerd verpleegster, lerares, tandartsassistente, bej aarden verzorgster ziekenverzorgster enz. is geworden. En dan zijn al onze leerlingen voorbe reid op het beroep van huisvrouw. Zij 'heeft daar zowel een theoretische als praktische scholing voor gehad. Denkt 'u nu nog dat het meisje na het L.H.N.O. 'geen mogelijkheden meer heeft? Wilt u meer weten over dit onderwijs loopt u dan eens bij onze school binnen of vraag inlichtingen. Zaterdag, zondag en maandag 8 uur draait in het City theater Otto Premin- gers verfilming van George Gershwins opera „Porgy and Bess". Het verhaal speelt in het jaar 1912. De kreupele be delaar Porgy (Sidney Poitier) vestigt zich in Catfish Row, een achterbuurt van de stad Charleston. Als het hoertje Bess (Dorothy Dandridge) in verband met een politie-onderzoek in de wijk moet onderduiken is hij de enige die bereid is haar onderdak te verlenen. Voor het eerst in haar leven ondervindt Bess genegenheid en liefde. Ze besluit bij Porgy te blijven, en haar souteneur Crown te verlaten. Crown dwingt Bess haar oude levenswijze weer op te ne men, maar korte tijd later slaagt ze er dn toch weer naar Porgy terug te keren. Om wraak te nemen mishandelt Crown Porgy. Hij rent weg, maar komt later terug om Porgy nogmaals te molesteren. In het gevecht dat volgt wordt hij ge troffen door zijn eigen mes, en sterft. Porgy moet met de politie mee om Crown te identificeren. De gewetenloze, maar zeer slimme Sportin' Life (Sammy Davis jr.) slaagt er in, Bess te overtui gen dat Porgy wegens moord is gearres teerd, en niet meer zal terugkomen. Hij neemt haar mee naar New York. Als Pargy na verhoor vrijkomt merkt hij de verdwijning van Bess. Hij besluit zelf ook naar New York te gaan om haar te zoeken. Het dorp doet hem uitbundig uitgeleide, (alle leeftijden). Zondagmiddag 3 uur wordt in het City thheater de film „Volop feest in het circus" vertoond. De film bestaat uit 32 oircusnummers, gebracht door de top- krachten van de Russische circusarena's. De makers van de film hebben gepoogd de sfeer en romantiek van het echte circus over te brengen. Ook wordt het een en ander verteld over de traditie van het Russische circus en de erken ning die het overal geniet, (alle leeftij den). NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor de zomer heeft u nu nog keus uit vele zonnige vakantiereizen. Mocht u in het vóór- of naseizoen willen gaan, dan profiteert u boven dien nog van interessante lage prijzen. Alle goede ideeën voor deze reizen vindt u in de prachtige vakantie gidsen van Fit en Hotelplan. Haal ze even. Of bel ons. Dan krijgt u ze gratis thuis. U kunt trouwens ook bij ons terecht voor vreemd geld. Voor reischeques voor als-je-er-bent. Een reisver zekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige vakantie! Aan de me dewerkers van het histo risch spel. A.s. vrijdagavond 11 mei is er weer een re petitie, deze keer nog eens in De Bijen korf, aanvang 8.00 uur. Niet behoeven deze keer te komen de medespe lenden, die jonger zijn dan 13 jaar en de mensen van de boten. Dinsdagavond 15 mei zijn de dames van het „kledingcomité" weer in De Bijenkorf, voor advies, hulp bij uitzoe ken, knippen, enz. De laatste maal was het er .geweldig druk en gezelllig. Op de avond van de 15e mei is er ook gelegenheid de maat te laten nemen voor een huurkostuum. U kimt er alle gegevens hieromtrent vernemen. Nu de lammerenmarkten naderen, vraagt de „marktcommissie" de speciale aandacht voor de grote Texelse lamme- renmarkt, welke op vrijdag 6 juli in de Peperstraat wordt gehouden. Er is daar plaats voor plm. 1000 stuks. De benodig de vergunningen zijn verkregen, terwijl vele bekende kopers zullen worden uit genodigd, en wanneer we iemand moch ten vergeten, ieder is vanzelfsprekend welkom. Het is de bedoeling van de marktcommissie alle lammeren van huis te halen, en zo nodig weer thuis te brengen voor de aflevering van een week later. Opgave voor deelname aan deze markt in oude stijl, met „nieuwe prijzen" is mogelijk bij de leden van de commissie: Jac. Hin Jzn., Spang, tel. (02223) 244; Jan Mantje Kzn., Dijkmans huizen, tel. (02223) 433; Jac. Vlaming Pzn., 't Noorden, tel. {02223) 312. Mogen we op uw medewerking rekenen, met opgave vóór 20 mei a.s De nationale wedstrijd schapensche ren. Voor deze wedstrijd, welke gehou den wordt op vrijdag 6 juli, op