Leerlingen St. Jozefschool hebben veertien dagen langer vakantie Heeft de maan invloed op het weer? vast en zeker Autogordels School nog onbruikbaar door bouwaktivitcit Wetenschap rekent af met duizenden jaren oud geloof Door luchtdruk tegen de grond gesmeten Logeeradres vergeten Gecompliceerde beenbreuk Rioleringswerkzaamheden in Oudeschild „Waddenbulletin" over natuurrecreatiecentrum je SCHOOLAGENDA Eigen auto voor eigen deur Rotsing in Eierland Begin van duinbrand Bouwvergunningen Weekenddiensten artsen Kerkdiensten Pas op 3 september eindigt voor de leerlingen van de Sint Jozefschool te Den Burg de grote vakantie, veertien dagen later dan oorspronkelijk de be doeling was. Oorzaak is het feit dat de school momenteel zeer ingrijpend wordt verbouwd. Niet alleen wordt het ge bouw met een vleugel uitgebreid, ook het bestaande oude gedeelte wordt aan de eisen des tijds aangepast. Zo zullen alle ramen worden vervangen en wor den de sanitaire voorzieningen gemo derniseerd. Om het onderwijs niet te stagneren is gepoogd de werkzaamhe den in het oude gedeelte zodanig af te ronden dat de kinderen cr direkt na de vakantie weer konden worden ontvan gen. Er is echter oponthoud opgetreden want het uit België afkomstige ther- mopaneglas dat in de nieuwe raampar- tijen wordt gezet, arriveert pas in de week van 20 augustus. Men zou de werkzaamheden kunnen stilleggen, tot de herfstvakantie maar het is beter het werk direkt maar af te maken en de vakantie twee weken te verlengen. Men hoeft dan ook de enor me rommel die het hakken, breken en bouwen in gangen en lokalen heeft ver oorzaakt, maar één keer op te ruimen. Met de verbouwingswerkzaamheden is op 16 juli, meteen na de bouw vakan tie begonnen. Aannemer C. H. F. Duin kon echter niet direkt al zijn personeel inzetten omdat een aantal een langere vakantie genoot. Overigens vorderen de werkzaamheden naar wens. De fun dering voor de nieuwe vleugel is ge legd. Op 15 augustus zal de vloer wor den aangebracht. In het oude gedeelte is 't metselwerk voor de nieuwe toilet groepen (die tegen de gevels worden Abiyz y t :.v aangebouwd) voltooid. De oude schoor stenen zijn verwijderd en worden ver vangen door één nieuwe waarop de eveneens nieuwe cv-installatie wordt aangesloten. Compensatie Het verlies aan lesuren dat door de extra lange vakantie wordt veroorzaakt zal overigens zoveel mogelijk worden gecompenseerd. Waarschijnlijk zal een deel van de herfstvakantie vervallen en zal gedurende een periode dagelijks langer les worden gegeven dan ge woonlijk. Maar te verwachten is dat per saldo toch één week extra vakantie overblijft, als tenminste de inspecteur De Sint Jozefschool blijft voorlopig nog het domein van de bouwvakkers. ermee akkoord gaat dat men die week „cadeau" krijgt. Te verwachten is dat de nieuwbouw kort na nieuwjaar in gebruik zal kun nen worden genomen. Gezien de ingrij pende aard van het karwei (van een verouderde school wordt de Sint Jozef school een hypermodern instituut waar de nieuwe onderwijsmethoden die hier al enkele jaren worden toegepast volle dig tot hun recht komen) zal de inge bruikneming zeker met enig officieel feestelijk vertoon gepaard gaan. Het geloof, de veronderstelling of het bijgeloof, dat de maan invloed heeft op het weer, is minstens 3000 jaar oud- Ook de wetenschap heeft zich in de loop der tijden met dit probleem bezig gehouden en het gevolg hiervan is, dat er honderden publicaties bestaan, waar in deskundigen hun zienswijze geven op een eventuele invloed van de maan op het weer en wel in het bijzonder op bijvoorbeeld luchtdruk, temperatuur en neerslag. De Duitse meteoroloog H. Dronia heeft de moeite genomen al deze publicaties door te werken en het re sultaat van dit omvangrijke werk in een boek vast te leggen. Hij komt daar bij tot interessante konklusies en wel, dat men mag vaststellen, dat de