iiddenstand haalt een derde van zijn omzet bij de recreant 'te' )agjesmensen voor ecooomie van weinig betekenis TOERISTEN BESTEDEN F5,8 MILJ. BIJ DE HORECABEDRIJVEN Texels liddeustaud (in) Gemeente |won kort geding Verwijdering naaktstrandborden Kwestie „Groenendaal" standplaatswagen NIEUWE LEERLINGEN Gemeente Texel TYPISTE Welke energieke jonge man vrouwelijke administratieve kracht Bekendmaking ATTENTIE elke avond geopend! aan: In ons vorige artikel naar aanleiding van het verschijnen van het rapport van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, „Winkels op Texel detaillist en consument" besteedden wij aandacht aan het koopgedrag en de pensen van de Texelse huisvrouwen. Daarbij kwam vooral naar voren, dat zij lijna al hun aankopen op Texel doen, dat ze zeer tevreden zijn over de winkels n het centrum van Den Burg, maar dat het prijspeil in hun ogen veel te hoog s en tenslotte dat er een vrij grote behoefte bestaat aan een supermarkt en een Pdljvarenhuis of groot kledingmagazijn. In het nu volgende artikel zullen wd het o «edrag van de verblijfsrecreanten eens nader bezien. |De dagjesmensen laten we maai bui- i beschouwing, want hoewel zij in Ital in 1972 ongeveer eenderde uit- lakten van alle toeristen (125.000 van 11.000), namen zij van de recreanten- Izet aan voedings- en genotmiddelen thts ongeveer een procent, en van die duurzame en overige goederen twee |cent voor hun rekening. Economi- betekenis voor de middenstand bben ze dus eigenlijk niet. Met de felijfstoeristen ligt dat heel anders. J bepalen ruim éenderde van de hele Ikelomzet op Texel. be 245.001) verblijfstoeristen bleven in B2 gemiddeld tien nachten op Texel. |im de helft van de toeristen verblijft r een weck of korter, ruim een kwart te weken of langer. Verreweg de leste verblijfstoeristen kamperen I/». Daarna komen de zomerhuisjes V/«), de pensions (10%), de hotels (8%), nilie en kennissen (8%) en tenslotte I jeugdherbergen (4°/o). Deze en de leste van de volgende cijfers zijn het jiltaat van een enquête die in op- Icht van het CIMK werd uitgevoerd |r het onderzoekbureau Intomart. Hotels en pensions Iet marktaandeel van de hotels en isions loopt terug. In 1950 maakte ruim eenderde van de toeristen ge- ik van deze logiesvorm, nu is dat slechts een procent of 18. Toch is akkommodatie van deze bedrijven loorlijk toegenomen: de hotels met 'o, de pensions met 160%. De enorme tht die het kamperen heeft genomen ökt deze op zich belangrijke groei (ter relatief vrij gering. )e gemiddelde prijs voor logies met jbijt was in 1972 ƒ11,30, die van half- jrolpension ƒ22,70. De grote meerder- van de gasten vond deze prijzen lelijk, hoewel één op de vijf ze toch (al aan de hoge kant vond. [veneens één op de vijf hotelgasten als ze volgend jaar weer naar Texel (den gaan, geen gebruik meer maken deze logiesvorm. Als redenen daar voor werden o.a. opgegeven: de prijzen, de wens om wat meer uit het centrum te zitten, de beperkte vrijheid die men geniet in de hotels en pensions, de te grote luidruchtigheid, etc. De meeste hotelgasten waren echter zeer tevreden. De hoogste lof had men voor het eten, voor de bediening en voor de ligging, maar ook de waarde ring voor de kamers was hoog. Wat minder tevreden was men over de ont spanningsmogelijkheden binnen. Over de waardering van campinggas- ten en andere recreanten die niet in ho tels en pensions verbleven voor hun lo gies bevat het CIMK-rapport geen gege vens. Wel wordt verteld dat de gemid delde overnachtingsprijs op campings, in