Ruim derde van agrariërs pikt van toerisme een graantje mee nk/ervice belangrijk hogere rente 41% 51% 6 6 61% 7 71% /poorbank Wil de/pQQfb< Aantal boeren loopt sterk terug iOk met complete ho we/t nederland Vanavond bijeenkomst over inspraakprocedure Mgr. Ariënsschool uit Utrecht voor tiende maal op Texel met ingang van 1 juni 1973 perfektrekening 1000- per maand vrij 6 maanden opzegging premie spaarregelingen w.o. zilvervloot 12 maanden opzegging 24 maanden opzegging spaardeposito 2 jaar vast spaardeposito 3 jaar vast hoge rente en bovendien: dagelijkse berekening als extra belangrijk voordeel. M&kxci Uitslagen zomeravondvoetbal S.V. Texel hield algemene vergadering Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 5 juni 1973 Van de Texelse boeren pikt ruim een derde een graantje mee van de recreatie. Velen verhuren hun woning of een deel ervan, terwijl in een aantal gevallen ook kampeerhuisjes en dergelijke worden geëxploiteerd. Bijna in alle gevallen wordt dit recreatieve nevenbedrijf door de vrouw des huizes uitgeoefend. De recreatieve voorzieningen op de boerderijen staarn over het algemeen op hoog peil. Wat de toekomst betreft wil 45% van de bedrijfshoofden geen „gasten houden", maar haast evenveel boeren zijn juist van plan wel recreatieve voor zieningen aan te leggen of uit te breiden. Het bovenstaande blijkt uit de en quête, die onder 401 Texelse boeren werd gehouden in opdracht van de Stich ting Agrarisch Texel door de Stichting ter verbetering van de Agrarische Structuur in Noordholland. De resultaten daarvan zijn neergelegd in een 79 pagina's tellend rapport „Agrarische Structuurschets van het eiland Texel", opgesteld door Ir. F. H. Vermeer. kunnen intensiveren en 16% denkt aan specialisatie. 10% wil er binnen 10 jaar mee ophouden. De hoeveelheid grond die zal vrijkomen door bedrijfsbeëindi ging of verkleining is lang niet toerei kend om aan de uitbreidingsbehoefte te voldoen. Veel uitbreiding zal dan ook niet mogelijk zijn. Als alternatief is er dan intensivering en specialisering. Bij de recreatie op de boerderij vormt het afvalwater wel een probleem. Enke le boeren hebben ronduit toegegeven van plan te zijn dit water in de sloot te lozen. Uit de enquêteresultaten blijkt voorts dat voor tenminste 30% van de agrarische bedrijfshoofden op Texel geen opvolger is. De afname van het aantal bedrijven zal zich dan ook voort zetten. In de afgelopen tien jaar was deze daling al aanzienlijk: van 713 be drijven in 1963 tot 464 in 1972. Veeteelt is op Texel nog steeds het belangrijkst. Een kleine 80% van de be drijven heeft veeteelt en ruim 60% van de grond wordt voor grasland gebruikt. 40% van de bedrijven beoefent akker bouw, maar het percentage echte bouw- boeren bedraagt slechts 9. De meeste akkerbouw staat ten dienste van de vee teelt (voedergewassen) 30% van het land is bouwland. Bollen Ook de bloembollenteelt neemt een belangrijke plaats in. Op 38% van alle bedrijven vormt deze cultuur een bron van inkomsten. De oppervlakte van de bloembollenvelden is 3% van het hele landbouwareaal. Bij het hoge percenta ge bloembollenkwekers onder de boeren moet wel bedacht worden dat daar alle boeren bij zitten die het eens een jaar tje proberen. Van de grond is de helft eigendom. Nevenfunkties 80°/o van de boeren werkt full-time op de boerderij. De boeren met nevenfunk ties zijn vooral bollentelers, die een groot deel van het jaar niet zoveel te loen hebben. Opvallend is dat de part timers de toekomst aanzienlijk somber- Ier zien dat de boeren die al hun werk- ijd op de boerderij doorbrengen. Zo zou ruim de helft van de full-timers hun oons aanraden in het bedrijf op te rolgen, terwijl dat gedeelte bij de part- imers maar een kwart is. 60°/o van de part-timers werkt ook i de nevenfunktie in de openlucht. Een erde werkt in de agrarische sector. 