maan in wezen geen doorslaggevende invloed heeft op het weer hier op aarde. Daar mee is in feite afgerekend met het dui zenden jaren oude geloof, dat de maan het weer beïnvloed. Dronia zegt dat wel vaststaat, dat de maan invloed uitoefent op de luchtla gen boven de troposfeer (de eigenlijke weerzone), dus op hoogten boven de 10 tot 12 km. Bewezen werd, dat de maan daar verantwoordelijk is voor uitbrei ding en inkrimping van het elektro magnetisch veld, hetgeen zijn invloed heeft op het radioverkeer. Een onder zoek in de Verenigde Staten toonde aan dat er op dit gebied twee duidelijke maxima ontstaan en wel 11 dagen na nieuwe maan en 9 dagen na volle maan. Vele onderzoekingen hebben over eenstemmend aangetoond, dat de lucht druk aan 't aardoppervlak tijdens nieu we en volle maan onder normaal is. Het verschil is echter bijzonder klein en zweeft tussen 1 tot 3 millibaren. Dat betekent, dat de invloed van de maan op de luchtdruk op aarde zo gering is, dat dit met van invloed kan zijn op het weer. De verschillen in luchtdruk is veel groter. Slechts enkele millibaren tussen hogedruk en lagedrukgebieden maakt geen verschil uit. Een Ameri kaanse onderzoeker heeft een statisti sche studie gemaakt van met minder dan 269 tropische wervelstormen en heeft getracht deze in verband te bren gen met bepaalde maanstanden. Hij heeft hier weinig succes mee gehad. Enig verband was nauwelijks aantoon baar. Het enige resultaat was, dat men zou mogen zeggen, dat dergelijke wer velstormen iets meer voorkomen bij nieuwe en volle maan, dan in de pe rioden daar tussen. Vastgesteld is ook, dat de maan wel emge invloed heeft op de temperatuur op aarde, maar die invloed beperkt zich tot een stijging van de temperatuur met ongeveer 0,002 graad Celsius en dat is een toename die we niet als van beslissende invloed mogen noemen. De grootste slechts eenmaal vastgestelde invloed bedroeg een stijging van tem peratuur met 0,0086 graad Celsius. In het jaar 1830 stelde een onderzoe ker, Schübler, een onderzoek in naar de invloed van de maan op de wijn oogst. Hij kon hierbij beschikken over gegevens over met minder dan 425 jaar. Hij konstateerde dat wanneer nieuwe maan viel in de eerste helft van juni de wijn beter was dan wanneer nieuwe maal viel in de tweede helft van juni. Een statistische vaststelling, die men als kennisgeving moet aannemen. Veel materiaal is er met betrekking tot de relatie maan-neerslag. Onderzoe kers in Europa, de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland en Australië kwamen allen tot dezelfde konklusie en wel, dat de neerslag rond twee tot drie dagen na volle maan beneden normaal blijkt te zijn. Verder blijkt er geen sprake te zijn van enige relatie. Tegenover het bovengenoemde verschijnsel staan bij voorbeeld geen extra hoge neerslag bij of na nieuwe maan. Dronia komt dan ook tot de konklusie dat men geen bewijzen heeft voor de veronderstelling, dat de maan werke lijk invloed heeft op het weer op aarde. Het is dus zeker niet zo, dat de maan in een bepaalde stand het weer echt kan doen omslaan, zoals velen geloven. De invloed van de maan is daartoe beslist te gering. In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks drie uur deed zich op de Pontweg ter hoogte van Tubantia een merkwaardig ongeluk voor. Twee jon gens uit Amersfoort die naast hun stil staande VW-busje stonden omdat zij naar de weg wilden vragen werden te gen de grond gesmeten toen zij met grote snelheid werden voorbij gereden door een zware vrachtauto van circus Boltini. Deze heeft de jongens of het busje beslist niet geraakt zodat alleen de zuiging oorzaak van de valpartij kan zijn. Een der jongens liep een gebroken arm op en moest naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht. Woensdagavond half negen kreeg de politie te maken met een Duitse dame die zich niet meer kon herinneren