Misdrijf in tienvoud i Goede vangsten aan het strand Brandende begroeiing Let op mangaangebrek in aardappelen Reisvereniging maakte tweedaags jubileumuitstapje rubriek vooi LANDBOUW en VEETEELT bedreigde geparkeerde auto i >xel Dingen om aan te denken Schietoefeningen Geslaagd Oliekachel „op hol" Wasbenzine vloog in brand vat Omlci 4., >4111 t Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 juni 1973 De afwijkingen, die in een aantal gewassen veroorzaakt worden door een tekort aan mangaan zijn al jaren be kend. Heel veel Texelse akkerbouwers hebben de landbouwvoorlichters niet meer nodig om vgtst te stellen of in gra nen en bieten mangaangebrek voor komt. Ieder jaar worden ook in ons gebied heel wat percelen graan en bieten bij het zichtbaar worden van de verschijn selen van mangaangebrek bespoten met zo'n 15 - 20 kg mangaansulfaat per bun der. Het resultaat is in de meeste geval len heel gauw zichtbaar. Bij de granen verdwijnt binnen een week na de be spuiting de gele kleur en het gewas wordt duidelijk steviger. Bij de bieten illustreert de afwijking zich door lichte vlekken op de bladeren en een over het algemeen steile stand van de planten. Ook hier is het resultaat bijna altijd na een week duidelijk te zien. De laatste jaren wordt nog al eens naar voren gebracht, dat bij een lichte aantasting van mangaangebrek in bie ten het toedienen van mangaansulfaat wel achterwege kan blijven. De kosten zcuden in dit geval met goed gemaakt worden door een duidelijk hogere op brengst. Onze ervaring is, dat de bietenteler? er toch dikwijls de voorkeur aan geven om bij lioht mangaangebrek een man- gaanbespuiting te geven, omdat alleen al het plezier in een gezond gewas vol doende reden is om tot de bespuiting over te gaan. Ook in aardappelen Tot nu toe is er op Texel weinig aan dacht besteed aan de bestrijding van mangaangebrek in aardappelen. Dit voorjaar heeft de redakteur van deze rubriek op de algemene vergadering van de Bedrijfsvereniging gezegd, dat de Texelse landbouwvoorlichters wa< voorkomen van mangaangebrek Ir. aardappelen betreft wat in gebreke zijn gebleven. Vorig jaar werd ons dit door een toe vallig proefje duidelijk. In een geval, waarin op één perceel bieten en aard appelen naast elkaar werden verbouwd kwam in de bieten ernstig mangaange brek voor. Op ons verzoek liet de be treffende boer de strook aardappelen, die aan de bieten grensde ook met man laan bespuiten. Het resultaat was frappant! Na eer paar weken kwam er een duidelijk tleurverschil van de aardappelen op de behandelende en de onbehandelende strook naar voren. Het gewas op de be handelende strook was duidelijk groe ner Na nog een aantal weken bleken de aardappelen op het gedeelte, dat geen mangaan had gehad af te sterven, ter wijl het gewas op de behandelde strook geruime tijd groen bleef. Hoewel geen opbrengstbepaling heeft plaats ge- ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 17 juni op om 4.18 uur en gaat onder om 21.02 uur; 20 juni op om 4.19 uur en mder om 21.03 uur. Maan: 15 juni V.M 23 juni L.K. Hoog water ter rede van Oudcschild: 15 juni 7-58 en 20.26; 16 juni 8.36 en 21.01; 17 juni 9.13 en 21.34; 18 juni 9.52 en 22.06; 19 juni 10 29 en 22.37; 20 juni 11.03 en 23.06; 11 juni 11.36 en 23.34; 22 juni 12.07 en 13 juni 0.03 en 12.42. Aan het strand is het ongeveer een uur eer- Ier hoog water. had zijn we er van overtuigd, dat er een belangrijk verschil in opbrengst is geweest. We zijn daarom van mening, dat het raadzaam is om op percelen, waar in granen en bieten regelmatig mangaan gebrek voonkomt ook op de aardappe len een mangaanbespuiting te geven. In een aantal gevallen kan het zelfs nodig zijn om de bespuiting nog eens te her halen. Het nemen van grondmonsters Een paar weken geleden wezen we op de noodzaak om van percelen gras land, die in de loop van de zomer ver