0% heeft dn de nevenfunktie een grote late van zelfstandigheid. De openlucht, e zelfstandigheid en de agrarische ge- wndenheid blijken voor deze mensen *n zeer belangrijke rol te spelen. Het apport beveelt dan ook aan dat bij het reeren van funkties voor boeren die un bedrijf willen beëindigen met deze ispecten rekening wordt gehouden. 87°/o van de bedrijven staan onder enhoofdige leiding. De rest zijn haast 11e familiebedrijven. De leeftijdsop- ouw is als volgt: een kwart van de be- njfshoofden is jonger dan 40, de helft tussen de veertig en 60, en nog eens en kwart is ouder dan 60 jaar. Hoofden an part-time bedrijven zijn over het Igemeen jonger dan die van full-time ednjven. van de bedrijfshoofden is ge- uwd Meer dan de helft daarvan werkt pde bedrijven onder meerhoofdige lei- ing. Meestal gaat het om ongehuwde roers of een ongehuwde zoon. De jon- ere boeren hebben meestal lager of uddelbaar landbouwonderwijs genoten, e ouders veelal alleen lager onderwijs. Gezin De gezinsleden van de bedrijfshoofden lijken geen bijzonder grote rol te spe- n ln het bedrijf. Op ruim een derde an de bedrijven biedt de echtgenote an het bednjfshoofd zo af en toe de npende hand. Op bijna een kwart hel en de kinderen zo nu en dan mee, ter- ijl de kinderen in 11% van de gevallen «volledige dagtaak hebben. Bij 10°/o van de bedrijven zijn mensen vaste loondienst werkzaam. Daar- last zijn er nog wat part-time krach- n. Gedurende de arbeidspieken wordt i ruim een kwart van de bedrijven ge- «!k gemaakt van de arbeid van scho en, meestal op bedrijven met bloem enteelt. Bovendien is op 10% van de ynjven andere seizoenhulp aanwezig. )na alle bedrijfshoofden roepen daar- ias* af en toe een loonwerker te hulp. 'er de bedrijfsgebouwen is een groot Wal boeren niet tevreden. Bijna de ut vindt ze te ouderwets of ondoel- 'g- Het rapport tekent hierbij aan dat grootste deel van de stallen inder- M tot een wat verouderd type be- Slechts één op de zes bedrijven Jveeteelt heeft een loopstal. de machines betreft bestaan bij weren vooral klachten over de elek- citeitsvoorziening op Texel. Op 18% vBedrijven (vooral in het noor- Hs het niet mogelijk gelijktijdig alle nsche appararten aan te sluiten. Toekomst 'Jat betreft belangrijke wijzigingen komende tien jaar, verwacht 31% e zich op hun bedrijf niet zullen oen. 37% verwacht het bedrijf te en ver£roten, 27% verwacht het te Slechts een klein deel van de boeren die van plan zijn ermee uit te scheiden wil daarbij gebruik maken van het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de Landbouw. Veel liever verkoopt men de vrijkomende eigen grond. De meesten willen in hun huidige woning blijven wonen, maar een aanzienlijk aantal wil ook wel verhuizen. Een derde van de „wijkers" wil na beëindiging in een an der beroep gaan werken. Het rapport acht het mogelijk dat veel oudere be drijfshoofden die nog