waar haar logiesadres in Den Burg was. Ze kon alleen de sleutel van het betref fende huis tonen. Een der wachtmees ters herkende de sleutel als het type dat bij de 99 woningen m gebruik is. Daar werd de dame heengebracht waarna het niet moeilijk meer was het logiesadres (Tjakkerstraat 3) te herken nen. Een bromfietser uit Baambrugge liep een gecompliceerde beenbreuk op toen hij op het Klif te Den Hoorn werd aan gereden door een Zwitserse automobi list. Het ongeluk gebeurde dinsdagmid dag omstreeks half vijf. De bromfietser kwam uit de richting Loodsmansduin en verleende aan de automobilist geen voorrang. Maandag 13 augustus wordt in Oude schild begonnen met het vernieuwen van de riolering in de Heemskerkstraat en Barendszstraat. Als gevolg daarvan zullen genoemde straten gedurende drie weken geheel of gedeeltelijk voor het verkeer zijn afgesloten. Het verkeer naar de haven zal via een andere route worden geleid. Door de vernieuwing krijgt het riool een grotere capaciteit. fcf Het „Waddenbulletin" orgaan van de 30.000 leden tellende Vereniging tot Behoud van de Waddenzee wijdt in het jongste nummer een laatste woord aan de kwestie van het omstreden Natuur recreatiecentrum. Zoals bekend hoorde de Waddenvereniging tot de groep pro- teslerenden die het natuurrecreatiecen trum niet op de voorgenomen bouw plaats bij de duinen van paal 17 wilde hebben. „Wij wensen directeur De Haan en de Gemeente Texel succes met het behaal de resultaat, waarbij wij ons troosten met het idee, dat het verlies van een onvervangbaar stuk duinterrein in dit bijzondere geval tenminste enigszins gecompenseerd wordt door het beoogde doel; natuureducatie. Achter de bewering dat hiervan nu de redding van Texels natuurterreinen zou moeten afhangen willen wij een groot vraagteken plaatsen. Na het af gelopen Pinksterweekend met 70.000 gasten op het eiland kan iedere, nog zo goed bedoelde educatie, niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat zijn". NASCHRIFT REDACTIE T.C.: Het zal onze lezers duidelijk zijn, dat hte getal van 70.000 gasten schrome lijk overdreven is. Zoveel kan Texel er lang niet bergen. In het pinksterweek end zijn er hoogstens 20.000 gasten ge weest. Het getal van 70 000 werd echter in meerdere dagbladen vermeld en is later in andere media, nu dus ook in het Waddenbulletin, herhaald. Red. Hé joh ligt voor je klaar bij de boekhandel in de Parkstraat b.v.langeveld de rooij RYAM - ESVEHA - „DE ANDERE" Zendt op tijd uw advertenties in Voor de krant van dinsdag vrijdags vóór 12 uur Voor de krant van vrij dag woensdags vóór 12 uur Wij als bewoners van Thijsselaan, Binsbergenstraat hadden erg graag dat wij onze auto voor ons eigen huis kun nen parkeren. Als wij 's avonds on verwacht weg gaan met de auto is bij terugkomst de plaats alweer door een gastenauto bezet. Degenen die met va kantie hier zijn hebben toch tijd ge noeg hun wagen 's avonds op het par keerterrein Wilhelminalaan te zetten en deze 's morgens vroeg weer op te halen. Wij vinden in de eerste plaats dat de verhuurder er op moet toezien, dat hun gasten de permanente perso nen (bewoners) geen overlast moeten aandoen en de bewoners zelf te dwin gen hun auto aan het eind van de straat te zetten. Er zijn mensen bij die aan de overkant werken en graag hun eigen auto voor hun eigen deur achter laten, wat bij al de kleine kinderen in deze buurt wel gewenst is. Bewoners Thijsselaan en omgeving Woensdagochthend omstreeks negen uur deed zich op het kruispunt Post- weg-Slufterweg in Eierland een aanrij ding voor. Een Opel personenwagen, bestuur door een Duitse, kwam in bot sing met een op de Postweg rijdende Toyota van een vakantieganger uit Venlo. Beide wagens moesten worden weggesleept. De inzittenden kregen eer ste hulp maar waren niet ernstig ge wond. Woensdagavond ontstond brand in het duin bij 't Horntje. Het