nieuwd worden een grondmonster te laten nemen. We dachten daarbij vooral aan de mogelijkheid, dat de grond na een bewerking tot een diepte van 20 cm kalkarm zou kunnen zijn. Het is dan ge wenst de kalk vóór de grondbewerkin gen toe te dienen. Het is nu de hoogste tijd om die monsters te laten nemen. Ook voor het laten nemen van grond monsters in grasland, dat niet ver nieuwd wordt en voor bepaalde bouw landpercelen zijn de maanden juni en juli een goede tijd. Vergeet dat niet! Kalveren vragen „schoon" grasland Hoewel bedrijven, waar de kalveren ieder jaar en veelal maanden lang op het bekende kalverweidje lopen steeds zeldzamer worden kunnen we toch be slist niet zeggen, dat de kalveren op elk bedrijf goed worden geweid. Er zijn nog heel wat bedrijven, waar kalveren wor den geweid op percelen, waar kort te voren ouder rundvee heeft gelopen. Het is dan vrijwel zeker, dat de dieren een besmetting met maag- en darmparasie ten oplopen. Er is heel wat extra krachtvoer nodig om de schadelijke ge volgen daarvan weer weg te werken. Als u die schadelijke gevolgen wilt. voorkomen, dan kan dit alleen gebeu ren door er voor te zorgen, dat kalveren steeds op schoon land komen. Dit kan pas ingezaaid grasland zijn, waar nog geen dier heeft geweid. Verder kunnen we zeggen, dat ook na het maaien van grasland voor kuilgras of hooi een per ceel weer „schoon" is. Als u er werk van maakt is het op bijna ieder bedrijf mogelijk om voor de kalveren altijd „schoon" grasland beschikbaar te heb ben. Straks weer remming in de grasgroei De groei van het -gras is tot op dit moment zeer goed geweest. Er is in de periode van 15 mei tot 10 juni een ma ximaal aantal percelen gemaaid voor het winnen van kuilgras. Er zal wel 'geen veehouder zijn, die er op rekent, dat de grasgroei deze zomer zo door gaat. Net als ieder jaar moeten we er op rekenen, dat in de 2e helft van juni en in de maand juli het groeitempo aan merkelijk kleiner wordt. Ook in minder droge zomers groeit er in juli veel min der gras dan in mei. De enige manier om toch voldoende •gras te houden in deze periode is het volhouden van de stikstofbemesting Laat u door uzelf of door anderen toch niet wijs maken, dat het strooien van stikstof in een droge periode geen en kele zin heeft. Als u gaat zitten wachten tot het weer regent bent u een slag achter. Gewoon doorgaan blijkt nog al tijd het beste te zijn. Goed bericht voor de sportvissers: op het strand zijn de vangsten de laatste weken opvallend goed. Naast behoorlij ke aantallen is ook het formaat van de gevangen vis over het algemeen groter <dan men de laatste jaren gewend is. Op de foto de iheer G. J. Hoogenboom uit Rotterdam die op het strand bij paal 17 een schol met een lengte van maar liefst 45 centimeter ving. Dit formaat is voor deze platvissoort weliswaar geen record maar vanaf het strand worden dergelijke exemplaren uiterst zelden verschalkt. Ze houden zich nl. over het algemeen in diep water op. Ook van de oostelijke zeedijk van Texel worden momenteel behoorlijke vangsten gemeld. De laatste dagen is vrij veel geep gevangen. Slechtbezochte wedstrijd De zaterdag door de Texelse sportvis sersclub gehouden wedstrijd aan de ijs- dijk, meetellend voor het kampioen schap, trok slechts weinig deelnemers. Winnaar werd de heer P. Verhagen, tweede H. Martens en derde B. Penha. De laatstgehouden internationale wed strijd aan de Afsluitdijk trok slechts 9 deelnemers van Texel maar was toch een succes. Twee Texelaars gingen met prijzen strijken: C. Bonne die 155 cm vis verschalkte en R. Nichols met 147 cm. Er werd deelgenomen door 160 man, Op 18 juni a.s. van 9 tot 16.30 uur en op 19 juni van 8 tot 16.30 uur gaat H M. Rotterdam schieten in sector 045 tot 075 graden met een straal van 9 mijl vanuit het ihoge geleidelicht Nieu we Haven. Veiligheidssohip aanwezig. Aan de rijksmiddelbare