Natuurliefde dankzij duinpark vast en zeker Stedeling vertrouwd maken met onbekende wereld Autogordels mwM ik immi wm.sA Noodtoestand haven G.S. akkoord met aankoop grond voor verpleeghuis Geen krant na Pinksteren fllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Ledenvergadering Tevoko Visnieuws Derde blad Texelse Courant, vrijdag 8 juni 1973 De stedeling, die zich als recreant in de natuur begeeft is vaak ziende blind. Hij betreedt een vreemde wereld, waar hij wordt overspoeld door talloze en veelsoortige indrukken zoveel dat hij cjoor het bos de bomen niet meer ziet. Overweldigd door al het schoons dat hem geboden wordt, ervaart hij de natuur als een reusachtig, ondeelbaar en onkwetsbaar geheel, en niet als een samenstel van allerlei kleinere levende en dode elementen. Hij voelt zich machteloos en overdonderd. Dit gevoel heeft gevolgen. Gesteld tegenover een zo grote over macht worden mensen, al genieten ze tegelijkertijd, bang. Die niet vertrouwd zijn met de natuur gaan er dan ook bij voorkeur in flinke groepen op uit en overschreeuwen hun angst door onophoudelijk en luidruchtig te converseren en zeer hard liederen te zingen. Een groep wandelende stedelingen kan men dan ook met enige fantasie zien als een zich met loopsnelheid verplaatsende cirkelvormige lawaaizöne met een diameter van tenminste tweehonderd meter. Bovendien brengt de onwetendheid over de variatie in de natuur met zich mee, dat het voor deze recreanten niet uitmaakt waar ze lopen: paden, velden, duinen, het is allemaal natuur. Wat ze aan richten zien ze zelf niet. Zo ziet een gebied waar zeer veel vakantie gangers zich vrijelijk hebben kunnen verpozen er aan het einde van het seizoen uit of er een sprinkhanenplaag is geweest. Om deze vernietiging tegen te gaan zijn overal in Nederland grote gebieden voor het publiek afgesloten. Maar op Texel volgt men deze rigoureuze weg lie ver niet. Wie de duinen (want om dat deel van de natuur gaat het in dit arti- sel) afsluit gaat er bij voorbaat van uit iat mensen zich nu eenmaal onverbe terlijk gedragen als ze op de natuur tvorden losgelaten. Hier ziet men het Echter liever zo, dat de vernielingen het 'evolg zijn van onwetendheid, en dat cennis van wat men in de natuur tegen- eZI komt ervoor zal vergroten, en omzetten van ontzag voor iets groots ;n onbevattelijks (met de daarbij beho ede minachting voor het détail) in ertedering voor de kleine, kwetsbare isteAlementen waaruit het geheel is opge- wuwd. Op die manier zal men de na- uur sparen, zich zo gedragen dat er [een verstoringen optreden. En als dat .kt zijn bordjes met „verboden toe- jang" op veel plaatsen overbodig. Vanuit deze mentaliteit werd vier jaar ;eleden door Staatsbosbeheer en Texels iluscuni het Duinpark ingesteld, een [evarieerd terrein dat zich ter hoogte ran paal 17 over 70 hectaren uitstrekt. De gedachte van de 'natuureducatie', het eren inzicht te krijgen in de natuur, is iier uitgewerkt in een aantal program- na's voor schoolklassen en families, op- lesteld door Staatsbosbeheer (voor de cholen) en het Texels Museum (voor de iamilies). Excursie Zeer veel scholen, lagere, middelbare, iuishoud-en technische doen hieraan nee. Soms worden er wel 200 leerlingen <er dag wegwijs gemaakt in de natuur, ftj waren dinsdag aanwezig bij de ex- ursie van de zesde klas van de Open- are Lagere School te Schoorl, die haar dagen durende schoolreisje op exel doorbracht. kan uitgaan van het zomaar door duinen struinen. de Ora half drie zetten de bijna dertig inderen hun fietsen neer bij de barak an het begin van het slag naar paal 17. «n dik uur vol verrassingen is aan- ebroken. Het begint al met een verto- ing van dia's in het tot „bioscoop" om bouwde achterste gedeelte van de 'ak. In de op de band vastgelegde be reidende tekst van de heer en me- rouw Van Groenigen krijgen de scho- eren duidelijk uitgelegd hoe het moge- ]k is dat uit het vlakke strand lang- aamaan duinen kunnen ontstaan, wel- e rol de natuurlijke plantengroei daar- ij altijd gespeeld heeft en wat de men- ïn kunnen doen om de duinvorming te ^snellen. Ook worden vele van de vensvormen die in de duinen voorko- getoond. Speciale aandacht wordt pteed aan de verwoestende werking prtrapte nesten, verstuivingen) die Vragenlijst Knipperend tegen het licht gaan de kinderen vervolgens de natuur in. In groepjes van vijf tot acht worden zij, enkele minuten na elkaar, met een door Staatsbosbeheer opgestelde vragenlijst op weg gestuurd. Op hun route komen zij vele borden tegen waarop met tekst en plaatjes wordt uitgelegd wat er zich zoal