hooi op een der paden had waarschijnlijk als gevolg van een weggeworpen peuk vlam ge vat. Een Texelaar ontdekte het vuur en waarschuwde de brandweer. Zelf ging hij onmiddellijk aan het werk om het vuur te doven. Daarin slaagde hij want toen de brandweer na stil alarm anveerde was alle gevaar geweken zo dat kon worden volstaan met het nat maken van de zwarte resten. Burgemeester en wethouders verleen den aan de navolgende personen de daarbij omschreven bouwvergunning. De heer C. Boekei te Oudeschild voor de verandering van de woning De Ruy- terstraat 98 aldaar; de heer J. D. Pool te Oudeschild voor de bouw van een ga rage bij het pand Heemskerkstraat 32 aldaar, de heer N. Westerlaken te Den Burg voor de bouw van een woning met bedrijfsruimte aan de Spinbaan ten Den Burg. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot 1^ maandagmorgen 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burgj telefoon (02220) 2016. Dokter BARNARD, Oosterend, teL| (02223) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (022201 3241. DIERENARTSEN 11 van vrijdagmiddag 12.00 uur tof maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (02220i| 2527. NOODSLACHTINGEN fasl Voor noodslachtingen bellen de heel A van Heerwaarden, tel. (02220) 218)1 (slachtplaats) of 2063 (Wilhelminal 911 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zija| worden op het bureau verwacht op d<| tijden, dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 7 augustus, or| 14.00 uur; Woensdag 8 augustus wordt door dokteil Van Loon en dokter Coutinho gee| bureau gehouden. R.K. KERKDIENSTEN weekend 4 en 5 augustus 1973 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur 10.30 uur kinderoppas in de „Witt| Burcht", Molenstraat 9. Duitse Mis: zondag 19.30 uur dinsdag 19.30 uur De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis: zondag 10.30 uur woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 en 19.00 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur Den Hoorn: zondag 10 30 en 19.00 uur Duitse Mis: 9 00 uur Oudeschild: zondag 9.30 en 19.00 uur Oosterend: zondag 10.15 uur PROTESTANTSE KERKDIENST^! Zondag 5 augustus 1973 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.00 uur ds. H. J. Douwes 10.30 uur ds. H. J. Douwes Tijdens beide morgendiensten is i achter de Geref. Kerk kindercrèche. De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker Tijdens de morgendienst kinderoppil in het gebouw en na afloop koffie® drinken met de gasten aldaar. 19 30 u. Zangdienst met dagsluitifl Den Hoorn 9 00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur ds. Waardenburg De Koog 9.00 uur dhr. Van leien 10.30 uur dhr. Van leien 9.00 en 10.30 uur kinderdienst in „Dj Schuilhut". Na de dienst van 10.30 uur koffiej drinken in „De Schuilhut" 19.30 uur pastor Loos, jeugddienst De Waal 10.30 uur dhr. Veldhuis Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindernevendienst Kinderoppas „De Bijenkorf" 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 uur H. J. Douwes 10.30 uur H. J. Douwes Tijdens beide morgendiensten is kindercrèche achter de Geref. Kerk 19.30 uur H. J. Douwes, zangdienst Alle diensten worden gemeenschap! lijk in de Ned. Herv. kerk gehouden. Oosterend 9.00 uur ds. Kruithof 10.30 uur ds. Kruithof 19.30 uur ds. Kruithof GEREFORMEERE GEMEENTE in de Hervormde Kerk Oosterend 11.00 uur ds. A. Bac. uit Boskoop 16.30 uur ds. A. Bac Woensdag 8 augustus Oosterend 19.00 uur ds. G. J. v.d. Noo'| uit Krimpen a/d IJssel. Kerkgebouw Schoolstraat. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 16.00 uur dienst in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraï p. tor 5 band 1 bui br fwe DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur de heer Groeneve^l Wolvega. Kerkbusje Den Hoorn. sluiting rusthuizen.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2