Bejaardenwoningen in buitendorpen in gebruik m Bill SqImr u Precies twee jaar na opening van „Starkenburgh' Maar Stichting Bejaardenzorg gaat niet op iauweren rusten - ÊfïS-iaaisi" mn 00^ MM, 'f0000^ Jongerendienst in Den Burg S.V. De Cocksdorp ZDII won prijzen bij veteranentoemooi Derde blad Texelse Courant, vrijdag 1 juni 1973 e naam ,,ue ree die is gegeven aan de 14 woningen aan de De Hout- De zeventig bejaardenwoningen die de Stichting Bejaardenzorg Texel in vijf buitendorpen heeft laten bouwen zijn gereed en bewoond. Dinsdag is aan dit heugelijke feit feestelijke aandacht be sleed. Voor de huurders van de wonin gen is dat niet ongemerkt voorbij ge gaan want ze hebben allemaal een bloemetje gekregen. Het bestuur van de Stichting heeft al- reden om voldaan te zijn. In korte tijd een prachtig plan tot uitvoering ge bracht waarmee in een zeer duidelijke behoefte is voorzien. De totale kosten hebben 2,75 miljoen bedragen. De stichtingskosten per woning konden juist onder het maximum blijven waar door de grootst mogelijke rijkspremic werd verkregen hetgeen resulteerde in ;een betaalbare huur. In tegenstelling tot de eerder in ge- )ruik genomen woningen van „Starken burgh" te Den Burg, werd voor het ontwerpen van de 70 woningen in de luitendorpen een Texelse architect ge il: C. R. Alkema uit De Koog. Men weft geen stedebouw- of welstandsdes- kundige te zijn om te kunnen constate ren dat Alkema erin is geslaagd voor tik dorp een fraai complex te ontwer pen, harmoniërend met de omgeving en aangepast aan de geboden grondsituatie. Hearings Toen in 1969 werd besloten in de bui endorpen bejaardenwoningen te gaan louwen diende eerst de behoefte te worden gepeild. Op zeer eigentijdse wij- re gebeurde dit door het organiseren '«n hoorzittingen. In het boekwerkje t de Stichting Bejaardenzorg in be- *rkte oplaag heeft uitgegeven ter ge- egenheid van het bereiken van de e mijlpaal wordt er melding van maakt dat bij deze hearings soms reemde ervaringen werden opgedaan, to kwam Oosterend met een lijst van iet minder dat 63 gegadigden maar uit eindelijk bleven daar in eerste instantie laar negen van over. Van de 23 gega- ügden van Den Hoorn werden er pre- '8 16 bewoners. Na het peilen van de «hoefte waarbij ook de terreingrootte ogenschouw moest worden genomen ferd besloten de 70 woningen als volgt ver de dorpen te verdelen: De Cocks- top 12; De Koog 12; Oudeschild 14; kn Hoorn 16 en Oosterend 16. Het be ur van de Stichting is niet alleen te- Teden over het werk van de architect, ft is ook vol lof over de medewerking de gemeente, direktie volkshuisves- en bouwnijverheid alsmede over ft kwaliteitswerk dat aannemer Fa. H. öalder en Zonen uit De Cocksdorp le erde. Liften Helemaal zonder problemen zijn de wrbereidingen niet verlopen. Zo zul- jD onze lezers zich herinneren dat nog- vat oppositie ontstond tegen het feit at de woningen overal in twee bouw en zouden borden uitgevoerd. Het diecomité Eierland en de Gemeen- »ap Eierland zagen het als een em- *8 bezwaar dat een deel der bewoners "P moeten trappenlopen, ondanks het 'i dat de helft van de gegadigden lie- op een tweede dan op een eerste twlaag wilde wonen. Zelfs werd nog alternatief plan van een andere ar- Jkct ingediend dat voorzag in één- «Ss'oouv. Tenslotte werden de bezwa- t mgetrokken en werd ook in De ^orp volgens het plan Alkema ge- ^'d nadat het bestuur had besloten a''e complexen liftschachten te laten -brengen. Of daar ook werkelijk lif- Jjn zullen komen staat nog niet vast. jtiat het Rijk van mening is dat een 1 bij tweelaagsbouw overbodige luxe "0 van die kant niet op financiële ?Jn worden gerekend. Maar wie weet ,3it iemand nog eens op het idee om De 16 woningen bij de hoek Mulderstraat/ Botterstraat te Oosterend hebben geen naam. Het wachten is nog op suggesties van de dorpscommissie. voor dit