Rode Kruis gaat doeltreffendheid van hulp bij rampen onderzoeken Vriendenkringgaat leden werven onder de Texelaars AGENDA rnmtSÊB^ In het najaar grote ledenwerfaktie Ook informatie- en documentatiecentrum? GRAM Schapenboet met gedicht wordt herbouwd Ook politie bezorgd over hulp bij rampen Zwemmen in Mokbaai bij oefeningen gevaarlijk Experimentele visserij Vogelwandeltocht hans op vakantie Fa. Moerbeek Jaarverslag TESO af te halen hij hanken Ds. Mulder gaat Texel verlaten ÏSSSSP Het bestuur van de Rode Kruis-afde- ling Texel, gaat onderzoeken in hoever re het eiland is voorbereid op rampen. Mogelijk zal over enige tijd een groot scheepse oefening worden gehouden, waaruit moet blijken in hoeverre aan een ramp het hoofd kan worden gebo den. Het Rode Kruis, dat maandagavond j.l. haar algemene jaarvergadering hield, gaat verder in het najaar een grootscheepse ledenwerfaktie houden. Het welfarewerk draait zeer goed. Op „Oosterend Present" zal de welfare-af deling met een stand vertegenwoordigd zijn. Met de nieuwe Henri Dunant" zullen dit jaar vijf Texelaars een va kantiereisje kunnen maken. De vraag of er op Texel een samen hangend plan van aktië in geval van rampen bestaat, werd aan de orde ge steld door de heer C. J. Ellen. Hij wees er op dat Texel nog onlangs is ontsnapt aan een ernstige calamiteit, toen aan de haven van Oudeschild een reusachtige vliegtuigbom als door een wonder niet ontploft is. Ook is het denkbaar dat een appartementenhotel of bejaarden huis in brand zou vliegen. Voorzitter, dokter A. van Loon, zei dat niets zwart op wit stond. Maar hij had vertrouwen dat het wel goed zat. Bij de watersnoodramp, 20 jaar geleden, was de hulpverlening ook snel op gang gekomen, en er is geen reden om aan te nemen dat het nu anders zou zijn. Met de EHBO bestaan geen afspraken over deze materie. Men vond het toch wel de moeite waard eens na te gaan of er misschien een groots opgezette oefening zou kun nen worden gehouden. Daarbij zou dan kunnen blijken of het oproepsysteem goed werkt en of alle onderdelen van de eigenlijke hulpverlening soepel kunnen worden afgewerkt. Ledenwerving Op Texel zijn een kleine 1200 Rode Kruis-leden. Er zijn echter zo'n 3.500 gezinnen. De vereniging is van mening dat de 2.300 niet-leden ook maar eens moeten worden benaderd. Daartoe zal in het najaar een grote huis-aan-huis aktie worden gehouden. Hoe die pre cies zal verlopen is nog niet bekend. Ook bij de politie bestaat enige onge rustheid over de organisatie van de hulpverlening bij grote rampen. Adju dant Winkel, de commandant, wees ons op het ontbreken van een coördinerend orgaan. Hiervoor zou de BB het meest geëigend zijn, maar deze instelling func tioneert niet op Texel. Als op het eiland een werkzame BB-afdeling zou zijn zou dat meteen betekenen dat er een grote hoeveelheid materiaal kosteloos ter be schikking zou komen. Om toch iets te doen gaat de politie in samenwerking met de brandweer oe feningen houden. Men zal nog eens alle vluchtwegen van de bejaardenhuizen en dergelijke instellingen nalopen. Als de politie deze wegen niet kent zou het mogelijk zijn dat ze, wanneer ze het eerst bij een grote brand in zo'n ge bouw ter plaatse zijn, verkeerde in structies zou geven. Ook zal de politie samen met de brandweer gaan oefenen in het bevrij den van in autowrakken beklemd ge raakte personen. De ingang van de Mokbaai blijft ge vaarlijk gebied voor recreanten. Als de marine oefeningen houdt bij het Amfi bisch Oefenkamp zullen vredelievende aktiviteiten als zwemmen