Groen ^warL-Jexels in het harL, Met spoed streven naar bouw van sporthal op Texel '9 TAXI 2323 5e Spyker lapport Ver. van Nederlandse gemeenten: Wijziging statuten S.C.W.T. volop in discussie (02228) 200 CATWEAZLE Botsing op geparkeerde vrachtauto Duitser brak enkel Zeer gevaarlijke situatie Voorlopig geen verbetering van het telefoonverkeer Lijsternest onder motorkap van rijdende bestelauto WILHELMINALAAN 4-6 ASSURANTIEKANTOOR GER DROS DAG 22 JUNI 1973 86e JAARGANG No, 8785 ave B.V. v.h. Langeveld De Rooy tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 IHarry de Graaf, Keesomlaan 43, Den [lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ5,50 p. kw. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Rabobank. 50 cent incasso; los 25 cent. Advert 23 ct. per mm. excl. 4°/o BTW Blijkens de resultaten van een door de Vereniging van Nederlandse gemeen ten ingesteld onderzoek moet op Texel met spoed worden gestreefd naar een jporthal. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in een 9 pagina's lellend rapport. De procedure, die gevolgd moet worden bij de verwezenlijking een sporthal vereist dat nu een uitspraak wordt gedaan door het landelijke idviesorgaan voor de sportakkommodaties. Verwacht wordt dat dit orgaan, angpat de minister adviseert, zich bij het standpunt van de Vereniging van Neder- idse gemeenten zal aansluiten. Aan een sporthal bestaat zeer dringende ihoefte. De huidige zaalakkommodatie op Texel is al lang niet meer toerei- -Z1€Biend om aan alle verzoeken te voldoen. Zelfs heeft men de voetbalverenigingen loeten verzoeken voortaan van training in de gymzalen af te zien. De praktijk rt, dat na het gereedkomen van een sporthal de animo voor allerlei binnen sten snel toeneemt, zodat er geen twijfel over bestaat, dat zo'n akkommoda— behoorlijk zal worden benut. In het rapport van de Vereniging van Neder- indse Gemeenten acht men een sporthal van 42 x 22 x 7 meter gewenst. Deze limte zou door het neerlaten van „Tre-no-mat" in twee gymzalen kun- ien worden verdeeld. MJl isiorj 'F; >iorlftr wordt dan wel van uitgegaan dat Dr#het nieuw te bouwen complex door K. I rijksscholengemeenschap niet twee 3ri Air één gymnastiekzaal wordt .opge ien en dat een der zalen van de toe- ;tige sporthal wordt gebruikt door basisscholen als de gymzaal van de ijsseschool plaats moet maken voor ireiding van het aantal lokalen van school. Spoed Jiet bovenstaande kwam aan de orde dinsdagavond gehouden vergade- j van het centraal bestuur van de Ichting Cultureel Werk. Administra- rG. A. Oskam zei te hopen dat het Jneentebestuur na de eerste gunstig Bevallen stappen met kracht naar de lering van het sporthalplan zal leven. De heer Oskam heeft bij de ■schillende sportverenigingen de be- Ifte aan zaalruimte gepeild waarbij j de konklusie was gekomen dat het n moeite zal kosten de zaal geduren- Jeen belangrijk aantal avonden bezet [rijgen Met name de tennisclub (ook ►r tennissen is de hal geschikt) maakt Ihet ogenblik een spectaculaire groei pgevaardigde Joh. C. Roeper infor- rde wat de verenigingen voor het ruik van de hal zullen moeten beta- De heer Oskam zei dat dit wel seen probleem zou kunnen zijn. In r geval is het niet de bedoeling de 'lereidingen buiten de verenigingen I te doen. Er zal een begeleidingscom- Tne moeten worden gevormd waarin I sportverenigingen zijn vertegen- irdigd. Het zal uiteraard nog gerui- tijd duren voor Texel zijn sporthal !t te heer C. de Grave stelde voor dat verenigingen zolang de gymzaal van ijksscholengemeenschap gebruiken. Slechte opkomst vergadering werd zeer slecht be lt Er waren slechts 9 van de 26 igerechtigde bestuursleden aanwe- Van de wegblijvers hadden er ze- afbericht gedaan. De heren Roeper Haan spraken over een en ander afkeuring uit. Roeper vond dat bij benoemen van een bestuurslid te- een plaatsvervanger moet worden ezen. De heer Oskam wees erop |dit in de nieuwe statuten zou kun- worden opgenomen. In ieder geval aan de afwezigen een brief worden fourd. Statuten °*wel de heer Roeper daar wegens tennge opkomst weinig voor voelde, toch de discussienota behandeld de administrateur had samengesteld betrekking tot een wijziging van de jten van de stichting In de nota onder meer voorgesteld de doel den van de stichting te verriu- is vanaf 22 juni iedere avond DISCOTHEEK De platentovenaar heet is uw kans om een echte gek I aa T aan het werk te zien. men. Zo zou het mogelijk moeten zijn dat de stichting zich met buurthuiswerk of samenlevingsopbouw gaat bezig hou den. Tegen dat laatste had de heer Roe per bedenkingen, mede in verband met moeilijkheden rond het buurtcentrum te Hoorn dat wel eens als voorbeeld voor Texel is genoemd. De heer De Haan'vond echter dat tegen opneming in de statuten geen bezwaar was. Ze zijn immers geen dwingend voorschrift. Volgens de oude statuten moet de stichting zich onthouden van iedere ak- tie of uiting tegen welke een belang rijk bevolkingsdeel onoverkomelijke principiële bezwaren heeft. De heer Os kam vond dat dit nimmer toegepaste ar tikel verouderd is, ook al omdat het in een bepaalde vorm een ondemocratisch vetorecht mogelijk zou kunnen maken. De afgevaardigden liet dinsdagavond echter duidelijk weten dat dit artikel gehandhaafd diende te worden. De heer Roeper vond dat de mogelijkheid om een penningmeester te benoemen moest worden gehandhaafd. „Je 'kunt nooit weten waar het goed voor is". De heer Oskam wilde de penning meester schrappen omdat deze funktie in de praktijk nooit inhoud heeft gekre gen. De financiële zaken worden door de administrateur behartigd. Vakccntralcn In zijn nota had de heer Oskam ook het probleem van de vertegenwoordi ging van de raad van vakcentralen aan geroerd. Zoals bekend heeft deze raad gevraagd in het centraal bestuur ver tegenwoordigd te worden, maar dan zouden ook werkgeversorganisaties een stem moeten krijgen. Dat is echter moeilijk omdat deze organisaties geen overkoepeling kennen. De heer Frans Zegel zag niet in welke taak de raad van vakcentrales in het bestuur zou kunnen vervullen. Ook een vertegenwoordiger van standsorganisa ties of middenstand in het bestuur leek hem niet zinvol. Meegedeeld werd dat het dagelijks bestuur vindt dat nieuwe groeperingen die tot het eentraal be stuur worden toegelaten moeten voldoen aan de voorwaarde dat hun hoofdwerk zaamheid op cultureel gebied ligt. Daar mee kon men het wel eens zijn, zodat het vraagstuk van de vertegenwoordi ging van werknemers- en werkgevers organisaties voorlopig van de baan lijkt te zijn. De heer Roeper vindt dat het niet meer mogelijk mag zijn dat een verte genwoordiger van een bepaalde organi satie in het centraal bestuur zijn tijd blijft uitzitten als hij door zijn eigen organisatie met wordt herbenoemd en dus niet meer als vertegenwoordiger daarvan kan worden gezien. De meeste andere afgevaardigden konden daarmee wel instemmen: de vertegenwoordiger in het centraal bestuur moet iemand zijn uit het bestuur van de betrokken orga nisatie. Zo moet het in de statuten wor den vastgelegd. De heer Oskam had in zijn nota ge pleit voor uitbreiding van het dagelijks bestuur van vijf tot zeven leden. Verder zouden de leden niet meer door de ge meenteraad maar door het centraal be stuur benoemd moeten worden. Tegen dat laatste had de heer Roeper bezwaar. Hij vond dat de gemeenteraad 't laatste woord moet hebben ook al wordt in de praktijk het advies van het centraal be stuur opgevolgd. De heer Oskam wilde in de nieuwe statuten de mogelijkheid van presentie geld voor het vergaderingsbezoek ope nen, maar daar hadden alle afgevaar digden duidelijk bezwaar tegen. Men wilde het graag voor niets blijven doen. De voorstellen inzake de statutenwij ziging zullen worden aangepast aan de wensen van de afgevaardigden en dan opnieuw ter bespreking worden voorge legd. Concurrentie Er bestaat enige bezorgdheid over het houden van bruiloften en partijen in kleedlokalen en dorpshuizen e.d. De horeca ondervindt hiervan concurrentie. De heer Roeper sprak van „gesubsidi