In Den Burg wordt meer dan helft van omzet Texelse winkels gehaald Mooi bruin CIMK: Situatie middenstand is gunstig Zaterdag a.s. voor iedereen trimzwemmen in Mol enkoog Texels Middenstand (I) onder elke hemel, voor elke huid. /ANj^ASTEI^ Ongelukken VERVOLG VAN PAG.1 In onze vorige editie deden wij een losse greep uit de resultaten van het onderzoek dat de afdeling Planologie van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (en met name Drs. Th. VV. L. v.d. Laar) heeft ingesteld naar heden en toekomst van de détailhandel op Texel. In dit en enkele volgende artikelen zullen wij dit rapport, dat de titel „Winkels op Texel, détaillist en consument" heeft meegekregen, nader belichten. Dit eerste artikel gaat over het aanbod op Texel. In totaal heeft de Texelaar bijna IV2 ha winkeloppervlakte ter beschikking, verdeeld over 175 winkels. De meest opvallende eigenschappen van het win kelaanbod op Texel zijn de in vergelij king tot de rest van Nederland enorme winkeloppervlakten per inwoner, en de zeer sterke concentratie van de sector duurzame en overige goederen in Den Burg. De Texelaars hebben per hoofd twee maal zoveel winkelruimte ter be schikking als de andere Nederlanders. Wat betreft de sector voedings- en ge notmiddelen hebben ze dat gemeen met de andere Waddeneiland en de oorzaak hiervan is ongetwijfeld de recreatie. Maar terwijl de andere Wadden eiland in de sector duurzame en overige goederen achterblijven bij de rest van het land, ligt Texel vèr voor. Het sterkst is dit het geval bij de huis houdelijke artikelen, waartoe ook de souvenirs worden gerekend. Moet win kelend Nederland zich hier behelpen met 0,04 m2 vloeroppervlakte per per soon, de Texelaar heeft er 0,19. Ook dit heeft met de recreatie van doen. In de woninginrichting ligt het anders. Het aanbod op Texel bedraagt in die branche 0,19 m2 per inwoner, en in de rest van het land 0,07. Dit verschil is niet goed te verklaren uit het toerisme Het rapport komt tot de conclusie dat juist in deze branche een breed assorti ment noodzakelijk is om tot een renda bele bedrijfsvoering te komen. De hoe veelheid vloeroppervlak die men nodig heeft staat dus eerder in verband met de ruimte die benodigd is om de bed den en bankstellen aantrekkelijk op te stellen dan met het aantal klanten dat men tegelijk kan herbergen. Concentratie De grote hoeveelheid ruimte voor uit stalling en verkoop van duurzame en overige goederen bevindt zich voor het overgrote deel in Den Burg; 65°/o van de vestigingen in deze sector met 82% van het winkeloppervlak bevindt zich daar. Daarvan is dan weer 92°/o gecon centreerd in het centrum. Den Burg springt er in vergelijking tot even grote dorpen in Nederland dan ook helemaal uit; het winkelapparaat is er 7 maal zo groot. Plaatsen met een even groot winkelapparaat hebben normaliter on geveer 14.000 inwoners. Ook de genoemde concentratie van winkels in het centrum is uitzonderlijk. In vergelijkbare plaatsen bevindt onge veer 50°/o van de voedings- en genot middelenbranche en 85°/o van de duur zame en overige goederen zich in het zo genaamde hoofdwinkelapparaat (een be grip dat ongeveer overeenkomt met „al le echte winkelstraten bij elkaar"), ter wijl die percentages bij Den Burg resp. 84 en 92 zijn. In plaatsen met een even groot winkelapparaat zijn de cijfers zelfs slechts 45 en 80ü/o. In het rapport wordt de grote win kelconcentratie van Den Burg onder meer verklaard uit de structuur van het dorp; ringen om elkaar. Daardoor ligt het centrum het gunstigst voor de ge middelde