Luchtmachtstaf stuurt waarnemer naar Texel i marktprijzen V.. Kunst kijken op Texel TEXELSE GQURANT Op 2 augustus festiviteiten ten bate van SVC Na telegram van burgemeester CAPRI '^|Jac.W. Lut b.v. AVRO loofde voetbalbeker uit Elke woensdagochtend trimmen voor Texelaars en toeristen K.N.Z.H.R.M. geeft filmvoorstelling in De Koog Toeristenbelasting Rommeltjesmarkt op zaterdag 4 augustus Politiebureau De Koog kreeg noodlijn VERVOLG VAN PAG. 1 De weerman van Texe VVV kantoren op Texel Chinees-Indische specialiteiten EXPOSITIE lil DE COCKSDORP Donderdag 2 augustus zullen in De Cocksdorp festi viteiten worden georganiseerd met het doel de kas van de sportvereniging De Cocksdorp te spekken. Het begint om 3 uur 's middags met een voorstelling voor de jeugd op het SVC-terrein aan de Vuurtorcnweg. Hier zal het duo Jack Coleti voor 2xh uur amusement zorgen in de vorm van goochelen, poppenkast en een voorstel ling met levende vogels. Op het terrein zullen strobalen als zitplaatsen dienen. De kinderen betalen ƒ0,50 entree. Mee komende ouders zijn natuurlijk ook wel kom; zij betalen ƒ1, Om half zeven 's avonds wordt op hetzelfde terrein een voetbalwedstrijd gehouden, waarbij een hoofdzakelijk uit veteranen bestaand elftal van SVC in het strijdperk zal treden tegen een aan tal AVRO-medewerkers. De AVRO heeft voor dit doel een reusachtige be ker beschikbaar gesteld, maar pas tij dens de wedstrijd zal worden bepaald of deze aan de verliezers zal worden toegekend. In het Avro-elftal spelen on der meer mee: Frans Vermey, Ruud Terweijde, Wim Jennen (oud-Ajax), Theo Ordeman (de regisseur van Duys' vuist), Wim v.d. Brakel en Jack van den- Voren. Iedereeen werkt belangeloos mee. De Avro-mensen komen direct na hun werk naar Texel. Ze zullen niet allen dezelfde avond naar huis terug keren. Gehoopt wordt dat Cocksdorpers logiesruimte zullen aanbieden om hen onder te brengen. Klinkende namen Voor de Texelaars en in het bijzonder de SVC-fans is het interessant te weten, Gedurende het hele seizoen worden in de expositieruimte van het raadhuis te Den Burg tentoon stellingen gehouden van diverse kunstenaars. De exposities zijn gratis toegankelijk op de uren, dat het raadhuis is geopend, dus van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Tevens op woensdag avond 1, 8 en 15 augustus van 19.30 - 21.30 uur. Welkom is men ook in galerie ,,'t Swarte Schaep", Kogerstraat 100 te Den Burg. Daar worden thans werken geëxposeerd van de tekenaar Rob Jurriese. In „Weavers End", Weverstraat 104 te Den Burg, worden continu handgeknoopte schapenwollen kleden geëxposeerd van Ed Ver- wey en surrealistische schilderijen van Kees Callenfels uit Amster dam. Dagelijks open van 8.30 - 21.00 uur. In ,,De twee paardjes" aan de Haffelderweg te Den Burg perma nente tentoonstelling van schilde rijen, curiosa en antiek op maan dag en woensdag vanaf 9.00 uur. Niek Welboren exposeert in ,,'t Winkeltje", De Ruyterstraat 135 te Oudeschild Texelse landschap pen {aquarellen en pentekeningen) en reprodukties. Voortdurend ge opend. Gratis toegankelijk en onver- plichtend is ook de permanente fototentoonstelling van fotograaf J Nauta in de Weverstraat (hoek Parkstraat) te Den Burg. Hetzelfde geldt voor de ten toonstelling die fotograaf J. de Waal in zijn bedrijf in de Bin- nenburg in Den Burg heeft inge richt. Beide fotografen hebben zich speciaal toegelegd op Texelse landschappen. Schilder A. D. Blok v.d. Velden exposeert