O Economische perspectieven van de kottervisserij Op 2 augustus festiviteiten ten bate van SVC m Geslaagde ringsteek wedstrijd op folklorewoensdag H AVRO loofde voetbalbeker uit Bridge en W Gehoorapparaten-service S.V. Texel Aanvullende raadsagendi Weekenddiensten artsen ■no pri pkei h i Mede-organisator Nico Boon uit De Cocksdorp met de beker, die de AVRO voor de voetbalwedstrijd heeft gesteld beschikbaar DE COCKSDORP Donderdag 2 augustus zullen in De Cocksdorp festi viteiten worden georganiseerd met het doel de kas van de sportvereniging De Cocksdorp te spekken. Het begint om 3 uur 's middags met een voorstelling voor de jeugd op het SVC-terrein aan de Vuurtorenweg. Hier zal het duo Jack Cole<ti voor 2Vt uur amusement zorgen in de vorm van goochelen, poppenkast en een voorstel ling met levende vogels. Op het terrein zullen strobalen als zitplaatsen dienen. De kinderen betalen ƒ0,50 entree. Mee komende ouders zijn natuurlijk ook wel kom; z\j betalen ƒ1, Om half zeven 's avonds wordt op hetzelfde terrein een voetbalwedstrijd gehouden, waarbij een hoofdzakelijk uit veteranen bestaand elftal van SVC in het strijdperk zal treden tegen een aan tal AVRO-medewerkers. De AVRO heeft voor dit doel een reusachtige be ker beschikbaar gesteld, maar pas tij dens de wedstrijd zal worden bepaald of deze aan de verliezers zal worden toegekend. In het Avro-elftal spelen on der meer mee- Frans Vermey, Ruud Terweijde, Wim Jennen (oud-Ajax). Theo Ordeman (de regisseur van Duys' vuist), Wim v.d. Brakel en Jack van den Voren. Iederéeen werkt belangeloos mee. De Avro-mensen komen direct na hun werk naar Texel. Ze zullen niet allen dezelfde avond naar huis terug keren. Gehoopt wordt dat Cocksdorpers logiesruimte zullen aanbieden om hen onder te brengen. Klinkende namen Voor de Texelaars en in het bijzonder de SVC-fans is het interessant te weten, dat in het SVC-veteranenelftal spelers zullen meedoen als Ale Dootjes, Kees Zuidema en Gerrit Troost. Het zijn klin kende namen uit het schitterende ver leden van de Cocksdorper sportvereni ging. Om het bezoek aan de voetbalwedstrijd te stimuleren zullen parachutisten van het paracentrum Texel-Spa in de rust (omstreeks half acht) een dropping op het veld uitvoeren. Het is de bedoeling dat vijf para's zullen afspringen. Loterij Aan de feestdag is ook een loterij ver bonden De loten, die men bij tal van middenstanders in De Cocksdorp en Eierland kan kopen voor ƒ2,zijn te vens toegangsbewijs voor de voetbal wedstrijd. Wie niet mee wil dingen naar de vele fraaie prijzen, die door de Eierlandse middenstand zijn aangebo den, kan volstaan met het betalen van een entree van 1,50, kinderen tot 12 jaar ƒ0,50. Door het Landbouw-Economisch In stituut is een onderzoek gepubliceerd inzake de economische perspectieven van de Nederlandse kottervisserij. De direktc aanleiding hiertoe is het zeer grote aantal opdrachten tot nieuwbouw in de kottervisserij, waardoor de vangst capaciteit wederom sterk wordt ver groot, terwijl er anderzijds een overbe- vissing is t.a.v. de vissoorten (m.u.v. de schol), waarop de Nederlandse kottcr- vloot in de Noordzee vist. Met name t.a.v. de tong, nog steeds het hoofdpro- dukt van de kottervisserij, is van een belangrijke overbevissing sprake. Als gevolg van deze overbevissing in de Noordzee en aangrenzende wateren, zul len vermoedelijk binnen enkele jaren in ternationale quoteringsmaatrcgelen van kracht worden, waardoor ook de vrij heid van bedrijfsuitoefening van de Ne derlandse kottervisscr in meerdere of mindere mate zal worden beperkt. De kottervisserij is in Nederland de belangrijkste tak van visserij. Per ulti mo 1972 bedroeg het aantal schepen, waarmede deze visserij als hoofdberoep werd uitgeoefend 