In de toekomst op boerderijen veel meer recreatie f Als het vao de gemeente zou mogen Bereid om te zorgen voor „groene schuttingen" t ie» >tes T* A 1ILMNIEUWS Kleppertjes maakten goede indruk op streek wed strijden in Wieringen 'S al Programma zomeravondvoetbal Kleuters richtten voor honderden guldens schade aan Oosterend Present Burgerlijke stand KRUISWOORDPUZZEL Derde blad Texelse Courant, vrijdag 15 juni 1973 snlfc osttn Het valt te verwachten dat het aan tal boeren dat in de toekomst recreatie ve voorzieningen op het bedrijf zal heb ben, aanzienlijk zal stijgenr van onge veer een derde nu tot ruim de helft over enige tijd. 45°/o wil er ook in de toekomst niet aan. De bedrijfshoofden die aan recreatie willen beginnen of de bestaande voor zieningen willen uitbreiden zullen het vooral zoeken in de kampeergelegen heid en de verhuur van huisjes en der gelijke. Als het alleen van de boeren zou afhangen, zou men op 93 boerde rijen over enige tijd zijn tent kunnen opslaan. Dit blijkt uit de enquête die de Stich ting ter verbetering van de agrarische structuur m Noordholland in opdracht van de Stichting Agrarisch Texel eind vorig jaar heeft gehouden onder 401 van de 426 agrarische bedrijfshoofden op Texel. Op dit moment verhuren 95 bedrijfs hoofden geheel of gedeeltelijk hun ei gen woning. In totaal zijn er 299 slaap kamers beschikbaar voor 660 gasten. Meestal betreft het alleen logies. Logies met ontbijt komt ook nog wel voor (26), maar half en volledig pension kan men slechts zelden krijgen bij de boer. Meestal kunnen de gasten beschikken over eigen voorzieningen. In een derde deel van de gevallen moeten de gasten echter wc en douche met het boerenge- d delen. Het aantal verhuurde bungalows, huisjes etc bedraagt 112, verspreid over 61 bedrijven. In vrijwel alle gevallen is er elektriciteit, waterleiding en wc aan wezig. Warm water, douche of bad en verwarming zijn er in ruim 80%> van de huisjes. 40 van deze huisjes zijn aange bracht in verbouwde schuren. Ruim de helft van de huidige en toe komstige recreatieboeren vindt dat toi letten en douches er persé bij horen. ring 1 fen 8 leu trail Dondagdag-, vrijdag-, zondag- en iaandagavond draait in het City thea ter „Anatevka" .Fiddler om the roof"), [en film die zich na het grote toneelsuc- es in een grote belangstelling verheugt let verhaal waarop de musical is geba ard gaat over de melkboer Tevje die leeft in het Russische Anatevka met zijn 'rouw, vijf knappe dochters en een reupel paard. Het dorp kent dt traditie an speelmannen op het dak. A.la men ach voorbereidt op de sabbat komt een koppelaarster vertellen dat de rijke sla- [er Lazar Wolf met de oudste dochter Y3& van Tevje wil trouwen. Maar deze doch ter houdt van Mottel Mamzoil de kleer- iker. De liefde wint het van het geld. Ir komt een bruiloft, maar die wordt 'erstoord als Russen een demonstratie tomen geven en al het meubilair ver melen. Maanden gaan voorbij en de be- ïchten over pogroms, revolutie en on derdrukking worden steeds dreigender. Iet komt tenslotte tot een uittocht, ichting Polen, Amerika en Palestina. Alle leeftijden). Zaterdag-, dinsdag- en woensdag avond „De eend en de Cadillac", het verhaal dat begint als het lelijke eendje Antoine Maréchal wordt vermor zeld door de wagen van de rijke zaken- eL3X nan Saroyan Als troost biedt