landbouw school te Alkmaar slaagden voor het di ploma 2-jarige B-opleiding met midden stand de heren René Hoogenbosch uit Zuid-Haffel en Hans Wuis uit 't Noor den. afkomstig uit allerlei plaatsen. Totaal werd 140 meter vis gevangen. De ledenvergadering die gehouden zou worden in „Casino" gaat niet door, maar is verplaatst naar „De Zwaan" op vrijdagavond 15 juni, aanvang acht uur. S Waarschijnlijk als gevolg van spelen met vuur door kinderen raakte vrijdag de droge begroeiing langs het Achterom in Den Burg in brand. Het vuurtje was op zichzelf zeer onschuldig maar om standers waarschuwden toch de brand weer omdat de vlammen de hier gepar keerde auto's angstig dicht benaderden. Nog voordat de brandweer was gearri veerd hadden de eigenaars de wagens al naar een veiliger plaats gereden. DE KOOG Zondagavond werd de brandweer (door stil alarm) gevraagd naar de familie Schumaker, Bispinck- hof, te komen. Een oliekachel was „op hol" geslagen doordat vóór het ontste ken een grote hoeveelheid olie was toe gevloeid. De brandweer hoefde geen bij zondere maatregelen te nemen. Volstaan kon worden met rustig laten uitbran den. Om half een vrijdagmiddag ontstond in de keuken van de familie M. H. Witte in de Julianastraat te Den Burg brand, veroorzaakt door het reinigen van kle ding met wasbenzine in de buurt van een brandend gasstel. Op een gegeven moment vloog de benzine in brand waarbij de vlammen zeer hoog oplaai den. De temperatuur in de keuken liep snel op waardoor de verf schroeide en de ruiten knapten. De in de buurt werkzame schilder Schilder schoot te hulp en wist de vlammen met behulp van veel water te doven. Dank zij de onbrandbaarheid van wanden en pla fond bleef het vuur tot de keuken be perkt. Toch was hier en daar het achter de wand zittende latwerk aangetast als gevolg van trekking door zeer kleine spleetjes. De brandweer moest dan ook de nodige openingen maken om de ver borgen vuurresten te kunnen doven. Mevrouw Witte-Smit liep verwondin gen op aan de handen en moest zich on der medische behandeling stellen. De schade in de keuken was aanzienlijk. Woensdag en donderdag is de Ooster- ender reisvereniging voor de 25ste keer op stap geweest. Ter gelegenheid var. het jubileum werd van deze reis dooi mevrouw A. Tiessen-Spaans een film gemaakt. Er moest extra vroeg worden gestart omdat opnamen werden ge maakt op ieder punt waar de AOT-bus een deelnemer kwam afhalen. Het ging richting Zuylen waar het slot Zuylen werd bezichtigd; hier werd ook koffie gedronken. Voorts werd een bezoek gebracht aan Drimmelen dat met zijn ruim 80 kilometer aanlegsteiger als het grootste watersportcentrum van Eu ropa kan worden beschouwd. Na een goed verzorgde koffietafel werd gedu rende een 2l/z uur durende boottocht de Biesbosch bezichtigd. Dankzij het fraaie weer genoot ieder er met volle teugen van en ontwaakte bij menigeen het ver langen naar een langdurige watersport- vakantie. Verder ging het naar 's Herto genbosch waar werd gedineerd in hotel „Royal". De groep werd voor de over nachting verspreid over vijf hotels. Eurobirds De tweede reisdag werd begonnen met een bezoek aan de Efteling. Dit mooie park met zijn vele attracties vraagt eigenlijk 'n veel langduriger be zoek. Rond het middaguur werd koers gezet naar Oisterwijk waar het vogel park „Eurobirds" werd bekeken en waar ook werd gegeten. Het was een bijzondere ervaring om in de vrije na tuur te wandelen tussen de vele vreem de vogelsoorten. Ter gelegenheid van het jubileum van de reisvereniging had de direkie van „Eurobirds" de eetzaal versierd, een zeer gewaardeerde atten tie. Voorzitter Jac. Visman maakte van de gelegenheid gebruik om dank te brengen aan buschauffeur C. Duinker. De heer Duinker heeft de reisvereniging nu al veertien jaar aohtereen naar de diverse bestemmingen vervoerd, altijd tot grote tevredenheid. Namens