462 tegenover 290 per ultimo 1958. De tonnage van de vloot is in deze 15 jaar ongeveer 2Vz maal zo groot geworden en het totale motorver mogen ongeveer 5 maal. In de afgelopen jaren hebben zich niet alleen belangrijke wijzigingen in vaar tuigtype, tonnage en motorvermogen voorgedaan, maar ook in de gebruikte vismethoden (overgang naar de dubbele boomkor). Ook wordt thans op grote schaal elektronische apparatuur toege past voor plaatsbepaling, het bevissen van een bepaalde lijn, het beschrijven van de zeebodem en kommumkatie (on derling of met de wal). Als gevolg van deze technische ontwikkelingen is de vangstcapaciteit van de kottervloot ver moedelijk meer gestegen dan blijkt uit de toeneming van de reële vervangings waarde, die tot het 3Vi-voudige toenam. De vervangingswaarde en de ontwikke ling daarvan, kan in het algemeen als een bruikbare economische maatstaf Uitslag zomerdrive 24 juli Oost-west, 28 spellen: 1 Heren Backer-Raven 224 p. 2. Dms. v.d Kerkhof-Zevenhoven 172 p. 3. Mevr. De Laat-heer De Brok 166 p. 3. Echtpaar Janssen 166 p. 5. Echtpaar Böhmerman 165 p. 6. Heren Blom-Bos 151 p. 7. Echtpaar Kok 132 p. Noord-zuid, 28 spellen: 1. Mevr. Geus-heer Van Lenten 186 p. 1. Echtpaar Daudey 186 p. 3. Echtpaar Enuma 183 p. 4. Echtpaar Sibbing 177 p. 5. Echtpaar Silva 168 p. 6. Echtpaar Hoogerheide 157 p. 7. Dms. v. Asperen-v.d. Molen 119 p. Volgende drive dinsdag 31 juli. ELECTROHUIS BAKKER De heer Jac. de Graaf en zijn dochter Ans zijn woensdagavond winnaar gc^- worden van de ringsteekwedstrijd, die in het kader van het folkloreprogramma in Den Burg werd gehouden. Hoewel bij het ringsteken wel eens betere resulta ten zijn behaald, kon toch van een ge slaagd evenement worden gesproken vooral door de grote belangstelling van de zijde van het publiek. Er namen totaal 13 rijtuigen mee. Be paald was dat deze wagens allemaal tweewielig moesten zijn, omdat vier ■wielen bij het ringsteken voordelen biedt. Een der deelnemers was toch met een vierwielig rijtuig gekomen, maar omdat deze niet in de prijzen viel, gaf dat geen problemen. Het evenement was traditiegetrouw georganiseerd door de Vereniging voor Vrienden van het Paard. De deelnemers reden telkens een rondje door de binnenring van Den Burg. Op de Groeneplaats moesten zij op twee plaatsen een ring steken. De wedstrijd werd vanaf het podium geleid en van commentaar voorzien door de heer J. C. Roeper. Kampioen De heer De Graaf en zijn dochter kun nen zich ringsteekkampioen 1973 noe men. De tweede prijs ging naar het duo H. Spigt sr./Marlies du Porto en win naar van de derde prijs werd het echt paar Goeman. Alle deelnemers werden gehuldigd met bloemen en werden voor zien van een fles twijn. Ook de toeristen kregen gelegenheid het ringsteekspel in wedstrijdverband te beoefenen. De eerste prijs ging hier naar mevr. Puper-Jonkman uit Hoge- veen; tweede prijs mej. H. Galesloot uit Weesp en derde prijs mevrouw Midden veld uit Hogeveen. De prijzen bestonden resp. uit een schapenkaasje, een zilveren lepel en een trommel koekjes. Op c/e foto een der deelnemers. voor de vangstcapaciteit worden be schouwd. Maatschap De drijvende kracht achter deze-snelle expansie is de gunstige rentabiliteit, in het bijzonder in de zgn. maatschapsvis serij. Voor de schepen is het netto-over schot en vooral het „deel" per opvaren de in het algemeen belangrijk groter dan bij de kleinere, hoewel op deze re gel ook uitzonderingen bestaan. In de kottervisserij onder arbeidsovereen komst was de rentabiliteit belangrijk minder gunstig, hetgeen tot een in krimping van deze vloot leidde. De besomming van de kottervloot steeg in 15 jaar met 32 min tot 319 min. gulden in lopende prijzen. De reële prij zen voor de belangrijkste