Drie jaar schapenhouderij (I) kimsdiars viiipasta POÜIOÜ Supp-hose LANDBOUW en VEETEELT ^^^vtamemars-aitfviteitenlPi^ „Boetiek 22" hield geslaagde modeshow SVO-junioren Cl kampioen Discriminatie Ongelukken Eiken biels gegalv. golfplaten FRANS ZEGEL De grote vergeler bezige benen, hou ze mooi mei Supp-bose rubriek voor I r.-.i,.i.ir, Schrijven is voor veel boeren een zware bezigheid.Dat is één van de rede nen, dat het aantal bedrijven, dat een bedrijfseconomische boekhouding laat verzorgen altijd heel klein is geweest. Dat is buitengewoon jammer. Niet in de eerste plaats voor de landbouwvoorlioh- ters, hoewel de resultaten van de be drijfseconomische boekhouding een be langrijke bron voor het geven van voor lichting kunnen zijn. Het is echter in de eerste plaats voor agrarische bedrijfs- voeders een „gemis" om de gegevens van de bedrijfseconomische boekhou ding bij het bedrijfsbeleid te moeten ontberen. Dezer dagen ontvingen we de resulta ten van drie jaar schapenhouderij, zoals die tot uiting komt in de zg. deelboek- houdingen, die voor een aantal bedrij ven in Noordholland zijn verzorgd. Bij die bedrijven zijn ook een aantal Texel se bedrijven. Mede op verzoek van de schapenspe cialist bij het consulentschap voor de Veehouderij in Alkmaar, de heer H. Sturkenboom, willen we in deze rubriek aandacht schenken aan de resultaten van deze deelboekhoudmgen. Aantallen bedrijven en dieren In de drie jaar, waarop dit overzicht betrekking heeft is het aantal bedrijven, dat aan deze boekhouding deelnam flink gedaald. Van 49 bedrijven in 1969-'70 daalde het tot 37 bedrijven in 1970-'71 en tot slechts 20 bedrijven in 1971-'72. De gemiddelde oppervlakte van de deelnemende bedrijven lag in de drie jaren steeds op zo'n 25 ha. Het aantal fokooien (oudere schapen plus enterlin- gen) was in het eerste jaar 82 stuks, het tweede jaar was dit opgelopen tot 98 stuks en in het laatste jaar was het ge middelde aantal fokooien precies 100. Naast de bezetting van het aantal fok ooien wordt ook het aantal „schapeneen heden" genoemd. Dit is gebeurd om een vergelijking mogelijk te maken tussen bedrijven, die de lammeren in hoofd zaak op 10-weekse leeftijd afzetten en de bedrijven, die de lammeren langer aanhouden. De omrekening naar scha peneenheden is als volgt: Een fokooi 1 schapeneenheid Lam tot 3 mnd. 0,3 schapeneenheid Lam ouder dan 3 mnd. 1 schapeneenh. Ram =1,5 schapeneenheid Het gemiddelde aantal schapeneenhe den was in de drie achtereenvolgende jaren resp. 91 stuks, 110 stuks en 135 stuks. Er is op deze bedrijven duidelijk sprake van een toename van de scha penhouderij. Die toename is er ook op een vaste kern van 13 bedrijven, die de drie jaren heeft deelgenomen. Óp deze bedrijven was het verloop van het aan tal schapeneenheden als volgt: 1969-'70 134 schapeneenheden 1970-'71 147 schapeneenheden 1971-'72 158 schapeneenheden De afzet van de lammeren is de be langrijkste opbrengstbron bij de scha penhouderij. Niet ten onrechte wordt er telkens gewezen op de waarde van een hoge lammerenproduktie. In dit verband is het laten lammen van de enterlingen een zeer belangrijke zaak. Deze enter lingen worden nl. als „fokooi" geteld en als ze geen deel nemen aan de lamme renproduktie komen we daardoor op een lage produktie per aanwezige fok ooi. In deze 3 jaar was de lammerenpro duktie per fokooi (oudere schapen plus alle aanwezige 1-jarige schapen) als volgt: 109 grootgebrachte lammeren per 100 fokooien 1970-'71 110 grootgebrachte lammeren per 100 fokooien 120 grootgebrachte lammeren per 100 fokooien De lammerenproduktie is in de eerste plaats gestegen door het feit, dat een groter aantal eenjarige schapen aan de produktie is gaan deelnemen. 