geen vijfenzestig jaar zijn zouden willen afvloeien als ze ander werk zouden kunnen krijgen. Ongeveer één op de tien boeren is be reid het bedrijf met een ander samen te voegen om onder gezamenlijke lei ding verder te gaan. Het rapport ziet hier een taak voor de Stichting Agra risch Texel. Gevreesd wordt echter dat het veelal niet zal meevallen geschikte partners te vinden. Er wordt dan ook aangedrongen op grote zorgvuldigheid, ■met name bij de eerste samenvoeging. Als een van de eerste samenvoegingen zou mislukken zou dat een ernstige stagnatie in deze ontwikkeling kunnen betekenen. Hetzelfde geldt voor de kavelruil. Ruim een derde van de boeren wil één of meerdere kavels ruilen, maar de lig ging is vaak zodanig dat het nauwelijks mogelijk lijkt. Ook hier is het slagen van de eerste transactie van beslissende betekenis voor de toekomst van het rui len. Bijna een derde wil overgaan tot een (grotere) samenwerking wat betreft met machinepark. De meesten hiervan willen samenwerken met één andere boer. Tuunwallen Zoals wij enige tijd geleden al be richtten, wil bijna twee derde van de agrarische bedrijfshoofden die tuunwal len op het bedrijf hebben deze wel handhaven, mits dit financieel mogelijk wordt gemaakt. Twintig procent wil de tuunwallen echter weg hebben, en veer tig procent wil ze alleen onder bepaalde voorwaarden handhaven. „De wallen hebben vaak hun funktie verloren. Wil men ze handhaven dan kan men dat niet ten koste van de agrariërs doen. Het zou niet eens lukken; een tractor die toevallig wat uit de koers raakt is vol doende om de wallen onherstelbaar te vernietigen. Bovendien moeten ze on derhouden worden willen ze niet in ver val raken. Het is duidelijk dat voor het handhaven van de wallen een goede re geling met de agrariërs dient te komen, die hetzij voorziet in een vergoeding van de kosten van onderhoud, hetzij aangeeft wie voor het onderhoud van de wallen verantwoordelijk is, nu dit niet zonder meer van de bedrijfshoofden kan worden verlangd", aldus het rapport. Vanavond ^dinsdag) om 8 uur wordt in café-restaurant „De Oranjeboom" te Den Burg een voorlichtingsavond ge houden over de inspraakprocedure rond streek- en struktuurplan. Op deze bij eenkomst zullen vormingsleiders van de volkshogeschool „Dijk en Duin" en „Bergen" de gedachte procedure toelich ten. Tevens is het de bedoeling dat zich tijdens de bijeenkomst contactpersonen uit de verschillende dorpen zullen op werpen. Voor de bijeenkomst zijn in de eerste plaats allerlei Texelse organisaties uit genodigd, maar de organisatoren stellen met nadruk dat iedere belangstellende welkom is. De leerlingen van de zesde klas van de Mgr. Ariënsschool uit Utrecht bren gen momenteel een werkweek door op Texel. Op zichzelf is dat niets bijzon ders, want er zijn meer scholen die dat doen. De Ariënsschool is hier echter voor de tiende maal. De jongelui en hun onderwijzers kunnen zich dus tot de zeer trouwe Texelbezoekers rekenen. Er is bovendien alle kans dat de jongelui dank zij het zeer gevarieerde program ma van recreatie en educatie worden opgevoed tot het soort toeristen waar van Texel er heel wat kan hebben: men sen met een brede belangstelling en met name liefde voor de natuur alsmede een gedrag dat er bewust op gericht is de onvervangbare waarden van ons eiland in stand te houden. Wegens het tweede lustrum in