gedurende de gehele zo mer in zijn atelier-woning te De Koog (Dorpsstraat 48) schilderijen, tekeningen en aquarellen. Gratis bezichtiging zonder koopverplich ting. ,,De Worsteltent" aan de Rozen- dijk in het dennenbos exposeert de hele zomer wandkleden en an dere werkstukken van mej. A. Engel. Als materiaal is vrijwel uit sluitend Texelse schapenwol ge bruikt Prijzen van 45,tot ƒ500,—. Mede-organisator Nico Boon uit De Cocksdorp met de beker, die de AVRO voor de voetbalwedstrijd beschikbaar heeft gesteld. dat in het SVC-veteranenelftal spelers zullen meedoen als Ale Dootjes, Kees Zuidema en Gerrit Troost. Het zijn klin kende namen uit het schitterende ver leden van de Cocksdorper sportvereni ging. Om het bezoek aan de voetbalwedstrijd te stimuleren zullen parachutisten van het paracentrum Texel-Spa in de rust (omstreeks half acht) een dropping op het veld uitvoeren. Het is de bedoeling dat vijf para's zullen afspringen. Loterij Aan de feestdag is ook een loterij ver bonden. De loten, die men bij tal van middenstanders in De Cocksdorp en Eierland kan kopen voor ƒ2,zijn te- *-vens toegangsbewijs voor de voetbal wedstrijd. Wie niet mee wil dingen naar de vele fraaie prijzen, die door de Eierlandse middenstand zijn aangebo den, kan volstaan met het betalen van een entree van ƒ1,50; kinderen tot 12 jaar ƒ0,50. Deze zomer zal voorlopig op iede re woensdagochtend onder deskundige leiding kunnen worden getrimd op het Turfveld in de Dennen. Telkens van half elf tot half twaalf. Deelnemers moeten zich verzamelen bij de kiosk. Het trim- programma omvat wat inleidende oefe ningen, een bosloop en het gebruik van dc trimbaan. Deelname is gratis. De lei ding berust bij de heer J. M. de Vries. De burgemeester heeft een telegram gezonden aan de Chef Luchtmachtstaf, waarin hij deze verzoekt de oefeningen op Vlieland, waarvan op Texel ernstige hinder wordt ondervonden te staken. Aanleiding tot het telegrafisch ver zoek aan de Luchtmachtstaf zijn de sterk toegenomen klachten over aan houdend vliegtuiglawaai in De Cocks dorp en omgeving. Dagelijks wordt gevlogen van tien uur 'smorgens tot vijf uur 's middags. Hoewel de vliegers over het algemeen niet boven Texels gebied komen, dringt het geluid van de straal motoren toch zover door dat niet meer van een aanvaardbare situatie kan wor den gesproken. De klacshten komen zo wel van toeristen als van Texelaars in de noordpunt. DE KOOG Op initiatief van de Raad voor het Zomerwerk der Texelse kerken zal op donderdagavond 9 augus tus in de voorhof van de r.k. kesrk aan de Nikadel te De Koog een filmvoor stelling worden gegeven door de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse red dingsmaatschappij. De zeer interessante films geven een indruk van de geschiedenis en het in praktijk functioneren van de redding- maatschappij. Na een journaal wordt de film „Hulp aan de Wodan" vertoond, een fragment uit de film ,,De stem van het water" van „Bert Haanstra. Voorts de nieuwe film „Van strandrover tot redder", waarin de geschiedenis van de KNZHRM in beeld wordt gebracht. Na de pauze wordt gelegenheid geboden tot 'het stellen van vragen, waarna „De redding bij L&trabjarg" wordt vertoond, een rolprent die de spectaculaire red ding in beeld brengt van de opvarenden van een Engels vissersvaartuig, dat en kele jaren geleden op de woeste IJs landse westkust strandde. De actie nam drie dagen en nachten in beslag. De voorstelling begint om 