Saroyan em een vliegreis naar Napels aan; daar an hij een Cadillac van een door ziekte Pgehouden Amerikaan afhalen en deze raaie wagen naar Bordeaux rijden, ijl rtaar deze Cadillac zit volgestopt met oud, heroïne en gestolen juwelen. Ex- spannend wordt het als een concur- orende bende lucht krijgt van dit ransport en een aanslag beraamt. Ma- ^al is zich van geen kwaad bewust n verliest in zijn onschuld stap voor tap gedeelten van de kostbare contra- aschftl ,an(Ie- Inmiddels heeft hij romantische ntmoetingen met een Italiaans kapster- le en een Duitse naturiste. Mareohal njgt op een gegeven moment de zaak oor en zet samen met de politie een val P waarin alle boeven netjes terecht ko- nen. (Alle leeftijden). ..Cicus op stelten" is een van die Ne- S c!se fllms die bij produkten als wat zien ik", ,,De inbreker" en „Turks ruit" in de schaduw staan en weinig aandacht krijgen. Toch trekken de ^ugdfilms van Henk van der Linden |eel belangstelling van publiek tussen 'Kr en twaalf jaar. Er is nu een tweede roducent van dit genre bijgekomen: ■jrs van der Meulen en hij maakte ^rcus op stelten" waarbij vijf kinde- ?n allerlei spannende avonturen bele en. Het is de eerste Nederlandse jeugd- ■nootfil ln kleur. Zondagmiddag om drie .02^»ur m het City theater. watf erin* le atf orraai lendt jielea n jwielf aart tEY lbej» Bijna de helft vindt ook elektriciteit een vereiste. De bedrijfshoofden die met een af- valwateroverlast van hun gasten zullen komen te zitten weten voor een zesde deel nog niet hoe ze dit probleem moe ten oplossen. Van degenen die het wel weten denkt bijna de helft aan gier- kelders, stapelputten, zinkputten en dergelijke. Een kwart wil een septic tank. Eén op de zes zeven boeren wil het water maar direkt in de sloot laten lopen en evenveel zien iets in riolering. Kampeerders Van de 93 bestaande en nog aan te leggen „campings" zijn bij ruim 20 de bestaande beplantingen en gebouwen voldoende om de recreanten aan het oog te onttrekken. Bij bijna alle bedrij ven waar dit niet het geval is geven de hoofden te kennen daarvoor de benodig de beplanting te zullen aanbrengen. Tien van de vierhonderd geënquê teerde boeren hielden op hun bedrijf al kampeerders. Twee daarvan deden dat in het groot: ze hadden ruimte voor meer dan dertig tenten of caravans. Bij de anderen is er ruimte voor hoogstens vijf. De voorzieningen voor de kampeer ders bij de acht bedrijven die bij de en quête hierover een antwoord gaven hou den niet over. Op één bedrijf was er geen enkele voorziening, terwijl op een ander de toeristen geheel waren aange wezen op de voorzieningen van de be woners. De overige zes hadden speciaal voor de kampeerders toiletten met wa terspoeling en elektriciteit, terwijl er vier waren die bovendien nog een apar te douche of bad hadden aangelegd en andere wasgelegenheid. Ook in schuren en stallen en op zol ders worden maar weinig recreanten ge- Vrijdag 15 juni, 18.45 uur: Schoo-Noordzeetrappers Vrijdag 15 juni, 20.00 uur; Drijver-Casino Zaterdag 16 juni, 14.00 uur: Noordzeetrappers-Casino Maandag 18 juni, 18.45 uur: Rijkswaterstaat-Saniors Maandag 18 juni, 20.00 uur: Memo-J'Elleboog Dinsdag 19 juni, 18.45 uur: Casino-De Waal Dinsdag 19 juni, 20.00 uur- De Zwaan-Drijver Woensdag 20 juni, 18.45 uur: Gempo-TESO Woensdag 20 juni, 20.00 uur: Wigeko-J'Elleboog