Provinciale streekplannen geven schets van gewenste ontwikkeling I Hart- en vaatonderzoek was niet overbodig.... Texels toekomst ook voor niet-Texelaars van belang m Vissers verdwaalden op de Waddenzee Visclub Texel i 4 riSr Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 22 mei 1973 Ongeveer een jaar geleden is het Provinciaal bestuur begonnen met de eerste voorbereidingen voor het streekplan voor de Kop van Noord-Holland en Texel. „Een streekplan", zegt de wet op de Ruimtelijke Ordening, „beschrijft de meest gewenste ontwikkelingen in hoofdlijnen voor een bepaald gebied". Dat met de voorbereidingen voor het maken van het streekplan is begonnen, wil niet zeggen dat men al een streekplan aan het maken is. Beginnen wil hier zeggen: eerst aan de mensen in het gebied vragen wat zij „de meest gewenste ontwikkelingen" vinden. Aan de mensen in de Kop is dat al gevraagd. Het resultaat is een rapport dat samen met een groot aantal bewoners van dat ge bied wordt gemaakt en dat eind van deze maand gereed zal komen. kan ook moeilijkheden geven met land schap en milieu. Veel Texelaars doen werk dat met re creatie en toerisme te maken heeft. Wil men meer werk in het toerisme dan be tekent dat meer overnachtingen per jaar. Als het seizoen niet langer wordt, zou er dan meer akkommodatie voor toeristen moeten komen en ook dat geeft weer problemen. Men kan bij het maken van een streekplan dus niet zomaar zeggen: *„Meer werk". Men zal ook moeten zeg- (gen wat voor werk, waar en hoe. In hoofdlijnen. De vraag „wat zijn nu de meest ge wenste ontwikkelingen in het gebied" wordt nu ook aan de Texelaars gesteld. Een paar weken geleden hebt u een boekje thuisgestuurd gekregen waarin een aantal gegevens over Texel staan. In dit artikel nog iets meer over „het gebied" en over „de meest gewenste ont wikkelingen". Het gebied Het is moeilijk te zeggen waarom voor het gebied van een streekplan een bepaalde grens wordt gekozen. Dat geldt ook voor de zuid-grens van het gebied van het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Wel worden praktisch altijd de gemeentegrenzen ge volgd Men probeert ook zoveel moge lijk een eenheid te krijgen. Maar waar om een gemeente langs de grens van het gebied nu nèt wel of nèt niet bin nen het gebied valt is vaak moeilijk te zeggen. Banden Dat Texel in het streekplangebied valt is echter helemaal niet willekeurig. Hoewel Texel, als eiland, natuurlijk dui delijk een eenheid is, zijn er ook veel banden met de kop. Welke Texelaar gaat nu bijvoorbeeld nooit eens inkopen doen in Den Helder. Texel heeft geen eigen ziekenhuis, het dichtstbijzijnde staat in Den Helder. Er zijn ook nogal wat Texelaars die 's winters of het hele jaar in de Kop werken. Dat is één reden om Texel „bij de Kop te nemen". De tweede reden is dat de ontwikkeling op Texel niet alléén de Texelaars aangaat. Texel is een vakan tie-eiland. Wat er op Texel in de toe komst gaat gebeuren is ook erg belang rijk voor de vele mensen die op het ei land hun vakantie doorbrengen. De een op zoek naar zon, zee en rust, de ander op zoek naar de gezellige drukte in de dorpen in het hoogseizoen. Ook daarom heeft het zin dat de hogere overheid in dit geval provinciale staten een vmger in de pap van de ontwikkeling van het eiland houdt. En tenslotte is Texel het noordelijkste puntje van Noordholland. Een mogelijk heid het eiland bij een ander streekplan :n te delen is er dus niet. (Of het zou een inter-provinciaal streekplan moeten zijn). De ontwikkelingen Belangrijke ontwikkelingen in een ge bied zijn: wonen, werken, verkeer en vervoer, recreatie en toerisme, milieu beheer en landschapszorg. Op de ene plaats is het ene erg belangrijk, op de andere plaats weer het andere, maar al deze