eerde tapkasten" en wees erop dat in Oosterend het dorpshuis alleen voor bruiloften e.d. wordt afgestaan als geen particuliere zalen besohikbaar zijn. De tarieven voor de muziekschool zul len per 15 augustus worden verhoogd. De verhogingen variëren van vijf tot twin tig gulden per jaar. Geen wijziging zal worden gebracht in het systeem om het lesgeld afhankelijk te laten zijn van het gezinsinkomen. (De heer Roeper heeft zich hiervan meermalen tegenstander •getoond). In de nieuwe regeling is zelfs een nieuwe inkomensgroep toegevoegd: boven de ƒ25.000,Overigens wil de federatie van Muziekscholen een uni form systeem voorstellen dat ook van het inkomen afhankelijk is. De heer De Haan liet blijken weinig te voelen voor het uitlenen aan andere dorpen van de geluidsapparatuur die hoort bij de dia-apparatuur waarmee deze zomer in het City theater dia's over Texel zullen worden vertoond. De heer Roeper toonde zich hierover zeer verontwaardigd. „Nu wordt Den Burg wéér bevoorrecht". De voorzitter (deze keer de heer J. D. Koning omdat zowel voorzitter als plaatsvervangend voorzit ter verhinderd waren) voelde wel voor uitlenen aan andere dorpen evenals de heer Oskam. Nagegaan zal worden of de apparatuur transportabel gemaakt kan worden. In de vacature Van Wolveren werd als lid van de commissie van toezicht van de muziekschool de heer C, van Heerwaarden gekozen. Hij was met zus ter Rood voorgedragen. In de aanbeve- (zie vervolg pagina 2) Om middernacht van dinsdag op woensdag werd een 23-jarig meisje uit Den Brug gewond toen de auto waarin zij zat op de Beatrixlaan tegen een geparkeerde VTB-wagen botste. De 27-jarige bestuurder van de auto bleef ongedeerd. De VTB-wagen stond op de voorge schreven wijze rechts geparkeerd onder het licht van een straatlantaarn. De uit de richting Kogerstraat naderende .Ford Cortina-bestuurder heeft de wa gen blijkbaar toch niet gezien want hij botste er met volle snelheid tegenop waarbij het recht^rdeel van de Cortina in elkaar werd gedrukt. De auto werd onherstelbaar beschadigd. Het meisje werd met spoed naar het ziekenhuis te Den Helder gebracht. Bij de politie kan men zich overigens wel voorstellen dat de bestuurder van de personenwagen de vrachtwagen niet heeft gezien. Juist door het lantaarnlicht dat er bovenop scheen, stak de wagen nauwelijks tegen de achtergrond af. De leider van een Duitse jeugdgroep die sinds vier dagen op „Loodsmans duin" verbleef raakte dinsdagmiddag gewond toen hij met de kinderen op het strand bij paal 9 sportwedstrijden hield. Bij het verspringen kwam hij zo onge lukkig terecht dat hij een enkel brak en per ambulance naar het ziekenhuis te Den Helder moest worden gebracht. Het staat vast dat tijdens de komende topdrukte op Texel opnieuw een nood toestand zal ontstaan met betrekking tot het telefoonverkeer. Nu al kan de centrale de vele gesprekken niet meer verwerken. Het is niet ongewoon dat men een kwartier tot een half uur po gingen moet doen om een verbinding met de vaste wal of een ander dorp op Texel tot stand te brengen. In De Koog is de ellende het grootst. De moeilijhe- den zullen pas zijn opgelost als in Alk maar een nieuwe centrale in gebruik gesteld wordt. Op zijn vroegst zal dat medio volgend jaar het geval zijn. Er moet dus rekening mee worden gehou den dat wc ook volgend jaar nog in de ellende zitten. Het stagnerende telefoonverkeer geeft niet alleen veel ergernis maar is ook hoogst gevaarlijk. Wie straks de brandweer of de dokter dringend nodig heeft, kan beter in de auto stappen en de hulp zelf gaan halen terwijl een an der het met de telefoon blijft proberen. Voor mensen die veelvuldig moeten telefoneren betekent de stagnatie enorm tijdverlies. Niet alleen duurt het lang alvorens men het gewenste nummer heeft, ook verkeerde verbindingen ont- Een lijster heeft een nest gebouwd onder de motorkap van een Ford Transit bestelwagen van Timmers Bakkerij. Op zichzelf is dat niets bijzonders. Het komt vaker voor dat vogels nestelen in auto wrakken of