aan natuurlijk leven afspeelt in de duinen. Met de kennis die ze aldus ver werven en vooral door goed rond te kij ken kunnen de kinderen de antwoorden op de in de lijst gestelde vragen vinden. Vol ijver storten ze zich op hun taak. De puntenwaardering die aan elke groep gegeven wordt is daaraan waar schijnlijk niet geheel vreemd. In sommi ge groepen moet de belangstelling voor de natuur zelfs wijken voor het streven om zo snel mogelijk zo veel mogelijk punten te vergaren. Maar op de meeste gezichten is te lezen dat het hier om een hoogst belangrijke en daarenboven zeer aangename bezigheid gaat. De kin deren hebben er duidelijk schik in. Een onverwachte verlevendiging van de tocht betekent het verschijnen van de heer J. Durieux. Reeds achtentwintig jaren waart deze vogelwachter in op dracht van Staatsbosbeheer door de dui nen, de laatste drie jaar in het natuur park. De heer Durieux houdt ieder groepje staande, informeert hoe het gaat, geeft goede raad en stelt vragen over het waarom van het natuurbehoud. Feilloos antwoorden de kinderen: om de schone lucht, om de recreatiemoge lijkheden, om de dieren. Roofvogels De heer Durieux vindt het werk dat hij de laatste drie jaar doet schitterend. Terwijl wij een stuk met hem meelopen over het binnenpad dat hem op tijd bij de „tototafel" moet brengen om dezelfde groepen die hij zojuist heeft gesproken bij te staan in de beantwoording van (weerbestendig aangebrachte) vragen, getuigt hij van de arbeidsvreugde die hij ontleend aan het overdragen van kennis van en liefde voor de natuur aan ontvankelijke geesten. Zijn methode is er op gericht het proefwerk-achtige dat een beetje aan de vragenlijsten-met- punten kleeft weg te nemen. „Anders krijgen ze er nog een hekel aan". Hij helpt de kinderen bij het vinden van antwoorden en als er eentje het juiste antwoord suggereert laat hij duidelijk merken dat de groep het beste maar tot dat antwoord kan besluiten. De heer Durieux is bezorgd over de toekomst van de natuur. De vervuiling grijpt om zich heen. In de achtentwintig jaar dat hij nu bij Staatsbosbeheer werkt heeft de heer Durieux de roof vogelstand, zowel in de broedtijd als op De bespreking van het eindresultaat gaat met heel wat uitleg gepaard. U««r» kuil»* *«rentweor*0*i<4 4* In verband met de kritiek uit de ge meenteraad op wat de heer Weijdt naar voren bracht over de naderende nood toestand voor de kottervloot te Oude- sohild (Texelse Courant van 25 mei '73), zou ik toch wel willen opmerken dat deze kritiek m.i. „kant nog wal" raakt (om in toepasselijke termen te blijven). Immers was de heer Weijdt het juist i(naar ik wel zeker meen te weten), die al jaren geleden, vóór het land voor de „binnenhaven" enz. door Rijkswater staat was gekocht, de „buitenhaven" had willen bouwen waarmee al deze problemen zich nooit zouden hebben voorgedaan. Nu echter deze zaak (de haven) zó ligt, lijkt me het enig juiste om met een duidelijke oplossing te ko men, en zonder langer wachten, alles in het werk te stellen, voor al het bagger- materiaal etc. weer weg is en „de gou den eieren" stuk vallen! Hierbij voeg ik een plan hoe het m.i. zou kunnen. Zo maar uit m'n herinne ring en waarschijnlijk niet naar de juiste verhoudingen, die ik hier in Zwitserland niet bij de hand heb. De heer Weijdt zal dat heel wat beter we ten. Maar ik zou willen zeggen: Doe wat en blijf niet wachten tot het weer te laat is. Denk het eens in: De havenmond bij diep water, dus net als aan 't Horn- tje. Geen baggerwerk of ijsoverlast meer. Kaderuimte genoeg of als dat moet, zoveel men wil. Het verlengde N O.-havenhoofd en de nieuwe dijk in ondiep water en niet op „Deltahoogte". Maar al die motieven moet „Den Haag" weten en dan door blijven „dou wen", desnoods om beurten en zonder ophouden. J. Kikkert, Castagnola (Zwitserland) NASCHRIFT: De door de heer Kikkert bijgevoegde tekening laat zich moeilijk reproduce ren, maar het komt neer op het verlen gen van het Noordelijke havenhoofd en het leggen van een dijk waardoor voor de bestaande haven van Oudeschild een nieuwe grote havenkom ontstaat, inder daad ongeveer volgens het idee dat en kele jaren geleden door de heer Weijdt in interne kring is gelanceerd. Toch is het onjuist te suggereren dat de nu aangelegde haven onverstandig is ont worpen. Het is namelijk een werkhaven ten behoeve van het drijvend materieel dat nodig is voor de dijkverhoging. Naar een nieuwe vissershaven is nooit ge streefd en strikt formeel gezien hebben vissers noch pleziervaarders recht op deze haven. Dat dank zij de soepelheid van rijkswaterstaat