Raad akkoord met verhoging van strandpachten Geslaagden scholengemeenschap kregen hun diploma Heffing voor vuilcontainers nieuwe twistappel FILM.NIEUWS Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 29 juni 1973 2021 ht ftflT ianiji 'If Nieuwe inschrijvingen u het Handelsregister Geslaagd voor zwemdiploma Burgerlijke stand Geslaagd Zaterdag concert in Ned. Herv. kerk kan 91,- 181,- smng toe- ;n bij Evenals bij de vorige vergadering beeft de gemeenteraad dinsdagavond geruime tijd besteed aan de problemen rond de verhoging van de strandpach ten. Uiteindelijk werd met vier stem men tegen besloten het voorstel van burgemeester en wethouders ongewij- gd te accepteren. Een belangrijk element van de discus sie was de vraag of de kosten die de ge meente aan 'het strand besteedt nu wel of niet van invloed zijn of behoren te zijn op de pachtprijzen. Zo verlangde de heer L. J. Weijdt (Texels Belang) dat deze kosten zouden worden uitgesplitst kosten voor strandbewaking en kos ten die meer in ihet bijzonder ten goede komen van de exploitanten. Deze kos ten zouden dan gedeeltelijk op de ex ploitanten moeten worden verhaald. Anders dan burgemeester Sprenger meende de heer Weijdt dat de bewaking geen invloed had op de drukte aan het jtrand Hij betreurde het dat het over- met de exploitanten zo onbevredi gend was verlopen. Hij wees er op dat ook de exploitanten met een verho- gingsvoorstel waren gekomen. Zelfs van dat voorstel vond de 'heer Weijdt dat het de exploitanten op te hoge lasten zou brengen. 70 te ?rlan4 te slaj lil vrij al >or joiïj Rendement Ook de heer J. Zuidewind (VVD) vond de relatie tussen de economische bete- lenis van de strandexploitatie en de ïoogte van de pacht een juiste basis, ij wilde echter niet zozeer uitgaan van de gemeentelijke kosten voor de ont- sluitingsvoorzieningen, als wel van het economisch rendement van de exploita tie zelf. Wethouder C.Joustra (Texels Belang) zag niets in een direkt verband tussen achtsommen en kosten of opbrengsten, ïkante F was trouwens vorig jaar al met de «ploitanten afgesproken dat deze za- ien los van elkaar zouden staan. Het ermelden van de bedragen die de ge- neente aan het strand uitgeeft in de .tukken over de pachtverhogingen moest dan ook louter worden gezien als een weerlegging van de suggestie dat de gemeente de exploitanten als een melkkoetje zou willen gebruiken. Uit deze cijfers bleek juist dat de gemeente ir alleen maar geld bij moet leggen. De achtverhogingen konden volgens de wethouder goed worden vergeleken met egesverhogingen. De gemeente heeft een aantal bronnen van inkomsten, zo- ils leges, reinigingsrechten en dergelij- :e. Deze moeten van tijd tot tijd wor- len verhoogd in verband met de stij fing van het prijspeil, die ook de bedra- ien die de gemeente moet uitgeven iteeds hoger maakt. De heer P. Smit KVP) sloot zich bij dit betoog aan. Mejuffrouw A. G. Luijsterburg (CHU) lad begrepen dat de gemeente de pach- en alleen wilde verhogen in verband net winststijgingen bij de exploitanten, n niet in verband met de kostenont- ikkeling. De heer Joustra verwees aar de stukken waarin was duidelijk emaakt dat tussen deze gegevens juist een verband bestaat. Ook wilde me- uffrouw Luijsterburg het aantal toe risten als uitgangspunt nemen voor de >achtsommen. Inschrijving De heer J. Witte (KVP) die zdoh in het 'gemeen aansloot bij het betoog van de heer Weijdt, deed het voorstel de •achtsommen te laten vaststellen bij aarlijkse inschrijving. Door de burge- neester herinnerd aan het feit dat de emeente zich korte tijd geleden had erbonden tot het afsluiten van langlo- «nde kontrakten trok de heer