consument. Bovendien is het dorp niet zo groot dat het de moeite loont om in de buitenwijken winkel centra te gaan aanleggen. Ook de ver zorgende functie die het hoofddorp heeft voor het hele eiland speelt volgens het rapport een rol. Het rapport acht deze concentratie zeer gunstig. „De bundeling van het winkelaanbod vergroot de keuzemoge lijkheid, leidt tot gezonde prijsconcur rentie en verhoogt de sfeer welke nood zakelijk is voor recreatief winkelen". In hoeverre deze lof voor de gezonde prijsconcurrentie te rijmen is met de bevindingen elders in het rapport, dat vrij algemeen wordt geklaagd over het hoge prijspeil op Texel, wordt niet uit gelegd. Gunstig In de sector voedings- en genotmid delen hebben vooral De Koog en De Cocksdorp veel winkelruimte per hoofd van de bevolking. Dat stemt goed over een met de verhouding tussen het aan tal inwoners in die plaatsen en de lo- giescapaciteit. Zo moet De Koog met zijn ruim 1.000 inwoners in de zomer een 16.000 monden voeden. In Den Hoorn waar een dergelijke verhouding bestaat ligt het wat anders omdat de grote logiesverstrekker, de camping „Loodsmansduin" een eigen winkel voorziening heeft. De grote oppervlakte van de winkels is, bezien in het licht van de hele ont wikkeling van de Nederlandse midden stand, erg gunstig. Men loopt als het ware voorop bij de schaalvergroting die zich overal in den lande voltrekt. De noodzaak hiertoe komt voort uit het feit dat de post loonkosten snel stijgt en de bruto-winst wordt gedrukt door de stijgende prijsconcurrentie. Dit maakt groei van de omzet noodzakelijk. Deze groei wordt onder meer bereikt door het bieden van een breder assortiment. Daarvoor is ruimte nodig. Enquête De aanbodkant van de Texelse détail- handel werd ook op een andere manier bezien dan aan de hand van de gege vens over oppervlakte en aantal vesti gingen. De onderzoekers van het CIMK hielden een enquête onder de Texelse middenstand. In die enquête werden hen vragen voorgelegd over henzelf, hun personeel, hun bedrijfspanden, hun wensen en hun omzet. Van de 175 Texelse winkeliers waren er 133 (76%) bereid hun medewerking te verlenen aan de enquête. Zij bezaten 85% van het totale vloeroppervlak. In Oudeschild en Eierland deden alle win keliers mee. In Den Burg-kern, De Koog, Oosterend en Den Hoorn gaf de overgrote meerderheid haar medewer king. In Den Burg, verspreid, en De Cocksdorp lag het aantal deelnemers iets boven de helft en in De Waal '(één van de vijf) en de campingwinkels (drie van de elf) was de medewerking uitge sproken gering. Maar het rapport acht 85% van het vloeroppervlak voldoende om er betrouwbare conclusies, geldend voor het winkelapparaat als geheel uit te trekken. Uit de enquête blijkt onder meer dat de ondernemers in Den Burg-kern en De Koog over het algemeen jonger zijn dan in de rest van Nederland, en die in Den Burg-verspreid en overig Texel juist (iets) ouder. In 1972 waren in totaal ongeveer 525 personen vast in de Texelse winkels werkzaam, en 250 alleen in de zomer. De winkels 111 Den Burg-kern hadden gemiddeld het meeste personeel; meer dan vier het hele jaar door en bijna zes in de zomer. De vaste bemanning van de winkels in De Koog is het kleinst: gemiddeld 1.1. Daar staat tegenover dat er in de zomer gemiddeld ruim vijf mensen in iedere winkel staan. Voor heel Texel geldt een vast full-time be stand van gemiddeld 3,2, waar in de zomer per winkel nog eens anderhalve kracht bij komt De seizoenkrachten werken gemid deld drie tot vier maanden per jaar in de winkels. Bij de winkels die