Auto's bijna taboe in Texelse bos Uniek tuinwallenlandschap In het het belang van de recreanten 1 1973 pagina GEEN VERKEER voorzichtig t NOG te weinig mensen hebben het Texelse dennenbos ontdekt als recreatiegebied. En dat terwijl vadertje staat toch een lieve cent heeft uitgegeven om het bos voor vakantievierders aantrekke lijk te maken. Oorspronkelijk was men minder welkom in het bos. De vele verbodsbordjes werkten niet bepaald uitnodigend en ooi& het feit, dat niets werd gedaan om het de recreanten naar de zin te maken, had een remmend effekt op de trek naar het bos. Sinds een jaar of tien ziet men in dat het dennenbos er niet alleen is om het stuivende duinzand vast te houden of voor de houtproduktie, maar ook en vooral om wat compensatie te bieden aan de steeds meer van de natuur vervreemdende stedeling. Die gewijzigde visie heeft tot gevolg gehad, dat het Texelse dennenbos de laatste jaren steeds meer is ontsloten. Er kwamen betere wegen, parkeermoge- lijkheden, speelweiden, wandelroutes en tal van andere zaken. De bordjes bléven, maar de verbodsbepalingen maakten plaats voor mededelingen over wat wél mocht. Het bos is er heel wat aantrek kelijker door geworden, vooral voor de „gewone" recreant in gezinsverband. keerplaatsen e.d. liggen kan men de fraai uitgevoerde „Voetspoorkaart" ko pen bij Staatsbosbeheer in De Koog. Kosten ƒ2,Doen! Hier is ook veel an der informatiemateriaal verkrijgbaar, veelal gratis. In hetzelfde kantoor kan men'terecht voor het bespreken van een excursie naar een van de vogelbroed plaatsen.. Het bo« is bovendien van zeer grote betekenis geworden bij de pogingen om Texel mooi te houden en er tóch nog wat meer toeristen op te vangen. Blijkens de eind vorig jaar bekend geworden resultaten van de onderzoe kingen door de Werkgroep Recreatie Basisplan Texel is het bos betrekkelijk onkwetsbaar, in tegenstelling tot de dui nen die een veel kleinere „capaciteit" hebben. Door genoemde werkgroep wordt enige groei van de toeristische akkommodatie op Texel, dus het aantal bedden, alleen verantwoord geacht als een hoeveelheid bos wordt toegevoegd. Met het doel het stuivende duinzand vast te leggen werd met de aanplant van het Texelse dennenpos in 1898 een aanvang gemaakt. Veeji van de oudste bomen hebben onlangs het loodje gelegd als gevolg van de orkanen van novem ber 1972 en april 1973. Bij de eerste storm ging in het 480 ha grote dennen bos 5.000 m3 hout tegen de grond en bij de tweede storm 7.000 m3. Het bos maakt daarom een ontluisterde indruk. Er zijn vele open plekken ontstaan en vele honderden bomen staan er nog scheefgewaaid bij. - Staatsbosbeheer is niet in staat geweest de chaos voor de zomer op te ruimen. De mensen worden daarom gewaarschuwd niet in de scheefhangende bomen te klimmen, hoe verleidelijk dat ook Is. Soms is maar een klem duwtje nodig om zo'n stam hele maal te laten neerstorten en dat zou een ongewenst einde van de vakantie kunnen inhouden. laten op, de wegen rond het bos en op de naar het strand voerende wegen. Alle binnenweggetjes zijn door slagbomen afgesloten wat voor de werkelijk naar ontspanning verlangende recreant erg prettig is. Automobilisten kunnen deze „stiltegebieden" overigens zeer dicht be naderen. AVONTUUR Het is de moeite waard één of meer dagen van zijn vakantie te besteden aan „bosverkenning". Eten meenemen, want op tal van plaatsen zijn geriefe lijke picknicktafels. De afval gooit u natuurlijk inde daarvoor bestemde zak ken. Er zijn diverse speelweiden; som migen voorzien van speelwerktuigen. Een van deze speelweiden, gelegen aan de Randweg, is voorzien van barbecues. Wie hier vlees wil roosteren dient ge bruik te maken van meegebracht houts kool. Het stoken van grote houtvuren is uit den boze! DUINPi Een zeer ontspannende methode om wat kennis ie vergaren over wat leeft en groeit biedt hel duinpark aan de Rutjsweg, vlak blj:de kruising met de Californiéweg. Volgend jaar komt hier een groot natuulrecrëath*centrum, maar nu al worden vooral scholieren er op „speelse" wijze vertrouwd gemaakt met de levensgemeenschap vin het duin. Vanaf de a.s. grote vakantie kan dat ook in familieverband. Wie het duinpark wil bezoeken gaat eerst naar het Texels Museum. Het kaartje Voor het museum is tevens toegangsbewijs voor het duin park. De onlangs gereedgekomen