Texelaars worden intensief bij streek-en structuurplan betrokken Sportuit wisseling met Terschelling was succes Timmers Bakkerij uitgebreid Inspraakprocedure begeleid door vormingscentra m „Starkenburgh" kreeg kunstverfraaiing Schietoefeningen Bel bij brand 2066 Jager klaagde vogelwaehter aan wegens meineed Juniorentoernooi S.V. verliep vlot Texel Bouwvergunningen ■r: mm xlai Het is de bedoeling dat naast de door de overheid aangezochte werkgroepen die het streek- en het structuurplan moeten voorbereiden, ook meer sponta ne groepen uit de bevolking bij 't plan nen maken zullen worden betrokken. De inspraakperiode zal worden bege leid door deskundigen van de volksho geschool Bergen en het vormingscen trum ,Dijk en Duin' ie Hoorn. Aan het denken over de organisatorische opzet van de inspraak zal ook het Provinciaal Opbouworgaan meedoen. Begin september zullen in Den Burg, De Koog, Den Hoorn, Oosterend, Oude schild en De Cocksdorp instructieavon den worden gehouden. Daar zullen dan de inspraakgroepen worden gevormd, die daarna eens in de twee weken zul len vergaderen. Geprobeerd zal worden in iedere plaats vier secties van de grond te krij gen, die zoveel mogelijk gelijk op zullen werken met de vier secties van de streek- en structuurcommissie. Deze secties zijn zoals wij eerder ook reeds meldden. 1 Wonen, bevolkingsontwik keling, maatschappelijke en educatieve voorzieningen; 2. Agrarische werkgele genheid; 3. Niet-agrarische werkgele genheid; 4. Recreatie, toerisme, verkeer en vervoer, milieu- en natuurbescher ming Om het werk van alle verschillende groepen te coördineren wordt gedacht aan de vorming van vier gemeentelijke themagroepen, die zullen bestaan uit vertegenwoordigers van de plaatselijke groepen. Zo zal het mogelijk zijn dat de streekcommissie voortdurend voeling noudt met de gemeentelijke themagroe pen, en deze themagroepen hun aldus verworven kennis en inzicht doorspelen naar de groepen in de dorpen (en omge keerd). Bekeken zal nog worden op wel ke wijze de seizoengasten in de in- Het aanzicht van het bejaardencen trum „Starkenburgh" aan de Thijsse- laan is aanmerkelijk verlevendigd door de plaatsing van een kunstverfraaiing op één van de gazons. Het beeldhouw werk, een schepping van mevrouw Bé Tholen van Velzen, stelt vliegende meeuwen voor. Het is een mozaiek-ach- samenstel van kleurig geglazuurde en grijze steen. Zaterdag werd het plastiek onthuld door de kunstenares zelf. Vervolgens sprak de burgemeester enkele woorden. Hij aanvaardde het kunstwerk gaarne. De heer Sprenger vertelde dat bij het geven van de opdracht twijfel had be staan over de vraag wat het beeld zou moeten voorstellen. Omdat het aan de Thijsselaan moest worden geplaatst, lidden in een wijk waar alle straatna- len aan grote vogelkenners zijn ge wijd., was het besluit gevallen dat het 'ogels moesten worden. Daarvan hoeft men geen spijt te hebben, zo zei de bur gmeester. Juist in de omgeving van een bejaardenhuis doet een voorstelling van 0f| vogels het goed. Vogels zijn voor men sen op jaren vaak trouwe, dagelijkse tietgezellen, of ze nu leven of „in het even gegrepen" zijn. Dat het beeld niet zomaar vogels voorstelt, maar vogels in de open lucht met uitgeslagen vleugel», ichtte de heer Sprenger speciaal van be- lekenis voor oudere mensen. De burgemeester droeg de sculptuur •ver aan de Stichting Bejaardenzorg )eze overdracht was er ook een aan bewoners van „Starkenburgh" zo zei de burgemeester. Hij sprak de hoop uit de vogels vliegende zouden worden .ehouden. Een ieder kan tevreden zijn net dit besluit van het kunstvoorzie- bngsfonds van de Stichting Cultureel Werk Texel. De heer M. Bakker, voorzitter van de •tichting Bejaardenzorg Texel, achtte iet een aanwinst