1971-'72 uitslagen ZATERDAG 12 MEI: Afdeling Noordholland: WFC-Oosterend (Z) 12 Junioren: Texel B2-Oosterend B2 6—3 Oosterend Cl-Wiron Cl 9—0 Oosterend kampioen BONDAG 13 MEI: K\VB beker: Texel-ASV Arsenal 02 TEXEL-ASV ARSENAL 0—2 Arsenal speelde voor de rust met de *'ind in de rug en nam vanaf het begin iet spel geheel in handen. Al na vijf mi- Men schoot de rechtshalf vanaf dertig leter op het Texel-doel. Aad Vaars itond een meter te ver voor zijn doel in de bal verdween keihard in de lin terbovenhoek: 01. Arsenal bleef het 'Pel beheersen en Texel kwam spora disch over de helft van het veld. De exel-achterhoede verdedigende goed, naar een aanval opbouwen zat er niet n Na een half uur speelde Akkie Bak- er te zacht terug en de midvoor had jemig moeite er 02 van te maken, herna kreeg de Arsenal-keeper het eer- schot op zijn doel van Hans Geus. De kwam met 02. Na de rust had exel de wind mee, maar de aanval was Miachtig. Alleen met n fraai schot M Klaas Dirk Koorn net onder de lat ad de Arsenal keeper moeite. Arsenal kef het spel beheersen en Texel ging ansloos ten onder. Arsenal was over 'linies beter dan Texel en heeft deze Mstrijd verdiend gewonnen. De variatie op deze bedrijven wat betreft het aantal grootgebrachte lam meren per 100 fokooien is enorm. Dat blijkt uit deze cijfers; 1969-'70 variatie van 50 - 136 1970-'71 variatie van 79 - 157 1971-'72 variatie van 78 - 169 Ook het aantal grootgebrachte lam meren per drachtige fokooi is vermeld. Dat was in de genoemde jaren; 1969-'70 1,48 stuks 1970-'71 1,55 stuks 1971-'72 1,51 stuks Verliezen van lammeren Dat van het aantal lammeren, dat in de drachtige ooi aanwezig is een flink gedeelte het niet tot grootgebracht lam brengt blijkt uit de gegevens over de verliescijfers. In het laatste jaar was het gemiddelde verlies aanlammeren 13%. De variatie is enorm groot. Op de 20 bedrijven van het laatste jaar liep het verliespercentage nl. uiteen van 5 - 27%. Uit het drie jaarlijks overzicht blijkt, dat op ruim 50% van de bedrijven de verliescijfers tussen 9 en 16% liggen. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat het beperken van de verliezen bij de schapenhouderij ook alles te maken heeft met vakmanschap. Het is nl. zeer opvallend, dat op twee bedrijven, die alle drie jaar hebben deelgenomen het verliescijfer steeds ver beneden het gemiddelde ligt. Het be treft hier twee grote bedrijven, waar het inkomen voor een groot deel uit de schapenhouderij moet komen. Mogelijk, dat men daarom zorgt voor minimale verliescijfers. In 1969-'70 was het verlies aan lam meren op deze twee bedrijven elk 9%, in 1970-'71 was het resp. 7 en 8% en in 1971-'72 was dit slechts 5%. Het zal dui delijk zijn, dat deze bedrijven hierdoor een grote voorsprong hebben op het „ge middelde" bedrijf, dat op 13% zit om niet te sperken van „toppers" met ver liezen van 27%. In een volgend artikel willen we na der ingaan op de resultaten van deze deelboekhoudingen. Boetiek 22 heeft donderdag zijn jaarlijkse modeshow gehouden. Enkele honderden belangstellenden keken in de J'Elleboog te Den Burg toe hoe de mo de-ontwerpers zich voorstellen dat men erbij moet gaan lopen. Het blijkt dat de mode bonte, frisse kleuren voorschrijft, waarbij appeltjesgroen, kobaltblauw en kanariegeel een belangrijke rol spelen. Was de aanbevolen kleding vorig jaar vrij wijd, nu is ze strak. Er wordt veel gewerkt met open ruggen. Behalve aan vrijetijds- en andere kleding voor dames en heren werd veel aandacht besteed aan de strandmode. De variatie daarin is tot ongekende hoogten opgevoerd. Tal van combinaties werden vertoond. Een nieuwtje is de 3kini, een broekje met drie losse cups waarvan twee in één kleur. De gelukkige bezit ster van zulk een kledingsstuk kan, door een eenvoudige handgreep het aanzien van haar bikini aanzienlijk veranderen. Bezit ze twee exemplaren van deze nieuwigheid, dan kan ze daaruit zelfs veertien verschillende bikini's samen stellen, hetgeen haar ondermeer in staat stelt de ene borst in kobaltblauw en de andere in kanariegeel te hullen, en daar een