Cabaretier Hans Otjes start reeks programma's op Texel A Politie verwijderde naaktstrandborden marktprijzen sronmniHBa CAPRI NA 2OOM. Ook Texel betrokken bij onderzoek naar kustrecreatie ''"■m O Auto's Jac. W. Lut b.v 1973 pagina VERVOLG VAN PAG. 1 Chinees-Indische specialiteiten EXPOSITIE Toeristenbelasting i r k .4 AA Artsen op Texel Gezinnen spelen „natuurcompetitie" in het Duinpark lil TEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeVi* Zondag 17 juni zal cabaretier Hans Otjes uit Amsterdam in de kantine „De Kaaps-nol" op de camping „Kogerstrand" beginnen met een reeks voorstelligen onder het motto „Met jou op een eiland". Dit cabaret is door Otjes reeds meermalen elders in het land gebracht en men moet dus niet aan een „Texels cabaret" den ken, al suggereert de naam dat wel enigszins. Hans Otjes vertelde ons, dat hij het vooral in het begin op de zeer luchtige toer zal gooien. De mensen hoeven dus niet te denken, dat zij met „zwaar ge- avangeerd" cabaret geconfronteerd zul len worden. Dit sluit niet uit dat er voor de ernstige noot toch wel wat plaats is ingeruimd. Mogelijk dat ook het eiland Texel zodanig inspireert, dat op plaatse lijke toestanden betrekking hebbende onderdelen in de voorstellingen zullen worden ingelast. Veelbelovend Er mogen dan cabaretiers zijn, die meer bekendheid genieten dan Hans Ot jes, deze jonge Amsterdammer heeft toch heel wat in zijn mars en kan aan de hand van hele pakken persrecenties to nen, dat ook anderen daarvan overtuigd zijn. Een citaat uit een van de knipsels: „Hans Otjes komt er wel. Zijn pseudo- benauwde humor is bij vlagen grappig en ook de gespeelde slappe mimiek en de uitbundigheid die hij voor een deel van Herman van Veen heeft afgekeken, lijken verworvenheden, waarop met succes kan worden doorgebouwd". Ander citaat „Het is de moeite waard zijn optreden te gaan zien. Otjes is een door en door eerlijke theaterman, die nergens doekjes omwindt. Zijn talent gaat onmiskenbaar uit naar het komi sche genre. Als clowneske figuur is hij onbetaalbaar en als een geroutineerde RETAURANT Heerlijke voordelige maaltijden Nasi en bami vanaf f4,25 Ook om mee te nemen. DORPSSTRAAT 11. DE KOOQ Telefoon 02228-497 van meesterlijke Texelse foto's. X X Alles voor uw FOTO- en FILM- toestel. in winkel en studio X Vrij entree. komiek praat hij zijn verschillende nummers aan elkaar. Taboes kent 'hij niet en milde spot op het omringende leven brengt hij tot uitdrukking in vaak heel knappe nummers". Voor de verschillende data van on treden (juni en juli in De Koog en in augustus in het dorpshuis „De Wald hoorn" te Den Hoorn) verwijzen wij naar de agenda. Sinds enkele jaren wordt door de ge meente Texel van de toeristen belasting geheven. Ter vermijding van misver standen het volgende: de belasting is verschuldigd door iedere niet-ingezete- ne, ongeacht leeftijd en nationaliteit. Voor baby's moet de bijdrage van 40 cent per nacht dus ook worden betaald en de belastingplicht geldt eveneens handelsreizigers of anderen, die voor hun werk één of meer nachten op Texel moeten doorbrengen. Vrijgesteld zijn degenen, waarvan reeds woonforensen- belasting wordt geheven, dus de tweede woningbezitters. Belasting hoeft ook niet te worden betaald door degenen, die op Texel gratis verblijf genieten (bijv. bij familie). De belasting moet worden geïnd door de logiesverstrekker. De toeristenbelasting is een beschei den tegemoetkoming in de enorme kos ten, die de gemeente jaarlijks ten be hoeve van recreatieve voorzieningen moet maken. De kosten bedragen dit jaar rond ƒ1,25 miljoen, wat neerkomt op ruim 100,per inwoner van Texel. Deze inwoners betalen reeds zeer hoge plaatselijke belastingen, zodat het billijk wordt geacht dat ook de toerist een bijdrage geeft. ■WC; tel. R. Coutinho, Schilderend 40, (02220) 2023, J. B. Seegers, Julianastraat 9, tel. (02220) 2039; A. van Loon, Kogerstraat 85a, tel. (02220) 2016. De Cocksdorp R. R. Siebinga. Kikkertstraat 12, tel. (02222) 234; Oosterend L Barnard, Kotterstraat 23, telefoon Toeristen, die eind mei over het strand ten noorden van de Slufter wan delden, keken wel even vreemd op toen zij daar borden zagen staan, die erop wezen dat het hier een strand voor na- turistisch gebruik oftewel een naakt strand (FKK-strand) betrof. Door