alleen in het seizoen geopend zijn is die periode veel langer: 4 tot 7 maanden. Aan verreweg de meeste bedrijfspan den is sinds 1965 iets gebeurd, in de vorm van nieuwbouw, verbouwing of uitbreiding. Het percentage van het voor de verkoop bestemde vloeropper vlak ligt verhoudingsgewijs laag. Dit houdt een belofte voor de toekomst in. Het betekent namelijk dat men vrij eenvoudig (zonder het optrekken van allerlei aanbouwsels) binnen de bestaan de panden de capaciteit kan vergroten (advertentie I.M.) Ligne Solaire, de nieuwe zonncscrie van Lancaster biedt u een mooi- bruinC huid met een gouden gloed. Vctzorgcnd, Vochtinbrengend. Nooit meer zonnebrand. Omvat 1? pörfckt op elkaar afgestemde preparaten.' Ligne Solaire, voor zonnen zonder zorgen en extra diep-bruin. De Lancester schoonheidsspe cialiste zal op donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 mei 1973 u een kosteloos advies geven over Ligne Solaire. En... de kans Is groot dat ze nog een welkome verrassing voor u heeft. Lancaster-advies bij Parfumerie VAN DER SLIKKE Parkstraat 20, Den Burg PRODUITS DE BEAUTE vöórtdurendt .schoonheid Uit de enquête bleek dat ongeveer twee derde van de ondernemers van mening is dat winkeluitbreiding mogelijk is. On geveer 77% van de Texelse winkels is eigendom van de winkeliers zelf. De waarde wordt door de ondernemers ge schat' op ongeveer ƒ750,per m2 be- drijfsoppervlakte (Den Burg met zijn ou de gebouwen ƒ650,De Koog ƒ1150, De 23% gehuurde winkels doen ge middeld 35,per m2 (van ƒ30,in Den Burg tot ƒ50,in De Koog). De geschatte totale waarde van de winkel panden bedraagt 22 miljoen gulden, waarvan de helft in Den Burg. Wensen Gevraagd naar hun wensen ten aan zien van het winkelklimaat bleken bijna alle winkeliers in de eerste plaats de verkeerssituatie te willen verbeteren. Met name de parkeergelegenheid vinden de winkeliers te kort schieten, vooral in Den Burg. Weliswaar is daar vol doende parkeerruimte, maar van daar uit moet men soms wel 5 tot zelfs 10 minuten lopen om het centrum te be reiken. „Voor een stadscentrum en de bewoners van een stad is dit alleszins aanvaardbaar, maar voor de bewoners van Texel die in het winterseizoen hun auto meestal dicht bij het centrum kun nen stallen en die in het seizoen dit ge mak in een ongemak zien verkeren doordat zij dikwijls verder moeten lopen is het begrijpelijk dat zij graag in het centrum meer parkeerplaatsen zien. In hoeverre in technisch en stedebouw kundig opzicht aan deze wens tegemoet gekomen kan worden blijft hier voorals nog een vraag". Het rapport pleit voor afsluiting van de Weverstraat in het seizoen. De straat zal dan wel moeten worden verfraaid met straatmeubilair, bloembakken en dergelijke aantrekkelijkheden. Ook moet de bestrating worden verbeterd. Buiten het seizoen brengt de afsluiting naar de mening van de opstellers van het rapport echter meer nadelen dan voordelen. Er zijn dan meestal maar weinig voetgangers, en daardoor zou een sfeerloos beeld ontstaan. „In dit beeld brengt het verkeer de noodzakelijke dynamiek terug". Ook in De Koog en Oosterend zijn vele winkeliers ontevreden over de parkeergelegenheid. Met name het feit dat de clientèle veelal enkele minuten te voet moet gaan voor ze de winkels bereikt, wordt door de ondernemers be treurd. Omzet Dc totale omzet op Texel bedroeg in 1971 bijna 46 miljoen, waarvan 25 mil joen in de voedings- en genotmiddelen sector (Den Burg 9V2 miljoen, De Koog 5Vz miljoen) en 21 miljoen in de duurza me en overige goederen (waarvan Den Burg 17 miljoen). Dit