het feestterrein bij de Koningshoeve, begint de opgave van elders binnen te komen. Wij verwachten ook, dat onze Texelse scheerders hun beste beentje voor zullen zetten, en zich ook zullen opgeven bij een van de commissieleden, ..w. K. Eel man Czn., „Noordwijk", tel. (02223) 491; K. Eeilman Wzn., „Wiljo", tel. (02223) 431; A. Brans Dzn., Harkebuurt, tel. (02223) 223. Er zijn reeds zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. In de grote tentoonstellihgstent, zijn nog 2 kleine stands niet verhuurd, ter wijl ook nog enkele buitenstands vrij zijn. Inlichtingen hieromtrent kan men krijgen bij het secretariaat, Achtertune 25, tel. (02223) 637, de heer J. J. ten Camp. De opgave voor de reünie loopt ge weldig. Wanneer u denkt te komen, verzoeken wij u met enige klem, u nu op te geven, wij moeten echt weten op hoeveel mensen gerekend kan worden. Het programma „van Oosterenders voor „oud"-Oosterenders" is de moeite waard. De datum: woensdagavond 4 juli (8.00 uur). De .plaats: grote feesttent, op het terrein bij de Koningshoeve. Tenslotte nog een verzoek van de dorpscommissie. Voor het complex nieu we bejaardenwoningen zoeken we nog naar een passende naam. Wie brengt ons de oplossing? Een beloning wordt in het vooruitzicht gesteld, waarbij wij er van zelfsprekend van uit gaan, dat de uit eindelijke beslissing zal worden geno men door de stichting die ze beheert. Uw opgave gaarne vóór 20 mei aan de secretaris, de heer S. Zijm, „Trentgeest" nabij Oosterend. VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON HOOFDSTUK 7 6. Bij zijn thuiskomst maandagavond wnd Luc ook de voordeur ongesloten. De tafel was al gedekt en Ellen zat op hem te wachten. Bij het geluid van het openen van de deur legde zij het boek, jvaarin ze had zitten lezen op tafel en wam met uitgestoken hand naar hem toe. .Dag Luc, blij je weer te zien, jongen, m om een boos verwijt van jou te voor komen, zal ik er maar meteen aan toe voegen, dat ik langer weggebleven ben, aan ik gezegd had. Je moet het me [oaar niet kwalijk nemen; het is in ze kere zin ook jouw schuld". Luc hield haar hand stevig vast. ..Mijn schuld, hoe is dat mogelijk?". ..Wel, zaterdag, toen ik op weg hier- 'een was en in Amsterdam moest over- pPPen, dacht ik, dat ik nog wel even jc stad in kon om een paar zaakjes af wikkelen. Dat heb ik gedaan en toen Kfcrde ik, dat jouw oom, T. M. Koning, J overleden. Ik houd er niet van op ge- ^chten af te gaan en dus heb ik ge probeerd de bijzonderheden uit de eer- 1 hand te weten te komen. Het bleek Oe dat je oom vorige week de p.ik JJoel is .gestorven. Zijn stoffelijk over- is woensdag begraven". ..Bedankt voor je inlichting, ik ben heus niet kapot van. Vroeger heb ik jn oom af en toe gezien, dat was toen vader nog leefde. Hij kwam destijds ge regeld bij ons op bezoek, niet tesamen met zijn vrouw, en hij heeft meer dan eens beweerd, dat hij ervoor zou zor gen, dat mijn bedje gespreid zou zijn, vooral nadat mijn vader hem een paar borrels had aangeboden, die hij overi gens nooit afsloeg. Van dat opgemaakte bedje heb ik echter nooit iets gemerkt. Zelfs na dat ongeluk in Brabant heeft hij nooit een poging gedaan iets voor mij te doen. Hij wilde natuurlijk wel, daarvan ben ik bijna overtuigd, maar tante heeft al het mogelijke gedaan om het te voorkomen. Zij heeft mij nooit gemogen en dk heb aan haar een uitge sproken hekel. Een greintje menselijk heid kun je bij haar niet aantreffen. Op en top zakenvrouw, maar dan in de meest ongunstige betekenis, zo een die over lijken gaat. De bedrijfswinst was voor haar alles. Die moest groter wor den, ieder jaar groter, en wie daar slachtoffers van werden kon haar niet schelen. Ik heb haar trouwens niet zo veel gezien, maar zeer veel van haar gehoord, genoeg om geen kontakt met haar te wensen, en om mijn oom te be klagen. Kinderen hebben ze nooit ge had". Ellen ging zitten, scheen even na te denken. „Kom eens bij me zitten, Luc, wil je?" Toen hij aan de andere kant van de tafel had plaatsgenomen zei: „Ik had zo mijn gedachten over jouw verhouding met je familie, en na alles, wat je me nu verteld hebt, lijkt het me geenszins on mogelijk, dat jouw naam voorkomt in het testament van je oom. Is jouw adres bekend en weet je wie hun notaris is?" „Ik heb ze destijds wel meegedeeld, dat ik naar Den Helder ging, maar ze hebben nooit