Donderdag 21 juni, 19.00 uur Memo-Rij kswaterstaat Vrijdag 22 juni, 19.00 uur: Mayday-Sohoo Zaterdag 23 juni, 14.00 uur: De Waal-Noordzeetrappers houden. Op elf boerderijen bestaat deze voorziening. In totaal kunnen er 423 mensen overnachten. Per ruimte varieert de capaciteit hier van 6 tot 80 gasten. Drie van de elf be drijven hebben voor deze categorie toe risten een aparte kookruimte. Zes heb ben douches. In de meeste gevallen kun nen de gasten die van dit soort akkom- modatie gebruik maken op bedden sla pen. In twee gevallen moet men echter met matrassen genoegen nemen. Slechts één bedrijf iheeft geen toilet met water spoeling. Eveneens één bedrijf heeft geen elektriciteit. 63% van de «agrarische bedrijfshoof den op Texel biedt geen gelegenheid tot overnachten. Als redenen hiervoor ge ven ze vooral op dat ze er gewoon geen belangstelling voor hebben, en dat ze er geen plaats voor hebben. Ook „geen rijd", „is niet toegestaan" en „kan niet samengaan met agrarisch bedrijf" sco ren hoog. Van de 149 boerderijen waar men wel kan overnachten (37%) kan dat in 17% van de gevallen het hele jaar. De eigenlijke recreatieondernemer op de boerderij is de vrouw des huizes, die in 90% van de gevallen deze zaken be hartigt. Omgekeert geeft een aantal be drijfshoofden als reden van het met houden van gasten op, dat er geen vrouw is die het werk kan doen. Ook voor de uitbreiding in de toekomst wordt met name aan haar gedacht. Binnengedrongen in huis Twee 5-jarige jongens zijn op tweede Pinksterdag de woning van mevrouw H. van Sambeek-Ciohosz (Schilderend 1, Den Burg) binnengedrongen en hebban daar een geweldige ravage aangericht door alles wat ze tegenkwamen kort en klein te slaan of te beschadigen. De knaapjes hadden zich aanvankelijk ge amuseerd bij de buren waar ze in een schuurtje onder meer met carbolineum knoeiden. Met behulp van een trap be reikten ze het platte dak van de won-ng van mevrouw Van Sambeek en konden ooor het oplichten van het haakje van de deur op de bovenverdieping komen. Daar werd een wasbak stukgeslagen en moest een raam het ontgelden. Veel er ger nog gingen de jongetjes in de bene denverdieping te keer. In de woonka mer werd de oliekachel omgegooid, werden de planten var. de vensterbank geslagen, ruiten ingeslagen, het glas van het tv-toestel verbrijzeld, een servies stukgegooid en ook de vloerbedekking, radio cassetterecorder en bezittingen van gasten moesten het ontgelden. Een voorbijganger zag de naar buiten vlie gende glasscherven en sloeg alarm. De politie kon de jongetjes daardoor di rekt grijpen. De ponyclub „De Kleppertjes" heeft op de streekwedstrijd die, op 9 juni te Wicringen werd gehouden, een zeer goe de indruk gemaakt. Met 22 ruiters werd deelgenomen. Dank zij voldoende oefe ning werden goede resultaten behaald. De pony's zagen er over het algmecn netjes uit. Het mooie weer en het fraaie terrein werkten er ook aan mee dat De Kleppertjes met veel plezier aan deze wedstrijden terugdenken. Door acht verenigingen (totaal 90 deelnemers) werd gestreden in de individuele dres suur, afdelingsdressuur, bij de zg. Ca- prilleproef (dit is een samengestelde spring- en dressuurproef) en bij het springen. Uitslagen In rijbaan 1 kwamen De Kleppertjes niet uit. Rijbaan 2, 14 deelnemers, klasse BI: 11. Tineke Kooiman op Brenner, Klep