vissoorten van de kottervisserij, gecorrigeerd voor de geldontwaarding dus, zijn vrij sterk ge stegen. In het algemeen is de vraag naar de produktie van de kottervisserij groot. De gunstige prijsvorming wordt mede gestimuleerd door een goed func tionerend handelsapparaat, waarbij het diepvriezen van vis al of niet be werkt (filets) tot een belangrijke ver ruiming van de markt heeft geleid 2200 man Ondanks eveneens aanzienlijk geste gen kosten (exclusief deellonen en socia le lasten) bleek in de jaren 1958 - 1972 het totale arbeidsinkomen in lopende prijzen te zijn gegroeid van 15 tot 106 miljoen gulden. De bemanningssterkte van de kottervloot is in dezelfde periode vermeerderd van ruim 1300 man tot ruim 2200 man. Dit leidde tot een stij ging van het gemiddeld arbeidsinkomen per opvarende in lopende prijzen van ƒ12.000,tot ƒ47.000,Na uitschake ling van de geldontwaarding blijkt het gemiddelde arbeidsinkomen per opva rende in vijftien jaar praktisch verdub beld te zijn. Vangstbeperkende maatregelen voor de belangrijkste vissoorten zullen op korte en middellange termijn leiden tot een zekere onderbezetting van de kot tervloot, waardoor de gunstige rentabi liteit dreigt te worden aangetast. Een buffer tegen de dalende rentablilitcit lijkt te worden gevormd door de redelij kerwijze te verwachten prijsstijging als gevolg van de beperking van de aanvoe ren. Of door alternatieve visserijen en visserij technieken een zekere onderbe zetting van de vloot kan worden voor komen, lijkt twijfelachtig in verband met beperkingen van technische, biolo gische en sociale aard. Technisch levert gedeeltelijke over gang, op bijv. goedkopere vissoorten, die dan in grote hoeveelheden gevangen moeten worden om eenzelfde besom ming te behalen, moeilijkheden op i.v.m. de beperkte werkruimte aan dek en vooral i.v.m. de verwerkingscapaciteit van de relatife kleine bemanning. De vraag is ook of er biologisch gezien wel andere vissoorten van voldoende om vang zijn, waarop met succes kan wor den gevist. Een beperking van sociale aard is, dat men met de moderne kot ters eventueel wel verder afgelegen vis gronden kan bereiken, doch dat niet verwacht mag worden, dat men de zgn. week visserij" prijs zal willen geven. Aangezien de internationale concur rentiepositie van de Nederlandse kot tervisserij sterk is, mag worden ver wacht, dat deze relatief minder van de vangstbeperkende maatregelen te lijden zal hebben dan die in andere landen. Van veel belang hierbij is of men een effektief gebruik zal weten te maken van zich voordoende uitwijkmogelijkhe den. De training voor senioren en junioren is al weer in volle gang. Het oefen programma is als volgt 19 aug. Kon. HFC 1 en 2 tegen Texel 1 en 2; 26 aug. Watervogelstoernooi te Den Helder met Texel 1 en 2 2 sept. MFC-toernooi te Medemblik met Texel 1 Op 2 september begint voor de afd. Noordholland van de KNVB de kom petitie -weer te draaien. Het wedstrijdprogramma voor Texel 1 voor de eerste helft van de kompetitie is 9 sept. Texel-VVW 16 sept. Helder-Texel 23 sept. Texel-Purmerend 30 sept. S.V. De Rijp-Texel 7 okt. Gras9hoppers-Texel 14 okt. Texel-Valken 21 okt. S.C. Spirit-Texel 28 okt. Texel-BKC 4 nov. MFC-Texel 25 nov. Texel-Fleevo 2 dec RKWS-Texel 9 dec. return van 9 september. We bebinnen dus al direkt met twee zware wedstrijden. Met het oog op even tuele vakanties kunnen de spelers mis schien nog rekening houden met het programma. tc. bi stc v. ksti Ier! ir i rhts 02 e k 1. •es 022 ërn sen 1 De agenda voor de vrijdagmiddi heden, te houden raadsvergadering t< de aanvankelijk slechts één punt. Er zi er nu nog vier toegevoegd 2. Verkoop van een perceel industn|art' terrein, gelegen op de hoek Spinba; Waalderstraat aan de heer A. Looijf wonende te Den Burg. 3. Verkoop van een perceel bouwterrei gelegen op de hoek Marelstraat/Ber hardlaan te Den Burg aan de heer J, Dëkker, te Den Burg. 4. Verkoop van een perceel bouwterre gelegen nabij de Stolpweg te D Hoorn aan de heer G. Betz, wonende 4006 Erkrath-Unterbach (W.Dld), Lo bruchweg 91. 