betekent dat per vierkante meter ongeveer ƒ5.700, aan voedings- en genotmiddelen werd omgezet en ongeveer ƒ2.100,aan duurzame en overige goederen. Naar Nederlandse maatstaven gemeten is dat bepaald bevredigend. In Den Burg realiseren de fotowin kels, drogisten, speelgoedwinkels, tijd schriftenwinkels, huishoudzaken, vis winkels, tabakszaken en groenteboeren in de vier vakantiemaanden ongeveer de helft van hun omzet. De omzet in Den Burg is tussen 1969 en 1971 sneller gestegen dan in de rest van Nederland: de omzet van voedings- en genotmidde len steeg in die tijd met 29% (Nederland 27, bij een prijsstijging van 13%), terwijl de omzet in de sector duurzame en ove rige goederen zelfs met bijna 35% steeg (Nederland 25%, prijsstijging 17%). 1969 was overal een slecht jaar. De omzet bleef ver achter bij de prijsstijgingen. In De Koog wordt in de vier vakan tiemaanden 80 tot 85% van de totale omzet gerealiseerd. Het komt er in dit dorp dus op aan de piek te kunnen ver werken. De oppervlakte is dan ook het grootste deel van het jaar veel groter dan nodig zou zijn. Ondanks dit grote opervlak en andere hoge kosten functio neert de sector voedings- en genotmid delen in De Koog niet onbevredigend. Ook met de duurzame en overige goede ren gaat het niet slecht in De Koog. Al met al kan men stellen dat de Texelse middenstand geen reden tot kla gen heeft. Er wordt goed verdiend, en de perspectieven zijn gunstig, vooral ook omdat capaciteitsvergroting veelal be trekkelijk eenvoudig is te realiseren. W. van 't Noordende te De Cock9doi( voor de bouw van een garage-bergir. aan de Molenlaan 16 te De Cocksdorp de heer D. J. Bruin, Schoonoordsingt 13 te Den Burg voor de verbouwing vaj een woning aan de De Ruyterstraat t Oudeschild; de heer J. B. Staal te De; Burg voor de bouw van een garage ach ter het pand Wilhelminalaan 51 te De Burg. Ook op Texel wordt deelgenomen aan de nationale trimdag die op zaterdag 26 mei wordt gehouden. Trimcvenemen- ten worden georganiseerd in 400 plaat sen in ons land door de sportbonden KNAU, NRTU, NCS en KNZB in samen werking met de Nederlandse Sportfede ratie. Zaterdag kan iedere Nederlander voor één gulden starten in 250 zwemba den, op 100 hardloopparcoursen en 60 fietsroutes. Het doel is: verbetering van de lichamelijke conditie. Het deelnemen aan de evenementen op die éne dag zal niet zoveel uithalen maar bij de NSF hoopt men dat het evenement voor ve len het begin zal zijn van een leven met wat meer beweging, bijvoorbeeld door regelmatig te gaan trimmen. Op Texel zal op 26 mei worden ge zwommen en wel in het zwembad „Mo lenkoog" te Den Burg dat daartoe graag door de Recreatiestichting wordt be schikbaar gesteld. Dc plaatselijke orga nisatie berust bij de zwem- en poloclub TX '71. Het bestuur van deze vereni ging heeft burgemeester Mr. W. H. Sprenger bereid gevonden de trimdag te openen door om 10.00 uur als eerste in het (verwarmde) water van het zwembad te springen. Gehoopt wordt dat velen zijn voorbeeld zullen volgen. Het is de bedoeling dat de deelnemers (die dus geen leden van de zwemclub hoeven te zijn) een afstand van 250, 300 of 500 meter afleggen. Het 250 metcr- parcours kan ook met hindernissen wor den gezwommen. Als „beloning" ontvangen de deelne mers na afloop een speldje en voorts twee kaarten. Op de ene kaart wordt de zojuist volbrachte prestatie aangete kend en de andere vermeldt een zwem- schema voor een langere periode. Ge hoopt wordt dat velen de aanwijzigin- gen op de kaart zullen opvolgen, wat betekent dat zij regelmatig zullen