nu toch beide cate- goriën erin worden toegelaten (zodat ze elkaar nu in de haren zitten, maar dat is een andere kwestie) doet daaraan niets af. Degenen die destijds gekozen hebben voor het nu uitgevoerde type werkhaven hebben zich uitsluitend moe ten laten leiden door de belangen van de Deltawerken. Het geld ervoor moest dan ook uit de „deltapot" komen. Het zou zeker niet zijn gelukt met dit geld een duurdere haven 'of voorzieningen ten behoeve van de visserij te creëren. Red. Gedeputeerde Staten van Noordhol land zijn akkoord gegaan met het be sluit van de gemeenteraad om ten be hoeve van de bouw van het verpleeg huis bij huize Irene bouwgrond aan de Hollewal aan te kopen voor ƒ105.000, G.S. tekenen daarbij aan dat zij daar mee niet vooruitlopen op de artikel 19 procedure die nog gevoerd moet worden alvorens met de bouw kan wor den begonnen. Een verpleeghuis is na melijk in strijd met de geldende bestem ming voor dit deel van Den Burg. In verband met Pinksteren zal a.s. dinsdag (12 juni) de Texelse Courant niet verschijnen. Tevoko houdt op donderdag 14 juni a.s. haar ledenvergadering in de kantine van de LTS. Aanvang 8 uur. De leden, die vóór vrijdagavond geen enquêtefor mulier en convocatie hebben gekregen, wordt verzocht zich even te melden bij de secretaresse van Tevoko, mevrouw De Kleijn, Lieuwstraat 12, telefoon 2009. Op de vergadering worden belangrijke beslissingen genomen. Het bestuur acht aler opkomst dan ook dringend gewenst. De achtste wedstrijd trok 13 deelne mers. Het was mooi visweer. Er werd 329 cm vis gevangen. 1. P. Verhaben, 2. M. v. d. Zwaag, 3. G. Kranenburg, 4. H. Martens. De volgende wedstrijd ia nabij Dijk manshuizen op zaterdag 9 juni van 4 tot 6 uur n.m. Jaap van Groenigen legt de kinderen uit wat ze moeten gaan doen. De heer Durieux houdt ze staande, maakt een praatje en als de rest van het groepje is aangekomen laat hij duidelijk merken dat in dit geval wel wat meer aandacht had kunnen worden besteed an de mening van de minderheid, die kennelijk meer van de natuur weet dan de rest. Opvallend is dat de kinderen die het meeste weten zich in het algemeen wat afzijdig te houden van hun groepje. Ze lopen alleen en kijken opmerkzaam rond. Alleen als de groep ergèns niet uit kan komen draaien ze zich half om, spreken het verlossende woord en gaan voort met hun observaties. De ware na tuurliefhebber maalt niet om gezel schap. Stom en lui Bij een van de groepen komt het tot een gesprek over het milieubederf. De kritiek op de oudere generatie is onge zouten. Het gebruik van auto's om er gens te komen waar je dat ook met de fiets of de trein kunt doen wordt rond uit stom genoemd. „Die dingen stinken en gaan veel te hard". De kinderen zijn algemeen van gevoelen dat de volwas senen veel te lui zijn om te fietsen. Na de terugkeer bij de barak bekijkt de heer Van Groenigen met de leerlin gen de ingevulde formulieren. Bijna ie dereen heeft bijna alles goed ingevuld. Onvoldoendes zijn er niet in dit sy steem. Als op een formulier een ver keerd antwoord staat, en de groep weet snel te bedenken waarom het fout is, en wat dan wél goed is, wordt de fout niet geteld. En zo kan ieder kind met een te vreden gevoel terugdenken aan wat misschien zijn eerste kennismaking is» geweest met de verscheidenheid aan le vensvormen waaruit de natuur is opge bouwd. de trek, zien terugvallen tot een fraktie van wat het vroeger was. Ook vreest de heer Durieux dat, hoeveel bezorgdheid de mensen ook tonen, uiteindelijk finan ciële belangen de doorslag zullen geven. Afscheiding De groepen kinderen zijn naar de er varing van de heer Durieux van zeer uiteenlopende aard. Er zijn groepen waarvan de leden elkaar niet durven toegeven dat ze eigenlijk wel graag wat meer zouden weten. Ze hebben een slechte invloed op elkaar, en doen on verschillig. Maar de meeste groepen doen van harte mee. Bij de „tototafel" verschijnen spoedig na onze komst de eerste groepjes. Aan dachtig bestuderen de kinderen de vra gen. Op iedere vraag zijn drie ant woorden mogelijk. Wat te kiezen? Zon der de beslissing direkt te beïnvloeden helpt de heer Durieux bij de menings vorming. Eén groepje is inmiddels in tweeën gesplitst. Twee jongens hebben zich afgescheiden. Ze hebben genoeg van het „meeste stemmen gelden", ter wijl ze zeker weten dat de meerderheid het verkeerd heeft. Achteraf blijken ze gelijk te hebben gehad. Maar vooralsnog lopen ze mokkend voor hun groepje uit. De kinderen weten het niet meer precies. De heer Durieux brengt uitkomst.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9