Witte IIJVI" voorstel even schielijk terug als hij had ingediend. De heer Joustra zag wel iets in het ij tourbeurt bezetten door de exploi- mten van de verschillende plaatsen, >dat niet dezelfde exploitant telken- ire het grootste voordeel heeft. De heer Zuidewind stelde voor de lannen van de gemeente voor 1973 aan nemen (hij sprak van een fait accom- u). maar de daaraan gekoppelde plan- en voor de komende jaren te laten ervallen in afwachting van nader on- erzoek. Het voorstel kwam niet in «mming omdat het voorstel van B. en (gelijktrekking in een aantal jaren ..Sport-Shop", Weverstraat 9, Den Ulg, filiaal van „B.V. Electrohuis Bak er Weverstraat 11 - 13, onder recht ss beheer van de hoofdzaak, atates Frites bedrijf, Dorpsstraat 2, Koog. Eigenaresse: J. Rijk-van Am- !?am (huwelijks voorwaarden), •p^ntrumfilm", Warmoesstraat 81, be- li voor het vervaardigen van films. Womstig uit Utrecht. Eigenaar: W. C. voorbeijtel. lanége en fokkerij Bornrif, Mienter- °P. De Koog. Eigenaar: J. F. M. E. .^^(HhHderjarig, niet handelings- ^JJJH^idsverzorgingsbedrijf „Kos tlek Weverstraat 36, Den Burg. Ei- ftaresse: A. M. Reij-Duin. en inflatiecorrectie) werd aangenomen, met de stemmen van de heren Bakker, Weijdt, Witte en Zuidewind tegen. Containers Een ander punt dat de relatie met de strandexploitanten betrof was het hef fen van gelden voor het gebruik van gemeentelijke afvalcontainers, die sinds enkele jaren bij de strandslagen staan. De Dienst Gemeentewerken deed zeer onlangs een brief uitgaan aan de exploi tanten, waarin heffingen werden aange kondigd. Door metingen was vastgesteld dat tweederde van de vulling van de containers bestond uit bedrijfsafval van de strandexploitatie. Mejuffrouw Luijs terburg kon zich niet voorstellen dat deze hoeveelheid zo groot was. Zij meende de hoeveelheden vuil van de exploitanten eerder in de orde van grootte van één vuilniszak moesten wor den gezien. De heer Sprenger bracht haar het verschil tussen afval van de exploitant privé en zijn bedrijfsafval onder ogen. Niet tactisch De heren Witte, Timmer, Blanken en Ellen vonden het niet zo tactisch dat de heffing op het gebruik van de afvalcon tainers werd aangekondigd op een mo ment dat de gemoederen in beweging zijn over de pacht verhoging. De heer Timmer herinnerde eraan dat de con tainers er al een paar jaar staan. Men had de bijdrage van de exploitant dan direkt moeten heffen. De burgemeester liet duidelijk uit komen dat het briefje buiten B. en W. om door de Dienst Gemeentewerken was verzonden. Dat de heffingen ook werke lijk zouden worden doorgevoerd stond nog helemaal niet vast, al was het in bespreking. Men had het bij Gemeente werken dienstig geoordeeld de verho ging op dezelfde vergadering bekend te doen zijn als die waarop de pachten zouden worden besproken. Psycholo gisch was dat wat ongelukkig geweest. Als er aanslagen zouden komen zou daarbij onderscheid worden gemaakt tussen het afval van de atrandbezoekers en het bedrijfsafval van de exploitatie. Anders dan sommige raadsleden meen den, zal de gemeente geen huurpennin gen voor de containers vragen. Telefoonmisère B. en W. hadden schriftelijk meege deeld dat de PTT heeft laten weten dat de klachten over de slechte telefoon verbindingen op Texel zullen worden onderzocht en dat inzake de resultaten van dit onderzoek zo spoedig mogelijk bericht volgt. De heer J. Witte vond de houding van B. en W. in deze wel erg clement. Er is sprake van een nood toestand die op hoog niveau de aan- 129 jongens en meisjes zijn .geslaagd voor een zwemdiploma. Het waren: Diploma A; Harriët Bakker, Karin Zegel, Lillian J. van Liere, Frank