gaan zwemmen en daardoor zo ongeveer de meest gezonde en meest veelzijdige vorm van lichaamsbeweging gaan be oefenen. Nodig Wat extra beweging is geen overbodi ge luxe. Tal van beschavingsziekten zijn te wijten aan gebrek aan (gevarieerde) lichaamsbeweging. In tegenstelling tot machines slijt het menselijk organisme door te weinig inspanning. Spieren die niet af en toe flink aan het werk wor den gezet, verslappen. Dat geldt ook voor de hartspier. Vaak wordt vergeten dat naast het lichaam ook de geest is gebaat bij lichaamsbeweging. Lichame lijke inspanning is ontspanning voor de geest en ook dat is in deze gejaagde tijd van groot belang. Met de trimakties is enkele jaren geleden begonnen om de sportbeoefening buiten verenigingsver band te stimuleren. Veel mensen voelen er weinig voor lid te worden van een gymnastiek-, voetbal- of zwemclub maar zien toch wel in hoe goed het is zich af en toe eens gezond uit te sloven. Maar het vlees is (letterlijk) zwak. Van goede voornemens komt vaak weinig te recht zonder extra stimulans. De Ne- Burgemeester Sprenger eerste duik derlandse Sportfederatie wil met zijn trimaktie deze stimulans zijn. Voordeel Op Texel genieten trimmers het on schatbare voordeel dat een zeer gevari eerd „sportterrein" als het ware naast de deur ligt De speelweiden, open plek ken en paden in de Dennen zijn er bij voorbeeld ideaal voor. In bossen en dui nen zijn door Staatsbosbeheer verschil lende fraaie wandelroutes uitgezet. Het is een goede gewoonte om één of twee maal per week een van deze routes hardlopend af te leggen, eventueel ge volgd door een bezoek aan de trimbaan bij het Turfveld. Al met al is het een kwestie van een uurtje en in de zomer periode kan het heel goed 's avonds. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN de Coöperatieve Vereniging tot Exploitatie van Melkproduktenfa- brieken „Noordholland" g.a. te Opmeer voor de vernieuwing van een berging aan het Schilderend 3 te Den Burg; de heer J. W. Geus te Den Burg voor de verandering van een schuur aan de Wil helminalaan te Den Burg; het bestuur van de Golards-stichting te Den Burg voor de bouw van een broeikas aan De Zes te Den Burg, de heer J. Hennink te De Koog voor de bouw van drie zo merhuizen op het terrein Tamarisk aan de Slufterweg te Eierland; de heer J. P. de Jong te Amsterdam voor de bouw van een bungalow aan de Orchismient te De Koog; het Waterschap Texel te Den Burg voor de verandering van de voorgevel van het pand Weverstraat 49-51; de heer O. Kikkert te De Cocks dorp voor de bouw van een appartemen tengebouw aan de Kikkertstraat te De Cocksdorp; de heer S. W. Bruin te De Koog voor de bouw van een garage aan de Epelaan 9 te De Koog; de heer C. H. F. Duin te Den Burg voor de bouw van 10 woningen aan de Bernhardlaan te Den Burg; de heer P. A. Smit te Den Burg voor de herbouw van een woning aan de Langwaal te De Waal; de heer Bel bij ongelukken uitsluitend de p,> litie: (02220) 2644. Deze op haar beur, belt de arts en eventueel ambulance. HARTELIJKE WOORDEN BIJ AFSCHEID M. BOSMA voor de witte kool, groen potlood vo&. de groene kool, een rood potlood voer de rode kool en zelfs een in azijn gr drijkt potlood voor de zuurkool. Oud-directeur van gemeentewerk^ J. Veldstra haalde genoegelijke herinn*. ringen op en twijfelde er niet aan dj het vertrek van Bosma een verlies vo? Texel is. „In particuliere dienst zoujt zijn teruggekocht". Momenteel kijkt 6: gemeente uit naar een opvolger oude dan 35 jaar. Dat vond de heer Veldsto onjuist. „Zoek een jonge vent, die km je