zaken spelen altijd een rol. Het houdt bovendien allemaal ver band met elkaar. Bijvoorbeeld: meer toerisme op Texel betekent meer (sei- zoen-)werk, maar ook meer kans op be schadiging van de natuur. De bedoeling van een streekplan is nu vooral zoveel mogelijk al die ont wikkelingen met elkaar in overeenstem ming te brengen. En ook nog in over eenstemming met de ontwikkelingen in andere gebieden. Dus niet teveel van iets, maar ook niet te weinig. In het eerste artikel is al gezegd dat het daarbij NIET gaat om een plan waarin alles voor een aantal jaren vast ligt, maar om een soepel programma dat ruimte laat voor aanpassing aan nieuwe wensen en mogelijkheden. Wonen Een belangrijke vraag bij het maken van een streekplan is hoeveel mensen er m de toekomst in het gebied zullen moeten wonen. In sommige gebieden neemt de bevolking toe, in sommige af. In de Kop zal de bevolking in de ko mende tien jaar wel blijven toenemen (van ongeveer 115.000 tot 140.000 inwo ners in 1980). Dat komt omdat er meer mensen worden geboren dan er sterven, maar vooral omdat er in de Kop veel mensen vanuit andere gebieden komen wonen. Ook het aantal Texelaars zal wel toe- nemen, maar veel minder snel omdat er nnar verhouding minder mensen van elders op het eiland komen wonen. Als eenmaal is uitgemaakt hoeveel mensen in het gebied moeten kunnen w°nen kan men ook uitrekenen hoeveel mzen daarvoor nodig zijn. En bij het oepalen wéér dn het gebied die huizen gebouwd moeten worden (in welke «ad, bij welk dorp) moet dan weer re- gehouden worden met de andere wikkelingen (werken, verkeer en vervoer, milieu). Werkgelegenheid Mensen moeten niet alleen wonen, ze JW® °°k nog kunnen werken. In hun Plaats of ergens anders. Werken ze anders dan betekent dat meer nrki0er en vervoer en dat kan weer Problemen geven met natuur en land- tprrap en met ^et miHeu. Een indtistrie- ein aanleggen, zodat de mensen in n eigen woonplaats kunnen werken, Verkeer en vervoer Texel heeft nog geen verkeersvraag- stuk zoals Amsterdam. Toch zijn er wel problemen. In het hoogseizoen komen er duizenden auto's van toeristen bij op het eiland. De wegen zijn daar eigenlijk niet op berekend. Moeten nu de wegen worden verbeterd (welke, waar, hoe) of moet iedereen maar wat rustiger rij den? De enige manier om op Texel te ko men is met de boot. Op sommige dagen is die zwaar overbelast. Zou de toeris- tenakkoinmodatie worden uitgebreid bijvoorbeeld voor meer werkgelegen heid dan zou dat nog erger worden. Dus een derde boot? Of de akkommoda tie maar niet uitbreiden? Recreatie en toerisme De recreatie op Texel is belangrijk voor de mensen die er hun vrije tijd doorbrengen maar ook voor Texel zelf. Een vraag is of het aantal overnachtin gen op Texel moet stijgen. En of dat nog kan. Want de kans bestaat dat bepaalde toeristen van Texel zullen wegblijven als het nog drukker wordt. Als het toe risme nog kan en moet stijgen blijft de vraag: hoe en waar? Landschap, natuur en milieu De unieke Texelse natuur is voor waarde voor en oorzaak van het toeris me. Veel gasten komen speciaal voor de schoonheid van het eiland. De natuur kan en mag dus niet aan diezelfde toe risten worden opgeofferd. Met name de duinen worden door het bezoek van grote aantallen mensen snel beschadigd. Maar ook de Texelse bossen worden in het seizoen op minder warme dagen erg druk bezocht. De vraag is dus welke maatregelen moeten worden ge nomen om de natuur tegen het toerisme te beschermen. Er wordt in Den Haag gepraat over het instellen van zogenaamde „nationale landschappen" of „landschapsparken". Dat zijn gebieden die men zo gaaf mo gelijk zou willen behouden. Maar zonder dat het een „park" wordt. Texel zou zo'n „nationaal landschap" kunnen wor den. Dat heeft