de borden was een stuk strand van onge veer 800 meter lengte afgebakend. De waarschuwingstekens hebben niet lang gestaan, want ze werden door de politie weggehaald. Op Texel is namelijk geen officieel naaktstrand. De gemeenteraad heeft niet zo lang gëleden nog eens in ruime meerderheid uitgesproken zoiets voorlopig niet te willen. Dat wil niet zeggen, dat blote (zonne)- baders nergens op het Texelse strand terecht kunnen. En daar zit 'm nu het probleem. Al jarenlang zijn naakt- recreaanten op de stilste strandgedeel- ten van Texel de gewoonste zaak ter wereld. Niemand ergert er zich aan. De politie krijgt nooit klachten. Ook de rijkswetgever heeft geen bezwaar, ge tuige de recente vrijspraak in hoger be roep van twee recreanten, die zich op het stille strand bij Callantsoog naakt hadden vertoond en zich hadden laten verbaliseren. Aanpassen Er zijn mensen die vinden, dat de ge- Vakkundige service. fa. j. nauta X Den Burg - De Koog FOTO-SPECIALISTEN op hun kentekenbewijs laten vermelden met het gevolg dat het aantal voor rangsgerechtigden flink steeg. Daar is nu een stokje voor gestoken, want sinds 1 juni moet ieder die een T-kaart of een goedkoop 5-retourenbiljet wil hebben, een recent uitreksel uit het persoons register van de gemeente tonen. Niet zo erg Dit is slechts een van de problemen, die voortvloeien uit het sterk gestegen vervoersaanbod bij de veerdienst. Er zijn mensen die het niet zo erg vinden dat de TESO-boten te klein zijn. Want zo redeneren zij als er nog grotere schepen komen, komen er nog meer auto's en gaat het eiland naar de knop penDie mensen vinden, dat TESO bewust moet afzien van grotere boten en aktie moet voeren om de mensen te bewegen zonder auto naar het eiland te komen. Er moet beter openbaar vervoer komen en er moeten voorzieningen wor den gesticht om de bagage van de men sen naar en van hun vakantieadres te brengen. Bij TESO stelt men zich echter op het in de statuten vastgelegde stand punt dat alle vervoersaanbod zo goed mogelijk venwerkt moet worden. Af remmen van het toerisme of het tegen houden van auto's is niet de taak van het vervoersbedrijf, maar van de ge meente. Het is de gemeente die in zijn bestemmingsplannen moet bepalen hoe veel mensen er nog bijkunnen op Texel. Het aantal auto's houdt daarmee gelijke tred. En daarmee zijn iwe beland bij een vraagstuk waar nu al geruime tijd over wordt gediscussieerd. Tot voor kort was het traditie dat TESO bleef varen totdat ook de aller laatste automobilist naar Den Helder of Texel was gebracht. Dit is sinds Pink steren verleden tijd. Bepaald is dat iemand die de garantie wil hebben dat hij in ieder geval meegaat, tenminste op de haven moet zijn vóór het tijdstip van de laatste boot volgens de dienstrege ling. Maandagavond bleven op de haven van 't Horntje 15 auto's staan, omdat TESO het welletjes vond en voor dit kleine, te laat op het haventerrein ge arriveerde aantal niet nóg een reis naar Den Helder wilde maken. Ook Texel zal worden betrokken in het onderzoek dat deze zomer zal wor den gedaan naar de recreatie langs de kust van Noord- en Zuidholland. Het doel van het onderzoek is een inzicht te krijgen in omvang en herkomst van het bezoek aan het Noordzeestrand. In 1962 is ook een dergelijk onderzoek gehou den. Nagegaan zal worden welke veran deringen sindsdien in het kustbezoek zijn opgetreden. De resultaten worden in een rapport over de kustrecreatie vastgelegd. Het onderzoek wordt voor bereid en georganiseerd door de Provin ciale Planologische en Waterstaats Dien sten van Noord- en Zuidholland. Voor het onderzoek is de medewer king van het publiek onontbeerlijk. Hoe betrouwbaarder de resultaten zijn, hoe heter nu en in de toekomst aan de be hoeften van de strandbezoekers tege moet kan worden gekomen. Het onderzoek wordt gehouden op twee zondagen, één in het voorseizoen en één in het hoogseizoen. Voor het voorseizoen is zondag 17 juni gepland. Als de weersomstandigheden dan niet geschikt zijn, wordt uitgeweken naar 24 juni. Voor het hoogseizoen is de plandatum 8 juli, met als uitwijkmoge lijkheden 15 en 22 juli. Als beide zonda gen in het voorseizoen komen te verval len door slecht weer en er wel een on derzoek in het hoogseizoen is gehouden, wordt een zondag in het naseizoen als onderzoekdag