jeugdherbergen en in bungalows ƒ4,60 bedroeg. Horeca Wat besteedden de (verblijfs)toeristen nu zoal op Texel, en waaraan, en waar? Om te beginnen de bestedingen bij de Horeca. Die bedroegen ƒ2,21 per persoon per dag Daarbij valt op dat het bedrag lager wordt naarmate de groep groter wordt: alleen of met zijn tweeën gaf men ƒ3,90 aan de horecasector uit, maar leden van groepen van 5 of meer ver teerden slechts ƒ1,48 per persoon per dag. De groepen van drie en vier lagen daar tussen in; ƒ2,29. De horeca van De Koog neemt hiervan het grootste deel voor zijn rekening: 40%. Den Burg haalt 23% en de overige dorpen 27%. 10% van de geënquêteerden gaf geen antwoord op de vraag waar ze hun drankje haalden. Hoe langer men bleef, hoe zuiniger men werd ten aanzien van de horeca. In totaal werd bij de horeca door re creanten in 1972 ƒ5.750.000,besteed. Hiervan is ruim ƒ5.400.000,afkomstig van de verblijfsrecreanten, zodat ook voor de horeca de dagjesmensen niet van zeer grote betekenis zijn. In ambachtelijke sfeer (fietsenver- huur, garage, kapper etc.) werd per per soon bijna een gulden per dag uitgege ven. In totaal leverde dit in 1972 ƒ2.400.000,op. Daar kwam nog eens ƒ50.000,van de dagjesmensen bij. In de detailhandel gaven de verblijfs recreanten 6,55 per persoon per dag uit (de dagjesmensen slechts ƒ1,54!). Daarvan ging ƒ4,48 naar de voedings- en genotmiddelensector en ƒ2,07 naar de duurzame en overige goederen. Ook hier geldt: hoe groter de groep, hoe la ger de besteding per recreant. Bij deze bestedingen speelt De Koog verreweg de belangrijkste rol. Maar liefst 44% van de voedings- en genotmiddelen en 43% van de duurzame en overige goede ren kopen de toeristen daar. Dat stemt overigens goed overeen met het aandeel dat De Koog heeft in de totale logiesca- paciteit. Vooral in de laatste sector speelt ook Den Burg een belangrijke rol: 32%. Voor de overige plaatsen en de rubriek „geen antwoord" blijft dan nog 25% over. Ook de recreanten werden aan de 'tand gevoeld over hun waardering van de winkelvoorziening. Anders dan bij de enquête onder de Texelse huisvrouwen werd een oordeel gevraagd over de win kelvoorziening op heel Texel, en daarna alleen over het winkelcentrum van Den Burg (waartoe de eerste enquête be perkt bleef). Goed, maar duur 77% van de verblijfstoeristen vindt de winkelvoorzieningen op Texel goed tot zeer goed. Daarenboven is nog eens 16% tevreden. Als pluspunten noemen de toeristen vooral de grote keuzemoge lijkheid, het uitgebreide assortiment, de vriendelijke en/of uitstekende bediening en de goede sfeer. Evenwel valt ook bij de toeristen het oordeel over het prijs peil wat uit de toon. Een aanmerkelijk aantal vindt de prijzen hoog, en de sla gers extra duur. Als ontbrekende voor zieningen worden zelfbedieningszaken, supermarkten en slechtweervoorzienin- gen genoemd. Driekwart van de verblijfsrecreanten heeft tijdens de vakantie Den Burg be zocht. Van die driekwart heeft drie kwart er ook gewinkeld, dus ruim de helft van alle verblijfsrecreanten. Van deze vindt 85% de Burger winkels goed tot zeer goed. Ook hier worden als pluspunten de keuze, het assortiment, de bediening en de sfeer genoemd. Als klachten heeft men het te grote aantal auto's in de straten en het steeds weer terugkerende bezwaar van de te hoge prijzen. Opvallend is echter dat het aan tal klagers over de prijzen in Den Burg lager ligt dan over heel Texel (en dus met name in De Koog, waarover geen enquête werd gehouden). Als ontbre kende voorzieningen worden nogal eens supermarkets en culturele voorzienin gen genoemd. Vervoer Tenslotte nog enkele gegevens over de wijze waarop de verblijfstoeristen zich voortbewogen. 