doel een legaat beschikbaar te stellen. Verleden De Stichting Bejaardenzorg Texel heeft een interessante voorgeschiedenis. Al heel lang geleden werd iets gedaan aan het verschaffen van huisvesting aan ouderen en economisch zwakken. Op de lijst van instellingen van weldadigheid die door de gemeente volgens wettelijk voorschrift moet worden bijgehouden, kwamen sedert jaar en dag negen zg. familiehuisjes en armenkamers voor die te boek stonden als zg. gemengde in stellingen, wat betekent dat het bestuur geregeld wordt door particulieren en de burgerlijke overheid gezamenlijk. Deze instellingen waren: De Vooghtlanden; armenkamers van het kerkhof (of Nieuwstraat) aan Den Burg; armenka mers van de Molenstraat; armenkamers van de Waalderstraat; armenkamers van de Warmoesstraat; armenkamers aan Den Hoorn; armenkamers aan De Koog; familiehuisjes in de Waalderstraat te Notaris en getuijgen, claerlijk bleek en men anders niet en konde bemer ken, dewelke overdenkende de bros- hijt van 's menschen leven, dat als ©en schaduwe seer haest vergaet, en datter niet seekerder en is als de doot en niet onseekerder dan den tijd en wijze van dien De statuten van de stichting bejaar denzorg Texel beginen heel wat zakelij ker! Moeilijk Vooral na de tweede wereldoorlog werd het functioneren van de oude in stellingen steeds moeilijker. Vele huis jes werden oud en bouwvallig en men beschikte niet over de middelen om hierin verbetering te brengen. De bete kenis van de huisjes was door de geld ontwaarding toch al sterk verminderd. Bovendien ging steeds meer de gedachte leven dat op een andere, meer mens waardige manier voor de economisch zwakkeren moest worden gezorgd. Het was een der verdiensten van wij len burgemeester De Koning in te zien dat voor de negen instellingen samen wel een werkterrein zou blijven. Een eerste bespreking waarbij de moeilijk heden en mogelijkheden samen onder ogen werden gezien, werd gehouden op 8 november 1957. Het samenwerkings plan kwam niet direkt van de grond. Er werd een inventarisatie van het woning- bezit opgesteld en een jaar later werd een volgende bijeenkomst gehouden. Al bij de eerste bijeenkomst was voorzich tig geopperd dat dank zij de samenwer king wellicht aan het bouwen van nieu we bejaardenwoningen zou kunnen worden gedacht. Onder voorzitterschhap van wijlen de heer J. Keijser met als secretaris de heer G. Pansier beraadslaagden de be sturen gezamenlijk verder. Er werden talloze problemen opgelost. De secreta ris ontwierp de statuten voor een nieu we stichting. Op 26 april 1961 viel het besluit de oude instellingen op te hef fen en alle bezittingen in te brengen in manstraat te Oudeschild werd destijds als suggestie ingediend voor de woningen te Den Burg Het stichtingsbestuur vond deze naam echter meer geschikt voor de woningen in het aan de Texelse rede liggende Oudeschild. Den Burg en familiehuisjes in de We verstraat te Den Burg. Het bestuur van deze instellingen werd benoemd door B. en W. Voor zover valt na te gaan da teerde de oudste van deze instellingen van 1473. Van het oorspronkelijke doel was in veel gevallen weinig overgeble ven. Dit doel was het verlenen van hulp, meestal in de vorm van gratis wonen met soms daarboven nog een periodieke uitkering, aan bloedverwanten van de stichter of andere Texelse ingezetenen die in financiële moeilijkheden verkeer den. Heijlige Geest Van vier van deze oude instellingen zijn de statuten nog aanwezig. Deze zijn een historisch waardevol goed op zich zelf, alleen al door de stijl waarin ze zijn geschreven. Zo worden de armenka mers van de Molenstraat genoemd „De Heijlige Geest Kamers aan Den Burg op Texel in de Molenstraat" en luidt de aanhef: „in den Eere Godes en zijne Ge- benedider Moeder Maria ende tot loof- nysse der Heiligen Drievoudigheid Het testament waarbij de instelling