voor de omgeving dat iet beeld op deze plaats is neergezet. Hij loopte dat de bewoners tot in lengte ,an dagen van de stenen meeuwen nochten genieten. Met de aanschaf van kunstwerk was ongeveer ƒ4.000,- ge moeid. spraakprocedure kunnen worden be trokken. Men wil de belangstelling van de zij de van de Texelaar», om wier toekomst het tenslotte allemaal begonnen is, zo veel mogelijk stimuleren door de verga deringen van de verschillende commis sies openbaar te laten zijn, door infor matiebulletins en door nauw overleg met de plaatselijke pers. De verschillende groepen zullen in tensief worden begeleid door de men sen van de beide vormingscentra. Zij zullen de informatieverstrekking behar tigen, evenals de uitwisseling van ver slagen en de publicaties van periodieke informatiebulletins. Krediet Reeds op 5 juni zal een voorbereiden de vergadering worden gehouden, waar in aan de Texelaars de gedachte proce dure zal worden uiteengezet, en waar geprobeerd zal worden langs democrati sche weg te komen tot de benoeming van contactpersonen voor de verschil lende dorpen. In totaal wordt gedacht aan vijftien tot twintig inspraakgroepen, waaraan in totaal een driehonderd Texelaars zou den moeten zitten. De kosten van het hele project zijn op ƒ30.000,begroot. Welk deel daarvan moet worden gedragen door de gemeen te en welk deel door de provincie is nog in bespreking. B. en W. menen dat de provincie meer moet bijdragen dan de gemeente, omdat de gemeente, als de provincie er niet bij betrokken wa», niet aan een dergelijk inspraakprocedure zou zijn begonnen. Daarom stellen W. en W. de raad voor om in de raadsvergadering van vanavond (dinsdag) voorlopig een krediet van maximaal ƒ10.000,ter be schikking te stellen. Op 25 mei zal één en ander nog nader worden besproken •met het provinciaal bestuur. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 4 tot en met 8 juni en van 25 tot en met 29 juni zul len, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur van bovengenoemd terrein schietoefe ningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Op 6, 7 en 8 juni gaat M.H. Limburg schieten in sector 045 - 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwezig. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. De sportuitwisseling met Terschel ling is een groot succes geworden. Be halve aan tal van sportieve ontmoetin gen, waarbij nu eens de Texelaars en dan weer de Tcrschellingers het sterk ste bleken, bewaren de deelnemers goe de herinneringen aan het gastvrij ont haal dat hen werd bereid door de sport lieden van het Friese Waddeneiland. Doordat de boot 2 uur te laat op Terschelling arriveerde werd de orga nisatie danig in de war gestuurd. Een groot aantal huismoeders moest de warme maaltijd opbergen, want na de late aankomst moest er door de diverse groepen direkt gesport worden. De aan boord meegevoerde pony's hebben zich voortreffelijk gedragen, zeker door de goede leiding van de heer P. Schoorl die' tijdens de uur durende overtocht de dieren geen seconde uit het oog ver loor. Het was prachtig weer en het schip lag vast op het water. Van de stoelen op het voordek werd gretig gebruik ge maakt. Iedereen wa§ aan het gissen hoe het zou zijn op het gastadres en of de dorpen ver uit elkaar zouden liggen. Bij de aankomst was de muziek niet meer aanwezig en het aantal afhalers was gering De bus stond klaar om de personen voor Midsland op de plaats van bestemming te brengen. De overi gen gingen naar het gymlokaal in West- Terschelling, waar onmiddellijk werd begonnen met volleybal van de meisje» van de scholengemeenschap De heer Roos had als leider de moeilijke taak, want een geoefend team van Terschel ling ging van start tegen een school team. Dat met