pertjes,42% pnt.; 2. Nico Bakker op Vic tor, Kleppertjes, 40% Dnt.; 3. Mona Spaans op Beauty, Bucephalus, 39 pnt.; 4. Gerard Grouwstra op Lanky, Klep pertjes, 38 pnt., 5. Mabel Mantje op Francy, Kleppertjes, 37% pnt. Rijbaan 3, 20 deelnemers, klasse B2: 1. Jolanda v. d. Meer op Vlibo, Klepper tjes, 49 pnt.; 2. Joke Dros op Don Juan, Kleppertjes, 47 pnt.; 3. Janina Waiboer op Pardo, R.A.P., 46% pnt; 4. Dorothe Slot op Amor, Kleppertjes, 45% pnt. Rijbaan 4, 19 deelnemers, klasse Cl: 1. Marian v. d. Wal op Devil, Klepper tjes, 101% pnt.; 2. Jeannette Schoorl od Arthur, Kleppertjes, 98 pnt.; 3. Tineke Voorver koop van 3- dagenkaar- ten. Voor ie dereen zijn deze kaarten verkrijgbaar, die een be langrijke re ductie beteke nen op de toe gangsprijzen. Kinderen van 4-12 jaar be talen ƒ4,ie der ander ou der dan 12 jaar ƒ12,50. Zaterdag avond van 7-9 uur is er weer een „zit ting" in „De Bijenkorf". Opgave voor de Oosterender-maaltijd (in kostuum) is dan ook mogelijk. Voor bezoek aan de kerkvergadering (in kostuum) op vrijdagmorgen 10.00 uur verzoeken wij schriftelijke opgave aan het secretariaat Achtertune 25 te Oosterend. Sprekers tijdens deze verga dering zijn Mr. A. F. Kamp en Mr. W. H. Sprenger. Zang; Texels Mannenkoor. Repetitie historisch spel: Zaterdag avond 16 juni a.s., aanvang 7.30 uur, voor alle medewerkers. Verzamelen op het terrein achter de Chr. school. Em mers en „wapens" meenemen. Autokaarten voor inwoners van Oos terend zijn ook zaterdagavond verkrijg baar in „De Bijenkorf". Voor de grote lammerenmarkt in de Peperstraat is van koperszijde reeds veel belangstelling. Er komen zeker 20 handelaren-kopers. Er is reeds een zeer behoorlijk aanbod van lammeren. Volle digheidshalve vermelden we nog eens, dat alle Texelse schapenhouders wel kom zijn met hur. ooi- en ramlamme- ren op deze markt, in oude stijl, met nieuwe prijzen. De marktcommissie zal gaarne uw opgaven noteren. Hun adres: Jac. Hin, Spang, telefoon (02223) 241, J. Mantje, Dijkmanshuizen, telefoon (02223) 433 of Jac. Vlaming, „Veelust", telefoon (02223) 312. En voor iedere belangstellende hier onder het volledig programmaoverzicht van Oosterend Present 1973. Vóór de feesten zal een grote feestcourant huis- aan-huis over heel Texel bezorgd wor- uen. Daarin staan alle evenementen uit voerig vermeld. Beknopt feestprogramma Woensdag 4 juli: 20.00 uur, feesttent, reünie van „oud- Oosterenders". Donderdag 5 juli: 9.30 uur, feesttent, opening feest, ten toonstelling en beurs. 11.00 - 12.30 uur, Peperstraat, Ooster- ender maaltijd. 14.00 - 17.30 uur, De Kaap, groot feest programma. Kon. Marine, vliegfeest, watersport, enz. 20.00 uur, muzieknis, concert door de Kon. Luohtmachtkapel. Alle 3 dagen: Tentoonstelling-beurs, open van 10.00 tot 22.00 uur. 'In de feesttent vanaf 20.00 tot 02.00 uur, Rita and here Golden 5. Vrijdag 6 juli: P 00 tot 13.00 uur, in het dorp, grote lammeren- en goederenmarkt. 9.00 uur, Strends-end, opening markt. 10.00 tot 11.00 uur, vergadering in de Ned. Herv. kerk. 10.00 tot 12.00 uur, feestterrein, na tionale wedstrijd schapenscheren. 11.30 tot 13.00 uur, muziektuin, kin derprogramma „Swieb in paniek". 14.15 ot 17.00 uur, De Kaap, histo risch spel „Opstand van het kaas- en broodvolk". 