appeltjesgroen broekje bij aan te schieten, welke combinatie geen twijfel zal laten aan haar zin voor een uitdos sing naar de eisen van de tijd. De kleding werd geshowd door Nel Zwemmer, Nellie de Leeuw, Nelleke Bonne-Bruin, Gerrie Smits-Klooster man, Marjan van Etten, Margaret Ver meer, Dick Witte, Sietse Visser, Maritz de Leeuw (2) en Middelou van Etten (7). De show werd aan elkaar gepraat door Riet Groen. Dit is het junioren Cl elftal van S.V. Oosterend, inclusief leider en reserve, dat zaterdag kampioen is geworden. De beslissende wedstrijd werd te Oosterend gespeeld tegen Wiron Cl. Voor de jon ge Oosterenders was het een zacht eitje. Al bij de rust was de stand 50 voor Oosterend; de eindstand werd 90. Staande rij van links naar rechts: Hans Sijtsma, Marjo Heerschap, Bart Medema, Roel Heerschap, Gerrie Plaats man, Joost Brouwer, leider G. Ter- windt. Rij zittend: Geert Ellen, Geb Brouwer, Gerrit Vlaming, Kees Bremer, Maarten Drijver en Jaap Kooger. Wj*tv l«»n - k.lUn »erenl»oor*t#*eU xdilCl'AfC^. Aan Texelse Courant en TESO. Naar aanleiding van de recente pers berichten in de Texelse Courant met be trekking tot het misbruik maken van zg. T-voorrangskaarten reduktie hieraan verbonden, door niet-Texelaars, voel ik de behoefte het volgende onder uw aan dacht te brengen. Wij zijn sinds 1965 zg. 2de woningbe zitters op Texel en komen hier regelma tig ieder jaar sinds 1950. Door de ge meente Texel worden wij dan ook min of meer als Texelaars beschouwd (en voelen ons ook zo!), mede gezien het feit dat wij o.a. voor diverse gemeentelijke belastingen worden aangeslagen, waar van de woonforensenbelasting het dui delijkst voor zichzelf spreekt. Als ik mag stellen dat de V-kaart- (-j- de illegale T-kaarthouder)-categorie een belangrijke bijdrage levert tot de in komsten en resultaten bij TESO, gezien het veelvuldig gebruik dat deze catego rie van het TESOvervoer maakt, komt de wijze waarop in dit stuk over hen wordt gesproken, mij tamelijk discrimi nerend voor. Niet alleen dat de V-kaartcategorie met waarschijnlijk gemiddeld zo'n 30 a 40 auto-overtochten per jaar, het dubbe le tarief betaalt in verhouding tot een ingezetene van Texel, bovendien vindt u het een ongewenste situatie dat er zo veel V- en T-kaarten zijn, Toch is het deze categorie waar TESO op kan reke nen en het lijkt me derhalve niet meer dan redelijk, dat u hen niet alleen in de winter, doch ook in de zomer de garan tie van een vlotte overtocht waarborgt (voorrang). Speciaal ten aanzien van de tarieven wilde ik het volgende opmerken. Ik ken de geschiedenis over he ontstaan van Texels Eigen Stoomboot Ondernemnig, waarbij de Texelse bevolking ten nauw ste was betrokken. Van tarief verschillen voor Texelaars en niet-Texelaars was echter in 1907 geen sprake. De Texelse bevolking was gewoon de heer Bosman, met z'n ondeugdelijk materiaal en wel licht z'n tarieven beu. Dat TESÖ der halve vandaag de dag, drie generaties later, deze verschillende tarieven han teert, lijkt me zach uitgedrukt zeer on redelijk. Op wat voor gronden baseert u het feit dat de niet-Texelaar gedeeltelijk het vervoer van de Texelaar moet fi nancieren. Als u verschillende tarieven hanteert, diende u dit afhankelijk te la ten zijn van het gebruik (intensief of niet) dat van de TESO-onderneming ge maakt wordt, derhalve abonnementen. Wat zou de Texelaar zeggen, als hij bijv. in de Amsterdamse tram of de Rotter damse metro het dubbele tarief moest betalen, om reden van het feit dat hij geen ingezetene is. Ook voor hem zou dit niet acceptabel zijn en voor niemand. Het ware wenselijk en redelijk, dat ten aanzien van de te hanteren tarieven 'hetzelfde systeem gehanteerd zou wor den, zoals dat momenteel nog bestaat ten aanzien van de voorrangsfacilitei- ten, nl. op basis van abonnement, der halve afhankelijk van de frequentie. Afgezien echter nog van de onrecht vaardigheid in