5. Ruiling van grond met de heer Kuip te De Koog. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter R .COUTINHO Den Burg t pK£ (02220) 2023. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdoi telefoon (02222) 234. el_ k eind ians 'oor ikot 'erl< Vi ens b' hor 022 GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, telefo (02220) 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de A. van Heerwaarden, tel. (02220) 21! (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. flHi CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zij worden op het bureau verwacht op: tijden, dat hun eigen huisarts zitto heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebinga dinsdag geen bum Dokter Barnard, woensdag 1 augusti om 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 28 en 29 juli 1973 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur 10.30 uur kinderoppas in de „Wit Burcht", Molenstraat 9. Duitse Mis: zondag 19.30 uur dinsdag 19.30 uur De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis: zondag 10.30 uur e: woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 en 19 00 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur Den Hoorn: zondag 10,30 en 19 00 uur Duitse Mis: 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.30 en 19.00 uur Oosterend: zondag 10.15 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 29 juli 1973 en tjes 'h i it c js uur «jen. ebo t< iter rv -Bo lert uli ichl r s /I 022 oor ikoc k ppe unr ;ere uu k ƒ1' Koi Der 0^ Vi HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van Dam De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker Tijdens de morgendienst kinderoppj in het gebouw en na afloop koffk drinken met de gasten aldaar. 19 30 u. Zangdienst met dagsluiti: ver Den Hoorn 9 uur eerw. heer Cammerai 10.30 uur eerw. heer Cammeraat De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur ds. Waardenburg 9.00 en 10.30 uur kinderdienst in „D Schuilhut". Na de dienst van 10.30 uur koffc drinken in „De Schuilhut" 19.30 uur jeugddienst De Waal 10.30 uur Dienst Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindernevendien9t Maandcollecte Kerkvoogdij Kinderoppas „De Bijenkorf" 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 uur drs. Femhout, van Ommen (aansluiting rusthuizen) 10.30 uur drs. ernhout (aansluitinf rusthuizen) Tijdens beide morgendiensten: kin dercrèche achter de kerk 19 30 uur drs. Fernhout Oosterend 9.00 uur ds. Kruithof 10 30 uur ds. Kruithof 19.30 uur ds. Kruithof GEREFORMEERE GEMEENTE in de Hervormde Kerk Oosterend 11.00 en 16.30 uur Dienst Woensdag 1 augustus Oosterend 19.00 uur ds. J. Karens, Opheusden. Kerkgebouw Schoolstraï GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 16.00 uur dienst in de Doopsgezinde kerk, Kogerstratf DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuper, va» Aerdenhout TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer Al les inclusief 4°/o BTW. Te koop Ford 15M '68. Drog. Schoorl, tel. 2591 Te koop eiken uittrek- tafel, vier stoelen met skai bekleed, leuning stoel, gaskachel, huis- houdtrap. Molenstraat 75, tel. (02220) 2278. Te be zichtigen vrijdagavond v. 7-8 uur Te koop koffiemachine 6 1. met wateraansluitinl Tel. (02228) 573 Voor gereedschapstó* ten. Aankoopcentrak Texel Te k. aangeb. antiek kolenkachel. Tel. (02228 283 llSjj ie

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2