en spelevaren moeten wijken voor krijgshaftige ver richtingen als het racen met snelle vaar tuigen of de training in het verslaan van de vijand onder de waterspiegel. Het commando van het AOK is be vreesd dat een combinatie van argeloos dobberen en doelbewust oefenen tot bot singen of andere ongelukken zou kun nen leiden. Dit blijkt uit een mededeling van B. VV. naar aanleiding van vra gen, die de heer L. J. Weijdt tijdens de vorige raadsvergadering stelde. Toch heeft het commando van het AOK een concessie gedaan. Op het strandje achter het havenrestaurant zal geen permanent waarschuwingsbord worden neergezet. In plaats daarvan overweegt men iedere keer als er ge oefend wordt een rode vlag Red.) te hijsen. Het aantal oefeningen in het hoogseizoen zal overigens gering zijn aangezien in die tijd de marine we gens de vakanties van het personeel niet op volle sterkte kan zijn. B. W. maken de raad er op attent dat het gemeentebestuur formeel geen enkele invloed heeft op de gang van zaken in het gebied rond de Mokbaai. De direkt belanghebbende partijen in dit gebied zijn Defensie, Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer. Wel wordt het ge meentebestuur op de hoogte gehouden van beslissingen over het gebied. Het kan dan aan het publiek bekend maken welke maatregelen van kracht worden. Ook de Welfare-werksters gaan pro paganda maken voor de vereniging. Op 5, 6 en 7 juli zullij zij hun produkten aan de man brengen op „Oosterend Pre sent" Ook bij andere gelegenheden zul len zij aanwezig zijn. De grote hoeveelheid postzegels waar mee de afdeling Texel vorig jaar bleef zitten doordat ze niet tijdig aan de man werden gebracht zullen deze zomer op nieuw in de handel worden gebracht. Het gaat om postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van het 105-jarig bestaan van het Rode Kruis in 1972. De fran- keerwaarde van de zegels is 20 en 30 cent, de toeslag ten bate van het Rode Kruis bedraagt resp. 10 en 15 cent. De ongeveer 350 Texelse donors zul len pas in de eerste maanden van het volgend jaar weer bloed kunnen af staan. Het team dat de „aftap" ver zorgt is in het najaar reeds geheel vol geboekt. De Rode Kruiskollekte zal worden gehouden van 28 mei tot en met 9 juni. Hartmassage De selectie van deelnemers aan de reizen van de „Henri Dunant" is erg moeilijk. Velen zouden in aanmerking komen voor zo'n reis, maar het aantal mensen dat mee kan is maar heel klein. Dit jaar zullen slechts vier of vijf Texe laars met het schip met vakantie kun nen. De colonne van het Rode Kruis zal weer paraat zijn bij diverse evenemen ten die lichamelijke ongemakken kun nen opleveren, Zo zal men tegenwoor- dit zijn bij de door de Gymnastiekver eniging Texel georganiseerde, op 31 mei te houden wandeltocht, bij de avond vierdaagse, bij Oo9tcrend Present en bij de autocrosses. Bij deze laatste evene menten wordt de assistentie van het Rode Kruis gehonoreerd. Overwogen wordt, de instellingen waaraan hulp wordt verleend te verzoeken hun er kentelijkheid te doen blijken door dona ties aan de vereniging. Men hoopt over niet te lange tijd weer lessen in hartmassage te kunnen organi seren. Toepassing van deze vaardigheid kan soms levens redden. Men hoopt voor de oefening speciale poppen te kunnen lenen. De vorige keer bestond het oe fenmateriaal uit levende vrijwilligers, die na afloop bont en blauw waren ge knepen. Financieel draait de vereniging vrij goed. Over 1972 was er een batig saldo van 639,22 (tegen een verlies over '71 van ƒ220,Het balanstotaal bedroeg