Inspraakprocedure Topprestatie van mannenkoor op zangfestival in Leek groen-zwart Den Burg krijgt ABN-kantoor Algemene Bank Nederland Meeste punten van alle deelnemers Geslaagd Wijziging handelsregister „Advendo" haalde eerste prijs op zangeoncours Z.D1I. hield clubkampioensehappen Op 16 juni weer „Hondje om Texel" Zevende dags adventisti verkopen boeken op Tex Lammerenmarkt Achthonderd wandelaars in avondvierdaagse AVO-kollekte bracht ƒ1.669,27 op Geen krant na Pinksteren Schade bij aanrijdng VERVOLG VAN PAG. „Loodsmansduin" geluidsinstallatie S.V. Texel leende uit aa zwembad Het Texels Christelijk Mannenkoor heeft een uitstekende prestatie geleverd door op het zaterdag te Leek (Gr.) ge houden 58e Chr. Zangfestival van alle deelnemende koren het hoogste punten- aantal in de wacht te slepen. Het koor kreeg de daaraan verbonden wisselbe ker. Het was voor het eerst dat het bijna vier jaar bestaande mannenkoor aan een dergelijk festival deelnam. „We hebben wel altijd veel succes, maar we wilden ook wel eens zingen voor een kritische jury", aldus het motief van voorzitter Th. Medema. Met ongeveer vijftig leden werd aan het festival meegedaan (in de openlucht op het landgoed „Nienoord"). Onder leiding van de heer A. Kuik werd als vrij numer uitgevoerd een drietal delen uit Deutsche Messe" van Schu bert en als verplicht nummer „Bruiloft te Kanaa" van Herman de Wolff. Zo goed ging het dat de jury, bestaande uit de heren H Pijlman, Niemeijer en H. de Wolff (de laatste toevallig de schrij ver van het verplichte nummer) uitslui tend achten en negens toekende Het vrije nummer verwierf zelfs uitsluitend negens voor zuiverheid, rythmiek, uit spraak, klankgehalte, samenspel, voor dracht en opvatting. Dat voordracht en opvatting zo hoog werden gewaardeerd houdt een compliment in voor de heer Kuik. Kritiekloos was de jury uiteraard niet want een volmaakte prestatie is nog nooit verricht. Belangrijkste aanmer king was dat de eerste tenoren zich wat krachtiger moeten laten horen ten op zichte van de overige stemmen. Verder vermeldden de juryrapporten vrijwel uitsluitend lof. Trots Dat de leden van het koor bijzonder DEN HOORN Aan de Rijks Mid- delbare Tuinbouwschool te Lisse, slaag de Arie Lap voor het diploma A-oplei ding. trots zijn is begrijpelijk. De heer Mede- ma: „We hadden wel gerekend op een eerste prijs maar dat we van de veertig deelnemende koren als de allerbeste uit de bus zouden komen hadden we nooit durven hopen". Ook bij het onlangs te Haarlem ge houden concert van de gezamenlijke mannenkoren van het gewest Noordhol land had het Texelse koor veel succes. Blijkens een recensie in het Haarlems Dagblad trokken de Texelaars ook bij die gelegenheid de meeste aandacht. Het gaat dus goed met het 57 leden tellende koor. Er kunnen overigens nog wel wat mannen bij. In alle partijen is versterking gewenst maar vooral teno ren worden met open armen ontvangen. Wie mee wil zingen is welkom op de re petities die elke zondag van kwart voor twaalf tot één uur in Oosterend worden gehouden. Golfbaan Den Hoorn, Brink 7, De Koog (exploitatie midgetgolfbaan etc.). Uitgetreden als eigenaar F. G. van Hin- tum. Het bedrijf wordt voortgezet als vennootschap onder firma (beperkende bepalingen), onder dezelfde naam. Ven noten: F. G. en W. F. van Hintum. Zaterdag heeft het koor van de zang vereniging „Advendo" te De Koog een voortreffelijk resultaat behaald op het zangconcours dat te Andijk werd gehou den onder auspiciën van de Bond van Zangkoren in Noordholland. Het koor, dat voor de eerste keer in de Ere-afde- ling optrad, behaalde meteen 241 pun ten, genoeg voor een eerste prijs. Onder leiding van de heer Jac. Hooy voerden de 26 koorleden het vrije nummer „fein und gnadig" uit Haydn's Jahres- zeiten en het verplichte nummer „Er trug unsere Krankheit" van Melchior Franck uit. De jury bestond uit de heren Jac. Kort