Vooghtlanden werd gesticht begint als volgt: ,,/n den iare van der geboorte ons Heere en Salighmakers Jesu Christy, Duijeent zes Hondert twee en tach- tigh, op den tienden November nieu we stijl, de klok omtrent zes uyren naar de middagh, is gecomen en ge compareerd in eijgende parsone voor mij, Jan Toorn Heer, Openbare Nota ris bij den Hove van Holland, gead mitteerd ter burgh in de eiland Texel, de overoudt burgmr Cornelis Maerts Vooght, woonachtig op Sevenhuijsen in de banne van Oosterendt, mij, No taris, zeer wel gekent, redelijk ge- sont sijnde van ligchame gaende en staende, zijn verstand, reden ende memorije seer wel en volcomen ge- bruijekende, soo 't selve voor ons, Het terrein aan het Wintergroen, waarop de 12 bejaardenwoningen te De Koog zijn gebouwd heette ,,'t Skutjesland"omdat het vee er werd geschut De naam van het complex is daarvan afgeleid: ,,de Schutteboe". een nieuwe sbichting die na lenig heen en weer gepraat de zakelijke naam Stchting Bejaardenzorg Texel kreeg. De gemeenteraad ging met deze fusie ook akkoord evenals G.S. Als doelstelling stond in de statuten vermeld: Het stich ten en instandhouden en exploiteren van bejaardenwoningen. Bepaald is ver der dat er een algemeen bestuur moest zijn van 11 tot 17 leden en een dagelijks bestuur van vijf personen. Het algemeen bestuur, waarvan de leden door B. en W. worden benoemd, moet zoveel moge lijk representatief zijn voor de verschil lende geestelijke stromingen van de Texelse bevolking. Bij de oprichtingsakte werdt de in breng van de comparanten vastgesteld op ruim 26 ha grond tegen een geschat te waarde van ƒ57.300,en 19 huisjes met een taxatiewaarde van ƒ62.700, terwijl aan geld of geldswaardige papie ren ƒ48.200,aanwezig is. Eerste daad De eerste bestuursdaad, zo vermeldt '■■Aft het eerdergenoemde boekwerkje be stond uit het geven van opdracht voor het maken van portalen eQ toiletten in de drie woningen in de Warmoesstraat kosten ƒ3.853,Een hele uitgaaf! Gelukkig kwam datzelfde jaar een bod van de gemeente Texel op een perceel grond aan de Waalderstraat: ƒ5.610, voor 5.610 m2. Daarop werd enkele maanden later ingegaan. Van somige huizen werd wat huur ontvangen: van een woning aan de We verstraat ƒ3,50 en van de drie panden in de Warmoesstraat ƒ2,50 per week in clusief kosten van waterleiding. In 1964 trad nog een tiende instelling tot de stichting toe: het familiehuisje Diek 14 te Den Hoorn. Het besluit werd genomen nieuwe be jaardenwoningen te gaan bouwen en te- gelegener tijd de oude woninkjes af te stoten. In 1964 werden twee huisjes te genover de N.H. kerk te Den Hoorn voor ƒ7.500,verkocht. Op 1 januari 1965 trad de bijstandwet in werking en dat betekende dat alleen de gemeentelijke overheid nog finan ciële bijstand mocht verlenen. Vrij wo nen, aangeboden door particuliere in stellingen, kon dus niet meer. Daarom besloot het bestuur voor alle woningen huur te vragen, variërend van ƒ5,tot ƒ15,per week. Daarbij deed zich het merkwaardige geval voor dat twee be woners die bijstand ontvingen en de huur dus via de Sociale Dienst volledig vergoed kregen, tegen deze huurvast stelling bezwaar maakten bij de huur adviescommissie. Omdat deze commissie moest uitgaan van de normen op 10 mei 1940 werd de huur beduidend ver laagd. Bijv. voor de Molenstraat van ƒ12,tot ƒ4,35 per week. Starkenburgh In 1967 begonn ende voorbereidingen tot nieuwbouw. Aan de Thijsselaan te Den Burg zouden 15 a 16 woningen moeten komen. Op het aangeboden ter rein konder echter wel 32 woningen staan. Architectenbureau Ir. van Harre- veld en van Waardcnberg uit Haarlem achtte door een andere indeling een nog ambitieuzer plan mogelijk: 36 bejaar- denwoningen, 6 eenpersoons flats, re creatiezaal en beheerderswoning. Dit plan werd door de firma Drijver uitge voerd en op 25 mei 1971 kon Starken burgh in gebruik worden