De Toekomst Beere Bar Jan de Vries zorgt voor creatief vermaak 't ijsbeert je Uit goed voor u! Elke dag ergens anders op Texel druk in touw 'T IJSBEERTJE MAALTIJD JACK COLETI Uitin uw vakantie? Slijterij-Drankenservice Bar „De Be Waar vindt u: 1973 pagina 5 Goochelaar - Entertainer Eike avond dansen De Koog Beeregoed IJssalon - snackbar - automatiek Cafetaria - Restaurant De grootste sortering in wijnen, dranken en bier DE TOEKOMST DE STEENENPLAATS Deze zomer, wegens groot succes, terug in Texels unieke ondergrondse bar. Dan naar BAR - DANCING De Koog De trap af enU bent er 99 99 met steeds de beste orkesten Op naar de Stenenplaats - Den Burg Op verschillende plaatsen langs Texels Noordzeekust kan men 's ochtends rond half tien plotseling verrast of gewekt worden door een opgewekt uit een loudspeaker schallende stem, die, tussen marsmuziek en schlagers door, de ter plaatse recreërende kinderen oproept om mee te doen aan kinderspelen. Wie speurend rondziet om de bron van dit talloze decibels sterke geluid op te sporen, ziet een groen, in sportieve lijnen uitgevoerd Ford automobiel, op welks dak twee grote toeters zijn aangebracht. In die auto zit een heer met een gézicht vol professionele vrolijkheid, dat gedeeltelijk schuil gaat achter een baard: de heer J. M. de Vries, jeugd- en recreatieconsulent bij de Gemeente Texel, in de zomer in het bijzonder belast met het teweeg brengen van verant woord vakantieplezier door middel van kinderspelen, volleybal en folkloris tische dansen enz. De heer Dc Vries doet dit werk al eer dan twaalf jaren, en zijn onbe- arlijke opgewektheid doet vermoeden it die tijd hem niet lang gevallen i». oortdurend grappend beweegt hij zich in evenement naar evenement, ziet in t gebeuren weer iets unieks, iets dat it anders maakt dan al het andere, en engt onverhoopt wat uitblussende •elnemers tot wederopleving. Dinsdag 10 juli maakten wij een dag ng de kinderspelen te De Koog mee. negen uur stapten we in de auto. Op eg naar De Koog zijn wij al spoedig tuige van de algemene bekendheid e de recreatieleider op het eiland ge- et Vele malen moet de heer De 'ies éen hand van het stuur nemen om n gibet te brengen of te beantwoor- n. Er is maar weinig dat de recreatie- nsulent onder het rijden ontgaat. „Dat het werk, zo hoort het", zegt hij te- eden als we een groepje jeugdige litsers passeren die naast hun Mer ges de ochtendgymnastiek beoefenen. Mooiste plekje Op het hoge duin dat tussen het dorp Koog en de camping (en verderop t strand) ligt, staan we even stil. Ter- jlde heer De Vries zijn blik laat wei- i over het goedbezette kampeerter- in ..Kogerstrand", de zee, het dorp De tog en het erachter gelegen platteland rcucht hij ,,Dit is het mooiste plekje n Texel". We rijden de parkeerterreinen bij de flping op. Met de zware versterker- stallatie bestrijken we ruimschoots hele camping. In het Nederlands en its schetteren de aansporingen over het terrein. „Menschen und Buben" ko men uit hun caravans en tenten om het nog beter te kunnen horen. We rijden verder, het dorp door. Uit de installatie klinken afwisselend op roepen en muziek. Eén bandje, met pop muziek, blijkt per abuis te zijn opgezet. De heer De Vries vraag een meerijdende recreatieleidster, het om te draaien, ,,dat we nette kindermuziek krijgen". Twee seconden later weergalmt het dorp van het ,.Du muszt mch weinen". De speelweide ligt er nog verlaten bij als wij er arriveren Maar al spoedig ko men van alle kanten de assistenten van de heer De Vries aanlopen. Het zijn leerlingen van Academies voor Licha melijke Opvoeding, van de Academie voor Express'ie door Woord en Gebaar en