gering verschil verloren werd kwam door het enorme enthou siasme van de jeugd. Precies zo ging het met de andere jeugdgroepen. Voor het volleybal herenteam van De Koog was er een zware opdracht. Zij kregen het beste team van Terschelling tegen over zich en verloren dan ook. De laat ste volleybalontmoeting betrof het ge legenheidsteam van bestuur gym en raadhuis. Na 2 sets was de stand gelijk 11. De 3e set moest de beslissing bren gen. Met volledige inzet werd er ge speeld en met 1513 werd de laatste set gewonnen. Texel had de eerste pun ten binnen. Mevrouw Bé Thoden van Vel sen bij haar schepping In Midsland was de judo van start gegaan en de ponyclub maakte een prachtige rit over een deel van het ei land, vooraf gegaan door de gastheren en -vrouwen. De demonstratie verliep vlekkeloos. Toen de judowedstrijden aan het einde waren bleek Texel 107 punten verzameld te hebben en Ter schelling 47. Een royale overwinning voor Texel. Het voetballen begon ook niet zo best. De junioren van De Koog moesten met 82 het onderspit delven tegen Quick uit Midsland. Tijdens de volleybalwedstrijden volg de nog een adembenemende demonstra tie van de turners en turnster» van Texel. Het aanwezige ipubliek gaf met luid applaus te kennen dat het zeer ge waardeerd werd. En vooral de oudsten lieten zien wat er op de lange mat mo gelijk is. In de avonduren werd er gebridged en geklaverjast. Het klaverjassen werd gewonnen door Terschelling en het bridgen was in eerste instantie voor Texel. Toen men ging natellen bleek Terschelling met minimaal verschil ge wonnen te hebben. In hotel Wijb was men gezellig bijeen. De volgende morgen viel een lichte motregen. Om 11 00 uur ging het jeugd voetbal van start. ZDH wist het tegen Quick lang op 22 te houden, maar vlak voor het einde kwam Quick toch nog op 32. De jeugd van De Cocksdorp deed het beter en won met 10. Tot slot werden nog 2 seniorenwed strijden gespeeld die om 1 uur van start gingen. ZDH 1 tegen Quick 1. Een spor tieve strijd die met 52 in het voordeel van ZDH eindigde. In West-Terschelling nam een team dat Oosterend 2 moest vervangen het op tegen TW. Het was al gauw 20 voor de gastheren en het zag er somber uit. Via Leen de Brave en Adrie Eelman kwam de stand in evenwicht. Dit bleef zo tot 10 minuten voor het einde toen Jaap Ruiter de bal uit een voorzet op het hoofd nam en de stand op 32 bracht. Even later werd er afgefloten en symbolisch het weekend op Ter schelling afgesloten. Er zijn veel contacten gelegd en af spraken gemaakt voor de return in mei 1974. De dank van deelnemres werd uit gedrukt door overhandiging van een door mevrouw Janssen voor dit doel gemaakt wandbord aan de heer ,F. C. Rob, organisator van het weekend. Hij en zijn hulpen hebben alles gedaan om het voor iedereen prettig te laten ver lopen en aan de stemming aan boord was te merken dat men daar volledig in geslaagd was. De heer M. P. Reuvers,die, zoal» wij in onze vorige editie vermeldden, on langs door de rechtbank te Alkmaar in hoger beroep is veroordeeld tot twee maal honderd gulden boete wegens overtreding van de jachtwet, heeft bij de officier van justitie te Alkmaar een aanklacht wegens meineed ingediend te gen de vogelwachter bij Staatsbosbeheer op wiens getuigenis hij is veroordeeld. De heer Reuvers stelt dat het getuige nis van deze vogel wachter op vele pun ten in strijd was met de waarheid, en dat deze er op uit is geweest hem te belasteren. De heer Reuvers zegt voor deze aanklacht meerdere getuigen te hebben. Ook is de heer Reuvers bij de Hoge Raad in cassatie gegaan tegen het von nis van de rechtbank. De organisatie van het jumorentour- nooi leverde veel moeilijkheden op. De Koog en De Cocksdorp lieten als gevolg van de sportuitwisseling -met Terschel ling verstek gaan, zodat een volkomen nieuw programma moest worden sa mengesteld. De jeugdcommissie van Texelse Boys kwam ook met problemen te zitten; er kwam van hun spelers zo veel afbericht, dat men slechts met drie elftallen kon komen in plaats van met 4. Het programma moest vrijdag avond hieran worden aangepast. Uitslagen Tex. Boy» Bl-Texel BI 11 Texel B2-Tex. Boys B2 12 Oosterend Cl-Texel Cl 01 Bergen Bl-Oosterend BI 01 Breez, Boys Bl-Tex. Boys B2 10 Breez. Boys Cl-Oosterend Cl 03 Texel Bl-Oosterend BI 11 Texel Cl-Breez. Boys Cl 40 Texel C2-Bergen Cl 00 Texel Cl-Bergen C2 30 Tex. Boys Cl-Bergen Cl 01 Oosterend B2-Breez. Boys BI 00 Breez. Boy» Cl-Bergen C2 10 Texel B2-Oosterend B2 22 Tex. Boys Cl-Texel C2 01 Tex. Boys BI-Bergen BI 20 Oosterend Cl-Bergen C2 21 Texel Bl-Bergen BI 11 Tex. Boys B2-Oosterend B2 01 Texel B2-Breez. Boys BI 00 Tex. Boys Bl-Oosterend BI 11 Er werd een halve competitie ge speeld in alle groepen. Alleen voor de groepen C en D werd een finale gespeeld; in de groepen A' en B besliste het meeste aantal punten, dat behaald was. Einduitslagen In groep A werd eerste Texelse Boys BI en tweede Oosterend BI, beide met 4 punten, maar het doelsaldo van Tex. Boys was beter. In groep B hadden Oo»terend B2 en Breezand Boys BI alebei 4 punten en precies hetzelfde saldo. Strafschoppen maakten uit, dat Oosterend eerste werd en Breezand Boys tweede. In de groepen C-D werd om de derde plaats gestreden tussen Texel C2 en Oosterend Cl. Oosterend bleef met 10 de meerdere en verwierf du» de derde prijs. Om de eerste en tweede prijs werd gespeeld tussen Texel Cl en Bergen Cl. Deze spannende strijd werd docr Texel gewonnen, eveneens met 10. Eerste dus Texel Cl, tweede Bergen Cl. B. en W. hebben aan de onderstaande personen en instellingen bouw vergunningen afgegeven: de heer P. Verberne te Spang voor de bouw van een stal aan de Span- gerweg W 26; de heer J. A. Comman deur te Den Hoorn voor de verandering van de woning Kogerstraat 17 te Den Burg; de heer B. Stannek te Bochum voor de uitbreiding van een zomerhuis te Eierland, „Slufterhoek"; de heer B. Canzler te Mülheim voor de verbou wing en uitbreiding van een zomerhuis te Eierland; de heer H. P. Riegel te Gelsenkirchen voor de bouw van een zomerhuis te Eierland „Slufterhoek"; de heer A. Dekker te Den Burg voor de bouw van een zomerwoning aan de Pontweg te Den Burg; de heer J. Slag ter te Groningen voor de bouw van een zomerhuis te Eierland, „Slufterduin"; Vakantiefonds voor beambten der Ko ninklijke Verkade Fabrieken N.V. te Zaandam voor de bouw van een tent huis op camping Loodsmansduin te Den Hoorn; de heer C. G. van Es te Den Burg voor de uitbreiding van een zo merhuis aan de Bosrandweg te De Koog; de heer J. Vonk te Nieuw-Loos- drecht voor de uitbreiding van een zo merhuis aan de Pelikaanweg te De Koog met een bergruimte; de heer J. Zoetelief te Oudeschild voor de veran dering van een bijkeuken aan de De Ruyterstraat 58 te Oudeschild; de heer S. v. d. Vis te Oosterend voor de bouw van een berging aan de Mulderstraat 35 te Oosterend; de heer M. Reuvers te Den Burg voor de verandering en uit breiding van zijn woning aan de Duin weg te Den Burg; de heer C. de Ridder te Oudeschild voor de uitbreiding van een berging aan de De Ruyterstraat 52 te Oudeschild; de heer C. G. van Es te Den Burg voor de uitbreiding van zijn woning aan de Beatrixlaan 112 te Den Burg; de heer J. C. Bakker, Prins Hen drikpolder voor de uitbreiding van een veestal aan de Amaliaweg; de N.V. T.E.M. te Den Burg voor de plaatsing van een dakkapel aan de Thijsselaan 21 te Den Burg; Rijkswaterstaat te Den Burg voor de bouw van een magazijn ten oosten van de werkhaven te Oude schild; de heer A. Mant je te