wel bepaalde gevolgen voor de inwoners van zo'n gebied, met name voor de boeren. Over de oplossingen daarvoor wordt nog gepraat. Maar het zou natuurlijk wel nuttig zijn als de Texelaars nu al zeiden of Texel zo'n „nationaal landschap" zou moeten wor den en wat dat dan zou moeten inhou den. Voorzieningen Naast de genoemde ontwikkelingen zijn er de voorzieningen. Dat zijn al die zaken die nodig (kunnen) zijn om een gebied leefbaar te maken of te houden. Scholen, winkels, dorpshuizen, zwem baden, sportvelden, bioscopen, bejaar denhuizen en nog veel meer vallen er onder. Ook hierover zal het streekplan het een en ander zeggen. De andere plannen Een streekplan maken voor een vol komen leeg gebied waarvoor nog hele maal geen plannen gelden zou een stuk makelijker zijn. Maar de Kop en Texel zijn niet leeg. Bovendien bestaan er voor stukken van het gebied al allerlei plannen. Erg belangrijk zijn de bestem mingsplannen (die bestonden nu een maal eerder dan de streekplannen) maar er zijn ook wegenplannen, leidingen plannen, enzovoorts. Texel heeft ook nog een ontwerp-basisrecreatieplan. Men kan niet zomaar aan die plannen voorbijgaan. Dat wil niet zeggen dat die plannen zonder meer moeten wor den overgenomen, maar er zal wel re kening mee gehouden moeten worden. Hoofdlijnen Tenslotte, een streekplan beschrijft hoofdlijnen. Dus niet: dit huisje mag wel en dat huisje mag niet. Wel of er hui zen zouden moeten worden gebouwd,' hoeveel ongeveer en in de buurt van welk dorp of welke stad. En of er daar voor meer wegen moeten komen, meer werkgelegenheid en hoe dat het beste kan. In een streekplan kunnen ook be-,' paalde gebieden worden aangewezen voor de uitbreiding van -het toerisme. Daarbij kan ook een voorkeur worden uitgesproken voor meer hotels, of meer bungalowparken, of meer kampeerter- reinen. Maar het blijft bij de hoofdlijnen van de ontwikkeling. (Meer gegevens vindt u in het boekje Texel bij de Kop, dat huis-aan-huis op Texel is verspreid. Gegevens over de voorbereidingen voor het Streekplan in de Kop kunt u vinden in de brochure „Met het hoofd bij de Noord-Kop" en in de discussienota over dit onderwerp. Beide zijn te verkrijgen bij het provin ciaal bestuur, Dreef 3 te Haarlem). P. Hünd Zaterdagavond om half twaalf werd de familie Van der Laan van de afgele gen hoeve „Zeeburg" nabij de Schorren opgeschrikt uit haar .rust doordat er op het raam gebonsd werd. Buiten stonden twee mannen en een jongen. Ze wilden weten waar ze waren. Toen de heer Van der Laan ze vertelden dat ze zich op Texel bevonden, schudden ze verbaasd het hoofd en deden hun verhaal. Zaterdagavond om half zes waren de heren, afkomstig uit Groningen en Pa- terswolde te Breezand scheeps gegaan in een speedboat, teneinde op het Wad een maaltje vis te verschalken, een be zigheid waarmee ze zich al vier jaren lang van tijd tot tijd ontspanning ver schaffen Om acht uur besloten ze de te rugreis te aanvaarden. Maar voor ze daarmee zover waren gekomen, kwam de zeedamp opzetten. Hoe ze ook speu rend rondzagen, er was geen kust meer te bekennen. Aangezien het weinig zin had om te blijven liggen waar men lag, werd besloten om maar gewoon door te varen. Ooit moest men toch ergens aan komen. Een lange tijd van onzeker zwal ken brak aan. De uren verstreken, en nóg was er geen land in zicht. Maar te gen elven ontwaarde een van de opva renden van het huikje een groot licht aan de einder. Uit het aan- en uitgaan leidde men af dat het een vuurtoren moest zijn. Maar welke? De heren be sloten op het licht af te gaan. Kort na dien doemde een dijk op. Toen was het leed spoedig geleden. Het bootje voer op de kunst aan en raakte spoedig vast. De opvarenden stapten uit en legden het laatste eindje te voet