soortgelijke instituten. De assistenten hebben de vorige avond tot diep in de nacht gebroed op een plan om de kinde ren ook heden weer een aangename dag te bezorgen. Tenslotte zijn ze uitgeko men op het thema „piraterij". Om zich in te leven in de fantastische praktijk van dit overoude handwerk zal de ge hele ochtend worden besteed aan op drachten die er verband mee houden. Stempeltje De eerste kinderen komen binnen druppelen. Tegen afdracht van een kwartje krijgen ze een stempeltje op hun arm en een band van crèpepapier om hun hoofd die het pirateske moet accentueren. Intussen is de heer De Vries weer gaan „brullen", zoals hij zijn wervingsaktiviteiten noemt. In de verte horen wij zijn als altijd vrolijk stemgeluid. Een groenvink doet ver geefse pogingen er nog boven uit te komen, maar geeft spoedig de strijd op en vliegt op groen met gouden wieken mokken dieper het bos in. De kinderen stromen nu toe, al dan niet van ouders vergezeld. Omdat het spel nog niet begonnen is amuseren ze zich voorlopig zelf, met spelletjes of met kijken hoe in de verte de eerste pa rachutisten van vandaag op het rust en natuureiland neerdalen. Enkele assistentes oefenen alvast voor het dansen voor volwassenen, die avond. Er zal geen muziek zijn, en het is dus zaak ritmische passen en bewe gingen te verzinnen die de deelnemers de behoefte aan vrolijke klanken zullen doen vergeten. Een figuur met veel voor- en achterwaartse passen, zijspron gen, armzwaaien en handgeklap blijkt ieders goedkeuring te kunnen wegdra gen en wordt tot programmaonderdeel verheven. Op zeeroverstocht Het festijn kan nu beginnen. De kin deren worden in groepjes ingedeeld en er op uitgestuurd, op hun zeerovers- tocht. De eerste opdracht is, in het want van het schip te klimmen. Terwijl ze dat doen vertelt een van de assistenten ze dat ze altijd op zoek zijn en een avon tuurlijk bestaan leiden. De volgende opdracht bestaat in de vervaardiging van een zeeroversvlag en -lied. Met wisselende toewijding kwijten de verschillende groepen zich van deze taak. De teksten variëren van „Wij zijn de zeerovers en wij zijn hier" tot iets ingewikkelds waarin naar oud vakantie- gebruik veelvuldig het woord „varia" voorkomt. In het bos vinden de kinderen de me dedeling dat één hunner gewond is ge raakt. Aan hen de taak hun beschadigde kameraad te verbinden, hem op een brancard te leggen en hem vervolgens aan het eind van de tocht bij de spel- leiding in te leveren. De hele verdere vaart zijn de piraten dan ook bezig met he verzamelen van takken. Als verband wordt wc-papier gebruikt dat de leiding in het woud heeft verborgen. Zo af en toe wordt er nog eens een recreatie-as sistent gepasseerd die het inleven in de zeeroverij stimuleert door de allengs droger en zandiger wordende kinderen hun lied te ontlokken en de détails van het piratenbestaan met ze door te ne men. Vele kinderen raken er langzaam aan in. Vele anderen komen beleefd, maar sceptisch tegemoet aan de wens van deze volwassenen dat ze de ipiraat uithangen, en spelen tussen de stations in hun eigen spelletjes. Brancard Om half twaalf is de eerste groep klaar. Op de grote brancard dragen ze een steunende losjes met wc-papier om hulde zeerover de speelweide op en zin gen hun lied. Ook hebben ze bij wijze van schhat een honderdtal denneappels vergaard. In de volgende drie kwartier druppe len de andere groepen binnen. Intussen kort men de tijd met dansen Twee as sistenten voeren een ingenieus program ma van bewegingen uit, de kinderen hollen er in een ordeloze, maar min of meer ritmisch bewegende bende achter aan. Dit stelt de leidster niet tevreden. Enkele assistentes