per 31 december 1972 ƒ46.700,Op de balans stonden de vaste goedereen ge noteerd voor bijna ƒ40 000,Op het gebouw rust nog een hypotheekschuld van ƒ19.000, Het bestuur van de vissersvereniging DETV Texel verzocht ons er de aan dacht op te vestigen dat door de direk- tie der visserijen het Noordzeescholpro- jekt voor deelneming is opgengesteld tot uiterlijk 28 mei a.s. Vissers die inte resse hebben dienen zich per brief te wenden tot de Direktie der Visserijen, Eerste v. d. Boschstraat 4 te Den Haag. Het visgebied ligt in het voor schepen bevisbare deel tussen de breedtegraden 56°00' en 57°30' N. Voorts tussen de lengtegraden 2° Oost en de lijn gaande over de punten 57^° N en 7° Oost en van daar in oostelijke richting tot de op de aldaar geldende Deense visserijgrens. Het projekt loopt van 25 juni tot 20 juli 1973. In deze periode zullen twee vier- weekse reizen worden gemaakt. Voor nadere eisen en voorwaarden wende men zich tot de direktie der Visserijen tc Den Haag. Op Hemelvaartsdag, 31 mei a.s., orga niseert de Wandelsportvereniging „Het Gouwe Boltje" de traditionele vogel wandeltocht vanuit de „Kaaps-nol" te De Koog. Er kan gewandeld worden over de afstanden 10 en 20 km. Men kan starten tussen 11.00 en 14.00 uur. Leden van de wandelsportvereniging tot en met 15 jaar betalen bij voorinschrij ving ƒ1,25; senioren ƒ1,50. Niet-leden betalen ƒ1,50; resp. ƒ2,De voorin schrijving sluit 19 mei. Na deze datum, dus ook bij inschrijven aan de start, be taalt men ƒ0,50 meer. Ook kan men in schrijven tegen organisatiekosten, dus zonder herinnering. Men betaalt dan ƒ0,75; resp. ƒ1,25. Voorinschrijving kan gebeuren zaterdagmiddag a.s. van 14.00 tot 16.00 uur bij H. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg. Het bestuur van de Vriendenkring Texel gaat proberen deze organisatie nieuw leven in te blazen. Pogingen zul len worden gedaan onder de inwoners van Texel meer leden te krijgen. Daar toe zullen verschillende evenementen worden georganiseerd, zoals opstel- en tekenwedstrijden en lezingen. Daarnaast zal de vereniging in de persoon van A. J. Binsbergen de grootste inbreng blij ven leveren in het samen met de mu seumvereniging uitgegeven blad 'Texel'. Ook zal de mogelijkheid worden onder zocht om het initiatief te nemen tot een informatie- en documentatiecentrum voor Texel. Deze besluiten werden j.l. zaterdag genomen op de algemene le denvergadering. Tot dusverre was de vereniging voor namelijk een „overkantse" aangelegen heid. Weliswaar was het bij de oprich ting de bedoeling dat in de vereniging Texelaars en „overkanters" met 'hart voor Texel elkaar zouden ontmoeten, maar de Texelse deelname is niet van de grond gekomen. Zo komt het dat de vereniging nu hoofdzakelijk bestaat uit vaste vakantiegasten, die zich niet wil len beperken tot passief recreëren, maar graag iets willen doen voor het eiland waaraan ze zoveel vreugde beleven. Bij de Texelaars zelf kwam dit alles niet zo goed over. Er ontstond hier en daar enige ergernis, vooral toen de vereni ging bezwaren maakte tegen een aantal ontwikkelingen op het eiland (zoals de bestemming van het poldert je Ceres" tot recreatiecentrum, delen van het re- creatiebasisplan en het bestemmings plan buitengebied). In de vereniging is men echter van mening dat 'overkanters' in dit soort dingen wel degelijk een ei gen nuttige inbreng kunnen hebben. Waar zij wonen hebben zich vaak al net zulke ontwikkelingen voltrokken als nu op Texel dreigen Vele Texel-vrienden heben aan den lijve ondervonden hoe veel