van Empel, Marike de Vey, Johanna Zijm, Ferdinand Wiering, Erwin v. d. Linde, Inge Plaatsman, Jan Pieter de Ridder, Laurentin H. v. d. Berg, Minne Goënga, Adriaan Paul Kik kert, Mariëtta Smit, Ingrid B. M. Groo telaar, Jeanet Zijm, Andrea de Vries, Cornelia M. v. d. Wetering, Yvonne L. de Lussanet de la Sablonière, Hanneke Bakker, Barend Bakker, Huibert de Ridder, Cornelia Vlaming, Johnny Ro- zeboom, Nancy A. H. van Vooren, Yvon ne Wassenaar, Dorothé Jans, Sandra Grootjen, Petronella R. Zuidewind, Ina C. Dijkgraaf, Menno Dijkstra, Wanda D. E. E. Keijser, Janneke Visser, Fran- lem Pieter Eelman, Liliane Kok, Caren 'cisca v. d. Heide, Pieter C. Bruyn, Wil- v. d. Geest, Marleen Kuip, Elisabeth M. v. d. Werve, Loes Bakker, Judith E. Hoogendijk, Martin R. Daalder, Eelke Seepma, Maartje G. van Dijk, Margare- tha C. Oosterhof, Irma Witte, Jolanda van Heer waarden, Jan Adriaan Duin- 'ker, Jannette Boon, Esther M. Witte, Jo hannes M. Smit, Pieter H. Eelman, Elly Koning, Albertien Kingma, Jan Rien- stra, Fjodor Seegers, Dorina C. E. v. d. Molen, Josefina A. C. Witte, Corrie C. H. Witte, Martha J. C. Kikkert, Frederik Blom, Laura van Kooten, Petra Drijver, Paulus C. de Grave, Hans A. Boersma, Gerard J. de Waard, Karin P. Beumkes, Piet Smits, Richard Rijk, Anneke C. Roeper, Catharina van Haastrecht, Edo Pool, Margriet Boogaard, Maria J. van Heerwaarden, Cornelia E. v. d. Meer, Alida Eelman, Annemarie Bakker, Piëta v. d. Vis, Gea de Vries en Brigitte v. d. Broeck. B-diploma: Mirjam C. Bonne, Horst Peter Hlawat- schek, Bert Sohagen, Egbert Jelle v. d. Meer, Pieter Jan Schagen, Jan van Mal- degem, Anntke Rienstra, Johanna J. v. d. Vis, Irene Hin, Anna A. Bakker, Sip- ke Jilles Visser, Corrie C. H. Witte, An dreas Barhorst, Peter Bas, Jolanda van dacht moet krijgen. Desnoods moet de minister er maar worden bijgehaald. De heer Zuidewind verwachtte dat het resultaat van het onderzoek niet meer zal zijn dan een bevestiging dat de verbindingen inderdaad slecht zijn. Er moeten direkt stappen worden onderno men. Het is haast onmogelijk om op Texel tussen de dorpen telefoonkontakt tot stand te brengen. Bij brand of onge lukken kan dat fatale gevolgen hebben. De heer C. Koorn vond dat de PTT in- konsekwent tewerk gaat. De reklame die wordt gemaakt voor het bellen na zeven uur 's avonds kost veel geld dat beter aan de verbetering van de verbin dingen op Texel zou kunnen worden uit gegeven. Verbetering Wethouder Daalder vertelde dat hij een (telefonisch) gesprek had gevoerd met de directeur van het telefoondistrict Haarlem. Hij had daarbij vernomen dat zojuist apparatuur is ontvangen waar mee de capaciteit van de centrale kan worden uitgebreid, al zal dat niet vol doende zijn. Het effekt van de maatre gel zou één tot anderhalve week later merkbaar zijn. Verder zal het aantal in ternationale lijnen van vijf naar acht worden uitgebreid en er komen enkele extra lijnen, die niet via Alkmaar maar via Amsterdam lopen. Ook hier zal een ontlastend effekt vanuit gaan. Op de vraag van mej. Luijsterburg of de maat regelen verbetering van de verbinding tussen Texel en het vasteland of tussen de dorpen op Texel tot gevolg zullen hebben, moest de heer Daalder het ant woord schuldig blijven. Zebrapad Naar aanleiding van een ingekomen fcrief van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers wees de heer F. Blanken op de wenselijkheid om op de Bernhardlaan ter hoogte van de 99 woningen een of twee zebrapa den te maken. De heer L. J. Weijdt sprak er zijn er gernis over uit dat de raadsleden de stukken deze keer erg laat hebben ont vangen. Hij had onvoldoende tijd gehad zich behoorlijk