de le den werd hem een presentje overhan digd. Vervolgens werd voorzitter Vis man door de leden gehuldigd bij monde van het echtpaar Schade. Hulde In een uitgebreid gedicht werd hem lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij gedurende het hele bestaan van de vereniging zijn taak als voorzitter en reisorganisator had behartigd. De dank woorden werden bekrachtigd door een cadeau en ook mevrouw Visman werd daarbij niet vergeten. Alles werd uitvoerig op films en dia's vastgelegd. De opnamen zullen tijdens een feestelijke najaarsbijeenkomst wor den vertoond. Er waren ook gelukwensen binnenge komen van oud-^pennigmeester M. van Houten (vergezeld van een rokertje). Om gezondheidsredenen had hij niet aan deze reis kunnen deelnemen. Om drie uur begon de terugtocht, die in Den Bosch werd onderbroken voor een uurtje winkelen. VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON i) 365 10. „Nodig is het niet, maar het lijkt leuk nu eens drie dagen getrouwd e zijn, in het bijzonder met jou. Jij jnjgt dan drie dagen het eigendoms- echt over mijAls je gewetensbe waren hebt huren we wel twee ka- ners, met een deur verbonden, daar tonnen we altijd wel een motief voor tolden. Maar luister goed, Luc, ik heb uitgenodigd mee te gaan, ander ge- Sd, ik wil, dat je mijn gast bent, weet e wat dat betekent: er wordt geen tostgeld meer verlaagd. Een week gra- onderdak vind ik al mooi genoeg, «schouw dit uitje als een geschenk, Mndat je nu al maandenlang een goede .astheer voor me bent geweest". "Ik vind het fijn, Ellen, met je mee te laan. Ik vind het lief, dat je mij dit jtobiedt. Maar ik wil als tegenprestatie 7* wel eens iets voor jou doen. Als je weet wat je graag zou willen, zeg 'at mij dan". ..All mght, je kunt nu direkt iets voor ne doen, heel simpel: zet al je zorgen oorlopig opzij. Die narigheid met je Ik weet wel, het is beroerd voor je. aar je hebt nog een vol jaar de tijd. e zullen er later nog wel eens over raten. Eerst gaan we oud en nieuw j!jjjen'„en ^an gaan we dat uitstapje Toen Luc tegen 10 uur naar boven 'ging, riep Ellen hem terug. „Luc, zou je me niet een klein voorschot op ons fic tief huwelijk willen geven?" „Wat meen je?" De kleur week even van zijn gelaat. „Een nachtkus, meer niet". Hij drukte zacht zijn lippen op haar wang. „Maar dan heb ik toch nog een ver zoek. Als je het niet erg vindt wat be treft de kosten, zou ik toch wel graag hebben, dat je twee kamers huurt". „Malle jongen, je zult je zin hebben, maar dan eis ik nu ook een werkelijke nachtzoen van je, geen babfkusje". Ze sloeg haar armen om zijn hals en drukte zijn gezicht stijf tegen het hare. HOOFDSTUK 11 Het oude jaar was voorbij. Toen op de televisie de klok twaalf uur begon te slaan, zette Luc het toestel af. „Ellen", hij kwam met uitgestoken handen naar haar toe. Zij nam ze in de hare. „Luc, het aller-allerbeste in het nieuwe jaar", zei ze, voordat hij iets had kunnen zeggen. „Ik hoop dat je ge lukkig zult zijn, en dat er niets dan prettige dingen in je leven zullen ge beuren". „Ik had jou hetzelfde willen toewen sen, en dat doe ik nu". Ellen keek hem somber aan. „In ieder geval bedankt voor je goede wensen. Ik geloof niet, dat er voor mij ooit nog ge luk op de wereld te vinden zal zijn. Je moet niet denken, dat ik bij de pakken neer blijf zitten, maar juist op een avond als deze voel je je eigen misluk king bijzonder diep. Dan overweldigt je de zekerheid, dat het leven je niets meer te bieden heeft, tenzij er een wonder ge beurt. En ik geloof niet aan wonderen". Ze zette twee glaasjes op tafel en schonk die vol. „Ik wil je iets over me zelf vertellen, Luc, nu, in de eerste mi nuten van het nieuwe jaar en als jij dat jaar met een schone lei wilt beginnen, trap me dan de deur uit, of zeg alleen, dat ik moet gaan, ik beloof je, dat ik dan morgenvroeg verdwijn. Maar