worden in de schare gestuurd. Door zich verder hand in hand te bewegen op de marsmuziek die uit de geluidswagen klinkt worden nu aan zienlijk gelijkere bewegingen gemaakt, wat bij vele kinderen een kennelijk ple zier veroorzaakt. Een niet geringe bij drage daartoe wordt geleverd door de heer De Vries, die meezingend met de muziek de deelnemers maatvast aan spoort nu eens het linkerbeen, dan weer het rechterbeen en soms ook de armen op te heffen. Maar ook aan deze vreugde komt een eind. Het wordt tijd om op te breken. Daar de heer De Vries echter wel ziet dat de kinderen hun best heb ben gedaan wil hij ze niet laten gaan al eer ze een lollie hebben ontvangen. Strand 's Middags wordt het feest voortgezet op het strand. Het piratenimage is nog versterkt doordat enkele assistentes zich een woeste rode boerenzakdoek in het haar hebben gebonden. Eén van hen is zelfs zo ver gegaan dat ze een veelkleu rig lapje voor het oog heeft gebonden en het gezicht beschilderd met rode doods koppen. Het weer is niet zo erg goed. De deel name blijft beperkt tot een honderdtal kinderen. In afwachting van hun nieu we opdracht worden gezamenlijk liede ren gezonden. Uit honderd kelen klinkt het „Over de grote oceaan, jodelahiti- hee" over het strand. Ook Piet Hein wordt bezongen, terwijl het genre dat noodt tot handgeklap en andere gelijk tijdige lichaamsbewegingen niet wordt vergeten. Schepen De opdracht van deze middag is het bouwen van piratenschepen. Onder lei ding van de assistenten gaan de groep jes aan het werk. Langzaamaan verrij zen de fraaie boten, sommige zeer klein, met grote aandacht voor het détail uit gevoerd, andere zeer groot, maar wat slordig. Lange balken worden aange sjouwd om tot mast te dienen. Kinderen die ter zijde even staan te suffen wor den onmiddellijk weer in hun groep ge haald. Het enthousiasme groeit. De kin deren spelen steeds meer mee, en waar assistentes zich bedienen van zeebonk- krachttermen als „snotverdikkie" en „potjandosie" stijgt de stemming snel. Ouders drommen tezamen rond de wer ken van hun kleinen. Als de schepen klaar zijn worden de kinderen bijeengebracht. Nu vangt een tocht over zee, van schip tot schip aan. Wegens de aanwezigheid van krokodil len bestaat daarbij de noodzaak zeer ferme zwembewegingen te maken. Bij de schepen worden de 's ochtends ge maakte zeeroversliederen ten gehore ge bracht. Bij de leiding blijkt een duide lijke voorkeur te bestaan voor het lied met al die „varia's". Eén groep is zijn lied vergeten, en is, zelfs na herhaalde aansporingen niet tot zingen te bewe gen. Schatgraven Het volgende evenement is het schat graven. Uit het zand van een met touw omheind stuk strand delven de kinderen vele voorwerpen op. Tegen het einde van de middag is de pret voorbij. Moe maar voldaan keren de kinderen naar hun verblijfplaatsen terug. De heer De Vries en zijn assisten ten hebben weer hun bijdrage geleverd tot wat de recreatieconsulent als zijn taak ziet; de stadskinderen, die alleen nog maar spelen met geautomatiseerde troep, weer te leren echt te spelen, en hun bewegingen los te maken door mid del van spel en dans. Een groep kinderen bij hun juist gereedgekomen boot IJs in 6 verschillende smaken Snacks kroketten, patates, saté, frikandellen, kip of loempia U vindt dit alles en nog veel meer bij dorpsstraat, De Koog, naast „De Toekomst" Stcnenp laats, Den Burg, naast de Beere-Bar Voor U en uw gezin een uitstekende (plate-service) Dorpsstraat - De Koog Diverse seizoenaanbiedingen Dorpsstraat, De Koog, tel. (02228) 513 Stenenplaats, Den Burg, tol. (02220) 2436

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 13