genomen. De ingebruikneming van de woningen in de buitendorpen viel louter toevallig twee jaar later op precies dezelfde datum. In het bestuur van de stichting heb ben zitting de heren B. Bakker, M. Bak ker, W. H. Bakker, M. J. Kikkert, D. van Wilsum, C. Bakker, Joh. Bakker, P. W. Koning, H. Kuip en Th. J. Witte. De heren Koning en Kikkert zijn afge treden. Verder was het aantal bestuurs leden gedaald tot tien, dus beneden het minimum. B. en W. hebben in de drie vacatures benoemd: mevrouw W. M. Trap-Druif uit Oosterend, de heer J. D. Koning uit Oudeschild en de heer A. Maasdam uit Den Burg. De twaalf bejaardenwoningen bij de Klimpstraat te De Cocksdorp dragen de naam „De Poolster" ten teken dat het hier gaat om het noorden van het eiland. /i «iVvfUMrn ijft Vroeger heette de polder De Naai bij Den Hoorn Den Andel Deze naam is nu gegeven aan het 16 woningen tellende bejaardenwoningencomplex op de hoek Naalrand/Kuilderweg. Bij de eerstvolgende vacature zal een aanbeveling worden opgemaakt waarop de namen voorkom envan twee ingeze tenen van De Cocksdorp en/of Eierland. Hierdoor zullen alle dorpen waar be jaardenwoningen staan in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Niet op de lauweren Er is nu een belangrijke fase in de geschiedenis van de stichting afgesloten maar het bestuur is niet voornemens op de lauweren te gaan rusten. De taak is daarbij beslist niet voor eens en altijd bepaald tot het exploiteren van de be staande woningen. „Er is en er blijft op dit terrein veel te doen. In de eerste plaats kan worden nagegaan of er be hoefte bestaat aan nog meer woningen. Verder zou op Texel behoefte kunnen bestaan aan verzorgingsflats, een fase tussen bejaardenwoningen en bejaar denhuis". De stichting wil ook in breder ver band aktief betrokken blijven bij de be jaardenzorg. Dat is al gebleken uit de bemoeiingen met het verpleeghuis en de deelname in het Bejaardenberaad. Men zal blijven streven naar de bevordering van de zorg voor de bejaarden. „Niet door hen te behandelen zoals helaas ook gebeurt, als een aparte klasse in onze samenleving maar door te zorgen dat zij zolang mogelijk zelfstandig kunnen wo nen en leven. Ondanks het prachtige werk van de Texelse bejaardenoorden is dat toch de wens van een ieder; onaf hankelijk zijn zolang dit maar enigszins mogelijk is. Goede woningen en deskun dige hulp op elk gebied zijn daarbij een vereiste. Het is de taak van de Stichting Bejaardenzorg Texel het met andere or ganisaties mogelijk te maken aan die gerechtvaardigde verlangens van de Texelse bejaarde te voldoen". A.s. zaterdag 9 juni cm 19.30 uur ver zorgt het Jozef Jongerenkoor uit Hilver sum, samen met hun combo en tekst groep een jongerendienst in de Joannes de Doperkerk, Molenstraat, Den Burg. Het thema van de dienst is „Uw zonen en dochters zullen profeteren". Willen de voetballende S.V.C.-leden, die met het zomeravondvoetbal mee doen, dit even laten weten aan de secre taris, dit in verband met het niet ver zekerd zijn tijdens de wedstrijden. J.W.B. De ZDH-veteranen hebben zondag deelgenomen aan het jaarlijks door de afdeling Noordholland van de KNVB georganiseerde veteranentournooi in Heiloo. Ingedeeld in een groep met Blokker en Koedijk wisten ze de le prijs, de zg. „veteranenspeldjes", te be halen, door beide wedstrijden te win nen met resp. 20 en 21. De wed strijden werden gehouden onder prach tige weersomstandigheden, terwijl de organisatie uitstekend was. Dit alles maakte er een zeer geslaagde dag van. Hierbij vielen enkele zeer goede reddin gen op van keeper De Bruin. Verder deed De Wit zijn faam van topscorer eer aan door 3 van de 4 doelpunten te scoren. Opvallend was ook dat Piet van Leeuwen en Bertus Heerschap hun te genstanders in eendrachtige samenwer king uitschakelden.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9