gereageerd. Toen ik naar Texel verhuisde heb ik m'n oom niet eens meer een kaart gestuurd. Hij had blijkbaar geen interesse meer in mijn doen en laten. Over een notaris heb ik ze nooit horen spreken". „Ik geloof, dat je verstandig zou doen, Luc, om hun notaris op de hoogte te stellen van je huidige adres. Natuurlijk zal hij je uiteindelijk toch wel vinden, als je in het testament genoemd bent, maar dan kost het veel meer tijd". „Hoe kan ik hem op de hoogte stel len als ik niet eens weet wie het is?" „Dat is nu juist de reden waarom ik pas vanmiddag ben teruggekomen. Ik heb al voor je geïnformeerd. Zaterdag en zondag lukte dat niet, daarom ben ik er vanmorgen achteraan gegaan. Heb je wel eens .gehoord van het notariskan toor De Bruyn en Warnars, Herengracht 1021 in Amsterdam?" „Ja, nu je het zegt, heb ik oom Tjeerd wel eens over De Bruyn en Warnars horen spreken. Maar of ik zal schrij ven. weet je, dat vind ik zo.zo. oneerbiedig ten opzichte van de dode, en ook zo hebberig". „Laten we eerst gaan eten, ik heb wat lekkers klaargemaakt, en anders zou het koud worden". Ze aten zwijgend, en het stelde Ellen enigszins teleur dat Luc zelfs geen op merking over het maaltje maakte, dat ze met bijzondere zorg had bereid. Ze vroeg zich zelfs af of Luc wel proefde wat hij at, want zijn gedachten schenen ver weg. Toen hij opstond van tafel, ging ze voor hem staan; „Luc, je bent toch niet boos, dat ik mij met jouw zaken heb bemoeid? Misschien vind je me wel een bemoeial, maar weet je, ik vind jou zo'n.een.goeie sul begrijp me goed: in de meest gunstige betekenis van die woorden zo'n echte schat, die niemand wil kwetsen. Je bent er echt het type voor om louter uit goedheid je rechten door gewiekste lui te laten ver trappen. Daarom heb ik de neiging voor jou te willen vechten, op te komen voor jouw rechten. Ik wist helemaal niets van de verhouding tussen jou en je fa milie, maar ik verwachtte al, dat je rustig zou afwachten, daarom heb ik geïnformeerd naar de notaris. Niet uit bemoeizucht, maar uit bezorgdheid voor jou. Tenslotte heb ik er helemaal niets mee te maken. Jij moet doen wat je het beste vindt. Ik ben mijn gastheers hoe der niet". „rk neem je helemaal niets kwalijk, Ellen, en ik ben ook niet boos, waarom zou dk dat zijn?" Hij zweeg even. „Er is eigenlijk nooit iemand geweest, die voor mij op de bres is gesprongen. Mijn va der heeft me in een bepaalde richting geleid, of liever gedrongen, maar moei lijkheden heb ik altijd zelf moeten op lossen, zonder steun van iemand. Daar om vind ik het fijn dat jij.eh. dat jij laat blijken, dat je iets voor me over hebt. Bedankt, Ellen. Toen je zon dagavond niet terug was, heb ik lelijke dingen over je bedacht. Als ik dat nu niet gezegd had, zou je het nooit hebben geweten. Nu weet je het, maar je moet ook weten dat ik me er nu voor schaam". Hij legde zijn arm om haar schounders en drukte haar even tegen zich op. De volgende avond, toen hij thuis kwam, had Luc een grote bos anjers voor haar meegebracht. „Hoe wist je, dat ik zoveel van anjers houd?" vroeg Ellen. „Dat had je eens, zo terloops gezegd". „Hartelijk bedankt, Luc, maar als ik ooit eens iets voor je kan doen, dan doe ik het om wille van jou, niet om ervoor beloond te worden. Ik heb giste ren al gezegd, dat ik je een schat vind, nu vind ik je een dubbele schat". HOOFDSTUK 8 De weken gingen voorbij. November was in december overgegaan, maar het had nog niet gevroren en evenmin was er al sneeuw gevallen. Ellen was weer enige dagen op stap gegaan, naar zij had gezegd, om even weg te duiken in de mensenmassa en om van die gelegenheid gebruik te ma ken om wat inkopen te doen. Omdat St. Nicolaas al voor de drempel stond te wachten, beschouwde Luc die mede deling als een nuttige wenk. Ook hij deed inkopen en verborg de pakjes in huis, op een plaats die Ellen, naar hij meende, niet zou kunnen vinden. Het vooruitzicht St. Nicolaas echt te vie ren vond hij prettig. Sinds hij geen ou derlijk huis meer had, was van de vie ring van Sinterklaas niets meer geko men. Op de werf kreeg hij bij het kopje koffie, dat hem 's morgens gepresen teerd werd, op 5 december een stuk bo terletter. Dat werd zo georganiseerd door de afdeling, waar hij werkte. Dat was het enige verschil geweest tussen 5 december en de overige dagen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5