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt ƒ1,50; kinderen 0,75. Met een abonnement op de blijft u op de hoogte van het wel en wee op uw vakantie eiland. Een héél jaar voor 25, Opgeven aan Texelse Courant, Parkstraat 10, Den Burg, Texel, telef. (02220) 2741 Sinds enkele jaren wordt door de ge meente Texel van de toeristen belasting geheven. Ter vermijding van misver standen het volgende: de belasting is verschuldigd door iedere niet-ingezete- ne, ongeacht leeftijd en nationaliteit. Voor baby's moet de bijdrage van 40 cent per nacht dus ook worden betaald en de belastingplicht geldt eveneens handelsreizigers of anderen, die voor hun werk één of meer nachten op Texel moeten doorbrengen. Vrijgesteld zijn degenen, waarvan reeds woonforensen- belasting wordt geheven, dus de tweede 'woningbezitters. Belasting hoeft ook niet te worden betaald door degenen, die op Texel gratis verblijf genieten (bijv. bij familie). De belasting moet worden geïnd door de logiesverstrekker. De toeristenbelasting is een beschei den tegemoetkoming in de enorme kos ten, die de gemeente jaarlijks ten be hoeve van recreatieve voorzieningen moet maken De kosten bedragen dit jaar rond ƒ1,25 miljoen, wat neerkomt op ruim ƒ100,per inwoner van Texel. Deze inwoners betalen reeds zeer hoge plaatselijke belastingen, zodat het billijk wordt geacht dat ook de toerist een bijdrage geeft. OOSTEREND Op zaterdag, 4 augustus a.s. zal dn Oosterend weer rommeltjesmarkt worden ge houden. Het aktiecomité doet een be roep op de bevolking van Oosterend en omgeving om voor dit doel weer artike len beschikbaar te stellen: antiek, curio siteiten, oude meubelen, tegeltjes kortom alles wat in de ogen van toeris ten leuk of interessant zou kunnen zijn. Wie wat aan te bieden heeft wordt ver zocht dit te melden of te bezorgen bij een der volgende adressen: Peperstraat 3, Kotterstraat 25, Achtertune 3 en de Gebr. Van Houte te Oost. Telefoonmisère op Texel In de vorige Texeltoerist las u over de zeer slechte telefoonverbindin gen tussen de Texelse dorpen en tussen Texel en het vasteland, een gevolg van door toeristen veroorzaakte overbelas ting. Dit artikel werd enkele dagen eer der gedrukt dan de pagina die u nu ziet. Nu kan worden gemeld, dat de toestand iets is verbeterd. Door technische kunst grepen is de capaciteit van de centrale vergroot; vooral het aantal internatio nale lijnen is sterk uitgebreid (verdrie voudigd), waardoor de belasting aan merkelijk is afgenomen. Ideaal is de toestand echter nog lang niet. Het is daarom goed te weten, dat het politie bureau te De Koog beschikt over een rechtstreekse lijn met Den Burg. Hier kan men met Den Burg bellen zonder eerst het kengetal van dit dorp te hoe ven draaien. Wie zeer dringend moet telefoneren met Den Burg (in geval van brand, ongeluk of spoed eisende medi sche hulp) en er via de normale telefoon niet direct in slaagt de verbinding tot stand te brengen, kan dus het beste het politiebureau van De Koog bellen. ahi Op het telegram kwam een reaktie in de form van het bericht dat de lucht machtstaf voor enkele dagen een waar nemer naar Texel zal sturen. Deze zal de situatie beoordelen, de klachten in ventariseren en kontakt opnemen met inwoners. Het merkwaardige is dat de oefenin gen worden gehouden krachtens een hinderwetvergunning die door de ge meente Vlieland is verstrekt. Op Vlie land zelf wordt echter geen hinder on dervonden, zoveel te meer op Texel dat door de rondcirkelende