af. Tot hun op luchting bleek juist achter de dijk een hoeve te liggen, slecht zichtbaar in de zeer duistere nacht. De heer Van der Laan ontving de ver doolde vissers gastvrij. Hij zette ze een stevige borrel voor, en belde de politie van Den Oever, die onmiddellijk uit rukte om de te Breezand verblijvende echtgenotes op de hoogte te stellen van het wedervaren van hun mannen. De agenten troffen de gades wenend bijeen. Ze meenden reeds dat hun man nen door de golven waren verzwolgen, en dat ze nu verder als weduwen het leven door zouden moeten. Ze schrok ken dan ook verschrikkelijk toen de po litie versoheen. De agenten stelden ze haastig gerust. Getroost zochten zij hun bedden op. Het bootje werd zondag geborgen met een trekker van de heer Van der Laan, die ook de onfortuinlijke vissers naar de boot bracht. Of de vangst goed is geweest ver meldt het verhaal niet. De viswedstrijd die op zondag 27 mei zou worden gehouden wordt een dag vervroegd. Zaterdag 26 mei van vier tot zes uur zal nu worden gevist ter hoogte van de Protestantse kerk te Oudeschild. Op zondag 27 mei zal de wedstrijd op de Afsluitdijk worden gehouden. Vertrek om 7.15 uur, Witte Kruislaan 28. De deelnemers moeten zelf voor aas zorgen. Het moeten pieren zijn. Een duidelijk voorbeeld van het verschil tussen een streekplan en een bestem mingsplan. Op de tekening links een gedeelte van het streekplan voor Noord- Kennemerland De groot geblokte gedeelten zijn bestemd voor woonbebouwing, de klem-geblokte delen voor industrie, de rondjes betekenen agrarisch gebied en de kruisjes natuurbehoud. Hoe dat dan in een bestemmingsplan kan worden uitgewerkt, is op de rechter tekening te zien. Dit is een deel van het bestemmingsplan voor de uitbreiding van Oudorp en komt overeen met het gebied in het vierkant op de linker tekening. «Ti» apWAfc f, rz&r? w '-' Het Texelse hart staat volop in de belangstelling. Eind vorig jaar werden op initiatief van het Groene Kruis 1935 Texelaars boven de 40 onderzocht op hart- en vaatziekten. Het rapport daar over is kort geleden uitgekomen. Maar ook deze weck is er weer wat te doen. Donderdag zal de Nederlandse Hart stichting in samenwerking met het Me vrouw De Koning Hulpcomité een voor lichtingsavond houden in de kantine van de LTS te Den Burg. Op deze voorlichtingsavond zal Dr. E. Dekker, medisch direkteur van de Hart stichting een voordracht houden over hart- en vaatziekten. Ook zullen films worden vertoond en vragen worden be antwoord. Bovendien zal er een demon stratie worden gegeven me de korte tijd geleden aangeschafte hartdefibrillator. De heer H. Kloosterman van Wijck, hoofdpromotor van de stichting zal doelstellingen en aktiviteiten van de stichting toelichten. In het schrijven waarmee de hart stichting de avond aankondigt wijst zij op de onrustbarende toename van het aantal gevallen van hartinfarcten, angi na pectoris, hoge bloeddruk, hersen bloeding, vaatkramp en andere narig heden met hart en vaten. Wat nu pre* cies de oorzaken zijn van al deze afwij kingen is niet bekend, maar het staat al wel vast dat er een aantal factoren is, die sommige mensen een veel gro tere kans geven om een hartinfarct of een andere hart- of vaatziekte op te lo pen dan anderen. Het is aangetoond dat van de mensen bij wie deze factoren duidelijk aan te wijzen zijn (veel roken, veel en vet eten, weinig beweging ne men, veel spanning en zorgen) er 10 tot 20% een hartinfarct krijgt. Van de an deren valt vrijwel niemand ten slacht offer aan deze ziekte. De stichting zag nu graag dat ook op Texel belangstel ling komt voor bestrijding van wat zij in navolging van de kankerbestrijding en vele andere organisaties „volksvijand nummer één" noemt. Onderzoek Hoe het gesteld is met het Texelse hart in doorsnee blijkt uit het rapport van de Stichting Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch Hygiënisch Ge bied, dat op initiatief van het plaatse lijke Groene Kruis 1935 Texelaars van boven de 40 onderzocht op hart- en vaatziekten. Van de onderzochte personen waren er al 211 bekend bjj de huisarts wegens afwijkingen van of klachten over het hart-vaatstelsel. Het onderzoek leverde 293 nieuwe verwijzingen op. Daarvan kwam in 238 gevallen antwoord. 