82% reisde per eigen auto, 7% per fiets, bromfiets, motor fiets of scooter. 11% had geen eigen vervoer. Het overgrote deel van deze laatste groep was van plan een fiets of bromfiets te huren en zich ook veelvul dig lopende te gaan voortbewegen. Bus, taxi en andere wijzen van vervoer wa ren duidelijk minder populair. De verhouding tussen de bestedingen door recreanten en Texelaars loopt, het zal duidelijk zijn, per dorp nogal uiteen. Voor heel Texel kan gezegd worden dat de middenstander ongeveer eenderde van zijn omzet bij de recreanten moet halen. Maar Den Burg is slechts voor een negende van de omzet op recreanten aangewezen, terwijl De Koog het vrij wel uitsluitend van de recreanten moet hebben: daar komt slechts een zevende tot een achtste van Texelaars. Voor de rest van Texel kan gezegd worden dat het zo ongeveer half om half is. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Voor eieren Graven straat 20. Altijd vers altijd goedkoop Te koop uit nalaten schap verkregen: 250 div. munten ƒ125,16 an tieke koperen gewichten ƒ100,,—. Tel. 070-461307 of 652405 Mooie reproduktie oude Hollandse meesters, ƒ3, per stuk. Weavers End Accu's 30% korting, 2 jaar garantie. Banden 25% korting, gratis dé- en montage. De Witte Pomp, K. Verweij, Oude- schild, tel. (02220) 3520 Denkt u bij de verzor ging van uw tuin aan on ze champignoncompost Altijd verkrijgbaar. Champignonkwekerij S. Hin en zn., tel. 02226-281 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 ig roti eel n gel ag het eigenmachtig plaatsen van rschuwingsborden door de heer Van wrdende wellicht indruisen tegen 'n Laid wetsartikel, al het water van bij de Slufter kan toch niet weg- 5en, dat de heer Van 't Noordende mede een normalisatie der verhou- |en op het oog had. twee verbalisanten Nel Molen- P en Ton Wilhelm van de Callants- Je strandaffaire zijn tenslotte in ho- beroep niet voor mets vrijgesproken de tenlastelegging i.v.m. wetsartikel (Schennis openbare eerbaarheid). De ter zei dn zijn uitspraak, dat het honele en recreatieve naakt niet 'baar was, indien de ontklede re- v voldeden aan een drietal voor- ld rJ ^en 1- Gelet de plaats waar; 2. De e waarop; 3. De omstandigheden ronder. t is toch wel erg duidelijk. Zij die erb dat het onzin is zich aan te kle fst wanneer zij in het water gaan je eindelijk hebben ingezien, dat ie- weede mens gelijk is en de zonne- is zitten zij, die zich van hun geërfde frustraties hebben bevrijd ook elders. Het opmaken van processen verbaal t.a.v. de ongeklede dagrecreatie aan de Slufter op basis van de plaatselijke poli tieverordening heeft gelukkig geen en kele zin meer, want wanneer de even tuele verbalisant een schikking niet be taalt volgt absolute vrijspraak gezien de inmiddels in Nederland duidelijke juris prudentie. Het ware logischer geweest, wanneer de heer Van 't Noordende niet tot zijn aktie zou hebben moeten besluiten. Het gemeentebestuur zou gezien de rechte lijke uitspraak er beter aan hebben ge daan uit zichzelf tot normalisatie over te gaan. Bob Stolk, Reeuwijk. hre: en best het gehele lichaam mo en ft ê8 bunnen in feite op iedere plek adir: herland, die beantwoordt aan de rboisddat doel gestelde eis ongestraft re en op de manier zoals zij geseha- zijn. dat niet een ieder eens aan <..