nog naar je hand zetten". Alcoholvrij In een uitgebreid en geestig dart woord bracht de heer Bosma zijn erken telijkheid tot uitdrukking voor de ve* toegezwaaide lof. Bijzonder waardeeri hij het dat op deze bijeenkomst alcohol vrije drank werd geschonken omdat L; geheelonthouder is. Dat zou voortaa op alle gemeentelijke recepties moete gebeuren. Hij riep de bestuurderen 0: niet alleen uit te zien naar opvolges: met goede capaciteiten maar ook it een geestige inslag. Hij meende dat hs er tegenwoordig vaak veel te gewichli| en te ernstig toegaat op het raadhui De heer Bosma hechtte overigens ma betrekkelijke waarde aan de vele dari woorden. „Als ik het zo hoor ben ik zo: beetje de redder van Texel geweer, Daar geloof ik niets van. Niemand is» misbaar. U redt het best zonder nuf Sprekende over de persoonlijke verk- dingen waarover door de sprekers 1 uitvoerig was gesproken, zei hij dat ooi raadsleden en zelfs wethouders niet*!- tijd even redelijk en gemakkelijk irr „U kunt van mij barsten", zo had hij heer J. C. Dros ooit eens toegevoegde daaruit blijkt al dat het niet altijd ktë en ei is geweest. Het nam niet wegds de heer Bosma met de meest positie! gevoelens aan Texel zou blijven ten? denken, al was het maar om de zeer# moedelijke verhoudingen die de weri sfeer steeds hebben gekenmerkt. H« wel ongebruikelijk wilde de heer Ba ma als blijk van waardering daarva een geschenk aanbieden. Hij overhu digde mej. E. Remmers een sieranh bedoeld om ergens in het raadhuis a de wand te bevestigen. (vervolg van pagina 1) TESO IS DOOF EN BLIND, ZEGT „TESSEL FOREVER" sfeerloze automatisering en overboè? nachtdiensten om in 24 uur nog meer: kunnen vervoeren. Een kwestie vi status?" Statuten De aktiegroep heeft de brief uitga ven en verspreid ter gelegenheid van: aandeelhoudersvergadering van donde dag a.s. Zoals bekend komen daarin statuten aan de orde. TESO acht het co der meer op grond van zijn statuten» plicht om ervoor te zorgen dat het ve voersaanbod zo vlot mogelijk venvea blijft worden. Tessel Forever vindt de statuten een ander beleid niet in' weg mogen staan. „Nu gaan de wil en de records vóór de Texelse natt en het welzijn van de bevolking, protesteren hier heftig tegen". Gesü wordt dat de statuten op eenvoudi wijze veranderd kunn enworden, 1# ook bij de komende vergadering zal t ken. „Dat men om het financiële p wél snel omzwaait en op andere, langrijke gebieden met verouderde 1* palingen blijft werken is schandalig,? Texelse maatschappij onwaardig!" Zachte dwang In het begin van de brief wordt? steld dat de aanleg van wegen en ps keerterreinen op Texel noodzakelijk* wijs gepaard gaat met verwoesting het milieu. Vervolgens wordt dan de« dige schhade aangericht door gebruik' misbruik van de „vreemde" wagens* bijna alle toeristen met iets nu®3 mooi weer een rondje over Texel ra?® te moeten maken. De Texelaars hotf zich niet te beperken aldus TeJ Forever tot het beschikbaar steJ van frisse lucht, rust cn ruimte aap' vermoeide stedelingen. De toeiw kunnen er met zachte dwang toe den gebracht zich zonder auto te K maken. Die opvoeding komt zowel Q ten als Texelaars ten goede. Hardnekkig De aktiegroep beklaagt er zich dat gemeente en TESO gewoon gaan met hun onveranderde beleid wel vorig jaar toch een groot deel* de bevolking door handtekeningen; blijken tegenstander te zijn van' maar lukraak blijven overzetten auto's naar Texel.„Men blijft ter de ontwikkelingen aanhollen zullen in 1973 weer vele records s* velen!"

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 4