uit Krommenie en J. Bonda uit Hilversum. In het gymnastieklokaal hield zater dag de S.V. Z.D.H. haar jaarlijkse gym nastiek clubkampioenschappen voor de meisjesafdelingen, onder leiding van de heer H. Brusselaar. De jury, bestaande uit de dames R. Kikkert, E. Heerschap, A. v. d. Hoek en H. Bruijn, stond voor de moeilijke taak om de medailles te verdelen. De spanning bleef er tot het laatst in. Enkelen eindigden met het zelfde aantal punten. Bij de meisjes van 6-9 jaar: 1. Wil- leke Duiven; 2. Caroline Lap en Els Dij ker (gedeelde 2e plaats); 3. Trudy Bak ker. 10-13 jaar: 1. Sjoukje de Boer; 2. Anelies Boon; 3. Karin Parlevliet en Anja Kalis (gedeelde derde plaats). Bij de selectiegroep deelden Irma Bak ker en Marjette Drijver met een gelijk aantal punten de eerste plaats. De zil veren plak was voor Anita Lap en de derde plaats, brons, was voor Annette Duiven, terwijl ieder meisje een diplo ma kreeg uitgereikt met vermelding van het aantal punten. Op zaterdag 16 juni organiseèrt de wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" weer het jaarlijkse rondje om Texel. In grote lijnen zal het net zo ver lopen als vorig jaar. Alleen in de her innering is verandering gekomen. Er zal voortaan elk jaar dezelfde medaille worden uitgereikt. Voor deelnemers die meerdere jaren deelnemen zullen cijfer- herinneringen worden uitgereikt, zoals gebruikelijk met de avondvierdaagse. Voor degenen, die al vaker meegelopen hebben, bestaat de mogelijkheid om dit jaar 2 of 3 herinneringen extra te krij gen a 0,50, om zo toch de hele serie compleet te hebben. Voor inlichtingen en voorinschrijving kan men terecht bij H. L. Ploeger, Bea- trixlaan 66, Den Burg of C. A de Grave, Westermient B 157 b, Den Burg, tele foon i(02220) 3552, postgiro 477087. Het inschrijfgeld bedraagt voor deze lange afstandstocht ƒ5,Leden van N.H.W.B. of aangesloten bonden krijgen ƒ0,50 korting. De voorinschrijving sluit 9 juni. Bij inschrijven aan de start be taalt men ƒ1,meer. De verdere bepalingen zijn nog on veranderd, zoals minimum leeftijd 16 Deze en de volgende week zullen leden van de secte van de Zevende Dj Adventisten op Texel colporteren u gezondheidslectuur, geestelijke-, kin^ en kleurboeken. Twee van hen zijn denten, die met deze colportage h| studiegeld hopen te vèrdienen. Op de gisteren gehouden lammen markt werden 500 lammeren aa^ voerd. De prijzen liepen uiteen ƒ160,tot ƒ182,50. De markt was xendig. jaar, maximum leeftijd 50 jaar. 3J moet een medisch bewijs van goedfa ring hebben, dat niet ouder dan 2 is. Het minimum tempo is 5 km peri maximaal iVz km per uur. De start tussen 6.30 en 7.00 uur in het wach! kaal van de TESO in 't Havenrestaurj aan 't Horntje. Er is al vrij veel bek stelling van de overkant. - - - Texel staat aan de vooravond van een groots opgezette inspraak. Als alles naar de wens van he Gemeentebestuur, de Provincie en enkele vormingscentra ver loopt, zullen in de komende maanden grote aantallen Texelaars in allerlei offi ciële en officieuze groepen de mogelijk heden en onmogelijkheden, de wenselijk heden en onwenselijkheden in Texels toekomst bestuderen. Begin volgend jaar zullen er dan vele deelrapporten op tafel liggen, waarin de visies van al die In sprekers zijn neergelegd. Er zal een po ging gedaan worden die in een grote ge meenschappelijke vergadering te coördi neren, en dan gaat de hele papierwinkel naar de Provinciale Planologische Dienst en het raadgevend ingenieursbureau Ha- jema te Assen. Deze instellingen zullen dan proberen om uit de massa gegevens (waartoe ook nog het bestaande ont- werp-bestemmingsplan voor het buiten gebied, het recreatiebasisplan etc. beho ren) een goed 'afgewogen ontwerp streek- resp. ontwerp-structuurplan samen te stellen. Als die klaar zijn worden ze voor gelegd aan Provinciale Staten en de Ge meenteraad. Over de gang van zaken bij deze pro cedure en