^e heeft ondervonden welk een y °evrijdende werking daarvan K Jarnmer ook, dat het mensdom Slimheid (en vunzigheid) prefe- eluii mers, wat betekent de Rechterlijke .we» raak precies: Met „gelet de plaats Wordt verstaan een plaats waar t,<4 ^Pctionele naakt inderdaad zin >en us niet in de Kalverstraat of zo, jU«- S?\stil afêelegen plekje in de na rist a 'lde wiJze waarop" voelt een \/tn dni af bedoelt wordt een normaal 'e* li- arJ t_8edra2- N°u en wat met »de stalij meligheden waaronder" wordt ver te» 1 e8rijpt en ieder: Het weer moet p?n en ^et zonnetje moet schij- n, wanneer dat niet het geval LAATSTE NIEUWS: De gemeente Texel heeft het kort ge ding gewonnen dat de familie J. den Houting had aangespannen om de vor dering van het pand „Groenendaal" on gedaan te maken. Zoals bekend hadden B. en W. op 17 mei besloten tot vorde ring over te gaan daarmee gebruik ma kend van de in de woonruimtewet neer gelegde bevoegdheid. De familie Den Houting kocht het pand in februari, ging over tot verbouw (zonder vergun ning) en vroeg daarna het als tweede woning in gebruik te mogen nemen. Dit verzoek werd afgewezen nadat op de desbetreffende advertentie gegadigden voor permanente bewoning zich hadden gemeld. Nadat overleg met de eigenaar niet tot resultaat had geleid werd de woning gevorderd ten behoeve van de LTS-leraar Kok. De familie Den Hou ting vond dat de gemeente in strijd met de wet had gehandeld en de beginselen van behoorlijk bestuur had geschon den en spande het kort geding aan. Blij kens de uitspraak van hedenmiddag heeft dc rechtbank de gemeente nu in het gelijk gesteld. Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28 tel. (02220) 2777 Assurantiekantoor Ger Dros. Met ingang van he den is ons telefoonnum mer gewijzigd in (02228) 200. Jan F. van Asselt, Kogerweg K 63b, De Koog - Texel Te koop beste aardap pelen. N. Zoetelief, Vre- delust Te koop poezenkorf, eenmaal gebruikt. Halve prijs. Buijtenhuijs, Naal- rand 58, Den Hoorn Meer dan honderd nieuwe l.p.'s binnen ƒ16,50. Weavers End Alles voor uw open haard of schouw bij „De Santenkraam", Badweg, De Koog, o.a. koperen haardstel op bokken, wa felijzers, poken, tangen, beddepan, zaag- en ket tinghaiken en potten, komfoortangen (koper) enz. Wie heeft ruimte voor een paard in de maand juli? Bel (02220) 3620 Griffioen Duitse herders te koop, met stamboom. 8 -weken. Ingeënt en ont wormd. Plootserstraat 6, De Cocksdorp Theo Buisman en Ria Boom trouwen op vrijdag, 8 juni 1973 om 14.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg - Texel. Huwelijksinzegening in de Heilige Martinus kerk te Oudeschild om 14.45 uur. Wilhelminalaan 84, Den Burg - Texel, De Ruyterstraat 125, Oudeschild - Texel, mei 1973. Receptie in Hotel ,,,De Zwaan" te Oen Burg van 17.30 tot 19.00 uur. Toekomstig dares: Dageraad 22, 't Horntje - Texel. Bij mijn terugkeer naar Den Haag, Stevinstraat 330, tel. 070 - 554234, groet ik buren, leden, be stuursleden bejaarden- bond, vrienden en beken den hartelijk. Dank voor prettige sa menwerking en vriend schap. A. J. de Graaf, De Zes 9. Voor behang m Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 Alle goede strips i: voorraad. Weavers End Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tel. 2264 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij, Eierland C 42 Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Bei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel (02220) 3408 Voor al uw grasmaaien, graskuilen en kuilen af dekken. T. Wuis, 't Noor den, tel. 02223-334 Voor stipte levering kunt u vertrouwen op in Brandstoffen en Bouwmaterialen b.v. Heemskerckstraat 