toestellen dicht wordt benaderd. Bij herhaling is door de gemeente Texel betoogd dat bij het afgeven van hinderwetvergunningen in dergelijke gevallen in de eerste plaats de gemeenten moet worden betrokken waar de mogelijke hinder werkelijk wordt ondervonden en niet alleen de plaats waar de schietinrichting formeel is gevestigd, in dit geval Vlieland. Hoofdkantoor Groeneplaats 9, Den Burg, telefoon (02220) 2844; De Koog, Dorpsstraat t/o Brink, tel. (02228) 218; De Coóksdorp, Kikkertstraat 2a, tel. (02222) 233; Den Hoorn, Herenstraat 58, tel. (02226) 273. van dit jaar werd door Van der Wj aangekondigd lang voordat de mens van De Bilt iets in de gaten hadden. I kan het bewijzen ook, want hij hes ir diverse mensen opgebeld om te waa feü schuwen. Dat de elfstedentocht de gelopen winter niet doorging, wist Kt van der Werf lang tevoren. Eerlijk „Het zou mooi zijn als ik de mens altijd goed weer kon beloven, maar kan natuurlijk niet. Als ik mensen, op vakantie gaan waarschuw dat regen of storm op til is, zeggen ze eens: smerige pessimist. Maar ik toch echt de natuur niet verandei Wat wel 'n troost is, is dat het bij weer op Texel het overal in Nederli minstens even slecht of nog beroerd is. Texel heeft in vergelijking met vasteland een goed klimaat. Er valt minder water; het is er zonniger, ms er staat ook meer wind". ie eut lag( izg< bei Har i-or les. tor ich' ■orh De Texelse weerman zit soms hooj schuddend naar het radio-weenberii te luisteren. Ze zijn er dan glad na* vooral de laatste tijd. In de week v 22 - 28 juli werd voor meerdere dag droog weer aangekondigd, maar er len elke dag flinke buien. Van de loofde zonnige perioden kwam nieta' 'e j recht. De mensen die toen naar van der Werf luisterden waren goed want ze zorgden er wel voor een regt lan jas of paraplu bij zich te hebben als en ii erop uitgingen. Jusfc Ven :eite Komende week Wat voor weer staat ons nu te w& der ten7 Moet de zomer 1973 die met zondering van de laatste paar wei zeer veel buitengewoon mooi vakan! weer heeft gebracht, definitief als weest worden beschouwd? Kees van Werf schudt beslist het hoofd. heeft er wel een tijd naar uitgezien, we dit regenweer zouden houden. 2 den heeft de wind zo lang en zo stab in de verkeerde hoek gezeten. M: sinds gisteren zit er beweging in. verwacht voor de periode die eindigt! 2 augustus: de eerste dagen sterk afa mende buiigheid, flinke zonnige pe: den en later misschien echt stras weer. Maar een windscherm zal overbodige luxe zijn. Of dit het zal zijn van een tweede periode vans biel mooi weer, hangt af van de wis Die moet beslist niet gaan krimp want dan komt de oude misère w terug. Zet hij door naar het oosten, d blijf-ie daar obk wel een poos". RETAURANT Heerlijke voordelige maaltijden Nasi en bami vanaf f 4,25| Ook om mee te nemen. 4 DORPSSTRAAT 11, DE KOO X Telefoon 02228-497 r st in winkel en studio van meesterlijke Texelse foto's. Vrij entree. Alles voor uw FOTO- toestel. Vakkundige service. i fa. j FOTO-SPECIALISTEN Den Burg - De Koog FILM- nauta is,otc Op de hoek van de BADWEG IN DE KOOG staat een unieke „OVERDEKTE MARKT' met kraampjes boordevol vakantiebenodigdheden. Wandel er eens gezellig doorheen en let op de Een speciale CAMPINGAFDELING biedt U naast deskundige voorlichting, uitgebreide SERVICE op het gebied van o.a. kook- en verlichtings toestellen. DE KOOG - hoek Badweg Dorpsstraat A. Di frpsst u

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 10