te informeren. Hij kon digde aan een voorstel van orde tot het aanhouden van bepaalde punten te zul len doen, als zoiets weer gebeurt. Voorzitter Mr. Sprenger voerde als excuus aan dat als gevolg van vakan- tien en ziekte van bestuurderen en ambtenaren vertraging is ontstaan. Op de vraag van de heer Weijdt hoe het staat met de plannen voor een MTS in Den Helder (van Texelse zijde bestaat hiervoor veel animo) deelde de voorzit ter mee dat deze plannen al in een vroeg stadium door het gemeentebe stuur van Texel krachtig zijn onder steund. Verder kan er niets over worden gezegd. Aula Zoals bekend heeft het Groene Kruis Texel afgezien van het plan om 'het badhuis te verbouwen tot rouwkamer. Er is aan zoiets echter dringende be hoefte. De heer Weijdt wees erop dat de huizen die tegenwoordig worden ge bouwd (één woonkamer) ongeschikt zijn voor het opbaren van een dode. Hij vond dat het college niet langer moest aarzelen en geld beschikbaar moest stel len voor de bouw van een volwaardige aula. De heer Smit herinnerde eraan dat de gemeenteraad al jaren bezig is in deze richting. Hij wees op de mogelijkheid het gebouwtje van de voormalige werk- 'tuin De Boogerd (vlak bij de algemene begraafplaats) tot aula te verbouwen. Van de plannen van het Groene Kruis is op het allerlaatste moment afgezien. De heer Weijdt vond dat de raad door deze gang van zaken aardig aan het lijntje is gehouden. Persleiding De rioolwaterzuiveringsinstallatie van Het Horntje zal door middel van een persleiding worden aangesloten op de zuivering van Den Burg. Dat betékent de oplossing van een langzamerhand onhoudbare situatie. Op de vraag van de 'heer Koorn wanneer het plan zal zijn uitgevoerd kon Mr. Sprenger slechts antwoorden: zo snel mogelijk. van 20 tot en met 26 juni 1973 Geboren: Roland Olof, zv. Jacob Knol en Mar ja T. Croes; Johanna Margare- tha, dv. Hermanus J. Groeneveld en Maria A. I. Visser; Jeroen, zv. Jan He melrijk en Klaaske B. van der Wal; Lorendz Nicolaas, zv. Martinus T. Boom en Petronella M. Witte; Robert Louis, zv. Johannes G. van Hoften en Wilhel- mina J. van der Linde; Martijn Hendri- cus, zv. Arie Ellen en Heintje de Jong; Yvonne, dv. Jan Veldman en Gerda Varkevisser; Jacqueline Jozefien, dv. Albert Kooiman en Jantina V. Flokstra. Ondertrouwd: Willem H. L. Spierings en Geertruida Oosterhof; Karei E. Bet- sema en Mariene J. van den Heerik. Overleden: Douwe Blom, oud 83 jaar, wonende te Oudeschild; Hendrikus Daalder, oud 82 jaar, wonende te De Cocksdorp; Klaas Feenstra, oud 60 jaar, wonende te Den Burg; Cornelis Brans, oud 70 jaar, wonende te Den Burg. De heer Piet Dros, „Harkebuurt", deed te Haarlem met gunstig gevolg examen voor het diploma HTS weg- en water bouwkunde. Donderdag en dinsdag 8 uur wordt in het City theater de opgewekte sex- film „Raad eens wie er vannacht met me slaapt?" (Rat mal, wer heut bei uns schlaft) vertoond van de regisseur Alexis Neve, die ook de hand had in enkele van de minder vrolijke sexfilms van Oswalt Kolle. Geholpen door zeer veel geld, een bron waarvan het water onbedaar lijke lusten opwekt en de fraaie propor ties aller betrokkenen, blazen vertegen woordigers van alle standen hun par tijtje mee in het vreugdevolle sexleven op het kapitale huis Glücksburg. Een ieder stoeit er op los, en aan het eind bezit elke deelnemende dame naar goed- burgerlijke traditie een heuse echtge noot. (18 jaar). Ook zaterdagnacht kan men in het City theater genieten van de diverse varianten waarin het sexuele leven van de mens zich kan afspelen. In „Een maagd van 18 karaat" (Uden en traevl) stuurt een psychiater een Zweeds meis je al liftend Europa