20.00 uur, muzieknis, TV-topsterren-pa- rade. Zaterdag 7 juli: 3.30 tot 12.00 uur, feestterrein, paar- denkeuring W.P.N. afd. Noordholland. P.30 tot 11.30 uur, Oudeschild, vloot- show met toto op de Texelstroom. 13.30 tot 17.30 uur, feestterrein, con- cours-hippique. 20.00 tot 21.30 uur, muzieknis, optre den Brassband „Soli deo Gloria" uit Leeuwarden. Bekendmaking toto-uitslag. Officiële sluiting feesten. 24.00 uur, einde feest in de feesttent. van 6 tot en met 12 juni 1973 Geboren: Arnold Ferdinand, zv. Dirk Krijnen en Cornelia J. M. Hin. Ondertrouwd; Goosen Westerlaken en Linda de Graaf. Keppel op Max, R.A.P 97% pnt.; 4. Tine Schoorl op Dientje, Kleppertjes, 97 pnt.; 5. Piet Smit op Melanie, Wiron, 96% pnt. Rijbaan 5, 17 deelnemers, klasse LI -I- L2 M. Categorie C -|- D: 1. Marga Houwing op Ilja, Kleppertjes, 103 pnt.; 2. Kees Kroon op Lady, Duin- ruiters, 95% pnt.; 3. Netty Dubbeld op Caruso, Bucephales, 95 .pnt.; 4. Cor dc Lugt op Frieda, Kleppertjes, 90% pnt.. 5. Roelien van Aalderen op Alcon, Klep pertjes, 90 pnt. Caprilleproef, 13 deelnemers: 1. Tine Schoorl op Dientje, Kleppertjei, 92% pnt.; 2. Henk Broekman op Alex, Kleppertjes, 90 pnt.; 3. Gé Bakkum op Silvester, Duinruiters, 85 pnt. Afdelingsdressuur 4-tallen (7 viertal len): 1. R.A.P. Anna Paulowna, 110% pnt.; 2. Duinruiters, Julianadorp, 108% pnt.; 3. Kleppertjes, Texel, 104 pnt. Afdelingsdressuur 8-tallen (4 achttal len): 1 Kleppertjes, le achttal, 127 pnt.; 2. Kleppertjes, 2e achttal, 111% pnt.; 3. Bucephales, 88 pnt.; 4. Duinruiters, 84 pnt. Springconcours, klasse B: 1. Hans Wessels op Zampo, Duinruiters, 6% pnt.; 2. Dorothe Slot op Amor, Klep pertjes, 6V< pnt.; 3. Kees Kroon op Lady, Duinruiters, 5% pnt.; 3. Marga Houwing op Ilja, Kleppertjes, 5% pnt. Klasse L: 1. Annemarie Zon op Anita, Caliinghe, 0 fout; 2. Cor de Lugt op Frieda, Klep pertjes, 8 fout. Horizontaal: Verticaal: 1. ingedijkt land 1. tijdsduur 5. trek hebben in 2. briefaanhef 9. dus (Eng.) 3. leerling (Fr.) 10. slingerplant 4. meisjesnaam 12. pers. voornaamw. 5. jong dier 14. gesloten 6. enig 16. myth, wezen,half vrouw 7. bekende motorraces 17. nieuw 8. inwendig orgaan 18. deel van de kachel 9. deel van een dier 20. inwendig orgaan 11. soort vaartuig 21. huisdier 13. visserschip 24. bouwland 15. ieder 26. het Romeinse Rijk (afk.) 17. dwaas, clown 28. de oudere 19. lokspij s *29. deel van de bijbel 20. lidwoord 30. per expresse 22. met de voeten duwen 31. voorzetsel 23. Europeaan 33. meisjesnaam 24. transportbedrijf 35. lofdicht 25. vogel 37. dwaas, clown 27. interest 38. soort leer 30. schildersgerei 39. lichaamsholte 32. mannelijk zoogdier 40. eenheid van druk (afk.) 34. vochtig 41. overheidsbedrijf 36. Spaanse titel 43. volkerenorganisatie 37. snavel 44. vrucht 40. plaats in Griekenland 46. voorzetsel 42. Engels lidwoord 47. pers. voornaamw. 43. vogel 48. en omgekeerd 45. eenvoudig 50. ter inzage (afk.) 47. voorzetsel 51. jaargetijde 49. plaats in Brabant 53. trage 51. luchtstrij dkrachten 56. plaats in de Betuwe 52. familielid 59. buigzaam 54. toevluchtsoord 61. bovenste deel 55. ivoor 62. brommerig 57. metaal 65. voor 58. soort walvis 66. en omgekeerd 60. soort palm 68. Indonesische gekko 63. deel van het hoofd 70. stofmaat 64. filmmaatschappij 71. duister 67. Frans onb. voornaamw. 72. olierijke zuidvruchten 69. naamloze vennootschap (afk.)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 9