over de betekenis van de nieuw te maken plannen voor het toekom stig gezicht van Texel zijn onze lezers vol doende Ingelicht door de serie artikelen van de hand van de heer P Hund, voor lichtingsambtenaar bij de Provincie Het belangrijkste daarbij is wel, dat aan de hand van en in overeenstemming met het streek- en het structuurplan nieuwe be stemmingsplannen zullen worden gemaakt en oude'(mogelijk zeer ingrijpend) gewij zigd. Met name het Ontwerp-Bestem- mingsplan Buitengebied (1971) schijnt op losse schroeven te staan (dit ontlenen wij niet aan de heer Hünd). Dat moet ook wel, want het zou weinig zin hebben een streek- en structuurplan te maken als de bestemmingsplannen al vast stonden. Tenslotte is het de functie van de meer globale plannen om een leidraad te zijn voor de plannen waarin de ruimtelijke or dening in détails wordt geregeld. INVLOED In hoeverre zal nu de stem van de be volking doorklinken in het uiteindelijk resultaat7 Daarover schijnen de meningen bij de provincie enigermate uiteen te lopen. .Texel moet kiezen", roept één van Hünds koppen. ,,Het resultaat van de in spraak is, mét de al bestaande rapporten etc., één van de gegevens waarop wij uiteindelijk het ontwerp-streekplan zullen baseren", zegt, met heel wat meer slagen om de arm, de heer Mulder, hoofd van de afdeling streekplannen van de PPD, bij monde van dezelfde heer Hünd. Met andere woorden: Texel kiest niet, Texel adviseert. Toch Is het waarschijnlijk dat de inspraak van grote invloed zal zijn op de inhoud van de uiteindelijke ontwerp plannen, en wel van des te meer invloed naarmate de deelname groter is en de ken nis die de insprekers zich in de loop der tijd verwerven, dieper. Men mag aanne men dat de planologen bekwaam genoeg zijn om aan vele tegenstrijdige belangen en verlangens tegemoet te komen. Het resultaat zal dan ook zeer democratisch aandoen, al wordt de afweging in feite verricht door de planologen. ONDEMOCRATISCH Maar juist daarin zit het grote gevaar van deze hele opzet. Want deze gang van zaken betekent een uitholling van onze vertegenwoordigende democratie. Ambte lijke instanties maken de burgers lekker met het aanbieden van invloed in hun besluitvorming en verhullen daarmee het feit dat de werkelijk belangrijke beslis singen helemaal niet door ambtenaren behoren te worden genomen, maar door de gekozen organen die daarvoor be staan: Provinciale Staten en de Gemeen teraad. Het ambtenarenapparaat in een democratie heeft de taak de beslissingen, die de volksvertegenwoordigers nemen uit te werken en is als zodanig onmisbaar. Daarnaast hebben ze ook hun werk als adviseurs bij de voorbereiding van be sluiten. In de procedure die nu zal worden ge volgd, worden die beslissingen in feite door de ambtenaren genomen, zij het dan dat de burgers, buiten PS en gemeente raad om, invloed hebben, ongeveer zoals kinderen invloed hebben op de beslissin gen van een wijze vader. Als dan hele maal aan het eind van de rit de deskun digen met een evenwichtig resultaat uit de bus komen, dan zit er al zoveel werk in, zijn de tegenstrijdigheden allemaal weer zo goed toegedekt en lijkt het alle maal zo onontkoombaar, dat PS en raad met hun beperkte tijd alleen nog maar kunnen zeggen: ,,Het zal wel goed zijn zo, maar zou /e hier niet een punt zetten daar een komma schrappen". VERLICHT DESPOTISME Het argument voor deze omzeiling van ons politiek bestel en deze invoering-de- facto van een verlicht despotisme, werd onlangs gegeven door een van de vor mingsleiders. die de procedure gaan be geleiden. Bij de samenstelling van de groslijsten voor de raadsverkiezingenzo zei hij, was slechts ongeveer één procent van de bevolking betrokken En daarom moest dit stuk je democratisering" dan maar buiten de normale politieke struc turen om. Dit argument houdt geen steek In de eerste plaats is bij de samenstelling van het ambtenarenapparaat