vastgesteld. Op de onderzoekdagen zullen 750 enquêteurs bezig zijn met; tellingen door waarneming van het gemotoriseerde verkeer naar soort vervoermiddel en aantal inzittenden en het fiets- en bromfietsverkeer. Dit gebeurt van 8.00 tot 20.00 uur op de wegen die naar de kust leiden; tellingen van de mensen die het strand opgaan en verlaten tussen 8.00 en 20.00 uur; enquêtering van een deel van het publiek dat het strand verlaat van 10.00 tot 20.00 uur. In deze enquête wordt de strandbezoeker o m. ge vraagd: waar hij vandaan komt; van welk vervoermiddel hij ge bruik maakt; of hij voor één dag of voor lan ger naar het strand komt; hoe lang hij deze dag op het strand is geweest; hoe vaak hij naar het strand komt; of hij nog ergens anders is ge weest; hoe de groep waarmee hij naar het strand komt is samengesteld. Ook kunnen de strandbezoekers hun klachten en/of suggesties kwijt, bijvoor beeld over strand, akkommodatie, ver keer en vervoer. In de periode van 1 mei tot 1 oktober 1973 vindt bovendien een mechanische telling plaats van het gemotoriseerde verkeer op de wegen naar de kust en op enkele meer in het binnenland gele gen wegen. Het publiek zal worden ondervraagd bij de strandafgangen. Op het strand zelf zal met worden geënquêteerd. De enquêteurs zullen te herkennen zijn aan een badge met „Recreatie-onderzoek". meente moet opschieten met het passen van de plaatselijke politiever dening door het aanwijzen van duidelijk afgebakende strook strand, niet in de laatste plaats in belang van degenen die niet van houden en dus gewaarschuwd wü zijn bij het naderen van een dergé strand De man die de illegale bon op het strand bij de Slufter plaatste de heer Wim van 't Noordende uit Cocksdorp, enthousiast blootloper paradijselijke staat regelmatig op strand tussen paal 27 en De Sli te vinden. Bevrijdinj Tot zijn voldoening merkte hij zijn bordjes tot gevolg hadden, dat meer mensen dan gewoonlijk de naa leden op het zonnige zand strekten, durfden ze Desgevraagd verklaaj ze het een „prachtige bevrijdende dag" te vinden. De politie had ec geen waardering voor de bordjes haalde ze weg. Overigens zou men daar wel eens willen weten in hoevi naaktrecreanten op dergelijke strandgedeelten strafbaar zijn. plaatselijke politieverordening hier in strijd met de landswet? Geduli Volgens de heer B. Stolk uit Reeur oud-voorzitter van de Nederlandse deratie van Naturistenvereniginge?. er geen twijfel aan dat de naaktrecra ten vrijuit gaan als het tot een zitting komt. Hij hoopt dan ook dat ook op Texel snel zal blijken. De Te se politie 'heeft echter wel wat anc aan zijn hoofd dan het organiseren een nudistenjacht, waar alleen de risten zelf om vragen. Van :t N< ende en zijn medestanders zullen nog een tijdje in onzekerheid moe leven. Een leuk uitje in familieverband een bezoek aan het duinpark, gele! aan de Ruysweg vlak bij het strani naar paal 17. Jong en oud kan hier een bijzondere wijze kennis van de vende natuur opdoen. Tot voor konden hier alleen groepen in scb verband terecht, maar nu zijn ook zinnen welkom en voor hen is een ciaal programma ontworpen. De gang van zaken is als volgt bezoekt men het Texels Museum Dennen en maakt aan de kassa een spraak voor het duinpark. Daar komen wordt eerst een diavoorstt bijgewoond, waarbij men 't nodige de natuur van het duin te horen Dan gaat men het park in en blijft zolang als men wil. Door middel van vragenformulier kan de kennis wc getest. Er is een enveloppe bijgesk waarin zich de juiste antwoorden vinden. Na afloop kan men zichzelf troleren en tevens een vergelijking ken tussen de prestaties van de schillende gezinsleden. Vaak blijkt juist de jongste deelnemers het itt weten. Een extra stimulans voor of moeder om goed op te letten, ze in deze „natuurcompetitie" modderfiguur slaan B Op de hoek van de BADWEG IN DE KOOG staat een unieke „OVERDEKTE MARKT' met kraampjes boordevol vakantiebenodigdheden. m Wandel er eens gezellig doorheen en let op de Een speciale CAMPINGAFDELING biedt U naast deskundige voorlichting, uitgebreide SERVICE op het gebied van o.a. kook- en verlichtings toestellen. SBH? DE KOOG - hoek Badweg Dorpsstraat llllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiii»'»' kr

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 14