85 van deze werden in behandeling genomen, 92 onder controle gesteld. In 61 gevallen bleek er bij nader onderzoek te weinig aan de hand om er verder iets aan te doen. In alle gevallen werden de bevin dingen van het onderzoek aan de huis artsen doorgegeven. Er werden ^verschillende onderzoek methode gebruikt: door middel van formulieren met vragen, bloeddrukme ting, elektrocardiogrammen, röntgenfo to's en urineonderzoek werd gezocht naar mogelijke afwijkingen. Als er dui delijke afwijkingen werden geconsta teerd werden de onderzochten naar hun huisarts verwezen, die ze eventueel naar de specialist stuurde. Er werd rekening mee gehouden dat zeer kleine afwijkingen die op zichzelf geen aanleiding zouden zijn om een be paalde ziekte vast te stellen, samen met allerlei andere hele kleine afwijkingen wél een sterke aanwijzing kunnen vor men dat er iets mis is. Elektrocardiogram Het rapport wijst op de betrekkelijke waarde van op zichzelf staande medi sche gegevens. Zo geeft het bekende electrocardiogram (waarin het verloop van de hartslag als grafiek in beeld wordt gebracht) allerminst zekerheid over de goede of minder goede wer king van het hart. Dat heeft twee oor zaken. De eerste ligt in het onderzochte hart zelf. Het komt nogal eens voor dat een normaal gezond hart rare sprongen maakt, terwijl omgekeerd een hart kwaal soms een heel gewoon „ecg" op levert. De tweede oorzaak van deze on zekerheid ligt bij de onderzoeker zelf. Hij moet het ecg beoordelen, en daar mee gaat het (zij het in mindere mate) al net zo als met de beoordeling van op stellen door leraren Nederlands. De één ziet er heel wat meer in dan de ander, en laat dat duidelijk blijken in zijn waardering. Zo was het mogelijk dat nader onderzoek naar aanleiding van 20% van de „foute" ecg's niets oplever de. Een combinatie van ecg met andere methoden leverde, zoals gezegd, een veel grotere zekerheid op. Zeer eigenaardig was het resultaat van het onderzoek naar angina pectoris (vernauwing van de kransslagader). Als uit de antwoorden der uitgereikte vra genlijsten klachten naar voren kwamen die op deze ziekte zouden kunnen wij zen, legde de onderzoeksassistente de bewuste personen een aantal door de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) opgestelde vragen voor. Enkele tiental len personen beantwoordden deze vra gen zodanig dat zij volgens de normen van de WHO hoogstwaarschijnlijk of ze ker aan angina pectoris leden. Bij het na-onderzoek door de specialist bleek dit echter in slechts de helft van de ge vallen juist te zijn. „De reden hiervan is niet duidelijk", zegt het rapport. De opstellers van het rapport (met name Dr. J. D. Edens) vinden dat het onderzoek zeker zijn nut heeft gehad. Ongeveer 70% van de verwezen perso nen werd onder medisch toezicht ge plaatst In de meeste gevallen betrof het hoge bloeddruk. Dr. Edens is van mening dat het re gelmatig uitvoeren van deze onderzoe ken van belang kan zijn bij het voorko men van ernstige ziekten. Er worden afwijkingen gevonden die bij tijdige be handeling niet tot ernstige gevolgen hoeven te leiden. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat vrouwen veel vaker aan hart en vaatziekten lijden dan mannen.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5