rond teneinde van haar sexuele remmingen af te komen. Onderweg maakt ze kennis met vrijwel alle mogelijkheden die het erotisch le ven biedt, en bevrijdt zich aldus tot ver maak van de bioscoopbezoeker van haar problemen. <18 jaar). Zondagmiddag om 3 uur wordt daar entegen „Dumbo, het vliegende olifant je" van Walt Disney vertoond. Het oli fantje Dumbo komt in het circus ter wereld met buitengewoon grote oren, hetgeen hem onmogelijk maakt. Een on fortuinlijke carrière in het circus doet hem bij de clowns belanden. Slechts een muis sluit vriendschap met hem. Door een toeval ontdekken ze dat Dumbo kan leren vliegen met zijn oren. Zo begint een succesvolle circuscarrière voor Dumbo en de muis. (Alle leeftijden). Zondag en maandag om 8 uur wordt „De grote tankslag" vertoond, een Rus sische film over de gebeurtenissen in de Sowjet-Unie en Italië tussen 5 juli 1943 het begin van de gevechten die uitlie pen op de grote tankslag bij Prochowka, waar de kracht van het Nazi-oostfront definitief werd gebroken) en 6 novem ber van hetzelfde jaar (de bevrijding van de hoofdstad van de Oekraïne, Kiew). De 'film geeft beelden van de verbeten strijd van de militair vrij zwakke sow jet-geallieerden tegen de be ter uitgeruste Nazi-legers. Ook wordt aandacht besteed aan de strijd in Ita lië: De landing van westelijke geallieer den op Sicilië, de partizanenstrijd, de val van Mussolini, zij bevrijding op last 'van Hitier door Skorzeny en zijn uit eindelijke ondergang. (14 jaar). De Texelse Scholengemeenschap heeft in één klap 63 leerlingen verloren door dat ze met goed gevolg het eindexamen havo of mavo hebben afgelegd. Vijf leerlingen moesten worden afgewezen en drie zullen in het najaar herexamen moeten doen. Tijdens de bijeenkomst in de gymnas tiekzaal die woensdag vooraf ging aan de uitreiking van de diploma's werden de geslaagden door verschillende spre kers gefeliciteerd. De heer H. Heetveld verving rector J. van der Eijk, (de heer Van der Eijk was naar Den Haag voor een belangrijke vergadering over de nieuwbouwplannen voor de school). In zijn inleidende woorden sprak hij het vermoeden uit dat de ouders zich wel eens zullen heb- bzen afgevraagd waar het heen ging. Het laatste jaar waren ze echter voort durend op de hoogte gehouden van de tussentijdse resultaten, zodat ze zich konden bemoeien met de bezigheden van hun kinderen. De inspanningen hadden resultaat gehad, de investering was gelukt. De heer Heetveld, die ook de leraren lof toezwaaide, complimen teerde vooral de leerlingen. In het bij zonder feliciteerde hij de elf die de havo hadden voltooid, de eerste groep die op Texel deze opleiding heeft afgesloten. Op hen rustte de taak de waarde van het havo-diploma te bewijzen. De heer Heetveld achtte dit diploma een goede basis voor het Hoger Beroeps Onder wijs, of dit nu full-time of part-time is, en hoopte dat het bewijs zou worden geleverd dat deze sleutel op de toekomst past. Benauwd De heer J. Wieten, conrector voor de mavo-afdeling, zei dat hij van sommige leerlingen wel drie keer afscheid moest nemen. Eerst voltooiden ze de mavo-3 Tunen, Roelf Sytse Kuitse, Paul Kru- gers, Pauline Riteco, Karin Zijm, Saskia de Vey, Peter Jetze Wiersma, Chritine Vlas, Johanna Brons, Tineke Visser, Edo Pieter Kooiman, Albert Winter, Mark Peter Graaf, Betty v. d. Kerkhof, Johan C. B. van Trigt, Hanneke v. d. Vis, Leon Edward de Wit, Henny Fes ten en Martina Krijnen. opleiding, stroomden vervolgens door naar mavo-4 en eindigden in de havo. Dit stelde hem voor het probleem dat hij niet meer telkenjare dezelfde speech kon houden. Bovendien moest hij reke ning houden met het feit