luister eerst naar me. „Ik heb in de gevangenis gezeten. Tot vijf maanden was ik veroordeeld voor een klein misdrijf, dat ik niet begaan had. Toch heb ik bekend, ik kon niet anders dan bekennen, want om mijn on schuld te bewijzen had ik anderen moe ten beschuldigen, dan zouden er nog veel meer feiten aan het licht zijn geko men, waardoor die anderen veel zwaar der gestraft zouden zijn, dan die paar maanden cel, die mij werden opgelegd. Overigens heb ik die kleine straf maar beschouwd als een voorproefje van het geen ik nog te goed heb, want ik heb nog heel wat op m'n geweten. Ik heb gezondigd, in zekere zin werd ik daartoe gedwongen, misschien zal het nooit uit komen, maar tegenover jou wil ik het bekennen. Het begon, toen ik college liep op de Economische Hogeschool. Ik werd in contact gebracht met een man, die de leiding had van een groot .particulier detectivebureau. Hij vertelde, dat hij een secretaresse nodig 'had en somde een aantal redenen op, waarom hij zijn keu ze op mij zou willen laten vallen. De baan leek me wel, temeer omdat ik dan eindelijk zelf eens produktief werk zou kunnen doen. Geheel zelfstandig moest ik een berg werk verzetten. Aanvankelijk dacht ik, op grond van hetgeen mij erbij werd verteld, dat ik die arbeid allemaal deed voor het afwerken van opdrachten van het bureau. Later werd me duidelijk, dat de detectivezaken slechts de dek mantel vormden voor de duistere zaak jes van het bureau. Dat was een soort top-organisatie voor de misdaad, een top-organisatie die tevens functioneerde als brein. Door het bureau werden mis daden beraamd, uitgewerkt en voorbe reid. Via bepaalde contactmannen werd dan de onderwereld ingeschakeld voor de uitvoering. En die onderwereld was maar al te graag bereid die misdaden uit te voeren, want de voorbereiding en de organisatie waren altijd zodanig, dat het risico voor de uitvoerders relatief klein was. De helft van de buit ging naar het bureau, maar de werknemers daarvan ontvingen niet meer dan een flink salaris. Ik begreep, dat ik daar vast zat, muurvast, want de leider stond niet toe, dat iemand vertrok. Wel was alles zo geregeld, dat iedere medewerker slechts bepaalde details kende, en zelfs som tijds niet een wist aan welke zaak hij werkte. Iedere poging zich los te ma ken van het bureau eindigde meestal met een gesprek onder vier ogen met de leider, waarna de poging werd opgege ven. In de jaren, dat ik er werkte, heb ben twee personen getracht zich vrij te maken, heel eenvoudig door de benen te nemen. Ze hebben niet lang genoten van hun vrijheid. Eén kwam om bij een auto-ongeluk, de ander is, volgens de officiële berichten, bij het baden in zee in de branding geraakt en verdronken. ■Ik ben de derde, die gevlucht is. Na het ontslag uit de gevangenis ben ik spoorloos verdwenen. Ik heb enige we ken rondgezworven. Daarna ben ik bij jou terecht gekomen. Toen ik enige weken geleden een paar dagen op stap was, heb ik m'n voelho rens uitgestoken. Ik heb toen gehoord dat onze leider een nieuwe secretaresse heeft, een of andere blonde griet, waar op hij verliefd schijnt te zijn. Zolang die romance duurt behoef ik er niet zo heel bang voor te zijn, dat hij intensieve po gingen zal doen mij terug te krijgen. Maar ik weet veel over de werkwijze van het bureau, ik ken enkele kontakt- personen. Daarom moet ik oppassen niet het slachtoffer te worden van een geënsceneerd ongeluk. Dat is de reden, waarom ik me bij jou schuil houd". Ellen zweeg. Ze zag spierwit en haar hand, waarmede ze het glas optilde om een slokje te drinken, trilde zo erg, dat ze het onmiddellijk weer neerzette. „Luc, als je. Hij viel haar in de rede: „Je hebt me één ding nog niet verteld, dat me bij zonder interesseert: hoe ben je bij mij terecht gekomen en hoe wist jij dat van Jennie Pluim?" {wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5