schade het leefklimaat kan lijden van het op het eerste gezicht niet eens zo ongunstige „vernieuwingen". Hun in breng bestaat hierin dat ze tegen de Texelaars zeggen: „Pas alstjeblieft op dat het bij jullie niet net zo'n troep wordt als bij ons". Van een bedillerig „nu moet je dit doen en nou dat" is geen sprake. Plannen De vereniging wil nu opnieuw probe ren zoveel Texelaars te interesseren voor haar werk, dat het zwaartepunt op Texel zelf komt te liggen. Daartoe zal in de eerste plaats worden geprobeerd een opstel- en tekenwedstrijd over het ei land te organiseren onder de leerlingen Elke koper heoft kans op oen geheel verzorgde reis naar zonnig Majorca! Goed Inrichten, fijn uitgaan voor hetzelfde geldU Meubelhandel en Interieurverzorging Hogerstraat 8 - 14, tel. (02220) 2572 van de hoogste klassen van Texels lage re scholen. De hoofdonderwijzers zullen hierover worden benaderd. Voor de mooiste opstellen en tekeningen zullen fraaie prijzen worden beschikbaar ge steld Ook staan er lezingen en discussie avonden op het programma Daarbij wil men proberen het bij veel boeren en re creatieondernemers levende misver stand dat de vereniging zonder meer gekant is tegen alle modernisering van hun bedrijven, weg te nemen. Voorzitter Tolner legde er de nadruk op dat inten sieve landbouw in de daarvoor in aan merking komende gebieden alleen maar is toe te juichen, en dat het gevaar wat betreft de recreatie voor het allergroot ste deel afkomstig is van grote niet- Texelse beleggers. Tenslotte gaat het bestuur onderzoeken of het mogelijk is het initiatief te nemen tot oprichting van een documentatie- en informatie centrum, dat in samenwerking met an dere organisaties en instellingen tot stand zouden moeten komen. In dit centrum zou iedereen die iets wil weten over een Texels onderwerp terecht kunnen. Hij zou er bevattelijke informatie (mondeling en schriftelijk) moeten kunnen krijgen over plannen van de overheid èn over de be zwaren die daartegen bestaan bij (groe pen van) burgers. Maar ook over de Texelse geschiedenis, over hier voorko mende dieren en planten of over de ak tiviteiten van sportverenigingen zou er een volledige documentatie moeten zijn. Het centrum zou op die manier de funk- tie van een soort algemene vraagbaak kunnen vervullen. De vereniging telt op het ogenblik honderdvijftig leden. Men is momenteel druk doende met de herbouw van een schapenboet die vo rig jaar in De Hemmcr werd gesloopt. Het bouwsel, destijds eigendom van de heer P. Lap Kl.zoon uit Den Hoorn, stond op de monumentlijst en mocht daarom dus niet zonder meer verdwij nen. De Stichting Agrarisch Bedrijf ten behoeve van het Natuurbehoud Texel (Sabena) nam de boet over en besloot het gebouw te verplaatsen naar een per ceel land aan de Leemkuilsweg bij Den Burg. Dat betekende dat bij het slopen zorg vuldig tewerk moest worden gegaan. Toch lukte het niet alle materiaal te be houden. Zo is een gedeelte van het muurwerk verloren gegaan omdat het met zo harde specie was opgemetseld (gevolg van een betrekkelijk recente re paratie) dat de stenen n*et te scheiden waren. Het „tekort" kon bij herbouw echter met van elders aangevoerde „his torische" stenen worden aangevuld. Wat wèl behouden bleef was het muurge deelte waarin een gedicht is gegrift. Dit gedicht werd aangebracht door de man die ca 130 jaar geleden de „boe" liet bouwen, Wirk Bruin Jaczoon. „Tot nut toch van de boerderij Is deze boe gebouwd Ik geloof niemand, wie 't zij Zal zeggen dat dit rouwt Hij is van 't uitgewonnen geld