trimbaan in het bos bij Westerslag wordt zowel don toeristen als Texelaars intensief gebruikt. Niet alleen de Texelse duinen en bossen vallen vrijwel geheel (3792 ha.) onder de zorgen van Staatsbosbeheer. De staat heeft ook bemoeiing met een deel van het oude weidegebied nabij Den Burg. Het gaat om het landschaps reservaat De Hoogiberg, dat zich kenmerkt door het heuvelachtig karakter, de tuinwallen en de typische schapenboeten. De Hoogeberg vormt met het aangrenzende Zuidhaffel het meest karakteristieke deel van Texel, dat door bijzondere maatregelen wordt bewaard. Door middel van beheersovereenkom sten met dc grondeigenaars worden de tuinwallen in stand gehouden. Dat gebeurt ook in het weidegebied dat grenst aan de noordzijde van Den Hoorn. Het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied van Texel vermeldt een groot aantal bepalingen, die erop zijn gericht het karakter van bolde gebieden te bewaren. Vereniging tot Behoud van Natuun 1l numenten en daarom niet toegankd orz In deze zandkuil maar ook in het c toegankelijke bosje zijn in het fijnej htu de graafwespen aktief. Het Texelse dennenbos is vrij voor voetgangers, met uitzondelHng van en kele percelen waar sneeuwklokjes wor den gekweekt. Automobilisten hebben het de laatste jaren wat moeilijker ge kregen want auto's worden alleen toege- Overbodig te zeggen dat' voorzichtig heid met vuur in het bos over het alge meen een gebiedende eis is. Al een paar maal is het dennenbos op het nippertje aan de vernietiging door vuur ontsnapt. Het „verboden te roken" is nog altijd van kracht al staat het niet meer -op de bordjes. Het geldt tevens vóór de dui nen, waar Staatsbosbeheer ook '(gast heer en meester is. Zowel in het bos als In de duinen zijn de laatste jaren fraaie wandelroutes uit gezet gemarkeerd door palen met gele of blauwe kloppen. De routes zijn slechts enkele kilometers lang cn vor men gesloten circuits. Over wat men al wandelende kan zien verhalen de op de Verschillende routes betrekking hebben dé foldertjes die men gratis kan afha len bij het kantoor van de boswachterij in De Koog. NATUURPAD Heel interessant is ook het natuurpad waar de wandelaars allerlei bloemen, planten, bomen en insecten leren ken nen. Een wereldprimeur is het natuur pad voor blinden en slechtzienden dat begint bij de hoek Reuverslandweg- Randweg. De diverse opschriften zijn in braille aangebracht en als informatie materiaal zal ook een folder in braille worden uitgegeven. Het bos wordt door tientallen wegen en paden doorsneden. Om te weten waar de diverse speelweiden, ruiterpaden, natuurpaden, rondwandelingen, par- Het sleèhten van tuinwallen is verbo den, evenals het afgraven van grond. Vestiging van nieuwe boerenbedrijven is hier jtfiet toegestaan. Het is de moeite waard te gaan wandelen of fietsen langs de fraaie holle weggetjes die het land schapsreservaat De Hogeberg doorsnij- deti. Het gebied strekt zich over een af- -Stand van slechts enkele kilometers uit; ook ongeoefende wandelaars zullen er geen moeite mee hebben. UITZICHT Een fraai uitzicht biedt het hoogste punt van de Hogeberg Staatsbosbeheer heeft hier een uitzichtpost gemaakt met oriënteertafel. Een reisdoel is ook het fraai aangelegde massagraf van de Georgiërs die bij de in april 1945 ge streden „Russenoorlog" zijn gesneuveld. Een steenworp verder ligt de zeer ro mantische begraafplaats van Oude- schild, voorzien van een hek met de om streden tekst: „Ook u wacht ik". Ook het bosje, het Doolhof, op de Hogeberg is een bezoek waard. Het is het oudste Texelse loofbos. De aangrenzende „Zandkuil" is bezit van de Nederlandse Een stukje verderop vindt men boerderij „Brakestein" waar eens vl voogd Michiel de Ruyter verblijf h Er tegenover liggen twee waterp'i van waaruit de op de rede van Ti wachtende schepen van de handels- len oorlogsvloot werden bevoorraad. De ten met de vaten water werden vis sloot naar de ree gebracht. Het deze sloot liggende Skillepaadje ui een fraaie fietsroute naar Oudesd En als u daar toch bent kunt u even een kijkje nemen op de vooral dag boeiende vissershaven en bij Te )en trots: de water- en elektriciteitsfabr Gezicht op de Hoogeberg met op de tergrond het bosje ,,Het Doolhof" vel (15 meter „hoog") werd gevi de ijstijd.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 24