het huidige tariefbeleid, lijkt de wijze, waarop u deze categorie van tafel dreigt te vegen, beneden peil, in welke opinie ik alleen maar gesterkt wordt, als ik verder in uw blad een me dedeling van de heer De Gorter lees, dat het vervoerssysteem voor Texelaars in ieder geval gewaarborgd blijft. Dit lijkt me zeer logisch, doch betekent deze me dedeling, dat de voorrangsfaciliteiten voor V-kaarthouders („forenzenbelas- tingbetalers") aan een zijden draad is komen te hangen? Het systeem zou dan wel van grove discriminatie en ondeugdelijkheid over lopen, doch wellicht kan de heer De Gorter hier ook een mededeling over doen. H. Simons, Schellingwoude NASCHRIFT: Het is duidelijk dat de heer Simons vanuit een ander standpunt redeneert dan TESO. Bij TESO is men van mening dat de onderneming er in de eerste platas is voor de Texelaars. Zij zijn op het eiland werkzaam en genieten naast de lusten ook de lasten van de eiland positie. In de eerste plaats zij komen in aanmerking voor faciliteiten. Dat is niet ongebruikelijk. Op Terschelling en zelfs in Zeeland betalen de ingezetenen ook een belangrijk lager tarief dan de ande reren. Het is niet juist te stellen dat die anderen een dubbel tarief betalen. Nee, zij betalen het normale tarief doch ko men niet voor korting in aanmerking. Overigens hebben de betalers van dit „dubbele" tarief geen reden tot klagen want de TESO-tarieven zijn de afge- economische betekenis van de tweede woningbezitters en andere regelmatige bezoekers van Texel. Vandaar ook de mogelijkheid dat ook zij zich voorrangs- recht kunnen verwerven. Door de te ge ringe capaciteit van de veerboot en de daaruit voortvloeiende wachttijden is de animo voor voorrangskaarten zo groot geworden dat de regeling moest worden herzien. Gezien het nog steeds groeiende vervoersaanbod is te ver lopen jaren niet gestegen, in tegendeel. TESO heeft wel degelijk oog voor de wachten dat de vervoersmogelijkheden nog verder moeten worden ingeperkt. De voorrangsmogelijkheden voor de Texelaars zullen daarbij onaangetast blijven. Bij TESO vindt men het hele maal niet leuk dergelijke maatregelen te nemen. Men ziet daar heus wel in dat ook een vlot vervoer van niet-Texelaars van grote betekenis is voor de economi sche bedrijvigheid. Maar het moet nu eenmaal want capaciteitsvergroting (die ook noodzakelijk is als er op Texel geen recreatieterreinen meer bijkomen) zal nog wel een paar jaar op zich laten wachten. TESO-direkteur M. C. de Gor ter zou graag willen dat de tweede wo ningbezitters de kwestie ook eens van Texelse kans bekijken. Ze zullen dan stellig meer begrip hebben en zeker niet spreken van „discriminatie" of „van de tafel vegen". Red. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie; (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Sigarenbandjes weg gooien? J. Kramer, Bea- trixlaan 58, telefoon 2464, komt ze graag afhalen Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers altijd goedkoop Condooms nodig? Bij Sief 3 halen 2 betalen Een kinderfeestje? Speel films huren bij Sief Koopjes halen. Zie onze etalages. Warenhuis De Hoek, Oosterend Uw belang is Texels Belang. Geeft U op als lid. Tel. (02220) 2072 Accu's 30% korting, 2 jaar garantie. Banden 25% korting, gratis dé- en montage. De Witte Pomp, K. Verweij, Oude- schild, tel. (02220) 3520 Denkt u bij de verzor ging van uw tuin aan on- le champignoncompost Altijd verkrijgbaar. Champignonkwekerij S. Hin en zn., tel. 02226-281 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig. K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt. Eier- land. telefoon (02225) 297 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper. War moesstraat. tel. 2264 Merkbcnzine voor witte prijs. Dros' Smederij, Eierland C 42 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Bei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Voor al uw grasmaaien, graskuilen en kuilen af dekken. T. Wuis, 't Noor den, tel. 02223-334 Wie heeft mijn groene fiets zonder bagagedrager (gezien)? Ans Timmer- man, tel. (02226) 364 Te koop handnaai machine in goede staat. Te bevragen tel. (02220) 2539 Oudeschild, tel. 2719 Zendt op tijd uw advertenties in Voor de krant van dinsdag vrijdags vóór 12 uur Meisje, 17 jr., zoekt werk voor enkele odhten- den in de week. Niet op maandag. Liefst Den Burg of Oudeschild. Br. onder no. 657 aan bureau Tex. Crt. Te huur bedrijfs- of opslagruimte. Kogerstr. 