nog veel minder dan één procent van de bevolking betrokken. In de tweede plaats kan be- zorgheid om het functioneren van de bestaande democratische structuren nooit een goede reden zijn om er eigenmachtig een nieuwe structuur tegenover te stellen (en wat voor een eentje waar de wijze ambtenaren, na iedereen welwillend het oor te hebben geleend, samen bedenken voor voor iedereen het beste is). Als men vindt dat onze vertegenwoordigende de mocratie op plaatselijk niveau niet goed funnctioneert, dan moet men hem nieuw leven inblazen, bijvoorbeeld door de in spraakprocedures via vertegenwoordigen de organen te laten lopen in plaats van via de ambtenaren Pas dan is er een goede kans dat bestaande belangentegenstellin gen helder naar voren komen, doordat ze worden gedragen door de verschillende politieke partijen, in plaats van te worden gladgestreken door een overheid die alle standpunten in haar burelen verzoent. 'T KAN ANDERS! Het zou overigens niet eens zon ver schrikkelijk grote operatie zijn om de in spraakprocedure in die zin om te buigen. De enige wijziging zou zijn, dat de in- spraakgroepen hun rapporten met voorge stelde principebesluiten bij de raad en provinciale staten zouden aandragen. Die organen zouden dan eerst over de prin cipekwesties beslissingen nemen (met een klein beetje uitstel zouden de ver schillende inzichten nog inzet van de vol gend jaar te houden gemeenteraadsver kiezingen kunnen zijn, wat die verkiezin gen aanzienlijk zou kunnen verlevendigen) en pas als op de hoofdpunten de beslis singen zouden zijn genomen door die organen, die daarvoor in onze democratie bestaan, dan zouden de planologen aan het werk kunnen gaan om deze besluiten uit te werken Alleen zo zou de inspraak de democratie kunnen versterken, in plaats van haar te ondermijnen. Te omslachtigUtopischHelemaal niet: deze procedure is heel gewoon. Hij is bijvoorbeeld met vrucht toegepast bij de opstelling van het streekplan voor het Marnegebied in de provincie Groningen en op vele andere plaatsen. BUITENSPEL Het is te hopen dat de .vierde macht het deskundige ambtenarenapparaat dat in toenemende mate buiten de democra tische controle om politieke beslissingen neemt (dat wil zeggen: beslissingen met vérstrekkende maatschappelijke gevolgen) op Texel geen poot aan de grond krijgt, en dat de Texelaars pas bereid zijn te gaan .inspreken" als ze daarbij de beslis singen kunnen helpen voorbereiden van de door hen zelf gekozen volksvertegen woordigers. Het is nog meer te hopen dat de Texelse gemeenteraad zal beseffen dat ze in feite buitenspel wordt gezet bij het nemen van beslissingen die haar toeko men Onder zeer gunstige weersomstandig heden is gisteravond de dertiende Texelse avondvierdaagse van start ge gaan. De deelname was iets kleiner dan vorig jaar. Van de gelegenheid om zich tevoren te laten inschrijven hadden 600 wandelaars gebruik gemaakt. Dat was aanmerkelijk minder dan vorig jaar maar bij de start kwamen er gister avond nog zo'n tweehonderd bij en dat viel weer mee, zodat het verschil met 1972 niet meer dan een vijftigtal tippe laars hedroeg. Van de voorinschrijvers kwamen er slechts drie niet opdagen. Voor zover bekend waren er gister avond geen uitvallers. Zoals gebruike lijk was vooral de jeugd zeer sterk ver tegenwoordigd, hetgeen ook blijkt uit bovenstaande foto van een groep deel nemers op de Wcsterweg kort na de start. De avondvierdaagse is het derde wan delsportevenement in zeer korte tijd op Texel. Op Hemelvaartsdag organiseerde de gymnastiekvereniging Texel de bondswandeldag. Deelgenomen werd door met minder dag 31 vereniging, to taal 2700 wandelaars in de leeftijd van 5 tot 73 jaar. Op dezelfde dag hield „Het Gouden Boltje" de traditionele Vogelwandeltocht. De kollekte die van 21 tot 25 werd gehouden ten bate van de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder- validen ,,AVO" heeft dit jaar flink wat meer opgebracht dan vorig jaar. In de onderstaande staat wordt de opbrengst per plaats weergegeven. Tussen haakjes de cijfers van 1972. Den Burg 599,39 660,40) P. H. Polder 64,47 87,33) Den Hoorn 85,29 88,42) De Dennen 83,50 16,17) De Koog 164,78 65,80) Zuid-Eierland 40,82 42,70) De Cooksdorp 120,08 160,78) Midden-Eierland 96,05 88,66) Oost 28,68 23,16) Oosterend 175,65 77,05) De Waal 39,08 34,05) Oudeschild 171,48 93,90) Dit najaar openen wij een kantoor aan de Parkstraat 18, Den Burg. Van 4 juni af kunt u voor alle bankzaken toch al bij de ABN terecht aan het tijdelijk adres: Weverstraat 58, Den Burg. Dit kantoor is elke werkdag open van 9.00 tot 12.00 uur. De beheerder, de heer J. J. J, Weel, zal u er graag welkom heten. ƒ1669,27 (ƒ1438,42) In verband met Pinksteren zal a.s. dinsdag (12 juni) de Texelse Courant niet verschijnen. OUDESCHILD Zaterdagavond om kwart voor acht deed zich op de Ba- rendszstraat bij de havencoupure een aanrijding voor waarbij een Opel Re cord en een Renault Rambler werden beschadigd. De Opel reed op de Ba- rendszstraat en wilde door de coupure het haventerrein oprijden. De ook op de Barendszstraat rijdende Renault was voor eerstgenoemde wagen rechtdoor- gaand verkeer en had dus voorrang moeten krijgen. De (Texelse) chauffeurs zagen elkaar echter niet zodat de Opel met de voorzijde tegen de linkervoor zijde van de Renault botste, wat vrij ernstige schade tot gevolg had. uitvoeren van werkelijk grootse pro ten die voor de Texelse gemeenschap belangrijk zouden zijn. Een beetje dewerking op dit punt zou welkom: waarbij de heer Bakker erop wees de RST best veren heeft gelaten als "i om ging buiten het eigen bedrijf iet! stimuleren of te helpen oprichten, kreeg het dorpshuis van Den Hoorni ton van de stichting en De Koog hi aan de RST-kantine op Kogerstrandt fijn dorpshuis overgehouden. Ven spekte de RST de kas van ZDH enS De Koog met een bijdrage als blijk waardering voor het feit dat ook dec ten van Kogerstrand en Loodsmansé genieten van hetgeen op de sportten nen van deze verenigingen wordt ganiseerd. De heer Bakker bracht dank aan rekteur Van den Heerik die letter! dag en nacht voor de RST bezig is die naast het aangeven van de grote' nen ook de detailkwesties met veel regelt. De genodigden maakten daarop de gelegenheid gebruik om de verni wingen te gaan bezichtigen. Da* kwam men opnieuw in de kantine 1 een, nu voor het drinken van een geli je. Jubileum Bij die gelegenheid bracht de h Van den Heerik in herinnering da' heer A. Welboren op 1 januari 1961 beheerder van „Loodsmansduin" benoemd, dus een koperen jubileum heer Welboren en zijn vrouw hebba die tijd enorme veranderingen me maakt en er ook daadwerkelijk aan gedragen. In 1961 werden op de ci ping nog 37.000 overnachtingen geref treerd; vorig jaar waren het 158.000.... In dezelfde periode s voor een bedrag van 1,3 miljoen te camping geïnvesteerd. Dat heeft de milie Welboren wel niet betaald d de investeringen hebben toch een g# voedingsbodem gevonden dank wijze waarop zij het beheer voeri Als blijk van dank overhandigde heer Van de Heerik aan de heer WeJ ren een geschenk onder couvert stemd om er een zaagmachine voor kopen. Mevrouw Welboren-Schreo die lange tijd de kantine heeft ploiteerd en nu als chef van de aditi stratie aan Loodsmansduin is verboa werd verblijd met een horloge. De S.V. Texel heeft haar geluid stallatie uitgeleend aan het z\ve.": „Molenkoog". De eigen installatie het zwembad werd vorige week inbraak gestolen. Bij de buit behoï ook een koffieautomaat. Naspeurt van de politie leverden tot dustf weinig op. Vast kwam te staan daf inbrekers met een auto zijn gekoJ De politie verwacht dat de installs die voor gebruik binnenshuis ten male ongeschikt is, vroeg of laat er- te koop zal worden aangeboden.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2