Den Burg voor de verandering van zijn winkelpui aan de Hogerstraat 6 te Den Burg; de heer K. C. Geus te Den Burg voor de verandering van zijn gevel aan het Schilderend 54 te Den Burg; de heer H. Oosterhof te Den Burg voor de veran dering van zijn winkel aan de Molen straat 2 te Den Burg; de N.V. T.E.M. te Den Burg voor de bouw van een trafo aan de Nieuwe Werkhaven te Oude schild; de heer C. Veld te De Waal voor de verbouwing en uitbreiding van zijn woning aan het Hogereind 23 te De Waal; de heer M. Boon te Oudeschild voor de bouw van een woning aan de Bernhardlaan te Den Burg; de heer W. van Duin te Den Hoorn voor de bouw van een woonhuis aan de Naalrand te Den Hoorn. v.V-r.|-r^ ondernemers -aktiviteiten Hoewel voorbijgangers en de klanten in de winkel er weinig van hebben ge merkt, heeft Timmers Bakkerij aan de Hogerstraat in de afgelopen maanden een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Door de tussen de Tearoom en winkel gelegen steeg te overdekken en vri]\vel alle nog beschikbare ruimte achter beide panden te bebouwen is de productie ruimte verdubbeld: een ruimtewinst van 130 m2. Tegelijk werd een deel van de apparatuur, waaronder de oven ver nieuwd. Tussen Hogerstraat en Vogelen zang (vanwaar de grondstoffen nu wor den aangevoerd) strekt zich nu een aaneengesloten gebouw uit. Het nadeel van het hoogteverschil tussen beide straten (1.40 m.) wordt op gevangen door een lift. Door de berg- en inpakruimte naar de nieuwbouw te verschuiven is een veel doelmatiger in deling verkregen. De nieuwe apparatuur die is geplaatst, omvat een afweegma- chine, opbolmachine, automatische rijs- kast, opmaakmaohine en een „Matador" hetelucht circulatieoven die per drie kwartier 300 broden kan bakken en spe ciaal geschikt i» voor het bakken van luxe (vloer)broodjes waarnaar toene mende vraag bestaat. Door deze mecha nische hulpmiddelen behoeft bij verder toenemende produktie het personeel niet te worden uitgebreid. Met de appa ratuur heeft men zich snel vertrouwd .gemaakt. De keuring van „Wagemngen" waaraan de „echte Bakkers" hun pro- dukten moeten onderwerpen gaf een bijzonder goede uitslag. Veel verder kan imen met het automatiseren van het broodbakken niet gaan Brood is een le- De heer C. Timmer bij de nieuwe Matador hetelucht-circulatie-oven. Op de achter grond de afweegmachine, opbolmachine, rijskast en andere apparatuur, die ieder die interesse heeft woensdag en donder dag in werking kan zien. vend produkt dat hand en oog van de vakman nooit geheel zal kunnen missen. Bij Timmer wordt tot 10 uur 's mor gens vers brood geproduceerd. De filia len worden alle drie tot vier keer be voorraad. Het is te verwachten dat Tim mer in de naa»te toekomst continu vers brood gaat bakken. In ieder geval zal het aantal broodsoorten nog verder worden uitgebreid. Timmers Bakkerij ontstond toen de heer J. Timmer in 1947 het bedrijf van wijlen D. Koom, Hogerstraat 5, over nam. In 1954 verhuisde men naar Ho gerstraat 2 dat in 1960 belangrijk werd vergroot. In 1966 werd de zaak van Sohulte aan de Weverstraat overgeno men en twee jaar later verbouwd. In 1969 werd de tearoom gevestigd in 't ge bouw aan de Hogerstraat dat al in 1967 was gekocht en tevens werd bouwgrond gekocht in De Koog waar in 1970 een tearoom met winkel werd neergezet. In 1971 werd de zaak van Grootjen te Ou deschild overgenomen. Bij Timmer wer ken thans 18 personen, een aantal dat in de zomer oploopt tot 50. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van de nieuwbouw houdt Timmer woensdag en donderdag open huis: van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 16.00 uur. Ieder die dat wil kan dan de bak kerij in vol bedrijf zien.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7