22, Oudeschild, tel. 3341 Heel blij en dankbaar zijn wij met de geboorte van onze dochter Natascha Suzanne Emmy en Theo Witte 3 juni 1973, Laagwaalderweg S 33, Oudeschild, Texel. Met grote vreugde ge ven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en mijn broertje Maurits Bij het H. Doopsel zal hij de namen ontvangen Maurits Gerardus Michiel A. Witte-Veéger G. Witte Esther „Veld-Vrede", 't Noorden O 144a, Oosterend, Texel, 1 juni 1973. Cees Huisman en José van der Ploeg hebben besloten samen verder te trekken man en vrouw te zijn aan een nieuwe toekomst te bouwen ioop te zijn voor de ander voor elkaar. Ons huwelijk zal worden gesloten op vrijdag 8 juni om 10.30 uur in het ge meentehuis te Halfweg. Kerkelijke inzegening om 11.00 uur. Ongeren B 198a, Texel Julianastraat 3, Hoogkarspel. Receptie: van 20.00-21.30 uur in Olympic, Wever straat 95, Den Burg, Texel Toekomstig adres Burdetstraat 3, Den Burg Allen, die mij in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst hebben ver wend, heel hartelijk dank Mevr. A. Buis-Boon Willem van Bierenstr. 7 Eef Trouerbach en Nel Huisman geven u kennis van hun voorgenomen huwelijk, dat zal plaatsvinden woensdag 13 juni 1973 om 12.00 uur in het raadhuis te Den Burg. Kerkelijke inzegening om 13.30 uur in de Rooms- Katholiëke kerk te Den Hoorn. Receptie van 15.30-17.00 uur in „Happy Days" te Den Hoorn. Toekomstig adres: velingenstraat 43, Helder. Gre- Den Voor Uw medeleven, betoond na het overlijden van mijn man en onze vader, de heer BOB KUIPER, betuigen wij U onze wel gemeende dank. J. C. Kuiper-van Miert Sijbrand Kuiper Nel Kuiper Den Burg - Texel, Tjakkerstraat 23, juni 1973. Wij bedanken allen, die hun medeleven hebben betuigd, bij het overlijden van mijn man, onze vader en opa JAN VOS. Door de enorme belang stelling is het ons on mogelijk iedereen per soonlijk te bedanken. Uit aller naam, E. C. Vos-Visser C. E. Gollards Rustoord, De Zes 12, Den Burg. TE KOOP voor verkoop patates enz. van ijs, A. M. VAN LIERE, Tel. (02220) 3077, Oudeschild. Nutskleuterschool „De Woelige Hoek" Na de zomervakantie kunnen weer worden toegelaten tot de Nutskleuter school. i Aanmeldingen daarvoor kunnen thans bij de hoofdleidster plaatsvinden. Als Uiw kind reeds op de wachtlijst is ge plaatst, behoeft het niet opnieuw te worden opgegeven. Op de gemeentesecretarie wordt gevraagd een MULO (MAVO)- en typediploma gewenst. Beloning afhankelijk van leeftijd en opleiding. Schriftelijke sollicitaties binnen 10 dagen aan de burgemeester. OPENLUCHTZWEMBAD MOLENKOOG TE DEN BURG De mogelijkheid van het kopen van zwemabonnementen is er nog steeds. U weet 'teen abonnement is het voordeligst Dagelijks zwemmen maak er een gewoonte van is bereid om ons te helpen bij de ADMINISTRATIE, (voor serieus per soon baan met toekomst). Tevens hebben wij plaats voor een Sollicitaties en inlichtingen aan het kantoor van de AANKOOP CENTRALE „TEXEL" Waalderstraat 53, Den Burg - Texel. Het dagelijks bestuur van het waterschap Texel maakt aan belanghebbenden bekend, dat het inge volge de Keur verboden is a. op de taluds van de hoofdwateringen, schouw en bermsloten vee te laten lopen; b. binnen een afstand van 4 meter, gemeten uit de insteek van bovengenoemde waterleidingen graskuilen, hooischelven, mesthopen, beplan tingen e.a. te hebben. Teocel, 29 mei 1973. Het dagelijks bestuur voornoemd, M. Roeper Pzn, dijkgraag E. L. J. Lap, secretaris. Vanaf vrijdag 8 juni is Disco-dancing „Casino" Aanvang: 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 3