Dat ik aan Schiedam niet heb geteld 't. Is niet uit roemzucht en verheven Maar wel tot voorbeeld hier geschreven". Wijlen Dirk Bruin heeft aldus het na geslacht willen leren dat je wel iets tot stand kunt brengen als je de drankfles maar laat staan. Omdat dit advies heden ten dage nog door menigeen ter harte genomen zou kunnen worden èn wegens- de historische betekenis, werd besloten het muurgedeelte met het gedicht intact te laten en ook over te brengen naar de nieuwe bouwplaats. Dat is inmiddels ge schied. De herbouw vordert naar wens. Zolang de voorraad strekt zijn bij de bankkantoren te Den Burg exemplaren af te halen van het jaarverslag van TESO over 1972. Zoals bekend zal het jaarverslag op de algemene aandeel houdersvergadering van donderdag 2- mei niet worden vporgelezen. Ds. M Mulder jr., hervormd predi kant te Den Burg, gaat Texel verlaten. Hij is aangesteld als leraar godsdienst en maatschappijleer aan het Augusti- nuscollege te Groningen, een school van de Vereniging voor Christelijk Middel baar Onderwijs. Daarnaast zal hij pre- dikant blijven, maar zonder gemeente. De heer Mulder kwam begin 197j naar Texel. Hij heeft er in de ruim twee jaar van zijn predikantschap pret tig gewerkt, maar hij vertrekt zonder pijn in het hart. De heer Mulder en zijn echtgenote zijn beiden afkomstig uit de provincie Groningen. Zij zien de nieu we funktie dan ook als een terugkeer naar een vertrouwde omgeving. Dinsdag 15 mei Den Burg, gymnastiekzaal Rijksscholen gemeenschap, voorlichtingsavond voor ouders van nieuwe leerlingen brug- klasse. Donderdag 17 mei Den Burg, De Raadskelder, 20.00 uur, postzegelruilbeurs. Iedere dag Den Burg, Raadhuis, Tentoonstelling van Kiek Schrieken en Peter Riteer met o.a. schilderijen en plastieken Openingstijden: iedere werkdag 9.00 12.00 uur en van 14.00 - 1J7.00 uur. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur bijeenkomst biljartclub. Iedere woensdag Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Iedere donderdag Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgroep (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur bijeenkomst klaverjasclub. Den Hoorn, school, 11.00 uur, moeder en kind-gymnastiek. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11W uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensda* 15.00 uur, zang. Oudeschild, 't Skiltje, 15.00 uur bejaar dengymnastiek. Trimmen Zaterdag 16 00 uur en dinsdag 14.K uur trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep Met maandag verjaardagen, verzoek platen, voorlezen en Texels journaal woensdag „Groot nieuws voor u" k verzoekplaten; donderdag verjaarda gen, verzoekplaten en voorlezen, Maatschappelijk werk Den Burg, Raadhuis, elke dinsdag er donderdag 9 00 - 12.00 uur, spreekuï zr. A. Haasnoot van de Gemeentelijk Sociale Dienst. Afspraken kunnea worden gemaakt bij de afdeling Sfr ciale Dienst in het Raadhuis. Den Burg, R.K. Kleuterschool, elif vrijdag 10.00 - 11.00 uur, spreekue mej. H. C. A. Brilman van de Stir- ting Maatschappelijk Werk in de Ko; van Noordholland. Tel. (02230) 15$ tijdens het spreekuur (02220) 2610. Zoals uit de foto blijkt is het vierkai (van nieuw hout) geplaatst en zijn 1 muren op hoogte. De boet, die doori^ ligging op het betrekkelijk hoge las bij De Leemkuil sterk opvalt, is «i aanwinst voor het landschap en g«4 troost bij de gedachte dat moment» een groot aantal Texelse schapenboetó in zeer vervallen staat verkeert zonde uitzicht op herstel.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2