dat een deel van de toegesprokenen blij was, einde lijk van de school verlost te zijn, terwijl anderen juist nog wilden blijven, in een hogere opleiding. Het zeer hoge percen tage geslaagden vervulde de heer Wie ten met enige trots, al maakten de ver plichtingen die dit schept voor de toe komst hem wat benauwd: toekomstige resultaten moeten minstens even goed zijn. De heer Wieten raadde de oud- leerlingen aan zich te bezinnen op de vraag of zij met het diploma ook dat hebben bereikt waarvoor zij op school waren, en om insgelijks iedere volgende opleiding met duidelijke bedoelingen aan te vangen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Blanken, beschouwde het be haalde resultaat niet zomaar als een afsluiting als wel als een start van wat nog moest volgen. Hij wees er op dat de vorming en nascho ling van volwassenen in de toekomst waarschijnlijk steeds belangrijker zou gaan worden. De mensen zullen zich steeds vaker voor nieuwe situaties ge steld zien. Algemene vorming is dan ook zeer noodzakelijk. De heer Blanken had lof voor het goede resultaat, dat be haald was ondanks de moeilijke (huis- vestings)omstandigheden waaronder moest worden gewerkt. Hij had bewon dering voor de leerkrachten die er in waren geslaagd zovelen op dit niveau te brengen. De moeilijkheid die daar bij overwonnen moest worden was dat (gelukkig) niet iedereen op hetzelfde moment evenveel zin had in dezelfde bezigheid. De mammoetwet biedt wel mogelijkheden om te kiezen volgens eigen belangstelling, maar er blijft nu eenmaal werk dat iemand (soms) niet aanstaat. Prijs De heer W. A. H. K. Boere reikte zijn havo-leerlinge Marijke Jonker namens de Franse ambassade een boekje over de Cöte d'Azur uit. Zij had verreweg de beste resultaten in het vak Frans be reikt: een 10 voor haar schriftelijk en een 8 voor haar mondeling examen. Ook burgemeester Sprenger richtte het woord tot de geslaagden. Hij had in de zaal zeer veel verschillende gelaats uitdrukkingen opgemerkt, uiteenlopend van zeer gelukkig tot wantrouwig of strak. Toch vermoedde hij dat de mees ten wel tevreden waren. Hij wees er op dat de eindspurts zullen blijven komen, steeds weer nieuwe, en hoopte dat de leerlingen later met even veel plezier naar hun schooltijd zullen terugkijken als ze nu doen. De vrouwelijke leden van de ouder commissie reikten iedere geslaagde een bloem uit, terwijl ze uit handen van de schoolleiding hun diploma in ontvangst namen. Toegang gratis Zaterdagavond a.s. geeft het Texels Fanfarekorps in samenwerking met DEK uit Den Hoorn een concert in de N.H. kerk te Den Burg, aanvang half acht. De toegang is gratis. Het concert zal ook te beluisteren zijn in de bejaar denhuizen, want de Bejaardenomroep verzorgt een rechtstreekse uitzending. Het volgende programma zal ten ge hore worden gebracht: 1. National Em blem - mars; 2, The Pirates of Penzance; 3. The Acrobat; 4. New Baroque Suite; 5. Jamaican Folk Suite; 6. Saxofoon kwartet; 7. Amor. INDELING KNVB-COMPETITIE BEKEND De indeling van de KNVB-competitie van de afdeling Noordholland voor het seizoen 1974-'74 is geregd. Het schema liudt als volgt: 3e klasse A: Callantsoog, Cocksdorp, DWOW, GSV, Hauwert, Oudendijk, St. Boys, Strandvogels, Uitgeest, Vesdo en ZDH. 3e klasse B: Dirkshorn, De Koog, Kreileroord, Oosterend, Sporting S., WBSV, Winkel, Wiron, WSW en Zui- dermeer. 3e klasse C: Apollo '68, ASV '55, Con Zelo, DESS, Graftdijk, Koedijk, Schel linkhout, SSV, Tex. Boys, Westzaan en Zaanse Boys. De competitie van de afdeling Noord- holland begint op 2 september, de KNVB-competitie op 9 september.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5