een nog wat feestelijker stemming dan ge woonlijk zijn de jongelui zaterdagoch tend met een AOT-bus op reis gegaan en hebben enkele uren later traditiege trouw hun intrek genomen in de boer derij „Jonkersbergen" van de familie Bakker. Het hele jaar hebben de leerlingen aan het projekt Texel gewerkt. Dit jaar is speciaal aandacht besteed aan de Waddenzee. Uit het programma voor (advertentie I.M.) /o /O Leerlingen van de zesde klas van de Mgr. Ariënsschool te Utrecht bij het maken van een werkstuk waarvoor de informatie op ons eiland Is opgedaan: een mimatuur- Texel met alles wat erbij hoort. deze tiende werkweek blijkt dat een be zoek zal worden gebracht aan het Texels Museum. Voorts komt de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer naar „Jonkersbergen" om een dia-lezing over Texel te houden. Er zal een excursie naar de meeuwenkolonie worden ge maakt onder leiding van een vogel wachter. De lammerenmarkt in Den Burg zal worden bezocht. In de buurt van de Fonteinsnol zal een nachtsipel worden gehouden. Verder vermeldt het programma: Puzzeltocht in Den Hoorn, bezoek aan het duinpark, puzzeltochten met opdrachten in de bossen, rondrit per bus over het eiland, een tocht met de TX 27 over de Waddenzee en wande lingen door bossen en duinen. De avon den worden doorgebracht met spel, zang, volksdansen en toneel. Zaterdag vertrekt de groep met de boot van 12.00 uur weer naar Utrecht. In de loop der jaren hebben meer dan 600 leerlingen de Texelse werkwe ken meegemaakt. Ze zijn enthousiast over het eiland en maken er door hun verhalen veel propaganda voor. Om de werkweek te financieren ver zamelen de leerlingen het hele jaar ou de kranten. Dit jaar werd zeventig ton bijeengebracht. Het enige waar mee de groep niet blij is op Texel is de toeristenbelasting. Wij doen een dringend beroep op al onze leden hun vrije akkommodatie voor de pinksterdagen aan ons op te ge ven. Kantoren: Den Burg, tel. 2844, De Koog, tel. 541. Saniros-Gempo 1—1 Memo-Wigeko 2—2 Casino-Schoo 3—0 Mayday-Drijver 2—2 De Zwaan-Noord zeetrappers 5—1 Wigeko-Gempo 5—3 Memo-Samros 1—2 TESO-Rij kswaterstaat 5—1 Drijver-Sohoo 1—2 De Waal-De Zwaan 0—3 Mayday-Casino 1—2 STANDEN ZOMERAVONDVOETBAL tot en met 2 juni 1973 Poule A: De Zwaan 5 4 1 0 9 19— 6 Casino 3 2 1 0 5 7— 3 Schoo 4 2 0 2 4 7—11 Drijver 3 1 1 1 3 44 Mayday 4 1 1 2 3 9— 9 N.Z.trappers 2 0 0 2 0 2— 9 De Waal 3 0 0 3 0 2— 8 Poule B; Wigeko 3 2 1 0 5 12— 7 J'Elleboog 2 2 0 0 4 9— 1 Memo 3 1 1 1 3 12— 5 Gempo 3 1 1 1 3 6— 6 Saniros 3 1 1 1 3 5— 7 TESO 3 1 0 2 2 6—15 Rijkswaterstaat 3 0 0 3 0 2—11 Vrijdag 1 juni werd een vrij goed be zochte algemene vergadering gehouden in „De Kletskeet". In het bestuur wer den gekozen de heren B. Bakker, voor zitter; K. D. Koorn, secretaris; F. Root- lieb, penningmeester; M. Brons; J. M. Vroom; W. A. van Zeijlen en W. J. M. Koorn. In de elftalcommissie kwamen de heren J. Cnossen, G. Wilner en M. Brons. De heer H. Boon was niet her kiesbaar als bestuurs- en elftalcommis sielid. In een volgende vergadering zal afscheid van hem worden genomen. Uit het openingswoord van de voor zitter kon worden beluisterd, dat het steeds moeilijker wordt om bestuurs leden te vinden. De vereniging is even wel kerngezond en de resultaten van de verschillende elftallen zijn zeer goed te noemen.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5