in auto's, die een tijdlang stil staan. De bestelwagen van Timmer is ech ter dagelijks volop in gebruik en rijdt meerdere keren van Den Burg naar ver schillende bestemmingen op Texel, vooral De Koog. Hoe de vogel de gelegenheid heeft gevonden een compleet nest te bouwen en er ook nog een ei in te leggen, Is een raadsel. Tenzij het dier telkens is meegereden, maar dat lijkt onwaarschijn- lijk. Toen we het verhaal hoorden dachten we aan een grap. Ongetwijfeld zou iemand het van elders weggehaalde nest onder de motorkap hebben gestopt. Maar wie ziet hoe het nest boven een der spat borden vlak naast de motor is bevestigd, laat de gedachte aan mensenwerk varen. Het nest werd woensdag ontdekt door Kees Hin, werkzaam bij garage Rey, waar de wagen voor een onderhoudsbeurt was bezorgd. Aangenomen moet worden, dat het nest nu is verlaten, als gevolg van de werkzaamheden aan de auto. Het nest onder de motorkap. De lijster kon deze plaats bereiken via de open on derkant van het motorgedeelte van de bestelwagen. staan herhaaldelijk. Zelfs het draaien van een netnummer of het nummer van het tijdsein of weerbericht heeft soms tot gevolg dat men met een volstrekt onbekende abonnee wordt verbonden. De chef bijzondere- en direktiezaken Haarlem Ir. R. E. Kerkho ven vertelde ons desgevraagd dat er voor dit jaar in ieder geval geen hoop is op verbetering. Met het installeren van de nieuwe centrale te Alkmaar is men druk doende maar dat zal zeker niet gereed kunnen zijn vóór mei 1974 en dan nog alleen als geen enkele stag natie optreedt. Het treffen van nood voorzieningen om de huidige ellende op kortere termijn te verlichten achtte de heer Kerkhoven niet mogelijk. Hij hoop te dan ook dat zich op Texel geen ern stige rampen zullen voordoen. Geen straalzender Vorig jaar werd te Den Burg een straalzender opgesteld om het telefoon verkeer met het vasteland te verbete ren. Deze zender werd echter geplaatst wegens beschadiging van de zeekabel door het Marsdiep als gevolg van dijk verhogingswerkzaamheden in Den Hel der. De zender moest dienen om de ka- belfunktie over te nemen. Aangezien deze kabel nu in orde is, heeft een zen der dit jaar geen zin. De enigen die aan de noodtoestand op dit moment iets kunnen verbeteren zijn de Texelaars zelf. Het is van het groot ste belang dat zij alleen opbellen als het echt nodig is en hun gesprekken kort en bondig houden. Vast staat dat erg veel onnodige gesprekken worden gevoerd. Klagen Verder kan het geen kwaad dat de betrokken autoriteiten er voortdurend op attent wroden gemaakt dat op Texel van een noodtoestand sprake is. Enkele getergde abonnees vroegen ons op te roepen tot massaal weigeren te betalen van de telefoonrekening. Dat is in zo verre zinvol dat dan de weigeraars zoudéVi worden afgesloten waardoor de wel betalende abonnees inderdaad weer volop en vlot zouden kunnen bellen. Dat is uiteraard niet zo bevredigend. Beter in het klachten met de omschrijving daarvan te richten aan de direkteur van het telefoondistrict Haarlem. Ook buiten de zomerperiode laten de telefoonverbindingen veel te wensen over, met name tussen de dorpen on derling. In de raadsvergadering zijn daar enige tijd geleden vragen over ge- tseld. B. en W. hebben deze klachten doorgegeven aan de direkteur van het telefoondistrict Haarlem en op 9 mei als antwoord gekregen dat de klachten zullen worden onderzocht en dat zo spoedig mogelijk bericht volgt over het resultaat van dit onderzoek. Er is enige hoop dat Ir. Kerkhoven de zaken iets te somber heeft voorge steld. Gisterend vernamen wij althans uit een andere bron in Haarlem dat op korte termijn wèl bepaalde verbeterin gen zijn te verwachten. In de Texelse centrale zouden voorzieningen worden getroffen die een capaciteitsuitbreiding betekende. Maar ook in dat geval zullen de gesprekspieken niet verwerkt kun nen worden. Heeft U reeds het nieuwe telefoonnummer van genoteerd JAN F. VAN ASSELT, Kogerweg K 63b, De Koog

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1