43, Den Burg Te koop Vespa brom mer. Na 17 uur. H. Maas, Wilhelminalaan 3a, Den Burg Meisje, 19 jr. zoekt •wenk voor de maand juni. Olga Klijs, p/a Mozart- laan 97, Waddinxveen Te koop skai bankstel, palissander kast en tafel tje. Trompstr. 27, Oude schild Wie heeft voor m'n hobby Texels archief nog oude jaargangen of losse exemplaren T.C. over allerlei Texelse dingen Mej. C. M. Hin, Zuid- Haffel, tel. (02220) 2726 Te koop Simca 1000 GLS 1965 70 000 km., ra- diaalb. slaapstoelen, radio enz. in goede staat 750,- Hans Witte, Boogerd 23, tel. 2322 Te 'koop gevr. tandem. A. Witte, tel. (02223) 256 De gemeente heeft het toeristisch autoverkeer nog steeds niet beperkt. Een reden temeer om de vergadering van Tessel Forever op 29 mei (niet 3 juni) te bezoeken Met grote vreugde en dankbaarheid aan God berichten wij de geboorte van onze zoon en broertje Jan Bij het H. Doopsel zal hij de namen ontvangen Johannes Cornelis Martinus L. V. M. Bakker- Hoedjes N. M Bakker Marja en Carina Hoeve „Margriet", Spang Tijdelijk: Lidwinazieken- huis; kamer 106. HOERA José heeft een zusje ge kregen. Zij noemt haar Tamara Natascha en is op 10 mei geboren. Jack en Kasja Bruin Bernhardlaan 125, Den Burg, Texel, 1973. Tijdelijk adres: St. Lidwina-ziekenhuis, Den Helder, kamer 106. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en mijn broertje Ingmar W. F. Zutphen-Grisnich P. J. Zutphen Yvo Texel, 9 mei 1973, Wagemakerstraat 8. Voor de vele blijken van belangstelling, welke wij mochten ondervinden bij de viering van ons 25- jarig huwelijksfeest, dan ken wij U hartelijk. Fam. G. Boon-Robijn Vuurtorenweg C 92b, De Cocksdorp. Wat slecht te repareren lijkt... lukt met PORION. do in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/ STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruikssereed, geen ver lies van resten, onbeperkt houdbaar. Onmisbaar bij elk klusje. Hecht op alles; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochti ge ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1/2 kg lkg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8.75 ƒ15,60 ƒ30,50 Verkrijgbaar bij: Officieel dealer in brandstoffen en bouwmaterialen b.v. Heemskerckstraat 22, Oudeschild, tel. (02220) 3341. Openingstijden: maandag t'm vrijdag van 8.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 16.30 uur; zaterdags ge opend van 9.00-12.00 uur. Met Luxaflex zon wering beschermt u uw kostbare meu bilair, tapijt enz. be ter tegen de hinder lijke zonnestralen. 'n goed idee voor Luxaflex natuurlijk ook ara interieur adviseurs den burg, tel. 2575 Ze zijn het waard! Vraag daarom vandaag nog naar Supp-hose nylons of panties. Wij adviseren u graag. (sui Supp-hose \erkrljgbaar blj?^ TEXTIELHUIS ZEGEL Binnenburg. Voor de krant van vrij dag woensdags vóór 12 uur „Ik weet Hij zorgt voor mij" Dankbaar voor haar grote liefde en zorg zaamheid geven wij met diepe droefheid ken nis, dat God, na een geduldig en moedig ge dragen lijden van ons heeft weggenomen mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder en grootmoeder Antje Griek, echtgenote van Jacob Eelman, eerder weduwe van Willem Dijker, in de leeftijd van 70 jaar. Uit aller naam Jac. Eelman Fam. Nauta-Dijker Den Burg, Texel, Huize „Irene", 11 mei 1973. De begrafenis heeft heden plaatsgehad.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 3